Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Tradycyjnie, króciutko

Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
    No, rzeczywiście - w ogóle.

Ja mówię: argument, że tak jest od lat to żaden argument.

Ty mówisz: Argument jest taki, że to stała część zastanego systemu. (...)

I co? I że tak to ujmę gówno. Pocałujta w dupę wójta. Najpierw pierdylion innych grup, a Ty mały skromny przedsiębiorco, że znowu to tak ujmę wal się.
    Nie, ja mówię, że to część zastanego systemu. Przypomnę:

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą od wielu lat, prowadzisz inną działalność pozarolniczą, np. jesteś wspólnikiem spółki jawnej, współpracujesz z taką osobą

– wtedy podstawę wymiaru składek stanowi zdeklarowana kwota, nie niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Składka w nowej wysokości obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku.
    https://www.zus.pl/pracujacy/system-...enia-spoleczne

Mali skromni przedsiębiorcy stanowią margines w zbiorze objętym przepisem. Ewentualna liberalizacja siłą rzeczy musiałaby mieć charakter systemowy, a nie punktowy. Zwłaszcza, że w naszym przypadku punktowo, wbrew temu co twierdzisz, już było:

W ramach uproszczeń w przepisach podatkowych wprowadzono kilka zmian ułatwiających rozliczenia podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – i to zarówno z działalności gospodarczej, jak i z najmu składników prywatnego majątku.
    https://rachunkowosc.com.pl/zmiany_w...owanego_w_2019

Od 1 stycznia 2019 r. weszły w życie liczne zmiany w przepisach ustaw o podatku dochodowym, m. in. zmiany w CIT. Jedną z kluczowych nowelizacji jest wprowadzenie obniżonej stawki podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Poniższy artykuł stanowi analizę warunków, które należy spełnić, aby móc skorzystać z preferencyjnej 9-procentowej stawki podatku CIT.
    https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-z...bnizona-stawka

Ale lećmy dalej - skoro system jest nie do zmiany (oczywiście w odróżnieniu od - tutaj cała lista turbokompleksowych zmian w dziedzinach od edukacji po sądownictwo przeprowadzonych przez tę ekipę) to można małym skromnym przedsiębiorcom ulżyć np. poprzez zwiększenie kwoty wolnej od podatku co obiecano przecież ponad cztery lata temu.

Rok 2018 przyniósł zmianę kwoty wolnej od podatku i kwoty zmniejszającej podatek. Do końca 2016 roku kwota ta wynosiła 3091 zł, w 2017 roku wzrosła do 6600 zł a od początku 2018 roku wynosi 8000 zł. Taką kwotę będzie należało uwzględnić na deklaracji PIT składanej w 2019 roku. Kwotę wolną od podatku mogą uwzględnić osoby rozliczające się z urzędem skarbowym na tzw. zasadach ogólnych. Na zmianach najwięcej zyskają osoby najmniej zarabiające. Jeśli w ciągu roku dochód wyniesie mniej niż 8000 zł, urząd skarbowy nie pobierze żadnego podatku, zatem podatnik po złożeniu deklaracji PIT otrzyma zwrot wszystkich wpłaconych w trakcie roku zaliczek na PIT.
    http://szybkafaktura.pl/blog/kwota-w...u-w-2019-roku/

Nie wiem, w jak małej i skromnej działalności można takie drobiazgi przeoczyć Swoją drogą, ciekaw byłem, przy jakiej okazji przyjdzie mi przytoczyć w tym temacie taką oto opinię

DoRzeczy.pl: Partia rządząca zajmuje się rozdawaniem pieniędzy, wprowadza coraz więcej programów socjalnych. Zyskuje na popularności. Opozycja zaczyna też proponować podobne rozwiązania. Czy to oznacza, że nadchodzą czarne dni dla liberalizmu gospodarczego w Polsce?

Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP.: Zacznijmy od korekty. Przede wszystkim partia rządząca od pierwszego lipca wprowadza największą obniżkę podatków w historii Polski. Od 1 lipca każda rodzina, która posiada dziecko otrzyma zryczałtowany zwrot podatku w postaci 500 złotych na każde dziecko. Poza tym Prawo i Sprawiedliwość wprowadza program nie „plus” ale minus, czyli „26” minus. Bo nie będzie dawać ale likwidować podatek PIT dla ludzi młodych. Biorąc powyższe pod uwagę można stwierdzić, że partia rządząca przechodzi z pozycji socjalnych na coraz bardziej liberalne. Nie mówię tego złośliwie ani żartobliwie. Po prostu należy umieć odczytać te zmiany. Programy rządowe coraz wyraźniej przechodzą od programów socjalnych, wspierających rodzinę w kierunku zwrotów podatków.

