Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Tyle, że komisja Rywina nie powstała ze względów politycznych tylko do wyjaśnienia wałków komunistów w sprawie projektów ustaw.
  Legia Varsovia - semper invicta...

  Urodzić się białym to duma i zaszczyt...

  Komentarz


  • „Druga Irlandia”, czyli wpadka Donalda Tuska

   "Wciąż kocham Cię, jak Irlandię..." – tak mogliby o kraju zaśpiewać młodzi rodacy, którzy wyemigrowali do Irlandii za chlebem, a teraz tęsknią za Polską. Zdaniem lidera Platformy Obywatelskiej już niebawem polscy emigranci zaczną masowo wracać do Polski, dlaczego? Bo właśnie tu powstanie "druga Irlandia".


   Obietnica "drugiej Irlandii" pojawiła się (niczym echo "drugiej Japonii") w kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Lech Wałęsa, mówiąc o "drugiej Japonii" miał na myśli walkę o demokrację bez przelewu krwi. Metafora ta jednak dla wielu nie była jasna. Komentatorzy życia politycznego uznali ją za absurdalną, ze względu m.in. na dystans gospodarczy między Polską a Japonią.

   Podobnie za absurdalną, w ustach osoby, która uważa się za liberała, wiele osób uznało obietnicę "drugiej Irlandii". O co chodziło w wyborczej obietnicy Donalda Tuska?

   Lider Platformy przekonywał w kampanii, że polska gospodarka może przeżyć cud na miarę irlandzkiego "tygrysa celtyckiego". Irlandia może być także tutaj, tylko musimy przyjąć irlandzkie reguły – przekonywał Tusk. Podczas debaty wyborczej z Aleksandrem Kwaśniewskim Donald Tusk chwalił sukcesy gospodarcze Irlandii. Twierdził, że gospodarka tego kraju - w kwestii obciążeń podatkowych - zabiera dwa razy mniej swojemu obywatelowi, niż państwo polskie. Wyraził nawet przekonanie, że Irlandia zawdzięcza swój "cud gospodarczy" neoliberalnym reformom. Mocno skonfundowany był jednak gdy Aleksander Kwaśniewski zapytał go o to, jak wyglądają podatki w Irlandii i odpytywał z zasad społeczno-gospodarczych, którymi rządzi się ten kraj. Wyraźnie Donald Tusk nie był przygotowany na te pytania.

   Były prezydent szybko wypunktował nieprzystawalność hasła wyborczego Platformy w porównaniu z jej własnym programem wyborczym. Przyjrzyjmy się podstawowym rozwiązaniom, jakie zastosowały władze irlandzkie, w porównaniu do głównych tez programowych Platformy Obywatelskiej:
   1. W Irlandii nie ma podatku liniowego, którego domaga się partia Tuska. Wręcz przeciwnie, podatek dochodowy jest wyższy niż w Polsce - wynosi 20 i 42%.
   2. System podatkowy jest w Irlandii bardzo skomplikowany z licznymi ulgami, a polscy liberałowie są im przeciwni.
   3. Partia Donalda Tuska często powtarza, że trzeba obniżać kwotę, jaka z pensji idzie na ubezpieczenia społeczne. W Irlandii opłata na Pay-Related Social Insurance wynosi 16-17% zarobków, z czego pracownik płaci tylko 6%. Większość tej sumy przypada na pracodawcę.
   4. Zwalczane przez polskich liberałów minimalne wynagrodzenie wynosi w Irlandii około 1300 euro (50% średniej płacy) i należy do najwyższych w Unii Europejskiej.
   5. Irlandczycy posiadają Medical Card uprawniającą ich oraz członków najbliższej rodziny do korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Mogą oni skorzystać z państwowych przychodni. W razie kolejki, pacjent dostaje skierowanie do kliniki prywatnej - na koszt państwa.
   6. Państwo zapewnia obywatelom bezpłatną edukację.
   7. Irlandia ma silnie rozwinięty system pomocy społecznej. Rodzice wychowujący samotnie dzieci mogą otrzymać specjalny, nieopodatkowany zasiłek. Istnieje też Child Benefit. Świadczenie to przyznaje się każdemu, kto wychowuje dziecko. Zasiłek wynosi 150 euro miesięcznie na potomka i jest wypłacane nawet do chwili, aż ukończy 19. rok życia.
   8. Wbrew temu, co mówił Tusk, władze Irlandii mają silny wpływ na gospodarkę. Zachowują pełną kontrolę nad wieloma dziedzinami, uznawanymi za strategiczne.

