Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Polityka Międzynarodowa

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
  I tak zaskakująco długo to trwało...


  Faktycznie - wystarczy porównać post, który "streszczałeś" ze "streszczeniem". Nawet Angela występuje w obu tekstach
  Najbardziej podobało mi się zestawienie Szymanskiej-Borginion twettów z 10-11 sierpnia:

  Polskie władze zirytowały urzędników w Brukseli próbą kreowania się na lidera obrońców praworządności w spr. Białorusi, gdy same tych zasad nie respektują. "Słaba pozycja".

  Nie ma obecnie szans na nadzwyczajny szczyt UE czy spotkanie min spr. zagranicznych UE w spr.Białorusi (jakby chciały polskie władze) - mówią dyplo UE. "Koniec sierp. - niefor FAC. "Możliwe, że stanie kwestia sankcji", a we wrześniu szczyt UE, "więc też można tę kwestię omówić".

  Z wczorajszymi twettami, Bawołek:
  Na unijnym szczycie liczne podziękowania dla Polski za inicjatywę organizacji dyskusji o Białorusi szefów państw i rządów „27”. Premierowi
  @MorawieckiM
  i Bałtom dziękowali: kanclerz Niemiec Angela Merkel; premierzy Hiszpanii, Irlandii, Grecji, Węgier, Słowacji i Czech.  Najlepsze, że wierze w to co SZym-Borg napisała wcześniej, tym bardziej to cieszy, że dzięki akcji dyplomatycznej Polski, tłuste zachodnio-europejskie tyłki musiały się ruszyć wbrew początkowym niechęciom. Pewnie z tej pogadanki nie wiele wyniknie ale jesteśmy widać aktywni i skuteczni na ile możemy być, wszystko pewnie dzięki temu że za plecami stoi większy kolega zza oceanu

  http://komandir.wrzuta.pl/audio/9lE2...zek_czajkowski

  Komentarz


  • Żona Aleksieja Julia Navalnaya i jego lekarz Anastasia Wasiljewa przylecieli do Omska. Nie mogą przebywać na oddziale intensywnej terapii. Anastazja - bez dyplomu lekarza i bez zgody służby bezpieczeństwa Julia - bo paszport bez aktu małżeństwa nie jest wystarczającym dowodem ich związku z Aleksiejem. "I co z tego, nawet jeśli jesteś żoną, pacjent nie wyraził zgody na twoją wizytę."
   Tak mówią. Aleksiej został przywieziony na oddział intensywnej terapii nieprzytomny, teraz jest w śpiączce, kiedy mógł wyrazić zgodę ?!

   Komentarz


   • Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    TNTP, Foxx co tam się mówi na mieście - jest szansa na Szymańskiego jako Ministra SZ?
    Niewielka, ale sytuacja jest dynamiczna

    Tymczasem...
    „Od wielu wieków nie nadarzała nam się tak wspaniała szansa, by narody Europy Środkowej, mądrze skupione wokół polskiego okrętu flagowego od Bałtyku po Bałkany, same kształtowały własny los” – oświadczył Viktor Orban w święto państwowe – Dzień św. Stefana.

    „Muszą znaleźć formułę, która zagwarantuje im jednocześnie niezależność narodową, wspólne przymierze środkowoeuropejskie, a przy tym przyczyni się do jedności Europy. To możliwe. Ale tylko wtedy, gdy zrozumiemy, że życie w Europie Środkowej, na obszarze między Niemcami i Rosją, musimy urządzić my, jej mieszkańcy. Aspirowali już do tego Turcy, Habsburgowie, Niemcy i Sowieci. Dziś też są chętni. Ale my wiemy, że nieproszona pomoc nie prowadzi do niczego dobrego” – powiedział.

    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

    Komentarz


    • Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
     Niewielka, ale sytuacja jest dynamiczna
     Lepsze to niż nic

     Orban

     Jednak Rau. Wygląda na konkretnego gościa, neomarksiści z ue raczej nie będą mieli z nim lekko. Zobaczymy, czy w końcu pogoni geremkowszczyznę i da jakiś pomysł na aktywną politykę na wschodzie. Powodzenia!
     Ostatnio edytowany przez BlackAdder; [ARG:4 UNDEFINED].
     "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

     WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

     Komentarz


     • Tymczasem...      Kto zyskuje na takich motywach?
      My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

      Komentarz


      • Jakiś fantasta. W obecnych czasach nie ma tematu rewizji granic i nasze władze też takowych nie podejmują (vide propozycja Putina rozbioru Ukrainy).
       Poza tym dlaczego niby Białoruś miała by się rozpaść? Albo przetrwają jako państwo niepodległe, albo jako podległe Rosji.

