Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

PeKiN zabytkiem ?

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• PeKiN zabytkiem ?

Pałac Kultury i Nauki do rejestru zabytków

IAR za "Życiem Warszawy" 28-12-2004, ostatnia aktualizacja 28-12-2004 09:27

PRZEGLĄD PRASY: "Życie Warszawy" pisze, że mieszkańcy stolicy i architekci nie chcą dopuścić do zmian w wyglądzie Pałacu Kultury i Nauki. Dlatego postanowili otoczyć budynek taką samą opieką jak Zamek Królewski czy Łazienki. "Życie Warszawy" donosi, że z okazji 50. urodzin najwyższy warszawski budynek będzie wpisany na listę obiektów chronionych.

Dziennik przypomina, że mieszkańcy stolicy znienawidzili pałac od samego początku jego istnienia, a po upadku komunizmu nie brak było głosów domagających się rozbiórki całego kompleksu. Dzisiaj jednak - czytamy w "Życiu Warszawy" - wiele osób chce nie tylko zachowania obiektu, ale również ochronienia go przed komercyjnymi zmianami. Socrealistyczna formuła, zgodnie z którą wybudowano gmach, stała się jego największa zaletą, a obiekt jest niekwestionowaną wizytówką miasta.

Za wpisaniem obiektu do rejestru zabytków jako najwspanialszego przykładu architektury socrealistycznej opowiadają się architekci i naukowcy, a także prezes zarządu PKiN Lech Isakiewicz.

W lipcu, z okazji 50-lecia PKiN mają się odbyć wystawy, koncerty i prezentacja pamiątek związanych z gmachem, a 22 lipca - specjalna akademia wzorowana na socjalistycznych zgromadzeniach. W podziemiach Pałacu Kultury i Nauki ma natomiast powstać Muzeum Komunizmu - Socland.

:/
    "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Co sie krzywisz? Choc PKiN srednio mi sie podoba (jest troche za bardzo rozlozysty jak na drapacz chmur - zeby go obejsc dookola to potrzeba z 15 minut), to akurat socreal jako styl bardzo sobie cenie. Podoba mi sie np gmach GUSu czy MDM (jedyny miejski plac z prawdziwego zdarzenia stworzony po wojnie).

A to lista warszawskich obiektow wybudowanych po 1944, ktora powinna zostac objeta ochrona ze wzgledu na swoje walory architektoniczne. Stworzylo ja Stowarzyszenie Architektow RP. Niektore pozycje sa w nieco dziwne, niektorych w ogole nie kojarze, ale w sumie jest tam kilka miejsc naprawde ciekawych.
    http://www.warszawa.sarp.org.pl/php/obrazki/lista.pdf

Komentarz

No zesz *****, może jeszcze ordery wreczą jego budowniczym.
      Symbol socjalizmu stał się dumą Warszawy i jego mieszkańców. Ktoś na górze musiał ze złości kopnąc w ten kraj, bo wszystko stoi tutaj na głowie. Pieknych czasów dożyłem. Zajebiscie.. Wprost.
      Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Komentarz

No kurde ale co by nie mowic jest symbolem Warszawy. Wyobrazasz ja sobie bez niego? Bo ja nie.

Komentarz

mur też był symbolem Berlina
          "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Komentarz

Zamieszczone przez Tuzin
            No kurde ale co by nie mowic jest symbolem Warszawy. Wyobrazasz ja sobie bez niego? Bo ja nie.
            To jeszcze nie powdów zeby wpisywac PeDeT na Woli czy Kino Ochota na liste zabytków :O Idzac tym tokim myslenia to cała Warszawa powinna byc na tej liscie.

edit-> ja sobie wyobrazam Warszawe bez pekin-u.
            "To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!"

Bynajmniej to nie przynajmniej!

