Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Co się dzieje z byłymi Legionistami?

Zwiń
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • Zamieszczone przez Benek Zobacz posta

  Skoro został wypożyczony to albo

  Pilzno płaci jego pensje ustalona rok temu
  Niemcy płacą jego pensje ustalona rok temu
  Aha i jesteś przekonany, że to jedyne dwie możliwości?

  Darek oni wszyscy są chuje oprócz Ciebie!

  #TeamVuko

  Komentarz


  • Jasne, że może mieć więcej. Tylko dlaczego stwierdzasz to z całą stanowczością, że tak jest?

   Komentarz


   • Nie stwierdzam z całą stanowczością, że tak jest ale stwierdzam, że jest to jedyne logiczne wyjaśnienie takiego transferu.
    Darek oni wszyscy są chuje oprócz Ciebie!

    #TeamVuko

    Komentarz


    • Portland z MLS Cup. Niezgoda wszedł jak zwykle na ostatnie 30 min ale tym razem nic. Trafił do naprawde mocnego klubu.

     Komentarz


     • Zamieszczone przez Hermit Zobacz posta
      Portland z MLS Cup. Niezgoda wszedł jak zwykle na ostatnie 30 min ale tym razem nic. Trafił do naprawde mocnego klubu.
      Brawo Jarek,ale jak widać o miejsce w 11 nie będzie łatwo.

      Komentarz


      • https://sportowefakty.wp.pl/pilka-no...o-sytuacji-w-z

       Godzina policyjna, brak leków i wielka inflacja. Dickson Choto mówi o sytuacji w Zimbabwe

       - W szpitalach brakuje leków, ceny żywności ciągle się zmieniają - opowiada nam Dickson Choto. Były piłkarz Legii prowadzi w Harare piłkarską akademię, ale DC Academy stoi, bo uprawianie sportu jest teraz w jego kraju zabronione.

       - Możemy pogadać po polsku. Wciąż trochę pamiętam - zaczyna Choto. - Jak rozmawiamy z Tomaszem Kiełbowiczem, on mówi do mnie po angielsku, a ja mu odpowiadam po polsku. Może dlatego nie zapomniałem - wyjaśnia. I dopytuje, jak sobie radzi. Cieszy się, gdy słyszy, że bardzo dobrze. Zwłaszcza jak na osobę, która wyjechała z Warszawy już dawno.

       "Legia to moja rodzina"


       Choto nauczył się języka w ciągu 12 lat gry w Polsce. W Górniku Zabrze, Pogoni Szczecin i przede wszystkim w Legii Warszawa. Obrońca, o którym kibice śpiewali, że jest "czarnym złotem", dwa razy wygrał z "Wojskowymi" Ekstraklasę, czterokrotnie sięgał po krajowy puchar.

       - Uważam ten klub za swoją rodzinę - nie ma wątpliwości. Dlatego cały czas śledzi, co dzieje się na Łazienkowskiej. Meczów nie ogląda, ale sprawdza wyniki i rozmawia z kolegami z czasów gry w stolicy. Najczęściej ze wspomnianym już Kiełbowiczem, szefem skautingu Legii.

       - Ucieszyłem się, gdy Aleksandar Vuković poprowadził drużynę do mistrzostwa Polski. Wiele mu zawdzięczam. Kiedy przyszedłem do Legii, był jednym z tych, którzy bardzo mi pomagali i dbali, żebym dobrze się czuł w nowej drużynie. Teraz ma w dorobku tytuł zarówno jako zawodnik, jak i trener. To duża rzecz - podkreśla Choto. - Cieszę się także ze względu na Kiełbowicza, Marka Saganowskiego i Tomasza Sokołowskiego II - wymienia zawodników, z którymi grał, a teraz sztabowców Vukovicia. - Widać, że wykonują dla klubu dobrą robotę.

       Pan dyrektor Choto

       Choto też stara się ją wykonywać, ale nie dla Legii, a dla piłki nożnej w Zimbabwe. Do swojego kraju wrócił na stałe w 2013 roku. Już sześć lat wcześniej założył tam akademię - DC Academy.

