Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Ale ja nie jestem zwolennikiem JKM. I co to jest "sfera oficjalnego obrotu"?

Komentarz

• Zamieszczone przez KrzychuS Zobacz posta
      Ale ja nie jestem zwolennikiem JKM.
      Przecież widzę, umiem czytać. Przytoczyłem okoliczności przewinięcia się wątku.

Zamieszczone przez KrzychuS Zobacz posta
      I co to jest "sfera oficjalnego obrotu"?
      - wykazywanego jako zgodny z prawem obrotu towarami, usługami, produktami finansowymi, itd.
      My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Każda, w której jedynym warunkiem prowadzenia dzialalnosci jest konieczność jej rejestracji (w celach podatkowych) i w której nie działa panstwo jako jej bezpośredni, czynny uczestnik.

Komentarz

• Teraz opozycja też ma swojego zamordowanego prezydenta. Może nie będą robić miesięcznic (?) ale w roku wyborczym temat będzie grzany z nie małą zaciętością. Zatem bronienie Polski i Europy to dopiero początek, tylko czekać na kanalie zamordowaliście go.

Radziłbym powstrzymać się przed traktowaniem Ziemca i Holeckiej jako twarzy/bastionów/piewców obecnej władzy. Pamiętam jak wiele lat temu, przy okazji x Wojny z Kibolami, polerowali berło Donaldowi i jego świcie. Zmieni się rozdanie to szybko przestawią żagle. Nie takich już przyjmowano po odpowiednim pokajaniu się.

Obejrzałem to plastelinowe coś z Owsikiem i HGW. Tego nawet nie da się nazwać propagandą. Odbiorcą docelowym jest chyba niepiśmienny chłop z lat 30 ubiegłego wieku. Media publiczne mające za sobą Państwo Polskie i społeczną misję powinno trzymać poziom, jakikolwiek poziom.

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
            Oczywiście wiesz, że celowo "skręcasz" dyskusję. Nie pisałem o fundamentach, tylko o pomyśle na fotel dla Grada i kolegów po odejściu z rządu. W tej kadencji decyzje w tej sprawie zapadają zupełnie gdzie indziej i żeby się dowiedzieć, jak to wygląda na dzisiaj naprawdę wystarczy wujek "Google"...

https://inzynieria.com/wpis-branzy/w...ranzy-weglowej

https://www.money.pl/gospodarka/wiad...0,2422262.html
            fakt, troche skrecam, bo argumentacja na scenie politycznej w stylu "a gdzie byles za PO?" powoduje, ze wszyscy brodzimy w szambie. Zaglądam do Twoich linków i jak czytam:
            Musimy wybrać lokalizację, model finansowania, technologię, musimy odbudować i wykształcić kadry. Ale do 2033 otwieramy pierwszy blok - powiedział minister Tchórzewski
            to mi się przypomina:
            W harmonogramie mówimy o 2024 r. jako o terminie bazowym dla pierwszego bloku elektrowni atomowej. Strategia PGE z lutego tego roku mówi o roku 2023 i my uważamy, że to jest możliwe, ale w wersji optymistycznej - mówi Aleksander Grad
            Lata mijają, ***** się zmienia, nadal nawet nie wiedzą gdzie będą (?) budować. Piszesz o google. Cóż, byłem na tyle naiwny, że sprawdziłem stronę spółki odpowiedzialnej za tę inwestycję. W 2018 3 niesamowite aktualności:
            - badanie pokazujące nastawienie mieszkańców 3 gmin do elektrowni atomowej z marca
            - start programu wsparcia rozwoju tychże gmin,
            - przygotowanie broszury informacyjnej z podsumowaniem tego programu.
            I w sumie fajnie, ze OSP Sasino dostało 40k na quada ratowniczego, a gmina Gniewino otrzymała 40k na organizacje dni gminy tylko, że na bardziej konkretne informacje pozostaje jedynie czekać .

Komentarz

Rewelacyjne wyniki finansowe? Przeczytaj np to:
              https://www.parkiet.com/Analizy/3111...nwestorom.html
              Sytuacja jest średnia, w jednych spółkach lepsza w innych gorsza. Jakiś czas temu mieliśmy tutaj dyskusję nt cen paliw. Lotos i Orlen są wśród tych firm, ktore dały nieźle zarobić. Może m.in. właśnie dlatego różnica w cenie paliwa w Polsce i Niemczech tak bardzo się zmniejszyła? Krótko mówiąc, za te dobre wyniki płacisz takze Ty w cenie paliwa i każdego innego towaru, gdzie cena transportu ma znaczenie. To jest droga do pokazania, że jest tam dobry management?
              A tutaj masz ciekawe podsumowanie zmian w kierownictwach firm:
              https://www.pb.pl/nowy-szef-co-dwadziescia-dni-910355
              Uważasz, że takie zmiany doprowadziły to tych "rewelacyjnych wyników finansowych"? A może jednak jest coś innego?