       Komentarz


       • No nie, najbardziej prawdopodobne jest że przetrwają jako taki Wiedeń czasów zimnej wojny
        "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

        WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

        Komentarz


        • Ale w którą stronę?

         Komentarz


         • Zamieszczone przez Kalle Zobacz posta
          Jakiś fantasta. W obecnych czasach nie ma tematu rewizji granic i nasze władze też takowych nie podejmują (vide propozycja Putina rozbioru Ukrainy).
          Poza tym dlaczego niby Białoruś miała by się rozpaść? Albo przetrwają jako państwo niepodległe, albo jako podległe Rosji.
          Lubię takie pogłębione analizy. Ja ze swojej strony pokuszę się taką tezę - albo przetrwają jako państwo niepodległe, albo i nie.

          A tak szczerze to tak jak pisałem już wcześniej to sytuacja na Białorusi jest znacznie bardziej skomplikowana niż na Ukrainie (chociażby dlatego, że żaden z graczy Rosja/opozycja/szeroko rozumiany Zachód nie ma jednolitego pomysłu na Białoruś po Łukaszence) i dziś zarówno w perspektywie krótko, jak i długoterminowej ciężko wyrokować co tam się wydarzy.
          Lieber tot als rot!!

          Komentarz


          • Przytaczając słowa Sommera miałem na myśli konkretną kwestię,,,

           Są tacy, którzy chcą odciąć kawałek tej ziemi, zwłaszcza zachodniej – oświadczył w sobotę podczas mitingu w Grodnie prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Jego zdaniem „niektórzy przypomnieli sobie nawet o Kresach Wschodnich”.

           Na zachodniej granicy jest niespokojnie, dźwięczy broń. Odbywa się ingerencja w sprawy wewnętrzne naszego suwerennego kraju - powiedział Łukaszenka podczas mitingu, na którym zgromadziło się kilka tysięcy jego zwolenników.

           Ktoś nawet zaciera ręce i przypomina sobie o Kresach Wschodnich, gdzie wszystko, co białoruskie, było zakazane i wypalane rozpalonym żelazem - dodał.

           Wojska i specnaz (siły specjalnego przeznaczenia - PAP) powinny być na granicy, a my powinniśmy je trzymać na ulicach i placach, by zapewnić praworządność i porządek - powiedział lider Białorusi.

           Wyobraźcie sobie, że nie ma Łukaszenki. Kto by dowodził wojskami na zachodniej granicy? - dodał. Nie bylibyśmy już gospodarzami na tym placu!.
           https://www.rmf24.pl/raporty/raport-...mi,nId,4685339

           Prezes Związku Polaków na Białorusi:

           Andżelika Borys
           @AngelikaBorys
           Wezwania do rzekomego "odzyskania Grodna i obwodu Grodzieńskiego" bądź rewizji granic uważam za rosyjską prowokację, mającą na celu użycia siły zbrojnej aby maksymalnie stłumić akcje solidarnościowe.
           https://kresy24.pl/prezes-zwiazku-po...ka-prowokacje/

           “Jest dla nas zasmucające i zadziwiające, że w propagandzie władz Białorusi pojawiają się sugestie, jakoby Polska miała zamiar naruszać integralność terytorialną tego państwa. Polska nie miała i nie ma takich zamiarów” – czytamy w oświadczeniu ministra Krzysztofa Szczerskiego, szefa Gabinetu Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

           Oto całe oświadczenie:

           “Polska jest państwem, które konsekwentnie na arenie międzynarodowej opowiada się za prymatem prawa międzynarodowego w relacjach między państwami. Przestrzeganie prawa międzynarodowego jest, w naszym przekonaniu, podstawą pokoju na świecie. Fundamentem tego prawa jest zasada suwerenności i integralności terytorialnej państw.