- Jest jeden ordynarny podatek, który od lat doskwiera polskim przedsiębiorcom, głównie małym i średnim. Chodzi o obowiązkową składkę na ZUS. Wprawdzie niedawno ruch Kukiz’15 proponował wprowadzenie dobrowolności przy tym podatku, podobne zdanie wygłosił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ale na razie ten ZUS obowiązuje. Widzi Pan szansę na jego zniesienie?

ZUS już jest dobrowolny dla pewnych grup. Dla niektórych dobrowolny jest też podatek CIT, który tak naprawdę jest podatkiem o nieumiejętności jego płacenia. Oczywiście w kwestii ZUS warto pójść dalej. Jednak obecny rząd w polityce podatkowej idzie w dobrym kierunku – stosuje zasadę Stefana Kisielewskiego, który mówił, że w Polsce należy zlikwidować socjalizm, bez zmiany jego nazwy. I PiS właśnie to robi – mówi o programach socjalnych, jednocześnie prowadząc do obniżenia opodatkowania. Mówienie o niskich podatkach było domeną partii liberalnych. Rządziły one przez osiem lat i podwyższały opodatkowanie. PiS poszedł w odwrotnym kierunku.
    https://dorzeczy.pl/kraj/106202/Sado...liberalne.html

Zasugerowałem tylko, że składka ZUS na 2020 rok osiągnie poziom tak kuriozalny, że po raz pierwszy poważnie się zastanawiam czy tego wszystkiego nie pierdzielnąć i nie przejść na etat.
    Cóż, to oznacza, że w obrębie naszej grupy małych skromnych przedsiębiorców należysz do jeszcze mniejszego zbioru. W moim przypadku prognozowana podwyżka składki ZUS skasowałaby część ostatniej podwyżki dochodów. Ewentualne przejście na etat pozbawiłoby mnie ok. 25% netto i związało z jednym zleceniodawcą, który stałby się pracodawcą oraz, to już w sferze pozafinansowej, z freelancera stałbym się korpo-niewolnikiem.

Oczywiście, że rząd od tak wprowadza sobie realną podwyżkę. Ma pełną moc sprawczą żeby to zmienić, zmienić cały system, sposób naliczania czy dać ulgi w przeróżnych aspektach. Naprawdę opcji jest milion. Woli jednak działać na innych polach eksploatacji, a tu olać temat - pewnie nie kalkuluje mu się to wyborczo. To jest oczywista decyzja. "Utrzymujemy ten motyw". Doskonale wie co to dla małego skromnego przedsiębiorcy oznacza. OK - ale skutkuje to zasłużoną krytyką od tych, którzy dostaną po dupie.
    Jak wspomniałem wyżej, najzwyczajniej pomijasz szereg ruchów, które miały i mają miejsce oraz rozszerzasz swoją sytuację na całą grupę małych skromnych przedsiębiorców. Pomijam już, że np. samozatrudnienie trudno nazwać prowadzeniem przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji zdrowsze jest przejście na etat.

Zaprawdę obrona na tym kierunku budzi głębokie zdziwienie.
    Zaprawdę skala przenoszenia swojej indywidualnej sytuacji nie tylko na grupę małych skromnych przedsiębiorców, ale w ogóle objętych tą formą składki przedsiębiorców budzi wręcz szok

A ja rozumiem, ale zupełnie się nie zgadzam z percepcją

Jak wcześniej wspomniałem, zdecydowanie nie wszystko w ruchach rządzących mi się podoba, ogólnie jednak Sadowski wydaje się wiedzieć, co mówi.
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Czytałem ten wywiad z Sadowskim, zastanawiałem się czy przeszedł w koniunkturalizm, czy mu się sufit na głowę nie zwalił. Byłem ciekaw czy i kto to tu wrzuci

Programy socjalne - według Jarosława Kaczyńskiego - kosztują około 70 miliardów rocznie*. Ale spoko PiS podwyższył kwotę wolną od podatku i obniżył PIT dwóm wąskim grupom społecznym i to oznacza, że przechodzi na pozycje bardziej liberalne. Ba, podwyżka kwoty wolnej dla ludzi z dochodami <13000 w skali roku jest raczej kolejnym pomysłem skierowanym w kierunku najbiedniejszych. 0% PIT do 26 roku życia też jest kierowany głównie dla ludzi co idą do pracy, a nie na studia. Po skończeniu studiów ma się 24-25 lat, a więc wpływ tego programu jest mizerny dla młodych, którzy idą na porządne studia na których trzeba się uczyć (a Ci co pracowali dorywczo to i tak kwota wolna już w większości pokrywała dochodowy).