Komentarz

Tuzin. Bo sie do niego przyzwyczaiłes. Tak jak wiekszosc Warszawiakow.
              Urodziłes sie, on stał. Dorastałes, stał. Teraz też stoi. Ale jak zobaczysz jak to miejsce wygladalo przed wojna, to zaczynasz myslec troche inaczej.
              Nie wspomne juz o kulisach powstania tego "drapacza chmur" i od kogo dostaliśmy taki wypasiony prezent, bo w sumie po co mam sie przed snem denerwowac.
              Nie lubie go, choc tez sie przyzwyczailem.
              Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Komentarz

jak dla mnie rozwiązanie jest jedno - tona trotylu i bummm

strata dla historii architektury żadna - w Moskwie maja tego kilkanaście chyba , i w każdej stolicy każdego okupowanego przez sowietów kraju kolejny jeden lub kilka

,,mają rozmach k....syny ,,
                "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Komentarz

A ja uważam że powinien zostać jak jest.
                  Przyzwyczaiłem się jakoś.
                  Powiedz mamo powiedz tato czy policja to gestapo. Ależ owszem drogi synu, trzeba tępić skurwysynów!!!
                  GRUPA TRZYMAJĄCA WAGE

Komentarz

Zamieszczone przez Zap
                    A ja uważam że powinien zostać jak jest.
                    Przyzwyczaiłem się jakoś.
                    w tym tkwi problem

twoje dziecko juz by sie nie przyzwyczaio, gdyby nagle buuum l
                    Warszawa

Komentarz

Kawa -> gdzie na tej liscie masz mowe o wpisaniu na liste zabytkow? Przeczytaj co tam jest na poczatku.

Arczi -> Wiadomo, ze bym wolal to co bylo przed wojna, ale tej Warszawy juz nie ma i nie bedzie (nie tylko a aspekcie architektury). A co do okolicznosci powstania, to wiesz... Np Palac Saski (w formie z 1939) ktory teraz bedzie odbudowywany, to symbol zniewolenia Polakow przez cara, a jego sasiad palac Bruehla nalezal do najwiekszego niemieckiego polakofoba na dworze Augusta II... I co? I nic - taka mielismy historie i takie ona pozostawila ona po sobie pamiatki. A jesli sa to pamiatki wartosciowe (a dla mnie sa), to nalezy je pielegnowac.

Komentarz

Zamieszczone przez Fizi
                        jak dla mnie rozwiązanie jest jedno - tona trotylu i bummm
                        sprawa nie jest taka prosta. rozmawialem kiedys ze znajomym architektem. problem z pkin jest wieloraki. Po pierwsze samo zburzenie gmachu jest trudne [tak by wszystko ladnie sie zapadlo, niczego nie uszkodzilo w poblizu, i zeby piwnice nie zostaly zasypane]. Po drugie problemy logistyczne przy wywozeniu gruzu z centrum W-wy - przeciez to jest calkowity paraliz miasta na tygodnie!!

niemniej uwazam, ze jakos powinno sie usunac ten symbol uleglosci wobec komunizmu np. poprzez zabudowanie centrum, tak by pkin nie byl widoczny...

Komentarz

Może gdyby nie wyburzyli pod jego budowę kwartału Śródmieścia Północnego lepiej by mi się podobał.

Komentarz

Tak jak napisano, jesteśmy do niego przyzywczajeni...

Ale spójrzcie na zdjęcia sprzed wojny choćby, posłuchajcie opowiadań dziadków... Nigdy się go nie zaakceptuje!
                            Jest, bo nie można go zburzyć i odbudować Warszawy.

Ile lat musi mieć budowla, aby "z urzędu" być wpisana jako zabytek?

Komentarz

Dostrzegam pewną sprzeczność

Większośc z Was jest przeciw wpisaniu pałacu na listę zabytków, mówicie, że go nigdy nie zaakceptujecie, niektórzy są nawet za tym żeby go wyburzyć

a jednak na waszej "Panoramie" umieściliście ten znienawidzony pałac obok takich zabytków jak Zamek Królewski czy Kolumna Zygmunta ......

Komentarz

Pracuję...
                              X