Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Zamieszczone przez Foxx
  Nie rozumiem co ma wnosić kolejne powtórzenie kłamstw Giertycha. "Podsumujmy jak to z Berczyńskim było:"

  Przetarg na Caracale po czterech latach przebiegu rozstrzyga i zamyka MON za kadencji PO-PSL. Od tej pory to ministerstwo w imieniu państwa przestaje być stroną w tym postępowaniu. Macierewicz publicznie krytykuje ten wybór, po objęciu MON deklarując, że przetarg zostanie finalnie "skonsumowany" jeżeli Airbus wywiąże się z zadowalających polską stronę planów związanych z offsetem.

  W związku z faktem, że ostatnia część negocjacji dotyczyła właśnie zakresu offsetu, prowadziło ją ministerstwo gospodarki zmienione przez PiS w ministerstwo rozwoju. Nazwisko Berczyńskiego w ogóle nie występuje w kontekście przetargu na śmigłowce.

  Morawiecki czwartego października 2016 wydaje komunikat o bezprzedmiotowości dalszych rozmów z Airbusem ze względu na brak szczegółowych oficjalnych deklaracji dot. offsetu ze szczególnym uwzględnieniem Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi.
  To co po Berczyński od 2015 roku dobijał się po domumentację?

  I faktycznie prawdą jest, że Wacław Berczyński nie był członkiem zespołu offsetowego i zapewne nie miał możliwości wpływania na ministra rozwoju. Nie zmienia to jednak faktu, że na przełomie lat 2015 i 2016 wystosował on prośbę do Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (jednostka prowadząca postępowanie na śmigłowce), by móc zapoznać się z wyżej wspomnianą dokumentacją. Dostał odpowiedź odmowną, ponieważ nie miał wymaganego poświadczenia dostępu do informacji, a postępowanie jest w dużej części zastrzeżone – np. szczegóły ofert stanowią tajemnicę przedsiębiorstw je składających. Po pewnym czasie dr Berczyński wrócił jednak do IU już z odpowiednim upoważnieniem (najpewniej ministra obrony), które pozwalało mu na wgląd w te dokumenty.

  Problem w tym, że dokumentacja trwającego prawie cztery lata postępowania liczy nieco ponad 100 tys. stron. – By zbadać takie postępowanie, zespół 10 biegłych rewidentów musiałby poświęcić temu co najmniej kilka miesięcy – mówi nasz rozmówca znający kulisy tego postępowania. Gdy Berczyński zorientował się, jak obszerna jest dokumentacja, którą miałby badać, z pomysłu całościowego sprawdzania postępowania się wycofał. Jednak w kolejnych miesiącach co jakiś czas słał pisma z prośbą o wybrane dokumenty z postępowania i otrzymywał je do wglądu. Ślad w oficjalnym przepływie dokumentów musiał zatem zostać zachowany. Rzeczniczka MON twierdzi jednak, że Berczyński "nie informował ministra obrony o swoim stanowisku". Trudno to zweryfikować, ale warto pamiętać, że w wywiadzie dla DGP przewodniczący podkomisji smoleńskiej stwierdził, że ma z ministrem Macierewiczem relację przyjacielską.
  Zamieszczone przez Foxx
  - nie istnieje ministerstwo rozwoju z Morawieckim, którego zespół przez rok próbował negocjować korzystne warunki offsetu i siłą rzeczy był "gospodarzem" dysponującym bieżącą dokumentacją na ten temat
  istnieje, a uwalenie przetargu było jednym z punktów programu PiS podczas kampanii (nieoficjalnym oczywiście)

  Zamieszczone przez Foxx
  - Berczyński miał dostęp do jakiejś "być może tajnej" dokumentacji prowadzonej z tych rozmów przez... MON Macierewicza, które w tej alternatywnej rzeczywistości prowadzi wtedy negocjacje z Airbusem rzekomo "uwalone" przez... Berczyńskiego.
  Pamiętaj, że to Berczyński z tym wyskoczył, a nie opozycja czy "niemieckie" media.

  Komentarz


  • Zamieszczone przez Muppet_Show
   To co po Berczyński od 2015 roku dobijał się po domumentację?(...)
   Na przyszłość podawaj źródła, będzie łatwiej. Dlaczego się dobijał? Z tego samego powodu, co...