       - Jestem jej właścicielem i dyrektorem, ale prowadzę też treningi i pomagam zawodnikom w szukaniu klubów, bo prowadzę też agencję sportową - wyjaśnia. - Najmłodsze dzieci w akademii mają 7 lat, najstarsi chłopcy 22. Mieszkają w różnych miastach, dojeżdżają do Harare, żeby brać udział w zajęciach. Chciałbym dać im szansę na karierę. Może któregoś dnia ktoś z mojej akademii trafi do Legii?

       Dickson Choto przed swoim domem w Harare (fot. archiwum prywatne)

       Pandemia pokrzyżowała mu plany

       39-letni dziś były piłkarz mieszka w dwumilionowej stolicy Zimbabwe razem z żoną i dwójką dzieci. Zarówno 15-letni Sean, jak i 13-letnia Shalone urodzili się, gdy ich ojciec grał w Legii. - Syn był moim kibicem numer 1, chodził na większość meczów na Łazienkowskiej. W swoim pokoju ma klubowy szalik - opowiada Choto. - Gdy Sean przeczytał w internecie o powrocie Artura Boruca do klubu, nie mógł w to uwierzyć. Zapytał mnie, czy to prawda. Kiedy powiedziałem, że tak, był bardzo szczęśliwy - zdradza.

       Choć Choto i jego rodzina bardzo dobrze wspominają lata spędzone w Polsce, nie wracali do niej od wyprowadzki do Harare. - Chciałbym wreszcie przyjechać, spotkać się ze znajomymi z czasów gry w Legii. Zamierzałem zrobić to w tym roku, ale zaczęła się pandemia no i nie możemy się ruszać z Zimbabwe - wyjaśnia.


       Dickson Choto z żoną i synem (fot. archiwum prywatne)
       Wróciła godzina policyjna

       Oficjalne dane sugerują, że w 15-milionowym kraju położonym w południowej Afryce koronawirusa prawie nie ma - niespełna pięć tysięcy przypadków, 104 śmiertelne. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Potwierdzonych zachorowań jest mało, bo przeprowadza się mało testów. A o tym, że sytuacja jest bardzo poważna, świadczą restrykcje, które obowiązują w kraju Choto.

       - Pod koniec lipca przywrócono godzinę policyjną - nie wolno wychodzić z domu od 18 do 6 rano. Wszystko jest zamykane już o 15. Potem trzeba jechać do domu, żeby zdążyć przed godziną policyjną. Ale problemem jest to, że i tak nie wszyscy jej przestrzegają - opowiada były piłkarz Legii.

       Za naruszenie obowiązujących w czasie "lockdownu" przepisów od marca aresztowano w Zimbabwe ponad 100 tysięcy osób. Te przepisy to, poza zakazem wychodzenia z domu od zmierzchu do świtu, obowiązek noszenia masek, ograniczenie zgromadzeń w miejscach publicznych do maksymalnie 50 osób oraz ograniczenie wizyt w szpitalu do jednej dziennie na pacjenta. Bary, kluby nocne, kina są zamknięte. Nie wolno wjeżdżać do kraju ani z niego wyjeżdżać.

       785 procent inflacji

       Liczba aresztowań jest tak duża, bo w Zimbabwe ogromną rolę odgrywa "szara strefa" - większą ma tylko jeden kraj na świecie, Boliwia. Bardzo wielu rodaków Choto zarabia na życie jako uliczni sprzedawcy. Jeśli nie będą pracować mimo zakazu, nie zarobią na życie. Albo pójdą do pracy ryzykując aresztowanie i zachorowanie na COVID-19, albo będą głodować. A pieniądze też nie gwarantują, że uda się zdobyć jedzenie.

       Głód, zdaniem ekspertów na skalę niewyobrażalną jak na kraj nieogarnięty wojną, był wielkim problemem już przed pandemią. To m.in efekt blisko 4 dekad rządów Roberta Mugabe. Koronawirus tylko pogorszył sytuację. Żywności w kraju brakuje, między innymi z powodu suszy. Do tego dochodzi ogromna inflacja - w czerwcu wyniosła w skali rocznej aż 785 procent. - Teraz ceny żywności zmieniają się każdego dnia. Zdarza się, że cena danego produktu wieczorem jest inna, niż była rano - mówi były legionista.


