Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Złota akcja a UE:
  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/e...cji,34130.html

  ETS: pństwa UE nie mogą posiadać złotych akcji
  Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
  ZMIANY W PRAWIE
  Data dodania: 13.11.2010

  Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu stwierdził w czwartek, że posiadanie przez Portugalię akcji uprzywilejowanych w spółce Energias de Portugal jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Zdaniem ETS stanowi to nieuzasadnione ograniczenie swobodnego przepływu kapitału. Jednak Trybunał dopuszcza wpływ państwa na decyzje spółek w szczególnych przypadkach, aby sektory ważne dla gospodarki chronić przez wrogimi przejęciami. Wprowadzenie instytyucji złotej akcji dyskutowane było także w Polsce. W końcu w kwietniu tego roku uchwalone zostało nowe prawo, które zdaniem rządu jest dostosowane do zasad określonych w orzecznictwie unijnym.

  Energias de Portugal (EDP) została w 1991 r. przekształcona w spółkę akcyjną w ramach w restrukturyzacji portugalskiego sektora energii elektrycznej. Obecnie państwo portugalskie posiada 25,73 proc. jej kapitału zakładowego. Zgodnie z ustawodawstwem portugalskim dotyczącym prywatyzacji statut spółki przeznaczonej do sprywatyzowania może przewidywać, w drodze wyjątku, gdy przemawiają za tym względy interesu narodowego, posiadanie akcji uprzywilejowanych („golden shares”). Akcje te, niezależnie od ich ilości, dają państwu prawo weta w odniesieniu do zmiany statutu i innych decyzji w określonych dziedzinach. Dekretami z mocą ustawy zatwierdzającymi prywatyzację EDP przyznano państwu portugalskiemu, także prawo sprzeciwu wobec wyboru zarządu. A także prawo wyznaczenia w takim wypadku członka zarządu zastępującego osobę, która otrzymała najmniej głosów lub która zajmuje ostatnią pozycję na liście. W skardze Komisja kwestionowała wymienione szczególne uprawnienia, uznając je za sprzeczne ze swobodnym przepływem kapitału i ze swobodą działalności gospodarczej.

  W wydanym w czwartek wyroku Trybunał Sprawiedliwości przyznał rację Komisji i stwierdził, że utrzymując szczególne uprawnienia w spółce EDP, wynikające z akcji uprzywilejowanych akcji Portugalia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy zasady swobodnego przepływu kapitału. Trybunał uznał przede wszystkim, że wykonywanie przez państwo portugalskie szczególnych uprawnień wynikających z posiadania akcji uprzywilejowanych stanowi ograniczenie powyższej podstawowej swobody .

  Wpływ państwa na zarządzanie spółką energetyczną i sprawowanie nad nią kontroli, jest – zdaniem ETS - nieuzasadniony wielkością posiadanego przez nie udziału w kapitale zakładowym. Może więc zniechęcać podmioty z innych państw członkowskich do dokonywania inwestycji portfelowych, gdyż ewentualna odmowa państwa portugalskiego zatwierdzenia decyzji z punktu widzenia interesów przedsiębiorstwa mogłaby zaważyć na wartości akcji i przez to na atrakcyjności inwestycji.


  Wymiana aktywów ma dotyczyć Lotosu o ile ktoś będzie chciał się wymieniać. Poza kwestią czy wymienimy, pozostaje też pytanie na co. Zazwyczaj jest tak, że gorączkowo tupiący do transakcji są na gorszej pozycji negocjacyjnej niż spokojnie czekający na rozwój wydarzeń gracze. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że to nasi przeskakują z nogi na nogę na samą myśl o przejęciu...  Co do PGNiG, póki co nie mówi się o wymianie aktywów a o przejęciu

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ska...u-7925184.html

  Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że zatwierdziła przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. Postawiono wprawdzie warunki dotyczące sprzedaży części biznesu Lotosu (prawo antymonopolowe), Orlen jest jednak zdeterminowany, by dopiąć przejęcie. Co ciekawe przy okazji Orlen ogłosił, że podpisał list intencyjny w sprawie przejęcia innego giganta polskiej sceny paliwowej – PGNiG.

  Warto podkreślić, że w obu przypadkach mowa jest nie o fuzji, a o przejęciu kontroli. Oznacza to, że akcjonariusze przejmowanych firm najprawdopodobniej nie otrzymają akcji przejmującego podmiotu, a zapłatę. Szczegóły finansowe obu przejęć nie są jeszcze znane, znany jest jednak główny partner, z którym Orlen będzie musiał się dogadać w kwestii ceny. To Skarb Państwa, który kontroluje zarówno PGNiG, jak i Lotos oraz… Orlen.

