Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta
    Prywatne to one będą jeśli zainteresowany zapłaci 15% podatku. Jeśli nie zapłaci kasa trafi do ZUS czyli zostanie przejedzona.
    A napiszesz kto ją przeję?.

Komentarz

• Zamieszczone przez gizo Zobacz posta
      A napiszesz kto ją przeję?.
      http://www.wykop.pl/ramka/4658653/zu...otych-rocznie/

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjawił opinii publicznej, iż ZUS wydaje każdego roku 800 mln zł na utrzymanie systemu informatycznego. Jest to kwota równa miesięcznym składkom emerytalnym odprowadzanym przez wszystkich polskich przedsiębiorców.
      Nie dotykaj forum, bo cię curva zmiecie z planszy
      -------------
      Jedynie prawda jest ciekawa

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
        Akurat ograniczenie aktywności pewnych osobników zadziałało pozytywnie na poziom tego wątku - czego dowodem jest chociażby długi post wrzucony przez Bloniaqa i ciekawa dyskusja która jego dotyczyła.

Zresztą to przecież nie chodzi o postawę lewicową/prawicową/liberalną/konserwatywną/kodomicką bo jako, że prawdziwa cnota krytyki się nie boi, to osobiście uważam, że znajdzie się wiele rzeczy które można w PiS krytykować.
        Tylko, że stety niestety w przypadku niektórych forumowiczów ta krytyka sprowadzała się do - PiS to komuchy, Kaczyński nie ma konta, ale ma kota i innych tego rodzaju mądrości.
        Otóż to. I przedmiotowa krytyka działalności PiS nie raz miała tu miejsce, choćby w moim wykonaniu.

Ponadto, do tego co napisałeś dodam, że z kibicowskiego punktu widzenia nie da się pogodzić pewnych postaw. Albo ktoś się identyfikuje z wywieszanymi na Żylecie flagami typu Żołnierze Wyklęci – PamiętaMY, albo z wyrosłym w środowisku ich oprawców Cimoszewiczem.

Tu nie ma pośredniej drogi.

Karta – stół – „w te lub wew te”.
        OLD FASHION MAN CLUB

Komentarz

• To chcesz napisać, że te pieniądze pójdą tylko i wyłącznie do kieszeni Krauzego?. Gdybym uprawiał taka demagogia, nie chodziłbym na Legię. Masa bezsensownych umów i kasy w błoto. Nie idźmy tą drogą. 😉

Komentarz

• Samo pytanie, czy chcę napisać, że pieniądze pójdą do kieszeni wyłącznie Krauzego to oczywista manipulacja, czyli pośrednio demagogia. Dlaczego porównanie państwowego, obligatoryjnego systemu emerytalnego, do prywatnego przedsiębiorstwa rozrywkowego jest demagogią, chyba tłumaczyć nie muszę. Może jednak nie idź tą drogą.

Wypierdalamy ogromne kwoty na samo istnienie systemu emerytalnego, zanim w ogóle złotówka trafi do kogokolwiek, zużywamy 1/12 całego budżetu na samo istnienie go, co jest wysoce nieefektywne, szczególnie jeśli się weźmie pod uwagę że ten system istnieje po to, żeby obliczać jakieś groszowe emerytury, na które nie będzie komu pracować, m.in. dlatego, że w 2019 władza dawała nam prezenty z naszych pieniędzy - to chcę napisać. Są momenty, że mam wrażenie, że się tu mądraluje pisząc jakieś oczywistości, któe przecież wszyscy rozumieją, ale potem się okazuje, że "chciałem napisać że 800 milionów rocznie trafia bezpośrednio do kieszeni Krauzego". No sorry, ale lekka żenada.
            -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Trzeba coś z zusem zrobić to oczywiste. Nie znam się na tym więc nie powiem Ci jak. Zresztą masz pewnie gotowych kilka wariantów na przyszłe emerytury. Zapytalem Mrugsa kto je przejada a Ty wyjeżdżasz z tematem ze zlotych dla SLD i nie tylko, lat 90-ych i jeszcze próbujesz udowodnić, że to nie demagogia. Ja bym poszedł po całości i zahaczyl o Bismarcka.
              Mrugs, może jednak odpowiesz kto je przeje?

Komentarz

• Przeje je niewydolny system którego jedną ze składowych jest to o czym pisał Błoniaq. Demografia w tym aspekcie jest nieubłagana co raz mniej osób pracuję na coraz więcej świadczeniobiorców, do mojej emerytury jeszcze trochę zostało więc pewnie jeszcze nie raz ktoś w między czasie wpadnie na lepszy lub gorszy pomysł co zrobić z tymi pieniędzmi.
                To że ZUS to dziura bez dna to chyba zgadzamy się z tym wszyscy.
                Jestem ciekaw jak będzie wyglądała ostatecznie ta ustawa (podobno do końca roku ma się wyjasnić), bo te 15% jest w moim odczuciu nie do obrony.

Komentarz

• Ach, czyli jak to te złe SLD zbudowało nam studnie bez dna, to już Morawiecki może tam wrzucać nasze pieniądze bez umiaru, bo to nie jego wina, a poza tym, budujemy Solidarną Polskę, i to ja posługuję się demagogią, tak?
                  Ostatnio edytowany przez bloniaq; [ARG:4 UNDEFINED].
                  -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Ale to nie SLD zbudowało - tylko pomysł zabezpieczenia społecznego, jak ktoś już zauważył wywodzi się od Bismarcka - czyli ma dokładnie 130 lat.

