Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

koronawirus – nowa grupa chuligańska z Kielc czy faktyczne zagrożenie?

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Zamieszczone przez Citlivu Zobacz posta

Ja pierd*lę.... jeżeli "updejtujący" Dworczyka mądrala nie walnął babola i faktycznie jeden z kluczowych serwisów dla społeczeństwa nie potrafi udzwignąć 500 logowań na sekundę to jest to k*rwa dramat... Ja wiem, że jest zle... ale to byłby k*rwa dramat...
    Rozumiem, że trzeba zainwestować X razy większą kwotę w "infrastrukturę" portalu po to aby raz do roku udźwignął powyższą wydajność podczas gdy całym rokiem obciążenie jest 100 razy mniejsze ?

Komentarz

• Zamieszczone przez berserk Zobacz posta
      Czepiacie się
      Właśnie przecież nikt nie mógł przewidzieć, że odblokowanie szczepień dla 20 roczników kolokwialnie mówiąc zwiększy ilość chętnych, do tego trzeba by pomyśleć.

Zamieszczone przez Runi Zobacz posta

Rozumiem, że trzeba zainwestować X razy większą kwotę w "infrastrukturę" portalu po to aby raz do roku udźwignął powyższą wydajność podczas gdy całym rokiem obciążenie jest 100 razy mniejsze ?
      Wystarczy przestawić niektóre maszyny w tryb pracy dla danej aplikacji, tymczasowo zwiększyć redundancje połączeń i mocy obliczeniowej, na przykład leasingując sprzęt oczekując piku w danym okresie. Albo przenosząc prace mniej obciążonych aplikacji w tryb IAAS, przecież część aplikacji działa tak normalnie na codzień. Można też za wczasu dokonać zakupu na inne potrzeby tymczasowo wykorzystując zakupiony sprzęt na potrzeby działania obciążonego systemu. Rozwiązań jest wiele ale trzeb pomyśleć i się na tym znać a nie lepić jeden z najważniejszych systemów informatycznych z dykty i papieru.

W firmach obsługujących sprzedaż internetową robi się tak co roku przed świętami spodziewając się większej ilości logowań, transakcji i odsłon.

Komentarz

• Zamieszczone przez Runi Zobacz posta

Słyszałeś coś o dynamicznym skalowaniu systemów informatycznych w chmurach? Pewnie nie, ci z rządu też
        Z końmi się nie kopię bo przegram, z idiotami staram się nie dyskutować bo sprowadzają dyskusję do swojego poziomu, na argumenty ad personam staram się nie reagować, patrz wcześniejsze punkty - no i tylko krowa nie zmienia zdania ...

Komentarz

• No z tą chmurą bym się tak nie rozpędzał, jesteś pewien że system jest zwirtualizowany?

Komentarz

• Siłownie zamknięte. Już licencje nie wystarczą. Musisz być w kadrze narodowej sportu olimpijskiego
            Lewactwo nie jest cool!

Komentarz

• Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta
              No z tą chmurą bym się tak nie rozpędzał, jesteś pewien że system jest zwirtualizowany?
              A jak sobie wyobrażasz witalny system dla Państwa docelowo dla prawie 40 milionów obywateli?

Mój serwer na Windows NT 4.0 + SQL 7.0 + Radius na NT prawie dwadziescia lat temu dawał radę z kilkudziesięcioma próbami na sekundę! No dobrze, miał dwa procki Pentium II
              A tu epuap stoi na serwerze pod biurkiem admina?!?
              Z końmi się nie kopię bo przegram, z idiotami staram się nie dyskutować bo sprowadzają dyskusję do swojego poziomu, na argumenty ad personam staram się nie reagować, patrz wcześniejsze punkty - no i tylko krowa nie zmienia zdania ...

Komentarz

• Zamieszczone przez Runi Zobacz posta

Nie, nie trzeba. "Jestem" podał jedno z wielu dostępnych rozwiązań aby zarządzić tym dynamicznie. Jest kilka innych podejść jak sobie z takimi fluktuacjami poradzić za rozsądne pieniądze. Natomiast sam fakt, że 500 logowań/s kładzie Państwowy system to jest to D R A M A T. Nie powinno mieć miejsca, są granice dykty i bieda Państwa.... przynajmniej dla mnie.

