Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Książka - Mirosław Sulej - Marian Bernaciak "Orlik" - Żołnierze Wyklęci

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Książka - Mirosław Sulej - Marian Bernaciak "Orlik" - Żołnierze Wyklęci

Niedługo 1 marca, dzień w którym nasze myśli wędrują w kierunku tych, dla których wolna Polska znaczyła dużo więcej niż sowiecka mistyfikacja. Trudno zatem o lepszy czas na przybliżenie Wam postaci "Orlika". Nikt nie zrobi tego lepiej niż Mirosław Sulej w swej książce poświęconej legendzie pogranicza ziemi Lubelskiej i Mazowieckiej.

Mam do nabycia książkę pt. Marian Bernaciak "Orlik", która jest jedyną pozycją traktującą o tej postaci. Dowiecie się z niej o życiorysie Orlika, Jego pochodzeniu, wojennych ścieżkach, brawurowej napaści na więzienie UB w Puławach (i wielu innych potyczkach z okupantem), nieudanej próbie pomocy powstańczej Warszawie, największej bitwie (zakończonej niespodziewanie zwycięstwem Wojska Polskiego) w historii walk z UB, NKWD oraz KBW oraz śmierci będącej wynikiem donosu .

Smaczku dodaje fakt, że książka nigdy nie była rozprowadzana w otwartej sprzedaży, tym bardziej cieszy fakt, że jest teraz dostępna zdalnie tylko i wyłącznie na tym forum.

Cena książki 25 zł. 76 stron, książka okraszona jest 31 fotografiami, których raczej nie znajdziecie w Internecie Zysk przeznaczony zostanie na Legijne akcje związane z Orlikiem, w tym renowację pomników Mu poświęconych (które, co jakiś czas, są okradane i niszczone przez lewackie ścierwo). Możliwa wysyłka chociaż preferuję odbiór osobisty

Pozwolę sobie na cytat z pierwszych stron:

Książka została napisana i wydana w związku z odsłonięciem i poświęceniem Pomnika Mariana Bernaciaka "Orlika" przy Jego domu rodzinnym w Zalesiu 26 czerwcu 2005 r. ...

Budowie pomnika patronował Komitet Honorowy, którego członkiem był m.in. Ś.P. Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy.

Jakbyście mieli pytania walcie tutaj, w celu nabycia tej pozycji piszcie śmiało natomiast mi na priv.

Wybaczcie rozciągłość, nie potrafiłem krócej

EDYTA:

Zauważyłem, że niektórzy specjalnie rejestrowali się na forumce w celu nabycia książki. Więc aby nie robić zamieszania można również zamówienia składać na maila:

budynlegia@gmail.com
    Ostatnio edytowany przez Budyń; [ARG:4 UNDEFINED].
    http://www.sppw1944.org

PamiętajMY

"To jest warszawska sprawa, jak sądzę: tu należy szukać wyjaśnień w problemach i tradycjach naszego miasta, w jego nastrojach i kolorycie. Stara, klasyczna, detektywna szkoła zawodzi w takich wypadkach, gubi się w jaskrawościach warszawskich sytuacji i warszawskich temperamentów."

Ja to napiszę tylko tyle: znam Budynia i wiem, ile zdrowia i poświęcenia włożył w krzewienie pamięci o "Orliku", dlatego gorąco zachęcam do nabycia książki.
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

Zamieszczone przez Budyń Zobacz posta
      Mam do nabycia książkę pt. Marian Bernaciak "Orlik", która jest jedyną pozycją traktującą o tej postaci.
      Nie jest to do końca prawda. Książka "Żołnierze Wyklęci" Ślaskiego poświęcona jest w zasadzie zgrupowaniu "Orlika", jak również "Orlik" ma oczywiście swój rozdział w książce Pająka "Oni się nigdy nie poddali".

Co nie zmienia faktu, że im więcej książek poświęconych Wyklętym, tym lepiej
      "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

Komentarz

Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
        Ja to napiszę tylko tyle: znam Budynia i wiem, ile zdrowia i poświęcenia włożył w krzewienie pamięci o "Orliku", dlatego gorąco zachęcam do nabycia książki.
        Dzięki Jaco za dobre słowo Tak naprawdę to nic szczególnego nie robię w tym temacie. Być może z pomocą kibolstwa uda się po raz kolejny pozytywnie zaskoczyć pewne osoby ?

Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
        Nie jest to do końca prawda. Książka "Żołnierze Wyklęci" Ślaskiego poświęcona jest w zasadzie zgrupowaniu "Orlika", jak również "Orlik" ma oczywiście swój rozdział w książce Pająka "Oni się nigdy nie poddali".

Bo wiesz jak jest z tą prawdą Natomiast podtrzymuję, że jedyna pozycja napisana stricte pod tą postać to ta z mojego pierwszego posta a Orlik, zgoda, jako wybitna postać ruchu niepodległościowego pojawia się w wielu publikacjach. Ślaskiego jak najbardziej polecam jako uzupełnienie Suleja.

PamiętajMY

"To jest warszawska sprawa, jak sądzę: tu należy szukać wyjaśnień w problemach i tradycjach naszego miasta, w jego nastrojach i kolorycie. Stara, klasyczna, detektywna szkoła zawodzi w takich wypadkach, gubi się w jaskrawościach warszawskich sytuacji i warszawskich temperamentów."

Komentarz

Publikację gorąco polecam
          Jest ciekawie napisana oraz bogata w relacje podkomendnych majora "Orlika", którzy przed odejściem na wieczną wartę zdążyli przekazać dla młodszych pokoleń swoje świadectwo o służbie pod rozkazami "Orlika".

Autor książki często bywa na uroczystościach związanych z rocznicą śmierci "Orlika" oraz innych dotyczących lokalnej konspiracji, więc szczęśliwi posiadacze książki będą mieli okazję nabyć autograf, czy wpis pamiątkowy do książki. :>

BlackAdder, tak się składa, że z książek i artykułów prasowych poświęconych "Orlikowi", czy jego towarzyszom broni z 15. PP "Wilków" AK i późniejszego Zgrupowania "Orlika" zebrałaby się duuuuuża bibliografia.
          "Niech się prostuje nieszczęść splot
          I niechaj drżą moskiewskie karły.

Hańba wierzącym w sierp i młot,
          Chwała za niepodległość zmarłym."

Komentarz

Zamieszczone przez Hades Zobacz posta
            BlackAdder, tak się składa, że z książek i artykułów prasowych poświęconych "Orlikowi", czy jego towarzyszom broni z 15. PP "Wilków" AK i późniejszego Zgrupowania "Orlika" zebrałaby się duuuuuża bibliografia.
            To podaj proszę te książki poświęcone "Orlikowi".
            Oprócz bohaterki niniejszego wątku i tych dwóch, które poprzednio wymieniłem, oczywiście
            Z pewnością znajdą się tacy, którzy z chęcią po nie sięgną
            "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

Komentarz

O proszę, jak się tuzy zejdą to tylko może wyjść z tego tylko wartość dodana

Być może ludzie pokroju Orlika zaczną być wzorem dla młodzieży...ale aby najpierw mogli mieć na to szansę muszą poznać postaci Bohaterów. Myślę, że różnego rodzaju publikacje są tu jak najbardziej odpowiednią drogą na zasadzie "wiem więc rozumiem".

PamiętajMY

Komentarz

Moi drodzy,

Zuchy jesteście i zostały mi ostatnie 2 sztuki, które mogę mieć od ręki. Warto więc nie zwlekać z decyzją.

Jeśli okaże się, że zapotrzebowanie będzie większe myślę, że nie będzie problemu z domówieniem kolejnych sztuk. Wiąże się to niestety z dłuższym oczekiwaniem na realizację.

PamiętajMY

Komentarz

Budyń priv
                  "Mamy w tym kraju jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa.
                  Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostaje ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju."

Hans Frank, 14 grudnia 1943

Komentarz

I ode mnie też
                    ...Trzech setek armat ryczy kanonada,
                    Zda się pod trupem ziemia się rozpęknie, —
                    O dziecko polskie, za Twojego dziada,
                    Który tam zginął, niech Twe serce klęknie,
                    O dziecko polskie, święć się krwi szkarłatem
                    I wołaj: Wolność! I bij w kratę lochów,
                    Bo jeśli Bóg jest nad tym podłym światem,
                    Toś ty zbawione przez Wolę i Grochów...

