Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Ciekawe książki

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Wszystkie książki Erica Voegelina, wydane przez Teologię Polityczną. Na początek może być "Platon". Ostrzega się, że to waga raczej ciężka, ale, primo, "trudność" Voegelina jest IMO przesadzona (jest precyzyjny jak atomowy zegar), secundo, po lekturze może dość radykalnie zmienić się ogląd polityki, historii, filozofii.
    Cytat na zachętę: "mit nie przestaje być mitem tylko dlatego, że ktoś uznaje go za naukę". I: "każda polis wypisuje wielkimi literami ten typ człowieka, który w niej społecznie dominuje".
    "Nieszczęsny człowiek, który posiada miłość, a szuka czegoś innego".
    "Fanatycy wolności kończą jako teoretycy policji". (N. Davila)
    Up the Anchor!

Komentarz

• Skoro jesteśmy przy specach od antyku, po raz kolejny słysząc "w eterze" lewacką retorykę przypominam sobie jedną z fascynacji studenckich czasów. Z pozycji powstałej w latach 1883-1885

My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Voegelin pewnie by się obruszył na zredukowanie go do roli "speca od antyku". Raczej był specem od epok wszelakich, w oparciu o analizy systemów "myślowo-politycznych" - nie tylko antycznych, choć platonizm był dla niego oczywistym punktem odniesienia.
        Nieckim także się zajmował, m.in. napisał tekst "Nietzsche and Pascal".
        "Nieszczęsny człowiek, który posiada miłość, a szuka czegoś innego".
        "Fanatycy wolności kończą jako teoretycy policji". (N. Davila)
        Up the Anchor!

Komentarz

• Zamieszczone przez sarinosoman Zobacz posta
          Voegelin pewnie by się obruszył na zredukowanie go do roli "speca od antyku".
          Nie ma go na forumce, więc nie zaprotestuje.

Zamieszczone przez sarinosoman Zobacz posta
          Nieckim także się zajmował, m.in. napisał tekst "Nietzsche and Pascal".
          No, takich publikacji jest wiele.

Swoją drogą ciekaw jestem, co powielający popkulturowy motyw "... Nietzsche umarł - Bóg" by powiedzieli na poniższy tekst... gdyby go znali.

"Bóg nieznany" (Dem unbekannten Gott)

Raz jeszcze

Nim pojadę dalej i wzrok przed siebie skieruję

Podnoszę w samotności ręce ku Tobie

Któryś moją ucieczką

Któremu uroczyście poświęciłem ołtarze w najgłębszej głębi mego serca

Aby Twój głos mógł mnie zawsze wezwać z powrotem
          EDIT: właśnie przypadkowo trafiłem... wszystko w rodzinie

Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].
          My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Komentarz

• Mogę polecić przeczytanie ksiązki Stan Futbolu.
            Chyba najlepsza książka o tematyce piłki nożnej jaką czytałem. Ciekawie, bez upiększeń, z jajem i na serio. Przez tę książkę się po prostu płynie. Masa fantastycznych anegdotek, historii zza kulis, ciekawe spojrzenie autora na powszechnie dyskutowane tematy...

Mam ochotę również na jakaś serię fantasy Może polecicie coś dłuższego? Dodam, ze jestem po Wiedźminie oraz Grze o Tron.

Aktualnie dobre promocje na ksiązki są w pwn https://ksiegarnia.pwn.pl/wydawca/WNT,w,69238788
            Ostatnio edytowany przez dkdk; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• Dopiero teraz przeczytałem "Rok 1984" Orwella.
              Nie do wiary, że książka powstała w 1949, a opisane zdarzenia i wiele cytatów pasuje do współczesnego świata jak ulał, szczególnie w czasach "obostrzeń", zakazów i nakazów.
              Kto jeszcze nie czytał, to musi przeczytać. Kto czytał, niech sobie odświeży. Wielki Brat patrzy !

Komentarz

• Hmm... to powinna być lektura podstawowa.

Zamieszczone przez dkdk Zobacz posta
                Mam ochotę również na jakaś serię fantasy Może polecicie coś dłuższego? Dodam, ze jestem po Wiedźminie oraz Grze o Tron.
                https://www.swiatksiazki.pl/czarna-k...46-e-book.html

https://www.empik.com/ziemiomorze-le-guin-ursula-k,p1082604485,ksiazka-p

Opisy masz po lekkim zjechaniu w dół.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kroniki_Amberu

Jak ja zazdroszczę młodszym, że mają "podane na stole" wszystko naraz, gdy się czekało na kolejne tomy latami... Ale... jest to jedna z niewielu rzeczy, których zazdroszczę
                Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• Jak jesteś przy Orwellu to przeczytaj "Folwark zwierzęcy". Jeszcze więcej odniesień do obecnej sytuacji ​​​​​​.
                  Bazinga!
                  Przecież i im i mnie chodzi tylko o dobro naszego klubu.

Komentarz

• Na pewno przeczytam. Ale następny w kolejności jest "Nowy wspaniały świat" Huxleya i tam też spodziewam się wielu odniesień do przyszłości (tzn. obecnej teraźniejszości).