* mówił o 80, ale odliczyłem 10 miliardów, bo w swojej wypowiedzi dodał jeszcze kilka rzeczy które nie były w socjal+.

Komentarz

• Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
        Czytałem ten wywiad z Sadowskim, zastanawiałem się czy przeszedł w koniunkturalizm, czy mu się sufit na głowę nie zwalił.
        Bo ośmielił się mieć inną opinię, niż użytkownik Peace. No przecież wiadomo, gupi jakiś
        My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Personalnie obstawiam koniunkturalizm

Komentarz

• Z tym zusem to trochę tak jak z podatkami. Zus jest duży dla ludzi osiągający bardzo niskie dochody z działalności. Sam długo byłem na samozatrudnieniu i bardzo je chwalę. Natomiast gdybym osiągał dochód np 3 czy 4 tyś zł, to bym odpuścił i poszedł na etat.
            Nie będę bardzo bronił zusu, ale twierdzę, że dla większości osób na działalności, ryczałt 1,5tyś to bardziej ulgą niż poważne obciążenie, który na dodatek odliczasz od podatku. Przynajmniej ci których znam, jakby mieli płacić zus proporcjonalnie od dochodów, zatęsknili by za ryczałtem bardzo szybko.
            Podobnie z podatkami. Jeśli uczciwie i z ręką na sercu, po odliczeniu wszystkich kosztów, podamy kwoty jakie wpłacamy do us, to wyjdzie, że procentowo nie jest najgorzej. Nie znaczy to, że nie trzeba dążyć do osiągnięcia jak najlepszych proporcji państwo-przedsiębiorca.
            Najbardziej opodatkowana jest praca na etacie. Przy tych samych dochodach eteatowiec i jego pracodawca są dużo wyżej oskładkowani niż JDG.
            Nie zmienia to faktu, że czas zacząć poważną debatę, czym zastąpić zus?. Dalsze utrzymywanie tego potworka przy życiu, nie ma najmniejszego sensu.

Komentarz

• Ranking szacowanej wartości gospodarek świata w 2019 wg. "The Spectator".

Komentarz

• Donald Tusk o ustaleniach unijnego szczytu

"Te komentarze, także u nas w Polsce, że pan Timmermans został wyeliminowany czy pokonany, są delikatnie mówiąc przesadzone. Chciałbym podkreślić, że ten potencjalny skład władz Komisji raczej na pewno wzmocni Komisję w jej staraniach o przestrzeganie prawa i reguły rządów prawa we wszystkich krajach UE, także w Polsce" - zaznaczył Tusk.
                https://fakty.interia.pl/raporty/rap...tu,nId,3074725

"Die Welt" o szczycie UE: Potrójnie upokorzona kanclerz Angela Merkel

(...) "Cała europejska ekipa wspinaczkowa, asekurowana linami, zaczęła osuwać się w przepaść, a szefom rządów UE udało się zaczepić tylko o małe drzewko w postaci Ursuli von der Leyen. Dłoń koalicyjnej SPD wyśliznęła się z ręki kanclerz Merkel. Dalej szefowa niemieckiego rządu musiała podążać samotnie, walcząc o takie rozdanie stanowisk, które umożliwiłoby nominację niemieckiej polityk" - pisze "Die Wielt".

"Czy tak wygląda sukces? Czy to są perspektywy na przyszłość?" - pyta komentator "Die Welt".

(...) "Najpierw Emmanuel Macron zakwestionował kluczową zasadę wyłaniania kandydatów na stanowisko szefa Komisji Europejskiej po wyborach do PE. Potem, dołączyli do niego Polacy, Węgrzy i Włosi, którzy z dumą zatopili kandydaturę Manfreda Webera. Następnie, doszło do buntu w Europejskiej Partii Ludowej, która nie zaakceptowała kompromisowej propozycji Merkel, by na szefa Komisji mianować kandydata Europejskiej Partii Socjalistów, Fransa Timmermansa" - wylicza "Die Welt".
                https://fakty.interia.pl/raporty/rap...a-,nId,3076082

Jest prawda czasu i prawda ekranu

Komentarz

• Ogromny sukces Polskiej dyplomacji.

