Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Zamieszczone przez itakpowiem Zobacz posta
    Nie mierz wszystkich swoją miarą, ja za to co napiszę nigdy nie otrzymałem, ani nie oczekiwałem wynagrodzenia. A Ty?
    Za pisanie w necie nie, za wydawane drukiem - owszem. Właśnie dlatego w żadnym wypadku nie mierzę swoją miarą. Przeciwnie.

Zamieszczone przez itakpowiem Zobacz posta
    Czy moja ocena wykresu gdzie 41,1 procent ankietowanych uważa, że jest coś na rzeczy i domaga sie usuniecia z funkcji lub prokuratora (niemal dwukrotnie więcej niż, oceniajacych jako dobrego menago) jest mniej prawdziwa niż zacytowany przez Ciebie bez komentarza tekst?
    Jest inną interpretacją tych samych wyników, tym razem dokonaną pod tezę, która w odróżnieniu od postaw Palade, czy "Rzepy" nie wymaga żadnych pytań.

Jeśli poziom polityki upadł tak, że Palade pyta ile kosztował Hołownie sondaż z 31%, to może warto zapytać ile SSP i resorty ulokują w RZ pieniążków w zamian za tak "nieżyczliwie" zadane pytanie i obróbkę wyników pod tezę "nic się nie stało"
    To zapytaj, a jeszcze lepiej znajdź odpowiedź potwierdzającą takie sugestie/insynuacje.

Swoją drogą Palade zna rynek i wie, że sondażowa patologia nie wynika z poziomu polityki.

https://wiadomosci.dziennik.pl/wybor...andydatow.html

https://www.wirtualnemedia.pl/artyku...-krytykuja-sie
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Wipler swego czasu ujawnił ile kosztuje taki sondaż - coś koło 6k zapłacił gdy jego stow. Republikanie miało 19% i było 3 siła polityczna w Polsce
      Sondazownia Homo Homini, czyli obecnie... Ibris

Komentarz

• Ten #nikogo nie interesujący Obajtek to lepszy Nowak.
        Kiedyś sprawie sobie zajebistą sygnaturkę.

Komentarz

• Foxx, a tak z ciekawości - której odpowiedzi na pytanie z sondażu udzieliłbyś Ty? Tylko pomijając tę o wewnętrznych walkach w obozie, która nic nie wnosi i nie wyklucza się z żadną z pozostałych.
          Nie dotykaj forum, bo cię curva zmiecie z planszy
          -------------
          Jedynie prawda jest ciekawa

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Ale widzisz, że zadając mi pytanie dot. konkretnego sondażu arbitralnie zmieniasz rozkład dostępnych odpowiedzi?

No więc tak:

- w ankiecie IBRIS zaznaczyłbym właśnie odpowiedź, którą wyciąłeś, bo wiem że jest prawdziwa oraz wobec braku możliwości weryfikacji nagrań nie wiem, czy nie są np. pocięte. No i skłaniam się ku hipotezie, że nagraniami wójta Pcimia sprzed 12 lat (motyw jak z kawału) z największym prawdopodobieństwem mógł dysponować... sam wójt. W związku z tym...

- w Twojej ankiecie pewnie zaznaczyłbym odpowiedź z dobrym menedżerem, chociaż akurat to pytanie z punktu widzenia metodologii nauk społecznych jest postawione błędnie. Powinno być "ta sprawa z przeszłości".
            My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Widzę i robię to świadomie - przedmiotowa kwestia to odpowiedź na pytanie "czemu to wypłynęło?". A mnie interesowała odpowiedź na pytanie "co z tym robimy?". To pierwsze to jakiś inny system walutowy, który brzydko kojarzy mi się z rządem Ewy Kopacz.

Skąd wiadomo, że sprawy z przeszłości czy ta sprawa nie ma wpływu na działalność prezesa Obajtka dziś? Przecież ktoś może o niej wiedzieć coś więcej, i panu prezesowi Obajtkowi sugerować pewne rozwiązania. A zarządza on obecnie naszą firmą. A może to niemożliwe? Ja w każdym razie nie potrafię tego wykluczyć.

