Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Nawet bez świetnego kalendarza w Q1 byśmy mieli i tak 3,7-3,8%+. Odczyty inflacji dużo powiedzą, ale obiektywnie do bardzo dobry kwartał. Oby więcej takich.

  PS. Najlepszy kwartał od 2011 roku.
  Ostatnio edytowany przez midzi; 23991.

  Komentarz


  • A to jakaś niespodzianka? Było o tym pisane w tym wątku pod koniec roku:
   MFW: wzrost PKB Polski w 2017 r. może być bliski 4 proc.
   2016-05-16 14:30:00 A A+ A+

   Wzrost PKB Polski w 2017 roku może wzrosnąć w okolice 4 proc., dzięki silnej konsumpcji prywatnej - podano w komunikacie na zamknięcie misji Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Polsce.
   I wyśmiewane przez niektórych.
   "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
   Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
   Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
   Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
   "
   Janusz Waluś - czekaMY!

   Komentarz


   • Foxx pisał parę postów wyżej o zacieśnianiu współpracy w ramach tzw. Trójmorza, jako kontra do zarzutów Muppeta. Poniżej coś na temat praktyki i jak to wygląda przy okazji Nord Stream 2

    Jakóbik: Trójmorze w gazie? Polaku, zrób to sam!

    – Jak zwykle pasjonująca konferencja GAZTERM w Międzyzdrojach w tym roku była okazją do refleksji nad potencjałem wykorzystania koncepcji Trójmorza, czyli współpracy między trzema morzami Europy Środkowo-Wschodniej, w sektorze gazowym. Wnioski nie są optymistyczne, ale jednocześnie skłaniają do przemyślenia polskiej strategii – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

    Teoretyczna współpraca

    W tekście poświęconym Trójmorzu sprzed konferencji GAZTERM pisałem o tym, że koncepcja jest teoretycznie atrakcyjna, a pierwsze owoce współpracy krajów regionu (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia) widać na przykładzie wykorzystania środków unijnych do realizacji projektów Korytarza Północ-Południe.

    Wiadomo jednak, że ta współpraca nigdy nie wykroczyła poza wspólne pożytkowanie środków unijnych. Natomiast podkopuje ją aktywna polityka rosyjskiego Gazpromu w regionie, który dąży do wykorzystania partykularyzmów między krajami Trójmorza, które nie mają wspólnej polityki ani bardziej uszczegółowionych niż integracja europejska wspólnych interesów. Rosyjski koncern robi to w celu realizacji własnej wizji rozwoju rynku gazu w regionie, która zakłada ugruntowanie pozycji za pomocą nowych projektów infrastrukturalnych, które mają uzupełnić istniejący szlak dostaw Nord Stream 1 i OPAL. Chodzi oczywiście o kontrowersyjny projekt Nord Stream 2 i jego planowaną odnogę EUGAL w Niemczech.

    Praktyczne podziały

    Pisałem, że warunkiem współpracy jest obopólny interes, który często jest inaczej definiowany w poszczególnych stolicach rzeczonego Trójmorza. Widać to na przykładzie projektu Stork II, który nie został zrealizowany, chociaż z punktu widzenia Brukseli jest obiektywnie korzystny dla integracji gazowej w regionie, dla Pragi byłby narzędziem eksportu gazu, np. docierającego do Czech z Nord Stream 2, a z tego samego powodu dla Warszawy jest nie do zaakceptowania przed uruchomieniem Korytarza Norweskiego. Projekt został zatem co najmniej opóźniony.

    Kraje postulowanego Trójmorza potrafią działać wspólnie na poziomie zaawansowanej ogólności. Widać to na przykładzie listu państw Grupy Wyszehradzkiej, Litwy, Łotwy, Estonii, Rumunii i Chorwacji do Komisji Europejskiej, w którym domagają się podporządkowania Nord Stream 2 standardom europejskim. Kolejną okazją do wspólnego stanowiska może być ustalanie mandatu Komisji Europejskiej do negocjacji w imieniu Wspólnoty warunków podporządkowania kontrowersyjnego projektu unijnym regulacjom.

