Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Historia Warszawskiej Legii

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X
 
 • Filtr
 • Czas
 • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

 • kangur88
  odpowiedział(a)
  Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
  Czy posiada ktoś może skład Legii z tamtego meczu? Najlepiej z numerami..
  Tutaj masz sklady (z numerami):LINK

  Dzisiaj znalazlem dokument "Legia w europejskich pucharach", ktory zdaje sie byl emitowany najpierw przez TVP, a pozniej przez TV Polonia. Ogolnie kiepsko jest to zrobione, nie ma fragmentow z niektorych meczow, ktore byly transmitowane w tamtych sezonach, a komentarz jest "nieco" denny. Wrzucilem to na YT w 4 kawalkach, jak ktos jest mimo wszystko zainteresowany to tu sa linki:

  PEMK 1969/70 i 70/71
  http://www.youtube.com/watch?v=FzyothoPcpc

  PZP 1990/91
  http://www.youtube.com/watch?v=MHv0o2BtmJg

  LM 1995/96
  http://www.youtube.com/watch?v=I7CdAbzcmc8
  http://www.youtube.com/watch?v=JTjXTpWF6DI

  Zostaw komentarz:


 • SpideyPL
  odpowiedział(a)
  A swoją drogą to oglądałem tylko początek (bo mi żona zabrała pilota ) i widziałem akcję oraz bramkę Deyny.
  No palce lizać, niech zrobią teraz tak chociaż raz nasze gamonie.

  Zostaw komentarz:


 • Z.
  odpowiedział(a)
  Obejrzałem sobie na TVP Sport Złotą Transmisję, czy coś w tym stylu, z Legia - Manchester City. Oglądałem w towarzystwie Ojca, który na meczu był. Niestety nie był w stanie rozszyfrować zawodnika z nr 13 w Legii - podejrzewał, że to mógł być niejaki Kakietek.

  (swoją drogą to nabrałem szacunku do Szpaka i umarł we mnie szacunek do Ciszewskiego - co za beznadziejny komentator. Pół meczu opowiadał jakieś historie związane z kadrą City, a zawodnika z 13 nie znał, więc nie zauważał. Wyglądało to mniej wiecej tak: Kusto, podaje na środek [do '13'], tam przed polem karnym Lasoń, podanie znowu do Kusto, wchodzi Legionista na środek [o '13'], do niego podanie, i na bok do Adamczyka... )

  Czy posiada ktoś może skład Legii z tamtego meczu? Najlepiej z numerami..
  Ostatnio edytowany przez Z.; [ARG:4 UNDEFINED].

  Zostaw komentarz:


 • Snopek
  odpowiedział(a)
  Cała przyjemność po mojej stronie O jakichkolwiek oprawach nie mogło być mowy, zapewne nawet nikomu nie przeszło przez głowę że taki element zagości kiedykolwiek na stadionach.

  Co ciekawe były już kibicowskie wyjazdy, które najczęściej polegały na zabraniu kilku kibiców razem z piłkarzami, w ten sposób wyjazdy organizował ŁKS. Fani Pogoni Lwów podróżowali pociągami rejsowymi, raz przybyli do Warszawy na mecz z Legią, o czym można było przeczytać w tym wątku. Chyba najlepszą "ekipą wyjazdową" II RP był Junak Drohobycz (klub z niewielkiego miasteczka o krok od Lwowa), którzy ponoć jeździli na mecze wyjazdowe regularnie w pokaźnych ilościach. Dobrym przykładem jest mecz Junaka z Kresami Tarnopol, rozegrany dnia 15 sierpnia 1937 na neutralnym boisku w Stryju. Mecz obejrzało ok. 4000 z czego 2000 kibiców z Drohobycza, którzy przyjechali na mecz...... pociągiem specjalnym Ponadto organizowano także lux-torpedy i autobusy.
  Ostatnio edytowany przez Snopek; [ARG:4 UNDEFINED].

