Strona 89 z 90 PierwszyPierwszy ... 3979858687888990 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 2,641 do 2,670 z 2687

Wątek: Wątek patriotyczny

Legionista Awatar BlackAdder
    Chodzi o zmuszenie wojska ukraińskiego do opuszczenia Lwowa, który usiłowali zająć - czyli zwycięski koniec walk w Semper Fidelis.

Aczkolwiek rzeczywiście semantycznie trafniejsze jest określenie Oswobodzenie Lwowa.

Oczywiście tą zacną rocznicę uczcili również Kibice Legii:

https://www.facebook.com/legiawarszawaofmc
    Ostatnio edytowane przez BlackAdder ; 23-11-2017 o 09:14
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

Dziś po raz ostatni zebrał się Sejm Ustawodawczy (w 1922 roku)...

Administrator Awatar Raffi

Plakat z 1930 roku przed obchodami 100-ej rocznicy Powstania Listopadowego
    podpis cyfrowy <--------
    ================
    Zaprawdę powiadam wam, nie ma takiej siły jak ta.... LEGIA! LEGIA! LEGIA!

Dziś przypada 36 rocznica wprowadzenia stanu wojennego:

https://www.tvp.info/35198755/prezes...szcze-zagojone

Pamiętamy!
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

Dziś mija 47 rocznica Grudnia'70:

http://www.tvp.info/35245078/musimy-...nicowe-w-gdyni

Pamiętamy!

P. Brodacki wspierany przez RDO wygrał proces przeciwko tvn:

https://www.tvp.info/35301016/onetpl...-konspiratorki

M. in. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał, że godność narodowa jest dobrem osobistym

Lechitka Awatar Viola
    A my swoje... 99 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Cześć i Chwała Bohaterom!

NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ

Jak długo trwa pamięć o grobach, tak długo trwa siła związku z ojczyzną.

Legionista Awatar Warszafiak
    "You'll never walk alone "

Robi wrażenie godne tego Powstania

Legionista Awatar Jaco
    Brawo Lechici. Piękny pokaz patriotyzmu! Szczególne oklaski dla "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz"
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista Awatar bloniaq
    dziś przypada 140 rocznica śmierci Aleksandra Wielopolskiego

Cytat Zamieszczone przez Stanisław Cat-Mackiewicz
    Polityka powstania 1863 roku była polityką samobójczą. Powstanie wybuchło imieniem Litwy i Rusi, i przegrało całkowicie właśnie Litwę i Ruś. Program Wielopolskiego, jako program przeciwstawiający się powstaniu, był jedynie rozumny i słuszny. O tym także nie warto już dzisiaj dyskutować – kto tego nie rozumie, przeczy oczywistościom. Natomiast można słusznie powiedzieć, że pomimo swego doskonałego programu Wielopolski jako polityk w polityce wewnętrznej nie zdał egzaminu, nie potrafiły przekonać społeczeństwa do ofert rosyjskich w tych czasach, a mówiąc nawiasem, Rosja cesarska nigdy nie była tak bliska uwzględnienia polskich aspiracji, jak właśnie w epoce namiestnika Konstantego Mikołajewicza. Pół blisko wieku później Dmowski będzie próbował odnowić program Wielopolskiego, mając już dużą część społeczeństwa za sobą. Ale wtedy Stołypin odtrąci jego program, a w stosunkach bilateralnych decydujące jest życzenie silniejszego. Wielopolski przegrał, tak jak przegrał Stanisław August, ponieważ mieli do czynienia ze społeczeństwem, które konsekwentnie nie tylko działać nie umie, lecz nawet myśleć nie umie. Pewna osoba po przeczytaniu mego Stanisława Augusta napisała do mnie, iż uważa, że Stanisław August był za grzeczny. Istotnie, metody Stanisława Augusta polegały na przymilaniu się wszystkim naokoło, kręceniu ogonkiem i przysiadaniu, metoda Wielopolskiego na brutalizowaniu, mówieniu impertynencji i niegrzeczności. Przegrał jeden i drugi, ale to nie znaczy, aby ich przeciwnicy nie pchali Polski do zguby.
    Jedynie prawda jest ciekawa
    Józef Mackiewicz

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Wiem, że ten wątek nie jest zbyt popularny ale mam nadzieję, że uda mi się Was namówić do pomocy.
    W ramach budżetu partycypacyjnego na 2019 rok zgłosiłem na Ochocie bardzo ambitny pomysł.
    Chciałbym wybudować "Alejkę Patriotyczną na Rakowcu".
    Projekt wstępnie przeszedł weryfikację.
    Następnym krokiem jest jego prezentacja, która odbędzie się już 1 marca.

Zamysł jest bardzo prosty, a jednocześnie oryginalny.

