Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Może dla nacjonalistów ukraińskich wybór nie jest taki proste jak z naszej, polskiej perspektywy?

  Oni nie stoją przed wyborem Ukraina, Rosja, czy UE, a przed wyborem być, albo nie być Ukrainy, która przez ostatnie dwie dekady rozwija się najsłabiej ze wszystkich krajów byłego bloku wschodniego odstając nawet znacząco od Białorusi (blisko dwukrotnie niższe PKB per capita) i mając widmo konieczności kolejnego zadłużania się za granicą, czyli utraty pewnej części suwerenności wolą przyjąć kurs europejski, które może gwarantować zachowanie państwowości przynajmniej w kluczowych sprawach dla ich narodu.

  Czytając niektóre posty, ale przede wszystkim relacje medialne, bądź poszczególne portale generalnie wspierające mocno "Majdan II" nie trudno dojść do wniosku, że znajomość Ukrainy i procesów jakie zachodziły tam w ostatnich dekadach jest bardzo słaba. Powiedziałbym, że mamy dwie pustynie informacyjne. Pierwszą pomiędzy odzyskaniem niepodległości przez Ukrainę, a "Pomarańczową rewolucją", a drugą właśnie między "Majdanem I", a "Majdanem II".

  @Z, koncepcja ciekawa, ale wg. mnie marzenie ściętej głowy wynikające głównie z czynników demograficznych, narodowościowych, a także z braku sił wewnętrznych na Ukrainie, które chciałyby jakiegokolwiek zbliżenia z Polską. Powiedziałbym nawet więcej, że z trzech krajów: Litwa, Białoruś i Ukraina to właśnie zbliżenie, czy jakakolwiek unia z Ukrainą wydaje się być najmniej prawdopodobna. Brak większej Polonii na Ukrainie jest jednym z głównych powodów braku propolskich emocji.

  Komentarz


  • Łukasz - odpowiedź jest banalna i niestety podobna do tego, co mamy u nas. Nacjonaliści nie dość, że sami podzieleni, stanowią promil biorących udział w proteście. Dla mnie pozytywnym zaskoczeniem jest postawa banderowskiej Swobody. Przypominam, że Kaczyński jest jedynym polskim politykiem głównego nurtu mówiącym o Wołyniu bez ściemy. Tymczasem mamy przykład sytuacji, gdy obie strony mogą stanąć razem w imię wspólnego interesu.

   Inna sprawa, że "opozycja do opozycji" - identycznie jak u nas - nie ma żadnej realnej oferty dla zwykłego obywatela.


   Kusza - regularnie oglądam TVR w kablu i muszę napisać, że mając oczywiście lepsze i gorsze momenty, czy programy - widać systematyczny rozwój (zwłaszcza jeżeli ktoś ich ogląda od wiosennego startu). Dotyczy to również portalu, który przestał przypominać semestralną pracę z informatyki w liceum. Straszne są tylko "kabaretowe" okienka Pietrzaka i Wolskiego.

   Midzi:

   Brak większej Polonii na Ukrainie jest jednym z głównych powodów braku propolskich emocji.
   Hmm... Twierdzisz więc, że ze względu na najliczniejszą Polonię emocje takie są większe na Litwie?
   Ostatnio edytowany przez Foxx; 739.
   My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

   Komentarz


   • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
    Midzi:
    Hmm... Twierdzisz więc, że ze względu na najliczniejszą Polonię emocje takie są większe na Litwie?
    Resentymenty jakieś tam są, ale sama Polonia na Litwie nie jest jednolita i również trudno oczekiwać, aby nagle zapałali jeszcze większym entuzjazmem do stanu sprzed 1939 roku.