   Irlandzki "cud gospodarczy" nie jest więc, wbrew temu co mówił lider Platformy Obywatelskiej, efektem liberalnej rewolucji, ale umowy społecznej zawartej w 1987 r. przez partie polityczne, związki zawodowe i organizacje pracodawców. I gwarantowanej właśnie przez państwo, co trzy lata odnawianej.

   Sukces irlandzki, to nie jest jakaś idea liberalna, to jest idea ciężko zapracowana z elementami odpowiedzialności społecznej, którą pan zwykł nazywać socjalizmem - powiedział podczas debaty z Tuskiem były prezydent.

   Po tej, zapewne pamiętnej dla Donalda Tuska i jego partii, debacie hasło "drugiej Irlandii" pojawiało się już tylko na ustach politycznych przeciwników.
   Prezydent zauważył, że obiecywanie, iż w ciągu czterech lat można zreformować polską gospodarkę na wzór Irlandii, jest pozbawione podstaw. Lech Kaczyński, nawiązując do hasła kampanii PO "Polska zasługuje na cud gospodarczy na miarę drugiej Irlandii", powiedział: Mówienie takich rzeczy jest robieniem ludziom wody z mózgu, szczególnie ludziom młodym. Brak prezydenta również nie odmówił sobie skomentowania hasła wyborczego Platformy. My mamy politykę, a nie cud, nie wierzymy w cuda. Do cudów odwołują się ci, którzy tak naprawdę nie mają żadnego pomysłu nie mają nic do powiedzenia - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji wyborczej PiS w Łodzi (06.10.2007).

   Najwyraźniej jednak hasło „druga Irlandia” chwyciło, skoro w Platforma Obywatelska otrzymała miażdżącą większość głosów Polonii, nie wspominając już samej Polonii irlandzkiej, która oddała na partię Tuska ponad 70% głosów.
   Sukces gospodarczy Irlandii w Unii Europejskiej spowodował, że do kraju św. Patryka wróciły dziesiątki tysięcy emigrantów zarobkowych, a młodzi Irlandczycy nie chcą już wyjeżdżać. Gospodarczy sukces Irlandii jest tak uderzający, że... chciałoby się go powtórzyć w Polsce. Czy tylko to się uda?

   Czas kończyć z baranami na forumce

   Komentarz
   • Ludzkie pojęcie przechodzi
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

    Komentarz


    • Nie - TO przechodzi ludzkie pojęcie...     Legia Varsovia - semper invicta...

     Urodzić się białym to duma i zaszczyt...

     Komentarz


     • Sharn dziwisz sie?
      po,kutz, walesa.... wszystko do siebie pasuje

      Komentarz


      • :O :O :O
       "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

       Komentarz


       • Zamieszczone przez Cypis
        Sharn dziwisz sie?
        po,kutz, walesa.... wszystko do siebie pasuje
        Post w stylu nie powiem kogo...
        Pierdolę to ! Do niczego się nie zmuszam ,chcę to się wybijam - nie chcę no to się nie ruszam !
        Grupa Trzymająca Wagę - Dzieki nam monopolowe nie martwią się o plajtę !!!

        Komentarz


        • rolnika?

         Komentarz


         • Już Ty dobrze wiesz o kogo mi chodziło !
          Pierdolę to ! Do niczego się nie zmuszam ,chcę to się wybijam - nie chcę no to się nie ruszam !
          Grupa Trzymająca Wagę - Dzieki nam monopolowe nie martwią się o plajtę !!!

          Komentarz


          • Takie z Was dobre chłopaki i taką bandę ***** sie kłócicie

           Ja do swojego odbicia od obecnie miłościwie nam panujących i nie mniej miłosciwie oponujących dojrzewałem dłuższy czas.

           I nie zniechęciły mnie ostatecznie ani ich twórczość legislacyjna, ani majstrowanie małp z brzytwami przy gospodarce czy też coraz ciekawsze pomysły jednych i drugich na politykę zagraniczną.

