Zamieszczone przez sephrioth
Zobacz posta
Zamieszczone przez sephrioth
Zobacz posta
Więc tak lecąc po kolei:
PiS - min32% max42% (zbiega w okolice 37%)
Opozycja - min36% max 50% (zbiega w okolice 43%)
Kukiz - min7% max12% (zbiega w okolice 9%)
Wolność - min1% max5% (zbiega w okolice 3%)
Dalej odpowiednio:
PO -> 20%
Nowoczesna -> 12%
SLD -> 5%
PSL -> 4%
Nie wiem dlaczego wynik Nowoczesnej może dziwić skoro prawie połowę czasu w trendzie mieli na poziomie 12-20%, a ARIMA bazuje przecież na danych od 10/2015 do teraz.
Jeszcze raz spojrzałem na te wykresy i nie widzę niczego sensacyjnego. Żaden z tych wyników przy tak małej zmienności nie odbiega za bardzo od możliwych do zrealizowania scenariuszy.

PS. Tak naprawdę jeśli już wykonywać jakąś analizę techniczną to można by bazować wyłącznie na wykresie punktowym. Widać w nim jak na dłoni wystrzał w górę PiS, ale też lekką tendencję do odbicia w Nowoczesnej, ale również tendencję spadkową u Kukiza, gdzie jakby odciąć 2 skrajne pomiary z ostatnich 3 miesięcy to mamy przedział poparcia na poziomie 6-9%.
PS2. Jak ktoś chce to może sobie zrobić ciekawy eksperyment. Nałóżcie na jeden wykres kropki PiS oraz PO, a także kropki PO oraz Nowoczesnej. Jak na dłoni widać gdzie mamy korelację, ale to już wiedza tajemna dla fanów teorii o odbiciu środka przez PiS


PS3. Bardzo dobrze tutaj przedstawiono analizę tego jak wygląda model ARIMA (2,0,0) na przykładzie cen ropy w zależności od zastosowanego współczynnika (zdaje się, że w analizie wyborczej zastosowano AIC 60).
Jak widać w tym modelu prognoza nie musi być zgodna z trendem.

Komentarz