Także ja do końca nie wiem z czym Ty polemizujesz
                    - z samą ideą "welfare state" (tak, tak tutaj dam argument, że oprócz jakichś bantustanów to realnie każde państwo na świecie teoretycznie pełni taką rolę) ?
                    - z wydolnością ZUS ?
                    - z "likwidacją" OFE ?

Przecież z tego co rozkminiam to Ty jesteś przeciw jakimkolwiek obowiązkowym składkom na ubezpieczenia społeczne i o to się rozchodzi, a nie o "800 milionów", "groszowej emerytury", czy tam "Krauzego"

Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta
                    Jestem ciekaw jak będzie wyglądała ostatecznie ta ustawa (podobno do końca roku ma się wyjasnić), bo te 15% jest w moim odczuciu nie do obrony.
                    To jest wyjaśnione (mało klarownie, ale imho jeśli idzie o logikę tego pomysłu, to się jakoś broni) przez Borysa w Wyborczej.

Także nie chcąc wszczynać czczej dyskusji, to dla mnie realnym problemem jest podwójne opodatkowanie emerytur, niż te 15% samo w sobie (skoro to przechodzi, bez jakiegoś większego sprzeciwu, to i te 15% jak najbardziej się obroni)
                    Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Jeśli chodzi o wygląd ostateczny miałem na myśli to, że zapowiadane są konsultacje społeczne.

Komentarz

• Ale Bismarck mógł sobie zakładać, że ludzi będzie coraz więcej. Każdy kolejny rząd od wielu lat, i rząd Morawieckiego nie jest tu wyjątkiem, nie może tego zakładać, a nadal trzyma się tego samego pomysłu.

Chronologicznie. Zapytano w jaki sposób pieniądze przejada ZUS - odpowiedziałem w jaki sposób. Replika była marną manipulacją, wręcz niewartą komentarza, jednak wytłumaczyłem się, co faktycznie miałem na myśli - że system jest wysoce nieefektywny, w związku z czym uznałem zadane pytanie, za mocno niezasadne. Odpowiedziano mi, że nieefektywność systemu jest winą SLD, jednocześnie zarzucając demagogię, więc tylko zwracam uwagę, że wrzucanie pieniędzy do dziury jest winą wrzucającego. A winą budowniczego dziury jest zbudowanie dziury. Ogólnie zaprzeczyłem zaprzeczeniu, że pieniądze zostaną przejedzone - więc pytanie z czym polemizuję, powinno być chyba skierowane do gizo, który już zdążył przyznać, że ZUS jest nieefektywny.
                        -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• Czy myślisz, że Bismarck jest twórcą szeroko rozumianego systemu państwa opiekuńczego bo
                          - analizował demografię ?
                          - miał potrzebę wytrącenia argumentów socjalnych socjalistom ?

Bo mi realnie chodzi o coś innego - nie o chronologię naszego przerzucania się mniej lub bardziej słusznymi argumentami, tylko o nasze idee i przesłanki które za nimi stoją.
                          Zarzucanie Państwu "nieefektywnego" wydawania pieniędzy jest o tyle słuszne, co czcze - w ten sposób to można każdą daninę/obciążenie fiskalne skwitować.
                          Nie będę robił z siebie jakiegoś eksperta od ubezpieczeń społecznych (szczerze akurat ten wątek średnio mnie interesuje) ale spłycanie tego do poziomu - jest nieefektywne (wraz z towarzyszącą semantyką - "groszowe emerytury") z góry ogranicza dyskusje.
                          Tym bardziej, że oprócz krytykanctwa nie proponujesz nic konstruktywnego.

Co więcej jeśli chodzi o tą konkretną decyzję, to właśnie ona daje możliwość wyboru pomiędzy złym ZUS, a nową formułą IKE.
                          Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Może to jakoś niewyraźne wybrzmiało - ja nie dyskutuje. Ja piszę truizm - że system jest nieefektywny, w związku z tym, że czytam: "Jak je przeje?". Też nie jestem żadnym ekspertem. Coś konstruktywnego proponuje np Gwiazdowski.
                            -------------

Józef Mackiewicz

Komentarz

• resztka z ofe to akcje, obligacje, waluty itd - mało czystej gotowki - dlatego jest problem jak to ugryżć. Tusk zajeb.ał gotowkę i poszło gładko.

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie narodowego funduszu na wzór norweski i zarządzanie aktywami z OFE. Coroczne zyski przekazywać do FUS na bieżące potrzeby oraz wypłaty kapitału przy przejściu na emeryturę.
                              "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
                              „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Komentarz

• IKE to dobry pomysł sam w sobie, jednak jak widać nie ma nic za darmo. Do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego składki są w ZUSie, podlegają chorym pomysłom (dobrym też) następnych rządów. Dochodząc do emerytury decydujesz bierzesz to na klatę i idziesz do IKE, albo zostajesz w ZUS i tu powinna być kropka.
                                Ale jest jeszcze te 15% - czyli chcesz zabrać pieniądze z kont ZUSu zapłać nam 15% tego co płaciłeś przez całe życie resztę możesz sobie zabrać.

BTW:
                                Statystycznie żyjemy coraz dłużej, jednak jak wiadomo wypadki chodzą po ludziach czy ktoś wie co się obecnie dzieje ze składkami zgromadzonymi w ZUS po śmierci dajmy na to w pierwszym roku po przejściu na emeryturę? Serio pytam.

Komentarz

Pracuję...
                                X