Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Historia Warszawskiej Legii

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Snopek
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez oman Zobacz posta
    Nieświadomie zburzyłeś własnie teorię @Snopka z innego tematu na tym forum. Dobre
    Wszystko jasne, zgodnie z przewidywaniami mamy do czynienia z sąsiadem zza miedzy, gdyż jak widać na wątrobie leżała mu moja "teoria", która pracownika ITI czy tym bardziej kibica Legii niewiele interesuje.

A o którą "teorię" dokładnie mu chodzi?
    Co ciekawe Polonia przy WKS powstała z połączenia trzech drużyn szkolnych: Korony, Stelli i Merkurego, które istniały od 1908. Swój pierwszy mecz Polonia rozegrała z tą samą Koroną
    Żadna - wspomniana po raz trzeci - teoria z tym związana, w moim tekście nie pojawiła się, a problem Twojego błędnego rozumowania leży w tym, że nie umiałeś przeczytać ze zrozumieniem co chciałem przekazać wspominając o tym fakcie.

Ja ze swojej strony dyskusje kończę, bo nie lubię rozmawiać z kimś kto dysponuje swawolną wersją historii (podobnie jak większość jego kumpli po szalu), która uniemożliwia dogadanie się i ustalenie wspólnie czegokolwiek. Parę tygodni temu przeprowadziłem sobie rozmowę z kibicem "jedynego warszawskiego klubu, najstarszego na świecie" w komentarzach na LL, który podobnie jak kolega uczył mnie że Legia z okresu międzywojennego, to tak naprawdę Korona. W takim razie panowanie z k6 muszą przyjąć, że Legia jest nie dość że klubem czysto warszawskim, to jeszcze najstarszym istniejącym. O ZGROZO Jeszcze więcej spekulacji na ten temat, a zarząd Legii zmieni rok założenia na 1908. W końcu ostatnio to takie popularne, co nie gościu z kamiennej?

Cóż, mi oba mocno bolszewizmem pachną i ciężko mi wartościować, który jest mniej lub bardziej bolszewicki.
    Widzę że zwyczajnie nie wierzysz w to co napisałem, dlatego odsyłam do książki: Andrzej Gowarzewski, Stefan Szczepłek "Legia - kolekcja klubów FUJI" i wersja uaktualniona wydana pod nazwą "Legia to potęga". Autor wyraźnie zwraca uwagę, w jakich okolicznościach powrócono do dawnych legijnych tradycji. Ale jak rozumiem Gowarzewski jest bee, bo w wydaniu poświęconym Polonii, Warszawiance i Gwardii obalił wszystkie polonijne mity.

Bez odbioru...

Zostaw komentarz:

• Guest's Avatar
    Guest replied
    Zamieszczone przez Buziek_LG Zobacz posta
    Zamieszczone przez Oman
    na chłopski rozum czy Twoim zdaniem symbolem Polski powinien byc Wój z Tarczą, który był na chorągwi Mieszka Pierwszego czy raczej Biały Orzeł który towarzyszy Polsce od 12 wieku, przypominam Polska powstała w X(jeśli przyjąc chrzest księcia) lub XI(koronacja Bolesława)w. ?
    Oczywiście, że godłem powinien być Biały Orzeł na czerwonej tarczy - symbol ziem polskich.
    Tak samo jak pierwszym potwierdzonym godłem Legii jest biała wielka eLka na czarnej tarczy.

Tylko że biały orzeł na czerwonym tle pojawił się na przełomie Xi i XII wieku więc chyba coś nie tak w tej logice...
    Ooooooooooo i bardzo bym chciał, żeby kolega mądrala ustosunkował się do tego argumentu
    Oman?
    Ostatnio edytowany przez daimler; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• RG
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez rey Zobacz posta
    Mi, stylem wypowiedzi i próbami przekonywania Nas do nie bardzo wiadomo czego, przypomina jednego kibica Cracovii, który nie tak dawno uczył Nas historii Legii.

Mam identyczne skojarzenie.

