Strona 1 z 5 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 30 z 128

Wątek: PeKiN zabytkiem ?

Legionista Awatar Fizi

PeKiN zabytkiem ?

Pałac Kultury i Nauki do rejestru zabytków

IAR za "Życiem Warszawy" 28-12-2004, ostatnia aktualizacja 28-12-2004 09:27

PRZEGLĄD PRASY: "Życie Warszawy" pisze, że mieszkańcy stolicy i architekci nie chcą dopuścić do zmian w wyglądzie Pałacu Kultury i Nauki. Dlatego postanowili otoczyć budynek taką samą opieką jak Zamek Królewski czy Łazienki. "Życie Warszawy" donosi, że z okazji 50. urodzin najwyższy warszawski budynek będzie wpisany na listę obiektów chronionych.

Dziennik przypomina, że mieszkańcy stolicy znienawidzili pałac od samego początku jego istnienia, a po upadku komunizmu nie brak było głosów domagających się rozbiórki całego kompleksu. Dzisiaj jednak - czytamy w "Życiu Warszawy" - wiele osób chce nie tylko zachowania obiektu, ale również ochronienia go przed komercyjnymi zmianami. Socrealistyczna formuła, zgodnie z którą wybudowano gmach, stała się jego największa zaletą, a obiekt jest niekwestionowaną wizytówką miasta.

Za wpisaniem obiektu do rejestru zabytków jako najwspanialszego przykładu architektury socrealistycznej opowiadają się architekci i naukowcy, a także prezes zarządu PKiN Lech Isakiewicz.

W lipcu, z okazji 50-lecia PKiN mają się odbyć wystawy, koncerty i prezentacja pamiątek związanych z gmachem, a 22 lipca - specjalna akademia wzorowana na socjalistycznych zgromadzeniach. W podziemiach Pałacu Kultury i Nauki ma natomiast powstać Muzeum Komunizmu - Socland.

:/
    "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Legionista
    Co sie krzywisz? Choc PKiN srednio mi sie podoba (jest troche za bardzo rozlozysty jak na drapacz chmur - zeby go obejsc dookola to potrzeba z 15 minut), to akurat socreal jako styl bardzo sobie cenie. Podoba mi sie np gmach GUSu czy MDM (jedyny miejski plac z prawdziwego zdarzenia stworzony po wojnie).

A to lista warszawskich obiektow wybudowanych po 1944, ktora powinna zostac objeta ochrona ze wzgledu na swoje walory architektoniczne. Stworzylo ja Stowarzyszenie Architektow RP. Niektore pozycje sa w nieco dziwne, niektorych w ogole nie kojarze, ale w sumie jest tam kilka miejsc naprawde ciekawych.
    http://www.warszawa.sarp.org.pl/php/obrazki/lista.pdf

Administrator Awatar arczi
    No zesz *****, może jeszcze ordery wreczą jego budowniczym.
    Symbol socjalizmu stał się dumą Warszawy i jego mieszkańców. Ktoś na górze musiał ze złości kopnąc w ten kraj, bo wszystko stoi tutaj na głowie. Pieknych czasów dożyłem. Zajebiscie.. Wprost.
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Legionista
    No kurde ale co by nie mowic jest symbolem Warszawy. Wyobrazasz ja sobie bez niego? Bo ja nie.

Legionista Awatar Fizi
    mur też był symbolem Berlina
    "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Tuzin
    No kurde ale co by nie mowic jest symbolem Warszawy. Wyobrazasz ja sobie bez niego? Bo ja nie.
    To jeszcze nie powdów zeby wpisywac PeDeT na Woli czy Kino Ochota na liste zabytków :O Idzac tym tokim myslenia to cała Warszawa powinna byc na tej liscie.

edit-> ja sobie wyobrazam Warszawe bez pekin-u.
    "To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!"

Bynajmniej to nie przynajmniej!

Administrator Awatar arczi
    Tuzin. Bo sie do niego przyzwyczaiłes. Tak jak wiekszosc Warszawiakow.
    Urodziłes sie, on stał. Dorastałes, stał. Teraz też stoi. Ale jak zobaczysz jak to miejsce wygladalo przed wojna, to zaczynasz myslec troche inaczej.
    Nie wspomne juz o kulisach powstania tego "drapacza chmur" i od kogo dostaliśmy taki wypasiony prezent, bo w sumie po co mam sie przed snem denerwowac.
    Nie lubie go, choc tez sie przyzwyczailem.
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Legionista Awatar Fizi
    jak dla mnie rozwiązanie jest jedno - tona trotylu i bummm

strata dla historii architektury żadna - w Moskwie maja tego kilkanaście chyba , i w każdej stolicy każdego okupowanego przez sowietów kraju kolejny jeden lub kilka

