Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 60 z 130

Wątek: PeKiN zabytkiem ?

Lechitka
    Cytat Zamieszczone przez Beny
    Ile lat musi mieć budowla, aby "z urzędu" być wpisana jako zabytek?
    50 lat. To sie tyczy kazdego obiektu- szalet miejsci tez mogą wpisac na liste zabytkow. Nie liczy sie tylko wartośc sentymentalna do danego obiektu ale data jego budowy

Legionista Awatar RadO
    Nie no proszę Państwa...

Jeżeli chcemy burzyć PKiN bo jest źle wkomponowany w otoczenie to proponuję to samo zrobić z:

1.Budynkiem przy Marszałkowskiej 69 - to jest mistrzostwo świata z dopasowaniem budynku do otaczającej go architektury
    2. To coś na Pl. Piłsudskiego (tu jest mały paradoks: budynek sam w sobie jst całkiem sympatyczny, ale miejsce dobrano fatalnie...)
    3. Warta na Chmielnej
    4. CFP na Puławskiej w miejscu (Kina Moskwa)

i jescze pewnie z 20 innych...

Powtórzę: daleki jestem od radości z wpisania go na listę zabytków (chociaż post Novej trochę wyjaśia sytuację), ale jest to symbol miasta, czy tego chcemy czy nie...

Legionista Awatar zuz

Legionista Awatar Nazgul
    Cytat Zamieszczone przez Fizi
    mur też był symbolem Berlina
    Ale przeszkadzał.

PKiN jak by nie patrzeć jest częścią naszej historii i skoro już go mamy to powinniśmy go chronić jako milczącego świadka dziejów. Pozbycie się go lub zmiana nie zmieni naszej przeszłości tak jak nie było w stanie zmienić przeszlości jego powstanie.

Ordery budowniczym?
    Tak. Pośmiertne, tym wszystkim którzy zostali zalani betonem stanowiącym fundament...

Legionista
    no centralny do wyburzenia w pierwszej kolejnosci a razem z centralnym heleniarze ktorzy tam urzeduja. pekin powinien zostac moim zdaniem tak jak stoi i nie powinno byc zadnej zabudowy naookolo niego, to kawal historii niewazne jakiej ale historii

co do srodmiescia zgadzam sie calkowicie byloby duzo ladniej z tym ze jest dosyc gesto zabudowane i tak wiec postawienie kilku ladnych domow niewiele da a przeciez nikt sie nie zabierze za wyburzanie pozatym mogli by chociazby odnowic troche południowe sródmieście - straszny syf tam

Legionista Awatar zuz
    Cytat Zamieszczone przez Pajac
    no centralny do wyburzenia w pierwszej kolejnosci a razem z centralnym heleniarze ktorzy tam urzeduja. pekin powinien zostac moim zdaniem tak jak stoi i nie powinno byc zadnej zabudowy naookolo niego, to kawal historii niewazne jakiej ale historii
    centalny do zburzenia a PKiN nie? :O
    człowieku...
    Pałac ładny nie jest, histori też nie ma 'pozytywnej', ale się go nie wyburzy, a napewno nie w najbliższym czasie, stuleciu, itp.
    na Centralnym sytuacja wygląda jak wygląda, ale i tak ostatnio byla robiona akcja żeby to wszystko jakoś ogarnąć.
    a poza tym teraz obok będą Błękitne Tarasy, czy jak to tam ma miec

Legionista Awatar pinomc
    Żeby on przynajmniej nie był taki wielki... Podobno Polacy w latach 50. krzyczeli "wyżej!" jak ustalali wysokość balonem metereologicznym, wychodząc z założenia, że skoro już budują, to niech będzie po byku Widziałam ostatnio ryski - jest mały, pękaty i wygląda całkiem sympatycznie.
    Ale problemem nie jest sam Pałac, tylko cały odcinek Alej Jerozolimskich od ronda Dmowskiego do placu Zawiszy - Centralny, Dworzec Śródmieście, plac Defilad, hala Marcpolu, domy KDT - sama piękność Jak napisał Fizi, potrzebna jest wizja uporządkowania całego tego kawałka. Gdyby to zrobiono, znikłaby podstawa do jęków "jakie to miasto ohydne".
    Jezu jak się cieszę z tych króciutkich wskrzeszeń
    Kiedy pelną kieszeń znowu mam
    Znowu mogę myśleć trochę jakby ściślej
    I obmyślać śmialo nowy plan

