Strona 1946 z 1946 PierwszyPierwszy ... 946144618461896193619421943194419451946
Pokaż wyniki od 58,351 do 58,375 z 58375

Wątek: Polityka

Legionista Awatar Antisocial
    Pieprzenie opozycji. Po odrzuceniu tych pieniędzy w senacie, Grodzki sobie wymyślił żeby pisiory przeznaczyły te pieniądze na onkologię

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Legionista Awatar b.
    Cytat Zamieszczone przez Benek Zobacz posta
    Czy mógłby ktoś w krótkich słowach wyjaśnić o co chodzi z tymi 2 mld na TVp ? Faktycznie kasa mogła iść na Onkologię czy to tylko pieprzenie opozycji ?
    Czysty populizm i demagogia. Jak te pedały były u władzy, to przez 8 lat zwiekszyly wydatki na służbę zdrowia o 20 mld zł, jednoczesnie kradnac 153 mld z OFE i zadluzajac panstwo, gdzie deficyt w stosunku do PKB wynosil nawet 7%.

PIS zwiekszyl w 4 lata wydatki na sluzbe zdrowia o 29 mld zlotych, a budzet jest zdecydowanie bardziej zrownowazony.

Czyste kurewstwo i granie na emocjach ze strony totalsow, ale niczego innego po nich sie nie spodziewam

Takie chwytliwe haselka mozna rzucac zawsze, np. po co kupowac helikoptery czy mysliwce dla wojska skoro w szpitalach ludzie na raka umieraja.

Cytat Zamieszczone przez Alek Zobacz posta
    Podsumowując wpadłeś na forumkę oburzony, że Konfa głosowała za odwołaniem Kamińskiego podobnie jak totalni zarzucając, że stosują kodziarską retorykę.
    Kiedy zostały Ci przedstawione wypowiedzi członków Konfy czemu chcieli go odwołać i żebyś się do nich ustosunkował, albo napisał jakie masz konkrety za tym, że Konfa jest tylko antypisem napisałeś, że nie masz czasu na dyskusję, bo swoje wiesz i już nie masz czasu
    Do tego koledze zarzucasz, że to on nie ma argumentow mimo, że wrzucił Ci link do poczytania
    Nie wpadł‚em na forumkę™ "oburzony",tylko napisałem co o tym myślę™.Po prostu.Oburzony nie jestem wcale,bo od dawna wiem,czego można się™ po Konfederacji spodziewać‡.I z każdym dniem jej politycy to potwierdzają….

Wypowiedzi członków Konfy?Foxx już wyjaśnił‚.Myś›lisz,że jak Winnicki czy inny Bosak coś› tam powie,jak zwykle kłamią…c i manipulując,to nikt tego nie wyłapie? Mam się™ do tych manipulacji ustosunkowywać?
    Albo mam Ci podawać‡ "konkrety" za tym,że Konfa jest tylko antypisem?
    Przecież wystarczy poczytać/posł‚uchać‡ wypowiedzi polityków Konfy,żeby zobaczyć‡,że to jest praktycznie WYŁĄ„CZNIE ciągł‚a krytyka rządu i PISu,dokładnie jak totalni kretyni,tylko PIS,PIS,PIS.Innych problemów nie ma,najważniejszym problemem jest PIS.Jeś›li tego nie widzisz,to żadne "konkrety" tu nie pomogą….
    Przed ostatnimi wyborami był gdzieś› na fb filmik,na którym Wasz krul mówił otwartym tekstem,że nie może wygrać PIS i trzeba zrobić‡ wszystko,żeby do tego nie dopuś›cić‡.Rozumiem,że jako wyborca Konfy znasz tą wypowiedź?
    Podobnie jak ostatni tekst o bronieniu Komorowskiego jak niepodległ‚ości? Przecież to jest czysty antyPIS.
    A to tylko dwa przykł‚ady (wypowiedzi,o gł‚osowaniach nie chce mi się™ już wspominać‡).
    Poza tym pię™knie manipulujesz (uczysz się™ od Konfy?),że niby stwierdziłem,że nie mam czasu.Otóż nic takiego nie napisałem ("szkoda czasu" to nie to samo,jakbyś nie wiedział‚),ale tak Ci akurat pasowało do tezy,no cóż.
    Na koniec - wię™cej emotek,bę™dziesz bardziej "przekonują…cy".
    Ostatnio edytowane przez Lord of the Depths ; 15-02-2020 o 13:09