1. Zakłada wymianę starego chodnika na odcinku blisko 500 metrów
    2. Położenie biało-czerownej kostki, na której w odległości ok 50 metrów będzie widniała ważna data z historii naszego kraju. Wzór kostki ustalimy później.
    3. Obok każdej z nich stanie dodatkowo stylizowana tabliczka opisujące dane wydarzenie- wszystko ułożone chronologicznie od przykładowo 966- Chrztu Polski, kończąc na 1944- Powstaniu Warszawskim.

Takich dat będzie więc 10 i tu mam do Was prośbę - jakie daty i dlaczego powinny się tam znaleźć?

Z góry dziękuję za zaangażowanie!
    O projekcie będę was informował na bieżąco.

Ostatnio edytowane przez Bobicz ; 22-02-2018 o 09:16

Legionista Awatar Mar00
    Pomysł świetny
    Ode mnie kilka propozycji na początek. W zasadzie najtrudniejsze zadanie to moim zdaniem wybranie TYLKO 10 dat w naszej ponad 1000-letniej historii. Co do samych dat/wydarzeń poniżej, to każdy wie "kto, co był" więc nie ma chyba sensu opisywać w szczegółach co która data oznacza. Starałem się dokonać zestawienia wydarzeń, które albo są istotne dla Polaków, albo miały wpływ na przebieg dziejów Europy / Świata.

I taka mnie myśl naszła przy okazji - rozważałeś wersję tych tabliczek dodatkowo w innych językach lub chociaż w lengłydżu? Myślę, że to miejsce mogłoby mieć dodatkową wartość, jeśli ściągałoby także zagranicznych turystów. Taka historia Polski w pigułce

A zatem:
    966 - Chrzest Polski
    1525 - Hołd Pruski *
    1683 - Odsiecz wiedeńska
    1791 - Konstytucja 3 maja
    1830 - Powstanie listopadowe
    1863 - Powstanie styczniowe
    11.11.1918 - Odzyskanie niepodległości
    1920 - Cud nad Wisłą
    1939 - Początek II WŚ
    1944 - Powstanie warszawskie

* - ewentualnie zamiast tego może być wojna polska-rosyjska 1609-18 i wojska chorągwi polskiej w Moskwie. W naszej polskiej świadomości data mało wryta do świadomości, ale dla Rosjan dzień wycofania naszych wojsk z Kremla do święto narodowe (Dzień Jedności Narodowej). Sądzę, że warto to przypominać i podkreślać.

Gintleman Awatar księciuniu
    A Okrągły Stół gdzie??

Lubię sobie jebnąć posta.

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
    St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

Legionista Awatar TNTP
    Cytat Zamieszczone przez księciuniu Zobacz posta
    A Okrągły Stół gdzie??

Hola, hola 2015 koniec wolności, ale również narodziny nadziei czy tam Nadieżdy czyli KOD

Ogólnie to co napisał Maro to optymalne i chyba mało kontrowersyjne daty
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar Mar00
    Cytat Zamieszczone przez Bobicz Zobacz posta
    [...] kończąc na 1944- Powstaniu Warszawskim [...]
    Cytat Zamieszczone przez księciuniu Zobacz posta
    A Okrągły Stół gdzie??

No powiedzmy, że przyjąłem cezurę czasową Bobicza i nie miałem tego dylematu

Mar00- data końcowa 1944 nie jest przypadkowa

A tak serio chcę uniknąć kontrowersji, nie chodzi o to aby ktoś przyszedł i to rozwalił.

Wiekie dzięki za propozycje i czekam na więcej >>>
    Ostatnio edytowane przez Bobicz ; 21-02-2018 o 16:29

Legionista Awatar Jaco
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

A jak nie Hołd Ruski, to przynajmniej Kłuszyn 1610. Unia w Krewie, dająca umowny początek kilkusetletniej potędze Rzeczypospolitej, też by chyba nie zaszkodziła. Natomiast z Hołdem Pruskim to bym się zastanowił, bo był on błędem, który odbija nam się czkawką do dzisiaj. Bezwzględnie należało inkorporować Prusy Zakonne.

Tak generalnie to tylko 10 ciężko wybrać.
    Ostatnio edytowane przez BlackAdder ; 21-02-2018 o 17:20

Black Adder/ Jaco- dzięki. Będę wdzięczny za wypisanie waszcyh TOP 10. Liczę także na innych.
    Jest szansa zrobić coś pozytywnego dla naszego kraju.
    Wasze opinie zbieram do niedzieli

Dziś otrzymałem także jedną z propozycji która szczególnie mi się spodobała.
    16 października 1978 - kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II.
    Czuję z tego powodu ogromną dumę. Ogólnie chcę iść w kierunku pozywtynych wydarzeń.