       Dickson Choto obserwuje trening (fot. archiwum prywatne)

       Jeden minister trafił do aresztu, drugi zmarł an COVID

       Służba zdrowia w Zimbabwe jest niewydolna. - Od dawna jest problem z lekarstwami. W większości szpitali ich brakuje. A nawet jak są, to wielu ludzi nie stać, żeby je kupić, ponieważ leki są u nas bardzo drogie. Politycy mówią, że starają się robić coś dla ludzi, ale sytuacja się nie poprawia - opowiada.

       Brakuje środków ochrony osobistej dla lekarzy i pielęgniarek, którzy z tego powodu strajkowali na początku pandemii. Minister zdrowia Obadiah Moyo miał załatwić sprawę, ale podpisał kontrakt na dostawę sprzętu medycznego oraz leków z szemraną firmą i został aresztowany. Inny członek rządu, minister rolnictwa Perrance Shiri, zmarł z powodu koronawirusa i stał się pierwszym na świecie ofiarą choroby wśród wyższych urzędników państwowych.

       Najbardziej potrzeba leków

       Dwukrotny mistrz Polski w barwach Legii przyznaje, że od przywrócenia godziny policyjnej przynajmniej na ulicach widzi się trochę mniej ludzi, bo wcześniej było na nich zbyt tłoczno jak na kraj zmagający się z pandemią. - Jak to teraz w Harare wygląda? Mieszkam blisko centrum miasta i ciągle widzę policjantów zatrzymujących auta i sprawdzających, czy kierowca ma pisemne zezwolenie na wykonywanie swojej pracy. Jeśli nie masz takiego zezwolenia, każą ci zawrócić i jechać do domu.

       Jako osoba lepiej sytuowana niż większość swoich rodaków, były obrońca Legii stara się pomagać licznym krewnym oraz niektórym piłkarzom z akademii. Zapytany, czego najbardziej potrzebuje Zimbabwe, mówi, że leków i testów. - Jeśli zorganizowano by punkty, w których będzie się można zbadać, może sytuacja w kraju się poprawi. Może uda się opanować epidemię, część ludzi wróci do pracy i znów będzie mogła zarabiać na jedzenie - zastanawia się Choto z obawą w głosie.

       Rozpogadza się, gdy życzymy zdrowia jemu oraz jego rodzinie, i żeby w Zimbabwe znów można było grać w piłkę. Odpowiada tym samym. - Ja życzę wszystkiego najlepszego całej rodzinie Legii. Kibicom, piłkarzom, trenerom, no i panu Borucowi. Za tę rozmowę też dziękuję. Cieszę się, że w Polsce nie zapomnieliście o Dicksonie Choto.

       Komentarz


       • Orlando Sa w Maladze.
        A Melanż Trwa...

        Komentarz


        • Salvador Agra w CD Tondela - 14. ekipie portugalskiej ligi.
         Ostatnio edytowany przez Sugarman; [ARG:4 UNDEFINED].

         Komentarz


         • Ojaama pierwsza bramka w barwach Widzewa.
          Dla Estończyka to już 10.ty klub po odejściu z Legii.

          Komentarz


          • Dziesiąty??! .
           Lubię sobie jebnąć posta.

           „Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
           St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

           Komentarz


           • Jeden z największych szrotów ściągniętych do Legii w jej ponad stuletniej historii. Nie wiem z jakim innym niewypałem porównać tę kłodę drewna.

            Komentarz


            • Zamieszczone przez Hermit Zobacz posta
             Jeden z największych szrotów ściągniętych do Legii w jej ponad stuletniej historii. Nie wiem z jakim innym niewypałem porównać tę kłodę drewna.
             Z Manu ?????

             Komentarz


             • I z Gusnicem. Czy ktoś pamięta Gusnica?

              Komentarz


              • Zamieszczone przez SirKruszon Zobacz posta

               Z Manu ?????
               Manu... Łza się w oku kręci... Te jego rajdy wzdłuż linii...
               Bazinga!
               Przecież i im i mnie chodzi tylko o dobro naszego klubu.

               Komentarz


               • Zamieszczone przez SirKruszon Zobacz posta

                Z Manu ?????
                Ej ! A Puchar w Bydgoszczy to dzięki komu ???
                349meczów*
                71 goli*
                58 asyst*

                jest tylko jeden King!!!!

                *dane mam nadzieję ulegną jeszcze kiedyś zmianie

                Komentarz

                Pracuję...
                X