Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 120 z 130

Wątek: PeKiN zabytkiem ?

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
    Jeszcze ad vocem soboru. Co by nie mówić, ale Sobór razem z Ogrodem Saskim i Pałacem Saskim stanowiły zdecydowanie najpiękniejszą wizytówkę architektoniczną Warszawy.

Meczety, które po przejęciu w ciągu kilku dziesięcioleci władzy przez muzułmanów, staną na Unter den Linden i na Polach Elizejskich, też na pewno będą piękne architektonicznie.

Gintleman Awatar księciuniu
    Z zewnątrz można oceniać różnie, ale wewnątrz to dopiero było okazałe cudo. Ale ten przepych był właśnie kojarzony z tą siłą, której jarzmo zrzuciliśmy.

Ale znam też takich, którym się PKiN podoba, więc de gustibus...
    A w postawienie tam miejskiej zabudowy (kamienic) niestety nie wierzę.
    Lubię sobie jebnąć posta.

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
    St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

Legionista Awatar midzi
    Cytat Zamieszczone przez Hermit Zobacz posta
    Meczety, które po przejęciu w ciągu kilku dziesięcioleci władzy przez muzułmanów, staną na Unter den Linden i na Polach Elizejskich, też na pewno będą piękne architektonicznie.
    Nie mylmy meczetów ze stylem starocerkiewnym. Proszę.

Ale Hermitowi chodziło raczej o to, że nie wszystko co ładne musi być pożądane (a meczety architektonicznie też mogą być uznane za ładne).

E:
    Ostatnio edytowane przez księciuniu ; 28-11-2017 o 11:43

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno

Legionista Awatar midzi
    Chyba źle mnie zrozumieliście. Nie ganię rozbiórki Soboru, ale stwierdzam fakt, że to była zdecydowanie najlepsza panorama przedwojennej Warszawy. Zarówno monumentalna, jak też wielkomiejska. Na pewno symbol ówczesnej Warszawy.

Meczetocerkiew można zobaczyć w Soczi, czy w Groznym i to jest dopiero kicz. Sobór nie był kiczowaty w żadnym razie.
    Ostatnio edytowane przez midzi ; 28-11-2017 o 11:17

To już kwestia gustu. Mnie osobiście sama bryła się nie podoba, a już do okolicznych zabudowań pasuje - w mojej opinii - jak pięść do oka (co widać na wrzuconym przez Ciebie zdjęciu z lotu ptaka). De gustibus...

Legionista Awatar BlackAdder
    Cytat Zamieszczone przez księciuniu Zobacz posta
    Ale znam też takich, którym się PKiN podoba, więc de gustibus...
    Pewnie znaleźliby się i tacy, którym się podoba Beata Maksymow tudzież sowieckie blokowiska.
    Co nie zmienia faktu, że obiektywnie rzecz biorąc ku"as podległości to architektoniczna chujnia, nie ma w nim nic, czym można by się zachwycić.
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

WOLNOŚĆ dla JANUSZA WALUSIA!

Legionista Awatar Z.
    Pałac - jak mawiał klasyk - mały, acz gustowny.

Cytat Zamieszczone przez Alek Zobacz posta
    Przerażający jest koszt wyburzenia tego balwochwalstwa.
    Zależy w jakiej perspektywie. Kilkuletniej pewnie tak. Ale koszty remontów na przestrzeni najbliższych 50 lat mniejsze nie będą.

Burzyć bez względu na koszty. Sam przyjdę z łopatą - choćby dziś. Honor Rzeczpospolitej na szali.
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Jak rozbierano sobór, to żeby uzyskać środki na rozbiórkę sprzedawano na ten cel nomen omen cegiełki (obligacje)

Cytat Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
    Pałac - jak mawiał klasyk - mały, acz gustowny.

Zależy w jakiej perspektywie. Kilkuletniej pewnie tak. Ale koszty remontów na przestrzeni najbliższych 50 lat mniejsze nie będą.

Burzyć bez względu na koszty. Sam przyjdę z łopatą - choćby dziś. Honor Rzeczpospolitej na szali.
    To by był naprawdę szyderczy uśmiech fortuny, jakby go rozbierano w czynie społecznym

Też z chęcią przyjdę, albo cegiełkę kupię
    "Jak się wyrosło w komunizmie, to nie można było nie mieć antykomunistycznego nastawienia"

Jestem za zburzeniem i przywróceniem duszy tamtego miejsca jednak samo wyburzenie podobno to koszt 1 miliard złotych musiałby się jakoś zwrócić więc pewnie chcieliby odzyskać tą kasę i na developo-komerchę by sporo poszło
    Jakbym doczekał takich czasów marzenie
    Obawiam się, że ciężko z przychylnością społeczną do takiego pomysłu takie mam dziwne wrażenie.

