Strona 7 z 7 PierwszyPierwszy ... 34567
Pokaż wyniki od 181 do 195 z 195

Wątek: Pomoc prawna

Cytat Zamieszczone przez bkt Zobacz posta
    Siemanko
    Zalozylem nowy temat, poniewaz stwierdzilem ze wielu z nas ma jakies pytania dot. roznych rzeczy (np pracy, studiow itd.) i moze warto by bylo takie "porady prawne" wyodrebnic (latwiej to mozna znalesc, nie trzeba przegladac calego tematu?). Jesli nie, to prosze przeniesc tego posta do tematu Sprzedam, zamienie pomocy hehe

Mam 3 kwestie do wyjasnienia - czy ktos sie orientuje co mozna zrobic jesli jestem zatrudniony na umowe zlecenie a pracuje 8 godzin czyli tak jak na umowie o prace (informatyk).

Druga kwestia - gdzie powinienem byc ubezpieczony - jako student przy uczelni czy jako pracownik student przy zakladzie pracy, dlaczego koniecznie musialem podac NIP firmy skoro niby jestem ubezpieczony jako student przy uczelni. ?

Trzecia kwestia - bardzo wazna - jak wedlug przepisow prawnych (jakich dokladnie) interpretowane jest pojecie "ukonczenie studiow wyzszych". Znalazlem i slyszalem rozne okreslenia - jedni mowia, ze to obrona dyplomu, drudzy, ze absolutorium (zaliczenie wszystkiego i mozliwosc przystapienia do obrony). Jak to jest?

Jesli temat jest wedlug adminow nie potrzebny to sora:P

art. 167 ust 2. prawa o szkolnictwie wyższym - Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja oraz kierunków związanych z kształceniem w zakresie ratownictwa medycznego i fizjoterapii - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki.
    Co do umowy zlecenia jak się pracuje jak na umowie o pracę - można wystąpić do sądu o stwierdzenie istnienia stosunku pracy, tylko po co wkurzać pracodawcę i narażać się na jego niechęć? Na emeryturę i tak nie ma sensu odkładać do ZUS bo składki przepadną, a na umowie zlecenia do 26 roku życia studenta nie trzeba płacić składek. Urlopy to kwestia dogadania z pracodawcą i można je mieć tak jak na umowie o pracę. W ogóle teraz popularne jest pracowanie b2b i to ma też sens, bo przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności nie ma w ogóle zusu, później 2 lata jest zus ulgowy, ale z tym poczekałbym do skończenia 26 lat.

Cytat Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    To jest przestępstwo ścigane na wniosek pokrzywdzonego, więc jak cofną wniosek to muszą umorzyć.
    Nie do końca muszą, bo zgodnie z art. 12 § 3 kp.k. Wniosek może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu - do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej. Ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne.

Więc teoretycznie istnieje możliwość, że prokurator nie wyraziłby zgody na cofnięcie wniosku, ale wydaje mi się to mocno wątpliwe w praktce - kto chce robić dodatkową robotę jeśli nie musi.

Legionista Awatar Kempes
    Drogie Ludki,

W necie sporo chaotycznych tematów, zanim to poskładam to może ktoś tutaj będzie wiedział

1.Chcę "wynająć" mieszkanie siostrze, bez żadnych umów itp. Czy robienie przez nią comiesięcznych przelewów 1700 zł jest zagrożeniem i bezpieczniej gotówką; czy jakiś organ jest w stanie to namierzyć? Kwota ma pokrywać kredyt+czynsz (wg mojej mamy-księgowej to chyba powoduje, że teoretycznie nie zyskuje 'korzyści' więc chyba spoko, ale nie jest pewna)

2.Chcę "wynająć" od kobiety miejsce parkingowe, też bez żadnego papieru. Czy robienie opłaty przelewem tutaj jest zagrożeniem, że ktoś się "przyczepi" czy raczej nie ma co się obawiać? Tę wiedzę w sumie chce zdobyć dla niej, żeby nie musieć kombinować później z łapaniem jej co miesiąc i przekazywaniem gotówki.

Będę cholera wdzięczny za opinię.
    Jesteś panem własnego losu.

