Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Duda między Kwaśniewskim a Reaganem

  Nie jestem prawnikiem, więc nie będę komentował prawnych aspektów decyzji prezydenta o ułaskawieniu nieprawomocnie skazanego Mariusza Kamińskiego. Przekonują mnie opnie, iż prezydent miał pełne prawo taką decyzje podjąć.

  Natomiast dla oceny, czy decyzja jest moralna i czy politycznie słuszna, moim zdaniem warto poszukać dla niej porównania. Proponuję dwa punkty odniesienia. Decyzję Aleksandra Kwaśniewskiego o ułaskawieniu Zbigniewa Sobotki oraz decyzję Ronalda Reagana o ułaskawieniu Oliviera Northa.

  Sobotka był partyjnym aparatczykiem z PZPR, potem SdRP i SLD, skazanym prawomocnie za to że jako wiceminister spraw wewnętrznych ostrzegł partyjnych kolegów tworzących lokalną mafię w Starachowicach (p. afera starachowicka) o prowadzonym przeciwko nim śledztwie. Aleksander Kwaśniewski uzasadnił swą decyzję „względami humanitarnymi” i „zasługami dla państwa” Sobotki. Nawiasem, podjął ją bez zapoznania się z aktami sprawy, z udostępnieniem mu których ówczesny minister Ziobro ponoć zwlekał – to okoliczność znacząca dla tych, którzy za złamanie procedury uważają fakt, iż prezydent Duda nie zaczekał na wyrok II instancji.

  Oliver North był żołnierzem w randze pułkownika, członkiem Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, kierującym tajną operacją sprzedaży amerykańskiej broni do Iranu i za uzyskane w ten sposób pieniądze finansowania antykomunistycznej partyzantki w Nikaragui (p. afera Iran-Contras). Było to podwójnie sprzeczne z amerykańskim prawem – Iran był od czasu rewolucji Chomeiniego objęty embargiem, a pomagania antykomunistom w Ameryce Środkowej zakazała specjalną ustawą ówczesna lewicowa większość w Kongresie.

  Reagan umotywował swą decyzję tym, że North złamał prawo nie dla osobistych korzyści, których ze swej działalności nie czerpał, ale w interesie swego kraju – bo atak na Iran prosowieckiego Iraku czynił go obiektywnym sprzymierzeńcem USA w regionie, a reżim sandinistów zagrażał bezpieczeństwu narodowemu, ponadto w ramach sprzedaży broni do Iranu uzyskano uwolnienie przez Hezbollach przetrzymywanych jako zakładników obywateli amerykańskich.

  Cóż, moim zdaniem przypadek Kamińskiego przypomina raczej ułaskawienie Northa, niż Sobotki. Kamiński też nie czerpał z przekroczenia uprawnień, za które go skazał był sędzia Łączewski, żadnych osobistych korzyści. Na dodatek z wydanym na niego wyrokiem wiąże się wiele, delikatnie mówiąc, wątpliwości. Ten sam sąd w tej samej sprawie dwa razy wcześniej uznał jego działania za zgodne z prawem – sprawia to wrażenie, jakby sądzono „do skutku”, aż znajdzie się sędzia, który spełni polityczne zamówienie. Wyrok był, jak na postawione zarzuty o przestępstwo „urzędnicze”, szokująco surowy – 3 lata bezwzględnego więzienia (za znacznie poważniejsze nadużycie od tego, o jakie oskarżono szefa CBA, czyli posłużenie się służbami do wyeliminowania prezesa „Orlenu” Zbigniew Siemiątkowski skazany został na rok w trzyletnich zawiasach). Choć wyrok wydano w marcu, sędzia Łączewski na przedstawienie pisemnego uzasadnienia, na co ustawowo przysługuje 14 dni, dostał czas do 30 września, co sprawia wrażenie, iż uzasadnienie to było zaplanowanym elementem kampanii wyborczej PO – i dziwnym zbiegiem faktycznie zanim je zobaczył sam skazany, już „wyciekło” do „Gazety Wyborczej”.

  Obecnie ułaskawienie Kamińskiego krytykują w ostrych słowach ci, którzy w najmniejszym stopniu nie krytykowali ułaskawienia Sobotki (czy szwajcarskiego kasjera lewicy Petera Vogla) albo wręcz, jak Ryszard Kalisz, odgrywali w tamtych sprawach istotna rolę. Odbiera to im, jak sądzę chyba nie ja jeden, moralne prawo do wypowiadania sądów, które teraz wypowiadają.