I troche z innej beczki.
    Gdy ITI w 2006 ITI wprowadzilo logo wzorowane na herbie z 1916 uwazalem ze to bardzo sprytne posuniecie z ich strony. Nie majac praw do herbu stworzyli wlasne logo podobne do historycznego. Troche dziwne bylo ze postkomunistyczni biznesmeni odwoluja sie do legionowej przeszlosci ale jak wiadomo u nich wszystko jest wzgledne i na sprzedaz. Po roku okazalo sie ze to ma byc oficjalne logo klubu.
    Bedac dosc mieki w pogladach nawet rozumialem argumenty Miklasow i reszty tej bandy o niemozliwosci dogadania sie z CWKS i miliardowych roszczeniach "dziadkow" wobec KP.
    Ale niedawno ten problem przestal istniec i pieniadze ktore zaplacono okazaly sie wrecz smieszne wobec strat jakie KP generuje brnac w wejchchertowską wizję czytelnego telewizyjnego znaku.
    W tej chwili zadne pierdoly ITI-owych PRowcow, Miklasow do mnie nie przemowia. KP ma prawa do oryginalnego, zachowujacego ciaglosc historyczna herbu. Zastepowaniem go jakims tam logo, wspartym przedziwna argumentacja, jest tym samym czym bylo uzywanie przez ruskie wojsko orzelkow wzorujacych sie na piastowskich i odwolywanie sie w ten sposob do historii Polski.
    Znamienne jest to ze to czego bronia kibice to herb. To co promuje KP to logo.
    To jest fundamentalna roznica.

Zostaw komentarz:

• Pan Artysta
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez rey Zobacz posta
    Mi, stylem wypowiedzi i próbami przekonywania Nas do nie bardzo wiadomo czego, przypomina jednego kibica Cracovii, który nie tak dawno uczył Nas historii Legii.
    tamten szuka faszystów a onan udaję oczytanego intelygenta

Zostaw komentarz:

• rey
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Pan Artysta Zobacz posta
    wnosząc po wpisach onan chyba jednak jest z grodziska

Zostaw komentarz:

• Kubal
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Kubal
    To może jeszcze zaraz napiszesz,że w świetle braku praw dobrze,że "zatrzymali" 741 osób po derbach Warszawy...Tu odwalili kawał roboty propagandowej.
    Z punktu widzenia KP, myślę że i owszem.
    A z punktu widzenia praw obywatela?To pytanie retoryczne (chociaż może dla Ciebie nie),nawet nie odpisuj,nie ma sensu ciągnąć dalej z Tobą dyskusji.

Zostaw komentarz:

• siekan
    odpowiedział(a)
    Cóż, mi oba mocno bolszewizmem pachną i ciężko mi wartościować, który jest mniej lub bardziej bolszewicki.

masz jeszcze coś ciekawego do dodania?

Zostaw komentarz:

• Foxx
    odpowiedział(a)
    Oman - ja mam tylko dwa pytania:

- jakiego klubu jesteś kibicem?

- jakie motywy Ci przyświecały przy rejestracji na tym forum?

Zostaw komentarz:

• Buziek_LG
    odpowiedział(a)
    Oczywiście, że godłem powinien być Biały Orzeł na czerwonej tarczy - symbol ziem polskich.
    Tak samo jak pierwszym potwierdzonym godłem Legii jest biała wielka eLka na czarnej tarczy.
    Tylko że biały orzeł na czerwonym tle pojawił się na przełomie Xi i XII wieku więc chyba coś nie tak w tej logice... a już kończe bo widzę że starasz sięmnie przekonac że coś jest czymś czym nie jest. Miłego nawracania innych
    Ostatnio edytowany przez Buziek_LG; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• Pan Artysta
    odpowiedział(a)
    Panie mgr sztuk pięknych, to wielkie L jest w tym wypadku godłem a ten czarny jest kolorem tarczy herbowej. Czyli podstawą każdego herbu.

Zamieściłem poniżej linki do materiałów i opinii fachowców w dziedzinie zwanej blazonowaniem. Wystarczy jak poświęcisz 5min. na przeczytanie zawartych tam informacji i podstaw. Nie będziesz musiął brąć w ślepą uliczkę.

