Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Historia Warszawskiej Legii

Zwiń
To jest podklejony temat.
X
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• a-d-a-m
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Jacasa Zobacz posta
    dzięki za podpowiedź, ale gdzie ich szukać niezależnie gdybyście coś mieli to dajcie na forum, albo info na maila ))))
    żebyś wiedział o czym mówię:

http://legionisci.com/news/40419_LL_...awozdania.html

Zostaw komentarz:

• Jacasa
    odpowiedział(a)
    dzięki za podpowiedź, ale gdzie ich szukać niezależnie gdybyście coś mieli to dajcie na forum, albo info na maila ))))

Zostaw komentarz:

• a-d-a-m
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Jacasa Zobacz posta
    Poszukuję wszystkiego co jest związane z sekcją hokeja Legii Warszawa (zdjęć, opisów meczy, składu drużyn itp.). Ciekaw jestem czy jest na nich mój Tata. W domu nic się nie zachowało niestety pomóżcie, jesteście super specami w takich sprawach. Grał jako bramkarz w Legii w latach 1960-63 potem po rozwiązaniu sekcji przeszedł do Okęcia ))) Będę naprawdę wdzięczny szczególnie za zdjęcia )))) nazwisko taty - Andrzej Samsel )) dzięki z góry ))
    mój też grał, choć w pierwszej drużynie zaliczył może ze 2-3 mecze...
    zajrzyj sobie do roczników Legii wydawanych w latach 60-70 z wynikami, składami oraz zdjęciami wszystkich sekcji, poczynając od dzieci a kończąc na seniorach... wystarczy, że figurował w składzie, a na pewno coś tam znajdziesz...

Zostaw komentarz:

• Jacasa
    odpowiedział(a)
    Legia Warszawa 1960-65 Hokej

Poszukuję wszystkiego co jest związane z sekcją hokeja Legii Warszawa (zdjęć, opisów meczy, składu drużyn itp.). Ciekaw jestem czy jest na nich mój Tata. W domu nic się nie zachowało niestety pomóżcie, jesteście super specami w takich sprawach. Grał jako bramkarz w Legii w latach 1960-63 potem po rozwiązaniu sekcji przeszedł do Okęcia ))) Będę naprawdę wdzięczny szczególnie za zdjęcia )))) nazwisko taty - Andrzej Samsel )) dzięki z góry ))

Zostaw komentarz:

• Orzech
    odpowiedział(a)
    Szczególnie ciekawe jest to, że ŁKS nazywali czerwonymi. Co na to czerwona armia?

Zostaw komentarz:

• Yanks
    odpowiedział(a)
    Zamieszczone przez Snopek Zobacz posta

W sporcie przedwojennym ... itd
    No fajowy tekst
    (...) punkt dla warszawian uzyskał łodzianin Cichocki, wychowanek Ł.K.S., po solo-biegu.

Zostaw komentarz:

• Snopek
    odpowiedział(a)
    Mała aktualizacja, możliwe że jeszcze zostanie uzupełniona

W sporcie przedwojennym charakterystyczne były sympatie międzyklubowe, zawsze zastanawiają mnie z kim lubiła się Legia przed wojną. Znalazłem mały trop w tej sprawie:

Oraz zapowiedź otwarcia stadionu, bardzo dobry artykuł dla wszelkich "propagandystów", głoszących, że Stadion WP miał funkcje stadionu narodowego - nie przeznaczonego dla żadnego z klubów:

Zostaw komentarz:

• Snopek
    odpowiedział(a)
    Wtedy klub gospodarzył już prowizorycznym stadionem przy Myśliwieckiej (dziś boisko boczne Legii), choć jeszcze nie przyspawał się do tradycji legionowej z 1916 r. Nastąpiło to w dobie zamachu majowego, gdy trzeba było zamanifestować swój rodowód legionowy, podkreślając wierność Piłsudskiemu.
    Bezczelne kłamstwo.

Przegląd Sportowy z 24 lutego 1926 - czyli na trzy miesiące przed zamachem majowym

Faktu który został wymieniony w ostatnim zdaniu, nie spotkał się w artykule z żadną negacją. Poza tym dowiadujemy się iż w klubie wciąż obecny był człowiek, na którego wniosek powołano klub w 1916 roku.

Ciekawe kiedy doczekamy się jakieś publikacji na ten temat:

Skoro nie powinni o tym decydować działacze i kibice tylko historycy, to chyba i ta sprawa nie może zostać pominięta

Stosują zasadę, że „im starszy, tym lepszy” i bezkarnie wydłużają dzieje własnej organizacji
    Jak mawiało stare porzekadło - każdy sądzi po sobie
    Ostatnio edytowany przez Snopek; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• Jaco
    odpowiedział(a)
    Pod Grunwaldem wszak walczył Zawisza Czarny. Niektóre źródła podają, że jego dziadek nosił nazwisko Piekarzewski.

Ale nie jest to pewne info.

Zostaw komentarz:

• Z.
    odpowiedział(a)
    Najlepsze, że ten sam Mielech, który niby nie zakładał Legii Warszawa w 1916 roku potem uczestniczył w jej 10 leciu w 26 chyba. To raz. A dwa to już w pierwszym pytaniu z całego wywiadu pisze bzdurę, że KSP powstalo w 1911 (pomijając już że sami kibice KSP dają na flagach czasami 191...2). Warszawianka też była w Kole, a mimo to uznaje swoją podmitowość i rok założenia za dzień... wyjścia z Koła.

