Strona 1717 z 1824 PierwszyPierwszy ... 7171217161716671707171317141715171617171718171917201721172717671817 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 51,481 do 51,510 z 54699

Wątek: Polityka

Cytat Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta
    A na czym polegał "atak"?
    Foxx, już samo muzeum i Pani Engelking wytłumaczyła o co chodziło.

"Wyjątkowo haniebne jest szerzenie oszczerstw i kłamstw, zwłaszcza gdy bezpośrednio dotyczą one naznaczonych cierpieniem losów nastoletniego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Trudno pojąć, dlaczego osoba pracująca w mediach publicznych, które teoretycznie zobligowane są pełnić szczególną misję – nie respektuje faktów, potwierdzanych przez ekspertów z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu" - napisała w oświadczeniu profesor Barbara Engelking.
    Co do Bartoszewskiego. O zmarłych mówimy dobrze, albo wcale. Ja zamilczę.

Legionista Awatar Kusza
    Cytat Zamieszczone przez Hazardzista Zobacz posta
    Wyjątkowo durna zasada. "Prof." Bartoszewski zrobił bardzo wiele za swojego życia żeby sobie zapracować na taką a nie inną opinię o własnej personie.
    ...Trzech setek armat ryczy kanonada,
    Zda się pod trupem ziemia się rozpęknie, —
    O dziecko polskie, za Twojego dziada,
    Który tam zginął, niech Twe serce klęknie,
    O dziecko polskie, święć się krwi szkarłatem
    I wołaj: Wolność! I bij w kratę lochów,
    Bo jeśli Bóg jest nad tym podłym światem,
    Toś ty zbawione przez Wolę i Grochów...

Legionista Awatar Foxx
    Foxx, już samo muzeum i Pani Engelking wytłumaczyła o co chodziło.
    Przytoczyłeś jej opinię oraz deklarację problemu natury poznawczej. Jakiegokolwiek "wytłumaczenia" tu nie widać. Z drugiej strony mamy...

Według Bartoszewskiego zwolnienie zawdzięcza przyjaciołom z Polskiego Czerwonego Krzyża oficjalnym powodem był zły stan zdrowia. Nieoficjalnie zwolnienie przypisywano stawiennictwu siostry Bartoszewskiego, która kolaborowała z Niemcami, nawet wyszła za mąż za SSmana. Problem w tym, że Bartoszewski był jedynakiem. Możliwe, że chodziło o jakąś rodzinę - siostrę cioteczną etc.

Ciekawsza jest jednak inna historia. Według relacji prof. Miry Modelskiej-Creech z Georgetown University w Waszyngtonie, pracownika administracji białego domu, istnieje świadek, który przeżył Oświęcim i twierdzi, że Bartoszewski był kolaborantem. Świadek opowiadał, że spotkał się z Bartoszewskim w Oświęcimiu, znał m.in., szczegóły na temat wykształcenia Bartoszewskiego. Twierdził, że za sprawą Bartoszewskiego i 14 innych donosicieli, którzy opuścili Oświęcim (notabene pociągiem pierwszej klasy) zlikwidowano 21 wysokich rangą Akowców. Ów świadek jest przekonany, że Bartoszewski był konfidentem. Relacja dziwna, podejrzane, pytanie dlaczego Pani profesor ją rozpowszechnia? Czy kłamie? Jeśli nie, dlaczego zaufała świadkowi? Dlaczego ów świadek miałby kłamać?
    http://www.youtube.com/watch?v=w91VGIYqmbI

Inna relacja ludzi, którzy go znali i wiedzą kim był, a co potem mówił... Nazywają go "hochsztaplerem, największym skur#@$%ysem"
    https://www.youtube.com/watch?v=5NSvM5MDQj0 - Wacław Sikorski: "z Bartoszewskim NIE CHCĘ być na jednym zdjęciu!"
    https://www.youtube.com/watch?v=i43KTR_Um_c "Najgorszy sk%# jakiego znam" - mówią to ludzie o nieposzlakowanej opinii, publicznie, pod nazwiskiem, trudno więc nie przyjąć tego za solidną przesłankę do zbadania tematu...

