Ogłoszenie

Zwiń
No announcement yet.

Piwo

Zwiń
X

• Filtr
  • Czas
  • Pokaż
Wyczyść wszystko
new posts

• No ja rozumiem że większość browarów używa granulatu chmielowego a nie szyszek prosto z tyczek, ino niektóre w ogóle nie używają chmielu tylko zastępują go żółcią bydlęcą, która nie tyle daje goryczkę co jest po prostu gorzka jak piołun.

PS Poza Belfastem chyba jednak nie skorzystam z Jabłonowa - miodowych nie lubie, klasztorne wole niemieckie z małych browarów, a ze trójzbożowych to zostane przy Warmijskim (kormoran) albo jak Cieszyn jeszcze Mastne uwarzy.

A propos Kormarana to w sumie też pamiętam jak piwo BK nie nadawało się do picia albo jak Juranda skiepścili po przeprowadzce ze Szczytna hehe

Komentarz

• Zamieszczone przez Soprano Tony Zobacz posta
      Jaco ma rację, wszystkie piwa dostępne na naszym rynku zawierają słód jęczmienny. Pilsy, lagery, portery, pszeniczne, smakowe. Wszystkie. Nie ma piw, w których słód jęczmienny byłby zastąpiony przez pszeniczny czy żytni. Nie spotkałem się z takim przypadkiem, na pewno nie w naszym kraju.
      Po pierwsze nie piszę tylko o naszym kraju, tylko o rodzajach słodu w ogóle.
      Przy warzeniu piw domowych, używanie innych niż jęczmienne słodów jest na porządku dziennym.
      Oto kilka przykładów takich produktów :
      Słód żytni (rye malt) 3-8 EBC
      Słód specjalny produkowany z żyta, niezastąpiony surowiec do piw górnej i dolnej fermentacji m.in. w stylu: rye ale, rye lager.
      Oryginalny słód żytni (rye malt) może stanowić do 50% w zasypie podczas zacierania.
      Słód żytni (rye malt) 3-8 EBC
      Słód specjalny produkowany z żyta, niezastąpiony surowiec do piw górnej i dolnej fermentacji m.in. w stylu: rye ale, rye lager.
      Oryginalny słód żytni (rye malt) może stanowić do 50% w zasypie podczas zacierania.
      Słód żytni karmelowy (caramel rye malt) 150-200 EBC
      Słód specjalny produkowany z żyta, szlachetny dodatek do piw górnej fermentacji m.in. w stylu: dunkel rye wheat oraz dunkel rye ale i rye lager.
      Oryginalny słód żytni karmelowy (caramel rye malt) może stanowić do 15% w zasypie podczas zacierania.
      Słód żytni czekoladowy (chocolate rye malt) 500-800 EBC
      Słód specjalny palony, produkowany z żyta, szlachetny dodatek do piw górnej fermentacji m.in. w stylu: dunkel rye wheat oraz dunkel rye ale.
      Słód pszeniczny jasny 3-5 EBC
      Podstawowy słód przy warzeniu piw w stylu: weizen, hefe-weizen, witbier, doskonały dodatek do piw w stylu koelsch, alt oraz piw niskoalkoholowych.
      Słód pszeniczny jasny (wheat pale), może stanowić do 80% zasypu podczas zacierania.
      Słód pszeniczny ciemny 14-18 EBC
      Podstawowy słód przy warzeniu ciemnych piw pszenicznych w stylu: dunkelweizen, dunkel weizenbock, doskonały dodatek do piw specjalnych górnej fermentacji.
      Słód pszeniczny jasny (wheat dark), może stanowić do 50% zasypu podczas zacierania.
      Słód Carawheat® 100-130 EBC
      Słód specjalny, stanowi doskonały dodatek do piw w stylu: hefe weizen, dunkel weizen oraz do ciemnych piw górnej fermentacji.
      Słód karmelowy pszeniczny (Carawheat&#174, może stanowić do 15% zasypu podczas zacierania.
      Słód pszeniczny, czekoladowy 800-1200 EBC
      Słód specjalny (prażony), stanowi szlachetny dodatek do piw w stylu: stout, porter, alt oraz do innych ciemnych piw górnej fermentacji.
      Słód pszeniczny czekoladowy (chocolate wheat roasted malt), może stanowić do 5% zasypu podczas zacierania.
      W niektórych piwach pszenicznych ( nie mylić z przenicznymi pitymi przez Radka Sikorskiego ), które są dostępne w Polsce ok 50% to słód pszeniczny.
      Takim piwem jest np Pinta Koźlak Psze, którego premiera miała miejsce w ubiegłą sobotę.