  Zostaw komentarz:


 • Fa(L)angista
  odpowiedział(a)
  Snopek, dzięki za te wiadomości. Milo to się czyta. Ciekawe czy wtedy były jakieś oprawy czy tylko tak po prostu emocje sięgały zenitu jak Legjia strzelała .

  "Trybuny szaleją, kibice Legji dają znać o sobie coraz głośniej w momencie kiedy Polonii cichną..."

  Tradycja zobowiązuje! Az łezka się kreci.

  Zostaw komentarz:


 • Snopek
  odpowiedział(a)
  Albo nie został odnaleziony, albo jego treść uznana została za poufną. Jeżeli komuś potrzeba potwierdzenia nadania stadionowi imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego, to już w przedwojennej prasie (dowód z epoki) można odnaleźć jego nazwę w której zawarte jest nazwisko marszałka. Najprawdopodobniej nastąpiła to niedługo po tym jak stadion przeszedł w posiadanie ówczesnego Ministerstwa Sportu, co miało miejsce 15 sierpnia 1933 r.

  A teraz w innej sprawie:

  Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
  A nie jest przypadkiem tak, ze zielony pozostał ze wzgledu na 'pierwszeństwo wsród klubów wojskowych'? Tak kiedyś czytałem.
  Zamieszczone przez oman Zobacz posta
  Źródła z 1922 roku podają, że barwy zostały przejęte od Korony (biało-zielone). Źródła w postaci infomacji prasowych z tego okresu na pewno nie gwarantują 100% pewnośći, że tak właśnie bylo, ale nie znam innych źrodeł prasowych z tego okresu mówiących, że było inaczej.
  Wczoraj czytając do "poduchy " księgę pamiątkową Pogoni Lwów, natknął się na taką oto informacje:  Treść na została wyjęta ze wspomnień gen. Stanisława Roupperta (prezesa w latach 1929-32) dotyczących legionowego sportu, a konkretnie Legii z lat 1916-17. Z treści tej wynika, iż geneza koloru zielonego w naszych barwach jest zupełnie inna, i najprawdopodobniej istniał już przed fuzją z Koroną. Szkoda że w informacji prasowej dotyczącej przyjęciu nazwy "Legia", dziennikarz nie wspomniał nic o barwach.

  Pamiętacie odpowiedź Gawkowskiego na artykuł K. w NL? Stwierdził iż Rouppert nie wykazywał związku między Legią legionową a warszawską. Chyba mamy dowód na to, że tak wcale nie było

  Zostaw komentarz:


 • Guest's Avatar
  Guest replied
  No właśnie też ostatnio szukałem jakiegoś newsa w tej sprawie.
  Kryta już w zasadzie zrównana z ziemią, a aktu erekcyjnego nie ma.Nie ma też żadnej wzmianki na ten temat.

  Zostaw komentarz:


 • Cygan
  odpowiedział(a)
  "Wiadomo, że na Łazienkowskiej rozpoczną od poszukiwań aktu erekcyjnego, który został wmurowany w lewej części wejścia do budynku od strony boiska. Tę informację opisywał w latach 60-tych Stanisław Mielech, jeden z założycieli naszego klubu. Do dziś nie ma żadnego dokumentu potwierdzającego nadanie stadionowi przy Łazienkowskiej imienia marszałka Józefa Piłsudskiego. Niewykluczone, że zostało to zapisane właśnie we wspomnianym akcie, który sporządzono kilkadziesiąt lat temu."-LegiaLive
  Przepraszam,że burzę klimat ale odnośnie wyburzenia Krytej,ma ktoś wiedzę w tym temacie?