Cytat Zamieszczone przez midzi Zobacz posta
    Na tak. Jednak pod warunkiem, że będzie to koncepcja wysokościowców 300+ z lekkim historycyzmem w podstawie. Jeśli nie nowy warszawski skyline to nie ma sensu niczego burzyć, zwłaszcza na jakiś sralnik dla psów, gimbazy i meneli.
    Jan Pietrzak rzucił pomysł łuku triumfalnego ku glorii zwycięstwa nad bolszewikami w 1920 natomiast sam pomysł z wysokościowcami to pojawiał się i z koncepcją PeKiNu, bodaj taki jest mpzp Placu Defilad. Stety/niestety duch czasu sprawił że PeKiN stał się najbardziej rozpoznawalnym budynkiem Warszawy.

Pomijając że to kolejna wrzutka, realnie ja bym się zastanowił nad usunięciem komuszych murali, pomników, tablic pamiątkowych zdobiących to "cudo" tak na zewnątrz jak wewnątrz budynku, a przede wszystkim być to jakoś "umył", albo lepiej skuł warstwę zewnętrzną, bo pewnie mało osób wie, że to jest piaskowiec.

Legionista Awatar zinger
    Oczywiście że burzyć - a pomysł z burzeniem w czynie społecznym świetny, naprawdę! Co do wiary/możliwości odbudowy - południowa pierzeja Jerozolimskich tylko czeka na resztę przecież.
    Ora et labora

Legionista Awatar Kubal
    Zająłbym miejsce w pierwszym rzędzie przed jego wyjebaniem w kosmos. Wszystko co piękne, co tworzyło klimat starej Warszawy nam rozjebali. Ciekaw jestem co by powiedzieli Ci wielcy obrońcy, którzy mieli by teraz okazję pospacerować tymi klimatycznymi uliczkami które tam były vs spacer aktualny wokół jego podstawy

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Kubal Zobacz posta
    Zająłbym miejsce w pierwszym rzędzie przed jego wyjebaniem w kosmos. Wszystko co piękne, co tworzyło klimat starej Warszawy nam rozjebali. Ciekaw jestem co by powiedzieli Ci wielcy obrońcy, którzy mieli by teraz okazję pospacerować tymi klimatycznymi uliczkami które tam były vs spacer aktualny wokół jego podstawy
    Ci wielcy obrońcy mają głęboko gdzieś klimat starej Warszawy. Większość z tych obrońców tak w ogóle to nawet się tu nie urodziło.

Legionista Awatar midzi
    Cytat Zamieszczone przez BlackAdder Zobacz posta
    Wg. mnie głupoty. Jeśli teraz mamy stan wspólnoty narodowej na poziomie 1918 to ja nazywam się Barack Obama i urodziłem się w Nigerii.

Zwykłe pobożne życzenia, co w politologicznych wystąpieniach Żaryna jest charakterystyczne.
    Ostatnio edytowane przez midzi ; 01-12-2017 o 11:40

Legionista
    Też mi ta franca się nie podoba.
    Sam bym się zjawił w czynie społecznym. Ale spójrzmy zdroworozsądkowo na stan po.
    Nie wiem ile to może trwać – rok? Dwa? Jak było napisane – koszt 1 mld. złotych.
    I co? Wszyscy możliwi spadkobiercy do gruntów po badziewiu z całego świata się zlatują i rozpoczynają się wieloletnie sprawy sądowe: uwłaszczeniowe/spadkowe/karne/pozwy/chujemuje.
    Kasa wydana. Ludziska wkurwieni. Parku nie będzie. Niekończące się awantury o plan zagospodarowania.
    Tylko mi nie mówcie, że tak nie będzie. Marszałek wiedział co mówi.
    Z cytrusów najbardziej lubię ogórki małosolne!!!

Z tymi kosztami to bym nie dramatyzował. 500+ kosztuje 20 miliardów rocznie, a to ma być na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, 29 lat (!) po rzekomym obaleniu komunizmu. Jak nie dają rady, to jak napisał Księciuniu, niech częściowo sfinansują obligacjami.

Kwestie własności trzeba będzie załatwić ustawą rekompensacyjną. Albo zrobić na zasadzie: masz Pan działkę, wybuduj budynek.

W każdym razie jest paru wysoko postawionych zawodników będących za, warto grzać temat, bo teraz albo nigdy.

Legionista

W każdym razie jest paru wysoko postawionych zawodników będących za, warto grzać temat, bo teraz albo nigdy.
    I to jest sedno sprawy
    Z cytrusów najbardziej lubię ogórki małosolne!!!