    Komentarz


    • "Jednolitość" nie wnosi wiele do kwestii, że mniejszy procent Polaków w populacji państwa, odwrotnie niż piszesz, działa na podejście naszych sąsiadów. Dość porównać sytuację polskich szkół, czy instytucji kulturalnych na Litwie i na Ukrainie. A nawet Polonii Wilno i Pogoni Lwów (w kwestii podejścia lokalnych władz wszystkich szczebli). Pomijając "drobiazg", że Polakom na Ukrainie nikt nie każe zmieniać nazwisk...
     My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

     Komentarz


     • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
      Straszne są tylko "kabaretowe" okienka Pietrzaka i Wolskiego.
      Ten kącik służy do wkurwiania mniej inteligentnych telewidzów, którzy stale monitoruję tę stację: Sikorskiego, Pitery, Bolka i wojewodę mazowieckiego.
      "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
      Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
      Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
      Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
      "
      Janusz Waluś - czekaMY!

      Komentarz


      • Łukasz - ważniejsze zawsze publikują. Pewien pogląd można sobie wyrobić:

       Poranne programy "Chłodnym okiem":


       Salonik Ziemkiewicza:


       Wildstein przedstawia:


       Popołudniowe pasmo "Wolne głosy":


       Pozytywna niespodzianka: "Republika kultury":       Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
       Ten kącik służy do wkurwiania mniej inteligentnych telewidzów, którzy stale monitoruję tę stację
       Dziękuję Jacku
       Ostatnio edytowany przez Foxx; 739.
       My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

       Komentarz


       • Buziek_LG podałem w tym większym poście, cytat z artykułu. Na moje to całkiem konkretne działania.

        Wrzucam długi tekst, bo warto przeczytać, wydaje mi się że najbardziej wyważona synteza całych zajść. Oczywiście autorstwa Bosaka z jego fb.

        Wczorajszy mój wpis o zajściach na Ukrainie wywołał dużą i burzliwą dyskusję:


        Z mojej perspektywy, główną rzeczą, którą dyskusja ta pokazuje, jest słabe zrozumienie istoty mechanizmów polityki międzynarodowej, roli jaką powinni pełnić polscy politycy i nieduża wiedza o stosunkach w trójkącie Ukraina-Rosja-UE. W związku z tym kilka uwag:

        1)
        Nikt nie zaprosił Ukraińców do UE. Spór dotyczył nie członkostwa w UE (o którym NIE było nigdy mowy!), ale traktatu stowarzyszeniowego, a więc przyjęcia przez Ukraińców prawa UE, liberalizacji handlu przez granicę i wolnej ręki oraz ochrony dla inwestycji z UE (tak jak u nas w latach '90, co dziś krytykujemy często).

        2)
        Wspieranie podpisania przez Ukrainę takiej umowy handlowej z UE przez polskich polityków jest dla mnie zrozumiałe (idea odciągania Ukrainy od Rosji). To czy ta umowa byłaby korzystna dla Ukraińców odgrywa dla mnie mniejszą rolę, bo istotne jest dla mnie czy byłaby korzystna dla nas. Sprawa jest już jednak od kliku dni zamknięta (przynajmniej na kilka miesięcy). Demokratycznie wybrane władze Ukrainy zdecydowały na "nie" i obecnie żadne protesty i apele tego nie zmienią. Propozycja UE okazała się mniej atrakcyjna, niż ryzyko strat związanych z pogorszeniem stosunków z Rosją. Być może politycy z UE dowiedzieli się czegoś nowego o tym jak wygląda prawdziwa polityka w naszej części Europy...

        3)
        Fascynacja protestami i rozruchami, a być może próbą rewolucji na Ukrainie, na obecnym etapie, jest niezdrowa i niekorzystna dla Polski. Po pierwsze nie ma to już wpływu na umowę, której sprawa jest przesądzona. A w przypadku zaostrzenia sytuacji zamieszanie rewolucyjne będzie "odpychać" Ukrainę od UE w kierunku Rosji, bo niestabilność polityczna Ukrainy jest na rękę Rosji i nie do zaakceptowania w Europie. Ewentualny kryzys ustrojowy, zamieszanie, chaos gospodarczy - o tym marzą na Kremlu! Jak podał Rafał Hirsch, ubezpieczenia na ukraińskie obligacje (CDS) już wzrosły do 1067 punktów bazowych, a rentowność obligacji do 10,73%. Polscy politycy powinni więc studzić nastroje, a nie wiecować ze zrewoltowanym, choćby i prozachodnim tłumem. Oczywiście pałowania tłumu nie popieram, ale to nie jest podstawa do formułowania stanowisk w polityce międzynarodowej.

