Strona 1933 z 1942 PierwszyPierwszy ... 9331433183318831923192919301931193219331934193519361937 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 57,961 do 57,990 z 58257

Wątek: Polityka

nie żebym bronił, bo to wygląda na wałek że jedna firma się wycofała bo druga powiązana wygrala z wyższą ofertą... ale na wordpressie stoi wiele olbrzymich stron w tym time, disney, bloomberg czy techcrunch itd. Sama technologia nie jest zła. A rozkład odsyła do Jakdojade ktorego ZTM jest partnerem.

Raczej skierowałbym uwagę do ustawy Zamówień Publicznych.

edyta: zapomniałbym...nijak się ma ten koszt do 7 baniek na stronkę o puszczy

Banaś: w poczuciu odpowiedzialności za NIK będę kontynuował pracę
    to już nawet z dykty nie jest
    ale trzeba mu oddać. ma jaja

tu fajny kwiatuszek służb:
    Główny bohater największej finansowej afery w czasach rządów PiS zeznał w prokuraturze, że był tajnym współpracownikiem CBA. K. był twórcą i prezesem GetBack, spółki która jeszcze do niedawna kontrolowała większość rynku obrotu długami. 10 tys. osób i ponad 170 instytucji straciło w sumie 2,5 mld zł.
    Ostatnio edytowane przez Hazardzista ; 04-12-2019 o 20:17
    "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
    „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Legionista Awatar Stout
    Del
    "Lubię sobie jebnąć piwo"

Legionista Awatar midzi
    Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    Ps. CPL nie przewiduje na obecnym etapie połączenia terminali "kolejką", ale zaczynam odliczanie "Myślę, że jeszcze w tym roku może wyjść" 27 dni, zegar tyka insajderze z...
    Nie wiem z czego bekę masz. Skoro PiS sobie nazwał projekt, który od 20 lat nazywał się CPL inną nazwą - czytaj CPK - to nie znaczy, że wszyscy muszą to tak nazywać. W magisterce nawet kilka stron popełniłem na tę utopijną wizję jeszcze pod starą nazwą.

Kolej nie jest priorytetem jeśli chodzi o terminal? Nie załamuj mnie Trop PKP PLK i presja na nich wywierana.

Legionista Awatar TNTP
    Z ciekawością czekam na bibliografię tych kilku stron dotyczących CPL/CPK
    Zaś co do meritum, bo nie chce mi sie analizować milion pincuset aspektów CPK - to mhhh
    w projekcie CPL było brane SAMO lotnisko, co najwyżej z jakimś połączeniem kolejowym - chociaż patrząc na dwa największe lotniska powstałe za rządów PO wychodziłoby że trakcja kolejowa nie jest w przypadku lotniska wskazana
    CPK to nawet na skale światową - megaprojekt, który siła rzeczy jest interdyscyplinarny.
    Co jest jego najwieksza zaleta - kompletna przebudowa realiów komunikacyjnych/biznesowych czy wręcz cywilizacyjnych.
    Oraz najwieksza jego wada - do tej pory zerowe doświadczenie projektów tej skali-wielość podmiotów w niego zaangażowanych.

Takze po raz nty bajdurzysz - w sensie mamy 26 dni do weryfikacji tego „ciekawego kwiatka”, bo REALNIE to sama koncepcja jest w budowie. Wiec siłą rzeczy to co sie dzieje odnośnie PKP nie wpływa na stan zaawansowania projektu, czy tam na jego kształt.
    No chyba że ten trop to naciski na nierobów w spółkach które maja ich zachęcić żeby ruszyli dupy do roboty. No faktycznie skandal na miarę taśm prawdy Ardanowskiego.
    Zreszta winna leży po obu stronach bo z x przyczyn Wild tez niewiele zrobił mógł zrobić - dlatego słuszna decyzja o powołaniu Horaly.
    Lieber tot als rot!!

