Strona 2 z 16 PierwszyPierwszy 12345612 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 60 z 477

Wątek: Nasze Zgody i Kosy z przeszłości

O :* znowu mi emotikon wjechał w lata 1980-te

PORADA: przed ósemką rób najlepiej w takim przypadku spację

Legionista
    w kwestii "egzotycznych" zgód : Zagłębie Sosnowiec miało kiedyś sztamę z Polonią Bytom (!) , choć to śląski klub

szło o to , że Polonii kibicowali głownie potomkowie lwowiaków , którzy bardzo nie lubili się z Ruchem i Górnikiem (rodowici Ślązacy)

i stąd ta dziwna zgoda

co do Legii , faktycznie była długa zgoda ze Śląskiem i Lechią (nawet barwy podobne) , z Radomiakiem i ponoć z Motorem Lublin (wiem,dziwne - ale tak słyszałem!)

z Ruchem i gts (o hańbo ! o wstydzie !) to musiały być luźne układy , jak ktoś słusznie napisał

kosa z Lechem - starsza niż pamiętny finał PP (Legia-Lech 5:0 , Częstochowa 1980) . Poznań tym się wyróżnia , że ma kompleks wyższości wzgledem "azjatyckiej" Warszawy (bo u nich porządek , dobrobyt i pruska dyscyplina) , a poza tym nie maja lokalnego rywala (Warta i Olimpia prawie nie mają kibiców) , a kogoś wszak trzeba nienawidzieć ... Bardzo nielubiane są w Poznaniu Pogoń i Śląsk (taka sąsiedzka rywalizacja , a poza tym "rodowita" Wielkopolska kontra "napływowe" Ziemie Zachodnie).

zatargi z Pogonią i Zagłębiem - w 1998 znalazły się dupowłazy z gts , co to chcieli zgody z Sosnowcem - na szczęście gówno im z tego wyszło

z Pogonią były tarcia w 2001 - i kretyński napis koło stadionu - ale potem wszystko wróciło do normy

najbardziej cenię Legię , potem Zagłębie , a potem Pogoń
    a reszta jest dla mnie nieistotna
    bana mu , temu pestu

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Pesto

najbardziej cenię Legię , potem Zagłębie , a potem Pogoń
    a reszta jest dla mnie nieistotna
    troche szkoda urodzilem sie w elblagu
    a co z Olimpia????
    skad ona sie wziela...

Legionista Awatar Mazi
    Cytat Zamieszczone przez "*PRZEMO
    troche szkoda urodzilem sie w elblagu
    a co z Olimpia????
    skad ona sie wziela...
    Zdaje się ,ze bayo mniej więcej opisał historię na lini Warszawa - Elbląg ...
    you may try - (L) - but it won't die!
    ITI GO HOME!!!

Legionista
    racja nie doczytalem ;p ale chcialem pod kreslic ze zgoda z olimpia rowiez jest i nie nalezy mowic"a reszta jest dla mnie nieistotna "

Legionista
    dziekowa Foxx za info-jak wiesz to jeszcze moglbys podac lata sztamy z Hanysami - szkoda ze tak malo ''zgredow'' ;) mamy na forym.

pozdrowy.
    Legia & Zagłębie !!!

Proszę bardzo. Dokładnych dat Ci niestety nie podam, bo okres, o którym pisałem kończył się, gdy zacząłem chodzić na Legię. Obstawiam początek - jakiś 1979 i koniec... 1980, 81? Było to więc świeże, ale jednak znane mi tylko z przekazów. Jako ciekawostkę mogę Ci napisać, że bodaj w 1990, gdy w drugiej lidze na Gwardię Warszawa zjechał Ruch (ok. 600!) i stawiliśmy się my (od. 300 bardzo dobrej ekipy), to... nic się nie działo, a w przerwie podeszło do nas paru Niebieskich i przekazywali pozdrowienia ludziom z naszej ówczesnej Starszyzny od jakichś Starych z... Motoru :::

Wogóle ta Gwardia w tamtym okresie dziwnie działała na ludzi - z Cracovią (150)... Gadaliśmy (Legia - ok. 100) o przygodach wyjazdowych

Pzdr.

