Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

koronawirus – nowa grupa chuligańska z Kielc czy faktyczne zagrożenie?

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Sytuacja w szpitalach jest dramatyczna i zanosi się na to, że Polska znowu pobije rekordy umieralności.
    https://twitter.com/i/status/1372993521918042122
    Przez rok niczego się nie nauczyliśmy...

Komentarz

• pablos dzięki za wrzucenie tego artykułu. Poruszonych zostało bardzo wiele wątków, najciekawsze to chyba kwestia czekania z wypisem na pcr- (choć badania wskazują, że osoba nie zaraża po 8-10 dniach od wystąpienia objawów) i same warunki hospitalizacji (ekspozycja na wirusa). Tutaj prośba może do TNTP, czy rzeczywiście tak wygląda sprawa z wypisami i samymi warunkami hospitalizacji (może tutaj rzeczywiście da radę coś poprawić organizacyjnie).
      Zakładając poprawność badań co do zakażalności po 8-10 dniach i to, że dużo osób obecnie leczy się w domu i trafia do szpitali po kilku, czy kilkunastu dniach od początku objawów to wychodzi na to, że mogliby być leczeni w szpitalach niecovidowych, a nie trafiać do umieralni covidowych.

Właśnie przegoniliśmy Szwecję w zgonach na milion mieszkańców.

Komentarz

• Zamieszczone przez KRA Zobacz posta
        [USER="2258"]

No to gonimy Brazylię! Stamtąd też napływały dramatyczne informacje i krytykowano podejście Prezydenta Bolsonaro
        Pijemy dalej, czy wymiękasz i robisz przysiad?

Komentarz

• W przypadku korony w Polsce działa mechanizm dokładnie taki sam jak na w wielu innych płaszczyznach, od wieków.
          Jesteśmy wystarczająco bogaci i rozwinięci, żeby sobie zdiagnozować problem.
          Jesteśmy zbyt biedni i niedorozwinięci żeby rozwiązać problem.

Komentarz

• Miesiąc temu podczas tych świetnych teleporad nikt słowem się nie zająknął na temat testu kiedy zgłosiłem zawalone zatoki i ból gardła, nie spełniałem "wymagań", a to czy otrzymam L4 zależało tylko ode mnie (bierze pan czy nie?)... dzisiaj pół rodziny byłoby pod nadzorem wojska, ale cyrk...
            #MuremZaBonusem

Komentarz

pablos dzięki za wrzucenie tego artykułu. Poruszonych zostało bardzo wiele wątków, najciekawsze to chyba kwestia czekania z wypisem na pcr- (choć badania wskazują, że osoba nie zaraża po 8-10 dniach od wystąpienia objawów) i same warunki hospitalizacji (ekspozycja na wirusa). Tutaj prośba może do TNTP, czy rzeczywiście tak wygląda sprawa z wypisami i samymi warunkami hospitalizacji (może tutaj rzeczywiście da radę coś poprawić organizacyjnie).
              Zakładając poprawność badań co do zakażalności po 8-10 dniach i to, że dużo osób obecnie leczy się w domu i trafia do szpitali po kilku, czy kilkunastu dniach od początku objawów to wychodzi na to, że mogliby być leczeni w szpitalach niecovidowych, a nie trafiać do umieralni covidowych.

Jeśli mogę, to w zakaźnym na Wolskiej nie czeka się się z wypisem na test PCR, w ogóle przy wypisie się go nie wykonuje, mowa tutaj o pacjentach z Covidem, w zależności od stanu zdrowia są wypisywanie minimum po 10 dniach hospitalizacji. Tata leżał równo 12dni chociaż stan jego zdrowia od 5-6dnia leczenia się nie zmieniał, ale musiał "nie zarażać".