Ostatnio edytowane przez sephrioth1916 ; 05-12-2019 o 08:44

Legionista Awatar Foxx
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar BlackAdder
    http://gadowskiwitold.pl/komentarz-t...ch-dla-banasia

Polecam, od str. 3 do 33 daje szerszy kontekst na sprawę Banasia. Warto również wysłuchać komentarz sprzed tygodnia.
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    http://gadowskiwitold.pl/komentarz-t...ch-dla-banasia

Polecam, od str. 3 do 33 daje szerszy kontekst na sprawę Banasia. Warto również wysłuchać komentarz sprzed tygodnia.
    Podziękował za link, posłucham chętnie.

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    https://twitter.com/r_a_ziemkiewicz/...229402114?s=21

A teraz również Ziemkiewicza wyzywajcie kurew
    Ja nie będę wyzywał.
    Ale sympatie ma, jakie ma i to nie jest moje widzimisię. Polecam szczerze szczególnie "aureolę" nad Panienką.
    https://www.youtube.com/watch?v=oWtwpdinGF4

GieKaeSiak
    Cytat Zamieszczone przez szaka Zobacz posta
    Ja nie będę wyzywał.
    Ale sympatie ma, jakie ma i to nie jest moje widzimisię. Polecam szczerze szczególnie "aureolę" nad Panienką.
    https://www.youtube.com/watch?v=oWtwpdinGF4
    Wolałbym abyś spróbował porozmawiać na temat. Już Cię kolega @bloniaq raz skompromitował wytykając absurd w twoim podejściu do jakiejkolwiek dyskusji.

Łap:
    http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646772

http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646776

http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646779

Cytat Zamieszczone przez bloniaq Zobacz posta
    Z kolei kolegę @szaka zapraszam do deklaracji swojego stosunku do JDG w temacie Polityka. Niezmiernie mnie ciekawi czy swoimi poglądami rozbudza uczucie afirmacji u redaktura Sroczyńskiego, czy afirmuje podejście Baumana odnośnie tzw. "umów śmieciowych".

Legionista Awatar Złoty_Orzeł
    eee, nie ma co się bić z koniem...
    Ostatnio edytowane przez Złoty_Orzeł ; 06-12-2019 o 10:54
    Kiedyś sprawie sobie zajebistą sygnaturkę.

Legionista Awatar TNTP
    Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    Wolałbym abyś spróbował porozmawiać na temat. Już Cię kolega @bloniaq raz skompromitował wytykając absurd w twoim podejściu do jakiejkolwiek dyskusji.

Łap:
    http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646772

http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646776

http://forum.legionisci.com/showthre...=1#post1646779
    To ten sam bloniaq który twierdzi, że prawica jest tożsama z indywidualizmem ?
    Forumowym ałtorytetom polecam zapoznanie się z twórczością Corneliu Zelea Codreanu w tym zakresie, ale ani chybi zaraz ktoś go zweryfikuje jako lewaka, albo co gorzej pisiora
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar bloniaq
    Cytat Zamieszczone przez bloniaq Zobacz posta
    Błagam Cię ja rozumiem, że możesz uważać ogórek za owoc, a jabłko za warzywo, ale imputuj mi, że to są akurat "moje wyobrażenia"
    Jasno napisałeś, że "Prawicę cechuje indywidualizm." i do tego się odnoszę, Ty oprócz własnych mniemań i majaków realnie nie odnosisz się do swojego cytatu, tylko mhhh piszesz o Gowinie i Jezusie, ok tak też można.
    Bo tak jest. I nie jest to to samo co piszesz na końcu tego samego posta "w świecie Bloniaqa indywidualizm to prawicowość." Nie są to synonimy, nie jest to jakaś ortodoksja. Wyrywasz to z kontekstu ("Historycznie broniła wolności jednostki, np prawa własności") i sobie dopowiadasz to z czym wygodnie Ci dyskutować. I tu w zasadzie powinienem skończyć.
    https://apcz.umk.pl/czasopisma/index....2011.025/5830
    Jedynie prawda jest ciekawa
    Józef Mackiewicz

https://www.money.pl/gospodarka/mini...43245441a.html

Ministerstwo Finansów bez ważnych fachowców. Minister sam ich zwolnił
    Czterech dyrektorów z Ministerstwa Finansów napisało raport, w którym punktują nieprawidłowości w resorcie. Pismo trafiło do ministra sprawiedliwości i premiera. Dyrektorzy zostali zwolnieni, a minister finansów ma teraz problem.