Są to opinie autorytetów.

mi "autorytety" nie są potrzebne - mam własne oczy i do czynienia z grafiką i z logotypami, i za cholerkę nie widze kontynuacji starego herbu w tym kp brzuszkowatym dziwolągu

Zostaw komentarz:

• oman
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Pan Artysta Zobacz posta
    ....jedno co go łączy to wielkie L i czarny kolor...
    Panie mgr sztuk pięknych, to wielkie L jest w tym wypadku godłem a ten czarny jest kolorem tarczy herbowej. Czyli podstawą każdego herbu.

wybacz inny kształt tarczy całkowicie to coś dyskwalifikuje, ot takie wybrzuszone tarczo podobne "coś"
    Zamieściłem poniżej linki do materiałów i opinii fachowców w dziedzinie zwanej blazonowaniem. Wystarczy jak poświęcisz 5min. na przeczytanie zawartych tam informacji i podstaw. Nie będziesz musiał brnąć w ślepą uliczkę.

ale jak to się mawia ty możesz wiedzieć swoje
    Są to opinie autorytetów.

... na chłopski rozum czy Twoim zdaniem symbolem Polski powinien byc Wój z Tarczą, który był na chorągwi Mieszka Pierwszego czy raczej Biały Orzeł który towarzyszy Polsce od 12 wieku, przypominam Polska powstała w X(jeśli przyjąc chrzest księcia) lub XI(koronacja Bolesława)w. ?

Zamieszczone przez Kubal Zobacz posta
    To może jeszcze zaraz napiszesz,że w świetle braku praw dobrze,że "zatrzymali" 741 osób po derbach Warszawy...Tu odwalili kawał roboty propagandowej.
    Ostatnio edytowany przez oman; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• Kubal
    odpowiedział(a)
    Co do niedbalstwa KP. W świetle braku praw do herbu z '57r (swego czasu) uważam, że odwalili z "trumną" kawał dobrej roboty propagandowo-marketingowej.

Zostaw komentarz:

• Pan Artysta
    odpowiedział(a)
    wnosząc po wpisach onan chyba jednak jest z grodziska

Zostaw komentarz:

• Buziek_LG
    odpowiedział(a)
    Czyli przyjmuję, że nie zgadzasz się z tekstem z wiki, ok.
    Posłużę się w takim wypadku innymi cytatami (liczę, że tym razem autorzy są dla Ciebie autorytetami):

"Kształt tarczy zależy od okresu historycznego. Gdy tarcza pełniła swą obronną rolę, herb był na niej namalowany. Później stała się umownym tłem godła - tarczę przypominającym. Nie kształt tarczy jest bowiem istotny dla przedstawienia herbu, lecz jej barwa i pionowe, poziome czy ukośne podziały."

Literatura:
    Tadeusz Gajl - Herby szlacheckie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wydawnictwo L&L, Gdańsk 2003
    Tadeusz Gajl - Polskie rody szlacheckie i ich herby. Białystok 1999
    Tadeusz Gajl - Herbarz Polski. Wyd. L&L, Gdańsk 2007
    http://www.olesnica.org/Podstawy%20opisu%20herbu.htm

Tarcza heraldyczna ewoluowała, przyjmując kształty tarcz używanych w kolejnych epokach przez rycerstwo. Później, gdy tarcze straciły swe praktyczne zastosowanie, kształt pola, na którym umieszczano godło, przyjmował formy właściwe dla stylistyki danej epoki.

drMarcin Hlebionek z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
    http://www.ioh.pl/pelne.php?Art=1059
    To teraz poszperaj głębiej a dowiesz się że tarcze herbowe dzielą się na rodowe, regionalne i tytularne. O ile rodowe(rodzin szlacheckich, arystokratycznych) owszem się zmieniały o tyle regionalne(województw, miast) i tytularne(królestw, fortec) nie ulegają zmianom kształtu i nie mogą byc blazonowane(o ile np królestwo nie staje się nagle księstwem, czy księstwo hrabstwem). Teraz sobie odpowiedz czy herb klubu piłkarskiego pasuje do herbów rodowych czy też tytularnych. Bibliografia którą przedstawiłeś odnosi się do herbów szlachty polskiej, a to nie jest to samo co symbol narodowy, identyfikacji regionalnej czy w czasach nowożytnych identyfikacji klubowej. Z resztą mnie ten spór nie dotyczy ale na chłopski rozum czy Twoim zdaniem symbolem Polski powinien byc Wój z Tarczą, który był na chorągwi Mieszka Pierwszego czy raczej Biały Orzeł który towarzyszy Polsce od 12 wieku, przypominam Polska powstała w X(jeśli przyjąc chrzest księcia) lub XI(koronacja Bolesława)w. ?
    Ostatnio edytowany przez Buziek_LG; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• oman
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
    Oman - akurat aktualnie stać mnie na niewiele, gdyż albowiem jestem w dole finansowym
    Przykre.