           Polska broni tej zasady na forum ONZ i realizuje ją w swojej polityce zagranicznej, broniąc państw naszego regionu przed imperializmem i agresją naruszającymi te zasady. Dlatego jest dla nas zasmucające i zadziwiające, że w propagandzie władz Białorusi pojawiają się sugestie, jakoby Polska miała zamiar naruszać integralność terytorialną tego państwa. Polska nie miała i nie ma takich zamiarów. Przeciwnie, jak zostało to ogłoszone w stanowisku Prezydentów Grupy Wyszehradzkiej, wzywamy wszystkie państwa do nienaruszania suwerenności Białorusi w jakiejkolwiek formie.
           https://kresy24.pl/oswiadczenie-szef...nej-bialorusi/

           Sommer jest zbyt ogarnięty, by nie rozumiał znaczenia swoich słów, a skoro rozumie... Naprawdę przykra niespodziewanka. Teraz środowisko Konfy może robić nieskończoną ilość programów na swoich kanałach w yt, jak to medialne zaplecze PiS bojąc się konkurencji po prawej stronie robi z nich "ruskie onuce". Sommer właśnie się nimi owinął na taką skalę, że wygląda jak mumia egipska.
           Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].
           My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

           Komentarz


           • Ktoś coś w temacie Armenia - Azerbejdżan, Górski Karabach dzisiaj?

            Komentarz


            • Zamieszczone przez Raczej Zobacz posta
             Ktoś coś w temacie Armenia - Azerbejdżan, Górski Karabach dzisiaj?
             Ale co konkretnie ?
             Bo ten konflikt to trwa od końcówki lat 80 i dzisiejsza sytuacja jest tylko wypadkową kilku czynników, które wystąpiły w regionie w ostatnim czasie.
             A o ogólniej sytuacji w regionie polecam standardowo OSW -> https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje...ezel-gordyjski

             ps. nie Górski Karabach, a Arcach
             Lieber tot als rot!!

             Komentarz


             • Ja to wiem, dlatego dopisałem "dzisiaj", ciekaw jestem co tam dzieje się teraz . Pytam dlatego bo kątem ucha usłyszałem rano w radiu o jakimś stanie wojennym.
              Za poprawkę też dziękuję

              e: za linka też

              Komentarz


              • Zamieszczone przez Raczej Zobacz posta
               Ja to wiem, dlatego dopisałem "dzisiaj", ciekaw jestem co tam dzieje się teraz . Pytam dlatego bo kątem ucha usłyszałem rano w radiu o jakimś stanie wojennym.
               Za poprawkę też dziękuję

               e: za linka też
               Tylko to "dzisiaj" oderwane od "wczoraj" to mało co wyjaśni.
               Ogólnie to w mega dużym skrócie to nałożyły się na to wszystko-na eskalację 4 kwestie (kolejność przypadkowa)

               - Azerbejdżan czuję się mocny-coraz mocniejszy i od pewnego czasu (piszę o cezurze kilkuletniej) eskaluje napięcie w regionie + ma jakieś* wsparcie Turcji, która wykorzystuje ten konflikt do swoich interesów (o tym pisać nie będę, bo to znacznie bardziej skomplikowane zagadnienie)
               - słaba wewnętrzna sytuacja Armenii - od kilka lat (czy tam praktycznie od zawsze) jest tam kryzys zarówno polityczny, jak i gospodarczo ich ekonomia wygląda mhhh nazwę to niestandardowo. Co z jednej strony zachęca Azerów do działania, z drugiej strony powoduje, że Ormianie również zaostrzają swój kurs (w myśl zasady, że nic tak nie wzmacnia jak wróg zewnętrzny)
               - COVID-19 który z jednej strony wzmacnia działanie punktu poprzedniego (korona bardzo mocno uderzyła w Armenię-jej gospodarkę) + powoduje on że "społeczność międzynarodowa ma swoje - ważniejsze problemy (tu się kłania casus Białorusi) i jako taka nie będzie się angażowała w "lokalny" konflikt
               - ogólna sytuacja międzynarodowa - zasadniczo to dzieje się teraz w **** dużo i wzrost napięcia (globalny) w ostatnich miesiącach, jest zauważalny więc to powoduje, że
               a) Arcechem/Nagornym Karabachem mało kto się na świecie będzie interesował
               b) to jest efekt domina - w tym konkretnym wypadku Rosja która jest zaangażowana w Syrii/Ukrainie/Białorusi, lekko odpuściła Kaukaz

               * relacje Azersko-Tureckie są specyficzne i wbrew poglądowi rozpowszechnionemu w Polsce to Azerbejdżan nie jest tak do końca zainteresowany wzrostem pozycji Turcji w regionie.
               Ostatnio edytowany przez TNTP; [ARG:4 UNDEFINED].
               Lieber tot als rot!!

               Komentarz


               • Donald Trump nominowal Amy Coney Barrett na Sędziego Sądu Najwyższego w USA.
                Teraz nominacje musi zatwierdzić senat.
                Legia Legia Warszawa

                Komentarz

                Pracuję...
                X