Legionista
    Sam z siebie to nikt się nie przyczepi, może wyjść przy jakiejś kontroli US (co w przypadku osób fizycznych raczej częste nie jest) lub jak siostra doniesie Natomiast jeśli wynajem= koszty to można to rozliczyć na zasadzie kpir, gdzie nie będzie zysku i co za tym idzie podatku.
    Z garażem masz identyczną sytuację, z tym, że ewentualnie zagrożona jest właściciela garażu bo to ona powinna zgłosić umowę w US.
    "To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!"

Bynajmniej to nie przynajmniej!

Legionista Awatar Kempes
    Cytat Zamieszczone przez Kawa Zobacz posta
    Sam z siebie to nikt się nie przyczepi, może wyjść przy jakiejś kontroli US (co w przypadku osób fizycznych raczej częste nie jest) lub jak siostra doniesie Natomiast jeśli wynajem= koszty to można to rozliczyć na zasadzie kpir, gdzie nie będzie zysku i co za tym idzie podatku.
    Z garażem masz identyczną sytuację, z tym, że ewentualnie zagrożona jest właściciela garażu bo to ona powinna zgłosić umowę w US.
    CZYLI Jak dobrze rozumiem:

Teoretycznie obu Paniom mogę powiedzieć, że możemy to załatwiać przelewami bo musiałby się stać cud, żeby ktoś się przyczepił? Czytam właśnie, że to banki zgłaszają do US 'podejrzane' transakcje i że raczej dotyczy to dużo większych kwot etc.

Legionista
    Si.
    Jak chcesz być bardzo ąę, to niech siostra ci to puszcza jako zwrot zaliczki.
    "To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!"

Bynajmniej to nie przynajmniej!

Legionista Awatar Kempes
    Cytat Zamieszczone przez Kawa Zobacz posta
    Si.
    Jak chcesz być bardzo ąę, to niech siostra ci to puszcza jako zwrot zaliczki.
    Dziękuję za rady

Legionista Awatar krzysiek_legia
    Jak to jest z mandatami ze staży miejskiej? W Łomiankach panowie wypisali mi mandat za to że stanąłem nie tam gdzie trzeba i dostałem 100zł mandatu. Płacić czy jest szansa że się przedawni?
    (L)

Czy pracodawca ma prawo wysłać pracownika na badania kontrolne jeśli ten przebywał na zwolnieniu lekarskim ponad 30 dni , jednak nie były to 30 dni jednym ciągiem (czyli w sumie kilka zwolnień z przerwami na dni wolne od pracy)
    " NIE WIEM JAK TO JEST ZABIĆ CZŁOWIEKA , ZABIJAŁEM TYLKO KOMUNISTÓW " - RAFAŁ GAN-GANOWICZ

Orientujecie się jak są przeprowadzane sprawy o podział majątku? Założmy ze sytuacja wyglada tak: Oboje małzonkow wybudowali dom na działce należącej do rodziców jednego z małzonka. Niestety ale doszło do rozwodu. Czy w takiej sytuacji cały majątek jest po stronie tej osoby, która ma działkę?
    Nie mozna się wybronić jakoś z tej sytuacji aby przynajmniej część pieniedzy przeszła na osobę, która jednak ten dom budowała?
    http://www.nweek.pl/jak-przeprowadza...dzial-majatku/
    Ostatnio edytowane przez pioben ; 30-10-2018 o 12:15

Legionista Awatar Michu
    Cytat Zamieszczone przez krzysiek_legia Zobacz posta
    Jak to jest z mandatami ze staży miejskiej? W Łomiankach panowie wypisali mi mandat za to że stanąłem nie tam gdzie trzeba i dostałem 100zł mandatu. Płacić czy jest szansa że się przedawni?
    Mandat już wystawiony przedawnia się po 3 latach. Nie mylić z pismem z prośbą o wskazanie sprawcy wykroczenia - tutaj bardziej w grę wchodzą mandaty za prędkość, fotoradary itd. Jeżeli nie zapłacisz, a organy się skapną, dostaniesz wezwanie do zapłaty lub od razu egzekucję na konto. Jak jesteś na umowie o pracę, pismo może przyjść do szefa/kadr/HR. Finansowo dostaniesz z 10 zł więcej do zapłaty jako koszty upominawcze.

