Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Kibolski światek - info, komentarze, opinie

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• Ja w temacie kibolskiego nagłośnienia. Temat jest mi dosyć bliski bo kilka lat pomagałem z głośnikami na Żylecie, jeszcze jak zamiast tub mielismy zwykłe kolumny. Starsi kibice na pewno pamiętają też głośniki w barwach na starej Żylecie Ale do rzeczy. Takiego przypału jak na ostatnim meczu w Kielcach dawno nie widziałem... Baba na dworcu ciszej drze japę niż to co słychać na ich stadionie. Moje TOP 3 w tej kategorii to Śląsk, Wisła i teraz Korona. Link do meczu poniżej - od tego sezonu Ekstraklapa puszcza je bez komentarza co dodatkowo potęguje efekt.

https://www.ekstraklasa.tv/ekstrakla...9-d4b7794f011f
    Ostatnio edytowany przez Bobicz; [ARG:4 UNDEFINED].

Komentarz

• Mnie to zastanawia, po co im w ogóle nagłośnienie na młyn 600 osobowy.
      ​Boże Chroń Fanatyków.

Komentarz

• Sprawa już trochę ma, ale wrzucę, bo jest dość ciekawa.

W sieci pojawiły się filmiki, na których obecni przywódcy trybuny południowej na Partizanie z grupy Iz Principa dojechali jednego z przywódców Partizanovcich - Rade Nece. Na filmikach patrząc po minie pod "presją" mówi on, że on i Kimi (chyba główny przywódca Partizanovcich) zdradzili Partizan, są pizdami etc itd.

https://www.youtube.com/watch?v=nLq8k4YIHe0

i drugi: https://www.youtube.com/watch?v=JMFCB98qxeI

Kimi ponoć aktualnie siedzi u szwabów, a sami Partizanovci zaniechali aktywności na meczach.
        ​Boże Chroń Fanatyków.

Komentarz

• Co się właściwie teraz dzieje na Partizanie ?
          Ja sie zatrzymałem tak w okolicach 2015 roku kiedy oś konfliktu była jeszcze na linii Zabranjeni- Alcatraz tylko o ile dobrze kumam, to teraz są co najmniej 3 ekipy na Partizanie zwalczające się jednocześnie (nie chodzi mi o pojedyncze grupy - tylko całe bloki)
          Lieber tot als rot!!

Komentarz

• Korona wygrał z każdym

Komentarz

• Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
              Co się właściwie teraz dzieje na Partizanie ?
              Ja sie zatrzymałem tak w okolicach 2015 roku kiedy oś konfliktu była jeszcze na linii Zabranjeni- Alcatraz tylko o ile dobrze kumam, to teraz są co najmniej 3 ekipy na Partizanie zwalczające się jednocześnie (nie chodzi mi o pojedyncze grupy - tylko całe bloki)
              Opis po angielsku, z zagranicznego forum. W skrócie tak, są 3 bloki

You know, Zabranjeni was formed in late 2010 as a reply to the growing tension amongst the groups which was caused by the alleged (and probable) political and police-wise relations of Alcatraz, leading group of the JUG. Alcatraz is a legendary, historical group and it was led by the likes of Milo¹ Radisavljević (Kimi), Ljubomir Markovic (Kića) and Ðorðe Prelić. They were very popular, the attendance was much higher those days than it is now, but with time some had enough of the aforementioned relations of theirs. The two factions had many fights throughout the years, it lasted until 2015. It was a serious conflict with several victims (for example Ivan Perović, who was shot by Alcatraz sicarios in a drive-by). Meanwhile some people made a certain decision at the "green table" which was basically about ending this blooming period of Grobari. Almost all of the Alcatraz and Ju¾ni Front (another historical group) leaders were convicted for the alleged murder of Brice Taton, a Toulouse fan who died in 2009 during a pub fight. It was an obvious accident (he fell from a stairway and knocked his head badly), even Taton's parents confirmed it, but the judge was told what to do. Kića was given 30 years of prison, Prelić 35 years. Kimi eventually managed to escape from police. So after the removal of these people from the scene, the two factions (JUG and Zabranjeni) made peace because the whole of Grobari had been in crisis, so they had no other choice.

A very small circle refused this peace and kept on carrying the name of Zabranjeni, which means "Forbidden". They've been very negligible until the recent Belgrade derby, where some people tried to take over JUG from the leading groups. The JUG groups successfully defended themselves and it turned out that the attack was organized by two groups, Young Boys and Vandal Boys. They were part of Zabranjeni between 2010-2015 and now they grew tired (again) of how the leading groups (Alcatraz, Shadows and more) were dealing with things. Oddly enough, they also hired some "enforcers" (strong men ) from Croatia to reinforce their own numbers. These Croatian guys were the ones who got beaten very badly and were thrown out of the tribune naked. They are all in prison now. To summarize, the background of this incident was that some of the current JUG leaders were part of a Crvena Zvezda ultras group formerly, so they are turncoats. This is a fact, everybody knows this. They are often referred as "Janièari" as an insult/banter.

So after the derby incident many returned to Zabranjeni, but meanwhile another faction, Partizanovci was formed. It is much more popular because it is led by some very charismatic lads, including Kimi and Rade Petrović. Latter was capo to Alcatraz until recently, but he chose to quit because of Janièari.

So the main reason why they are not joining is because Zabranjeni is asking these guys that why didn't they join them back then in 2010/2011. This is quite stupid, because originally they started this rebellion for a very different reason (mafia relations of JUG, not Janièari), plus many of Partizanovci leaders were JUG leaders back then, like Kimi. But there are many smaller conflicts. I hope i managed to explain this. )

Komentarz

Pracuję...
              X