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez *PRZEMO*
    racja nie doczytalem ;p ale chcialem pod kreslic ze zgoda z olimpia rowiez jest i nie nalezy mowic"a reszta jest dla mnie nieistotna "
    ale dla mnie jest nieistotna ! (co nie znaczy , żebym ubliżał Elblągowi)

jak ktoś wpadnie na pomysł zgody np. z Kotwicą Kołobrzeg (też miasto pro-legijne) , to nie znaczy, że zacznę im kibicować

dla mnie liczy się 1.Legia 2.Zagłebie 3.Pogoń ... i tyle

co do Ruchu , to teraz jest taka wielka nienawiść , że wspomnienia o układzie brzmią bardzo dziwnie (to m.in. przez zgodę Legia - Zagłębie)

jest nawet lokalny antagonizm między Cieszynem (Ruch) a Skoczowem (Legia)
    bana mu , temu pestu

Pesto - moim zdaniem nie masz racji. Nie ma żadnego porównania miedzy Olimpią, a np. Kotwicą, ale nie to jest najwaźniejsze. Istotą zgody jest to, że kiedyś odpowiednie osoby (większość najaktywniejszych/o największym autorytecie) uznały w Elblągu odpowiednich partnerów. Zgoda polega na uszanowaniu tego... W naszej - kibicowskiej historii - gdy z takim uznaniem było krucho - kończyło się to źle dla NAS :ks: .

Legionista Awatar Dżon Łejn
    Stone jak pewnie widzisz Pesto nie wymienił w swoich sympatiach BKSu Bielsko z którym Zagłębie ma prawie rodzinne stosunki.To jego zdanie bo nie mówi przecież w imieniu wszystkich kibiców.
    Hidden Content Zamieszczone przez Jaco
    Bas – zajebisty koleś. Bardzo go lubię i szanuję
    Hidden Content

RAAK

Legionista Awatar d.a.r.o.
    Jeśli chodzi o Pogoń to na początku lat 90 były wznajemne bluzgi i nienawiść. Ale co dziwne jakieś trzy lata temu spodkałem kolesia ze Szczecina wiernego kibica Pogoni, który powiedział mi że mimo dobrze wszystkim znanej zgodzie między Legią a Pogonią to na stadionie "portowców" zdarzają sie bluzgi na Legie...Sam nie wiem co o tym myśleć. Jak wszyscy dobrze wiemy u nas na stadionie nie ma takich jazd.

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez bruce BAS lee ;p
    Stone jak pewnie widzisz Pesto nie wymienił w swoich sympatiach BKSu Bielsko z którym Zagłębie ma prawie rodzinne stosunki.To jego zdanie bo nie mówi przecież w imieniu wszystkich kibiców.
    no , w końcu jeden pokumał
    pewnie byłeś prymusem na szkoleniach partii BAAS ho:

co do Bielska - Białej , to klub jest mi obojętny , ale miasto i region uwielbiam
    BB jest niepowtarzalne - dwa miasta w jednym , pomnik Lutra , góry , 18 Psychiczny Batalion :buhaha:

na Pogoni faktycznie jest podział , z tym że aktywniejsi kibice z reguły lubią Legię
    bana mu , temu pestu

Legionista
    Bluzgi na stadionie Pogoni o Legii ? To klamstwo wierutne. Owszem jakis pijany oszolom cos moze krzyknac. Ale nigdy wiecej osob. Albo glab jakis gwizdnie. Nie powiem ze caly stadion spiewal piosenki o Legii ale sa spiewane.

Z innej beczki to ja z kolei stalbym sie pierwsza ofiara zerwania zgody Pogoni z Legia. Wysiadlem z pociagu w Szczecinie w szaliku ...Legii i spokojnie szedlem do autobusu. Spotkalem grupke kibicow Pogoni (ktorych z uwagi na to ze bylem mlody nie znalem). Na szczescie wypytali mnie najpierw dokladnie zanim morde obili. Wyjasnilo sie ze nie bylo mnie w Szczecinie i ze nie wiedzialem o wojnie.
    Co do daty kiedy to bylo. Bylo to na 100 % na poczatku lat 80. Powiedzmy jakis 82 -83 rok (pamietam kiedy musialem szal kitrac w szafe
    Oj spiewalo sie wtedy rozne piesni o Legii ktorych teraz nie przytocze w calosci z wiadomych wzgledow ale szlo tak ... zdradzilas Legio mnie rzuce sie w morskie fale lecz nie utopie sie bo plywam doskonale .... dalej byla druga zwrotka mniej cenzuralna
    Jeden Klub, Jedna Miłość, Jedna Wiara
    POGOŃ SZCZECIN Dla Niej Chwała

Administrator Awatar Raffi
    Nawet ładne
    podpis cyfrowy <--------
    ================
    Zaprawdę powiadam wam, nie ma takiej siły jak ta.... LEGIA! LEGIA! LEGIA!