   Zamieszczone przez Muppet_Show
   uwalenie przetargu było jednym z punktów programu PiS podczas kampanii (nieoficjalnym oczywiście)
   Oficjalnym, co Szydło deklarowała np. w Świdniku i Mielcu. Tyle, że nie uwalenie, a dokładny przegląd całej historii z możliwym rozpisaniem prawidłowego przetargu lub przeprowadzeniem innego zgodnego z prawem i transparentnego trybu wyboru śmigłowców ("zamówienie uznane za istotne z punktu widzenia ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa") w razie wątpliwości. Może przypomnimy, co zarówno Giertych, koalicja PO-PSL oraz Komorowski uważają za "przetarg"

   Interpelacja nr 32925
   w sprawie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy

   Zgłaszający Przemysław Czarnecki

   Adresat minister obrony narodowej
   Data wpływu 29-05-2015
   Data wysłania 09-06-2015
   Odpowiedź:

   Odpowiadający Czesław Mroczek - sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej
   Data wpływu 17-07-2015


   Interpelacja nr 32925
   do ministra obrony narodowej
   w sprawie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy


   Rozstrzygnięcie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy wywołało wiele moim zdaniem zasłużonych kontrowersji. W związku z powyższym chciałbym zadać kilka pytań.

   1) Zwierzchnik Sił Zbrojnych Prezydent Bronisław Komorowski, w swych wypowiedziach wielokrotnie bronił wyboru Eurocopter EC725 Caracal, jako maszyny która zagwarantuje największe bezpieczeństwo i zdolności operacyjne w warunkach bojowych, dlatego też pojawia się pytanie jak w takich warunkach prezentował się EC 725 w porównaniu do jednego ze swoich konkurentów S-70i Black Hawk ?

   2) Czy względy formalne mogą być powodem tego, iż nie zostanie wybrany najlepszy sprzęt ?

   3) Czy przeprowadzono testy porównawcze wszystkich modeli śmigłowców oferowanych polskiej armii ?

   4) Czy Ministerstwo Obrony Narodowej miało dostęp do dokumentacji dotyczącej utraty meksykańskiego EC725 w walce przeciwko kartelom narkotykowym i czy MON przeanalizował tą stratę ?

   5) Czym spowodowany jest fakt, iż z liczby 70 śmigłowców, zamówienie zredukowano do 50 sztuk, ale kwota przetargu nie uległa zmniejszeniu, tylko wzrosła z 12 mld PLN do 13 mld PLN ?

   6) Czy prawdą jest, iż kilka lat temu za podobną, a nawet mniejszą kwotę Ministerstwo Obrony Turcji zamówiło 109 śmigłowców AgustaWestland AW149, jeśli tak, to czym spowodowana jest taki, a nie inny koszt zakupu EC-725 ?


   Odpowiadając na interpelację Pana Posła Przemysława Czarneckiego w sprawie przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy (Nr 32925/15), uprzejmie przedstawiam następujące wyjaśnienia.

   Odnosząc się do poszczególnych pytań informuję, że zgodnie z warunkami przetargu nr IU/36/IX-3O/UZ/PRZ/DOS/S/2012 na dostawę dla Sił Zbrojnych RP śmigłowców wielozadaniowych, porównanie zdolności i parametrów krytycznych oferowanych śmigłowców przez zamawiającego mogło nastąpić wyłącznie na podstawie złożonych ofert. Do sprawdzeń weryfikacyjnych mógł zostać zakwalifikowany tylko jeden śmigłowiec, wyłącznie z tej firmy, której oferta została oceniona jako najkorzystniejsza. Nie ma żadnego ogólnodostępnego opracowania, w którym zostałoby dokonane porównanie zdolności operacyjnych i taktycznych śmigłowca EC-725 CARACAL ze śmigłowcem S-701 Black Hawk, poparte dowodami oraz przykładami ich działań w warunkach bojowych, podczas realizacji tych samych lub podobnych zadań. (...)

   Odnosząc się do pytania dotyczącego testów porównawczych wszystkich modeli śmigłowców oferowanych polskiej armii, informuję, że takowych nie prowadzono. Do kolejnego etapu postępowania przetargowego, czyli tzw. „sprawdzeń weryfikacyjnych”, przeprowadzonych w maju br. w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, zakwalifikowano wyłącznie śmigłowiec oferowany przez konsorcjum „Program EC-725 CARACAL-Polska”, jako stanowiący najkorzystniejszą ofertę. (...)