"Ministerstwo w ciągu miesiąca straciło grupę kluczowych pracowników, którzy w dużym stopniu przyczynili się do sukcesu związanego z zawężeniem luki VAT, walką z karuzelami podatkowymi i innymi nadużyciami" - pisze środowy "Puls Biznesu".

Chodzi o Macieja Żukowskiego, szefa departamentu podatków dochodowych, Marcina Kopczyka, dyrektora w departamencie nadzoru nad kontrolami w Krajowej Administracji Skarbowej, Wojciecha Śliża, dyrektora departamentu podatku VAT, i Błażeja Kuźniackiego, zastępcę dyrektora departamentu podatków dochodowych.

Pod koniec października napisali oni raport, składający się z dwóch części:

Jak pisze "PB", dyrektorzy wskazują na przestępczą działalność na rynku paliwowym w latach 2013-16 osób związanych w przeszłości z WSI, UOP, BOR i ABW oraz powiązanych z mafią pruszkowską i byłym rosyjskim wojskowym. Grupa miała korzystać z ochrony dawnego wiceministra spraw wewnętrznych, byłego wysokiego oficera policji, dwóch znanych profesorów i byłego zastępcy naczelnika jednego z urzędów skarbowych.

Druga część raportu dotyczy zaniechań wysokich urzędników KAS w zakresie rozpracowywania przestępczej grupy oraz sabotowania działań wobec karuzel VAT i prac nad regulacjami HNWI (opodatkowanie najbogatszych osób, lokujących pieniądze za granicą). Podpisany przez autorów dokument trafił na biurko ministra finansów i miał też zostać przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Podpisy pod decyzją o ich zwolnieniach złożył nowy minister finansów Tadeusz Kościński.

Legionista Awatar TNTP
    Ten artykuł kompletnie pomija (a może nie pomija, tylko siłą rzeczy leci z nią po łebkach) istotę przemiany "z „ludzi lewicy” stali się „skrajnymi prawicowcami”".
    To był wymyk semantyczny - najpierw związany z New Dealem, potem bardziej z izolacjonizmem i amerykańskim zaangażowaniem w II Wojnę Światową.
    Zresztą w tym artykule jest jasno napisane - "Konserwatyzm w wydaniu tradycyjnym skłania się raczej ku stosunkowi władzy i instytucji Kościoła, arystokratycznej hierarchii, czy do wartości płynącej z utrzymania starego porządku."
    Ty zaś z uporem maniaka doszukujesz się w jakichś nurtach - nawet bardziej intelektualnych, niż politycznych, potwierdzenia tezy, iż indywidualizm jest immanentną cechą konserwatyzmu (co jak wskazuje wrzucony przez Ciebie artykuł, nie jest prawdą).
    I tak amerykańska "Stara Prawica" z jednej strony jest podwaliną pod pojebów z alt-right (homoseksualizm naszą bronią), jak i pojebów anarcho-libertyńskich.
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar bloniaq
    Ty zaś z uporem maniaka doszukujesz się (...) potwierdzenia tezy, iż indywidualizm jest immanentną cechą konserwatyzmu

Otóż nie.
    Jedynie prawda jest ciekawa
    Józef Mackiewicz

Legionista Awatar Foxx
    – Odczuwam ogromny wstyd wobec barbarzyńskich zbrodni, dokonanych przez Niemców. zbrodni, przekraczających granice wszystkiego, co wyobrażalne – mówiła niemiecka kanclerz, która wspólnie z premierem Mateuszem Morawieckim bierze dzisiaj udział w uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Kanclerz w swoim wystąpieniu zdecydowanie podkreśliła, że Auschwitz-Birkenau to był niemiecki obóz, prowadzony przez Niemców. – Trzeba to wskazać, jesteśmy to winni ofiarom i nam samym – mówiła Merkel.