Hell - przecież Pogoń oficjalnie była na Legia - Videoton (conajmniej połowa lat 1980-tych), więc zgoda musiała być zerwana później, niż piszesz. Pamiętam, że wszyscy od nas chcieli się wymieniać na barwy z Węgrami (mieli zawodowo zrobione szaliki, niebiesko-czerwone pasiaki). Każdy oczywiście myślał, żeby mieć fajny "szal Pogoni" '8

Legionista
    Moze Ston masz racje - sam zwatpilem teraz. Nie moge tego powiazac z jakims konkretnym faktem. :fu: Mogl to byc 86 lub 87. Wiem ze szal Legii byl z wloczki - dzieki mamo za dziarganie :+: I zaniecghalem jego noszenia w szkole sredniej z przyczyn opisanych powyzej. Na meczu z Verona juz go nie mialem, a to byl 87 rok.

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Stone

Co do Lechii i Pogoni, to nie znam (chyba nikt nie zna ) powodów wielkiej animozji między nimi. Nie chcę tutaj przeprowadzać wiwisekcji podziałów w naszych szeregach. Napiszę tylko, że od bardzo dawna była frakcja "gdańska" i "szczecińska" i bardzo wiele róznych rzeczy z tego wynikło... :jebło:
    -------------------------------------------------------------------------------------
    Jesli chodzi o lata 70 to Pogon z Lechia niezbyt za soba przepadaly, ale bywaly normalne kontakty i spotykajac sie na kibicowskim szlaku np. Pogon jechala do Bydgoszczy ,normalnie rozmawiano.Czesc kibicow Pogoni stwierdzila ze Lechia jest OK.Ale juz rok pozniej gdy Lechia byla w Stargardzie bylismy bee,nie tyle aby sie bic ale uswiadomiono nam ze jestesmy nielubiani.Wszyscy lechisci stwierdzili ze Pogon jest falszywa a jedyne co nas z nimi laczy to zgoda z Legia.Wiec zrobiono jak ustalono kosa z Pogonia, bez ogladania sie na Legie.Jak pisal Stone- frakcja szczecinska okazala sie mocniejsza i stosunki na lini L-L ulegly ochlodzeniu .Jako ze Pogon miala tez kose z Arka, doszlo do kuriozalnej sztamy na jeden dzien Lechii z Arka w celu rozbicia Pogoni grajacej mecz ligowy w Gdyni (chyba z Baltykiem) .Ten jednodniowy pakt zakonczyl sie komicznie.Gdy Pogon zostala obita, przyszla kolej na Arke, ktora dostala tegie baty,a czesc arkowcow zabarykadowala sie w zajezdni trolejbusowej(niewiele im to pomoglo) w Gdyni-Redlowie co bylo dos szeroko opisywane w mediach "Bandyci w zajezdni","Chamstwo w zajezdni "itd Mysle ze od tego momentu w Szczecinie Lechia zostala znienawidzona.
    Lata 80 Lechia wchodzi do Extraklasy nastepuja mecze z Legia caly stadion ryczy Legia K....,ale najbardziej znani kibice Legii siedza na sektorach Lechii i melanzuja do tego stopnia, ze zostaja w Gdansku na pare dni,czyli pokutuja znajomosci z lat 70. Natomiast kontakty z Pogonia sa zerowe,po prostu mijamy sie roznych ligach i niedochodzi do bezposrednich spotkan az do lroku 90 kiedy to Pogon pojawia sie w 80 osobowej bandzie i bije chlopakow w salonie gier,a nastepnie demoluje bar mleczny "Muszelka" w Gdansku-Wrzeszczu.Jako ze Pogon to jeszcze wtedy "metale",a Lechia glowna sile napedowa sa skinhedzi, powstaje potezne cisnienie na Pogon.Do tego stopnia ze sa teksty typu "jedziemy lac satanistow,brudasow"itd Ten wyjazd dochodzi do tak prestizowego jagdyby chodzilo o wyprawe krzyzowa.Z Gdanska wybiera sie 250 ludzi totalnej huliganki bez przypadkowych ludzi.Zadymy ogarniaja praktycznie casla droge na stadion Pogoni (jest dosc dluga).
    W nastepnym roku czyli 91 Pogon po raz kolejny zawitala do Gdanska,tym razem ponad 200tu,w Gdansku-Olivie czesc z nich dostaje lanie w kolejce SKM w czym wydatnie pomoglo nam paru legionistow.
    Legii na stadionie we Wrzeszczu melduje sie ok 40, wiekszosc to doborowa strszyzna Legii.Troche bylismy zdziwieni ze ze zgody przeszli w stan totalnej wojny.Dochodzi do smiesznych sytuacjii, kiedy caly stadion milczy Pogon z Legia bluzgaja sie wzajemnie.Zaczely sie ocieplac znajomosci Lechii z Zaglebiem(wlasciwie poznawac) poniewasz Sosnowiec to miejsce zbiorek koalicjii przed meczami na stadionie Slaskim.
    Tu niezbyt pamietam kolejnosc,ale mamy wyjazd na Gwardie Warszawa,a Wy znowu lubicie sie z Pogonia,ostro dymimy z policja.Czesc Legionistow ma pretesje ze zrobilismy rozrube w Wa-wie,oczywiscie tych z frakcjii Szczecinskiej.Niby zgody juz nie bylo ale czesto bywamy w Wa-wie i ostro balujemy.Osobiscie bylem na Legia-Menchester U,z pamietnym wejsciem "Dzidka" w szaliku lechii i przerwaniu spotkania)
    W polowie lat 90 moja przygoda z wyjazdami sie konczy wiec nie bede zbytnio sie rozpisywal mimo ze znam sprawy.
    Reasumujac Wojna Pogoni z Lechia ma podloze chuliganskie i trwale.
    Wiem ze doszlo nawet do bojki w autobusie miedzy frakcjami "G"i"SZ",no ale na ten temat wole sie nie wypowiadac.

