Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Zamieszczone przez Beziooo Zobacz posta
    Szkoda tylko, że przez wzrost cen prądu wiele rzeczy też podrożeje, na przykład żywność czy komunikacja miejska. Patrzenie na całą sprawę tylko przez pryzmat wzrostu cen samych rachunków za energię jest bardzo krótkowzroczne. Koszty życia i tak dużo się zmienią, przez wzrost cen dla biznesu możemy mieć załamanie gospodarcze a bezrobocie wtedy już nie będzie takie niskie jak mówisz. Co wtedy?
    A z tym się zgodzę, pisałem nawet o tym tutaj jeszcze przed wybuchem całej sprawy:
    Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    Zacznijmy od tego, że prąd powinien kosztować dwa razy tyle, wtedy będzie można myśleć o jakichś standardach. Ministerstwo Energetyki jest w tym momencie najsłabszym ogniwem PiS. Rząd sztucznie blokuje wzrost cen dołując spółki (wymagając od nich również inwestycji i utrzymywania kopalń), bo wie, że przy wzroście cen cała ich polityka może (choć nie musi) się zawalić.
    Wzrost cen prądu -> wzrost cen produktów -> wyższa inflacja -> podwyżka stóp -> zatrzymanie konsumpcji -> koniec z "5% wzrost PKB".
    Zamieszczone przez Beziooo Zobacz posta
    Dalej będziemy wmawiać ludziom, że dla przyszłych pokoleń mamy robić z siebie biedaków? Czy raczej będziemy walczyć o obniżenie celów w polityce klimatycznej dla państw takich jak my (uzależnionych od węgla) i rozpoczniemy transformację w tempie możliwym do wytrzymania dla naszej gospodarki?
    Ależ nie trzeba robić z nas biedaków, wystarczy zmienić politykę gospodarczą kraju

Jakby inaczej wyglądała sytuacja gdyby rząd uprościł strukturę państwa, zmniejszył zatrudnienie w budżetówce, a pieniądze z uszczelnienia podatków przeznaczył na podwyższenie kwoty wolnej oraz obniżenie VATu oraz dochodowego, koszty naszego życia byłyby znacznie niższe. A zamiast tego mamy rozwój przez popyt wewnętrzny tworzony wielomiliardowym transferem publicznych pieniędzy.

Och gdyby zrobili tak jak napisałem możliwe, że teraz Warszawą rządziłby Patryk Jaki, a ja bym był (troszkę) bogatszym człowiekiem (bo mniej oddawałbym państwu).

Komentarz

• Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
      Teraz nie ma, teraz zbiera żniwa swojej kariery zawodowej. Wielu moich rówieśników też omija opodatkowanie i ma więcej na rękę, nie widzę powodu dla którego za 30-40 lat mieliby dostawać taką samą emeryturę jak ja.
      Rozumiem że uważasz iż
      a) system płac i awansu społecznego w PRL był sprawiedliwy
      b) wynagrodzenie za tegoż PRL było godziwe
      c) wyprzedaż polskiego majątku narodowego była słuszną

Zaś co do samej energetyki to śmiesznie się czyta opinie osób które nie mają zielonego pojęcia o tym sektorze, jak robią za forumowych ekspertów

prąd powinien kosztować dwa razy tyle
      A ja bez kozery napisze pińć i pół raza drożej, ale jak się popacze dłużej w sufit to kto wie co mi jeszcze do głowy przyjdzie.
      Ostatnio edytowany przez TNTP; [ARG:4 UNDEFINED].
      Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Jak zwykle widzisz coś czego nie napisałem i z pozycji wyższości piszesz jak to się nie znam. Miłego wieczoru życzę.

Komentarz

Teraz nie ma, teraz zbiera żniwa swojej kariery zawodowej. Wielu moich rówieśników też omija opodatkowanie i ma więcej na rękę, nie widzę powodu dla którego za 30-40 lat mieliby dostawać taką samą emeryturę jak ja.
          To ma zdychać z głodu,bo ktoś sobie w Brukseli postanowił(a w Warszawie potulnie przyklepali),że ma płacić więcej,bo tak?
          #MioduskiOut

Komentarz

• Zamieszczone przez AGZI Zobacz posta
            To ma zdychać z głodu,bo ktoś sobie w Brukseli postanowił(a w Warszawie potulnie przyklepali),że ma płacić więcej,bo tak?
            Ile procent swojej pensji przeznaczasz miesięcznie na zdychających z głodu?

Komentarz

Ile procent swojej pensji przeznaczasz miesięcznie na zdychających z głodu?
              A co to ma do rzeczy?
              #MioduskiOut

Komentarz

A co to ma do rzeczy?
                Zakładam, że jeśli przejmujesz się ich losem to coś z tym robisz zamiast wymagania, żeby inni ludzie to robili.