A do jakiej partii mi najbliżej? Jestem zwolennikiem gospodarki wolnorynkowej z jak największym ograniczeniem socjalu. Podatki bezpośrednie powinny być ograniczone do minimum, a większość dochodow budzetowych pochodzić z podatków pośrednich (VAT) Ta sytuacja powoduje opodatkowanie konsumpcji (im więcej konsumujesz, tym większy płacisz podatek) a nie dochodu. Rola państwa w gospodarce ograniczona do minimum. Na chwilę obecną nie widzę na polskiej scenie partii z takim programem. A po działaniach PiSu żadna partia nie wyjdzie do ludzi z takim programem bo przegra z kretesem. To uważam za największą szkodę wyrządzoną przez PiS. Pod względem światopoglądowym i spolecznym mam trochę większy problem z określeniem swoich preferencji pewnie dlatego, że uważam, iz to sprawy gospodarcze są najważniejsze. Określił bym nawet siebie jako osobę dość konserwatywną. I dlatego jeżeli Barbara Nowacka lub SLD pójdą do wyborów razem z PO, to na nich nie zagłosuję.
              Czy jest na polskiej scenie partia, która odpowiada takim poglądom? Ja takiej nie znam. Jeżeli Ty taką znasz (oczywiście taką, gdzie głos nie pójdzie na zmarnowanie), to chętnie ją poznam. Wydaje mi się, że taka miała być Platforma ale na pewno już nie jest. Mogę jeszcze dodać, że uważam, że nieprawdopodobna szkodę poglądom wolnorynkowym zrobił Janusz Korwin Mikke, który przedstawiał jest w taki sposób, że teraz poglądy te kojarzą się z byciem idiotą.
              Dla mnie wybór między PO i PiS to wybór między dżumą a cholerą.
              Pisząc "rewelacyjne" miałem na myśli porównanie stanu państwa obecnie do stanu w jakim je zostawił rząd PO-PSL. Już choćby z tego tytułu permanentna krytyka PISu za "wszystko" jest niesprawiedliwa bo jak w takim razie oceniać w sumie jedyną realną alternatywę, która zostawiła państwo z deficytem ok 42mld po czym jednomyślnie stwierdziła, podpierając się "autorytetami" z dziedziny ekonomii, iż w zasadzie to nic nie trzeba robić ponieważ skoro PiS wprowadza 500+ a my nie zostawiliśmy na to pieniędzy to już za chwilę będzie katastrofa ekonomiczna i PiS się sam rozwali . Według Andrzeja Rżońcy czyli głównego ekonomisty PO w 2018 Polska pod rządami PiS miała mieć 100mld deficytu a tymczasem jest 15 a gdyby nie 500+ deficyt zostałby prawdopodobnie zlikwidowany w 3 lata od przejęcia władzy. Skoro interesują Cię głownie sprawy gospodarcze to można spojrzeć na to chyba bardziej przychylnym okiem (tym bardziej gdy się nie jest wyborcą żadnej partii)

Komentarz

• Przecież elektrownia atomowa jest zapisana w tym wieloletnim programie rozwoju energetyki, czy jak to sie nazywa (jak dobrze pamietam to nawet dwie )
                Inna kwestią jest realność tego programu (w sumie nie wiem czy chce sie nad nim znęcać) i ogólnie przyszłość sektora energetycznego - która jest kwestia ultra ważną i zarażeń ultra skomplikowaną.
                Zreszta sam atom jest mocno problematyczny - szczególnie jeśli idzie o kwestie finansowania inwestycji tej skali.
                Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Szacunek dla Grzegorza Brauna, który jako jedyny publicznie ma odwagę prawidłowo ocenić Adamowicza

Komentarz

Każda, w której jedynym warunkiem prowadzenia dzialalnosci jest konieczność jej rejestracji (w celach podatkowych) i w której nie działa panstwo jako jej bezpośredni, czynny uczestnik.
                    Czyli w dzisiejszym świecie jedynym czynnym uczestnikiem poza przedsiębiorcą jest państwo? Nie ma ponadnarodowych podmiotów narzucających swoje regulacje, oligarchów, oligopoli, korporacji międzynarodowych, sieciówek, innych państw czynnie realizujących tu własne interesy gospodarcze w wybranych branżach, efektów masowej wyprzedaży np. polskich cukrowni i hurtowni zbiorów rolnych, dużych banków (koszty kredytu w porównaniu z krajem właściciela), czy wreszcie zwykłych lokalnych układów?