Przepraszam za bledy,styl i wszystko co wynikalo z mojego pospiechu.
    Pozdrawiam
    Lechia Gdansk

Hell i wszystko się zgadza.

Witam T.D. Super, że zabrałeś głos w tej dyskusji, ale mam jedno sprostowanie. Gdy byliście na Gwardii - wszystko było OK. Zadyma była na Hutniku i dotyczyła nie policji, tylko "widzów", którzy przyszli obejrzeć mecz. Nie rozumieliście o co nam chodzi, bo przecież Hutnik, to nie Legia...
    A i jeszcze jedno - zarówno Gwardia - Lechia, jak i Hutnik - Lechia było kawałek czasu przed odnowieniem zgody Legia - Pogoń.

Pozdrawiam. Wpadaj częściej.

Legionista
    Tak Pogon wtedy (lata 80 i 90) kibicowala dwom ekipom Pogoni i Iron Maiden. Slawne byly szczecinskie rajdy na spodek na koncerty Ironow. Zawsze najliczniejsza ekipa spoza slunska. Ostatni jako taki rajd odbyl sie na stadionowy koncert AC DC.
    Swoja droga w swojej historii Pogon to nie byla szczodra w uczuciach i zdaje mi sie ze przyjaciel byl jeden - Legia. Jak sie myle niech ktos mnie sprostuje. Nie jestem pewien co do Radomiaka czy to byla nasza zgoda rowniez czy tylko Legii (podobnie jak teraz z Zaglebiem). Oczywiscie na reprezentacji bylo tak ze wszyscy jednoczyli sie wokol Legii - bo ona miala najwiecej zgod.

Legionista
    Hell moglbys cos napisac na temat Czestochowy jak z Zaglebiem jeszcze byliscie.

pozdro.
    Legia & Zagłębie !!!