Przy takim podejściu, w przypadku konfliktu z Rosjanami, będziemy z łezką w oku wspominać, że we wrześniu 39 roku, nasi przodkowie tak długo "byli zwarci i gotowi i nie oddawali, ani guzika" vs my obecnie. Nie pije tu tylko do PiSu, po prostu jestem autentycznie przerażony.
                Ostatnio edytowany przez Citlivu; [ARG:4 UNDEFINED].
                http://komandir.wrzuta.pl/audio/9lE2...zek_czajkowski

Komentarz

• Zamieszczone przez Jestem Zobacz posta

A jak sobie wyobrażasz witalny system dla Państwa docelowo dla prawie 40 milionów obywateli?

Mój serwer na Windows NT 4.0 + SQL 7.0 + Radius na NT prawie dwadziescia lat temu dawał radę z kilkudziesięcioma próbami na sekundę! No dobrze, miał dwa procki Pentium II
                  A tu epuap stoi na serwerze pod biurkiem admina?!?
                  Może stać w kilkunodowym klastrze logicznym bez wirtualizacji, mam przynajmniej nadzieję, że jest tam kilka nóg Wiem, że nie jest to rozwiązanie optymalne i trudne do zarządzania, ale wiem, że niektóre systemy działają na maszynach standalone bez wirtualizatora z różnych powodów. Mowa tu o systemach publicznych w skali kraju.
                  Aczkolwiek nie zdziwiłoby mnie gdyby jakieś moduły epuap były do dziś na stacjach roboczych tak jak mówisz podbiurkowych, póki coś działa to po co ruszać, niestety takie jest podejście do informatyzacji.

Komentarz

• Mrugs, Poczta Polska chodzi na chmurze, to k..wa rządu nie stać na zatrudnienie kilku fachowców? Nie stać na prywatną chmurę? Ruscy to mają od lat! Podstawą wszystkich serwisów e-Państwo jest SKALOWALNOŚĆ i BEZPIECZEŃSTWO, ale chyba oni o tym nie wiedzą, nie dotarło przez lata jak im się to tłucze do pustych łbów, bo "mój wnusio ze studentami to załatwi raz dwa" ....

Komentarz

• Ale to co mówisz jest prawdą i się z tym nie spieram, wręcz przeciwnie. Chodzi mi tylko o podejście które też zobrazowałeś. Nie jestem w 100% pewien czy wszystkie aplikacje są zwirtualizowane czy nadal nie chodzą na serwerach fizycznych, pewnie trochę "lepszych" niż ten Twój ale mimo wszystko fizycznych/logicznych zależy od szkoły.
                      Znam z autopsji systemy co nadal walają się na sprzęcie bez wirtualizacji z różnych przyczyn, koniec końców rozbija się o kasę, migracja P2V i dostosowanie aplikacji jest po prostu drogie i to jest problem również systemów komercyjnych, ale w firmach wiedzą że to jest jedyna droga. W administracji publicznej niekoniecznie.

W omawianym przez nas przypadku nie wierzę że zabrakło wiedzy i chęci osobom najbliżej maszyn, kierownikom a może dyrektorom, problem jest że ich zwierzchnikami są w dużej mierze osoby które nie myślą dwa kroki w przód żeby nie nazwać ich dosadniej. Baa pewnie nawet nie byli świadomi decyzji zwierzchników a teraz pewnie są do nich pretensje czemu nie działa. I weź teraz wytłumacz takiego "managerowi" Dworczykowi co się stało i dlaczego się stało, dla niego ma to działać choćby skały srały, ale że nie poinformował ich o decyzjach, a może nawet zignorował informacje o tym że system może klęknąć bo miał ważniejsze sprawy na głowie to już go nie obchodzi.
                      Żeby nie było wiem że sam Dworczyk pewnie się do tego nie tyka, chodzi mi zobrazowanie problemu podejmowania decyzji, inwestycji i odpowiedzialności za sprawne działanie epaństwa.

Komentarz

• System Poczty polskiej to strzelam, że ma z maks 2 lata, natomiast ePUAP ma lat 16 (chyba, że był tu jakiś większy upgrade).