Pytam, bo wiadomym jest, że w wielu innych wypadkach, prawie że zaocznie, przypisywałbyś wpływ spraw z przeszłości na obecną działalność.
              -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Zamieszczone przez bloniaq Zobacz posta
                Skąd wiadomo, że sprawy z przeszłości czy ta sprawa nie ma wpływu na działalność prezesa Obajtka dziś? Przecież ktoś może o niej wiedzieć coś więcej, i panu prezesowi Obajtkowi sugerować pewne rozwiązania. A zarządza on obecnie naszą firmą. A może to niemożliwe? Ja w każdym razie nie potrafię tego wykluczyć.
                Biorąc pod uwagę to, co zostało opublikowane oraz te 12 lat i skalę Pcimia na dzisiaj wydaje się to bardzo mało prawdopodobne. Poza tym, powtarzam, uważam że dla odmiany bardzo prawdopodobne jest to, że wrzucił to sam Obajtek.

Zamieszczone przez bloniaq Zobacz posta
                Pytam, bo wiadomym jest, że w wielu innych wypadkach, prawie że zaocznie, przypisywałbyś wpływ spraw z przeszłości na obecną działalność.
                Komu wiadomym? Prośba o jeden porównywalny przykład.

Komentarz

• Foxx Rzepa zgarnęła przez ostatnie dwa lata 19,5 mln ze SSP, nieźle jak na sceptyków a o wiarygodności IBRISu napisał kilka postów wyżej @b.

tu potwierdzenie

https://www.wirtualnemedia.pl/artyku...masz-sakiewicz

Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                  . Poza tym, powtarzam, uważam że dla odmiany bardzo prawdopodobne jest to, że wrzucił to sam Obajtek.
                  Ty uważasz, że to wewnętrzne rozgrywki w ZP, Marek Suski twierdzi, że za taśmami może stać mafia, wielu Polaków uważa pis za mafię...

Już nie wiem, czy Ci płacą od posta, czy masz jakąś fiksację.
                  To zapytaj, a jeszcze lepiej znajdź odpowiedź potwierdzającą takie sugestie/insynuacje.
                  Znajdź potwierdzenie takich sugestii albo przeproś, o ile Twoja wybujałe ego na to pozwoli

Komentarz

• Taśmy taśmami, ale mocny problem robi się z majątkiem sprzed 2015
                    Kiedyś sprawie sobie zajebistą sygnaturkę.

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                      Komu wiadomym? Prośba o jeden porównywalny przykład.
                      No przecież wystarczy, że ktoś jest powiązany ze służbami z PRLu, i narracja w sprawach dzisiejszych jest oczywista. Nie chce mi się szukać konkretu, ale uważam, że nie ma tu potrzeby. Zresztą do takiej kategorii kwalifikuję jako pośrednio zgodne, poparcie dla obniżenia emerytur pracownikom służb.

Że wrzucił to Obajtek - nie wykluczam. Ale co to ma do rzeczy, żeby to porządnie zbadać. Przecież każdemu propaństwowcowi powinno zależeć na tym, żeby nie było w takich sprawach żadnych wątpliwości, a nie żeby były one "mało prawdopodobne".
                      Ostatnio edytowany przez bloniaq; [ARG:4 UNDEFINED].
                      -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Zamieszczone przez itakpowiem Zobacz posta
                        Foxx Rzepa zgarnęła przez ostatnie dwa lata 19,5 mln ze SSP, nieźle jak na sceptyków a o wiarygodności IBRISu napisał kilka postów wyżej @b.
                        Tak się składa, że znam wiarygodność IBRIS-u, o czym w tym temacie można było przeczytać.

tu potwierdzenie
                        Czego?

Ty uważasz, że to wewnętrzne rozgrywki w ZP, Marek Suski twierdzi, że za taśmami może stać mafia, wielu Polaków uważa pis za mafię...
                        Wielu Polaków uważa też, że w Polsce istnieją "strefy wolne od LGBT", wielu głosuje na postkomunę, a nawet wielu kibicuje Widzewowi? Jakieś wnioski?