– Musimy pamiętać o zbrodniach, jakie zostały tu popełnione i nazwać je po imieniu. Auschwitz – ta nazwa symbolizuje mord dokonany na Żydach Europy, ludobójstwo dokonane na Sinti i Romach, zamordowanie więźniów politycznych i przedstawicieli polskiej inteligencji – tłumaczyła Merkel.
    https://dorzeczy.pl/kraj/122663/merk...z-niemcow.html
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Ten artykuł kompletnie pomija (a może nie pomija, tylko siłą rzeczy leci z nią po łebkach) istotę przemiany "z „ludzi lewicy” stali się „skrajnymi prawicowcami”".
    To był wymyk semantyczny - najpierw związany z New Dealem, potem bardziej z izolacjonizmem i amerykańskim zaangażowaniem w II Wojnę Światową.
    Zresztą w tym artykule jest jasno napisane - "Konserwatyzm w wydaniu tradycyjnym skłania się raczej ku stosunkowi władzy i instytucji Kościoła, arystokratycznej hierarchii, czy do wartości płynącej z utrzymania starego porządku."
    Ty zaś z uporem maniaka doszukujesz się w jakichś nurtach - nawet bardziej intelektualnych, niż politycznych, potwierdzenia tezy, iż indywidualizm jest immanentną cechą konserwatyzmu (co jak wskazuje wrzucony przez Ciebie artykuł, nie jest prawdą).
    I tak amerykańska "Stara Prawica" z jednej strony jest podwaliną pod pojebów z alt-right (homoseksualizm naszą bronią), jak i pojebów anarcho-libertyńskich.
    Możesz wkleić definicję prawicy, którą stosujesz?

Legionista Awatar TNTP
    Mam Ci z domowej biblioteczki Wybór Pism Romana Dmowskiego z pierwszego wydania wrzucić ?

Dla mnie temat jest ultra prosty - nazwij to definicja TNTP

Zaznaczam przy tym, że ten podział ogranicza sie do tematów światopoglądowych. Kwestie natury gospodarczej, ekonomicznej są dla mnie z wielu względów poboczne - jak się ogarnę (patrząc na rozkład weekendu to może byc dopiero przy poniedziałku) mogę to opisać.

Prawica - Konserwatyzm - Wspólnota Narodowa jako najwyższe, nadrzędne dobro, tradycjonalizm
    Liberalizm - Afirmacja indywidualizmu, wszelakich swobód obywatelskich, kontrkultura
    Lewica - Odrzucenie tradycyjnych wartości, internacjonalizm, ujęcie klasowe, a nie narodowe.
    Lieber tot als rot!!

Mam Ci z domowej biblioteczki Wybór Pism Romana Dmowskiego z pierwszego wydania wrzucić ?

Dla mnie temat jest ultra prosty - nazwij to definicja TNTP

Zaznaczam przy tym, że ten podział ogranicza sie do tematów światopoglądowych. Kwestie natury gospodarczej, ekonomicznej są dla mnie z wielu względów poboczne - jak się ogarnę (patrząc na rozkład weekendu to może byc dopiero przy poniedziałku) mogę to opisać.

Prawica - Konserwatyzm - Wspólnota Narodowa jako najwyższe, nadrzędne dobro, tradycjonalizm
    Liberalizm - Afirmacja indywidualizmu, wszelakich swobód obywatelskich, kontrkultura
    Lewica - Odrzucenie tradycyjnych wartości, internacjonalizm, ujęcie klasowe, a nie narodowe.
    Czyli rozumiem, że sobie wymyśliłeś taką definicję i się nią posługujesz w dyskusjach. W taki sposób to się nigdy nie dogadamy.
    Konfucjusz już dawno temu powiedział, że naprawę państwa należy zacząć od naprawy pojęć.