    Polska ma uzasadnione obawy o to, że relatywizowanie unijnego prawa w ten sposób, chociaż mogłoby opóźnić realizację Nord Stream 2, to ostatecznie przyniosłoby układ korzystny dla Gazpromu, jak w przypadku zgody na większe wykorzystanie OPAL, czy propozycja ugody w toku śledztwa antymonopolowego. Nie jest także pewne pryncypialne podejście partnerów Polski z regionu Trójmorza, bo ci znajdują się pod wpływem polityki rosyjskiego Gazpromu. To czynniki ryzyka skłaniające polską dyplomację do sceptycznego podejścia wobec propozycji negocjowania warunków dla Nord Stream 2. – Nie bardzo rozumiem intencję. Komisja Europejska ma pełne uprawnienia do wdrażania prawa UE – powiedział 20 marca podsekretarz stanu ds. europejskich Konrad Szymański w rozmowie z gazetą Politiken.

    Trwa rozbijanie Trójmorza, chociaż trudno uznać, aby był to kiedykolwiek jednorodny twór. Okazją do dyskusji na ten temat były informacje o tym, że słowacki Eustream podpisał w lipcu 2016 roku memorandum w sprawie utrzymania dostaw przez Słowację niezależnie od tego, czy w przyszłości gaz będzie z Rosji docierał do Europy nadal przez Ukrainę, czy już przez szlak Nord Stream 2-EUGAL i dalej przez czeską Gazelę na terytorium słowackie. Zapytany przeze mnie o ten temat Milan Sedlacek, dyrektor departamentu strategii i spraw europejskich w Eustream podczas pierwszego panelu w Międzyzdrojach odparł, że w tej sprawie jego spółka spotkała się ze „sporym bałaganem informacyjnym”. Zasugerował, że wieści na temat memorandum, które dotąd widnieją jedynie na stronie Gazpromu, mogą być elementem propagandy, po niekorzystnych dla Rosji informacjach o tym, że Eustream wraz z włoskim Snam chce zaangażować się w dostawy gazu przez Ukrainę poprzez współpracę z ukraińskimi Naftogazem i Ukrtransgazem. Sedlacek zapewniał mnie po panelu, że priorytetem dla Słowacji jest utrzymanie dostaw przez Ukrainę.

    Jednak inny sygnał wysłał podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Mirek Topolanek, były premier Czech, a obecnie prezes słowackiego Eustream. Dokonał on apologii stanowiska Niemiec w sprawie Nord Stream 2 i przekonywał, że projekt zostanie zrealizowany pomimo oporu Polski. Nie wspomniał o oporze Czech czy Słowacji. Podobne sygnały można znaleźć w zbliżonej do obozu rządzącego Czechami prasie, jak Lidove Noviny, które regularnie informują o tym, że Czechy tylko stracą na oporze wobec Nord Stream 2 i muszą szukać porozumienia w sprawie tego projektu.[/B]

    Pomimo oficjalnego stanowiska o poparciu oporu wobec kontrowersyjnej inwestycji, w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele naszych południowych sąsiadów twierdzą, że chociaż oficjalny postulat Gazpromu utrzymania tranzytu przez Ukrainę na poziomie 15 mld m3 rocznie (rujnujący ten kraj według polskiego PGNiG) jest nie do zaakceptowania, to sugerują, że Rosjanie mogliby się zgodzić na utrzymanie dostaw przez terytorium ukraińskie na poziomie 40-50 mld m3 rocznie, a resztę słać już przez konglomerat Nord Stream 1+OPAL i Nord Stream 2+EUGAL, i dalej przez Czechy oraz Słowację do hubu w Baumgarten i na południowe terytorium rzeczonego Trójmorza przez projekt Eastring. Architekci koncepcji Trójmorza muszą wziąć pod uwagę możliwość, że partnerzy przy tym przedsięwzięciu ostatecznie wybiorą układ z Gazpromem. Chociaż dopóki jednak tego nie zrobili, nie należy tego przyjmować za pewnik, bo byłaby to samospełniająca się przepowiednia.