Legionista
    niestety mam przeczucie ze przyjdzie nam poczekac jeszcze "pare" lat na to

Legionista Awatar ceero
    Wam wybudowali jeden budynek, a nam całe socrealne osiedle postawili na chwałę komunizmu. A co najlepsze NH ma zostać wpisana na listę dziedzictwa kulturalnego UNESCO
    A na początku były łąki

Co dzień przesuwa się ku mnie bliżej Nowa Huta.
    Co dzień gmach rośnie w niebo wyżej - Nowa Huta.
    Co noc nad Kombinatem - łuna.
    Budujcie!
    Co noc - mgła iskier wielopiorunna.
    Silniej żelazo kujcie!
    Od północnego wschodu miasto narasta
    i wrasta w ciało starego miasta.
    Czy my idziemy ku Nowej Hucie?
    Czy Nowa Huta przybliża się ku nam?
    Miasta maszerują ku sobie
    Jak siostry witają się obie.
    Historia dawna, w marmurze zakrzepła
    z historią, co jeszcze żywa i ciepła !

Legionista Awatar Nazgul
    Cytat Zamieszczone przez ceero
    Wam wybudowali jeden budynek, a nam całe socrealne osiedle postawili na chwałę komunizmu.
    W centrum?

A mało osiedli wybudowali wokół Wawy? (Ursynów, Bemowo, Jelonki, Chomiczówka, Tarchomin, Bródno, Gocław and many many more...)
    A Huta Warszawa - moje pierwsze miejsce pracy (jeszcze wtedy nie "Lucchini")...

Legionista Awatar MeLa
    Oczywiście rozumiem argumenty yusty i wcale się nie dziwie tym, którzy tam mają swój interes …

A ktoś jeszcze robi tam zakupy???
    Pozdrawiam MeLa
    Coś z szafy Dziadka …http://republika.pl/mela/

Legionista Awatar pinomc
    Wisła jest moim zdaniem w porządku. Znasz drugie miasto, które ma dzikie, nie uregulowane brzegi?

Administrator Awatar arczi
    Cytat Zamieszczone przez pinomc
    Wisła jest moim zdaniem w porządku. Znasz drugie miasto, które ma dzikie, nie uregulowane brzegi?
    To jest podchwytliwe pytanie?

Ze stolic europejskich.. hmm... nie
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Legionista Awatar Młody
    Wiem nie potraktowałem tego poważnie to było tak dla rozluźnienia tematu a ten teges jak by co to mojego wcześniejszego posta edytowałem i dopisałem 2 zdanka

Lechitka
    Cytat Zamieszczone przez arczi
    Cytat Zamieszczone przez pinomc
    To jest podchwytliwe pytanie?

Ze stolic europejskich.. hmm... nie
    Dzieci kochane teraz odchodzi sie od regulowanych brzegów rzek, wrecz jest trend na przywracanie im sie ich naturalnego brzeg. Poprzez zmiany w pierwotnym stanie rzeki niszczy sie cenne ekosystemy na calej jej długosci, ingerencja w brzeg w jednym miejscu ma wplyw na całosc. Wiec nie sadze zeby sie brali za Wisle

Administrator Awatar arczi
    Cytat Zamieszczone przez Nova
    Dzieci kochane teraz odchodzi sie od regulowanych brzegów rzek, wrecz jest trend na przywracanie im sie ich naturalnego brzeg. (...)
    Dziecko kochane.. Ale w miastach? I to duzych? Od kiedy? Przykład poproszę
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Lechitka
    Cytat Zamieszczone przez arczi
    Cytat Zamieszczone przez Nova
    Dzieci kochane teraz odchodzi sie od regulowanych brzegów rzek, wrecz jest trend na przywracanie im sie ich naturalnego brzeg. (...)
    Dziecko kochane.. Ale w miastach? I to duzych? Od kiedy? Przykład poproszę
    Ren np

Przeciez regulacja brzegow tyczy sie przede wsystkim miast, duzych miast. Po kilkudziecieciu latach w koncu wpadli na to ze betonowe brzegi nie przynosza zadnego pozytku tylko szpecą rzeke jako naturalny twór a do tego niszcza pewne gatunki roslin i zwierząt. Nic w przyrodzie nie ginie i nic nie jest jej obojętne, zwłaszcza tak powazna ingerencja w system rzeczny.