Oczywiście jest tak jak piszesz Esk, że koncernowi producenci dodają cukru czy kukurydzy, bo obniżyć koszty produkcji, a zarazem zwiększyć moc piwa, ale nie ma sytuacji, by dodano dopełniaczy zamiast słodu. Słodu używa każdy browar i nieważne czy jest to Okocim, czy Ciechanów, bo słód jest tego samego gatunku (Pilzeński lub Monachijski, w zależności od ważonego piwa).
      Nieprawda.
      Do tanich piw używa się ziarna niesłodowanego i enzymów z torebki lub syropów glukozowo-fruktozowych.
      Być może z niewielką domieszką prawdziwego słodu.

"Podobnie ma się rzecz z chmielem..."

Ale podobnie do czego?
      Chmielu samego w sobie, w szyszkach, takiego jak w reklamach Warki chociażby, nie używa nikt. Ani duże koncerny, ani małe browary. Wszyscy używają granulatów. I nie jest to żadna tajemnica, ostatnio czytałem wywiad z Markiem Jakubiakiem (bardzo ciekawa postać, właściciel browarów w Ciechanowie i Lwówku Ślaskim, człowiek, który wprowadził i wypromował w Polsce piwa niepasteryzowane, miodowe czy pszeniczne) i on otwarcie przyznał, że w Ciechanowie nikt nie składuje szyszek chmielowych, tylko robią piwo z przetworzonego półproduktu.
      Oczywiście, używa się granulatów. Jednakże ważna jest ich jakość czyli tak zwana zawartość " chmielu w chmielu "

A wysyp napojów piwopodobnych to żadna nowość, nie wiem czemu umieściłaś akurat Tatrę i Harnasia jako przykłady, gdyż są to marki które mają po ~10 lat.
      Zdaję sobie sprawę ile lat mają te marki, natomiast niedawno zupełnie dowiedziałam się jakich produktów używają do warzenia.
      Być może kiedyś ich jakość była lepsza.
      Kraków jest jak pryzmat, przez który pięknieje Ojczyzna.

Komentarz

• Ten temat zaczyna ewoluować w okolice wyżyn światowej wiedzy o piwach i nie tylko. Aż ślinka leci, gdy człowiek sobie pomyśli, jak się może rozwinąć dalej.
        "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
        Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
        Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
        Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
        "
        Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• Zamieszczone przez StefanMW Zobacz posta
          To jak już próbowałeś Noteckie, to polecam do wypróbowania "Gniewosz". Ten sam właściciel co Noteckiego, też bombki 0,33 a i etykieta też podobna.
          Nie omieszkam skorzystać z propozycji

Muszę sobie upolować właśnie jakieś nowe, dobre piwko o pełnym smaku i cudownym kolorze
          http://www.sppw1944.org

PamiętajMY

"To jest warszawska sprawa, jak sądzę: tu należy szukać wyjaśnień w problemach i tradycjach naszego miasta, w jego nastrojach i kolorycie. Stara, klasyczna, detektywna szkoła zawodzi w takich wypadkach, gubi się w jaskrawościach warszawskich sytuacji i warszawskich temperamentów."

Komentarz

• Zamieszczone przez Budyń Zobacz posta

Muszę sobie upolować właśnie jakieś nowe, dobre piwko o pełnym smaku i cudownym kolorze
            Rodzinka Bis
            ul. Pejzażowa 2 lok. U-2
            tel. (022) 6481082

Otwarty:
            pon.-piąt. 8-21 (przerwa 12-15)
            sob. 8-21 (przerwa 13-16)

"
            Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

• Wołami by mnie wyciągali z tego miejsca

Pierwszyzna wśród warszawskich sklepów ze złocistym trunkiem.

W ramach motospaceru mogę zajść

PamiętajMY

"To jest warszawska sprawa, jak sądzę: tu należy szukać wyjaśnień w problemach i tradycjach naszego miasta, w jego nastrojach i kolorycie. Stara, klasyczna, detektywna szkoła zawodzi w takich wypadkach, gubi się w jaskrawościach warszawskich sytuacji i warszawskich temperamentów."

Komentarz

• Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
                Ten temat zaczyna ewoluować w okolice wyżyn światowej wiedzy o piwach i nie tylko. Aż ślinka leci, gdy człowiek sobie pomyśli, jak się może rozwinąć dalej.
                Dodatkowo bardzo krzepiące jest to, że wypowiada się w nim kobieta

PS Noteckie i Gniewosz jak najbardziej na plus. Jakby ktoś przy okazji się kręcił, to oba wymienione plus m.in. Trybunalskie, wszystkie Kormorany i wiele, wiele innych dostępnych jest tutaj:

http://panoramafirm.pl/warszawa/dani...y_skd.html#tab

Właścicielka jest bardzo elastyczna pod kątem sprowadzania nowości (kiedyś miałem codziennie świeżego Legiona) i piw niebanalnych
                ...zmartwychwstałe miasto rodzi ludzi nieśmiertelnych...