    Polska musi zacząć sama

    Jednak z tego punktu widzenia, jeżeli Polska zamierza rozwijać współpracę w sektorze gazowym w regionie Trójmorza, to musi to robić w pierwszym rzędzie samodzielnie. W tym kontekście za błąd należy uznać brak decyzji o zaangażowaniu Gaz-Systemu w akcjonariat czeskiego operatora gazociągów przesyłowych Net4Gas w 2012 roku. Obawy o to, że w odpowiedzi Rosjanie przerwaliby tranzyt przez Czechy i zostawili Polaków z pustymi rurami (casus Możejek w sektorze ropy) odwiódł Warszawę od zaangażowania w ten projekt. Obecnie można się zastanawiać, czy wpływ Polaków na czeski system przesyłowy gazu mógłby wpłynąć na zablokowanie projektu Nord Stream 2, który ma przecież dostarczać gaz do punktu Brandow na granicy niemiecko-czeskiej. Tymczasem Net4Gas zajmuje stanowisko za układem w sprawie kontrowersyjnego gazociągu. Ze względu na brak pozytywnej decyzji o ekspansji w 2012 roku możemy jedynie spekulować na ten temat pięć lat później.

    Obecnie Polska stoi przed kolejną perspektywą zaangażowania, która wydaje się ryzykowna politycznie, ale długofalowo celowa, podobnie jak w przypadku Net4Gas. Do częściowej prywatyzacji zostaną skierowane gazociągi i magazyny na Ukrainie. Przy wszystkich zastrzeżeniach do reformy gazowej nad Dnieprem, która się ślimaczy, warto przypomnieć, że jest komenderowana odgórnie z Brukseli, a międzynarodowe instytucje finansowe mają wpływ na ukraińskich polityków. Jeżeli ci nie wywiążą się z reform, zatrzymają pomoc finansową, co bezpośrednio zagrozi budżetowi ukraińskiemu. Z tego powodu Ukraińcy zapraszają zachodni kapitał do zaangażowania w konserwację dostaw przez ich infrastrukturę gazową. Być może z tej okazji powinni skorzystać Polacy, jak zrobili to już Eustream i Snam, a także francuskie Engie, które podpisało porozumienie o wykorzystaniu ukraińskiej infrastruktury. W tym celu należałoby oczywiście zadbać o działania osłonowe, jak wejście na Ukrainę z dodatkowym partnerem z Unii Europejskiej, czy patronat polityczny Brukseli oraz Waszyngtonu. W obliczu zaangażowania administracji Donalda Trumpa w krytykę Nord Stream 2, pierwszej dostawy LNG z USA do terminalu w Świnoujściu zaplanowanej na czerwiec, oraz współpracy PGNiG-ERU Trading-Ukrtransgaz przy dostawach nad Dniepr, ta perspektywa wydaje się bardziej realna, niż kilka miesięcy temu.

    Ukraina nie jest uwzględniana w koncepcji Trójmorza, jednak dla polskich gazowników jawi się, jako bardziej realny kierunek polityki gazowej, niż Czechy czy Słowacja, także ze względu na założenie, że zapotrzebowanie na gaz dostarczany z Zachodu będzie tam wysokie. – Na razie Trójmorze eksplorujemy w kierunku Ukrainy. W przyszłości pojawią się połączenia z Czechami i Słowacji i te rynki staną się dla nas dostępne. Niepokoi mnie, że przepustowości gazociągów na południe od Polski są bookowane głównie przez dostawcę rosyjskiego, bo to ogranicza myślenie o perspektywie dla tych rynków. Płynący w tamtym regionie rosyjski gaz w pewien sposób betonuje ten rynek – przyznał podczas GAZTERM wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak.
    http://biznesalert.pl/jakobik-trojmo...e-polaku-zrob/

    Komentarz


    • Na wiosnę 2016 przecież wieszczono PKB powyżej 3,5% w 2016, a było załamanie PKB w Q3 i Q4 do 2,5%. Także spokojnie

     Na pewno cieszy dobry początek roku.