Komentarz

Zakładam, że jeśli przejmujesz się ich losem to coś z tym robisz zamiast wymagania, żeby inni ludzie to robili.
                  Zawsze możemy się przejmować tylko każdy sobą.Ale nie wiem,czy chciałbym żyć w takim społeczeństwie...
                  #MioduskiOut

Komentarz

Zawsze możemy się przejmować tylko każdy sobą.Ale nie wiem,czy chciałbym żyć w takim społeczeństwie...
                    To ile tych pieniędzy oddajesz?

Komentarz

Jak zwykle widzisz coś czego nie napisałem i z pozycji wyższości piszesz jak to się nie znam. Miłego wieczoru życzę.
                      Jak zwykle jak przychodzą konkretne pytania to Ty popisujesz się rejteradą. A to z jakiej pozycji ja piszę w żaden sposób nie wpływa na merytorykę - a w tym konkretnym wypadku jej brak, Twoich postów.

I TERAZ MAM PYTANIE Z CZEGO WZIĄŁEŚ TĄ POTRZEBĘ 2 KROTNEJ PODWYŻKI CEN ENERGII KTÓRA SPOWODOWAŁA BY ŻE CENA ENERGII W POLSCE BYŁABY NAJWYŻSZA W EUROPIE

aaa chyba, że tą odpowiedzą jest "Jak zwykle widzisz coś czego nie napisałem"...

prąd powinien kosztować dwa razy tyle

Z nizin społecznych pozdrawiam Pana eksperta
                      Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Twój post:
                        Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
                        Rozumiem że uważasz iż
                        c) wyprzedaż polskiego majątku narodowego była słuszną

Zaś co do samej energetyki to śmiesznie się czyta opinie osób które nie mają zielonego pojęcia o tym sektorze, jak robią za forumowych ekspertów

A ja bez kozery napisze pińć i pół raza drożej, ale jak się popacze dłużej w sufit to kto wie co mi jeszcze do głowy przyjdzie.
                        A potem:
                        Jak zwykle jak przychodzą konkretne pytania to Ty popisujesz się rejteradą.
                        Wskaż mi proszę gdzie zadałeś pytanie.

Komentarz

Twój post:

A potem:

Wskaż mi proszę gdzie zadałeś pytanie.
                          "Rozumiem że uważasz, iż
                          c) wyprzedaż polskiego majątku narodowego była słuszną "

UWAŻASZ TAK CZY NIE ?
                          czy dla Ciebie każde pytanie musi być zakończone znakiem zapytania żebyś je w ten sposób traktował ?

No i jak
                          "Z CZEGO WZIĄŁEŚ TĄ POTRZEBĘ 2 KROTNEJ PODWYŻKI CEN ENERGII KTÓRA SPOWODOWAŁA BY ŻE CENA ENERGII W POLSCE BYŁABY NAJWYŻSZA W EUROPIE"

Rozumiem, iż to też pozostanie bez odpowiedzi...zgodnie z tradycją
                          Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
                            "Rozumiem że uważasz, iż
                            c) wyprzedaż polskiego majątku narodowego była słuszną "

UWAŻASZ TAK CZY NIE ?
                            czy dla Ciebie każde pytanie musi być zakończone znakiem zapytania żebyś je w ten sposób traktował ?
                            Na to odpowiedziałem zdaniem: "Jak zwykle widzisz coś czego nie napisałem."

"Z CZEGO WZIĄŁEŚ TĄ POTRZEBĘ 2 KROTNEJ PODWYŻKI CEN ENERGII KTÓRA SPOWODOWAŁA BY ŻE CENA ENERGII W POLSCE BYŁABY NAJWYŻSZA W EUROPIE"
                            To pytanie pojawiło się w tym samym poście w którym zarzucasz mi rejteradę, absurd godny TNTP

Rozumiem, iż to też pozostanie bez odpowiedzi...zgodnie z tradycją
                            Urojoną w Twojej głowie co najwyżej

Wracając do tego jedynego pytania w drugim poście:

Firmy energetyczne złożyły już w URE wnioski o możliwość podniesienia cen odbiorcom indywidualnym. Powołując się na wzrost cen węgla, niektóre chcą podnieść ceny energii nawet o 30 proc.
                            https://www.money.pl/gospodarka/wiad...0,2421623.html

Wyższe o 50-70 proc. stawki firmy energetyczne chcą narzucić biznesowi w całej Polsce - pisze "Rzeczpospolita". Podwyżki cen prądu bezpośrednio odczują Polacy.
                            - Przyjęcie oferty przez moją firmę oznaczałoby wzrost kosztów o milion złotych rocznie. To pokaźna część zysku. Będziemy zmuszeni przerzucić podwyżkę na klientów - mówi "Rz" Krzysztof Tokarz, prezes grupy Specjał, która jest właścicielem sieci sklepów i delikatesów. Grupa otrzymała ofertę o 70 proc. wyższej stawki za energię w 2019 r.
                            https://businessinsider.com.pl/twoje...a-ceny/crdzzyn

"Skumulowane nakłady inwestycyjne, jeśli spełnimy cele OZE i zrealizujemy transformację systemu, będą się kształtować na poziomie ok. 400 mld zł. Bez celu OZE (27 proc. udziału OZE w elektroenergetyce - przyp. PAP Biznes) 350 mld zł" - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski na piątkowej konferencji prasowej.