Najciekawiej wg mnie opisał to Piasecki:

I tak to Timmermans odegrał rolę kozy po wyprowadzeniu której prawica pokochała nawet niemiecką zwolenniczkę małżeństw homoseksualnych.
                  Ostatnio edytowany przez Hazardzista; [ARG:4 UNDEFINED].
                  "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
                  „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Komentarz

• Zamieszczone przez Hazardzista Zobacz posta
                    Ogromny sukces Polskiej dyplomacji.

Najciekawiej wg mnie opisał to Piasecki:
                    Nie zacytowałeś Lisa i Bartka Sienkiewicza. Obijasz się.

Z wnioskami proponuję poczekać. Te wszystkie analizy opozycji czy rządu, to czysta propaganda. Jedno jest pewne, dalej jest to unia niemiecka a czy nastąpiło kontrolowane przekazanie pałeczki następcy Merkelowej, czas pokaże.

Komentarz

• Zamieszczone przez gizo Zobacz posta
                      Nie zacytowałeś Lisa i Bartka Sienkiewicza. Obijasz się.
                      a czemu miałbym ich cytować?

Poczekajmy na teki komisarzy, bo to jest miejsce gdzie robi się "biznes" wpływający na Nas.
                      Ostatnio edytowany przez Hazardzista; [ARG:4 UNDEFINED].
                      „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Komentarz

• Zamieszczone przez Hazardzista Zobacz posta
                        a czemu miałbym ich cytować?
                        No bo np. u takiego Lisa to jest dopiero jazda a Ty cytujesz jakiegoś leszcza Piaseckiego.

Komentarz

• widocznie bliżej mi do "leszcza" Piaseckiego niż do Lisa.

Abstrahując od wyborów szefa. Byłoby fantastycznie dla naszej części Europy, aby grupa Trójmorza (Wyszehrad jest za mały) miała jedno stanowisko w większości tematów co mogłoby zmienić znacząco układ sił w EU.

Komentarz

• Miarą dobrze prowadzonej polityki zagranicznej są osiągane cele. Ten został osiągnięty - byle nie Timmermans. Niemniej, mnie jako sympatykowi rządu wydaje się, że ogłaszane zwycięstwo polskiej dyplomacji jest jednak połowiczne i nie za bardzo jest się czym chwalić. Żadnego z 4 najważniejszych stanowisk nie dostała Europa Środkowa, no i jednak dziwnie odbiera się sytuację, że sukcesem polskiego rządu jest fakt, że Niemka ma zostać szefem KE. Jest tu u mnie pewien dysonans, nawet biorąc pod uwagę poglądy Leyer na obronność i rozwój NATO.

Nie wykluczam również opcji, że Timmermans to była po prostu podpucha, na którą V4 i Włochy łatwo się złapali.

Komentarz

• 11 państw się złapało. Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę większość w PE oraz dominację Berlina i Paryża, nie wchodzi w grę rozkład inny, niż narzucony przez unijny mainstream. Po raz pierwszy jednak została zmontowana mniejszość blokująca wcześniejsze zakulisowe uzgodnienia między wymienionymi stolicami. W dużej mierze z inicjatywy Morawieckiego i dzięki jego zabiegom. W mojej ocenie ten precedens jest sukcesem samym w sobie.

PS Rozwój NATO zawsze będzie w kontrze do działań eurokratów oraz... Berlina i Paryża.

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                                11 państw się złapało. Z mojej perspektywy, biorąc pod uwagę większość w PE oraz dominację Berlina i Paryża, nie wchodzi w grę rozkład inny, niż narzucony przez unijny mainstream. Po raz pierwszy jednak została zmontowana mniejszość blokująca wcześniejsze zakulisowe uzgodnienia między wymienionymi stolicami. W dużej mierze z inicjatywy Morawieckiego i dzięki jego zabiegom. W mojej ocenie ten precedens jest sukcesem samym w sobie.

PS Rozwój NATO zawsze będzie w kontrze do działań eurokratów oraz... Berlina i Paryża.
                                Foxxie, tak walczyliśmy, że we władzach UE nie ma nikogo z Europy Wschodniej. Stary zachód rozdał wszystko sobie.

Komentarz

Pracuję...
                                X