Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

PŚ w skokach narciarskich

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Zamieszczone przez Walter Hofer
    Doszło do pewnego paradoksu. Na skoczni pełno jest nowoczesnej technologii, a mimo to za określenie miejsca lądowania skoczka odpowiada oko człowieka. Nawet bez mgły zdarzają się pomyłki, jak np. ta z Severinem Freundem w 2016 roku w Bischofshofen. W tym roku Daniel Andre-Tande też lądował tam bliżej. Wtedy...

Wtedy Maciej Kot, a nie on, byłby trzeci w Turnieju Czterech Skoczni. Dlaczego więc nikt nie przyszedł zaprotestować? W tym właśnie celu używamy kamer, z których w specjalnym wyskalowanym programie zaznacza się punkt kontaktu narty z zeskokiem. Robi to człowiek, ale z pomocą sprzętu rejestrującego z prędkością 50 klatek na sekundę. Moglibyśmy podawać wynik w centymetrach, ale po co, skoro w czasie między jedną a drugą klatką zawodnik przemieszcza się o ok. 20 cm? To by nic nie dało.

Zawsze można zbudować coś na kształt tenisowego „hawk-eye” i być dokładnym co do milimetra.

To melodia przyszłości, w dodatku kosztująca pieniądze, o jakich dziś nie mówi się w kontekście skoków narciarskich. Niemniej mogę potwierdzić, że jesteśmy w trakcie pracy nad specjalnym systemem czipów w butach skoczków, z których dane na żywo trafiałyby do jednej bazy FIS. Od turnieju Raw Air, który w marcu odbędzie się w Norwegii, pokażemy to po raz pierwszy telewidzom. W ramach ciekawostki kibice zobaczą m.in. jak rozkłada się nacisk na stopę przy odbiciu, jak zmienia się prędkość skoczka w locie i ile ta faza trwa. Jeśli dopracujemy to na tyle, by informacje służyły za naukowe dane, otrzymają je wszyscy trenerzy. Wiem, że musimy iść z duchem czasu, ale po tym, co zrobiliśmy w skokach przez ostatnie ćwierćwiecze, została tylko kosmetyka.
    Jak widać na zupełnie nową formułę przygotowano również dodatkowe atrakcje. Swoją drogą nie wiedziałem, że w dobie cyfryzacji odległość mierzona jest "manualnie".

Komentarz

• Zamieszczone przez mski Zobacz posta
      Swoją drogą nie wiedziałem, że w dobie cyfryzacji odległość mierzona jest "manualnie".
      To wygląda tak, że siedzi sobie typek przed monitorem i to on "zatrzymuje skoczka" w momencie lądowania. To znaczy dysponuje tymi stop-klatkami, może sobie przewijać i ostatecznie decyduje kiedy wylądował, naciska "enter" z tą stopklatką i już komputer mierzy odległość.

Z Tande faktycznie był błąd i pewnie osoba za to odpowiadająca nie zna przepisów. Rzadko zdarza się takie lądowanie, że najpierw jedna noga, później druga. I on wysłał tę stopklatkę w której obydwie nogi zetknęły się z ziemią, a powinien tę pierwszą. Tande skoczył jakieś 111-112m, a zaliczone zostało bodaj 117,5.

ps. a na protest jest 15 min, po tym czasie już po frytkach.

Komentarz

• Brawo Janek Ziobro. Świetne skoki. Progres jest.
        Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

Komentarz

• Schlierenzauer upadł w serii próbnej i jedzie do szpitala. Dobra postawa Ziobry, Kubackiego i Kota. Kot wygrał kwalifikacje. Hula też się załapał.
          "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
          Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
          Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
          Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
          "
          Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• wytłumacz mi ktoś te rozbieność w notach, 17 i 19. Sędzie uj?

Komentarz

• Ewidentnie helmut jest chuujem. Tutaj skok Daniela Tande: https://www.youtube.com/watch?v=3-nq2-U3g4s - oceniony wyżej.