Legionista Awatar Foxx
    Wracasz do wątku kilkakrotnie już przerobionego. Niżej masz definicję słownikową.

prawica, zróżnicowany wewnętrznie nurt aksjologii politycznej, który głosi potrzebę ustanowienia i utrzymywania hierarchicznego ładu społecznego oraz przywiązanie do tradycji, przede wszystkim zaś akceptuje istnienie nierówności społecznych. (...)

prawica to także ogólne określenie partii i ruchów politycznych, stanowiących przeciwwagę dla lewicy (przede wszystkim ugrupowania konserwatywne, chrześcijańsko-demokratyczne, konserwatywno-liberalne oraz ultraprawicowe — neofaszystowskie i skrajnie nacjonalistyczne).
    https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prawica;4009639.html

No i co tam TNTP sobie wymyślił?

Cytat Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
    Wracasz do wątku kilkakrotnie już przerobionego. Niżej masz definicję słownikową.

https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/prawica;4009639.html

No i co tam TNTP sobie wymyślił?
    Przecież sam napisał, że to definicja TNTP.
    Co do definicji to wypadałoby całą przytoczyć, szczególnie ten fragment:

w XX w. do programowych postulatów społecznych prawicy zalicza się: dążenie do utworzenia z wolnego przedsiębiorstwa podstawy gospodarki, ograniczenie roli państwa w gospodarce, dążenie do maksymalnego obniżenia i spłaszczenia podatków, ideę „prawa i porządku”, uznanie dla autorytetu (rodziny, narodu, państwa), nacjonalizm (wyrażający się m.in. w negatywnym stosunku do imigrantów), rolę tradycji jako głównego spoiwa każdej wspólnoty, akcentowanie znaczenia religii i Kościoła w życiu publicznym, potępienie ateizmu oraz krytyczny stosunek do procesów modernizacyjnych

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez sephrioth1916 Zobacz posta
    Konfucjusz już dawno temu powiedział, że naprawę państwa należy zacząć od naprawy pojęć.

Zgadzam się z Tobą !!! Po pierwsze homofob !!!
    Musimy strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa tęczową szarańczę !

Legionista Awatar Foxx
    Przecież sam napisał, że to definicja TNTP.
    Tyle, że oczywista.

Co do definicji to wypadałoby całą przytoczyć, szczególnie ten fragment:
    Podałem linka, by każdy zainteresowany mógł się zapoznać z całością. Na forumce wkleiłem cytaty wskazujące z jednej strony na dużą różnorodność prawicy, a z drugiej na definiowanie jej przez tradycjonalizm, konserwatyzm i antylewicowość.

Konserwatywny liberalizm jest tylko jednym z wielu nurtów, a jego przedstawiciele mają pretensje do zmonopolizowania pojęcia prawicy. No i gdzie w tej definicji jest "indywidualizm"?

Kiedyś już chyba polecałem, ale powtórzę:
    Krótka, acz pożyteczna lektura z biblioteki Frondy, autorstwa Nikodema Bończy-Tomaszewskiego "Demokratyczna geneza nacjonalizmu". Dmowski nie był tradycjonalistą ani nie był praktykującym katolikiem. Chciał natomiast stworzyć nowy, wspaniały świat, od socjalistów zasadniczo odróżniając się tym, że na piedestał chciał stawiać chłopa a nie robotnika. Potem dopiero młoda endecja znacząco odeszła od idei założycieli...
    Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
    Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)
    ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Legionista Awatar Jaco
    Tyle, że własnych teorii nie udało mu się nigdy przekuć na praktykę. Najpierw go wyjebali z państwa Lu, później się przerzucił na nowego władcę, następnie znowu go wyjebali z państwa Lu i musiał błąkać się przez kilkanaście lat po obcych krajach, żebrząc o łaskę u obcych władców. Bez powodzenia zresztą.
    To już lepiej byłoby chyba być posłem w Polsce i prowadzić biznes w Chorwacji, bo mimo wszystko to minimalnie mniejszy obciach.
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Tyle, że oczywista.
    Nie taka oczywista jak nie bierze pod uwagę jednego z dwóch najważniejszych aspektów.