Legionista Awatar pinomc
    O... Poznanianka ma zupełną rację Betonowe brzegi to ma np. Narew w okolicach Ostrołęki - w Warszawie nam takiego syfu nie potrzeba.

Legionista Awatar MeLa
    W każdej stolicy jest takie miejsce gdzie turyści zjeżdżają na zakupy,

Kupuje autobus i będę ich woził do Centrum Chińskiego wszystko 40-60 % taniej tylko te korki
    Pozdrawiam MeLa
    Coś z szafy Dziadka …http://republika.pl/mela/

Legionista Awatar Gregoreous
    Cytat Zamieszczone przez amba
    Halski wam nie pozwoli i koniec

Jestem ciekaw wypowiedzi w tym temacie Grogoursa [ czy jakos podobnie, sory ], ktory w avatarach co chwila zmienia PeKiN [ :O ]na obraz z lepszegop ujecia
    Amba, naucz się wymawiać {Gregorjus} i pisać mój nick A co do temaciku. PKiN to obiekt nie da się ukryć kontrowersyjny. Przez niektórych opluwany, a przez innych .. no właśnie. Dla mnie jest on symbolem powojennej Stolicy- dlatego używam go jako swój Avatar . Na każdym turyście pałac robi wrażenie, przyjeżdża do Warszawy i pierwsze co widzi to pekin (W-wa Centralna, nawet Okęcie). Sam pałac nie jest brzydki, bardziej brudny. Brzydkie jest otoczenie, te jebane hale Marcpolu, ściana wschodnia. Marszałkowska wygląda na tym odcinku koszmarnie (Świętokrzyska-Al. Jerozolimskie). Bądź co bądź dla mnie ten obiekt to kult, sam chodziłem tu na zajęcia, nie raz byłem w Kongresówce, o tarasie widokowym nie wspomnę. To część miasta, kawałek historii dlatego zajebiście ze ktoś pomyślał i wpisze go do zabytków Warszawy.
    >>>>>>>>>>...miasto moje a w nim...<<<<<<<<<<

>>>>>>>>>>>>LEGIA WARSZAWA<<<<<<<<<<<<

Legionista Awatar yusta
    Cytat Zamieszczone przez MeLa
    W każdej stolicy jest takie miejsce gdzie turyści zjeżdżają na zakupy,

Kupuje autobus i będę ich woził do Centrum Chińskiego wszystko 40-60 % taniej tylko te korki
    Ja Ci dam skośnych dorabiać

Młody - nie wiem czemu uparcie piszesz hale KDT.
    KDT to jest jedna hala, ta największa, najnowsza i najładniejsza
    Dwie pozostałe nie mają z nią nic wspólnego jeżeli chodzi o wlasność i odprowadzanie hajsu do kasy miasta
    Only You

Legionista Awatar Kempes
    yusta kdt supporter
    Jesteś panem własnego losu.

Legionista
    Jeszcze wracając do PKiN-u... Któregoś pięknego dnia pod koniec XX wieku mój wujek wpadł na genialna myśl uczczenia "wejścia w nowe millenium". Mianowicie symbolicznym zburzeniem Pałacu Kultury. Niestety jego inicjatywa nie została poparta, więc jak jest, każdy widzi.
    Szczerze mówiąc, mimo ohydnej historii itp, ja Pałac traktuję z ogromną sympatia. Paryż ma sowją wieże Eiffla, my mamy Pekina .. i w sumie naprawde nie wyobrażam sobie Warszawy bez Pekinu.
    Juz prędzej połączyłabym Centralniak z tymi Tarasami jakoś, bo tak właściwie to chyba on najbardziej brudzi krajobraz... (tak tak, odnowione niesmierdzace podziemia.. eh, mozna sobie tylko pomarzyć)
    Jesli chodzi o Domy Centrum, które równiez nie zachwycają urodą - był ogłoszony jakis konkurs dla architektów, jakby tu te budynki przy Marszalkowskiej odnowić... Wiec może coś się już myśli na ten temat i centrum naszej stolicy nie będzie mocno odstawało od innych europejskich stolic.. A niektóre projekty naprawde bardzo ciekawe były.