Komentarz

• Zamieszczone przez Jestem Zobacz posta

Słyszałeś coś o dynamicznym skalowaniu systemów informatycznych w chmurach? Pewnie nie, ci z rządu też
                          Dane obywateli w chmurze to nie wydaje się być najlepszym pomysłem. Chyba, że budujemy swoją chmurę od podstaw, ale to przy kompetencjach polityków zajmie kilkanaście lat. Nie przesadzajmy też w tym, że 500 logowań na sekundę to jest jakaś astronomiczna liczba. Dobrze napisana aplikacja postawiona na laptopie powinna takie coś obsłużyć.
                          Jeśli obiecujemy, że Wam damy to Wam damy.
                          I to bez względu na to, ile będziecie musieli za to wszystko zapłacić

Komentarz

• Zamieszczone przez sephrioth1916 Zobacz posta

Dane obywateli w chmurze to nie wydaje się być najlepszym pomysłem.
                            Do tego służą właśnie chmury prywatne, pisałem, Ruscy tak mają od paru lat.
                            Nie ma odwrotu od rozwiązań chmurowych, co nie znaczy, że wszystko musi stać na AWS albo Azure!

Komentarz

• Jeżeli jest tak jak mówisz i przez 16 lat nikt nie pomyślał o lepszej infrastrukturze no to chyba można zakończyć dyskusję i stwierdzić w 100% że epanstwo istnieje teoretycznie.

sephrioth dane obywateli są w chmurze i to czasem w chmurze komercyjnej, nie wiem czy jest to google czy azure, ale na zaręczam Ci, że firmy komercyjne hostingujące systemy informatyczne dla administracji publicznej mają w swoich chmurach ich dane, także te wrażliwe. Oczywiście są one poddane szczególnym procedurom bezpieczeńśtwa.

Komentarz

• Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta
                                Jeżeli jest tak jak mówisz i przez 16 lat nikt nie pomyślał o lepszej infrastrukturze no to chyba można zakończyć dyskusję i stwierdzić w 100% że epanstwo istnieje teoretycznie.
                                z oficjalnej stronki :

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) to inicjatywa uwzględniona w po raz pierwszy w Planie Informatyzacji Państwa na lata 2007-2010 jako jedno z głównych przedsięwzięć informatycznych, mających na celu budowę elektronicznej administracji w Polsce. Platforma ePUAP to system informatyczny, służący udostępnianiu obywatelom i przedsiębiorcom oraz instytucjom publicznym podstawowych usług drogą elektroniczną.

W latach 2005-2008 zrealizowany był projekt pod nazwą „budowa elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP)”. Koszt realizacji pierwszego etapu ePUAP wyniósł 32 mln zł. Projekt został sfinansowany w 75% ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw na lata 2004-2006), natomiast pozostałe 25% kosztów stanowiło współfinansowanie krajowe.

W latach 2009-2015 platforma ePUAP jest rozbudowywana o nowe funkcjonalności. Trwają prace nad rozszerzeniem wachlarza usług publicznych świadczonych za jej pośrednictwem. Działania te prowadzone są w ramach projektu ePUAP2 dofinansowanego ze środków 7. osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Kwota przyznanego dofinansowania na realizację ePUAP2 wynosi 120 mln zł (85% wydatków kwalifikowanych to środki pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, 15% stanowi współfinansowanie krajowe).
                                W wyniku realizacji projektu następuje:
                                • zwiększenie efektywności kosztowej usług świadczonych przez administrację publiczną, dzięki przeniesieniu części usług na platformę elektroniczną, a tym samym ograniczeniu liczby spraw załatwianych w sposób tradycyjny.
                                • udostępnienie mechanizmów integrujących jednostki samorządu terytorialnego na platformie ePUAP np. poprzez udostępnienie usług koordynacyjnych oraz wspierających tworzenie ram interoperacyjności zgodnie z katalogiem usług dostarczonych w ramach budowy drugiej fazy projektu.
                                • ułatwienie korzystania z usług publicznych dostępnych online, poprzez wprowadzenie jednolitej klasyfikacji usług (katalogu usług). Katalog usług, jako miejsce porządkujące i klasyfikujące opisy usług elektronicznych administracji publicznej w Polsce, umożliwi dokonanie w sposób jednolity i jednoznaczny opisu usługi przez różne jednostki administracji publicznej. Jest to szczególnie istotne dla samorządów, w których niejednokrotnie te same usługi są nazywane w różny sposób. Wynikiem realizacji celu będzie ułatwienie wyszukiwania usługi przez końcowego odbiorcę i zbliżenie się do możliwości zadawania pytań w języku naturalnym.
                                Jak widać rozwój był prowadzony ale tylko w stronę nowych funkcjonalności biznesowych.

Komentarz

Pracuję...
                                X