(...) Tłumaczenie, że go zwolnili ze względów zdrowotnych wydaje się co najmniej podejrzane. Mimo tego obdarzono go zaufaniem w organizacji katolickiej FOP - Front Odrodzenia Polski, związanym ze Stronnictwem Pracy, a kierowanym przez pisarkę Zofię Kossak Szczucką. Bartoszewski niemal natychmiastowo po wyjściu z Oświęcimia został wzięty do struktur konspiracyjnych. Jest to sytuacja nie do pomyślenia, taki człowiek był zbyt podejrzany, tacy ludzie mogli być pod obserwacja, dla konspiracji to zbyt duże ryzyko... Bartoszewski prawdopodobnie albo zataił ten niewygodny fakt, albo został wciągnięty do konspiracji z pomocą niemieckiej agentury.
    http://041940.pl/archives/category/uncategorized

(...) Wystarczy poczytać raporty Pileckiego, żeby wiedzieć, że zwolnienia polskich więźniów się zdarzały i niekoniecznie musieli to być kolaboranci, bo np. za pośrednictwem jednego z takich zwolnionych rotmistrz przekazywał informację do Warszawy. Nie jest tajemnicą, że władze okupacyjne były podatne na gigantyczną korupcję i dobrą łapówką można było ocalić życie.

Według wersji przytaczanej przez przewodników w obozie Auschwitz, Bartoszewski miał kartę pracy PCK, jego matka pracowała w PCK i zrobiła z niego pracownika czerwonego krzyża. Rodzicie prawdopodobnie wręczyli łapówki Niemcom dzięki którym został wezwany przed komisję lekarską. Przed komisją za namową polskiego lekarza, zamaskował swoje rany i udawał, że jest zdrowy (inaczej nie wypuściliby go, jako żyjącego "dowodu" na mordercze warunki w obozie). Podpisał oświadczenie, że nie ma zastrzeżeń do pobytu w KL Auschwitz i po prostu wyszedł...
    http://www.polandpolska.org/dokument...ty-witolda.htm
    http://pokazywarka.pl/wladyslawbartoszewski/

Od tego trzeba było zacząć i nie byłoby sprawy.
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar b.
    Cytat Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
    Nie ma i nie było, ale Kurski przykłada rękę do zakatrupienia mediów publicznych, które w ciągu roku muszą być dopompowane na 1,1 mld zł , bo mało kto już to ogląda, a wpływy z abonamentu lecą na łeb i na szyję.
    .
    Cytat Zamieszczone przez sarinosoman Zobacz posta
    Tia... TVP2 straciła w pierwszym półroczu 2017 w porównaniu do pierwszego półrocza roku poprzedniego, 7,22% widzów 4+, a TVN w tym samym okresie zyskał, a nie, jednak stracił tychże widzów 6,41%. Różnica kolosalna. No i Miszczak żadną miarą nie przykłada ręki do ukatrupienia TVN.
    W tym samym czasie TVP INFO zyskała 12,46% widzów 4+. Po prostu katastrofa. Jeśli taki trend się utrzyma, nie będzie co zbierać.
    Jak to mówią: są fakty, poglądy, wierzenia i wierzenia wbrew faktom.
    Cytat Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
    Statystyki w stylu Morawieckiego. Proponuję spojrzeć na wykres Wiadomości od 2015 do 2017
    Cytat Zamieszczone przez sarinosoman Zobacz posta
    TVN-owi też punkty procentowe zabiera kreatywny Morawiecki?
    Tąpniecie "Wiadomości" jest oczywiste - przestały być atrakcyjne dla POkemonów (a wcześniej było lizanie przedwyborcze strzelby Pierwszego Myśliwego Kraju i równoczesne glanowanie Dudy), więc POkemony użyły pilotów.
    Tak a propos niedawnej dyskusji:

Cytat Zamieszczone przez K. Pubudzin na TT
    TVP INFO NUMEREM 1. Kolejny historyczny wynik. Najwyższa oglądalność w październiku od 7 lat i jeszcze większy wzrost liczby widzów (+35%). Dziękuję Zespołowi. Dziękujemy Widzom

Legionista Awatar midzi
    Jak telexpress tam przerzucili to chyba nic dziwnego

Legionista Awatar b.
    1. Teleexpress tam "przerzucili" od sierpnia.

2. Poza tym za "przerzucenie" rozumiem zmianę kanału emitowania, a nie równoległą emisję w TVP1 i TVPInfo.

3. Nie wiem co "przerzucenie" ma do rzeczy, bo przecież oglądalność miała drastycznie spadać. Nie widzę zależności, czy jest emitowany w TVP1, w TVPInfo czy równolegle.