No, faktycznie.

Zamieszczone przez beka Zobacz posta
                    fakt, troche skrecam
                    Pratycznie ta deklaracja powinna wystarczyć, ale co tam...

Zamieszczone przez beka Zobacz posta
                    , bo argumentacja na scenie politycznej w stylu "a gdzie byles za PO?" powoduje, ze wszyscy brodzimy w szambie/
                    Rzecz jest prosta - przyczyna i skutek. Oczywiście, że PiS robi od cholery błędów, jednak patrząc na skalę oporu materii - i to w cale nie zawsze będącego następstwem nieporadności rządzących w jakiejś kwestii, zupełnym "skręcaniem" jest próba rozliczenia ich we wszystkich kwestiach na raz, po tym co zastali w sytuacji, w której gdzie się nie obrócisz - naruszasz ułożone od dekad interesy liczących się grup wpływu. BTW, byłem ciekaw, czy w całej tej nawałce pojawi się wczorajszy news:

https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat...najwyzszy.html

Co do samego atomu, odpowiedział TNTP.

EDIT: Braun nie powiedział niczego nowego, a nawet pominął kilka spraw lub o nich nie wie. Po prostu, jak to sam ujmuje, jako "samozwańczy skandalista" nie uszanował tych kilku dni żałoby i wywalił to na stół w swoim starym "geopolitycznym" sosie. Nawiązując do drugiej części wypowiedzi, według jego "prognoz" już dwukrotnie jankesi mieli nas posłać jako mięso armatnie na Ukrainę, opcjonalnie Ukrainę i Białoruś - przeciwko Putinowi oczywiście. Rzecz jasna, wszystko w ramach wysługiwania się Żydom, którzy mieliby zostawić Izrael i się przenieść nad Dniepr. Pierwszy raz latem 2016... Dublują się w podobnych kwestiach z Michalkiewiczem, który dla odmiany na jesień tamtego feralnego roku "przewidywał" zajęcie Polski przez - uwaga - siły zbrojne UE. Przesuwany o rok wariant drugi miał być następstwem sporu o zmiany w ustroju sądów. No i po przegłosowaniu przez jankeski Kongres ustawy 447 przyznającej Departamentowi Stanu prawo do wspierania żydowskich roszczeń, PiS miało "pod stołem" zdradziecko oddać tej wracającej jak bumerang nacji pół polskiego majątku.

Myślę, że bez większych problemów mogę na szybko rzucić tomik podobnych "prognoz". Skoro akurat w tej kwestii wyjątkowo tak niexle działa popytu i podaży na coś takiego (i to bez rejestracji nowej działalności).
                    Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].
                    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                      Czyli w dzisiejszym świecie jedynym czynnym uczestnikiem poza przedsiębiorcą jest państwo? Nie ma ponadnarodowych podmiotów narzucających swoje regulacje, oligarchów, oligopoli, korporacji międzynarodowych, sieciówek, innych państw czynnie realizujących tu własne interesy gospodarcze w wybranych branżach, efektów masowej wyprzedaży np. polskich cukrowni i hurtowni zbiorów rolnych, dużych banków (koszty kredytu w porównaniu z krajem właściciela), czy wreszcie zwykłych lokalnych układów?

No, faktycznie.
                      Za bardzo skupiasz się na teorii zamiast na praktyce. I zakładasz że państwo (czyli w zasadzie nieefektywni urzędnicy) potrafią lepiej zaradzić na problemy jakie tworzą się na rynkach w przypadku obecności monopoli czy oligopoli i innych nieefektywnosci (chociaż nie bardzo rozumiem jakie nieefektywnosci wynikają np z obecności sieciowek).
                      Ja tak nie uważam. Tak jak napisałem - historia pokazuje, że własność państwowa i państwowa interwencja jest nieefektywna. Oczywiście można wierzyć, że tym razem będzie inaczej. Ja w to nie wierzę.
                      Jeszcze jedno - biorąc pod uwagę jakość kadr PiSowskich wiara w ich efektywność wydaje mi się po prostu utopią.
                      Ostatnio edytowany przez KrzychuS; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