Zostaw komentarz:

• Foxx
    odpowiedział(a)
    Gawkowski z "Polonia Ole!" znowu dał głos jako "historyk"

(...) Burzy pan ustalony kilkadziesiąt lat temu porządek rzeczy. A gdzie piękna legionowa tradycja, marszałek Piłsudski, Stanisław Mielech, nadający klubowi nazwę Legia? Spora część Warszawy nie przystanie na taką interpretację historii.

Nie mam na to wpływu. W 1916 r. Mielech nadawał nazwę Legia nie warszawskiemu klubowi, tylko legionowej reprezentacji złożonej z najlepszych piłkarzy Krakowa i Lwowa. Sam zresztą był wtedy zawodnikiem Cracovii. Do warszawskiej Legii przystąpił w 1923 r. Wtedy klub gospodarzył już prowizorycznym stadionem przy Myśliwieckiej (dziś boisko boczne Legii), choć jeszcze nie przyspawał się do tradycji legionowej z 1916 r. Nastąpiło to w dobie zamachu majowego, gdy trzeba było zamanifestować swój rodowód legionowy, podkreślając wierność Piłsudskiemu. Po 1926 r. Legia dostała zielone światło, a jej prezesem został generał Roman Górecki. Był on także prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, więc Legia natychmiast dostała ogromne kredyty na budowę nowego wspaniałego stadionu (który zresztą nazwano imieniem Józefa Piłsudskiego). Warto zauważyć, że w kraju kluby o nazwie Legia powstały także w: Przemyślu, Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Chełmży. To wszystko przejawy rosnącej pozycji wojska i kultu marszałka.

Ale trudno odbierać Legii zasługi z pionierskiego okresu. W roku 1916 powstała na froncie drużyna, znamy nazwiska jej piłkarzy, wybrano prezesa klubu. Tego wszystkiego nie można pominąć.

Nie mam takich intencji. Tyle tylko, że historii warszawskiej Legii nie wolno łączyć z dziejami drużyny legionowej o tej samej nazwie. To dwa różne podmioty! Ubolewam, że w historii kultury fizycznej głos historyków tak mało się liczy. Historię klubów ustalają działacze i kibice, a nie fachowcy. Stosują zasadę, że „im starszy, tym lepszy” i bezkarnie wydłużają dzieje własnej organizacji. Swoistymi rekordzistami w tej mitologii są warszawski Marymont i łódzki Widzew. Ten pierwszy powstał rzekomo w 1911 r. (faktycznie w 1923 r.). Kiedyś na konferencji historyków sportu rozzłoszczony zadeklarowałem, że oddam całą swoją uniwersytecką pensję temu, kto pokaże mi jakąkolwiek źródłową informację o istnieniu RKS Marymont w latach 1911–1922, jakiekolwiek zdjęcie. Widzew zaś (powstały w rzeczywistości w 1923 r.) wymyślił sobie, że będzie obchodził w bieżącym roku setną rocznicę narodzin i obchody trwają w najlepsze! Rozumiem, że w 2016 r. z Legią będzie podobnie. Podkreślam, że na Łazienkowskiej mogą mówić o roku 1916 jedynie w kontekście nawiązania do tradycji legionowej, a nie jako o dacie powstania. Klub o nazwie Grunwald w Poznaniu nie powstał przecież w roku 1410, tylko nawiązuje do tradycji bitwy. To są istotne różnice.
    http://www.rp.pl/artykul/581885_Zydz...-cyklisci.html

Analogia bezbłędna. Książę Witold wymyślił nazwę poznańskiego klubu, po czym w nim grał i uznał ciągłość między chorągwią wileńską i kowieńską a osiągnięciami wielkopolskich hokeistów na trawie . Za każdym razem, gdy człowiek ma wrażenie, że czarny schiz ma swoje granice - życie po raz kolejny zaskakuje

Nie będę przeklejał rzeczy z tego tematu. Jeżeli ktoś nie czytał, a wszedł w ten wpis - zapraszam do lektury od początku Najlepsze jest to, że w odróżnieniu od KSP, Legia od początku traktowała 1916, jako rok powstania, więc klub przygotowywał się do rocznicy w 1926. Polonia wtedy myślała, że powstała w 1917 - ale o tym w wywiadzie cisza

No i żołnierze Marszałka - z Mielechem na czele - tak się przyspawali do tradycji legionowej, że Piłsudski rozkazem ustnym przekazał tereny na budowę stadionu. To dopiero spawacze
    Ostatnio edytowany przez Foxx; [ARG:4 UNDEFINED].

Zostaw komentarz:

• pablos
    odpowiedział(a)
    Analizując program C+ pod kątem transmisji NBA, przypadkowo natrafiłem na taką pozycję:

"O krok od Pucharu: Legia Warszawa 1969/1970"

C+Sport, 24 października, 12:30

Zostaw komentarz:

• ivan
    odpowiedział(a)
    Dziś o 23:20 na TVP Sport pamiętny rewanżowy mecz z IFK .

Zostaw komentarz:

• Peace
    odpowiedział(a)
    06 - 08 - 2010 Stefan Szczepłek

Mata

( Nie widziałem, żeby było to wrzucane, przynajmniej tutaj )

Zostaw komentarz:

• Raffi
    odpowiedział(a)
    z oficjalnej:

Zostaw komentarz:

Pracuję...
X