Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Oświadczenia

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• IX14
    odpowiedział(a)
    Nie spałem dziś idąc do pracy szedłem zły przybity boli mnie ku... co się dzieje w naszym klubie to wszystko wynika z miłości do Legii.

Zostaw komentarz:

• Mrugs
    odpowiedział(a)
    Z tego co piszą na stronie producenta to 0,4-0,6% rocznie.
    Monter mi mówił że odkąd montują te panele to na Mazowszu bo to jest ich rejon działania, nie było takiej burzy żeby grad uszkodził instalacje która stawiali. Podobno gorzej jest z instalacją naziemną która jest w zasięgu 10-20m od drogi, nie wiem ile w tym prawdy, ale na wszelki wypadek zadzwoniłem do ubezpieczyciela i sprawdziłem OWU czy jestem po bezpiecznej stronie mocy i okazuję się AllRisk PZU obejmuję instalację, podobnie jest w Warcie.

Zostaw komentarz:

• Jestem
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Darex13 Zobacz posta

MI się obiły o uszy dane o degradacji do 1% rocznie.
    Ja miałem zakodowane 1% - 2% i jest to obecnie tylko częściowo prawda. Po prostu zależy bardzo gdzie i w jakich warunkach panele są używane, a poza tym nowe modele są już dużo lepsze - jak producent daje gwarancje to nie ma co dyskutować tylko modlić się żeby zbyt często nie padał grad i nie było burzy piaskowych

Zostaw komentarz:

• Darex13
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Jestem Zobacz posta

Mam jakieś inne dane dotyczące degradacji paneli, zdecydowanie mniej optymistyczne od tych co podajesz, muszę sprawdzić dokładniej, zresztą zbieram informacje od niedawna i jestem bardziej zielony w temacie niż jest zielona ta energia

Dzięki za info.
    MI się obiły o uszy dane o degradacji do 1% rocznie.

Zostaw komentarz:

• Jaco
    odpowiedział(a)
    "jestem bardziej zielony w temacie niż jest zielona ta energia".
    Klasyka. Jak już porozkminiasz, to daj cynk.

Zostaw komentarz:

• Mrugs
    odpowiedział(a)

Generalnie mam warunki do wszystkiego, czyli dach, naziemna plus pompa ale jest małe ale ... ja tam nie mieszkam na stałe z rodziną tylko jest to nasze miejsce wypadowe z wypasionym ogrodem nad wodą, czyli musiałbym robić coś sensownego z nadwyżkami energii, inaczej szkoda czasu, ale zbieram informacje, bo jak mi się dzieciaki rozmnożą to może mieć sens ta zabawa a poza tym lata lecą

Mam jakieś inne dane dotyczące degradacji paneli, zdecydowanie mniej optymistyczne od tych co podajesz, muszę sprawdzić dokładniej, zresztą zbieram informacje od niedawna i jestem bardziej zielony w temacie niż jest zielona ta energia

Dzięki za info.
    No w takim rozwiązaniu to po prostu mniejsza a co za tym idzie tańsza instalacja, tak żeby nadwyżki nie były duże żeby nie było ich żal stracić po roku, ale jednocześnie taka która wyrobi na Wasz pobyt na miejscu.

A możesz podesłać te dane chętnie poczytam.

Zostaw komentarz:

• księciuniu
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta

Mój szwagier założył instalację naziemną 10kwp i właśnie zmienia piec z ekogroszku na pompę. I w takim wypadku jest to na pewno opłacalne (dopłata za zmianę płci)
    To teraz już szwagierka

Zostaw komentarz:

• Jestem
    odpowiedział(a)

A myślisz nad naziemną czy dachową? Z tego co wiem to największa składowa inwestycji to nie same panele czy falownik a właśnie stelaże poza tym cena jest mocno zależna od "trendów" koronka sporo namieszała i sporo potaniało. Za to co mam na dachu pod koniec zeszłego roku musiałbym wydać 10tyś więcej.
    Generalnie mam warunki do wszystkiego, czyli dach, naziemna plus pompa ale jest małe ale ... ja tam nie mieszkam na stałe z rodziną tylko jest to nasze miejsce wypadowe z wypasionym ogrodem nad wodą, czyli musiałbym robić coś sensownego z nadwyżkami energii, inaczej szkoda czasu, ale zbieram informacje, bo jak mi się dzieciaki rozmnożą to może mieć sens ta zabawa a poza tym lata lecą

Dzięki za info.

Zostaw komentarz:

• Mrugs
    odpowiedział(a)

Ile w tym dotacji?
    Rozważałeś z pewnością szybkość degradacji paneli, w ciągu ile lat będziesz "do przodu"?
    Zdecydowałem się na rządowe 5tysi, w Warszawie mógłbym się ubiegać o 1,5tyś za 1kW ale ten system składania wniosków nie był dla mnie precyzyjny poza tym od września do marca składa się wnioski na przyszły rok, lepszy wróbel w garści, chytry traci dwa razy itp Do tego jest jeszcze ulga podatkowa co w moim przypadku ma spore znaczenie, więc jak się rozliczę za 2020 rok to będę wiedzieć w ile będę na plus.
    Generalnie to liczyłem 15 lat przy założeniu że ceny prądu pozostaną na tym samym poziomie a wiadomo że tak nie będzie a taniej już było i przy 5tyś zwrotu z dotacji. Jednak ciężko określić zmianę ceny w ciągu 10-15 lat - zobaczymy w marcu.