Za bardzo skupiasz się na teorii zamiast na praktyce. I zakładasz że państwo (czyli w zasadzie nieefektywni urzędnicy) potrafią lepiej zaradzić na problemy jakie tworzą się na rynkach w przypadku obecności monopoli czy oligopoli i innych nieefektywnosci (chociaż nie bardzo rozumiem jakie nieefektywnosci wynikają np z obecności sieciowek).
                        Ja tak nie uważam. Tak jak napisałem - historia pokazuje, że własność państwowa i państwowa interwencja jest nieefektywna. Oczywiście można wierzyć, że tym razem będzie inaczej. Ja w to nie wierzę.
                        Jeszcze jedno - biorąc pod uwagę jakość kadr PiSowskich wiara w ich efektywność wydaje mi się po prostu utopią.
                        Tyle tylko, że część gospodarki w każdym normalnym kraju powinna, a raczej musi być państwowa. Regulacje też.
                        Co do jakości kadr, to one były, są i będą takie same kto by nie rządził. Już od poziomu najmniejszych gmin zatrudniani są przyjaciele i znajomi królika i dopóki wyborcy nie przejrzą na oczy dalej tak będzie.
                        Kto walczy z potworami, ten niechaj baczy, by przy tym samemu nie stać się potworem.
                        Fryderyk Nietzsche, Poza dobrem i złem

Komentarz

Za bardzo skupiasz się na teorii zamiast na praktyce.
                          Czyli w praktyce wymienione przeze mnie czynniki - nie wszystkie przecież - nie występują? Na polskim majątku postkomuna się nie uwłaszczyła i dużej jego części, w tym elementów strategicznych, nie rozsprzedała? Tajemnicze wprowadzenie groszowej ceny skupu zboża i skokowego wzrostu cen pieczywa w prywatnym hurcie w zeszłym roku to też teoria?

Cóż...

I zakładasz że państwo (czyli w zasadzie nieefektywni urzędnicy)
                          Nie napisałem, co zakładam, tylko wymieniłem oczywisty pakiet czynników, które są zaprzeczeniem wolnego rynku. Włącznie z tym, że wszystkie państwa są czynnymi uczestnikami. Rzecz jest więc nie w tym, czy jakaś agencja jest państwowa, tylko jak jest zarządzana. W Polsce - patrz np. Stalowa Wola, czy radomski "Łucznik" w ramach PGZ (polityczna decyzja o nawiązaniu współpracy autorów sprzedawanych dotąd za granicę patentów na elementy uzbrojenia z WAT z producentami zbrojeniówki).

potrafią lepiej zaradzić na problemy jakie tworzą się na rynkach w przypadku obecności monopoli czy oligopoli i innych nieefektywnosci (chociaż nie bardzo rozumiem jakie nieefektywnosci wynikają np z obecności sieciowek).
                          "Nieefektywności"? Nie wiem, co masz na myśli. Ja pisałem o zjawiskach, które uniemożliwiają w ogóle zaistnienie wolnego rynku (być może można o nim mówić w początkach industrializacji). Pisaleś coś o "teorii", no to przykład z mojego osiedla. Przez lata był sobie zajebisty sklep spożywczy. Właściciel był poukładany z rybakami spod Gdyni i niemal przez cały rok na klientów czekała świeża rybka w kostkach lodu, z jakimiś rolnikami (świeże i tanie warzywa i owoce), a przysłowiowa gruba baba w garmażerce na Twoich oczach robiła od zera jednego z lepszych tatarów w Warszawie (mięso rozbierane na zapleczu).

Po jakimś czasie na osiedlu pojawił się ajent jednej z sieciówek. Wykupił dwa ze wszystkich trzech spożywczaków na dość dużym osiedlu. Miał jednak znacznie gorszy asortyment, zaopatrywał się w hurtowniach, z którymi umowy miała jego sieć. W obu sklepach było to samo i tych samych firm. Więc mu "nie szło". "Namówił" więc spółdzielnię mieszkaniową, by właścicielowi pierwszego z opisanych sklepów kilkukrotnie podwyższyła czynsz. Wytrzymał pół roku. Od tamtej pory tamten lokal należy do tego samego ajenta i jest w nim ten sam syf, co w pozostałych dwóch. "Wolny rynek" w praktyce.