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez b. Zobacz posta
    Takie chwytliwe haselka mozna rzucac zawsze, np. po co kupowac helikoptery czy mysliwce dla wojska skoro w szpitalach ludzie na raka umieraja.
    Taka narracja zawsze działała w wiadomych kręgach, ale kiedy nastepuje odcięcie od państwowych dotacji to optyka szybko się zmienia

Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

Kolejny raz jeżeli chodzi o podatki lewica bezbożna i ta udająca pobożną głosują ramię w ramię:

Podatek cukrowy przegłosowano większością 254 posłów. Przeciwnych mu było 169 osób, podczas gdy 16 wstrzymało się od głosu. Koalicja Obywatelska postulowała odrzucenie prawa w całości. Z kolei Lewica, której posłowie poparli nowy podatek, proponowali, by zmienić termin wprowadzenia daniny z 1 lipca 2020 na 1 stycznia 2021. Zarówno jeden, jak i drugi pomysł nie przeszły.
    https://www.biznesinfo.pl/podatek-cu...0220-pt-danina

Nie ma co się dziwić, w końcu to wszystko dla dobra naszego, naszych dzieci, wnuków oraz całego społeczeństwa.
    Lewica zawsze ma jeden program: napie.... burżuazję, tylko z biegiem lat definicja burżuazji się zmienia.
    Jeśli obiecujemy, że Wam damy to Wam damy.
    I to bez względu na to, ile będziecie musieli za to wszystko zapłacić

Legionista Awatar R.
    Podatki zamiast edukacji... Ręce czasami opadają.
    Lepiej być ciemniakiem niż pedałem i lewakiem!

Poproszę o adres mailowy Ministerstwa Ustalania i Wprowadzania Cen Towarów oraz Usług, bo chciałbym wystosować oficjalny protest. Liberalni prokapitaliści wyskakują z takimi kwiatkami - no cóż, Towarzysze, najwyższy czas postawić sprawy jasno: albo von Mises, albo Władimir Iljicz.
    Ostatnio edytowane przez sarinosoman ; 15-02-2020 o 22:27
    "Nieszczęsny człowiek, który posiada miłość, a szuka czegoś innego".
    "Fanatycy wolności kończą jako teoretycy policji". (N. Davila)
    Up the Anchor!

Chcesz walczyć na tabelki? Łap

Liczba łóżek szpitalnych w Polsce:

w latach 2005-2007 (#PiS) zmniejszyła się ↘️ o 4 470
    w latach 2007-2015 (#PO #PSL) zwiększyła się ↗️ o 11 971
    w latach 2015-2018 (#PiS) zmniejszyła się ↘️ o 5 262

https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat
    "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
    „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Legionista Awatar berserk
    Dobrze, że Arłukowicz nie zamknął tych czterech szpitali o których mówił, bo dopiero by było
    Ostatnio edytowane przez berserk ; 16-02-2020 o 16:36 Powód: literówka
    #MuremZaBonusem

GieKaeSiak
    Cytat Zamieszczone przez sarinosoman Zobacz posta
    Poproszę o adres mailowy Ministerstwa Ustalania i Wprowadzania Cen Towarów oraz Usług, bo chciałbym wystosować oficjalny protest. Liberalni prokapitaliści wyskakują z takimi kwiatkami - no cóż, Towarzysze, najwyższy czas postawić sprawy jasno: albo von Mises, albo Władimir Iljicz.
    (edytowane)

W moich postach przedstawiłem dane GUSu o poziomie inflacji, przedstawiłem cel inflacyjny NBP oraz efekty nie przestrzegania tego celu. Z którą częścią chcesz polemizować? Z danymi GUS? Z celem inflacyjnym? Czy może z negatywnymi efektami zbyt wysokiej inflacji zamieszczonymi na stronie NBP?