Komentarz

• Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
                Dla mnie najbardziej wymiernym parametrem jest kwestia finansowania (za co faktycznie odpowiedzialny jest rząd -> głównie poprzez NFZ) i tu w ciągu 5 lat mamy wzrost o 40% - czy dużo, czy mało nie mi to oceniać. Ale stawianie znaku równości pomiędzy PO, a PiS w tej kwestii jest dla mnie nieuprawnione.
                Wydaje mi się, że po raz kolejny trochę koloryzujesz z tymi procentami (na źródło tych mitycznych 2% dotkniętych lockdownem czeka nadal wielu z nas, jeśli wrzucales a przegapiłem to z góry przepraszam).
                To znaczy oczywiście w sensie logicznym napisałeś prawdę, zapewne jednak przypadkiem zapomniałeś dodać, że procent, który miałeś na myśli tyczy się kwot nominalnych
                Posłużę się pierwszym linkiem który mi wyskoczył w Google:
                https://innpoland.pl/162895,wieksze-...adki-zdrowotne
                Czy naprawdę uważasz, że miara nominalna w tym przypadku jest bardziej adekwatna do procentu PKB, który - owszem - zwiększył się, za to chwała (jednak czy zwiększyłby się, gdyby nie protest medyków?), jednak bardzo nieznacznie.
                Znalazłem też drugi link, opierający się na danych z Eurostatu:
                https://300gospodarka.pl/news/wydatk...tat-polska/amp
                Wynika z niego, że nie tylko nie zwiększyliśmy odsetka PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia ale też względem innych krajów Unii pogorszylismy swoją pozycję (22 miejsce w 2014 vs 24 teraz).
                Pozdrawiam serdecznie
                ​​​​​

Komentarz

pablos

Ale ze Szwecją raczej trzeba porównywać kraje nordyckie, z podobną kulturą, dyscypliną społeczną, gęstością zaludnienia, poziomem życia i służby zdrowia. W tym zestawieniu, na tle sąsiadów Szwecja wygląda bardzo źle. Nas też należałoby porównywać do krajów podobnych nam kulturowo, gospodarczo, czy gęstością zaludnienia - jak Czechy, Słowacja, Węgry.

Komentarz

• Zamieszczone przez Majkisek Zobacz posta

Wydaje mi się, że po raz kolejny trochę koloryzujesz z tymi procentami (na źródło tych mitycznych 2% dotkniętych lockdownem czeka nadal wielu z nas, jeśli wrzucales a przegapiłem to z góry przepraszam).
                    To znaczy oczywiście w sensie logicznym napisałeś prawdę, zapewne jednak przypadkiem zapomniałeś dodać, że procent, który miałeś na myśli tyczy się kwot nominalnych
                    Posłużę się pierwszym linkiem który mi wyskoczył w Google:
                    https://innpoland.pl/162895,wieksze-...adki-zdrowotne
                    Czy naprawdę uważasz, że miara nominalna w tym przypadku jest bardziej adekwatna do procentu PKB, który - owszem - zwiększył się, za to chwała (jednak czy zwiększyłby się, gdyby nie protest medyków?), jednak bardzo nieznacznie.
                    Znalazłem też drugi link, opierający się na danych z Eurostatu:
                    https://300gospodarka.pl/news/wydatk...tat-polska/amp
                    Wynika z niego, że nie tylko nie zwiększyliśmy odsetka PKB przeznaczanego na ochronę zdrowia ale też względem innych krajów Unii pogorszylismy swoją pozycję (22 miejsce w 2014 vs 24 teraz).
                    Pozdrawiam serdecznie
                    ​​​​​
                    Nie wrzucałem tego z prostej przyczyny - na mój post w którym chciałem określić metodologię - jakie konkretnie branże mamy liczyć, żeby nie było zbędnej gówno burzy....nikt mi nie odpowiedział. Więc uznałem, że nie bardzo jest sens to komukolwiek wrzucać, skoro i tak koniec końców zostanie to uznane za "mitologię"

tu przytoczę ten wpis

"Oczywiście, że tak.
                    Z jednym tylko ale - bo nie mam zamiaru marnować swojego czasu na ten reaserch który siłą rzeczy będzie trwał kilkanaście minut, tylko po to, żeby usłyszeć, że nie dodałem fotografów weselnych, stadionowych spikerów i wodzirejów na potańcówkach w sanatorium.

Z tego co już tutaj pisałem to zakładam, że
                    - całkowicie wyłączona jest branża fitness-gym, oraz szeroko rozumiane imprezy sportowe/artystyczne/rozrywkowe + MICE
                    - poważne ograniczenia związane są z HoReCą i kulturą
                    z tym, że są to często naczynia powiązane bo chociażby to MICE to te część tego rynku jest wliczane do hotelowego

Nic innego z tego "lockdownu gospodarki" nie przychodzi mi do głowy -> także jak coś przeoczyłem to napisz to teraz, żeby nie było, że coś przeoczyłem.
                    Od razu zaznaczam, że są to SZACUNKI więc siłą rzeczy obarczone jest to błędami - czy to metodologicznymi*, czy to związane ze zmanipulowanymi danymi** pochodzącymi z danej branży, ale imho nie wpływa to na rząd wielkości, tylko na "liczby po przecinku".