,,mają rozmach k....syny ,,
    "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Legionista Awatar Zap
    A ja uważam że powinien zostać jak jest.
    Przyzwyczaiłem się jakoś.
    Powiedz mamo powiedz tato czy policja to gestapo. Ależ owszem drogi synu, trzeba tępić skurwysynów!!!
    GRUPA TRZYMAJĄCA WAGE

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Zap
    A ja uważam że powinien zostać jak jest.
    Przyzwyczaiłem się jakoś.
    w tym tkwi problem

twoje dziecko juz by sie nie przyzwyczaio, gdyby nagle buuum l
    Warszawa

Legionista
    Kawa -> gdzie na tej liscie masz mowe o wpisaniu na liste zabytkow? Przeczytaj co tam jest na poczatku.

Arczi -> Wiadomo, ze bym wolal to co bylo przed wojna, ale tej Warszawy juz nie ma i nie bedzie (nie tylko a aspekcie architektury). A co do okolicznosci powstania, to wiesz... Np Palac Saski (w formie z 1939) ktory teraz bedzie odbudowywany, to symbol zniewolenia Polakow przez cara, a jego sasiad palac Bruehla nalezal do najwiekszego niemieckiego polakofoba na dworze Augusta II... I co? I nic - taka mielismy historie i takie ona pozostawila ona po sobie pamiatki. A jesli sa to pamiatki wartosciowe (a dla mnie sa), to nalezy je pielegnowac.

Legionista Awatar crolick
    Cytat Zamieszczone przez Fizi
    jak dla mnie rozwiązanie jest jedno - tona trotylu i bummm
    sprawa nie jest taka prosta. rozmawialem kiedys ze znajomym architektem. problem z pkin jest wieloraki. Po pierwsze samo zburzenie gmachu jest trudne [tak by wszystko ladnie sie zapadlo, niczego nie uszkodzilo w poblizu, i zeby piwnice nie zostaly zasypane]. Po drugie problemy logistyczne przy wywozeniu gruzu z centrum W-wy - przeciez to jest calkowity paraliz miasta na tygodnie!!

niemniej uwazam, ze jakos powinno sie usunac ten symbol uleglosci wobec komunizmu np. poprzez zabudowanie centrum, tak by pkin nie byl widoczny...

Administrator Awatar legart
    Może gdyby nie wyburzyli pod jego budowę kwartału Śródmieścia Północnego lepiej by mi się podobał.

Legionista Awatar Beny
    Tak jak napisano, jesteśmy do niego przyzywczajeni...

Ale spójrzcie na zdjęcia sprzed wojny choćby, posłuchajcie opowiadań dziadków... Nigdy się go nie zaakceptuje!
    Jest, bo nie można go zburzyć i odbudować Warszawy.

Ile lat musi mieć budowla, aby "z urzędu" być wpisana jako zabytek?

Widzewiak Awatar daniil
    Dostrzegam pewną sprzeczność

Większośc z Was jest przeciw wpisaniu pałacu na listę zabytków, mówicie, że go nigdy nie zaakceptujecie, niektórzy są nawet za tym żeby go wyburzyć

a jednak na waszej "Panoramie" umieściliście ten znienawidzony pałac obok takich zabytków jak Zamek Królewski czy Kolumna Zygmunta ......

Legionista Awatar Foxx
    O, matko . Bo on fizycznie istnieje i jest, wprawdzie niezbyt rzucającym się w oczy, ale jednak elementem panoramy miasta .
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar RadO
    Z PeKiNem jest problem...

Otóż przez czas jaki stoi stał się symbolem Warszawy (niestety)... Coś jak wieża Eifla w Paryżewie.

Zagranicznym turystom się podoba, nam niekoniecznie bo znamy historię pałacu i co symbolizuje. Ma jednak toto swoje plusy dodatnie i ujemne

- (minusy)
    Jest paskudny!
    Historia powstania i symbol...
    Skojarzenia

+ (plusy)
    Budynek, który jednak mieści w sobie przydatne funkcje i instytucje (sala obrad Rady Miasta, Kinoteka, Muzeum Techniki, Teatry, sale wystawowe itp.)
    Jedyna w Warszawie platforma widokowa na tej wysokości
    Jednak symbol miasta odwiedzany przez turystów

Więc: zostawić, ale nie wpisywać na listę zabytków. Można by do okoła odtworzyć przedwojenną zabudowę (albo ultranowoczesną, ale niezbyt wysoką - tak, żeby jednak było go widać).