Z drugiej strony mamy fakty:

https://dorzeczy.pl/kraj/116152/magdalena-adamowicz-o-slowach-neumanna-nt-jej-meza.html

https://www.polskieradio24.pl/5/1222...mowil-o-sadach

https://naszeblogi.pl/52479-gdanska-...u-port-service

Znajdź potwierdzenie takich sugestii albo przeproś, o ile Twoja wybujałe ego na to pozwoli
                        No własnie Twojemu wybujałemu ego nie udało się znaleźć potwierdzenia sugerowanego/insynuowanego związku między wymową komentarza do sondażu dot. Obajtka z kasą ze SSP.

No przecież wystarczy, że ktoś jest powiązany ze służbami z PRLu, i narracja w sprawach dzisiejszych jest oczywista. Nie chce mi się szukać konkretu, ale uważam, że nie ma tu potrzeby. Zresztą do takiej kategorii kwalifikuję jako pośrednio zgodne, poparcie dla obniżenia emerytur pracownikom służb.
                        Porównujesz cofnięcie emerytalnych resortowych przywilejów byłym pracownikom służb postokupacyjnego systemu ze sprawą wójta Pcimia, którą zajęła się prokuratura za PO.

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/Int...4EE77A2&view=2

OK.

https://ciekawostkihistoryczne.pl/20...j-bezpieki-18/

http://www.bhpekspert.pl/Article903.html

https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/12...-sluzbami.html

Coś świeższego:

https://www.salon24.pl/newsroom/1082...e-dokumenty-sb

Że wrzucił to Obajtek - nie wykluczam. Ale co to ma do rzeczy, żeby to porządnie zbadać. Przecież każdemu propaństwowcowi powinno zależeć na tym, żeby nie było w takich sprawach żadnych wątpliwości, a nie żeby były one "mało prawdopodobne".
                        Było badane. Dla mnie może być badane bez przerwy. W końcu sąd zwrócił sprawę do prokuratury, więc czegoś w papierach brakowało. Obowiązuje zasada domniemania niewinności. W przypadku dobrowolnej pracy dla zbrodniczego systemu ufundowanego przez nie tylko agenturę, ale wręcz przedstawicieli obcego państwa (np. w wojskowym wywiadzie do 1956 językiem stosowanym w dokumentach był rosyjski) - raczej nie obowiązuje. Jeżeli się okaże, że Obajtek nawywijał, oczywiście powinien polecieć, jednak dotychczasowy antypisowski aferalny "dorobek" "G.W." i TVN na dzisiaj nie skłania do przesadnego przejmowania się tematem. Moim zdaniem to główna przyczyna takich wyników sondażu. Pisałem o tym m.in. przy okazji "dwóch wież" Kaczyńskiego. Im więcej wystrzelą kapiszonów, tym mniejszy zasięg będzie miało info o prawdziwej aferze.

Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• Ale ja nie prosiłem o linki do artykułów o służbach PRL, tylko wskazałem, że są sytuacje w których, w ramach jakieś, nazwijmy to, "ostrożności", zakładasz, że jest domniemanie winności, i są sytuacje, że jest domniemanie niewinności. To, że podasz linki do artykułów na temat działalności służb ogólnie, nadal nie zmienia faktu, że w tym przypadku podoba Ci się ukaranie każdego kto dobrowolnie w tym uczestniczył, chociaż wcale dany konkretny człowiek nie musiał mieć na sumieniu czegokolwiek co uznałbyś za złe. Pasuje Ci, że nikt nie zbadał każdego przypadku, tylko każdemu "dano" po równo. Bo służby PRL *i tu powinny zagrać złowieszcze dźwięki burzy*. Ale jak chodzi o wójta Pcimia, to już domniemanie niewinności. Jak chciałeś jakoś wykazać, że masz takie samo podjeście w każdym przypadku - to przyznam, że nic pod linkami nie znalazłem, ale może słabo szukałem.