  Te fakty czynią bardzo spójną narrację zwolenników PiS: prezydent dał sygnał, że teraz ścigać się będzie aferzystów, a nie tych, którzy ich ścigają.

  Oczywiście, dla pewnej części opinii publicznej Kamiński nie jest człowiekiem, który złamał nieżyciowe przepisy aby dopaść aferzystów, tylko człowiekiem, który użył policyjnych metod do prześladowania opozycji. Ci oczywiście się oburzą i pisowską narrację odrzucą.

  Pytanie, czy jest ich wiele i czy prezydent oraz PiS powinni się nimi przejmować. Tym bardziej, że co tracą, dając im asumpt do krzyków – jak pokazały wyniki wyborów i niedawne sondaże, puszczanych już przez ogół mimo uszu - to zyskują na wydaniu kolejnego mocnego komunikatu, że PiS ma dupie („pisz: w dupie!”, jak to powiedział major Hubal) gęganie „autorytetów” z TVN czy Tok FM, i zrobi swoje, bo może. A ten przekaz, który niektórych skłania do krzyku, niektórych, wręcz przeciwnie, skłania do tego, by się zamknąć i lepiej nie podskakiwać. Proszę zobaczyć listę nazwisk pod napuszonym listem „środowisk twórczych” przeciwko ministrom Szymańskiemu i Waszczykowskiemu. Nazwisk niby sporo ale jakby mało znane – a gdzie główni luminarze „środowisk”? Parę tygodni temu podpisali by się na pewno, dziś najwyraźniej zaczęli kombinować, że może niekoniecznie...

  Na zakończenie mogę dodać jedno: Zbigniew Sobotka, mimo łaskawości prezydenta Kwaśniewskiego, zniknął z życia publicznego okryty niesławą. Ollie North, mimo strasznego krzyku oburzenia lewicowych salonów na Reagana, pozostaje człowiekiem aktywnym, szanowanym, miał swój program w radiu, obecnie ma go w telewizji Fox, pisze i sprzedaje kolejne książki.

  Jak potoczy się przyszłość Mariusza Kamińskiego? Mogę się założyć, że nawet po złożeniu urzędu nie będzie przez szeroką publiczność uważany za przestępcę.

  Komentarz


  • Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
   Niech jojczy. Miód na moje serce.
   No to jeszcze trochę miodu poleję (oby się miażdżycą nie skończyło).
   Ułaskawienie Kamińskiego jest słabe także dlatego, że tworzy precedens na przyszłość.
   Wszyscy aferzyści, tuskokumple i mordotymoje, których powsadzają, lub postawią zarzuty teraz Ziobro z Kamińskim, po wyborze kolejnego prezydenta moga zostać natychmiast ułaskawieni jeszcze zanim odczują wogóle, że jakaś kara ich może spotkać.

   Mnie mało obchodzą POwielbiciele i ich krzyki. Wolałbym, żeby rząd cziałał na rzecz umocnienia wysokich standardów dzialania władzy w Polsce, działał na rzeczy tych standardów, a nie niszczył ich celem poprawienia samopoczucia poprzez wysłuchiwanie bezsilnych krzyków opozycji.

   Więcej miodu w tej sprawie lał nie będę, bo się obawiam, że i tak przesłodziłem
   koko koko Skorza spoko...

   Komentarz


   • Przemówienie Kaczyńskiego w Sejmie

    Komentarz


    • Bardzo pozytywne ! Zawsze przywracają trochę wiary w PiS, po niektórych mętnych wypowiedziach i miotaniu się części polityków tej partii.

     Komentarz


     • A wiadomo coś czy zastanawiają się nad skróceniem i przyśpieszeniem wyborów samorządowych? Czy czekają do 2018 r.? Czy jest w ogóle możliwość skrócenia kadencji samorządów przez Sejm? Jak to wygląda z przepisów prawa?
      A wyższa kwota wolna od podatku raczej od 2017 r.?

      Komentarz


      • Zamieszczone przez looking16 Zobacz posta
       A wiadomo coś czy zastanawiają się nad skróceniem i przyśpieszeniem wyborów samorządowych? Czy czekają do 2018 r.?
       Już nie przesadzajmy, tych wójtów, burmistrzów, radnych a pośrednio przez to starostów wybrali ludzie nie patrząc w większości z jakiej są partii tylko co mogą zrobić dla swojego terenu. Dodawanie województw lub inne triki żeby zdobyć parę stołków więcej w sejmikach to byłoby właśnie k******* a nie ułaskawienie Kamińskiego co jest bardzo dobrym ruchem.