Legionista
    rKwa nie wiem nie bylem ale masz za to relacje UGG ze forum Pogoni o zdarzeniach w Chorzowie:

16.11.1994, Zabrze

Polska-Francja 0:0 i szmata: Cracovia-Pogoń 1:0

Nas dwa autokary.Pod stadionem spotykamy sie z dwoma autokarami Legii i razem ruszamy na sektory.Wczesniej swoj ”intelekt” pokazuja psiarskie ktore ... nie chca dopuscic nas do przyjaciół z Legii (nie czaili o co chodzi ) ,krótkie starcie i wspolny (Pogon+Legia) wjazd na stadion.
    Na sektorze Pogoń,Legia,Z.S,Stal Bielsko-Biała.

W pewnym momencie korona stadionu przechodzi Craxa w kominiarkach ale do centarlnego zwarcia z nami nie dochodzi za to za chwile Pasy ”wjezdzaja” jak w masło w KSG który siedział obok nas (za płotem)
    Kilka minut pozniej, po przeciwległej stronie wywieszja swoja szmate... Cracovia-Pogoń 1:0

Po meczu psiarskie trzymaja nas na stadionie do czasu az wszystkie ekipy beda juz daleko w Polsce.
    Po wyjsciu ze stadionu w 4 autokary ruszamy na Zabrze i okolice ale ostatecznie nikogo nie trafiamy i dajemy za wygrana.

W drodze do Szczecina nic ciekawego juz sie niewydarzyło, Legia za to trafia po trasie, pod MC Donaldem Arke.

Był to jeden z ostatnich (niestety) naprawde konkretnych wyjazdów Pogoni na reprezentacje.
    Rok pozniej jedziemy do Paryza na rewanz - Francja-Polska 1:1, 16.08.1995 r.

Jest sporo fotek z tych meczów ale jak zwykle skanera brak

Tyle historii

Legionista
    Hell i wszystko się zgadza.

Witam T.D. Super, że zabrałeś głos w tej dyskusji, ale mam jedno sprostowanie. Gdy byliście na Gwardii - wszystko było OK. Zadyma była na Hutniku i dotyczyła nie policji, tylko "widzów", którzy przyszli obejrzeć mecz. Nie rozumieliście o co nam chodzi, bo przecież Hutnik, to nie Legia...
    A i jeszcze jedno - zarówno Gwardia - Lechia, jak i Hutnik - Lechia było kawałek czasu przed odnowieniem zgody Legia - Pogoń.

Pozdrawiam. Wpadaj częściej.
    Mozliwe ze masz racje.
    Swoim postem chcialem dowiesc ze napiete stosunki na linni Szczecin-Gdansk nie wziely sie z kosmosu.
    Jesli chodzi o L-L to jest to ewenement na skale europejska)
    Czeste melanze na reprezentacjii,dobre kontakty wplywowych (ale juz tylko na Lechii,bo w Legii wszystkich za morde trzyma TB) kibicow,kontakty prawicowcow itd.No ale to temat na inna dyskusje,nawet nie czuje sie na silach by to opisywac bo sprawa jest tak pogmartwana.
    Wiec pewnie pozostanie jak jest,ni to zgoda ni to kosa,szacunki ,wzajemne znajomosci i wielu oponentow po obu stronach.naprawde istne dziwactwo))

Ps Aby odzwierciedlic jak to wyglada polecam ten link)
    http://www.lechia.gda.pl/cgi-bin/forum/post/2193.shtml

Pozdrawiam
    Lechia Gdansk

Zgodzę się z Tobą, że te kontakty to ewenement na skalę swiatową Znam dokładnie przyczyny "zamieszania" na linii L - TB - L i zdecydowanie uważam, że nie jest to temat na net...

Co do topicu - do którego wrzuciłeś link - super klimacik.

PS Mam jeszcze pytanie "historyczne", może pamiętasz... Byłem w Olsztynie (Legia - Jaga) w '89, gdzie wpadło trochę chłopaków z Gdańska z M...nem na czele. Mam pytanie - kontrowersję do wyjaśnienia. Czy wtedy mieliście jeszcze zgodę z Jagiellonią?

Pozdrawiam.

Sorry - zapomniałem o PORADZIE i znowu wrzuciłem emotikona zamiast daty: 1989.