A tu mała inspiracja Tomasza Bagińskiego- Animowana historia Polski. Stare ale dobrze zrobione.
    https://www.youtube.com/watch?v=2DrXgj1NwN8
    Ostatnio edytowane przez Bobicz ; 21-02-2018 o 22:15

Koronacja Bolesława Chrobrego
    Unia Lubelska
    Kircholm
    Wiktoria chocimska
    Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
    Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)
    ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Legionista Awatar rey
    Trochę duża rozpiętość czasowa między chrztem, a 1525 rokiem. Po drodze trochę działo Może koniec rozbicia dzielnicowego, no albo Grunwald 1410?
    ...zmartwychwstałe miasto rodzi ludzi nieśmiertelnych...

Rey- zgadzam się. Zależy mi aby nie było raczej dużej luki między datami i zachaczyć o najważniejsze/ pozytywne w danym okresie.

Proszę bardzo, jednakże nawet robiąc wyciąg z wyciągu wyszło mi 15 - ale może coś wybierzesz .

Nadmieniam, że jest to moja subiektywna wizja, niemniej nawet wśród historyków nie znam dobrego, który byłby od tego wolny

966 – Chrzest Polski, nasz Kraj zaczyna korzystać z dobrodziejstw cywilizacji łacińskiej
    1025 – Bolesław Chrobry zostaje pierwszym królem Polski. Władca Polski staje się równy europejskim królom i rozpoczyna trwającą prawie osiem wieków historię Królestwa Polskiego.
    1385 – Unia w Krewie, umowny początek kilkusetletniej potęgi państwa polsko-litewskiego.
    1410 – bitwa pod Grunwaldem, złamany kręgosłup śmiertelnego wroga Polski i Litwy, Państwa Krzyżackiego.
    1468 – pierwszy sejm walny Królestwa Polskiego z udziałem wybranych posłów, umowny początek polskiego parlamentaryzmu.
    1492 – rozpoczynają się trwające z niewielkim przerwami blisko 200 lat wojny Rzeczypospolitej z prącym po trupach na zachód Księstwem Moskiewskim.
    1610 – jedno z najwspanialszych zwycięstw Oręża Polskiego, bitwa pod Kłuszynem. W konsekwencji Polacy zdobywają Moskwę i pojawia się szansa na objęcie terenów zajętych przez Księstwo Moskiewskie cywilizacjią łacińską.
    1658 – Ugoda w Hadziaczu, Polacy i wykształcone warstwy Kozackie idą po rozum do głowy zdając sobie sprawę, że tylko wspólnie mogą sprzeciwić się śmiertelnemu wrogowi, Moskwie.
    1683 – Bitwa pod Wiedniem, Polacy ratują Europę przed zalewem pohańców.
    1791 – Konstytucja III Maja, Polacy pokazują, że potrafią zreformować własne państwo. Głośny krzyk
    I Rzeczypospolitej w obronie swojej państwowości.
    1918 – Odzyskanie Niepodległości, Polska po grubo ponad 100 latach wraca na mapę Europy.
    1920 – Bitwa Warszawska, Polacy ratują własne państwo i Europę przed zalewem bolszewików.
    1944 – Powstanie Warszawskie, ostatni donośny krzyk II Rzeczypospolitej w obronie wolności.
    1978 – świat w szoku - Polak, z komunistycznego kraju, zostaje papieżem.
    1980 – powstanie pierwszej Solidarności, największego społecznego ruchu sprzeciwiającego się komunistom w rządzonych przez nich krajach. Początek końca komunizmu w Polsce.

Przede wszystkim 1916
    A na serio:
    966
    1410
    1683
    1791
    1830
    1863
    1918
    1920
    1944
    1978

Legionista Awatar KRA
    Cytat Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    Proszę bardzo, jednakże nawet robiąc wyciąg z wyciągu wyszło mi 15 - ale może coś wybierzesz .

Nadmieniam, że jest to moja subiektywna wizja, niemniej nawet wśród historyków nie znam dobrego, który byłby od tego wolny