Komentarz

• Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
                      Hmm... to powinna być lektura podstawowa.
                      Jak ja zazdroszczę młodszym, że mają "podane na stole" wszystko naraz, gdy się czekało na kolejne tomy latami... Ale... jest to jedna z niewielu rzeczy, których zazdroszczę
                      Piąteczka. I tak nie załapie, co miałeś na myśli.
                      Ostatnio edytowany przez Jaco; [ARG:4 UNDEFINED].
                      "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
                      Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
                      Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
                      Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
                      "
                      Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• Czy poleci ktoś jakaś książkę:
                        1. o rewolucji październikowej – głównie chodzi mi o wyjaśnienie jak się zaczęło i dlaczego się udało, a nie o spis zbrodni bolszewickich;
                        2. o życiu politycznym i społecznym w drugiej RP – może być powieść osadzona w realiach albo „coś poważniejszego” (publicystycznego, historycznego), ale żeby dało się czytać . Chciałbym poczytać o walce politycznej w sejmie i na ulicach, problemach narodowościowych, kwestii żydowskiej - o ile to możliwe w miarę obiektywnie, a nie pod jakąś tezę.

I co istotne – najfajniej by było, gdyby nie były to jakieś pozycje „niszowe”, tzn. żeby były dostępne w wersji audiobukowej – bo w tej kategorii jest u mnie mniejsza kolejka niż w książkach papierowych
                        Lubię sobie jebnąć posta.

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
                        St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

Komentarz

• Ad. 2 - od lewicówki, ale warto:

https://www.empik.com/historia-slaby...3144,ksiazka-p

Komentarz

• Zamieszczone przez Gelo85 Zobacz posta
                            Na pewno przeczytam. Ale następny w kolejności jest "Nowy wspaniały świat" Huxleya i tam też spodziewam się wielu odniesień do przyszłości (tzn. obecnej teraźniejszości).
                            Pamiętam, że mnie NWŚ nieco rozczarował.
                            Moze za mało Szekspira znam, żeby lepiej zrozumieć albo wyłapać więcej dowcipów, takich, jak np. wiedza Dzikiego na temat tego kim jest filozof.

Na prośbę o polecenie serii Fantasy Foxx opdisał, że kiedyś trzeba było czekać na kolejne tomy (choćby Ziemiomorza - kłaniam sie nisko).
                            Te oczekiwania na kolejne tomy, choć także z innych pewnie względów niż kiedyś, znają doskonale wielbiciele Pieśni Lodu i Ognia.
                            A także czekający na wydanie trzeciej części Kronik Królobujcy Patricka Rothfussa.
                            Pierwsze dwie części: Imię Wiatru i Strach Mędrca wyszły 11 i 7 lat temu. A na trzecią wciaż czekam... Ale poleacam, kto ma ochotę na dobrą Fantasy.
                            koko koko Skorza spoko...

Komentarz

• Co do 1 to z tych co mam (nie oznacza to, że czytałem - ale raczej zakupy robię po jakiejś analizie problemu to
                              - Tragedia narodu. Rewolucja rosyjska 1891-1924 Orlando Figes (tutaj jako dopełnienie można potraktować Szepty)
                              - Rewolucja rosyjska Richard Pipes (to jest część jego tak zwanej trylogii rosyjskiej, czyli mamy jeszcze Rosję Carów i Rosję Bolszewików + ogólnie całą jego twórczość kręciła się wokół tych wątków)
                              - przy łóżku mam Pakiet dom władzy saga o rosyjskiej rewolucji - Slezkina, z tym, że to jest ciężka rzecz bo w pewnych stopniu metafizyczna - jeśli miałbym do czegoś to porównać to w stylu (bo nie w głębi) to do Czerwonej Mszy Urbankowskiego
                              - Za kulisami rewolucji bolszewickiej Michael Occleshaw -czyli o aktywności aliantów w ZSRS w latach 1917-1920
                              - Historycy rosyjscy wobec rewolucji bolszewickiej i rzeczywistości radzieckiej w latach 1917-1938 Jana Witczaka, jak mówi sam tytuł praca naukowa
                              - na święta sobie zaś kupiłem Rewolucja Rosyjska. Nowa historia McMeekina napisana podobno z pozycji kontrrewolucyjnych (w sensie skupia się mocno na kadetach, eserach, interwentach, oraz roli głównie II Rzeszy w rozpętanie Rewolucji)
                              można dodać do tego książki w stylu Wall Street i Rewolucja Bolszewicka, czy tam ogólnie biografie Stalina, Dzierżyńskiego itd. czy tam opisujące ZSRS - bo tego też dosyć dużo jest.

Jest jeszcze Sheila Fitzpatrick i jej Rewolucja rosyjska ale raz, że tego nie mam (w sumie nie wiem dlaczego dwa, jest to KrytPol więc siłą rzeczy jest to pisane z pozycji lewicowych - w jej wypadku marksistowskich. Ale dla przekrojowego podejścia warto o tym napomknąć.

Pewnie jest coś jeszcze, ale sądzę, że to co wrzuciłem to podstawa jest.

Co do 2 to za dużo by pisać
                              Bo można by to porozbijać na jakieś konkretne zagadnienia - bo nic przekrojowego to mi nie przychodzi do głowy.
                              Ostatnio edytowany przez TNTP; [ARG:4 UNDEFINED].
                              Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Foxx, TNTP - dziękuję

Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta

Co do 2 to za dużo by pisać
                                Bo można by to porozbijać na jakieś konkretne zagadnienia - bo nic przekrojowego to mi nie przychodzi do głowy.
                                Nie chodzi mi o nic przekrojowego, bo nie mam ambicji zdobyć pełnej wiedzy w tym temacie. Po prostu z checia bym coś poczytał (a najchętniej posłuchał) o np. gettach ławkowych, polowaniu na mieczyki Chrobrego albo sejmowych, kuluarowych i ulicznych przepychankach przy wyborze Narutowicza.Czyli raczej takie "tabloidowe" niż czysto historyczne informacje

P.S. A jakąś konretną biografię Stalina lub Krwawego Felka polecisz?
                                Lubię sobie jebnąć posta.

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
                                St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

Komentarz

Pracuję...
                                X