Ogółem Warszawa jest jednym wielkim architektonicznym bałaganem. Ale co z tego? Własnie dlateog ma swoj niepowtarzalny klimat, że (na szczęscie) nie jest miastem zbudowanym według szwabskich pedantycznych zasad. Cały ten syf ma swój urok
    Czekając na dzień w którym spełnią się marzenia nie chcę być tym, co nie ma nic do powiedzenia
    /Chillout squad/

Legionista
    Szczerze mówiąc, mimo ohydnej historii itp, ja Pałac traktuję z ogromną sympatia. Paryż ma sowją wieże Eiffla, my mamy Pekina .. i w sumie naprawde nie wyobrażam sobie Warszawy bez Pekinu.
    i ja z tym sie w 100% zgadzam! burzyc? imo nie ma sensu.. chec zburzenia to pozostalosc epoki romantyzmu w umyslach polakow... w Berlinie do dzis jedna z glownych ulic nosi imie Karola Marksa. mowie o czesci bylego nrd. po zburzeniu muru uznali ze trzeba to zmienic.. policzyli ile pieniedzy bedzie to kosztowac (tabliczki, zmiana we wszystkich urzedach, rekompensaty dla firm za zmiany pieczatek, banerow reklamowych itp) i uznali ze im sie nie oplaca.. w Polsce zmieniano kazda ulice ktora choc w 1 % wiazala sie ze "stara" wladza dla zasady.. mimo ze bronie komunizm lub ze uwazam ze warto myslec racjonalnie i liczyc hajs zamiast kosztownie walczyc z symbolami zla, przyklad z niemiec mi sie podoba...

a nieuregulowana wisla? ja tam bym wolal pojsc na spacer na bulwar nad wisla jak np w paryzu a nie podziwiac te smierdzace krzaki i brud po drugiej stronie..
    The Durango '95 purred away real horrorshow !

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez zuz
    człowieku...
    Pałac ładny nie jest, histori też nie ma 'pozytywnej', ale się go nie wyburzy, a napewno nie w najbliższym czasie, stuleciu, itp.
    na Centralnym sytuacja wygląda jak wygląda, ale i tak ostatnio byla robiona akcja żeby to wszystko jakoś ogarnąć.

palac (pajac ? ) owszem nie ma historii pozytywnej ale ma historie i dlatego powinien zostac - moze nienajlepsze porownanie przytocze ale zburzysz oswiecim bo nie ma pozytywnej historii? centralny natomiast tej historii nie posiada (posiada co najwyzej tone syfu i mase heleniarzy)
    p.s. blekitne (czy zlote? nie wiem sam) tarasy beda kawalek dalej o ile sie nie myle chyba kolo polskiego expressu tam (moge sie mylic)

Legionista
    Dobra to i ja się wypowiem z racji, że wizerunek Warszawy nie jest mi obojętny. Pałac powinien stać bo jak by nie patrzeć jest to symbol naszego miasta, jak już wcześniej sporo osób zauważyło. Jedyne co bym zrobił to może troche poddał go pewnym zmianom kosmetycznym i skasowałbym np. te kiczowate ornamety na dachach.

Co do KDT to nigdy się nie dogadacie bo jedni prezentują ekonomiczne podejście do sprawy,a drudzy architektoniczne. Ja osobiście jestem za tą drugą opcją wiem, że wielu ludzi straci miejsca pracy, ale prędzej czy później i tak to nastąpi i trzeba się z tym pogodzić, tego nie da się już zatrzymać. Warszawa w końcu musi dążyć do swojego wizerunku z przed wojny, a nie jakiegoś Bangladeszu czy innego zadupia.

Pozatym z ziemią zrównałbym jeszcze Centralny, całe osiedle za żelazną bramą, ściane wschodnią, i przede wszystkim stadion X-lecia i wtedy Warszawa była by wielka

I jeszcze jedno uregulowałbym brzegi Wisły, aby wyglądały jak np. w Londynie czy Paryżu, a na brzegach zrobił bym deptaki i kawiarnie