Co do degradacji to wg producentów jest to utrata mocy do 10% w ciągu 25-30lat moje (Qcell) mają ten wskaźnik na poziomie 6-8% - bez tragedii.

Mój szwagier założył instalację naziemną 10kwp i właśnie zmienia piec z ekogroszku na pompę. I w takim wypadku jest to na pewno opłacalne (dopłata za zmianę płci) ja mam gaz ziemny z sieci miejskiej więc pompa ciepła to byłby co najwyżej kaprys i na pewno nie zwróciłoby się to szybko patrząc na koszt.

Nie no te 12zł miesięcznie to właśnie opłata za dystrybucję i za to że mogę im prąd oddawać, tak jak mówiłem dążę do takich rachunków za prąd i ciepło, ale czy się uda zobaczymy po zimie.

Dziś padł rekord i magiczne 40kwh zostało przekroczonych, obecnie zużycie prądu w domu mam na poziomie 7,5kwh dziennie, więc nie jest źle. Wprowadziłem się do niego w czerwcu więc ciężko mi określić jakie mamy zużycia i rachunki w dłuższej perspektywie, na pewno jak ktoś jest dłużej na miejscu to łatwiej mu to z góry policzyć.

A myślisz nad naziemną czy dachową? Z tego co wiem to największa składowa inwestycji to nie same panele czy falownik a właśnie stelaże poza tym cena jest mocno zależna od "trendów" koronka sporo namieszała i sporo potaniało. Za to co mam na dachu pod koniec zeszłego roku musiałbym wydać 10tyś więcej.

Zostaw komentarz:

• Jestem
    odpowiedział(a)
    Czuję, że na razie jesteś zadowolony! Gratulacje.

Co do kosztów to wyszło niecałe 5kpln za 1KWp. Ale mam instalacje z optymalizatorem więc ciut droższa niż zwykła.
    Ile w tym dotacji?
    Rozważałeś z pewnością szybkość degradacji paneli, w ciągu ile lat będziesz "do przodu"?
    Pytam, bo sam dumam, a ludzie dorzucają do tego jeszcze pompę ciepła jak mają kawałek terenu, ale koszty inwestycji lecą w górę
    Roczne rozliczenie to bandytyzm ekonomiczny, a pewnie jeszcze płacisz za podłączenie (dystrybucję) czy może jednak w tym 20% jest już wszystko?

W znajomej wiosce koleś postawił sobie pół hektara na początek fotowoltaiki (na próbę) ale jeszcze nie miałem okazji go odpytać o szczegóły i jakoś wątpię żeby mógł zagospodarować całą moc na własne potrzeby

Zostaw komentarz:

• Mrugs
    odpowiedział(a)

Jakim kosztem? Nominalnie jaką masz zainstalowaną moc? No i co robisz z nadwyżką mocy?
    Instalacja 8,4kwp czyli realnie przy idealnych warunkach pewnie koło 7,5-8kw mocy.

Nadwyżkę oddaję, innogy pobiera 20% myta a resztę mam do odebrania przez rok, zostanie na noce, krótkie i pochmurne dni, bo wtedy produkcja na pewno będzie niższa niż zapotrzebowanie. Po zimie pewnie zrezygnujemy z grzania wody siecią gazową tylko kupi się grzałki ale najpierw chce zobaczyć ile tej energii zostanie do odbioru czyli jak mocne grzałki i jak duży zasobnik zakupić, żeby spinało się to, docelowo dążę do zagospodarowania jak największej części produkcji właśnie na grzanie, tak żeby koszty miesięczne prądu i ciepła mieć w granicach 10-15zł w ciągu całego roku. No ale do tego muszę przejść zimę z kalkulatorem w dłoni

Co do kosztów to wyszło niecałe 5kpln za 1KWp. Ale mam instalacje z optymalizatorem więc ciut droższa niż zwykła.

Dziś jak dotąd 18kwh przy mocy w szczycie 6kw ale południe słoneczne jeszcze przed nami więc liczę na rekord

Zostaw komentarz:

• Jestem
    odpowiedział(a)
    Oświadczam że mój dach wytworzył już dziś 28kWh energii, co w porównaniu z wczorajszym debiutem rzędu 5kWh przez cały dzień jest wynikiem świetnym i czekam na więcej
    Jakim kosztem? Nominalnie jaką masz zainstalowaną moc? No i co robisz z nadwyżką mocy?

Zostaw komentarz:

• Stout
    odpowiedział(a)
    Oświadczam ,że grupa żywiec spier.doliła przyzwoite piwo ,jakim był Namysłów.

Zostaw komentarz:

• Mrugs
    odpowiedział(a)
    Oświadczam że mój dach wytworzył już dziś 28kWh energii, co w porównaniu z wczorajszym debiutem rzędu 5kWh przez cały dzień jest wynikiem świetnym i czekam na więcej

Zostaw komentarz:

• Darex13
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez jednopostowiec Zobacz posta
    Podobny temat poruszałem w ubiegłym roku. Sklep KIK. 2 września.... na stoisku świąteczne ozdoby. Kogoś chyba po*****o, co oświadczam
    Coraz szybciej Co następne? Po 01.11 wielkanoc, po swiętach koniec roku szkolnego, po wielkanocy początek roku szkolnego, a po końcu roku na 01.11?

Zostaw komentarz:

Pracuję...
X