Ja tak nie uważam. Tak jak napisałem - historia pokazuje, że własność państwowa i państwowa interwencja jest nieefektywna.

Oczywiście można wierzyć, że tym razem będzie inaczej. Ja w to nie wierzę.
                          Mimo wcześniejszych deklaracji, zwyczajnie lecisz Korwinem. To nie kwestia wiary, tylko XXI w. Owszem, w czasach turbokapitalizmu dominuje własność prywatna, ale w takich realiach, że wszystkie globalne marki tzw. produktów szybkozbywalnych (ok. 300), należą do ok. 10 podmiotów, Disney ma DC, Marvella i Lucasfilm, Discovery poza TVN i Eurosportem kilkadziesiąt kanałów. Skala przenikania się prywatnego lobbingu z sektorem państwowym i ponadnarodowymi "kręgami decyzyjnymi" to patologia, czego sztandarowym przykładem jest Soros. Oczywiście zdarzają się zbiegi okoliczności, gdy odpowiednia osoba odnajduje się we właściwym miejscu i czasie. Były to początki Microsoftu, Facebooka, czy w naszej skali - budowa Ciechana. Z czasem jednak wszystko kończy w opcji turbo, bo tak to po prostu dzisiaj wygląda.

Możesz w to nie wierzyć, ale to już nie będzie problem dotyczący rzeczywistości.

Właśnie to miałem na myśli pisząc o porównaniach z tym, co było wcześniej. Jedni są efektywni, inni mniej. Kazda partia ma swoje koterie i pociotków. To kolejne przeciwieństwo wolnego rynku, od którego się nie ucieknie. Jedyna różnica, że tym razem dotyczy sektora państwowego. Stąd zamiast obracać się w sferach związanych z wiarą - po raz kolejny wystarczy nawet nie tyle rzut oka na wyniki LOT-u, Orlenu, czy PKP, ile istnienie pomysłu na ich działalność i rozwój oraz efekty jego wdrażania lub jego braku. W poprzedniej kadencji linie OLT były prywatne, a LOT... miał zniknąć (czyli udostępnić segment rynku państwowej Lufthansie).
                          Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• W związku z przykładem lokalnego sklepu z rybami - czego oczkiwalbys? Aby państwo / lokalny samorząd decydowali gdzie, jaki sklep z jakim asortymentem z jakim czynszem i cenami produktów prowadził działalność? Bo nie rozumiem. Jeżeli spółdzielnia została 'przekonana' do podniesienia czynszu w niezgodny z prawem sposób, są na to odpowiednie procedury i paragrafy. Tylko, że to samo się nie załatwi. Rozumiem, że masz na to dowody i zgłosiłes sprawę do prokuratury? Jeżeli nie, oczekujesz że państwo rozwiąże za Ciebie takie sprawy? Chyba żartujesz.

Komentarz

historia pokazuje, że własność państwowa i państwowa interwencja jest nieefektywna. Oczywiście można wierzyć, że tym razem będzie inaczej. Ja w to nie wierzę.
                              Póki co to historia tego wątku pokazuje, że średnio masz pojęcie o czym piszesz - tak jak w tym wypadku. No chyba, że doczekam sie przykładów na nie regulowany rynek, czy tam brak interwencjonizmu państwowego.

Zaś co so tych kadr to podobno Jack Ma zaczynał od sprzedawania kurczaków :lol
                              Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
                                Póki co to historia tego wątku pokazuje, że średnio masz pojęcie o czym piszesz - tak jak w tym wypadku. No chyba, że doczekam sie przykładów na nie regulowany rynek, czy tam brak interwencjonizmu państwowego.
                                Skoro tak uważasz, to przyjmijmy że tak jest. Panstwo zarządzane przez PiS (i każda inna partie) rozwiąże każdy problem jaki powstanie na rynku (łącznie z osiedlowym sklepem) a ludziom pozostanie tylko na nich głosować, bo to zwolni ich z konieczności brania odpowiedzialności za siebie.
                                I na koniec przyjmijmy, że Ty wiesz lepiej.
                                A mi pozostaje mieć tylko nadzieję, że ten cyrk już wkrótce się skończy. I za to będę trzymał kciuki. A w tzw międzyczasie sam będę rozwiązywać swoje problemy, na razie na tyle na ile pozwoli mi państwo, a w przyszłości może w nieco większym zakresie.

Komentarz

Pracuję...
                                X