Legionista Awatar DobryChłopak
    Cytat Zamieszczone przez foks
    a nieuregulowana wisla? ja tam bym wolal pojsc na spacer na bulwar nad wisla jak np w paryzu a nie podziwiac te smierdzace krzaki i brud po drugiej stronie..
    Te krzaki ten można byłoby jakoś "uregulować" ale nie betonować brzegi... W U.S.A chyba wszystkie rzeki są tak uregulowane i stwierdzili zę to jest niepraktyczne ba nawet niebezpieczne. Bo jak masz wybetonowane brzegi a woda raptownie się podniesie to zostają tylko wały.. A jak masz brzegi nieuregulowane to do wału pozostaje jeszce trochę miejsca i nie będize powodzi. Dobra spytacie się czemu w U.S.A nie ma powodzi.. ponieważ tam zrobili to dobrze, a u nas każdy wie czym y zakonczyła się taka budowa. :/
    Niesłusznie Skazani

Legionista
    To ja jeszcze o KDT: odpowiadając: nie ma miasta w którym nie byłoby takiego miejsca, ale też zdaje się nie ma miast gdzie stoi to dokłądnie w centrum. Mowa o dużych europejskich miastach...
    IMO: KDT powinno się przenieść w inne miejsce i zgodzę się że taka hala jest potrzebna zarówno ludziom którzy się z tego utrzymują jak i ludziom, którzy ze względu na rozmiar portfela robią tam zakupy.

a propos planów dt okolicy pajacu: mi sie nie podobają, bo co to jest jakieś wysokie budynki których głównym celem jest zasłonięcie PKiNu.

Legionista
    a propos planów dt okolicy pajacu: mi sie nie podobają, bo co to jest jakieś wysokie budynki których głównym celem jest zasłonięcie PKiNu.
    Najnowsze plany są dokładnie odwrotne
    Zabudowa Pałacu ma nie przekraczać chyba 10 kondygnacji, a tylko w niektórych miejscach może sięgać wyżej,a więc bez obaw Pałac wogóle nie będzie zasłonięty (oprócz kilku jego pierwszych kondygnacji)

Pod tym adresem możesz zobaczyć symulacje tego jak ma wygladać plac defilad
    http://www.e-warsaw.pl/offers/filmy/ncw_176X144.htm

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez zuz
    człowieku...

palac (pajac ? ) owszem nie ma historii pozytywnej ale ma historie i dlatego powinien zostac - moze nienajlepsze porownanie przytocze ale zburzysz oswiecim bo nie ma pozytywnej historii? centralny natomiast tej historii nie posiada (posiada co najwyzej tone syfu i mase heleniarzy)
    p.s. blekitne (czy zlote? nie wiem sam) tarasy beda kawalek dalej o ile sie nie myle chyba kolo polskiego expressu tam (moge sie mylic)
    Nienajlepsze porownanie. Nie ze jestem jakims lokalnym patriota ale co ty mozesz wiedziec o (jakielkowiek-nawet nie pozytywnej)historii O.?Oboz to nie Oswiecim tylko Auschwitz. Moze zburzysz Warszawe bo bylo getto zydowskie?
    Specjalnie dla Ciebie sie pofatygowalem.

Oświęcim należy do jednych z najstarszych polskich grodów kasztelańskich. Nie posiada swojej metryki, nie zachowały się również żadne bezpośrednie przekazy źródłowe związane z jego początkami. Z nazwą tej starej osady spotkano się po raz pierwszy dopiero w średniowiecznych kronikach. Oto najważniejsze fakty z historii naszego miasta:

* ok. 1179r. - przekazanie kasztelanii oświęcimskiej przez Kazimierza Sprawiedliwego, księcia krakowskiego, na rzecz swojego bratanka Mieszka Plątonogiego, księcia opolskiego i pana na Raciborzu. (Oderwanie tej kasztelanii od ziemi krakowskiej nie spowodowało istotnych zmian w statusie prawno-kościelnym tych terenów, gdyż aż do roku 1821 ziemia ta przynależała nadal do diecezji krakowskiej).
    * ok. 1272r. - w okresie rządów Władysława I, księcia opolskiego, Oświęcim otrzymał prawa miejskie na wzór dolnośląskiego Lwówka (Prawo lwóweckie było jednym z polskich odmian prawa magdebruskiego). Został również w tym czasie wydany przywilej na wójtostwo miasta Oświęcimia.

Troszke sie zagotowalem. Ale wkurwiaja mnie takie teksty jak twoj. Przepraszam za rozmycie.
    Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą!

Uprawnienia umieszczania postów