   Odpowiadając na pytanie Pana Posła Przemysława Czarneckiego dotyczące powodów, dla których zmniejszono liczbę zamawianych śmigłowców, pragnę zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Jedną z nich jest uwzględniona w warunkach przetargu możliwość dokonania przez zamawiającego zmiany liczby pozyskiwanych śmigłowców. Ponadto, zmiana w liczbie zamawianych śmigłowców podyktowana była możliwościami finansowymi resortu obrony narodowej. Ceny śmigłowców zaproponowane przez wszystkich trzech oferentów biorących udział w postępowaniu przetargowym nr IU/36/IX-30/UZ/PRZ/DOS/S/2012 były na podobnym poziomie.


   (...) Warto przypomnieć, że sam Czesław Mroczek był przewodniczącym nadzwyczajnej sejmowej Podkomisji ds. Zbadania i kontroli procesu szkolenia personelu latającego SZ RP. Powołano ją po katastrofie samolotu CASA C295M pod Mirosławcem (121 ofiar MON Bogdana Klicha, 2010-04-21). Mroczek spowalniał prace komisji i usuwał z niej niewygodnych ekspertów.

   Działalność Mroczka opisał mjr rez. pil. Arkadiusz Szczęsny (instruktor, który latał na samolotach MiG-15, MiG-17, TS-11 Iskra, PZL-130 Orlik, An-2 i na śmigłowcach W-3 Sokół), na posiedzeniach informujący o kolejnych nieprawidłowościach w MON. Wskazywał na brak symulatorów, brak nadzoru i kontroli ze strony przełożonych nad szkoleniem, niedostatek doświadczonej kadry instruktorskiej, która odchodziła do cywila. Wreszcie, wobec braku reakcji przewodniczącego, 10 września 2009 wystąpił do niego z wnioskiem o skierowanie doniesienia do odpowiedniej prokuratury. Już następnego dnia wniosek trafił na... biurka odpowiadających za te nieprawidłowości ministra Bogdana Klicha i szefa SG WP. 29 września 2009 poseł Mroczek poinformował mjr. Szczęsnego o odwołaniu z funkcji eksperta... W tej sytuacji Szczęsny sam zawiadomił prokuraturę. Bezskutecznie. Kilka miesięcy później doszło do katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem... Komisja zaś nadal "pracowała".
   Grupa urzędników MON, bez testów, przetargów i zagwarantowania interesów gospodarczych Polski, wybrała system OP Patriot i śmigłowce Caracal jako uzbrojenie SZ RP. Decyzje zatwierdził rząd i prezydent.


   Wiceszefowa MON, z czasów, kiedy resortem kierował Komorowski, lobbowała na rzecz Caracali. Na tym interesie zarabiała jej rodzina

   Jadwiga Zakrzewska, współpracownica Bronisława Komorowskiego, która w 2001 roku była wiceministrem obrony narodowej, lobbowała na rzecz Caracali. Jak się okazuje, firma i fundacja, należące wówczas do członków jej rodziny, otrzymywały dochodowe zlecenia z resortu obrony oraz od spółek, które były zależne od producenta Caracali.
   Jadwiga Zakrzewska, współpracownica Bronisława Komorowskiego, która w 2001 roku była wiceministrem obrony narodowej, lobbowała na rzecz Caracali. Jak się okazuje, firma i fundacja, należące wówczas do członków jej rodziny, otrzymywały dochodowe zlecenia z resortu obrony oraz od spółek, które były zależne od producenta Caracali.


   Zamieszczone przez Muppet_Show
   Pamiętaj, że to Berczyński z tym wyskoczył, a nie opozycja czy "niemieckie" media.
   No właśnie. Niemieckie media opisały działania stron również w kwestii zakończenia negocjacji. I ani słowa o Berczyńskim plus dokładne omówienie roli oraz stanowiska Morawieckiego. Czyli nawet ówcześni lobbyści Airbusa nie dostrzegli dzisiejszej projekcji oświeconego umysłu Giertycha wygenerowanej w oparciu o kretyńskie słowa Berczyńskiego.