Legionista

PS Mam jeszcze pytanie "historyczne", może pamiętasz... Byłem w Olsztynie (Legia - Jaga) w '89, gdzie wpadło trochę chłopaków z Gdańska z M...nem na czele. Mam pytanie - kontrowersję do wyjaśnienia. Czy wtedy mieliście jeszcze zgodę z Jagiellonią?

Pozdrawiam.
    Zgoda z Jaga zostala zakonczona na wiosne87 lub 88 roku jeszcze w extraklasie.Gdy odbywal sie final PP w Olsztynie bylismy juz w II lidze.
    Wlasnie przeczytalem Twoje relacje z Olszytyna....wiec wiesz juz wiecej
    Kiedys rozmawialem z jednym gosciem z Widzewa(chyba), jak pojechali dopingowac Jage do Olsztyna.Byli bez barw,wchodza do knajpy i konsternacja bo tam Lechia,szybko zmieniaja knajpe i wchodza do kolejnej,a tam tez Lechia,czyli ogolne zaskoczenie)Niestety nie bylem tam osobiscie,ale sporo sie nasluchalem,wszyscy twierdzili ze super wyjad.

A pamietasz wasza absencje na meczu Arka-LegiaII?
    Wielu chlopakow sie na was wnerwilo czekajac na dworcu,a..... bylo juz blisko, bo chetnych na wyjazd do Gdyni bylo 150 luda.Gdyby Legia dojechala, to mysle ze dzisiejsze uklady na mapie polski wygladaly by inaczej)

Pozdrawiam

Wiem więcej, dzięki

Co do absencji - to pamiętam. Powód ten sam, co w przypadku L - TB - L. Pewne osoby u nas popełniły JEDEN błąd, który pociągnął bardzo wiele konsekwencji...

Administrator Awatar MaxyM
    Trochę odejdę od głównego tematu dyskusji, ale dziś wyczytałem na forum Dyskoboli, że mają kosę z Legią, mają i już, chyba przez Jóźwiaka, tak mi się wydaje.

p.s.

Dlaczego Le.ią - wychodzi mi Legiią?

Legionista
    Stone ale przynajmniej u Was ktos panuje nad towarzystwem. Natomiast na Cracovii nikt. Stad u nich wszystko idzie na zywiol. Tylko czekac kiedy beda chodzic po stadionie i swoich piknikow
    Pamietam jak na Legii obalili plot to nikt nie wszedl na murawe bo mieli zakaz. W Szczecinie tylko zdjeli druty kolczaste z gory plotu to na najblizszym meczu gowniarzeria wpakowala sie na plyte. Pomimo tego ze bylo mowione ze kibice sami maja pilnowac porzadku. Byly zapewnienia ze bedzie cacy. A wskoczyli na murawe dla jaj bo przyjezdnych nie bylo i sie nudzili.

Legionista Awatar Mazi
    Cytat Zamieszczone przez hell
    Pamietam jak na Legii obalili plot to nikt nie wszedl na murawe bo mieli zakaz.
    Domyślam się ,że chodzi o mecz z Widzewem ?
    Bo rzeczywiście , gdyby nie kibice pilnujący porządku mogła by być powtórka z Legia - GKS'95 .
    you may try - (L) - but it won't die!
    ITI GO HOME!!!

Legionista
    Nie pamietam dokladnie. Wiem ze glowna osoba widoczna w szczelinie plotu byl Bosman ktory wszystkich przepedzal od dziury.

Ale jak juz o takich zdarzeniach to przypomnialy mi sie historie z meczow Pogon - Lech o ktorych napewno nie wszyscy wiedza. Bylo to kilka lat temu. Na Pogoni - sektor gosci posiadal jeszcze drewniane lawki. W nocy (nad ranem ??) kibice poszli na stadion i wszystkie lawki w sektorze dla gosci wysmarowali jakimis smarami. Lech przyjechal jak zwykle do Szczecina licznie i sie chopczyki zdenerwowali ze ciuchy se wyszlajaja. Pierwsze co zaczeli robic to wyrywac lawki i wrzucac na plyte. Tym samym wydali na siebie wyrok bo policja ich spacyfikowala i obila.
    Na najblizszym rewanzu kibice Pogoni zastali posmarowany smarami plot i nie dosc ze nie bylo gdzie flag wywiesic to jeszcze po strzelonej bramce nie bylo jak okazac euforii (wskakujac na plot).

Uprawnienia umieszczania postów