4. Podobny zabieg od lat z "Faktami" czy "Wydarzeniami" stosuje Polszmat i Pedałen.

Legionista Awatar midzi
    Nie śledzę na bieżąco ramówki TVN, czy Polsatu, którego już nie widziałem parę ładnych lat, ale nie pamiętam, aby o tej porze dnia flagowy program informacyjny leciał równolegle na TVN / TVN24.

Co do pełnego zsumowania to wypadałoby jednak podać łączne spadki oglądalności TVP1 / TVN2 (Palade co miesiąc wrzuca, ale mi z lenistwa nie chce się przeklejać).

Info pompuje też zapewne fakt, że wykasowali całą publicystykę z TVP1 i zdaję się, że w tej chwili nie ma już nawet żadnych Wildsteinów i podobnych na głównych programach.

Jak mi się zachce to zobaczę jak w danych Nielsena wyglądają ostatnie 3 lata i wrzucę zestawienie.

Skoro jest tak dobrze, to czemu jest źle? Reklamowo notują duże spadki.

Legionista Awatar Foxx
    A wiesz może czym są tzw. domy mediowe i jak wygląda ich rozkład sympatii politycznych?
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar Z.
    Od tego trzeba było zacząć i nie byłoby sprawy.
    Zdaje się, że Adamczyk poruszył dwa wątki. Kwestie zwolnienia z obozu i wątek Pileckiego.

Odrzucając dość histeryczną reakcję fanatyków ostatnich lat działalności Bartoszewskiego, muszę przyznać że próby tłumaczenia tego pierwszego elementu są dla mnie sporym zaskoczeniem. Do tej pory byłem przekonany, że kwestia kolaboracji to kompletna egzotyka (w sekrecie przyznam, że dalej jestem ). Oskarżenie jest dość "ciężkie", a dowody - no mówiąc delikatnie - widywałem mocniejsze.
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Legionista Awatar TNTP
    Cytat Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
    Zdaje się, że Adamczyk poruszył dwa wątki. Kwestie zwolnienia z obozu i wątek Pileckiego.

Odrzucając dość histeryczną reakcję fanatyków ostatnich lat działalności Bartoszewskiego, muszę przyznać że próby tłumaczenia tego pierwszego elementu są dla mnie sporym zaskoczeniem. Do tej pory byłem przekonany, że kwestia kolaboracji to kompletna egzotyka (w sekrecie przyznam, że dalej jestem ). Oskarżenie jest dość "ciężkie", a dowody - no mówiąc delikatnie - widywałem mocniejsze.
    Temat kolaboracji z Niemacami jest nawet dzisiaj niesamowicie ciężki i z różnych względów wątpię, żeby ktoś sie w tym babrał - nie chodzi mi o Bartoszewskiego, ale ogólnie o konspiracje.
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar Z.
    Z tego co kojarzę to Adamczyk "tak tylko pytał". Przesłabe
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

A wiesz może czym są tzw. domy mediowe i jak wygląda ich rozkład sympatii politycznych?
    Może nie osobiście, ale bliska mi osoba siedzi w tematach agencyjnych i domów mediowych. I jak każdy biznes: jest klient który chce mieć wyniki (sprzedaż,wizerunek itd) i jest agencja która chce na tym zarobić. Skoro w publicznym jest ciezko: zasięgi, grupy docelowe, intencje zakupowe, demografia to idą gdzie indziej. To samo jest z prawicowa prasa, próżno szukać z tego powodu dużych graczy za wyjątkiem państwowych firm i dóbr szybkozbywalnych/finansowych, nie mówiąc o produktach klasy Premium.

GieKaeSiak
    Może nie osobiście, ale bliska mi osoba siedzi w tematach agencyjnych i domów mediowych. I jak każdy biznes: jest klient który chce mieć wyniki (sprzedaż,wizerunek itd) i jest agencja która chce na tym zarobić. Skoro w publicznym jest ciezko: zasięgi, grupy docelowe, intencje zakupowe, demografia to idą gdzie indziej. To samo jest z prawicowa prasa, próżno szukać z tego powodu dużych graczy za wyjątkiem państwowych firm i dóbr szybkozbywalnych/finansowych, nie mówiąc o produktach klasy Premium.
    Twój stek bzdur skomentuję na podstawie jednej sytuacji. W czasach "Uważam Rze" tygodnik miał najwyższą sprzedaż i najlepszą grupę docelową na rynku, a reklamodawcy omijali gazetę szerokim łukiem, bo była prawicowa.