Legionista Awatar Neg
    Cytat Zamieszczone przez Michu Zobacz posta
    Mandat już wystawiony przedawnia się po 3 latach. Nie mylić z pismem z prośbą o wskazanie sprawcy wykroczenia - tutaj bardziej w grę wchodzą mandaty za prędkość, fotoradary itd. Jeżeli nie zapłacisz, a organy się skapną, dostaniesz wezwanie do zapłaty lub od razu egzekucję na konto. Jak jesteś na umowie o pracę, pismo może przyjść do szefa/kadr/HR. Finansowo dostaniesz z 10 zł więcej do zapłaty jako koszty upominawcze.
    A co z pismem z prośbą o wskazanie sprawcy wykroczenia? Moja sprawa poszła do sądu za złe parkowanie bowiem olałem to pismo i ostatnio dostałem awizo z Kielc z sądu bo tam popełniłem wykroczenie, ale nie zdążyłem go odebrać i pytanie. Wyślą mi to ponownie z grzywną na jaką wycenił to sąd czy będą mnie wzywać do składania zeznań?

Sytuacja wygląda tak, że auto zarejestrowane na moją kobietę, pismo o wskazanie sprawcy zostało wysłane z moimi danymi. Dzwonił do mnie jakiś komendant ze straży miejskiej bym wysłał im mejlowo zeznania o przyznaniu się do winy, ale po prostu zapomniałem o tym i teraz jak przyszło mi awizo to sobie przypomniałem heh.
    Fanatyczny Tarchomin

Legionista Awatar Michu
    Cytat Zamieszczone przez Neg Zobacz posta
    A co z pismem z prośbą o wskazanie sprawcy wykroczenia? Moja sprawa poszła do sądu za złe parkowanie bowiem olałem to pismo i ostatnio dostałem awizo z Kielc z sądu bo tam popełniłem wykroczenie, ale nie zdążyłem go odebrać i pytanie. Wyślą mi to ponownie z grzywną na jaką wycenił to sąd czy będą mnie wzywać do składania zeznań?
    A jesteś pewien, że to pismo z sądu, jeżeli nie odebrałeś? Równie dobrze mogło to być z pismo ze Straży Miejskiej. Jeżeli sprawa faktycznie trafi do sądu, to sąd może orzec grzywnę zaocznie, a Ty masz potem czas na odwołanie się od grzywny i sprawa ruszy normalnym tokiem, z wezwaniami na świadków itd. W prawie obowiązuje fikcja prawna dostarczenia pisma, jeżeli nie odebrałeś w ciągu 14 dni.

Cytat Zamieszczone przez Neg Zobacz posta
    Sytuacja wygląda tak, że auto zarejestrowane na moją kobietę, pismo o wskazanie sprawcy zostało wysłane z moimi danymi. Dzwonił do mnie jakiś komendant ze straży miejskiej bym wysłał im mejlowo zeznania o przyznaniu się do winy, ale po prostu zapomniałem o tym i teraz jak przyszło mi awizo to sobie przypomniałem heh.
    Nie musisz z nimi rozmawiać, nieodpisywanie na listy nie jest karalne. To oni muszą Ci coś udowodnić a nie odwrotnie. Mają rok od czasu popełnienia wykroczenia na skierowanie sprawy do sądu. Jeżeli będziesz wiedział, że to już na pewno sąd wysyła Ci pisma, wtedy roczny bieg przedawnienia jest nieważny.

Legionista Awatar Neg
    Dzięki za odpowiedz. Generalnie dostałem 8 mandatów od tych cieci. 4 zapłaciłem, 2 poszły do sądu i... z tego co dowiedziałem się u straży to jedna sprawa została umorzona za zły postawiony znak Druga w toku, więc liczę na umorzenie, ale 400zł z tego co widzę po prostu poszło się niepotrzebnie *****.

Ostatnia sprawa to ta z Kielc właśnie i byłem ciekaw jak to się rozegra bo prowadzę firmę i jakiekolwiek bany na koncie bankowym bo tez się takich rzeczy doczytałem są mi krótko mówiąc nie na rękę.
    Fanatyczny Tarchomin

Legionista Awatar Neg
    U mnie jedna sprawa za "niewskazanie sprawcy wykroczenia" zakończyła się pismem z sądu i grzywną w wysokości 400zł. Jest tam dopisek, że 90 zł koszty rozprawy i 40zł koszt wysyłki, zastanawiam się tylko czy to jest w tych 400zł czy to dodatkowa kwota jaką mam ponieść, ale dziś się już tego nie dowiem bo są jest nieczynny.
    Fanatyczny Tarchomin

Uprawnienia umieszczania postów