Konserwatywny liberalizm jest tylko jednym z wielu nurtów, a jego przedstawiciele mają pretensje do zmonopolizowania pojęcia prawicy. No i gdzie w tej definicji jest "indywidualizm"?
    Właśnie nie. Jest kompletnie odwrotnie. Prawica to byli konserwatywni liberałowie, a później starano się definicję rozwadniać, aby odróżniać się od komunizmu. Po wielu latach mamy taką sytuację jak widać.

Szukałem chwilę i nie potrafię znaleźć innej definicji prawicy, więc może mi ją podasz? Tylko poważną, a nie taką że ktoś coś sobie wymyślił albo 30 osób ze sobą się zgodziło i ustalili definicję.

Indywidualizm można wyprowadzić z konserwatyzmu, który był oparty na zasadach chrześcijańskich (wolna wola).

Legionista Awatar grodzisk1
    Cytat Zamieszczone przez tre_zoliborz Zobacz posta
    https://www.money.pl/gospodarka/mini...43245441a.html

Ministerstwo Finansów bez ważnych fachowców. Minister sam ich zwolnił
    Czterech dyrektorów z Ministerstwa Finansów napisało raport, w którym punktują nieprawidłowości w resorcie. Pismo trafiło do ministra sprawiedliwości i premiera. Dyrektorzy zostali zwolnieni, a minister finansów ma teraz problem.

"Ministerstwo w ciągu miesiąca straciło grupę kluczowych pracowników, którzy w dużym stopniu przyczynili się do sukcesu związanego z zawężeniem luki VAT, walką z karuzelami podatkowymi i innymi nadużyciami" - pisze środowy "Puls Biznesu".

Chodzi o Macieja Żukowskiego, szefa departamentu podatków dochodowych, Marcina Kopczyka, dyrektora w departamencie nadzoru nad kontrolami w Krajowej Administracji Skarbowej, Wojciecha Śliża, dyrektora departamentu podatku VAT, i Błażeja Kuźniackiego, zastępcę dyrektora departamentu podatków dochodowych.

Pod koniec października napisali oni raport, składający się z dwóch części:

Jak pisze "PB", dyrektorzy wskazują na przestępczą działalność na rynku paliwowym w latach 2013-16 osób związanych w przeszłości z WSI, UOP, BOR i ABW oraz powiązanych z mafią pruszkowską i byłym rosyjskim wojskowym. Grupa miała korzystać z ochrony dawnego wiceministra spraw wewnętrznych, byłego wysokiego oficera policji, dwóch znanych profesorów i byłego zastępcy naczelnika jednego z urzędów skarbowych.

Druga część raportu dotyczy zaniechań wysokich urzędników KAS w zakresie rozpracowywania przestępczej grupy oraz sabotowania działań wobec karuzel VAT i prac nad regulacjami HNWI (opodatkowanie najbogatszych osób, lokujących pieniądze za granicą). Podpisany przez autorów dokument trafił na biurko ministra finansów i miał też zostać przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Podpisy pod decyzją o ich zwolnieniach złożył nowy minister finansów Tadeusz Kościński.
    W tym raporcie wskazali też Banasia, jako jednego z szefów grupy. Najpierw Morawiecki złoźył na nich donos do prokuratury, a potem ich wywalili. Jak widać uczciwość i dobre chęci nie popłacają.

Legionista Awatar Foxx
    Nie taka oczywista jak nie bierze pod uwagę jednego z dwóch najważniejszych aspektów.
    Twoim zdaniem.

Właśnie nie. Jest kompletnie odwrotnie. Prawica to byli konserwatywni liberałowie, a później starano się definicję rozwadniać, aby odróżniać się od komunizmu. Po wielu latach mamy taką sytuację jak widać.
    Przecież narrację konserwatywnych liberałów znam od ponad 30 lat. Nie wiem po co mi ją powtarzasz.