I w związku z tym - dla mnie to jest relatywizowanie. Ja rozumiem, że istnieje jakaś skala. I Twoje sugerowanie że porównuję sprawę Obajtka ze sprawą np Pileckiego jest, hmm, no słabe. Jakbyś w najlepszym razie, nie zrozumiał co napisałem. Tak samo jak kradzież batona w żabce jest w innej skali niż kradzież milionów z konta wykorzystując internet. Ale hakerowi nie zawieszamy domniemania niewinności. A jak zawieszamy, to tak samo potencjhalnemu amatorowi kradzionych batoników. Tak przynajmniej jest uczciwie.

A co do samych nagrań - zdaje się, że można usłyszeć, że jednak de facto pan prezes Obajtek zarządzał firmą. No to chyba można mieć wątpliwości co do ustaleń prokuratury. Czy nie, wykładnia prokuratury jest święta?

Co ma do rzeczy dorobek TVNu czy GW to nie mam pojęcia. Czy ja się do nich jakoś odnosiłem? Opublikowali to opublikowali. Albo nagrania są spreparowane, albo nie są. A jak nie są, to nie robi mi różnicy nawet jeśli pojawiłyby się w NIE. Jeśli ktoś, czy prokuratura, czy szeregowy forumowicz, przejmuje się tematem na podstawie "dorobku aferalnego" GW czy TVN, no to świadczy to tylko o nim samym.
                          -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Jeśli nadal nie widzisz związku z 19,5 mln złotych na to co ktoś pisze na swoich łamach, to zerknij na brukowce. Wpisz na stronie SE tag: Obajtek, a następnie wpisz w Fakcie to samo nazwisko. Porównaj nakład obu gazet i wpływy ze SSP. Nie zaklinaj rzeczywistości, kasa płynie szerokim strumieniem do mediów zajmujących odpowiednie stanowisko do niewygodnych tematów

W mojej, a pewnie nie tylko mojej wizji uczciwego i skutecznego państwa prokuratura dąży do zamknięcia wszystkich aferzystów. Np. Neumanów, Nowaków i Obajtków. A nie tylko Neumanów i Nowaków bo aktualnie rządzą koledzy Obajtków. Piszesz, że sąd zwrócił do prokuratury więc czegoś brakowało..

https://www.tygodnikprzeglad.pl/obajtek-wszystko-moze/

Cudowne dziecko PiS zostało przez prokuraturę oczyszczone z wszystkich zarzutów

Sporo czasu zajęło prokuratorom podległym Zbigniewowi Ziobrze zbieranie dowodów, że Daniel Obajtek, obecnie prezes Orlenu, jest czysty jak łza. Zastosowane przez nich metody wielu prawników wprawiają w osłupienie. W 2013 r. byłemu wójtowi Pcimia, który tę miejscowość przekształcił w małopolski matecznik Prawa i Sprawiedliwości, prokuratura w Ostrowie Wielkopolskim postawiła zarzut współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą kierowaną przez Macieja C. „Prezesa”, wyłudzenie z firmy Elektroplast w Stróży prawie 2 mln zł i podzielenie się tą kwotą z przestępcami, do tego przyjęcie od „Prezesa”, już jako wójt Pcimia, 50 tys. zł łapówki. 30 października 2013 r. do Sądu Okręgowego w Sieradzu wpłynął akt oskarżenia przeciwko ośmiu osobom działającym w grupie „Prezesa”, wśród których znalazł się Daniel Obajtek. Proces „Prezesa” i jego grupy jeszcze się nie zakończył. Były wójt Pcimia jednak nie zasiada już na ławie oskarżonych.

15 kwietnia 2013 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego zjawili się o godz. 6 rano przed domem Obajtka w Stróży i przewieźli go do Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim. Tam, po postawieniu mu zarzutów współdziałania ze zorganizowaną grupą przestępczą i przyjęcia od jej szefa łapówki, wójt został zatrzymany. W areszcie doznał ataku nerwowego, sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania i nakazał go wypuścić.