Zapraszam do dyskusji jeśli masz coś do powiedzenia
    Ostatnio edytowane przez Peace ; 16-02-2020 o 17:19

Legionista Awatar Foxx
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar Budyń_70
    Cytat Zamieszczone przez Hazardzista Zobacz posta
    Chcesz walczyć na tabelki? Łap

Liczba łóżek szpitalnych w Polsce:

w latach 2005-2007 (#PiS) zmniejszyła się ↘️ o 4 470
    w latach 2007-2015 (#PO #PSL) zwiększyła się ↗️ o 11 971
    w latach 2015-2018 (#PiS) zmniejszyła się ↘️ o 5 262

https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/temat
    Nie ilość się liczy, a jakość...

Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    (edytowane)

W moich postach przedstawiłem dane GUSu o poziomie inflacji, przedstawiłem cel inflacyjny NBP oraz efekty nie przestrzegania tego celu. Z którą częścią chcesz polemizować? Z danymi GUS? Z celem inflacyjnym? Czy może z negatywnymi efektami zbyt wysokiej inflacji zamieszczonymi na stronie NBP?

Zapraszam do dyskusji jeśli masz coś do powiedzenia
    Cóż...

Wynagrodzenia, podobnie jak w poprzednich latach, rosły wyraźnie szybciej niż ceny. W 2019 r. wzrósł udział płac w polskiej gospodarce - powiedział w rozmowie z PAP dr Jakub Sawulski, ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

GUS podał we wtorek, że realny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 4,8 proc. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2019 r. wyniosło 4918,17 zł.

"Stopa realnego wzrostu płac to najważniejszy wskaźnik ekonomiczny z perspektywy przeciętnego Kowalskiego. Pokazuje bowiem, o ile faktycznie więcej zarabiają pracownicy po uwzględnieniu inflacji" - skomentował dr Sawulski.

Dodał, że stopa - w wysokości 4,8 proc. - to bardzo dobry wynik.

"Oznacza, że mimo rosnącej inflacji – w szczególności w drugiej połowie 2019 r. – wynagrodzenia, podobnie jak w poprzednich latach, rosły wyraźnie szybciej niż ceny" - stwierdził ekonomista. Dodał, że odsetek 4,8 proc. to także wyraźnie więcej niż stopa wzrostu PKB (4 proc.), co sugeruje, że w 2019 r. wzrósł udział płac w polskiej gospodarce.

"To również dobra wiadomość, bo od wielu lat udział płac w PKB w Polsce pozostaje stosunkowo niski i jest przestrzeń do jego podnoszenia" - stwierdził Sawulski.
    https://forsal.pl/gospodarka/inflacj...-niz-ceny.html
    Up the Anchor!

GieKaeSiak
    Jestem zmuszony wrzucić jeszcze raz swój post, bo odpowiadasz nie na temat.

http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1674348

NBP zajmuje się polityką pieniężną i utrzymywaniem inflacji na odpowiednim poziomie przez np. ustalanie odpowiednich stóp procentowych. Przez sztuczne zaniżanie stóp dla celów politycznych Polska wyleciała z celu inflacyjnego NBP.
    W Polsce, cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego jest określony jako 2,5% +/-1 pkt proc.