     Komentarz


     • W internetach piszo że PAD podpisał ustawę o aptekach.
      Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

      Komentarz


      • Żenada. Teraz kolej na książki i taksówkarzy.

       Tak pięknie traci się polityczne centrum przed reelekcją

       Komentarz


       • Krzysztof W., były oficer WSI, trafił do aresztu - informuje RMF FM. Ten były prezes fundacji Pro Civili jest podejrzany o gigantyczne wyłudzenia ze SKOK Wołomin. Radiostacja podaje, że kwota udowodnionych na dziś wyłudzeń ze SKOK Wołomin to miliard 10 milionów złotych. Jednym z głównych podejrzanych w tej sprawie jest Piotr P.
        Krzysztof W. miał wyłudzić ponad 100 milionów złotych. Jak? Biorąc 32 kredyty. Do ich uzyskania wykorzystywał - jak ustalili prokuratorzy - fikcyjne dokumenty.
        Ostatnio edytowany przez Jaco; 1067.
        "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
        Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
        Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
        Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
        "
        Janusz Waluś - czekaMY!

        Komentarz


        • Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
         o skurwesyn. trzy rodzinne pokolenia w górę będą go święcić na oltarzach.

         Komentarz


         • Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
          Tak pięknie traci się polityczne centrum przed reelekcją
          Mówisz? A jak tam ciekawa wiosna?

          Spieszę donieść że jeśli nie będzie jakiejś nadzwyczajnej śmiertelności wśród niemowląt, ani nadzwyczajnej ilości poronień to przegrałeś zakład, a ilość urodzeń wyniesie ok 417 000. Pozdrawiam
          Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród.

          Komentarz


          • W końcu coś możesz wygrać. Choć wspomniana liczba to czysta abstrakcja

           Komentarz


           • Zamieszczone przez Dżeneral_May Zobacz posta
            Foxx pisał parę postów wyżej o zacieśnianiu współpracy w ramach tzw. Trójmorza, jako kontra do zarzutów Muppeta. Poniżej coś na temat praktyki (...)
            Rosja reaguje na gazowe zbliżenie Polski i Ukrainy. „Uruchomiono fabryki dezinformacji” [ANALIZA]
            PONIEDZIAŁEK, 27 LUTEGO 2017, 16:34

            Najważniejsze rosyjskie media zwróciły wzrok na południowo-wschodnią Polskę gdzie powstaje infrastruktura, która do końca dekady zintegruje ten obszar z ukraińskim systemem gazowym. Klasyczne depesze prasowe dotyczące powyższej problematyki w szybkim tempie zaczął uzupełniać „ekspercki” komentarz o charakterze typowej dezinformacji, który replikują powiązane z Kremlem agencje. Jest on już dostępny także w języku polskim.

            W ubiegłym tygodniu spółka Gaz-System wybrała wykonawcę odpowiedzialnego za budowę gazociągu Hermanowice-Strachocina (została nim firma PGNiG Technologie S.A.). Inwestycja jest niezwykle istotna w kontekście budowy nowego połączenia Polska-Ukraina. W zamyśle ma ono z jednej strony otworzyć na potrzeby polskich projektów dywersyfikacyjnych (terminal LNG w Świnoujściu, Korytarz Norweski, w skład którego wejdzie rurociąg Baltic Pipe) chłonny rynek zbytu, z drugiej zapewnić władzom w Kijowie pole manewru w toczonej z rosyjskim Gazpromem rozgrywce gazowej.            O wadze inwestycji świadczy odnotowanie wyboru wykonawcy gazociągu Hermanowice-Strachocina przez wszystkie najważniejsze media w Rosji (np. Ria Novosti, Tass i inne).
            http://www.energetyka24.com/554288,r...rmacji-analiza