  Zostaw komentarz:


 • Snopek
  odpowiedział(a)
  Kusociński: dziękówa za te materiały, szczególnie te stenogramy, właśnie tego typu rzeczy są w tym wątku mile widziane. Jak masz coś jeszcze to wal śmiało

  A ja w ostatnim czasie zająłem się tym, co według niektórych ludzi związanych najczęściej z klubem zza miedzy, nigdy nie istniało. A mianowicie przedwojenni kibice naszego klubu, jak zwykle sięgnąłem do mojego ulubionego "Przeglądu Sportowego". Oto wynik mojego dzisiejszego poszukiwania:

  1928:

  Legia-1.FC Katowice 4-3
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  "Sędzia p. Piotrowski z Łodzi popełnił parę omyłek: ktoby ich zresztą nie zrobił wobec ordynarnych krzyków lecących na boisko zarówno z galerji jak z trybun. Już czas aby nieprzytomnych, a nie znających się gruntownie na przepisach i roli sędziego krzykaczów usuwała z widowni policja i porządkowi klubu organizujący zawody".

  Legia-Cracovia 3-2
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  "Co innego że atmosfera gry na boisku Legji jest dla drużyn przyjezdnych doprawdy więcej niż przykra. Notabene mżący bez przerwy podczas meczu deszcz pozwolił dość ściśle fakt bardzo znamienny. Oto wśród kilkuset dialogowców meczowych krzykacze niezadowoleni z reguły z rozstrzygnięć sędziego i wprowadzający do walki element niezdrowego podniecenia i niekultularnych okrzyków koncentrują się jeśli nie w loży reprezentacyjnej to w najbliższej odległości.
  Najwyższy czas aby zarząd Legji zajął się takimi widzami i pouczył ich że dobre wychowanie jest cechą równie cenną w salonie jak na trybunie sportowej."

  Deja vu chyba już wiem czemu ITI tyle gada o tradycjach

  Legia-Polonia 3-0
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image1.htm
  (na dole,przyznacie chyba że piękny tytuł )
  "Czynniki wymienione stwarzają tło walki, która w rozgorzałych wyobraźniach zapaleńców obu klubów [dziennikarz otwartym tekstem stwierdził, że oba kluby miały fanatycznych kibiców - przyp. Snopek] przybiera kształty i znaczenie zmagań na śmierć i życie, w których stawką jest nietylko sława, ale nawet istnienie klubu."

  1929:

  Legia-Czarni Lwów 4-2
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  (na dole)
  "Ponieważ sprinterem nie jestem, spóźniłem się więc z basenu pływackiego na boisko D.O.K. (położone obok) o kilka minut, a idąć ulicą słyszałem już dzikie wrzaski i brawa publiczności zwiastujące że coś niezwykłego dzieje się na boisku piłkarskiem.
  Istotnie owe pierwsze kilka minut meczu, których niestety nie widziałem, wystarczyły sędziemu do "zaaplikowania" przeciw Czarnym dwu karnych i przyznanie im (zapewne jako rekompensaty) bramki strzelonej przez Sawkę za spalonego.
  Widownia "uczciła" właśnie ten wyczyn sędziego w sposób który opisuje wyżej. Byłem zrozpaczony, błędnie rozumując, że minęły mnie największe emocje spotkania tego."


  Legia-Warta 3-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image5.htm
  "Mecz prowadził niemal bez błędów ku zadowoleniu graczy i publiczności (wypadek raz na tysiąc) do Lustgarten"
  A jednak nie było takiej tragedii

  Legia- Pogoń Lwów 3-2
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image3.htm
  "Termometr zainteresowania końcowymi walkami o piłkarskie mistrzostwo Polski wykazuje w ostatniej fazie rozgrywek wielki wzrost temperatury. Boć przecież owe kilka tysięcy ludzi, które mimo deszczu wiszącego w powietrzu okoliły w niedziele zwartą masą boisko Legji nie sprowadziła nadzieia oglądana pięknej gry.(...) Magnesem przyciągającym publiczność była więc stawka - waga gry i doniosłość jej wyniku dla każdego z rywali. A stawki te z obu stron były bardzo poważne: zwycięstwo dla Legji było równoznaczne z wspięciem się na jeszcze jeden szczebel stromej drabiny mistrzowskiej, klęska dla Pogoni oznaczała pogrążenia czterokrotnego ex-mistrza Polski na samym dnie tabeli pod kłębowiskiem 12-tu innych klubów."