  To także Skarb Państwa będzie największym finansowym beneficjentem przejęć Lotosu i PGNiG. W Lotosie ma on 53,2 proc. Akcje te na giełdzie są warte obecnie 6,2 mld zł. Pakiet w PGNiG jest jeszcze cenniejszy. 71,9 proc. akcji gazowego giganta, jakie posiada Skarb Państwa, na rynku wyceniane jest obecnie na 21,1 mld zł. W sumie w tych dwóch przypadkach Skarb Państwa ma akcje warte 27,3 mld zł (jeżeli dodać do tego Energę suma wzrośnie do 29,1 mld zł). Dla porównania sam Orlen wart jest obecnie ledwie 25,9 mld zł. ("z czego tylko 32,4 % Skarbu Państwa - dopisek itakpowiem")

  Nie znamy jeszcze szczegółów transakcji, ciężko więc mówić o konkretnych kwotach, jakie zasilą Skarb Państwa. Z pewnością będzie to jednak dwucyfrowa suma liczona w miliardach złotych – poważny zastrzyk dla budżetu. O ile oczywiście do realizacji wszystkich przejęć dojdzie, a to wcale nie jest takie pewne.
  link nie najnowszy (przed przejęciem Energa) ale chodzi o meritum. Skarb Państwa i inni akcjonariusze otrzymają zapłatę a nie wymianę akcji, będzie grosz do wydania i to niemały. Ale nie, to nie jest wyprzedaż:

  Prosta matematyka:
  - aktualnie SP ma 71,9% akcji w PGNiG wartym na dziś 37,53 mld zł czyli 26,98 mld złotych
  - jeśli całość przejmie ORLEN, to z tej puli SP będzie mieć maksymalnie 32,4% x 37,53 mld czyli 12,16 mld zł
  (oczywiście o ile reszta udziałowców zechce sprzedać swoje udziały po wezwaniu, jeśli nie to SP będzie miał 8,74 mld)

  Skarb Państwa zmniejszy swój udział w tej części nowego tworu 2,2 do ponad 3 krotnie, kwotowo od 14,82 mld do 18,24 mld ! Ale nie, to nie jest wyprzedaż.


  E: Oczywiście kwoty dotyczą samego PGNiG, dochodzi jeszcze Lotos a w macierzystym Orlenie też SP zachowa swój udział. Jednak nadal będzie to tylko 32,4% całości

  E2: usunąłem tzw. deser, żeby nie pozwolić rozmowie skupić się na pierdołach i łapaniu za słówka
  Ostatnio edytowany przez itakpowiem; [ARG:4 UNDEFINED].

  Komentarz


  • Zamieszczone przez Tuzin Zobacz posta
   Rząd planuje podwyższenie II progu podatkowego do 120 tysięcy. Zamiast tego zniknie składka zdrowotna jako KUP.

   Chyba lepszy zabieg w zakresie pozyskania wyborców średniozarabiających i dużomiejskich, niż zatrudnianie jakichś gówniarzo-spaślaków od norek.
   Lubię to!
   Mamy Kezmana z Serbii Tarana

   Komentarz


   • Zamieszczone przez księciuniu Zobacz posta
    Gorzej jak uzależnią ZUS jednoosobowych działalności od dochodów albo zaczną grzebać przy liniowym.
    Muszą to zrobić jak chcą podwyższyć procenty na "zdrowie". Skończyły się pomysły na ściągnięcie grubej kasy.
    Mamy Kezmana z Serbii Tarana

    Komentarz


    • https://msp.money.pl/wiadomosci/zmia...04871840a.html

     Zamieszczone przez księciuniu Zobacz posta
     Gorzej jak uzależnią ZUS jednoosobowych działalności od dochodów albo zaczną grzebać przy liniowym.
     No i wykrakałeś

     Mam nadzieję że to tylko dywagacje autora tekstu.