            Naimski: Polska buduje Bramę Północną i zabiega o solidarność energetyczną w regionie
            15 maja, 2017 godz. 10:23

            (,,,) – Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu o przepustowości 5 mld metrów sześciennych pokrywa około jednej trzeciej zapotrzebowania Polski na gaz. Zwiększenie jego przepustowości do 7,5 mld metrów sześciennych umocni pozycję polskiego operatora na dynamicznie rozwijającym się rynku LNG. W przypadku zbudowania trzeciego zbiornika, terminal będzie mógł dysponować przepustowością 10 mld metrów sześciennych – kontynuował Naimski. – Drugim elementem polskiej strategii dywersyfikacji jest Korytarz Norweski, którego elementem jest Baltic Pipe, czyli gazociąg łączący polski system przesyłowy z duńskim. Studium wykonalności dowodzi, że projekt jest opłacalny przy przepustowości w kierunku Polski na poziomie 10 mld m3 gazu rocznie. Obecnie, przy wsparciu rządu, GAZ-SYSTEM negocjuje z duńskim odpowiednikiem warunki realizacji projektu. W najbliższym czasie należy spodziewać się rozpoczęcia procedury Open Season.

            – Powstająca infrastruktura będzie w stanie zapewnić od 16 do 20 mld metrów sześciennych gazu ze źródeł innych niż rosyjskie. Obie inwestycje będą miały kluczowe znaczenie nie tylko dla Polski, ale ze względu na rozmiar i możliwości, dla całego regionu Trójmorza
            . Jest to ogromna szansa na uzyskanie suwerenności energetycznej w zakresie pozyskiwania surowców. Oprócz realnego zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, projekt dywersyfikacji umożliwi również rzeczywistą konkurencję cenową na rynku gazu – czytamy w liście.

            – Uzupełnieniem naszej strategii jest aktywne uczestnictwo w tworzeniu podstaw prawnych dla solidarnego współdziałania państw członkowskich UE w przypadku kryzysu w zakresie dostaw gazu. Polska konsekwentnie sprzeciwia się inwestycjom takim jak Nord Stream 2, które tę solidarność europejską podważają – podkreślił Naimski.

            BiznesAlert.pl jest strategicznym partnerem XX Konferencji GAZTERM 2017. Jej tematem są perspektywy dla nowego modelu rynku gazu w regionie Trójmorza.
            http://biznesalert.pl/naimski-polska...czna-regionie/
            My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

            Komentarz


            • Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
             Tak pięknie traci się polityczne centrum przed reelekcją
             Który to już raz?

             Przypomnę post chociażby z 17 grudnia, po ciamajdanie:

             Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
             Centrum Kaczyński sobie właśnie zaorał. Może na amen.

             Komentarz


             • Takie tam z życia "niezależnych opozycyjnych mediów"...

              Dominik Tarczynski‏ @D_Tarczynski

              PILNE!
              Przed chwilą Komisja Monitoringowa RE potwierdziła, że dane opozycji na temat zwolnień dziennikarzy w PL były fałszywe!

              Zmiana treści raportu jaki powstaje. Ale co ważniejsze zmiana nastawienia do Polski, inny język. Trochę im chyba głupio, że dali się wkręcić.

              Twierdzili że 200 dziennikarzy zostało wyrzuconych z pracy przez rząd. Autor raportu liczbę wyśmiał. Podkreślił ze sami zdecydowali odejść
              A niektórzy do dzisiaj powtarzają ze Lisa wyrzucił Kurski.

              Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

              Komentarz


              • W sumie chwilami się zastanawiam czy się śmiać czy płakać jak obserwuję, co się dzieje.
               http://pokazylaserowe.info/

               Komentarz


               • Zamieszczone przez b. Zobacz posta
                Który to już raz?

                Przypomnę post chociażby z 17 grudnia, po ciamajdanie:

                Drugi


                Spokojnie. Stalin i Lenin mieli być wiecznie żywi, więc Kaczyńskiego też kiedyś metryka dopadnie.

                Komentarz

                Pracuję...
                X