Z przedstawionego wraz z projektem polityki energetycznej do 2040 r. dokumentu "Wnioski z analiz prognostycznych w zakresie bilansu elektroenergetycznego do 2040 r." wynika, że to nakłady, jakie należy ponieść w latach 2021-40, aby pokryć zakładane zapotrzebowanie na moc.
                            https://www.cire.pl/item,172010,1,0,...00-mld-zl.html

Oczywiście dwukrotna podwyżka nie jest figurą ostateczną i nie mam jej zamiaru bronić, chętnie posłucham ile jest dla nich wystarczająco, aby były zdrowymi, zarabiającymi przedsiębiorstwami mogącymi udźwignąć kilkaset miliardów inwestycji przed najbliższe dwie dekady

Komentarz

• A ok czyli te 2 razy to sobie tak z suftu wziąłeś...można i tak.

Zaś co ceny energii to jest to z jednej strony rzecz prosta - z drugiej ultra skomplikowana.

Sam koszt produkcji jednej kWh to jest na moje oko ~14 groszy w sensie mówimy o elektrowni węglowej - cenie samego surowca.
                              Także dodając koszty pracy/utrzymania/remontów zakładam, że to zamyka się w okolicach 20 groszy za kWh.

Tylko tutaj zaczynają się poważne problemy.
                              Jak sam zauważyłeś koszt samej elektrowni - inwestycji jest wykurwiście duży, więc niby należało to jakoś rozłożyć w cenie tej kWh, żeby się to amortyzowało.
                              Tylko, że zarówno w modelu polskim, jak i "unijnym" jest to praktycznie nie do policzenia bo
                              - historycznie Elektrownie to inwestycje państwowe (w każdym razie w modelu polskim), a nie "spółek"
                              - sektor energetyczny jest subsydiowany z kasy państwowej na poziomie z tego co pamiętam przeszło 600 miliardów pln rocznie (mowa o całej UE)

Dodatkowo, żeby to jeszcze bardziej skomplikować to mówimy tylko i wyłącznie producencie energii - do tego musimy przecież dodać dystrybucje czyli zarówno OSD i OSP.
                              Tutaj nie chce mnie się tego liczyć, bo to jest po ch.. skomplikowane

Żeby jeszcze bardziej to skomplikować to dodajmy do tego
                              - uprawnienia do emisji
                              - specyfikę samego sektora - czyli z jednej strony udział podmiotów państwowych, a po drugiej praktyczny monopol ze strony "dostawców/producentów"
                              - ostatni bastion PSL czyli URE

Nie chce mi się rozpisywać o modelu jaki byłby dla Polski najlepszy - bo przez zjebaną "pomoc publiczną" i inne wspólnotowe regulacje (które w mojej opinii mają tylko i wyłącznie podporządkowywać takie rynki jak polski silniejszym - czyli w naszym wypadku Niemcom) jest on praktycznie niemożliwy do realizacji.
                              Ale patrząc na dzisiejsze potrzeby państwa - gospodarki, wydaje mi się, że Twoja teza o potrzebie dużego wzrostu cen energii w celu "inwestycji" jest nie do obrony.
                              O samych inwestycjach (czy tam sposobie ich finansowania) to też można by sporo napisać, ale nie wiem czy komuś się chce to czytać

Reasumując to z różnych względów jesteśmy jeżeli chodzi o sektor energetyczny w lekkiej dupie i czekają nas w najbliższym czasie poważne decyzje.

Edyta - jebnalem sie w początkowych obliczeniach bo zapomniałem, że sprawności elektrowni węglowej jest odpowiednio mniejsza, niż kotła węglowego
                              Ostatnio edytowany przez TNTP; [ARG:4 UNDEFINED].
                              Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                                Faktycznie, inni politycy na swoich konwencjach zwykle mówią "Nie tylko my możemy zmieniać Polskę" albo wprost "My nie jesteśmy w stanie zmienić Polski". Szczególnie Winnicki z Korwinem. Każdy zmienia w swojej skali. Przerażające
                                Mam nadzieję, że nie będziesz gołosłowny i przytoczysz wypowiedzi Korwina lub Winnickiego, gdzie mówią że tylko oni mają rację.

Komentarz

Pracuję...
                                X