Legionista Awatar Foxx

Nie wiem, gdzie widzisz "próby tłumaczenia", czy "oskarżenie". Wrzuciłem kilka informacji dot. funkcjonujących (od lat) wersji. Co ciekawe nawet tvn musiało zauważyć, że sytuacja była dość niezwykła pisząc m.in.

Możliwe, że wstawiennictwo Czerwonego Krzyża sprawiło, że Bartoszewski wyszedł z Auschwitz przez bramę, która zwykle prowadziła w jedną stronę. Nie był jedyny.
    https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-onlin...go,786791.html

Oznacza to trzy rzeczy:

- dzięki samemu Bartoszewskiemu nikt tak naprawdę nie wie w jaki sposób opuścił obóz

- nawet jego zagorzali fanatycy próbują jakoś racjonalizować dziwną wersję z "L-4 z Auschwitz"

- zacytowane domniemanie można wpisać w każdą z zacytowanych przeze mnie wyżej teorii - jak widać przeważają te niezakładające kolaboracji, osobiście jednak słyszałem od niektórych Powstańców, że nie chcą mieć z Bartoszewskim nic wspólnego... nie rozwijali tematu.

Pomijając przykla podany przez Peace - a jest tego znacznie więcej - przedstawiłeś zgrabną tezę, jak w uczciwych warunkach powinien funkcjonować wolny rynek. Tyle. że "wolny rynek" w każdej sferze w Polsce po '89 wygląda nieco mniej bajkowo. Dobrym przykładem była "prywatyzacja" Telekomunikacji Polskiej poprzez sprzedaż jej akcji... francuskiemu operatorowi telefonicznemu... należącemu do państwa (France Telecom); sprawa sprzedaży reszty udziałów Kulczykowi po niższym kursie w świetle naszej dzisiejszej wiedzy o roli tego "biznesmena" w systemie III RP to już tylko "zapałka przy piorunie"...

Przychodzi Unilever do Starcomu czy innego Mediacomu i słyszy: fajne produkty, świetne zrobiliśmy kreacje ale radzimy nie puszczać materiału w TVP bo tam jest dobra zmiana. Na co Unilever: jasne że nie, nie będziemy ich finansować! Bez jaj.

Foxx: Nie wiem po co ci przykład z TP SA. Mocno nietrafiony.

Legionista Awatar BlackAdder
    Powiem szczerze, że mało mnie obchodzi, jak Bartoszewski opuścił Auschwitz. Do jego oceny wystarczy mi fakt, że była to szkodząca Polsce menda.
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

GieKaeSiak
    Przychodzi Unilever do Starcomu czy innego Mediacomu i słyszy: fajne produkty, świetne zrobiliśmy kreacje ale radzimy nie puszczać materiału w TVP bo tam jest dobra zmiana. Na co Unilever: jasne że nie, nie będziemy ich finansować! Bez jaj.
    Bez jaj jest twoje odrealnienie

Jacek Krawiec:Chłopaki są sprytne, ku..a, albo mają więcej czasu, albo mniej przyzwoitości, mi nie wpadło do głowy przez sześć lat, a tu ku..a, je..ni, jeszcze Klesyk ********, wiesz, że on "wSieci" ogłoszenia daje?
    Paweł Graś:
    No widziałem właśnie.
    Jacek Krawiec: Ja mówię, co ty ku..a, odpi..lasz? A on, że to klienci potencjalni. Wiesz, już się ustawiają, k..wa, media, już widać.
    Paweł Graś: Tak, tak, prokuratura też już widać coraz dziwniejsze werdykty wydaje, już czeka, patrzy na sondaże.
    http://www.se.pl/wiadomosci/polityka...ca_408857.html

Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    ok, ale tu dajesz przykład państwowych społek z nadania. Tu wiadomo, że idzie zgodnie z linią rządzących tak jak teraz dostają kasę prawicowe media (patrz na Karnowskich rekordowe przychody). Co innego biznes.