Cytat Zamieszczone przez Makrel Zobacz posta
    Ci wielcy obrońcy mają głęboko gdzieś klimat starej Warszawy. Większość z tych obrońców tak w ogóle to nawet się tu nie urodziło.
    Argumentacja tych ludzi jest zawarta w poniższym artykule GW

Nędza przedwojennej Warszawy

- Nostalgia za zburzonym miastem każe uważać, że było piękne. Ja też ją odczuwam i też dużo bym dał, żeby przejść się po warszawskich ulicach w 1936 r. i zobaczyć to wszystko. Rozumiem też ból po stracie. Warszawę wielu kochało, ale przed wojną mało kto uznawał ją za piękne miasto - mówi dr Błażej Brzostek*. Z doktorem Błażejem Brzostkiem rozmawia Adam Leszczyński [...]

http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121..._Warszawy.html
    Sab ma rację. Procedury, mpzp, instytucje w budynku, koszta wyburzenia a jeszcze trzeba to jakoś zagospodarować tzn. coś wybudować. Rekonstrukcja przedwojennych uliczek z kamieniczkami to czysty nonsens, jeszcze Stare Miasto z Placem Zamkowym o tyle można było zrozumieć, ponieważ to historyczne serce Warszawy.

Z tymi kosztami to bym nie dramatyzował. 500+ kosztuje 20 miliardów rocznie, a to ma być na 100-lecie Odzyskania Niepodległości, 29 lat (!) po rzekomym obaleniu komunizmu. Jak nie dają rady, to jak napisał Księciuniu, niech częściowo sfinansują obligacjami.
    Może zrealizują z... VATu

Kwestie własności trzeba będzie załatwić ustawą rekompensacyjną. Albo zrobić na zasadzie: masz Pan działkę, wybuduj budynek.
    No to wybudują... fawele, będzie bazar defilad zamiast placu i pałacu. Przecież te działki to jakieś "nieregularne skrawki", jednemu przypadnie 100 m2, drugiemu 2.

https://www.polskieradio.pl/7/179/Ar...ultury-i-Nauki

Jak się kliknie z lewej strony, to można posłuchać siedemnastominutowej rozmowy z p. Magdaleną Stopą, autorki wspomnianej przez Pawełka książki "Przed wojną i pałacem".

I jakby ktoś miał wątpliwości, że pkin jest symbolem sowieckiej dominacji:

https://www.polskieradio.pl/39/156/A...wa-i-przyjazni
    Ostatnio edytowane przez BlackAdder ; 03-12-2017 o 12:53

Legionista Awatar Jestem
    Skoro wygrzebaliście te wykopalisko to dorzucę swoje pięć groszy.
    1. Nie wiem skąd ktoś wytrzasnął koszty rozbiórki 1 mld PLN. Koszt 100 mln wygląda na zawyżony ponieważ kilkanaście lat temu szacunek mówił o kilkunastu milionach, byli cwani złomiarze którzy twierdzili "dajcie nam wszystko co rozbierzemy a dodatkowych kosztów nie będzie" - to pewnie przesada ale niezbyt wielka. Wartość terenu po rozbiórce na 100% będzie wyższa od kosztów rozbiórki, to wiadomo od wielu lat! Pozostaje tylko problem z ewentualnymi roszczeniami do terenu po rozbiórce, teraz teoretyczna wartość budynku zdecydowanie przekracza dawną wartość terenu, po uporządkowaniu ten argument zniknie. Potrzebna jest niestety ustawa jeszcze przed rozbiórką.
    2. Argumenty wyburzenia polityczno-resentymetalne już zostały omówione i mogę tylko przyklasnąć, ja dorzucę jeszcze argument ekonomiczny. Obecnie budynek PKiN to ruina i prymityw techniczny. Wszystko się psuje. Przychody z podnajmu tych "zabytkowych" powierzchni nie wystarczają na generalny remont, ledwie starczają na bieżącą eksploatację bez poważniejszych napraw, czyli z roku na rok będzie to coraz większy pożerca funduszy z kasy miejskiej. Teren na którym stoi PKiN to najdroższy teren w Warszawie, można spokojnie liczyć ponad 100 tys. z metra o ile nie lepiej ...
    3. Wyburzenie PKiN można przeprowadzić na kilka sposobów:
    a) całkowite, bez naruszania fundamentów które świetnie się nadaje jako podstawa do bardzo wysokiej zabudowy w tym miejscu.
    b) pozostawienie pierwszych czterech kondygnacji, czyli tę niską podstawę PKiN i nadbudowanie pięcioma lub czterema wysokościowcami - ta opcja mi się najbardziej podoba, ekonomiczna i bardzo symboliczna!
    c) skasowanie "czuba", czyli pozostawienie pałacu do wysokości czterech "bocznych wieżyczek" - ta opcja mi się podoba najmniej ale jest technicznie wykonalna i zmniejszy radykalnie koszty utrzymania oraz uzasadni koszt modernizacji pozostałości a zlikwiduje tę ohydną dominantę architektoniczną nad Warszawą ...
    W każdej opcji mają i tak powstać dookoła pałacu wysokie biurowce które "przykryją" pałac.