  a teraz uwaga:
  "Rzecz prosta, że tego rodzaju sytuacja wytworzyła na widowni specyficzny nastrój, którego wyrazem była między innymi była liczna grupka lwowiaków, przybyłych na ten mecz specjalnie do Warszawy."
  Pierwsi wyjazdowcy może u nas też byli, trza by mecze wyjazdowe przejrzeć.

  Legia-Garbarnia 1-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image1.htm
  "Na boisku Legji otoczonem siedmiutysięczną ciżbą tłumu stanęły godne siebie rywalki
  (...)
  Jedno, drugie, trzecie kopnięcie i powietrze rozdarł ryk widowni: gol!!!!"


  1930:

  Legia-Garbania 3-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  "Miłe rozczarowanie spotkało widzów, zgromadzonych licznie w stadjonie Marszałka Piłsudskiego w Warszawie"

  Polonia-Legia 3-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image1.htm
  "Po prawej stronie trybun gdzie siedzi zwarta grupa sympatyków wojskowych - huragan braw"

  Legia-Polonia 8-4
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image3.htm
  "Trybuny szaleją: zwolennicy wojskowych początkowo cisi zaczynają znać o sobie coraz głośniej, zwłaszcza że sympatycy Polonii wyraźnie milkną"
  Ciekawe czy jakiś doping, czy zwykłe brawa bądź buczenie

  Widzów: około 8.000

  Legia-Pogoń Lwów 1-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image1.htm
  "Trybuny bardzo życzliwie usposobione dla Pogoni, długo i serdecznie oklaskują ten sukces [gol wyrównujący - przyp. Snopek]"
  Widocznie byli u nas lubiani, co mnie osobiście bardzo cieszy

  1931:

  Legia-Wisła 1-0
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image1.htm
  Po lewej stronie widzimy zdjęcie z meczu, na którym dobrze widać po brzegi wypełnioną trybunę odkrytą
  "Pubczliność piłkarska ma nosa. Przeszło 6.000 warszawiaków przeczuło, że niedzielna walka Legji z Wisłą będzie godna oglądania, to też stadjon Legji wypełnił się niemal po brzegi"

  Legia-Garbania 0-3
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image3.htm
  Podobnie jak wyżej mamy zdjęcie, co prawda nie tak dobre jakościowo jak poprzednio, ale ludzi widać. o Tym że było ich sporo dowiadujemy się od dziennikarza
  "Tradycji stało się zadośc i w tym roku; licznie zgromadzona mimo niepogody publiczność ujrzała grę piekną i zajmującą"
  i nie byli to tylko postronni obserwatorzy
  "Piłka wraca na środek, skąd otrzymuje ją Bator i po solowym biegu strzela ukośnie drugą bramkę. Chóry zwolenników Legji milką, a Garbania zaczyna gnieść"

  1932:

  Legia-Ruch 2-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  "Pierwszy mecz ligowy. Przed kasami, na trybunach i boisku moc starych znajomych. Znajomych zresztą bardzo specyficznych: nie zna się ich nazwisk, nie wie się co robią, kim są. Wszystko co z nimi łączy - piłka nożna.
  Tyle lat znajomości! To też tu i tam bezwiednie czasem skłoni się głowę, czy uchyla kapelusza - przecież nie widzieliśmy się dobre parę miesięcy"

  Czyli o starych znajomych i dobrych manierach na Legii

  Legia-22.Siedlce 1-0
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image3.htm
  Po raz kolejny zdjęcie z pełną trybną odkrytą.