Komentarz

I tym sposobem mamy komplet

Wszystkim zaangażowanym w temat jeszcze raz serdecznie dziękuję !

Tak jak pisałem niżej, od tej chwili będę zbierał dalszych chętnych (o ile tacy się pojawią rzecz jasna ) i następnie zostaną domówione kolejne książki.

P.S

Zauważyłem, że niektórzy specjalnie rejestrowali się na forumce w celu nabycia książki. Więc aby nie robić zamieszania można również zamówienia składać na maila:

budynlegia@gmail.com

PamiętajMY

Komentarz

Dla wszystkich, którzy mają klepnięte sztuki z pierwszej partii. Jutro jestem od 15:30 w Źródle także zachęcam zainteresowanych do stawiennictwa po odbiór

Przypominam, że wciąż zbieram chętnych na drugą partię, która najprawdopodobniej będzie realizowana na początku marca.

PamiętajMY

Komentarz

Wszyscy zainteresowani drugą turą dostali już wiadomości prywatne z wiadomością, że możemy już ten etap realizować Znaczy to, nie mniej nie więcej, że druga tura książek jest już u mnie Jeśli ktoś nadal jest zainteresowany tą pozycją proszę o priv lub wiadomość na budynlegia@gmail.com

PamiętajMY

Komentarz

To podaj proszę te książki poświęcone "Orlikowi".
                            Oprócz bohaterki niniejszego wątku i tych dwóch, które poprzednio wymieniłem, oczywiście
                            Z pewnością znajdą się tacy, którzy z chęcią po nie sięgną
                            Wybacz, że odpisuję dopiero teraz, ale przy okazji 1 III nie miałem zbyt wiele czasu na siedzenie przy kompie.
                            Oprócz:
                            M. Sulej: "Marian Bernaciak "ORLIK"",
                            J. Ślaski: "Żołnierze Wyklęci",
                            H. Pająk: "Oni się nigdy nie poddali",
                            temat "Orlika" i Jego podkomendnych jest poruszany również w:
                            I. Caban: "Oddziały Partyzanckie 15. Pułku Piechoty "Wilków"",
                            R. Wnuk: "Lubelski Okręg AK - DSZ - WiN 1944-1947",
                            Oficyna Wydawnicza Wolumen: "Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.",
                            L. Pietrzak: "Antykomunistyczne podziemie zbrojne na terenie Inspektoratu Puławy 1944-1956",
                            R. Śmietanka-Kruszelnicki: "Komendant "Zagończyk"",
                            A. Lewtak: "Ojczyźnie oddani. Szkice dziejów Armii Krajowej w gminie Końskowola",
                            A. Lewtak: "Bitwa w Lesie Stockim",
                            T.J. Budziak: "Walka o prawdę",
                            K. Pielacha: "Proces Żołnierzy Wyklętych w Rykach (15 I 1947r.)",
                            M. Sulej: "Zdrada i zbrodnia. Studium przypadku. Komuniści na terenie Podobwodu Dęblin - Ryki Armii Krajowej podczas II wojny światowej i później"
                            ...to by było na tyle z tego co mam na półce
                            Oprócz tego publikowane były dziesiątki artykułów prasowych dot. "Orlika" i żołnierzy Jego zgrupowania. IPN w ramach cyklu "Z Archiwum IPN" zrealizował również film dokumentalny:

część II: http://youtu.be/KLxk8cybcQ4
                            część III: http://youtu.be/A-9zIIwhklQ

Oprócz tego sporo ciekawych informacji można znaleźć w necie

Pozdrawiam,
                            "Hades"
                            "Niech się prostuje nieszczęść splot
                            I niechaj drżą moskiewskie karły.

Hańba wierzącym w sierp i młot,
                            Chwała za niepodległość zmarłym."

Komentarz

Dziękuję bardzo za tak solidną odpowiedź

Komentarz

Pracuję...
                              X