GieKaeSiak
    ok, ale tu dajesz przykład państwowych społek z nadania. Tu wiadomo, że idzie zgodnie z linią rządzących tak jak teraz dostają kasę prawicowe media (patrz na Karnowskich rekordowe przychody). Co innego biznes.
    To jak wytłumaczysz fakt, że swego czasu największy tygodnik w Polsce z najlepszym targetem sprzedażowym (młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków) nie dostawał reklam od prywatnych firm?

Cytat Zamieszczone przez Peace Zobacz posta
    To jak wytłumaczysz fakt, że swego czasu największy tygodnik w Polsce z najlepszym targetem sprzedażowym (młodzi, wykształceni, z wielkich ośrodków) nie dostawał reklam od prywatnych firm?
    Odbiorca konserwatywny, również jako konsument. Uważam Rze zrobiło zasięgi głównie ceną - chyba poniżej 3 złotych, oraz tym, że nie było wcześniej takiego tygodnika bazującego głównie na tekstach o Historii.

Legionista Awatar rey
    Uważam Rze zrobiło zasięgi głównie ceną - chyba poniżej 3 złotych, oraz tym, że nie było wcześniej takiego tygodnika bazującego głównie na tekstach o Historii.
    Jasne... Bazujący głównie na tekstach o historii Skończ się ośmieszać.
    Ostatnio edytowane przez rey ; 04-11-2017 o 10:50
    ...zmartwychwstałe miasto rodzi ludzi nieśmiertelnych...

Legionista Awatar midzi
    URZE zrobiło zasięg dlatego, że targetem nie byli tylko kościółkowi socjaliści, ale też była oferta dla wolnościowego centrum. Dlatego wydałem pieniądze na kilkadziesiąt numerów ponieważ ponad połowa gazety zwykle była zdatna do czytania, z pominięciem kilku person i pseudo niepokornych dziennikarzy. Obecnie "Sieci" oraz "DoRzeczy" łącznie nie sprzedają się tak dobrze jak najlepsze egzemplarze URZE ze względu na kryzys papierowej prasy, brak efektu świeżości oraz inną sytuację polityczną i medialną, gdzie URZE faktycznie zagospodarowało sobie małe poletko wolności słowa.

Czemu nie było reklam? Kosz, trotyl i Hajdarowicz będą wyjaśnieniem.

GieKaeSiak
    Odbiorca konserwatywny, również jako konsument.
    Uważasz, że młody, wykształcony konserwatysta z metropolii jest fatalnym celem reklamodawców?

Konsumpcjonizm, dobra szybkozbywalne, impulsywność, nijak się mają do konserwatywnej linii tego tygodnika. Punkty które wypisał midzi również nie pozwalały na bogate portfolio chcących utożsamiać się z linią którą prezentowało pismo.

Legionista Awatar Foxx
    Jesteś niesamowity Sukces jankeskiej TV - nomen-omen - Fox News w pełni potwierdza Twoją tezę

Ogólnie operujesz wydestylowaną teorią mającą się nijak do praktyki. Sama uwaga o nieadekwatności przykładu "prywatyzacji" strategicznego opera telekomunikacyjnego (przed - nomen-omen - erą powszechności dostępu do operatorów komórkowych) zagranicznemu operatorowi państwowemu najlepiej ukazuje skalę odklejenia się od rzeczywistości.

Problem polega na tym, że po prostu znam ludzi zarówno z dużych domów mediowych, jak i z marketingu jednego z największych globalnych koncernów FMCG. Nikt specjalnie nie ukrywa faktycznego stanu rzeczy.

Legionista Awatar Z.
    Foxx - Szczerze mówiąc nie wiem jak Ci odpowiedzieć. Adamczyk - jak sam twierdzi - "tak tylko pytał". Ty określasz wersję z L-4 jako "dziwną", a do tego wrzucasz dość specyficzne "dowody". Odebrałem to jako kwestionowanie teorii o zwolnieniu ze względu na stan zdrowia/łapówkę/kontakty w PCK. No, a skoro jest kwestionowanie to konsekwencją tego powinno być opowiedzenie się po stronie jakiejś innej teorii. Mam rozumieć, że Twoją intencją nie było podsycenie jakiś "wątpliwości" wobec przeszłości Bartoszewskiego tylko obiektywne przedstawienie całej gamy teorii jakie krążą ("od lat") w sprawie, tak? Czy istnieje jakiś poważny polski historyk - najlepiej związany z IPN - który potwierdza owe "dowody"? Czy znajdują one mocniejsze podstawy niż plotka o tajemniczym "świadku"? Jaką mamy mieć pewność, że opinia części uczestników Podziemia nie jest spowodowana stosunkiem do późniejszych (znacznie późniejszych) działań Bartoszewskiego? I wreszcie czy mało jest innych ludzi o "nieposzlakowanej opinii" wypowiadających się "publicznie, pod nazwiskiem", że Bartoszewski był OK?