       Komentarz


       • Nie można w godzinie śmierci zostawić przyjaciół samych, nie można ratować tylko swojego życia, uszczuplając i tak niewielkie szanse ocalenia oddziału.
        Pada decyzja: Wracamy!
        Po godzinie doszli do włazu, drabinką wspięli się w górę, wychodzili kolejno, Tadeusz ciągnął erkaem za lufę, Józek popychał broń od dołu, za nimi wyszedł mały Kajtek, z uwielbieniem patrzący na Tadeusza. Wrócili w znane już sobie gruzy, wrócili z erkaemem do przyjaciół.

        Komentarz


        • Zamieszczone przez Ucho Zobacz posta
         Już nie przesadzajmy, tych wójtów, burmistrzów, radnych a pośrednio przez to starostów wybrali ludzie nie patrząc w większości z jakiej są partii tylko co mogą zrobić dla swojego terenu. Dodawanie województw lub inne triki żeby zdobyć parę stołków więcej w sejmikach to byłoby właśnie k******* a nie ułaskawienie Kamińskiego co jest bardzo dobrym ruchem.
         Kosiniak-Kamysz ostrzega, że tego i tamtego nie da się zrobić bez samorządów.
         Wniosek uwzględniono, wybory samorządowe na wiosnę.
         Ból jest tymczasowy, chwała trwa wiecznie

         Komentarz


         • Zamieszczone przez Ucho Zobacz posta
          Już nie przesadzajmy, tych wójtów, burmistrzów, radnych a pośrednio przez to starostów wybrali ludzie
          No właśnie tutaj są daleko idące wątpliwości, w mojej opinii wybory zostały jeśli nie sfałszowane to z pewnością zafałszowane

          Podstawą materialną narodu jest ziemia, przemysł i handel. Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowość swoją, ten zdradza swój naród.

          Komentarz


          • Żeby nie wyszło, że znowu burzę jakąś teorię spiskową, ale PSL w tym samym okręgu z Gdynią włącznie w wyborach samorządowych w 2010 miał 5,20% (połowę zebrał Janusz Kupcewicz).

           Komentarz


           • Takie reminiscencje (gdyby ktoś cierpiał na zaawansowaną miażdżycę) :
            Nie będzie śledztwa w sprawie rozliczenia podróży Andrzeja Dudy do Poznania z lat 2012-2014, gdy obecny prezydent był posłem - poinformowała w środę Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Powodem odmowy wszczęcia śledztwa był brak danych wskazujących na przestępstwo.
            "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
            Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
            Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
            Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
            "
            Janusz Waluś - czekaMY!

            Komentarz


            • Ktoś wcześniej prosił o zapis

             Stenogram exposé premier Beaty Szydło - CAŁOŚĆ PRZEMÓWIENIA:

             http://niezalezna.pl/73038-stenogram...c-przemowienia

             Komentarz


             • U mnie w okręgu podobnie, lud głosował za ludźmi a nie na partię. Stąd moje zapytanie do was, do ludzi bardziej zorientowanych w temacie.

              Komentarz


              • Podbijam, Kaczyński = mistrz.

               Proszę o zacytowanie dowolnej wypowiedzi dowolnego POlityka gdzie padają takie pojęcia jak: sankcje rozproszone, kapitał rozproszony, postmodernizm, świadomość fałszywa, pułapka średniego dochodu; bądź zbliżone erudycyjnie

               I wątek, na który czekałem [niestety trochę racji ma Kukiz wytykając, że stać na niego prezesa, a nie p. premier] - określenie miejsca Polski w "wyścigu dziejowym", spojrzenie makro na to gdzie jesteśmy a gdzie być możemy. Niektórzy myślą o kraju w kategorii ciepłej wody w kranie, niektórzy w kategorii skoku cywilizacyjnego. Cóż.

               Komentarz


               • Zamieszczone przez DrOrlowski Zobacz posta
                Proszę o zacytowanie dowolnej wypowiedzi dowolnego POlityka gdzie padają takie pojęcia jak: sankcje rozproszone, kapitał rozproszony, postmodernizm, świadomość fałszywa, pułapka średniego dochodu; bądź zbliżone erudycyjnie .
                + ... "socjotechniczne wynalazki" ... (skierowane do palikociarni)
                Jesteście smutni, polowanie nie wyszło, zające przed wami pouciekały!

                Komentarz

                Pracuję...
                X