        4)
        Mirażem jest także poczciwe i naiwne wyobrażenie wielu osób, że obecne rozruchy społeczne na Ukrainie to jakaś nowa odsłona "walki dobra ze złem" i powinniśmy się tam - choćby i emocjonalnie - angażować po stronie ludu. Ośrodek analityczny OSW już rok temu prognozował, że będzie próba odsunięcia Janukowycza (który nie jest prorosyjski i jest umiarkowanie prozachodni) od władzy. Wynikać to miało z zaburzenia równowagi między ukraińskimi oligarchami (którzy są niezależni od Rosji). Generalnie cały system polityczny Ukrainy jest oligarchiczny i ulica może doprowadzić tylko do korekty rozkładu wpływów pomiędzy nimi. Wszystkim, którzy chcą się kompetentnie wypowiadać o Ukrainie polecam zacząć od lektury tego opracowania sprzed roku:

        "Demokracja oligarchiczna. Wpływ grup biznesowych na ukraińską politykę" (Ośrodek Studiów Wschodnich, wrzesień 2012)


        Polską racją stanu jest mieć dobre stosunki ze wszystkimi grupami które rządzą i mogą rządzić na Ukrainie, a nie dzielić je na "dobre" i "złe", te z którymi gadamy i te z którymi nie.

        5)
        Wiele osób pisze, że nie możemy na coś "pozwolić" albo musimy coś tam "zrobić" z Ukrainą. Niestety fakty są takie, że poza możliwością miękkiego oddziaływania dyplomatycznego nie mamy na sytuację na Ukrainie ŻADNEGO wpływu. Nie popadajmy w megalomanię. To jest państwo większe od nas, w zasadzie mające - w mojej opinii - również silniejszy establishment od Polski. Oni nie mają zamiaru padać ani przed Unią, ani przed Rosją, na kolana. A tym bardziej robić tego co my im powiemy. Oto jak relacje z Ukraina-Rosja podsumował korespondent z Moskwy Tomasz Kulakowski: "Rosja chce od Ukrainy: 1. wstąpienia do Unii Celnej 2. przejęcia kontroli nad gazociągami przesyłowymi 3. otwarcia na kapitał rosyjski. Ukraina chce od Rosji: 1. kredyt 2. niższe ceny gazu 3. umorzenie części długów 4. wsparcie polityczne przed wyborami 2015"

        Także analizujmy sytuację na chłodno, z punktu widzenia polskiego interesu narodowego i nie dajmy się podkręcać emocjonalnie w imię walki "o wyzwolenie ludów", gdy faktycznie chodzi o międzynarodowe traktaty handlowe (UA-UE, UA-RU) i przetasowania wśród postsowieckiego, ukraińskiego establishmentu gospodarczo-politycznego.

        Załączam dobry wywiad z wicedyrektorem OSW!
        http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news...sk,nId,1066899

        Komentarz


        • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
         Kusza - regularnie oglądam TVR w kablu i muszę napisać, że mając oczywiście lepsze i gorsze momenty, czy programy - widać systematyczny rozwój (zwłaszcza jeżeli ktoś ich ogląda od wiosennego startu). Dotyczy to również portalu, który przestał przypominać semestralną pracę z informatyki w liceum. Straszne są tylko "kabaretowe" okienka Pietrzaka i Wolskiego.
         Od jakiegoś czasu oglądam TVR i jestem zadowolony ze taka telewizja powstała i nie był to wyraz krytyki z mojej strony, uważam jedynie że taka debata na żywo to swego rodzaju test
         Wracając do meritum, mnie osobiście udział nacjonalistów w zajściach gdzie są również symbole UE nie dziwi, po pierwsze jako okazja do bezpośredniej konfrontacji z systemem, po drugie wszyscy mogliśmy zobaczyć zdjęcia z manifestacji nacjonalistów w Moskwie, gdzie mieliśmy jeszcze więcej wzajemnie sprzecznych symboli.