     Komentarz


     • Nawet najbardziej pesymistyczny scenariusz z tego tekstu to i tak "lajt". Sądziłem, że bardziej będą chcieli/musieli cisnąć "cytrynę". No chyba, że to tylko wstęp Przecież budżet jest rozhuśtany na maxa i nie ma cudów, że nie będzie trzeba tego łatać, a podatki typu od cukru czy inne takie mało inwazyjne, czy też rozkręcenie inflacji nie wystarczą. Kwestia skali "wyciskania cytryny". Poczekamy, zobaczymy.
      Ostatnio edytowany przez Citlivu; [ARG:4 UNDEFINED].
      http://komandir.wrzuta.pl/audio/9lE2...zek_czajkowski

      Komentarz


      • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta

       PS Skoro tradycyjnie ignorujesz sedno, tym razem w "deserze", pozostawmy motyw czytającym wymianę zdań użytkownikom. I jeszcze ta "wyprzedaż", gdy na dzisiaj jest mowa o wymianie aktywów... Dobra, tradycyjnie spokojnie czekam na rozwój wypadków. Odniosę się, po ogłoszeniu rezultatów rozmów Orlenu z firmami z zagranicy.
       A jakie miało być zamierzone sedno w "deserze"? Bo też jakoś nie wychwyciłem.
       Nie dotykaj forum, bo cię curva zmiecie z planszy
       -------------
       Jedynie prawda jest ciekawa

       Józef Mackiewicz

       Komentarz


       • Nie "zamierzone", tylko faktyczne. Statutowe ograniczenia dla udziałowców poza SP i ich konsekwencje w tym konkretnym rozkładzie akcjonariatu. No i wątek zniknął, "żeby nie pozwolić rozmowie się skupić na pierdołach"
        Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].
        My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

        Komentarz


        • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
         Nie "zamierzone", tylko faktyczne. Statutowe ograniczenia dla udziałowców poza SP i ich konsekwencje w tym konkretnym rozkładzie akcjonariatu. No i wątek zniknął, "żeby nie pozwolić rozmowie się skupić na pierdołach"
         No ale w kontekście zarzutu o spieniężanie majątku państwowego (nie wchodząc w ocenę tego) - to, że rząd nie utraci kontroli, bo jest taki a taki zapis w statucie, to jest pierdoła. I tak by jej nie stracił. Oczywiście dopóki się Europa nie upomni.
         Nie dotykaj forum, bo cię curva zmiecie z planszy
         -------------
         Jedynie prawda jest ciekawa

         Józef Mackiewicz

         Komentarz


         • Kontekstem była teza, że jedynym zabezpieczeniem przed utratą Orlenu przez państwo jest "złota akcja" (którą akurat przejęcia i Lotosu i PNIG wzmacniają, ale to inna rzecz). A kontrola jest - przynajmniej z mojej perspektywy - sprawą kluczową. Rozkład akcjonariatu w ostatnich dekadach zmieniał się symbolicznie.
          My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

          Komentarz


          • Deserową pierdołą są utarczki o to, że Twoje próby dowodzenia manipulacji wykluczają się min. wczoraj o 13.39 18.09. Określenie wywodu Daniela O. "skrótową prezentacją strategii koncernu" nijak się ma do zaprzeczeniu o "nawet pośrednim określeniu jako omówienie strategii" któregokolwiek z zamieszczonych linków.


           Ale do meritum:

           Nasza dyskusja pojawiła się ponieważ na mój zarzut wyprzedaży na przykładzie Lotosu i Orlenu (post o 23.03 z 05.04), wskazujesz obecne rządy jako jedyną alternatywę, realną nie fasadową dla wyprzedaży np. Lotosu (post o 09.14 z 06.04). Po wymianie kilku postów, w których Ty twierdzisz, że to nie wyprzedaż, nie wiesz też jak to ma wyglądać ale wciąż popierasz, że złota akcja to szitstorm... okraszonej oczywiście stosownymi linkami.. ja wczoraj (post o 22.09 z 07.04) w cyferkach na przykładzie samego PGNiG ukazuje Ci, że Skarb Państwa zmniejszy swój udział o bagatela 14,82 - 18,24 miliarda złotych! Wskazuje, też na przykładzie wyroku Trybunału Sprawiedliwosci (nie opinii ekspertów) ryzyko negowania złotej akcji. Nie dostrzegłes tego?