Komentarz

• Zamieszczone przez Budyń Zobacz posta
                  W ramach motospaceru mogę zajść
                  Jestem w tym ewentualnie. I w wędlinach też.
                  "
                  Janusz Waluś - czekaMY!

Komentarz

Nienawidzę browaru z Jabłonowa.
                    Za to, jako ciekawostkę mogę z czystym sumieniem polecić to:

http://www.smaki-piwa.pl/piwo/cornelius-grejpfrut/#
                    Muszę w takim razie spróbować. Grapefruit na bazie weizena może być ciekawszy niż niedawno degustowane przeze mnie Wiśnia w piwie i Jabłko w piwie ( Browar Kormoran ), które mi nie smakowały za bardzo.
                    Kraków jest jak pryzmat, przez który pięknieje Ojczyzna.

Komentarz

Jestem w tym ewentualnie. I w wędlinach też.
                      Jasne, jak piwko

PamiętajMY

Komentarz

• Zamieszczone przez rey Zobacz posta
                        Zgadzam się. Rześkie i Orkiszowe najbardziej pasują mojemu podniebieniu
                        Piłem w sierpniu piwo Kormoran (domyślam się, że z Browaru Kormoran), bardzo dobre, mocno chmielowe, często je wspominam. Ktoś widział je może gdzieś w Warszawie?

Komentarz

• Zamieszczone przez johnflower Zobacz posta
                          Piłem w sierpniu piwo Kormoran (domyślam się, że z Browaru Kormoran), bardzo dobre, mocno chmielowe, często je wspominam. Ktoś widział je może gdzieś w Warszawie?
                          WIdział - ostanio Bomi w Cliffie, OdiDo w Wola Tower na Obozowej, Cukierniczo-monopolowy przy pętli autobusowej na Płockiej - to z moich rejonów , ale ostanio pewnio w wiekszości sklepików które sprowadzają regionalne piwka do dostania

Komentarz

• Rześkie i Kormoran ok. Jednak dla mnie Świeże jeszcze lepsze
                            Niemniej jednak ten olsztyński browar robi duuuużo smakowitego trunku
                            " Ojczyzny nie zabiorą Ci nigdy jeśli nosisz ją w swoim sercu "

Komentarz

• Esk, zacznę od końca. Tatra oraz Harnaś od początku swojego istnienia były z założeniami piwami z niższej półki. Były to tańsze odpowiedniki Żywca i Okocimia. Jakości w nich nigdy nie uświadczono. Od czasu do czasu zdarza mi się wypić takie coś, praktycznie tylko ze względu na nowy kapsel, i ani regresu ani progresu nie zauważyłem.

Ze słodem jęczmiennym się zapędziłem, rzeczywiście można użyć ziarna niesłodowanego i obcych enzymów, niemniej to teoria. W praktyce zawsze ileśtam słodu się dodaje właśnie po to, by enzymy ze słodu rozłożyły skrobię z ziaren niesłodowanych, także koncerny stosują tak czy siak słód.
                              Niemniej nie spotkałem się nigdy z piwem, do którego produkcji nie użyto by jęczmienia. Wszystkie wymienione przeze Ciebie słody miesza się z jęczmiennym przy produkcji piwa. Oczywiście w domu możesz uwarzyć piwo, gdzie jęczmień zastąpisz innymi ziarnami, ale na skalę produkcyjną się tego nie robi. Jeśli znasz jakieś piwa bez dodatku jęczmienia to napisz.

Akurat używanie niesłodowanego ziarna przez koncerny nie jest aż takim problemem. Gorszym jest np. stosowanie metody HGB czy procesu filtracji w przypadku tzw. piw niepasteryzowanych.

---------------------

Jeśli chodzi o piwo w Warszawie to polecam:
                              Rudnickiego, przy skrzyżowaniu z Broniewskiego, za samem jest taki blaszaczek z punktem skupu butelek i tam mają świetny wybór piw
                              Fizz przy rondzie Wiatraczna
                              Piwosza na Płowieckiej przy skręcie w Trakt Lubelski
                              wspomniana Rodzinka Bis przy metrze Wilanowska
                              Leclerc na Bielanach
                              plus Intermarche w Błoniu.

Komentarz

• Widziałem ostatnio browary z Konstancina, pytanie: warto zawracać sobie nimi głowę, czy jednak omijać szerokim łukiem?
                                "Później mówiono, że człowiek ten nadszedł od północy; od Bramy Powroźniczej. Szedł pieszo, a objuczonego konia prowadził za uzdę. Było późne popołudnie i kramy powroźników i rymarzy były już zamknięte, a uliczka pusta"

Komentarz

Pracuję...
                                X