         Warto odnotować fakt odmowy interwencji Lwowskiej milicji kilka dni temu, na ile to była próba ratowania sytuacji we Lwowie na zasadzie "dobry glina, zły glina", a na ile faktyczny bunt to nie wiem, ale sam fakt ciekawy
         ...Trzech setek armat ryczy kanonada,
         Zda się pod trupem ziemia się rozpęknie, —
         O dziecko polskie, za Twojego dziada,
         Który tam zginął, niech Twe serce klęknie,
         O dziecko polskie, święć się krwi szkarłatem
         I wołaj: Wolność! I bij w kratę lochów,
         Bo jeśli Bóg jest nad tym podłym światem,
         Toś ty zbawione przez Wolę i Grochów...

         Komentarz


         • Na tą chwilę wygląda na to, że Bosak myli się co do kwestii umowy i tego co jest realnie do ubrania. Janukowycz prosi o konsultacje UE w kwestii umowy. Uliczna i nie tylko uliczna presja robi swoje. Wygląda na to, że opcja pójścia na konfrontację została oceniona przez niego na zbyt ryzykowną.
          "No pasaran!" ???

          HEMOS PASADO !!!

          Komentarz


          • Zamieszczone przez lukasz_l
           Ciekawe jest także, że 11.11 Kaczyński "unikał prowokacji", a wczoraj wbił się w sam środek ukraińskiego kotła. Dla Polski się nie opłacało, a dla Ukrainy tak. Bo "postawa proeuropejska" tam była broniona... I jak tu nie mówić o "jednym i tym samym gównie" oraz "mniejszym źle"...
           Co tu jest do rozumienia ..... Bardzo dobrze , ze Kaczynski nie wlazł w kocioł w Warszawie .
           Nikt w Warszawie niczego by nie szturmował nawet Gronkowca nie udało sie odwołać w referendum a wystawiono by znów Kaczyńskiego na pozycję głównego wichrzyciela w POlsce .

           A Ukraina prędzej czy pózniej dolączy do UE bo taki jest kierunek zmian .
           RN niestety znów pokazał kiepskie przygotowanie geopolityczne i bardzo słabe zaplecze intelektualne .
           To jest początek końca Rosji . Wysiłek Putina o odzyskanie utraconego pozycji mocarstwa swiatowego spelzly na niczym . Może sobie pofikać w rezydencji na Krymie .
           RN kiepsko odczytuje sytuację .
           Ostatnio edytowany przez wydra; 69318.

           Komentarz


           • hipokryzja "polskich" mediów w kontekście wydarzeń w Kijowie i MN jest już nawet nie przerażająca, a przerażająco...śmieszna...
            #MuremZaBonusem

            Komentarz


            • Zamieszczone przez wydra Zobacz posta
             A Ukraina prędzej czy pózniej dolączy do UE bo taki jest kierunek zmian .
             RN niestety znów pokazał kiepskie przygotowanie geopolityczne i bardzo słabe zaplecze intelektualne .
             To jest początek końca Rosji . Wysiłek Putina o odzyskanie utraconego pozycji mocarstwa swiatowego spelzly na niczym . Może sobie pofikać w rezydencji na Krymie .
             RN kiepsko odczytuje sytuację .
             No nie wiem jak dla mnie Bosak przedstawił chyba najbardziej zdroworozsądkową syntezę tego co się teraz dzieje.