   A tak w ogóle to nielegalna umowa SKW z FSB oraz Amber Gold to "głupoty"
   My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

   Komentarz


   • Zamieszczone przez Foxx


    A tak w ogóle to nielegalna umowa SKW z FSB oraz Amber Gold to "głupoty"
    "Umowę SKW-FSB ratyfikował prezydent Kaczyński. Rosjanie podpisali z obcymi służbami 201 takich dokumentów" - taki tytuł nosi artykuł opublikowany kilka godzin temu przez "Gazetę Wyborczą". Szybko jednak tekst zniknął ze stron "GW". O co chodzi?
    Ora et labora

    Komentarz


    • Coś o białej księdze UE. Jak zwykle polecam Pana Krzysztofa, a szczególnie historię marksizmu.

     Komentarz


     • Zamieszczone przez Foxx
      Na przyszłość podawaj źródła,
      źródło to ten sam Dziennik który cytowałeś.

      Foxxie, starasz mi się wytłumaczyć coś od dupy strony. Nikt nie podwarza komunikatu MR że się nie dogadali z Francuzami, bo to MR dogrywało offset i mogli sobie napisać co chcieli - ale tylko oni, bo to MR był odpowiedzialny za dogrywanie końca przetargu.

      Ja się zastanawiam co robił Berczyński, po co mu była dokumentacja, po co dostał zezwolenie jak go odprowadzono z kwitkiem. Kto mu dał przyzwolenie na wgląd do dokumentacji i po co? Ja historię przetargu znam, ale nie rozmawiamy o części prowadzonej przez PO, nie dyskutujemy o roli MR w przetargu. Interesuje Nas Berczyński, jego wypowiedzi, jego dostęp do dokumentacji i kto dał mu na to pozwolenie.

      Komentarz


      • Znowu mieszasz porządki. Najpierw jako faktyczną sekwencję "jak to było" zarzucasz wersję Giertycha, gdy jest oczywiste, że tak właśnie nie było. Teraz uznajesz rolę MR i Morawieckiego za oczywistą (chociaż wcześniej - za Giertychem - tego nie robiłeś) i, po raz któryś w tym temacie, próbujesz wyegzekwować, by nie przypominać "o części prowadzonej przez PO", skoro ta właśnie część zarówno zgodnie z prawdziwą sekwencją wydarzeń, jak i deklaracją Berczyńskiego z wywiadu dla "Dziennika", co po publikacjach prasowych z kwietnia 2015 spowodowało jego reakcję i czynne zainteresowanie skandalem. Na czym ów skandal polegał wynika wprost z przytoczonej interpelacji oraz odpowiedzi na nią przez MON w czerwcu 2015. Jak chcesz o tym pisać bez "części prowadzonej przez PO"?

       W kontekście przesądzenia "przetargu" przez MON w poprzedniej kadencji oraz prowadzenia negocjacji offsetowych w aktualnej przez MR, nie ma żadnego znaczenia dla postępowania, po co on dostał wgląd do części dokumentów będących w dyspozycji MON. Można sobie podywagować, np. że jako szef rady nadzorczej WZL chciał się ostatecznie dowiedzieć, jaka była pozycja tych zakładów jako elementu negocjacji na etapie rozmów prowadzonych przez MON. Skoro choćby przez chwilę wersję Giertycha potraktowałeś poważnie, ja już nic na to nie poradzę. Ludzie z MR nie "mogli sobie napisać co chcieli", bo byli realną a nie fasadową stroną rozmów (chociaż podobno "nie dyskutujemy tu o ich roli..."). Dzisiaj zresztą Morawiecki jasno stwierdził, że do MR Berczyński o nic się nie zwracał, tym bardziej żadnych dokumentów do wglądu nie otrzymał - po odpowiedzi na interpelację widać zresztą, jaka musiała być ich "jakość". Widział tylko te z zasobów MON. Tak, czy inaczej - do niczego to nie prowadzi i Berczyński siłą rzeczy nie mógł mieć wpływu na "uwalenie" Caracali (niezależnie od tego, co by nagadał i jak się naprężał), co próbuje wcisnąć Giertych, by jako oficjalny mecenas tego konkretnego, a nie innego klienta stworzyć złudzenie że...


       A tak w ogóle to nielegalna umowa SKW z FSB oraz Amber Gold to "głupoty"
       My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

       Komentarz


       • Foxxie, Berczynski trafił do WZL w październiku 2016, a o dokumenty wystąpił już na przełomie 2015/2016.