W wypowiedziach obecnego premiera i jego klakierów martwi mnie całkowity brak refleksji co świadczy o czystych politycznych intencjach bez nawet śladu próby realizacji. Ktoś kto na serio myśli o zburzeniu Pałacu, musi jednocześnie mieć plan na przeniesienie instytucji które zajmują "podstawę" Pałacu i pierwsze 10 kondygnacji czyli pięć czy sześć teatrów, dwa muzea, Pałac Młodzieży, sale wykładowe, biblioteka, funkcje Ratusza. Szczególnie krytyczne są pierwsze cztery kondygnacje, najpierw trzeba to wszystko gdzieś "upchnąć" a dopiero potem rozwalać/przebudowywać, ale rozwalić trzeba i sam społecznie mógłbym tam kilka godzin spędzić z wielką przyjemnością!

p.s. Przy okazji bym rozebrał tego szklanego raka który wybudowano na tyłach Teatru Wielkiego i przywrócił przedwojenną zabudowę Wierzbowej, to największy skandal architektoniczny w Warszawie za ostatnie 25 lat!
    Z końmi się nie kopię bo przegram, z idiotami staram się nie dyskutować bo sprowadzają dyskusję do swojego poziomu, na argumenty ad personam staram się nie reagować, patrz wcześniejsze punkty - no i tylko krowa nie zmienia zdania ...

W końcu dorwałem "Przed wojną i pałacem" i jestem w trakcie czytania. Niesamowicie budzi nostalgię za przedwojenną Warszawą. Wszystkim, którzy spacerując po Budapeszcie czy Lwowie rzucają ujami na niemieckich zbrodniarzy i sowieckich barbarzyńców - bo gdyby nie oni Warszawa wyglądałaby dziś podobnie - polecam.

Polecam wysłuchać pana Kornela Morawieckiego w programie "Młodzież kontra..." odnośnie PeKiNu, pomników sowieckich, itp.

Ciekawe spojrzenie na problem pałacu:

https://tygodnik.tvp.pl/35368675/wyznania-burzyciela

Nieideologiczne , m. in.:

"Co - przy założeniu przyjęcia koncepcji dekompozycji Pałacu - zostało by na pewno zlikwidowane? W moim przekonaniu właśnie korpus. Gigantyczny biurowiec, który już w czasie powstawania był niefunkcjonalny, a teraz jest po prostu niemożliwy do sensownego użytkowania.

Żadna ideologia nie powinna chronić struktury, która jest nieefektywna, niewygodna, a przy tym - tu wisienka na torcie - jest esencją symbolicznego znaczenia budowli. Bo bez korpusu Pałac maleje, traci swoją dominującą pozycję, przestaje być sobą (choć pozostawia nam swoje potomstwo w postaci wielu mniejszych struktur).

Dochodzimy więc do sedna. Moim zdaniem nasze myślenie o Pałacu powinna określać nie ideologia, a pragmatyka. Powinniśmy zaprojektować na nowo zniszczone przez Pałac centrum miasta, wykorzystując te jego elementy, które są mu przydatne.
    "

Ostatnio edytowane przez BlackAdder ; 06-01-2018 o 20:07

Legionista Awatar TNTP
    Dyskusja o wyburzeniu/przebudowie jest kompletną mrzonką.
    Technicznie to wszystko da radę zrobić, tylko, że
    - jak wyobrażacie sobie centrum Warszawy podczas takiej rozbiórki ? przecież to by trwało miesiącami i zajebałoby kompletnie miasto
    - po cholerę to robić skoro wokół Pekinu jest w cholerę niezagospodarowanego miejsca
    - do tej pory nie jesteśmy w stanie wyremontować Centralnego, ale już widzę tych specjalistów od logistyki i infrastruktury, którzy sprawnie ogarną Pekin

Wątku ideologicznego nie będę w ogóle podnosił, bo świadczy on tylko o kompleksie, albo jakimś skrzywieniu. No chyba, że to ma być jakaś ogólnonarodowa akcja to ja dorzucę swoje pomysły
    - zamek w Malborku
    - stocznia w Szczecinie
    - ratusz we Wrocławiu
    - urząd wojewódzki we Wrocławiu
    sądzę, że jeszcze kilka by się znalazło
    Lieber tot als rot!!

Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    Dyskusja o wyburzeniu/przebudowie jest kompletną mrzonką.
    Technicznie to wszystko da radę zrobić, tylko, że
    - jak wyobrażacie sobie centrum Warszawy podczas takiej rozbiórki ? przecież to by trwało miesiącami i zajebałoby kompletnie miasto
    - po cholerę to robić skoro wokół Pekinu jest w cholerę niezagospodarowanego miejsca
    - do tej pory nie jesteśmy w stanie wyremontować Centralnego, ale już widzę tych specjalistów od logistyki i infrastruktury, którzy sprawnie ogarną Pekin

Wątku ideologicznego nie będę w ogóle podnosił, bo świadczy on tylko o kompleksie, albo jakimś skrzywieniu. No chyba, że to ma być jakaś ogólnonarodowa akcja to ja dorzucę swoje pomysły
    - zamek w Malborku
    - stocznia w Szczecinie
    - ratusz we Wrocławiu
    - urząd wojewódzki we Wrocławiu
    sądzę, że jeszcze kilka by się znalazło
    Po pierwsze, dyskusja nie może być mrzonką.

Po drugie, z dupy te Twoje porównania. Np. Zamek w Malborku należy taktować jako zdobycz wojenną i wybitny przykład pięknej architektury okresu gotyku, a nie pierdyknięty przez Krzyżaków w centrum Krakowa ohydny budynek pasujący tam jak pięść do nosa. Budowle we Wrocławiu i Szczecinie też są zdobyczą wojenną i nie szpecą miast odbierając im centrum. Żadna z wymienionych budowli nie jest symbolem czyjejkolwiek dominacji nad Polską.

Po trzecie, wiele rzeczy się nie da, aż przychodzi ktoś, kto o tym nie wie.

A tak poza tym dzięki za głos w dyskusji, z pewnością oryginalny
    Ostatnio edytowane przez BlackAdder ; 06-01-2018 o 16:35

Legionista Awatar TNTP
    Po pierwsze, dyskusja nie może być mrzonką.

Po drugie, z dupy te Twoje porównania. Np. Zamek w Malborku należy taktować jako zdobycz wojenną i wybitny przykład architektury tamtego okresu, a nie pierdyknięty przez Krzyżaków w centrum Krakowa ohydny budynek pasujący tam jak pięść do nosa. Budowle we Wrocławiu i Szczecinie też są zdobyczą wojenną i nie szpecą miast. Żadna z wymienionych budowli nie jest symbolem czyjejkolwiek dominacji nad Polską.

Po trzecie, wiele rzeczy się nie da, aż przychodzi ktoś, kto o tym nie wie.

A tak poza tym dzięki za głos w dyskusji, z pewnością oryginalny
    Ok.
    1) dyskusja NAD mrzonką - teraz lepiej ?
    2) Żadna z wymienionych przeze mnie budowli nie jest polską zdobyczą wojenną, tak jak PKiN nie jest symbolem czyjejkolwiek dominacji (w przeciwieństwie do rzeczonego zamku). Historycznie to faktycznie miał być symbol potęgi i myśli technicznej towarzyszy ze wschodu - ale rozumiem, że gdyby jednak wybudowano nam to metro, to dzisiaj należałbyś do forpoczty która postulowałaby jego zasypanie O gustach się nie wypowiadam - mam na to w dużej mierze wywalone (tak jak na większość rzeczy na które nie mam wpływu)
    3) Tak jest - takie myślenie było podstawą systemu sowieckiego. Jak to nie da się żeby na pustyni rosła bawełna ? Pies nie może mieć dwóch głów ? Krzyżówka małpy z człowiekiem ? Itp. itd. Oczywiście, że się da (zresztą sam o tym pisałem w poprzednim poście) - ale ja się pytam po ch...olerę ? Ja rozumiem, że chodziłoby o kwestie urbanistyczne (które w tym wypadku nie wchodzą w grę) - ale Ty poważnie piszesz o "estetyce" i "symbolu dominacji".
    Jedyne co może cieszyć, że sowieccy okupanci nie mieli tak radykalnego podejście

Nie wydaje mi się, żeby on był jakoś nadzwyczaj radykalny - raczej jestem przedstawicielem milczącej dotąd w tym wątku mniejszości
    Lieber tot als rot!!

Uprawnienia umieszczania postów