Co ciekawe nawet tvn musiało zauważyć, że sytuacja była dość niezwykła
    Prawda. A nawet chyba rzeczywiści eksperci, którzy podali że podobnych przypadków było od 2 do 8 tysięcy. W skali funkcjonowania obozu to rzeczywiście była bardzo rzadka sytuacja. Aczkolwiek z materiału wynikało chyba, że dotyczyła też np. współpracowników Pileckiego. Potwierdza to zresztą materiał, który wrzuciłeś sam..

Na marginesie ekspertów tych - chyba bez ironii i sarkazmu - docenił np. Cenckiewicz.

Z mojej perspektywy wypowiedź Adamczyka to podobny motyw jak ujadanie fanatyków koderów do Kaczyńskiego o przyczynę zakwaterowania jego rodziców w "willi na Żoliborzu".

Cytat Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    Powiem szczerze, że mało mnie obchodzi, jak Bartoszewski opuścił Auschwitz. Do jego oceny wystarczy mi fakt, że była to szkodząca Polsce menda.
    A to jest zupełnie inna kwestia, chociaż nie użyłbym chyba określenia "menda". Mendy to wykorzystywały starość i demencję Bartoszewskiego czy związany z wiekiem brak rozeznania. A dodatkowo budowały u niego poczucie, że u schyłku życie jest się jeszcze do czegoś potrzebnym.
    Ostatnio edytowane przez Z. ; 03-11-2017 o 21:18

Legionista Awatar Foxx
    Foxx - Szczerze mówiąc nie wiem jak Ci odpowiedzieć. Adamczyk - jak sam twierdzi - "tak tylko pytał". Ty określasz wersję z L-4 jako "dziwną", a do tego wrzucasz dość specyficzne "dowody". Odebrałem to jako kwestionowanie teorii o zwolnieniu ze względu na stan zdrowia/łapówkę/kontakty w PCK.
    Właśnie błędnie. To kwestia "kontaktów w PCK" się w tych cytatach najczęściej przewija. Pozostaje kwestia, na czym mogły polegać "kontakty w PCK" skutkujące zwolnieniem z Auschwitz. "Z przyczyn zdrowotnych".

Mam rozumieć, że Twoją intencją nie było podsycenie jakiś "wątpliwości" wobec przeszłości Bartoszewskiego tylko obiektywne przedstawienie całej gamy teorii jakie krążą ("od lat") w sprawie, tak?
    Tak.

Czy istnieje jakiś poważny polski historyk - najlepiej związany z IPN - który potwierdza owe "dowody"? Czy znajdują one mocniejsze podstawy niż plotka o tajemniczym "świadku"?
    Nie wiem. Ja nie piszę o "dowodach", przytaczam tylko miejsca powodujące wątpliwości.

Jaką mamy mieć pewność, że opinia części uczestników Podziemia nie jest spowodowana stosunkiem do późniejszych (znacznie późniejszych) działań Bartoszewskiego?
    Jeżeli chodzi o moich rozmówców - 100%.

I wreszcie czy mało jest innych ludzi o "nieposzlakowanej opinii" wypowiadających się "publicznie, pod nazwiskiem", że Bartoszewski był OK?
    Nie wiem. Pomijając kolejne konteksty polityczne po '89 nie trafiłem na taką wypowiedź.

Legionista Awatar Z.
    Nie wiem. Ja nie piszę o "dowodach", przytaczam tylko miejsca powodujące wątpliwości.
    To że jakieś zdarzenie jest rzadkie wcale nie znaczy, że przyczyny tego zdarzenia są "nieczyste". 3-3 z Realem nie oznacza od razu, że mecz był ustawiony przez singapurską mafię. Nawet jeśli pani X twierdzi, że zna "świadka", który twierdzi, że tak było.

A co do "nie wiem" - myślę, że jednak wiesz że żaden poważny historyk nie firmuje swoim nazwiskiem historii pod tytułem "kolaborant Bartoszewski".