* Wiele branż się czy to zazębia - jak chociażby MICE z HORECA i realnie nie sposób tego policzyć dokładnie
                    ** Starałem się brać dane "przed" covidowe bo teraz wszelkie "stowarzyszenia" restauratorów/branży fit/hotelarzy/artystów jadą po bandzie rzucając kwoty kompletnie z sufitu

Dodatkowo pewnych rzeczy
                    - nie sposób policzyć (nie znam na ten przykład opracowań dotyczących branży koncertowej)
                    - albo obostrzenia dla danej branży ich nie dotyczą w sensie budka z kebabem jak pracowała w 2019, tak i działa (często z większym obrotem) w 2020

Jeszcze bardziej utrudnia policzenie tego wszystkiego to, że część z tych branż to zakłady budżetowe (czyli ponad 50% kultury) które jako takie mają wyjebane w COVIDA."

I tak, sam sobie to "policzyłem" - czy tam bliżej prawdy będzie oszacowałem i w dalszym ciągu podtrzymuje to co napisałem - bezpośrednio tym co Wy nazywaliście lockdownem jest dotkniętych KILKA % polskiej gospodarki (imho 2-3%)

Teraz do tego co wkleiłeś to szczerze nie bardzo wiem nawet jak się do tego odnieść.

Skoro na chyba rzecz najłatwiejszą jaka może być w weryfikacji - czyli dane statystyczne które jasno wskazują prawdę, albo fałsz danego stwierdzenia otrzymujemy komentarze w stylu

"Wytykają m.in. rządowi, że zwiększenie wydatków nie jest przecież zasługą rządzących, ale wszystkich płacących składki i podatki obywateli. Bowiem to oni finansują służbę zdrowia. Natomiast same nakłady na nią wzrosły m.in. z powodu wzrostu wysokości składek na nią przeznaczonych."
                    to jak to w ogóle można skomentować ?
                    Na tej samej zasadzie to każdy rządowy wydatek mogę określić, że jest z moich podatków, rząd nikomu nic nie daje itp. itd. tylko, że ja zakładałem -> być może w sposób nieuprawniony, że rozmawiam z poważnymi osobami.

Tak samo zarzut o "nominalnym" wzroście jest jakiś absurdalny -> każdy parametr gospodarczy jest podawany w sposób "nominalny" bo niby jaki możemy mieć punkt odniesienia - cena bananów w Lesotho ?

To co pojawia się także w linku z 300gospodarki (czyli wskazanie, że w roku 2014 wydano 107mld, w 2018 135mld PLN) jest intelektualnie nie do obrony i po prostu jest niesamowitą manipulacją.
                    Dlaczego ? Bo jedynym parametrem, który jest wykorzystywany do urealnienia kwoty nominalnej jest -> INFLACJA.
                    I teraz tak w latach 2014-2018 rzeczony wzrost wydatków wynosił ~25%, a inflacja ~2%.

I chcesz dane proszę
                    https://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-...,144281,1.html
                    Budżet NFZ 2015 - 67mld PLN
                    https://www.medexpress.pl/projekt-pl...-zdrowia/74226
                    Budżet NFZ 2020 - 97mld PLN

I oczywiście to są kwoty NOMINALNE - natomiast po urealnieniu o czynnik inflacyjny wzrost wydatków NFZ w latach 2015-2020 wynosi ~35%.
                    Ograniczam się do samego NFZ bo jest to relatywnie łatwo znaleźć.

Mam przy tym świadomość, że nie jesteśmy wyspą i analizując konkretne parametry powinniśmy je odnosić do chociażby innych państw.
                    I tutaj nie jest tajemnicą, że w dalszym ciągu wydaje za mało w stosunku czy to do innych krajów UE (akurat na to mam wyjebane), czy to do realnych potrzeb (z tymże w jakimś tam stopniu opieka medyczna to jest studnia bez dna)

Dlaczego tak jest to w sumie też mogę napisać.
                    Tylko nie zmienia to faktu, że dziś sytuacja polskiej służby zdrowia jest znacznie lepsza niż była 5 lat temu -> chodzi mi głównie o kondycję finansową polskich szpitali.
                    To, że nie wpływa to realnie na poprawę stanu zdrowia/opieki medycznej to inna kwestia.