Czy aktualna inflacja mieści się w celu inflacyjnym NBP? Oczywiście, że nie. Czy to szkodliwe? Według NBP tak, oto 5 powodów:
    Ustalając cele inflacyjne, banki centralne mają świadomość kosztów związanych z wysoką inflacją lub jej wahaniami. Należy przy tym wspomnieć o kilku najważniejszych mechanizmach:
    Wysoka inflacja i jej wahania sprawiają, że przedsiębiorcy nie znają ceny, po jakiej będą mogli sprzedać swój produkt w przyszłości. Przedsiębiorcom trudno jest również ocenić, czy wzrost ceny produkowanego przez nich dobra wynika ze wzrostu popytu na to dobro, czy też ze wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce. W rezultacie mogą nie być w stanie podjąć najlepszej decyzji, które towary produkować, a które nie
    W związku z niepewnością w gospodarce związaną ze zmianami poziomu cen, przedsiębiorstwa mogą mniej inwestować. Zmienność poziomu cen może również skłaniać pożyczkodawców – chcących zabezpieczyć się przed nieoczekiwanym wzrostem cen – do żądania wyższych odsetek od udzielanych kredytów. Wyższy koszt kredytu może również prowadzić do ograniczenia inwestycji przez przedsiębiorstwa.
    Inflacja prowadzi do spadku zaufania do pieniądza (zwłaszcza, gdy staje się ona bardzo wysoka). Brak zaufania do pieniądza może doprowadzić do sytuacji, w której transakcje ekonomiczne nie dochodzą do skutku, pomimo, że obie strony miałyby się lepiej, gdyby do takiej transakcji doszło.
    Inflacja zmniejsza także realną wartość oszczędności utrzymywanych w gotówce, bowiem za tę samą kwotę można kupić mniej towarów.
    Inflacja może prowadzić również do wyższego realnego opodatkowania. Ze względu na to, że rządy zazwyczaj z opóźnieniem zwiększają progi podatkowe oraz limity ulg i odliczeń, inflacja sprawia, że realnie płacimy wyższe podatki.
    https://www.nbportal.pl/wiedza/artyk...-jest-inflacja

Czy w związku z inflacją i niskimi stopami oszczędności rosną czy maleją? Oczywiście, że maleją. Czy wyższe płace rekompensują wyższą inflację? Nie, oszczędność, cierpliwość zbierania na mieszkanie/auto/emeryturę nie jest nagradzana. Dużo lepiej wychodzą na tym osoby żyjące od "1 do 1", nie myślące o przyszłości. Chyba to oczywiste, że jak ktoś zbiera np na emeryturę to jeśli inflacja dojdzie do 4,6% to od całej kwoty (np 10 letniego zbierania), a podwyżka pensji będzie dotyczyć ostatniego roku, więc chyba łatwo sobie przekalkulować zyski i straty Również w kontekście braku popularności rządowego PPK

Czy w związku z inflacją kwota wolna jest wyższa dla "przeciętnego Kowalskiego"? Nie, jest taka sama od 10 lat (!)
    Czy w związku z inflacją 2 próg podatkowy jest wyższy dla "przeciętnego Kowalskiego"? Nie, jest taki sam od 10 lat (!)
    Czy w związku z tym realnie Kowalski płaci wyższe podatki? Tak, przy stałych progach, czym wyższa inflacja tym realnie wyższe opodatkowanie.

I ostatnie argument "spójrzmy na inne wskaźniki" jest nie na miejscu, bo to nie jest celem NBP.

GieKaeSiak
    Krótko podsumowując. Celem NBP jest trzymanie inflacji w ryzach i dostosowanie stóp procentowych do tego co dzieje się w kraju. Jeśli PKB rośnie szybciej, rosną pensje, rośnie inflacja, to celem banku nie jest sztuczne podtrzymywanie kilku wskaźników, tylko dostosowanie stóp do aktualnej sytuacji (a raczej jej przewidywanie z wyprzedzeniem). Niestety NBP tego nie robi i utrzymuje stopy na niskim poziomie co zniechęca do oszczędzania i napędza konsumpcję co napędza potem inflację.