Szukałem chwilę i nie potrafię znaleźć innej definicji prawicy, więc może mi ją podasz?
    Czy nie zastanawia Cię, że nie znalazłeś, ja podałem definicję słownikową, ale odrzucając ją jako sprzeczną z serwowaną narracją oczekujesz ode mnie bym znalazł jakąś kolejną?

Tylko poważną, a nie taką że ktoś coś sobie wymyślił albo 30 osób ze sobą się zgodziło i ustalili definicję.
    "Poważną"? Czyli pasującą do narracji? Poza tym, znów, nie zastanawia Cię, że opisałeś mechanizmy powstawania wszystkich definicji?

Indywidualizm można wyprowadzić z konserwatyzmu, który był oparty na zasadach chrześcijańskich (wolna wola).
    Akurat tak to sobie wymyśliłeś, chociaż uczeni w Piśmie mogliby powiedzieć, że w chrześcijaństwie (szczególnie rzymskokatolickim w przeciwieństwie do np. protestantów) w centrum uwagi pozostaje wspólnota.

Czym jest Kościół? Zwięźle mówiąc, Kościół jest zorganizowaną przez Chrystusa wspólnotą ludzi wierzących, którzy chcą żyć wartościami duchowymi. Coś z tajemnicy Kościoła możemy spotkać w szczęśliwym rodzinnym domu. Kochająca się wspólnota domowa jest na ziemi pierwszym znakiem, który może pomóc w rozpoznaniu tajemnicy Kościoła.
    http://mateusz.pl/ksiazki/es-uwk/es-uwk_i_01.htm

Swoją drogą, czy konserwatywny liberalizm przypadkiem nie powstał w protestanckim kręgu cywilizacyjnym?

Nie rozumiem, w jakim celu mamy na forumce wyważać drzwi dawno otwarte przez klasyków nauk społecznych, np.

Etyka protestancka a duch kapitalizmu

(...) W publikacji Weber wysunął argument, że kapitalizm rozwinął się na zachodzie i północy Europy, gdyż znalazł tam sprzyjające warunki stworzone przez kompatybilne poglądy wyznań protestanckich (a zwłaszcza kalwinizmu). Według Webera, etos protestantyzmu popiera prywatną przedsiębiorczość w stopniu znacznie większym niż katolicyzm lub jakiekolwiek inne religie, które przypisują mniejszą bądź wręcz negatywną wartość dobrom materialnym. W kulturach, w których dominowały religie inne niż protestantyzm, społeczne poparcie dla handlu i rozwoju gospodarki jest więc mniejsze, a ludzie trudniący się handlem cieszą się znacznie mniejszym prestiżem społecznym.

Specyficznie, protestantyzm sprzyja następującym zwyczajom, które z kolei sprzyjają kapitalizmowi:

- ciężka praca, która jest czynnością na chwałę Boga,
    - dążenie do nieustannego powiększania majątku (kapitału), czyli moralny nakaz dążenia do bogactwa,
    - majątek (bogactwo) nie powinny być konsumowane – ascetyczny styl życia i związana z nim redukcja wydatków pieniężnych do niezbędnego minimum,
    - zachowania ułatwiające zaufanie w kontaktach gospodarczych, takich jak: pracowitość, rzetelność, dotrzymywanie zobowiązań, uczciwość w transakcjach handlowych.

Protestantyzm równocześnie potępia lenistwo i bezczynność jako grzech, tym samym bogactwo nie zwalnia od obowiązku pracy.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Etyka_...ch_kapitalizmu

Cóż, mogę przytoczyć, co ktoś inny sobie wymyślił na temat indywidualizmu (wspominał o tym TNTP)

Roman Dmowski w swoich przemyśleniach poruszył bardzo ważną kwestię naszego charakteru narodowego, a mianowicie „indywidualność”. Doszukał się jej źródeł właśnie w błędnym interpretowaniu cech szlacheckich. Indywidualizm uwydatnia się w dowolności, kapryśności, szlacheckiej fantazji. [Dmowski 2014: 27]. (...)