Ale po części sam sobie odpowiedziałeś -> strajk szumnie nazwany strajkiem medyków.
                    Tak dla naprowadzenia info z wczoraj szpital z Rybnika średnia pensja lekarzy (według szefa szpitalnianej Solidarności) ponad....60000 pln.
                    https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci...266-47897.html
                    I to są prawdziwe problemy polskiej służby zdrowia - czyli stosunek wysokości płac do ogółu wydatków (imho ekstremalnie wysoki), a nie "realny" wzrost wydatków na służbę zdrowia w odniesieniu do wzrostu pkb.
                    Ostatnio edytowany przez TNTP; [ARG:4 UNDEFINED].
                    Lieber tot als rot!!

Komentarz

pablos dzięki za wrzucenie tego artykułu. Poruszonych zostało bardzo wiele wątków, najciekawsze to chyba kwestia czekania z wypisem na pcr- (choć badania wskazują, że osoba nie zaraża po 8-10 dniach od wystąpienia objawów) i same warunki hospitalizacji (ekspozycja na wirusa). Tutaj prośba może do TNTP, czy rzeczywiście tak wygląda sprawa z wypisami i samymi warunkami hospitalizacji (może tutaj rzeczywiście da radę coś poprawić organizacyjnie).

Co do wypisów to nie mam zielonego pojęcia to znaczy tak to wyglądało kiedy się tym jakoś bardziej interesowałem (czyli w czerwcu/lipcu zeszłego roku. Teraz to imho zależy od danej placówki (jako, że system powoli siada to nie wyobrażam sobie, żeby trzymali osoby w dobrym stanie zdrowia w szpitalu). Zaś co do tych 8-10 dni, to wczoraj czytałem (bodajże na stronie CDC), że tyle to trwa w "lekkich" przypadkach, w tych cięższych zakładają oni 20 dni (ale to bardziej jako ciekawostka wrzucam, bo nie badałem tego jakoś bardziej)

Jeśli idzie o warunki to też nie można generalizować, ale raczej nie spodziewałbym "luksusów" bo nawet teraz z koleżką gadałem co ogarnia jakiś szpital i zasadniczo wygląda to tak, że do czasu kiedy nie masz większych problemów z oddychaniem to sugestia jest taka, żeby z różnych względów "siedzieć" w domu (przy założeniu, że ktoś Ci zrobi zakupy itp. itd).
                      Jedyny minus (imho poważny) jest tylko taki, że jeżeli miałoby Ci się pogorszyć to zanim dojedzie do Ciebie karetka/znajdą Ci miejsce/dojadą/przyjmą Cię do szpitala to możesz stracić kilka dobrych godzin -> jak jesteś na oddziale to ta procedura jest siłą rzeczy znacznie szybsza + teoretycznie monitorują Twój stan zdrowia na bieżąco.
                      Tyle jeśli idzie o teorie (aczkolwiek nie wiem czy o takie coś Ci chodziło
                      Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Jestem ciekaw czy istnieją jakieś dane z tego sezonu jeśli chodzi o zachorowania na grypę...

Ostatnio edytowany przez R.; [ARG:4 UNDEFINED].
                        Lepiej być ciemniakiem niż pedałem i lewakiem!

Komentarz

• Zamieszczone przez R. Zobacz posta
                          Jestem ciekaw czy istnieją jakieś dane z tego sezonu jeśli chodzi o zachorowania na grypę...
                          Tak, istnieją.
                          Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Oficjalne? Idzie to gdzieś znaleźć na stronie MZ?

Komentarz

• Zamieszczone przez R. Zobacz posta
                              Oficjalne? Idzie to gdzieś znaleźć na stronie MZ?
                              http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/index_p.html
                              http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epi...rypa/index.htm
                              http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epi.../index_mp.html

ostatnie dane co do grypy to za 16-22 marca
                              http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epi...1/G_21_03C.pdf

zaś w ujęciu całościowym - czyli na tle innych chorób zakaźnych/zatruć -> http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epi...INF_21_03A.pdf

Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Dziękuję.

Komentarz

Pracuję...
                                X