Stąd moja krytyka.
    Pozdrawiam.

inflacja zapierdziela, ja się cieszę bo mam obligi gdzie dają 1,5% plus inflacja. Wychodzi 5% rocznie

a dla Kowalskiego liczy się siła nabywcza, bo i tak inflacji nie rozumie. A przy wzrostach płac wychodzi że może kupić więcej za swoją obecną pensję niż wcześniej. Nawet przy wzrostach cen, więc Kowalski jest kontent
    „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Administrator Awatar mOFMC
    a dla Kowalskiego liczy się siła nabywcza, bo i tak inflacji nie rozumie
    Widzisz. Wlasnie dlatego przepierdalacie i bedziecie przepierdalać wybory. Traktujecie zwykłych ludzi jak tępą masę, która nic nie rozumie, nic nie wie i myśli tylko żeby się nachlać i najebać garści żonie. Nie to co wykształcony i światły wyborca Platformy Obywatelskiej, który rozumie meandry ekonomii, polityki zagranicznej i savoir vivre.
    To się u was od lat nie zmienia i dopóki nie znajdzie się w szeregach PO i ziomków ktoś kto to zauważy i będzie potrafił naprawić, to choćby PiS nie wiadomo jak kradło, będziecie znienawidzeni za tę pogardę z jaką traktujecie ludzi.
    Zresztą po Tobie to widać i na tym forum
    Wypijmy! Za wojnę z bisurmanem!

Legionista Awatar TNTP
    Ale to jest przecież skrajny ***** - najlepszym przykładem jest jego ostatni wpis.
    W pierwszej części cieszy się że jest inflacja bo dzięki temu ma więcej piniążków.
    W drugiej ubolewa nad tym, bo wzrastają ceny i **** z tego że ludzie zarabiają więcej.

No chyba że to jest jakiś typ który robi sobie jaja z ułomności typowego peowca przekonanego o własnej wyższości....w tym wypadku popartej „mam obligacje” lol.

Ps. No faktycznie bardzo dziwne że dla Kowalskiego...jak i Goldbauma liczy sie siła nabywcza, a nie wskaźnik który oderwany od rzeczywistości ***** znaczy.
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar TNTP
    Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    Krótko podsumowując. Celem NBP jest trzymanie inflacji w ryzach i dostosowanie stóp procentowych do tego co dzieje się w kraju. Jeśli PKB rośnie szybciej, rosną pensje, rośnie inflacja, to celem banku nie jest sztuczne podtrzymywanie kilku wskaźników, tylko dostosowanie stóp do aktualnej sytuacji (a raczej jej przewidywanie z wyprzedzeniem). Niestety NBP tego nie robi i utrzymuje stopy na niskim poziomie co zniechęca do oszczędzania i napędza konsumpcję co napędza potem inflację.

Stąd moja krytyka.
    Pozdrawiam.
    A ok. W warunkach globalnej gospodarki Narodowy Bank danego państwa może dowolnie kształtować rzeczona inflacje
    Jeszcze byś napisał dlaczego inflacja na poziomie 0,5% jest lepsza niż ta ja poziomie 2% to byłbym kontent.

Bo chyba sam argumentu że „Przedsiębiorcom trudno jest również ocenić, czy wzrost ceny produkowanego przez nich dobra wynika ze wzrostu popytu na to dobro, czy też ze wzrostu ogólnego poziomu cen w gospodarce.” nie traktujesz poważnie.
    Ostatnio edytowane przez TNTP ; Wczoraj o 11:05
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar Budyń_70
    Cytat Zamieszczone przez mOFMC Zobacz posta
    Widzisz. Wlasnie dlatego przepierdalacie i bedziecie przepierdalać wybory. Traktujecie zwykłych ludzi jak tępą masę, która nic nie rozumie, nic nie wie i myśli tylko żeby się nachlać i najebać garści żonie. Nie to co wykształcony i światły wyborca Platformy Obywatelskiej, który rozumie meandry ekonomii, polityki zagranicznej i savoir vivre.
    To się u was od lat nie zmienia i dopóki nie znajdzie się w szeregach PO i ziomków ktoś kto to zauważy i będzie potrafił naprawić, to choćby PiS nie wiadomo jak kradło, będziecie znienawidzeni za tę pogardę z jaką traktujecie ludzi.
    Zresztą po Tobie to widać i na tym forum
    +1

Idealnym przykładem jest tutaj *Arłukowicz, który właśnie wystartował ze swoją kampanią wyborczą, gdzie w dosadny sposób wyraża się o wyborcach obecnie zasiadającego na fotelu Prezydenta Andrzeja Dudy jak i nim samym.