Dla PiS aresztowanie Daniela Obajtka przez prokuraturę, którą wtedy nadzorował Andrzej Seremet, było niewyobrażalną zniewagą. Przecież dwa lata wcześniej Jarosław Kaczyński mówił w kampanii parlamentarnej: „Będziemy rządzić Polską jak Obajtek Pcimiem” i przy lada okazji zestawiał zwrot „Daniel, wszystko mogę, Obajtek” z „Donald, nic nie mogę, Tusk”. Natychmiast więc poseł PiS Krzysztof Szczerski napisał skargę do Prokuratury Generalnej, a Jarosław Kaczyński do rzecznika praw obywatelskich. W maju 2013 r. pod przewodnictwem Szczerskiego zebrał się Parlamentarny Zespół ds. Obrony Demokratycznego Państwa Prawa, na którym zjawili się Daniel Obajtek i kierownictwo PiS. Prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że to niemożliwe, aby Obajtek od tamtego „Prezesa” wziął łapówkę, bo to „jest bardzo dobry samorządowiec, który nie popełnił żadnego przestępstwa”. Jest szkalowany, bo nie zgadza się z polityką PO, a zatrzymanie go w areszcie było próbą zastraszenia. Beata Szydło dodała, że prokurator musiał wiedzieć, że Obajtek cierpi na zespół Tourette’a, czyli na niekontrolowane tiki, i w areszcie może ze zdenerwowania doznać ataku. Jarosław Gowin na Twitterze napisał, że „D. Obajtkowi postawiono zarzuty kompletnie wyssane z palca, mogę to poświadczyć jako b. minister sprawiedliwości”. A oburzonym tymi słowami internautom odpowiedział: „To postać wybitna, a działania prokuratury wobec niego są równie kompromitujące jak atak na Romana Kluskę”.

W grudniu 2013 r. przed Sądem Okręgowym w Sieradzu rozpoczął się proces Macieja C. „Prezesa” i siedmiu osób z nim współpracujących, w tym Daniela Obajtka. Przez pierwsze kilka miesięcy proces nie mógł się rozpocząć, gdyż ze względu na niestawianie się wszystkich oskarżonych nie można było odczytać aktu oskarżenia.

Po wyborczym zwycięstwie PiS sprawa byłego wójta urosła do rangi państwowej. Wyłączono z niej prokuratorów z Ostrowa Wielkopolskiego, którzy całą grupę rozpracowali, i powierzono ją prokuratorom z Piotrkowa Trybunalskiego. W październiku 2016 r. Prokuratura Okręgowa w Piotrkowie wystąpiła do sądu o zwrot akt w celu usunięcia istotnych braków śledztwa. W sądownictwie takie postępowanie jest ewenementem. Na początku czerwca 2017 r. do sądu wpłynął poprawiony akt oskarżenia, w którym nie było już Daniela Obajtka i trzech innych osób. Jego sprawą zajęły się Prokuratura Okręgowa i Apelacyjna w Łodzi, Prokuratura Krajowa w Warszawie i Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Ostatecznie w Małopolskim Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej zapadła decyzja o umorzeniu. Okazało się, że Obajtek nie jest winien czynów, za które stanął przed Sądem Okręgowym w Sieradzu.
                            jak dla mnie teoria że złe peło użyło cały aparat państwa na byle wójcine jest troche mało wiarygodna, ciekawi mnie bardziej jakie ten obajtek miał koneksje że cały pis zareczał za niego już w 2013

a co do sędziny umarzającej sprawę:
                            https://nczas.com/2021/03/10/umorzyl...odslona-afery/

Gazeta wskazuje, że sędzia Katarzyna Wysokińska-Walenciak, która ostatecznie zdecydowała o umorzeniu sprawy karnej, zaczęła błyskawicznie awansować. Wszystko dzięki decyzji Zbigniewa Ziobry.

Dziś jest już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Zmiany wprowadzone przez PiS pozwoliły prokuraturze wycofać z sądu akt oskarżenia wobec Obajtkowi, wyciąć z niego sprawę Obajtka, a potem ją umorzyć. Krakowski Sąd Okręgowy nie odpowiedział na pytania o to, kto wydał orzeczenie przychylające się do wniosku prokuratury Ziobry i w jaki sposób został wyłoniony skład orzekający.