Jeżeli chodzi o moich rozmówców - 100%.
    Te "100%" to odpowiedź na "część" uczestników Podziemia czy na możliwość, że oceny Twoich rozmówców są podyktowane oceną Bartoszewskiego po 2007 roku? Dość zasadnicza różnica.

Nie wiem. Pomijając kolejne konteksty polityczne po '89 nie trafiłem na taką wypowiedź.
    Wydaje mi się, że spłycenie relacji Bartoszewskiego np. z Jeziorańskim do "kontekstów politycznych" jest jednak wysoce niesprawiedliwe. A to dopiero wierzchołek.

Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów potwierdzających, że Bartoszewski zawarł z Niemcami jakikolwiek układ polegający na tym, że w zamian za jakieś świadczenie oni wypuścili go z Auschwitz. A Adamczyk za "tak tylko pytam" powinien zostać zawieszony. Myślę, że warto to na koniec dość wyraźnie zaakcentować.
    Ostatnio edytowane przez Z. ; 03-11-2017 o 23:16

Legionista Awatar Foxx
    To że jakieś zdarzenie jest rzadkie wcale nie znaczy, że przyczyny tego zdarzenia są "nieczyste". 3-3 z Realem nie oznacza od razu, że mecz był ustawiony przez singapurską mafię. Nawet jeśli pani X twierdzi, że zna "świadka", który twierdzi, że tak było.
    Mówimy o nieco poważniejszych sprawach okraszonych niechęcią do Pileckiego. Porównanie wyniku meczu do wyjścia z Auschwitz "ze względu na problemy zdrowotne" jest... Mniejsza z tym. Niezależnie od rozmaitych różnic dot. okoliczności jakakolwiek forma "raportu Bartoszewskiego" nie pojawiła się jako efekt tego "rzadkiego zdarzenia".

A co do "nie wiem" - myślę, że jednak wiesz że żaden poważny historyk nie firmuje swoim nazwiskiem historii pod tytułem "kolaborant Bartoszewski".
    Sorry, ale to demagogia. Nie chodzi o taki tytuł tylko całą sekwencję "rzadkich" zdarzeń również po wojnie a jej dotyczących. Dwa z nich wymienia np. Żebrowski - czas od 0:33:

https://www.youtube.com/watch?v=3fRTR0eaHOI

Tu Płużański:

https://www.youtube.com/watch?v=OxiA93I87fU

A czy jakiś "poważny" historyk aktualnie robi kwerendę archiwów dot. Bartoszewskiego? "W tajemnicy" napiszę Ci jednak, że jestem niemal pewien, że coś się przewinie np. w trakcie badań, których główny wątek będzie poświęcony czemuś zupełnie innemu.

Te "100%" to odpowiedź na "część" uczestników Podziemia czy na możliwość, że oceny Twoich rozmówców są podyktowane oceną Bartoszewskiego po 2007 roku? Dość zasadnicza różnica.
    Przecież wyraźnie napisałem - bramka nr 1. Część odpowiedzi znajdziesz w kwestiach przytoczonych w powyższych linkach.

Wydaje mi się, że spłycenie relacji Bartoszewskiego np. z Jeziorańskim do "kontekstów politycznych" jest jednak wysoce niesprawiedliwe. A to dopiero wierzchołek.
    Każdemu może się wydawać, cokolwiek sobie życzy. Różnice polityczne w środowisku poakowskim rozpoczęły się od amnestii 1956 i wejścia części środowiska w nowy system (np. wydawnictwa, organizacje kombatanckie). JNJ jako działacza emigracyjnego same procesy nie dotyczą. Sympatie i antypatie już tak. Zwłaszcza, że się przecież znali z "Wolnej Europy".

Nie ma żadnych wiarygodnych dowodów potwierdzających, że Bartoszewski zawarł z Niemcami jakikolwiek układ polegający na tym, że w zamian za jakieś świadczenie oni wypuścili go z Auschwitz.
    Nie ma. Pozostaje "rzadkość" wielu sytuacji.

A Adamczyk za "tak tylko pytam" powinien zostać zawieszony. Myślę, że warto to na koniec dość wyraźnie zaakcentować.
    A ja uważam, że warto wyraźnie zaakcentować, że nie powinien.
    Ostatnio edytowane przez Foxx ; 04-11-2017 o 12:43

Uprawnienia umieszczania postów