* Napisałem tak, ponieważ z tego co zdążyłem zobaczyć w mediach, to ten pajac póki co jest na pierwszym planie, nieustannie plując jadem, a sama rzekoma kandydatka MKB jakby gdzieś schowana, jak jakaś pacynka
    A przecież ludzie, głównie jej potencjalni wyborcy, chcieli by usłyszeć co takiego mądrego ma do powiedzenia ich kandydatka
    PS. Prawie jak w filmie, gdzie głównego aktora zastępuje kaskader
    Ostatnio edytowane przez Budyń_70 ; Wczoraj o 11:05

GieKaeSiak
    Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    A ok. W warunkach globalnej gospodarki Narodowy Bank danego państwa może dowolnie kształtować rzeczona inflacje
    Nigdzie nie napisałem, że może ją dowolnie kształtować. Może na nią wpływać, stąd też cel inflacyjny założony przez NBP może się wahać o +1%/-1%.
    Jeszcze byś napisał dlaczego inflacja na poziomie 0,5% jest lepsza niż ta ja poziomie 2% to byłbym kontent.
    Jakbym postawił taką tezę to bym napisał, nie postawiłem to nie napiszę.

Ale to jest przecież skrajny ***** - najlepszym przykładem jest jego ostatni wpis.
    W pierwszej części cieszy się że jest inflacja bo dzięki temu ma więcej piniążków.
    W drugiej ubolewa nad tym, bo wzrastają ceny i **** z tego że ludzie zarabiają więcej.

No chyba że to jest jakiś typ który robi sobie jaja z ułomności typowego peowca przekonanego o własnej wyższości....w tym wypadku popartej „mam obligacje” lol.

Ps. No faktycznie bardzo dziwne że dla Kowalskiego...jak i Goldbauma liczy sie siła nabywcza, a nie wskaźnik który oderwany od rzeczywistości ***** znaczy.
    chłopie weź przeczytaj ze zrozumieniem, bo wyciągasz swoje wnioski z posta ktory ma zupełnie inny sens.

Może łopatologicznie: ja do obecnej inflacji nic nie mam, ponieważ:

1. Na niej zarabiam
    2. Nie dotyka ona Kowalskiego bo wzrost dochodów jest jeszcze większy, więc potencjalnego Kowalskiego stać jest na więcej mimo tej "złej" inflacji.

Nawet jak pochwalę, to się przypierdalacie

Legionista
    Nawet jak pochwalę, to się przypierdalacie
    Zapomniałeś dopisać że twoja cała rodzina to Kowalscy z dwóch stron
    Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa tęczową szarańczę !

Legionista Awatar Mieczysław
    Cytat Zamieszczone przez THC81 Zobacz posta
    Zapomniałeś dopisać że twoja cała rodzina to Kowalscy z dwóch stron
    To by wiele tłumaczyło
    „Na gruzach starego świata powstał nowy, znacznie gorszy, skażony anglosaskim cynizmem, zakłamaniem i podłością. Bez porównania więcej zła wyrządzili na świecie anglosascy mężowie stanu niż Hitler i Stalin razem wzięci. Tamci zabili ciała, ci zabili dusze milionów.” Zbigniew Blichewicz "Szczerba".