966 – Chrzest Polski, nasz Kraj zaczyna korzystać z dobrodziejstw cywilizacji łacińskiej
    1025 – Bolesław Chrobry zostaje pierwszym królem Polski. Władca Polski staje się równy europejskim królom i rozpoczyna trwającą prawie osiem wieków historię Królestwa Polskiego.
    1385 – Unia w Krewie, umowny początek kilkusetletniej potęgi państwa polsko-litewskiego.
    1410 – bitwa pod Grunwaldem, złamany kręgosłup śmiertelnego wroga Polski i Litwy, Państwa Krzyżackiego.
    1468 – pierwszy sejm walny Królestwa Polskiego z udziałem wybranych posłów, umowny początek polskiego parlamentaryzmu.
    1492 – rozpoczynają się trwające z niewielkim przerwami blisko 200 lat wojny Rzeczypospolitej z prącym po trupach na zachód Księstwem Moskiewskim.
    1610 – jedno z najwspanialszych zwycięstw Oręża Polskiego, bitwa pod Kłuszynem. W konsekwencji Polacy zdobywają Moskwę i pojawia się szansa na objęcie terenów zajętych przez Księstwo Moskiewskie cywilizacjią łacińską.
    1658 – Ugoda w Hadziaczu, Polacy i wykształcone warstwy Kozackie idą po rozum do głowy zdając sobie sprawę, że tylko wspólnie mogą sprzeciwić się śmiertelnemu wrogowi, Moskwie.
    1683 – Bitwa pod Wiedniem, Polacy ratują Europę przed zalewem pohańców.
    1791 – Konstytucja III Maja, Polacy pokazują, że potrafią zreformować własne państwo. Głośny krzyk
    I Rzeczypospolitej w obronie swojej państwowości.
    1918 – Odzyskanie Niepodległości, Polska po grubo ponad 100 latach wraca na mapę Europy.
    1920 – Bitwa Warszawska, Polacy ratują własne państwo i Europę przed zalewem bolszewików.
    1944 – Powstanie Warszawskie, ostatni donośny krzyk II Rzeczypospolitej w obronie wolności.
    1978 – świat w szoku - Polak, z komunistycznego kraju, zostaje papieżem.
    1980 – powstanie pierwszej Solidarności, największego społecznego ruchu sprzeciwiającego się komunistom w rządzonych przez nich krajach. Początek końca komunizmu w Polsce.
    W zasadzie wyczerpująca lista. Bez wątpienia bitwa pod Kłuszynem lub sam Hołd Ruski (Szujskich) z 1611 powinny być obowiązkowo.
    Dodałbym jedynie 1320 (koronacja Łokietka) lub 1331 bitwę pod Płowcami jako umowne daty końca rozbicia dzielnicowego.

Ważnych lub chwalebnych dat jest za dużo, by wybrać tylko 10. Może wybierz jedną z dwóch opcji: militarną lub cywilizacyjną.
    W tej pierwszej sławne wiktorie, w drugiej bez nich.
    Czyli dla przykładu w pierwszej 1920, w drugiej 1918. Jeśli militarna, to 1410 is a must, jestem zdruzgotany, że nie wpisałem...
    Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
    Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)
    ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Temat dat mamy ogarnięty. Dzięki za zaangażowanie. Przejdźmy więc do tematu ułożenia nawierzchni.

Przypominam - "Alejka Patriotyczna na Rakowcu". Zrywamy stary asfaltowy chodnik na odcinku 500 metrów. Kładziemy biało-czerwoną kostkę. Co ok 50 metrów będzie na niej ważna data z historii Polski z tabliczką informacyjną obok.

Jaki wzór kostki byście tu widzieli?

Poniżej 3 moje propozycje. Na wasze czekam do końca jutrzejszego dnia.

1. słowiański styl

Najbardziej do gustu przypadł mi słowiański wzór ludowy. Pasuje kontekstowo, idealny pod kostkę brukową.
    Jest ich naprawdę sporo, można wybrać jeden wiodący bądź ułożyć ich kilka.
    Myślę że może to naprawdę ładnie wyglądać.

2. Flaga

Tu koncepcja jest prosta. Układamy pofalowaną flagę po całości. Tu mam jednak lekki zgrzyt- jakoś głupio spacerować po fladze, nawet jeśli to będzie tylko nawiązanie.

3.Szachownica

Problem jak wyżej, ale pisze w ramach propozycji. Tu dodatkowo koncepcja trochę nie pasuje do starych dat.

Ostatnio edytowane przez Bobicz ; 26-02-2018 o 12:31

Legionista
    ,,Szachownica" z prostokątów ( wzór cegiełki ) oddaje barwy narodowe i nie pozwala na deptanie flagi, szachownicy lotniczej i innych symboli, pozostaje tylko kwestia utrzymania tych kolorów w dłuższej perspektywie.

Cytat Zamieszczone przez mrquad Zobacz posta
    ,,Szachownica" z prostokątów ( wzór cegiełki ) oddaje barwy narodowe i nie pozwala na deptanie flagi, szachownicy lotniczej i innych symboli, pozostaje tylko kwestia utrzymania tych kolorów w dłuższej perspektywie.
    w budżecie można wprowadzić poprawkę w postaci dodatkowych środków na coroczne "czyszczenie"

Uprawnienia umieszczania postów