- na konieciti pojawia się combo wziętych z tego forum tekstów Snopka i mojego, nie pozostawiające wątpliwości co do podobieństw kształtów herbu CWKS (a nie Legii z 1916) i logo z 2006.
    Nie wiedziałem, nie czytałem zawartych tam informacji. Odnoszę się wyłącznie do Waszych wypowiedzi na tym forum.

- rejestrujesz się na tym forum tylko i wyłacznie, by przekonać czytelników do racji KP
    Zarejestrowałem się (chociaż forum czytam od dawna) w sumie w odpowiedzi na Twój post:

Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
    A teraz możemy pogadać, do jakich tradycji nawiązują zwolennicy herbu z 1957, a do jakich tego z 2006...

I możesz wierzyć lub nie ale średnio interesują mnie racje KP.

- uciekasz się przy tym do motywów w rodzaju tego z Koroną....
    Temat Korony wypłynął w sumie przypadkowo. Nie miałem zamiaru w temat głebiej wchodzić (nie po to się rejestrowałem ale jeżeli już ktoś go ciągnie, czemu nie, w sumie temat ciekawy.

...naprawdę myślisz, że kibice Legii nie znają historii własnego klubu?
    Założę się, że bardzo dużo nie zna

Jak to wszystko wygląda? Ano np. tak, jakby ktoś, kto miał wpływ na taki, a nie inny wygląd logo z 2006 lub w inny sposób jest związany z KP próbował wirtualnie "nadrobić" kolejne niedbalstwo klubu zwiazane z symboliką.
    Może ale nie znając moich motywów zarzucasz mi niecne konszachty z KP oraz sugerujesz bycie "kibicem logo2006" a przecież napisałem wcześniej, że nim nie jestem.

W głebokiej tajemnicy Ci zdradzę, że ja raczej nie mam wątpliwości, że klubowi projektanci chcieli odwzorować herb z 1916 - ale że, jak zwykle, nie mieli odpowiedniego backgroundu, oparli się na jednej fotce o rozmiarach, które na tyle przeskalowały kształt, że wyszło, co wyszło.
    Co do niedbalstwa KP. W świetle braku praw do herbu z '57r (swego czasu) uważam, że odwalili z "trumną" kawał dobrej roboty propagandowo-marketingowej.
    Ich herb da się obronić od strony historyczno-formalnej. A atakując go "dziubkami na tarczy herbowej" przynajmniej dla mnie, naciągacie fakty jeszcze mocniej niż KP.

Reasumując - my podejmujemy rękawicę tam - i w taki sposób - gdzie jest rzucana. Specjalista od panoramy Warszawy 1944 z Pajacem Kultury i Mostem Świętokrzyskim (antysektorówka Lecha) był łaskaw powiedzieć, że herb z 1957 wiąże się z komuną. Odpowiedział Snopek, a ja dorzucilem trzy grosze.

Każdy, kto miał styczność z działaniami KP dobrze wie, że logo z 2006 z komuną wiąże się znacznie bardziej - i w odróżnieniu od tego pierwszego kształtem nawiązuje tylko do jednego herbu z historii "wojskowych". Herbu CWKS-u Warszawa.

Wiem, że to złośliwość, ale jak mówią na mieście - "kto widelcem wojuje, od tortu ginie"
    Dobrze, że tylko sobie rozmawiamy. Umierać za "trumne" ja na pewno nie będę.

Zostaw komentarz:

Pracuję...
X