Generalnie praca sędziego w skokach nie jest trudna, a w porównaniu na przykład do liniowego w piłce nożnej jest banalnie prosta. Czasem mogą się pomylić odnośnie telamrku, np. jak skoczek wylądował na takiej odległości, że kąt widzenia z wieży sędziowskiej jest nie najlepszy czy jest jakaś mgła, śnieżyca. Ale ogólnie zawodnik siedzący na belce ma notę "20" i od niej odejmują - w przypadku skoku Stocha jedynym błędem było rozjechanie się nart przy lądowaniu, w locie elegancko, telemark był, odjazd ok. Myślę, że 18,5 to adekwatna nota.

Ale jak widać w FISie od zawsze jest przyzwolenie na pajacowanie sędziów i jakoś nie widzę tego, żeby miało się zmienić.

Komentarz

• Ja tam nigdy tego oceniania nie rozumiałem w jaki sposób tam jest oceniany styl.
                Kto skacze + 130 metrów dostaje 18-19,
                Kto skacze +120 dostaje te 17-18,
                poniżej 120 m to poniżej 17.
                Oczywiście eliminując jakieś kardynalne błędy jak z lądowaniem itp.
                Nigdy nie widziałem, żeby ktoś kto skoczy te powiedzmy 120 m w zajebistym stylu, telemarkiem, pięknym lotem dostał te 19.
                Drugi skoczy te 140 metrów nogi mu odjadą a i tak na te 18-19 może spokojnie liczyć.

Komentarz

• Ożesz ty karwafa:

https://twitter.com/pikus_pol/status/830141463161888770

"
                  Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• Jaco, Żyła wówczas przeskoczył 170cm, ale dupą strącił

Komentarz

• Zamieszczone przez b. Zobacz posta
                      Jaco, Żyła wówczas przeskoczył 170cm, ale dupą strącił

Czyli nie przeskoczył.
                      "
                      Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• No w sumie nie. Tylko nogami, ale nie liczy się, bo poprzeczka koniec końców spadła

edit: czas: 6:40 https://www.youtube.com/watch?v=EW2d...youtu.be&t=303
                        Ostatnio edytowany przez b.; 12257.

Komentarz

• Teraz pojadę forumowym linczem :
                          "A to lamus. Tylko 165 cm skoczył".
                          "
                          Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• Ale kocur
                            349meczów*
                            71 goli*
                            58 asyst*

jest tylko jeden King!!!!

*dane mam nadzieję ulegną jeszcze kiedyś zmianie

Komentarz

• Martwi słaba forma Stocha na nieco ponad tydzień przed MŚ... A Kot powinien wygrać to samotnie, noty za taki skok imo o 0,5 pkt za niskie no ale wiadomo, to nie Niemiec czy Austriak...
                              Ostatnio edytowany przez R.; 7199.
                              Lepiej być ciemniakiem niż pedałem i lewakiem!

Komentarz

• Słaba forma Stocha? Wczoraj, gdy warunki były w miarę równe, w obydwu treningach w TOP10 (2 i 8 ), a w kwali skoczył najdalej z czołowej 10-tki. Dzisiaj ewidentnie wiatr rozdawał karty i widocznie Kamil miał pecha. Poza tym to Japonia, zmiana strefy czasowej i niektórzy mogli dzisiaj mieć problemy w związku z aklimatyzacją. W skokach ważna jest pewność siebie i sytuacje gdzie nie trafią się z warunkami mogą powodować wkurwienie, nerwowość i przez to wkradają się błędy. Ale spokojnie, Kamil jest w dobrej formie.

Prevc za drugi skok 55,5 pkt, Kot 56,5, skoki podobne, Kot może trochę ładniejsze lądowanie, więc też nie wiem gdzie ten wałek.

Cieszy rosnąca forma Janka Ziobro

No i oczywiście wielkie graty dla Maćka Kota za premierowe zwycięstwo w karierze!

ps. I piękny jest widok gdy wygrywa Polak, a reszta drużyny czeka na dole i cieszy się razem z nim
                                Ostatnio edytowany przez b.; 12257.

Komentarz

Pracuję...
                                X