           Ja po prostu naprawdę stwierdziłem,że to banda wariatów przez duże W. Takich regularnych czubków do zdiagnozowania a następnie hospitalizacji.

           Nie zmieniłem ani na jotę swoich poglądów politycznych, gospodarczych czy przekonań w sferze ideologicznej. Ale jeżeli mam je wyznawać z Kutzem, Wałęsą, Hanną G-W, Kempą Beatą, Brudzińskim czy najmłodszym Kamińskim to dziękuję, postoję...O liderach nawet nie wspomnę bo w nich muszą się ogniskować niczym w soczewce wszystkie przekonania wyżej wymienionych, które oni tolerują i popierają.

           Rzygac mi się chce jak na to patrzę od jakiegoś czasu. Naprawde nie chodzi o poglądy. Chodzi o to,że ... no zresztą sami wiecie bo non stop rzucacie linkami do, których jedyne komentarze to :O lub . A co najzabawniejsze nikt nie jest w stanie odpowiedzieć i obronić racji jednej czy drugiej strony. Co najwyżej wrzuca linka z identycznym debilizmem oponentów.

           Także Wam się nieco dziwię bo mądre z Was chłopaki...
           ...ta ziemia do Polski należy
           choć Polska daleko jest stąd,
           bo wolność krzyżami się mierzy
           historia ten jeden ma błąd!!!!

           Better Dead Than Red!!!

           Komentarz


           • Jeśli chodzi o temat "Polityka" to jest to jak dla mnie post roku.

            Pjona Niedźwiedź.
            Pierdolę to ! Do niczego się nie zmuszam ,chcę to się wybijam - nie chcę no to się nie ruszam !
            Grupa Trzymająca Wagę - Dzieki nam monopolowe nie martwią się o plajtę !!!

            Komentarz


            • Zamieszczone przez Sharn
             Nie przechodzi, jeśli się pamięta pewien wywiad z Wałęsą:

             Wałęsa: Kaczyńscy niszczą dowody!
             Dziennikarz: A czy ma pan na to jakieś dowody?
             Wałęsa: Dowodów nie mam ale tak się robi...
             A się pamięta I się wie że Wałęsa wie, iż TAK SIĘ ROBI
             From flood into the fire
             One thousand voices sing
             We're in this together
             For whatever fate may bring

             Komentarz


             • A tu na pocieszenie poezja z forum PO:

              Zdechnac oszolomstwo musi,
              szowinistow zniszczyc trzeba,
              gdyz nas szmira klamstwem zdusi
              i ukradnie resztki chleba,
              Prawda wszystkich nas wyzwoli,
              skonczyc musi sie obluda,
              Szczerosc wrzoda za..
              A sie stana wreszcie cuda


              My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

              Komentarz


              • http://www.tvn24.pl/-1,1532867,wiadomosc.html - Doskonałem potwierdzenie, ze PO ustala program pod sondaże. Najpierw był balon próbny Kopacz, potem oburzenie Kościoła, a teraz wycofanie się. Tak samo było z wypowiedziami Pitery o składzie TK czy tekstem Hall na temat religii na maturze.

               I jeszcze 'kwiatek' na temat spektaklu z Blidą - http://www.tvn24.pl/-1,1532864,wiadomosc.html

               Zakres działania komisji ukształtowany został w sposób, który zakłada powierzenie jej kilku różnych zagadnień prawnych. Indywidualizacja problemu prawnego, który ma zostać zbadany w ramach śledztwa sejmowego jest zdaniem Trybunału Konstytucyjnego warunkiem dopuszczalności powołania komisji śledczej. Niespełnienie tego warunku w opiniowanym projekcie rodzi ryzyko uznania przez Trybunał w przyszłości tak określonego zakresu działania komisji śledczej za niezgodny z art. 111 Konstytucji.
               Biuro Analiz Sejmowych.
               "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

               Komentarz


               • no mistrz-Lechu idź i zobacz czy cię nie ma w kuchni

                Zamach stanu nam się szykuje-Lechu to wie

                Czas kończyć z baranami na forumce

                Komentarz

                Pracuję...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