– To wszystko można łatwo sprawdzić w kilka minut. Wszystko jest w systemie, wystarczy wprowadzić sygnaturę sprawy – komentował opieszałość krakowski sędzia.

Wysokińska-Walenciak była wówczas wtedy szeregową sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie. „Chwilę później czekał ją znaczący awans dzięki osobistej decyzji ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry” – wskazuje gazeta.

Komentarz

• Zamieszczone przez bloniaq Zobacz posta
                              Pasuje Ci, że nikt nie zbadał każdego przypadku, tylko każdemu "dano" po równo
                              Oczywiście, że pasuje. Odebranie przywileju uzyskanego dzięki świadomej pracy dla zbrodniczych instytucji. Raczej trudno "badać", że były one zbrodnicze, więc zajmowanie się indywidualnymi przypadkami nie ma znaczenia.

I w związku z tym - dla mnie to jest relatywizowanie.
                              A dla mnie nie jest.

Ja rozumiem, że istnieje jakaś skala. I Twoje sugerowanie że porównuję sprawę Obajtka ze sprawą np Pileckiego jest, hmm, no słabe.
                              Słabe to dopiero jest przypisywanie mi takiego toku myślenia. Istotą jest praca w organach oczywistej systemowej zbrodni, bo m.in. można było liczyć na przywileje w zestawieniu ze sprawą indywidualną, którą należy badać. I ewentualnie karać czymś więcej, niż odebraniem wspomnianych przywilejów.

Tak samo jak kradzież batona w żabce jest w innej skali niż kradzież milionów z konta wykorzystując internet. Ale hakerowi nie zawieszamy domniemania niewinności. A jak zawieszamy, to tak samo potencjalnemu amatorowi kradzionych batoników. Tak przynajmniej jest uczciwie.
                              Haker atakuje zwykle nieco bardziej strategiczne/generujące koszty punkty, niż półka z batonikami.

A co do samych nagrań - zdaje się, że można usłyszeć, że jednak de facto pan prezes Obajtek zarządzał firmą. No to chyba można mieć wątpliwości co do ustaleń prokuratury. Czy nie, wykładnia prokuratury jest święta?
                              Napisałem, ze względu na źródła nie wnikam w treść nagrań do momentu ich weryfikacji. Zawsze tak robiłem, przy czym weryfikacją mogą być np. reakcje nagranych. Np. brak zaprzeczeń nagranych w Sowie & Co. lub potwierdzenie przez Neumanna, że ta jego rozmowa o Tczewie miała miejsce.

Co ma do rzeczy dorobek TVNu czy GW to nie mam pojęcia. Czy ja się do nich jakoś odnosiłem? Opublikowali to opublikowali. Albo nagrania są spreparowane, albo nie są. A jak nie są, to nie robi mi różnicy nawet jeśli pojawiłyby się w NIE. Jeśli ktoś, czy proakuratura, czy szeregowy forumowicz, przejmuje się tematem na podstawie "dorobku aferalnego" GW czy TVN, no to świadczy to tylko o nim samym.
                              Ja się odniosłem wyjaśniając motywy postawy. Mojej, a nie Twojej.

Komentarz

• W nowym spocie PiSu Morawiecki twierdzi, że "Uratowaliśmy ponad 5 milionów miejsc pracy Polaków, przeznaczając około 200 miliardów złotych dla polskich firm".
                                Według danych GUS, w Polsce jest około 17 milionów aktywnych zawodowo.
                                Czyli działania rządu w ostatnim roku uchroniły nas przed wzrostem bezrobocia o 30 punktów procentowych.
                                Jestem pod wrażeniem skuteczności ...

A w sprawie Obajtka, ciekawe że nikt nie wspomina o "przypadkowo" zaginionej w prokuraturze płycie CD z nagraniami rozmów (sprawa nie jest wymysłem gw czy tvn, bo jest potwierdzona przez prokuraturę).

Komentarz

Pracuję...
                                X