           Warte kilkanaście miliardów złotych aktywa w kluczowej dla gospodarki i niezależności energetycznej branży obecny rząd chce zbyć. Tak to jest WYPRZEDAŻ MAJĄTKU NARODOWEGO. Fakt, nie opinia. Chcesz rozmawiać, odnieś się do tych aktywów wartych miliardy złotych w PGNiG, których Skarb Państwa ma się pozbyć w ramach realizowania polityki obecnego rządu..a nie na jakichś bredniach o rzekomej manipulacji Twoimi wypowiedziami...           Możesz zawsze spokojnie czekać na rozwój wypadków jak miewasz w zwyczaju. Czekaj dalej i przy niemal każdej nadarzającej się okazji broń tej hołoty, która wyprzedaje Polskę...
           Ostatnio edytowany przez itakpowiem; [ARG:4 UNDEFINED].

           Komentarz


           • Przecież podsumowałem rozmowę ze swojej strony wczoraj. Ta zabawa w przeinaczanie wypowiedzi może była zabawna przez dobę, ale na dłuższą metę jest po prostu nudna. Przytoczyłem aktualny stan prawny dot. ochrony infrastruktury krytycznej, na którą Portugalia się nie powołała podnosząc nieujęty w unijnym prawie "interes narodowy". Napisałem, że odniosę się, po ogłoszeniu rezultatów rozmów Orlenu z firmami z zagranicy w sprawie form realizacji warunków UE. I tak też zrobię.
            My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

            Komentarz


            • Przypominam tylko, że warunki UE dotyczą przejęcia Lotosu przez Orlen. Nie zmienia to też faktu, że w pozostałych po wymianach aktywach dzisiejszego Lotosu Skarb Państwa po przejęciu przez Orlen będzie miał 32,4% zamiast 53,2%. o kolejne miliardy zł zmniejszy się stan posiadania Polski w kluczowym sektorze.

             Przejęciem PGNiG przez Orlen ma się zająć nasz UOKiK. Również miliardowy majątek mający trafić na sprzedaż o których piszę w ostatnich postach nie tyczy się tego na co czekasz. Ma się odbyć przejęcie a nie fuzja zatem akcjonariuszy w tym SP Orlen będzie musiał spłacić. Tyle środków nie ma, więc kupi na kredyt.

             Chciałbym się mylić, jednak wszystkie znaki pokazują, że obecny rząd tak jak poprzednie wyprzeda majątek narodowy Polski
             ​​​​

             Komentarz


             • Rząd planuje rewolucję podatkową. Najprawdopodobniej przede wszystkim skorzystają z niej osoby o najniższych dochodach. A kto na tym może sporo stracić? Wszystko wskazuje na to, że podatkowa reforma uderzy w przedsiębiorców i osoby samozatrudnione. Nominalna stawka PIT dla osób powyżej 120 tys. zł może wzrosnąć nawet do 41 proc., pogorszy się też sytuacja osób, które płacą podatek liniowy.
              https://superbiz.se.pl/wiadomosci/wi...WTpu-ToUQ.html

              Jeżeli ten szatański, komunistyczny pomysł się ziści to będziemy się leczyć u szeptuchy, a programistów zobaczymy na jutubie.
              Jeśli obiecujemy, że Wam damy to Wam damy.
              I to bez względu na to, ile będziecie musieli za to wszystko zapłacić

              Komentarz


              • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
               Kontekstem była teza, że jedynym zabezpieczeniem przed utratą Orlenu przez państwo jest "złota akcja" (którą akurat przejęcia i Lotosu i PNIG wzmacniają, ale to inna rzecz). A kontrola jest - przynajmniej z mojej perspektywy - sprawą kluczową. Rozkład akcjonariatu w ostatnich dekadach zmieniał się symbolicznie.
               Pisałeś, że chcesz wygasić tymczasowo swoją aktywnośc w tym wątku do momentu poznania dodatkowych szczegółow nt. spełnienia warunków UE przez Lotos. Rozumiem, jednak po przeczytaniu Twoich wpisów ponownie chciałbym abyś forumowiczom wyjaśnił powyższą wypowiedź.

               W jaki sposób przejęcia PGNiG i Lotosy przez Orlen wzmocnią złotą akcję? Chodzi Ci o sam mechanizm (mając więcej do stracenia, nie będziemy mogli się ugiąć), czy o sytuację w samym Orlenie (np. zmiany ilości akcji uprzywilejowanych czy też zmiany w strukturze akcjonariatu)?

               Komentarz


               • Dlaczego miałbym forumowiczom cokolwiek tłumaczyć na Twoje życzenie? Jak ktoś ma wątpliwości, to pyta i wyjaśniam. Odpowiedź jest ujęta w moich postach.
                My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

                Komentarz

                Pracuję...
                X