No więc odpowiadam.
    Przyznaję, że nie czytałem wcześniejszych postów. Zajrzałem na Forum po dłuższej przerwie, przewinąłem kilka stron interesujących mnie wątków i trafiłem na wklejoną gołą tabelkę - stąd mój pierwszy post.
    Co się tyczy inflacji - bez obaw, odróżniam ją od siły nabywczej pieniądza i m.in. dlatego nie traktuję jej jako "bógwiejakiegowskaźnika" - jeżeli nie przekracza 5%, jest uznawana za koszerną. Dla oceny stanu gospodarki państwa istotne są: PKB i jego dynamika, dług publiczny, stopień bezrobocia, combo inflacja/stopy procentowe/siła nabywcza pieniądza (także z uwzględnieniem dochodu per capita), wskaźniki eksportu/importu.
    Argument o oszczędnościach trafny - owszem, sam byłbym zainteresowany wyższymi stopami procentowymi. Ale majstrowanie przy stopach oznacza także zmianę kosztów kredytu. A czy wyższy koszt kredytu nie walnąłby w "młodych, wykształconych, z aspiracjami, ale bez mieszkania i bez kopiejki na rozkręcenie najmniejszego bodaj biznesu"?

Z innej beczki, w ramach poradnictwa dla rodzimych goebbelsów:

Tytuł: "BRUKSELA UTRZYMUJE PROGNOZY DLA POLSKI. ALE WIDZI RYZYKO".

Lead: "Komisja Europejska utrzymała prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na obecny i przyszły rok. Jednocześnie wskazano jednak, że wybuch epidemii koronawirusa jest ryzykiem dla gospodarki Unii Europejskiej".

Zasadniczy tekst (najmniejszą czcionką):
    "Według KE, wzrost PKB w Polsce zarówno w 2020, jak i 2021 roku ma wynieść 3,3 procent.

PKB Polski
    Komisja podała też, że wzrost gospodarczy w Polsce w 2019 roku utrzymywał się na wysokim poziomie. Szacuje się, że wyniósł 4 procent i był napędzany popytem wewnętrznym, a w szczególności inwestycjami.

Komisja oczekuje, że wzrost konsumpcji prywatnej pozostanie silny w 2020 roku, "napędzany korzystną sytuacją na rynku pracy, bodźcami fiskalnym i silnym zaufaniem konsumentów". Wskazuje jednocześnie, że zarówno dynamika eksportu, jak i importu spowolniła w ciągu roku, co wynika z mniej korzystnej sytuacji w światowym handlu.

"Oczekuje się, że dalsze podwyżki płac będą wspierać konsumpcję prywatną, mimo że wyższa inflacja będzie miała wpływ na siłę nabywczą gospodarstw domowych. Inwestycje prywatne znacznie wzrosły w 2019 roku (...). Jednocześnie wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych stanie się ważnym czynnikiem wzmacniającym inwestycje prywatne, zwłaszcza inwestycje w maszyny i urządzenia" - prognozuje KE.

Komisja podała, że w 2019 roku inflacja w Polsce wyniosła 2,1 procent i prognozuje, że wzrośnie do 2,7 procent w 2020 roku i wyniesie 2,5 procent w 2021 roku.

"Oczekuje się, że ceny żywności i usług będą głównymi czynnikami podwyższającymi inflację względem poprzednich pięciu lat. Prognozuje się, że ceny energii elektrycznej gwałtownie wzrosną w 2020 roku ze względu na zmiany regulacyjne, przy czym zakłada się, że trend spadkowy światowych cen ropy powstrzyma inflację" - poinformowała KE.

Strefa euro
    KE utrzymała także prognozę wzrostu PKB dla strefy euro. Eksperci oceniają, że w 2020 roku gospodarka eurolandu wzrośnie o 1,2 procent i o tyle samo w 2021 roku.
    Komisja Europejska szacuje też, że w 2019 roku gospodarka strefy euro wzrosła również o 1,2 procent.
    Z kolei w całej UE tempo wzrostu najprawdopodobniej nieznacznie się zmniejszy – z poziomu 1,5 procent w 2019 roku do 1,4 procent w 2020 i 2021 roku".

Potem fragment o zagrożeniu koronawirusem.
    Całość tu (wchodzicie na własne ryzyko): https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/polsk...i,1004722.html
    Up the Anchor!

Uprawnienia umieszczania postów