        Komentarz


        • Ile można o tym samym? Pisane już było wyżej:

         - o skandalu wyczytał w kwietniu 2015 w prasie

         - z czasem starał się zainteresować Macierewicza tą konkretną sprawą, z tego co mówił w wywiadzie rzecz dotyczyła przede wszystkim wartości kontraktu w zestawieniu z korzyściami dla Polski z niego oraz jakości Caracali jako konkurencyjnych w tej cenie (patrz informacje z interpelacji Czarneckiego z wiosny 2015 i odpowiedzi Mroczka - zwyczajnie miał rację)

         - wgląd do dokumentów MON uzyskał w aktualnej kadencji po zamknięciu przetargu w części prowadzonej przez MON w kadencji poprzedniej

         - w ogóle nie próbował się kontaktować w tej sprawie z prowadzącym wątek offsetowy, a więc i bieżącą korespondencję z Airbusem, MR.

         - w związku z tym nie ma najmniejszego znaczenia, po co się starał o wgląd do dokumentacji MON wcześniej - chyba, że idąc za "logiką" Giertycha już wtedy jako przyszły współpracownik przyszłego szefa MON w przyszłym rządzie PiS oraz ówczesny wpółpracownik Boeinga "uwali" Caracale, by MON w ogłoszonym najpierw przetargu... "uwalonym" 09 marca 2017, a aktualnie w tzw. pilnym trybie miało kupić... nie śmigłowce, a... samoloty dla VIP-ów... ("a gdyby to była wasza matka...", "sprawdzić czy nie ksiądz!")

         - no i oczywiście...

         A tak w ogóle to nielegalna umowa SKW z FSB oraz Amber Gold to "głupoty"


         Dla mnie do momentu pojawienia się nowych faktów temat jest wyczerpany.
         My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

         Komentarz


         • kżdy ma sowje zdanie na ten temat. pzdr

          Komentarz


          • Z cyklu zakażeni socjalizmem:

           – Rynek taksówkarski wymaga regulacji – powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Jak dodaje, projekt resortu
           "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

           WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

           Komentarz


           • Zamieszczone przez Muppet_Show
            kżdy ma sowje zdanie na ten temat. pzdr
            Zostałeś jak to mówią "zaorany" w te i we wte, metr pod ziemię, ciężkim sprzętem i z ubijaniem ziemi nad Tobą włącznie, ale wiadomo - każdy ma swoje zdanie. pzdr
            ...zmartwychwstałe miasto rodzi ludzi nieśmiertelnych...

            Komentarz


            • Zamieszczone przez rey
             Zostałeś jak to mówią "zaorany" w te i we wte, metr pod ziemię, ciężkim sprzętem i z ubijaniem ziemi nad Tobą włącznie, ale wiadomo - każdy ma swoje zdanie. pzdr
             Rey, skąd akurat takie porówniania?
             Lubię sobie jebnąć posta.

             „Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
             St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

             Komentarz


             • Zamieszczone przez rey
              Zostałeś jak to mówią "zaorany" w te i we wte, metr pod ziemię, ciężkim sprzętem i z ubijaniem ziemi nad Tobą włącznie, ale wiadomo - każdy ma swoje zdanie. pzdr
              buehehehe, prosze cię. O jakim zaoraniu prawisz? Pokaż, bo nie widzę ... Rzeczywiście, tu jakaś abstrakcyjna logika panuje.
              Ostatnio edytowany przez Muppet_Show; 129671.

              Komentarz


              • Ktoś skomentuje co się dzieje w Hanowerze? Kurtuazja czy coś więcej? Jakieś koncepcje?
               Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

               Komentarz


               • Zamieszczone przez Mayhe(L)
                Ktoś skomentuje co się dzieje w Hanowerze? Kurtuazja czy coś więcej? Jakieś koncepcje?

                Tu nie ma co komentować. Wszystko jest tutaj:
                Premier Polski Beata Szydło wraz z kanclerz Niemiec Angelą Merkel uroczyście otworzyły największe targi przemysłowe na świecie Hannover Messe. Zdaniem pani prem...
                "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
                Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
                Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
                Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
                "
                Janusz Waluś - czekaMY!

                Komentarz

                Pracuję...
                X
                😀
                🥰
                🤢
                😎
                😡
                👍
                👎