             1)Być może Ukraina dołączy do UE ale nie jest to wcale nic pewnego. Ten kraj jest odpowiednio duży i zasobny by móc prowadzić grę między wschodem i zachodem. Jeżeli natomiast Ukraina dołączy do UE to zaraz wypnie sie na Polske która nic już jej przeciez nie będzie mogła dać i stanie się flankującym nas wasalem niemiec ( historycznie i geopolitycznie Niemcy zawsze widzieli swoje interesy na stepach Ukrainy polecam przeczytać Wojciecha Kwasieborskiego "Nad Odrą i nad Dnieprem"). Dla nas lepsza biedna ukraina między europą i azją niż bogata w europie bo to juz kompletnie nas zmarginalizuje.
             2) Pamietajmy że Janukowycz to nie jest jakiś piesek Moskwy jak chcieli by go widzieć rożni ludzie zarówno na prawicy jak i na lewicy. Już podczas obchodów 1025 rocznicy chrztu rusi było widać że dla Putina to nie jest partner i najchętniej widział by kogo innego u sterow władzy na Ukrainie. Kłopot tkwi w tym że Janukowycz jest przedstawicielem interesów Oligarchów a oni chcą tylko handlować z Moskwą a nie byc przez nią wchłonięci. To oni rządzą na Ukrainie i tak ma pozostać. Zresztą Janukowycz już odrzucił Unię celną z Rosją.
             3) Putin to nie jest jakiś tam głupi kacyk tylko świetny gracz. Rozumie że zachodnia Ukraina już pod wpływy Moskwy nie wróci i nie zależy mu na niej bo tam bieda aż piszczy. Putinowi zalezy na Krymie i bogatym wschodzie (tam gdzie żyją Rosjanie) i to głownie ze względów prestiżowych. Jednak prawdopodbnie nie użyje on sil zbrojnych ( no moze flota czarnomorska ale na dzień dzisiejszy tego nie widzę) bo po co psuć sobie biznes. Putin prowadzi politykę pseudo-imperialną dla utrzymania pozorów i swoich wpływów w narodzie. Gdyby na prawdę chcial odzyskiwac pozycje mocarstwa to prowadzil by znacznie bardziej agresywną politykę. Trzeba pamiętać że przy władzy utrzymuje go zachód który kupuje od niego ropę i gaz tym samym przedłużając agonię tego kraju Dodatkowo jest dogadany ze Stanami które potrzebują Rosji jako przeciwwagi dla Chin oraz generalnie dla zapewnienia stabilności na tak dużym obszarze ( tutaj sie Brzeziński kłania)
             4) Rosja nie rozpadnie się dlatego że Ukraina podpisze umowe stowarzyszeniową z UE. W zasadzie będzie trwać dalej a rozpaść to się może po szwach etnicznych jako że Federacja Rosyjska jest sztucznym tworem ( tiurma narodow - pisza o tym nawet rosyjscy politolodzy, polecam Szyropajewa)

             Komentarz


             • w kontekście tego co piszecie (i na jakim poziomie) to notki prasowe NOPu i strony związanej z RN wyglądają śmiesznie, a raczej żenująco


              W walce o wtłoczenie obcego państwa do eurokołchozu zjednoczyły się w Polsce wszystkie siły demoliberalne. "Agenci Putina" Donald Tusk i prezydent Komorowski, którzy zgodnie ze smoleńską "logiką" powinni stać tam gdzie Janukowycz. Certyfikowany lizbońsko-waszyngtoński patriota Jarosław Kaczyński. Wreszcie, on, tak znienawidzony Adam Michnik zwany Szechterem. Niezłomny guru podsumował postawę swojego odwiecznego "wroga": "Jarosław Kaczyński zachowuje się jak prawdziwy polski patriota!". Takiej jedności nie obserwowano od czasów Okrągłego Stołu.

              Komentarz


              • UPA, Bandera, Ukraina, Polska, a wszystko to w momencie gdy jestem w trakcie lektury:

               przypadek?nie sądzę
               #MuremZaBonusem

               Komentarz


               • to jeszcze głos profesora Bartyzela ( nie utożsamiam się w pelni ale warto przeczytać...) http://www.legitymizm.org/unia-nieswieta

                Komentarz

                Pracuję...
                X