Człowiek jest istotą społeczną. Naszym naturalnym dążeniem jest przynależność do jakiejś grupy społecznej, do komunikacji, nawiązywania relacji, nowych kontaktów – słowem: partycypacja na różnych płaszczyznach życia społecznego jest naturalnym (nienaturalnym?) kierunkiem rozwoju istoty ludzkiej. Po części potwierdzają to słowa starożytnego filozofa Arystotelesa, którego zdaniem „jednostka, która z natury, a nie przez przypadek, żyje poza społecznością, jest albo kimś niegodnym naszej uwagi, albo istotą nadludzką. Społeczność jest w naturze czymś, co ma pierwszeństwo przed jednostką. Każdy, kto albo nie potrafi żyć we wspólnocie, albo jest tak samowystarczalny, że jej nie potrzebuje, i dlatego nie uczestniczy w życiu społeczności, jest albo zwierzęciem, albo bogiem” [Arystoteles 2005: 12]. Naród jest esencją tych dążeń, jako wyznacznik dojrzałości cywilizacyjnej, który organizuje masę ludzką, nadając jej cel i sens istnienia. Według historyka i historiozofa Feliksa Konecznego, „naród jest to społeczność ludów zrzeszonych do celów z poza walki o byt” [Koneczny 1921: 13]. Jako byt ponadpaństwowy, którego idea wykracza poza sztuczne (polityczne) granice klasowości, warstw społecznych i linii demograficznych, nigdy nie wykształciłby się bez pomocy i udziału instytucji państwa. Posługując się terminologią Romana Dmowskiego: „Naród jest wytworem życia państwowego” [Dmowski 2014: 111].
    Mateusz Antosz, "Charakter narodowy Polaków w wybranych syntezach historii i w myśli politycznej Romana Dmowskiego"

Jak rozwój organiczny polega na coraz ściślejszym uzależnianiu wzajemnych tkanek, organów i składających je komórek, tak rozwój społeczeństwa prowadzi do coraz ściślejszej zależności wzajemnej poszczególnych warstw i składających je jednostek. Im społeczeństwo więcej posunięte jest w rozwoju, im więcej jest społeczeństwem, tym mniej jednostka w stosunku do innych członków społeczeństwa jest, czym chce być, a tym więcej, czym być musi. Nie trzeba się tym martwić, bo ten przymus społeczny prowadzi do poddania szablonowi bardziej powierzchownych sfer życia duchowego jednostki, nie naruszając głębszej istoty ducha, i tam, gdzie jest ona silna, ułatwia tylko rozwój jej indywidualnej odrębności na wyższych szczeblach. Anglicy np. są społeczeństwem, w którym przymus społeczny, a stąd sformalizowanie zewnętrznej strony życia jest najsilniejsze, a jednocześnie nigdzie nie spotykamy tak silnych jak w Anglii indywidualności duchowych. (...)

Dziś, gdy pod wpływem szybkiego rozwoju życia w normach nowoczesnych postępuje szybko uspołecznienie, gdy stajemy się coraz więcej organizmem społecznym, coraz silniej odczuwamy ten rozdział, coraz wyraźniej zdajemy sobie sprawę z tego, żeśmy poddani kalectwu, coraz mocniej reagujemy na nie objawiając dążność do zjednoczenia moralnego, które musi się odbyć przed zjednoczeniem politycznym.

W dzisiejszym okresie budzenia się szerszych aspiracyj narodowych należy widzieć nie tylko reakcję na popowstaniowe przygnębienie, ale początek przerodzenia się narodowego, przetworzenia się pod wpływem nowych stosunków społecznych na normalny, zdrowy naród, zdolny do samoistnego, zdrowego bytu politycznego.
    Roman Dmowski, "MYŚLI NOWOCZESNEGO POLAKA"
    http://wsercupolska.org/przeczytaj/R...ego_Polaka.pdf
    Ostatnio edytowane przez Foxx ; 07-12-2019 o 11:17

Uprawnienia umieszczania postów