  Legia-Pogoń Lwów 1-2
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image4.htm
  "To też wreszcie dopiął swego wprowadził na boisko [Henryk Martyna - przyp. Snopek] nastrój wielkiej nerwowości i podniecenia, który z zapałem podchwycili sympatycy Legji na trybunach i galerji."

  Legia-Polonia 0-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image2.htm
  "Publiczności w liczbie 2 tysięcy opuszczającej trybuny, nie mogło to zadowolić.
  Szkoda że nie wyszliśmy po pierwszej połowie, słyszało się wszędzie"


  Legia-ŁKS 4-1
  http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/...ges/image4.htm
  "Ostatni mecz w sezonie. Od zawodów takich powinna wiać melancholja jesieni i smętek rzeczy, która się kończy.
  Tymczasem było wręcz przeciwnie. Wyjątkowo ciepły dzień listopadowy ściągnął na stadjon Legji wcale pokaźną liczbę widzów, którzy z pewnością swej ekskursji tym razem nie żałowali."
  Ostatnio edytowany przez Snopek; [ARG:4 UNDEFINED].

  Zostaw komentarz:


 • Snopek
  odpowiedział(a)
  Właśnie przejrzałem cennik i powiem szczerze że niezbyt zachęcający

  Księga to trzy kilogramowy kloc który zawiera 1110 stron, został wydany w związku z jubileuszem 50-lecia klubu, jednak wbrew pozorom nie jest to dobre źródło informacji. Autorzy albo nieprzesadnie dbali o precyzję, albo podyktowane było to odgórnymi rozkazami. Przykładowo została przekłamana data powstania CWKS-u, czy przypisanie prezesury generałowi Popławskiemu oraz pułkownikowi Grabowskiemu. Ogólnie rok wydania (1966) i sam wydawca (MON) mówią same za siebie.

  Foto okładki:  Często widziana na allegro, dostępna w magazynie Biblioteki Narodowej.

  Zostaw komentarz:


 • crolick
  odpowiedział(a)
  Idziesz na Hankiewicza do dawnego Archiwum Dokumentacji Mechanicznej (budynek AAN) i sobie słuchasz za darmochę, albo zamawiasz przez net kopię i bulisz jak za zboże...

  PS. Co to za księga? Możesz wrzucić fotkę okładki?

  Zostaw komentarz:


 • Snopek
  odpowiedział(a)
  Księga jubileuszowa wydana na 50-lecie również podaje info, że byli to Błękitni czyli ówczesna Gwardia Kielce.

  Ostatnio przejrzałem sobie zbiory NAC'u i znalazłem kilka archiwalnych sprawozdań radiowych z meczów:
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/
  http://www.audiovis.nac.gov.pl/obraz...90762e05c45cf/

  Może ktoś wie jak można uzyskać do tego dostęp?

  Zostaw komentarz:


 • crolick
  odpowiedział(a)
  Encyklopedia Fuji podaje Błękitnych

  Zostaw komentarz:


 • Podróżnik
  odpowiedział(a)
  Byłbym wdzieczny gdyby ktos pomógł mi rozwiazac nastepujacy rebus

  w sezonie 1954 Legia w ćwierćfinale Pucharu Polski wygrała 7:0 pytanie brzmi z kim
  według zródła
  http://www.legia.net/historia/index.php?s=mecz&id=402
  przeciwnikiem był Górnik Wałbrzych
  według tych
  http://www.rsssf.com/tablesp/polcuphistfull.html
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Puchar_...nej_%281954%29
  Błękitni Kielce
  Będe wdzięczny jesli ktoś wie skąd sa tego typu rozbieznośći

  Zostaw komentarz:


 • Pan Artysta
  odpowiedział(a)
  bankowo nie czytał !
  dobry tekst pokazujący ze ci czarni nie zawsze byli tacy czarni

  Zostaw komentarz:

Pracuję...
X