Widzewiak Awatar daniil
    Cytat Zamieszczone przez Foxx
    O, matko . Bo on fizycznie istnieje i jest, wprawdzie niezbyt rzucającym się w oczy, ale jednak elementem panoramy miasta .
    spoko, wiem, że on istnieje i stoi dumnie w centrum czy tego chcecie czy nie, ale jak chcecie go wyburzać to mogliście go chociaż nie umieszczać na sektorówie

no bo jak już go wyburzycie to będziecie musieli nową "Panoramę" szyć bo ta będzie juz nieaktualna

Cytat Zamieszczone przez daniil
    Cytat Zamieszczone przez Foxx
    spoko, wiem, że on istnieje i stoi dumnie w centrum czy tego chcecie czy nie, ale jak chcecie go wyburzać to mogliście go chociaż nie umieszczać na sektorówie

no bo jak już go wyburzycie to będziecie musieli nową "Panoramę" szyć bo ta będzie juz nieaktualna
    Już widzę jak legioniści wyburzają Pekin . Myślę że od strony technicznej raczej ciężko by go zburzyć bo w pobliżu przebiega linia metra, oraz tunel średnicowy kolei.

Widzewiak Awatar daniil
    Cytat Zamieszczone przez legart
    Już widzę jak legioniści wyburzają Pekin . Myślę że od strony technicznej raczej ciężko by go zburzyć bo w pobliżu przebiega linia metra, oraz tunel średnicowy kolei.

co to dla Was
    w Ekstradycji 3, jeden facet z pomocą kilkunastu kolesi mało wiele a by tego dokonał
    tylko ten Halski wzial i mu przeszkodzil :/

Legionista Awatar pinomc
    Lepszy był motyw z fimu Barei, w którym Pekin runął po pociągnięciu za spłuczkę "To się jeszcze wszystko da naprawić..."
    Nie lubię tego obiektu - razem z Centralnym skutecznie tworzą mit brzydkiej i brudnej Warszawy.
    Jezu jak się cieszę z tych króciutkich wskrzeszeń
    Kiedy pelną kieszeń znowu mam
    Znowu mogę myśleć trochę jakby ściślej
    I obmyślać śmialo nowy plan

Cytat Zamieszczone przez pinomc
    Lepszy był motyw z fimu Barei, w którym Pekin runął po pociągnięciu za spłuczkę "To się jeszcze wszystko da naprawić..."
    Nie lubię tego obiektu - razem z Centralnym skutecznie tworzą mit brzydkiej i brudnej Warszawy.
    To był film Chęcińskiego Rozmowy kontrolowane

Legionista Awatar MaxyM
    Niech idą na całość i dodadzą do wpisu hale Marcpolu.

I się nie doczekam zburzenia tego okropieństwa.
    Szkoda, chciałem zatańczyć na jego gruzach – kiedyś.

Legionista Awatar DobryChłopak
    eee a mi się podoba ten Pałac, co by nie mówić stał się jakimś tam symbolem Warszawy. a jakby go oczyszcić całego, tak jak kolumny na froncie to byłby naprawdę spoko.
    MOże mam takie zdanie ze względu na to że uodziłem się sporo po wybudowaniu PKiN, chociaż wiem że był "darem" bratniego narodu dla nas.
    Co nie zmienia mojego zdania o prezentowaniu Warszawy poza granicami naszgo miasta. Kogo bym się niespytał spoza Warszawy o reprezentacyjne budynki mówi:
    Teatr Wielki
    Pekin
    Niesłusznie Skazani

Legionista Awatar Beny
    Cytat Zamieszczone przez Kafar_RR
    Pekin
    Bo nie może powiedzieć: Zabudowa Śródmieścia.

Legionista
    heh, co do burzenia: to może jeszcze wysadzić zamek w Malborku bo krzyżacy budowali, a to też świnie byli no i Wrocław...niemiecki zresztą..a ograniczjąc się do Warszawy to polećmy jeszcze po MDM'ie i innych budynkach

Jeśli chodzi o sztukę Tuzin ma rację: socreal jako styl nie jest zły. Choć gusta są różne. A dla mnie Warszawa nierozłącznie związana jest z pajacem i to nie ze względów architektonicznych ale uzytkowych. To tam jako młodzik latałem na basen i na kursy (ehh nie będę wspominał jakie, ale sport też był ). Tam odbywały się w przeszłości znaczące przedstawienia (koncerty, teatr i kino).
    Niekoniecznie bym wpisywał PKiN do zabytków ale Pałac to Pałac.
    Może niektórym się bardziej podobają oszklone nowowczesne budynki naokoło, ale sorry winetou - ja wolę Pałac, który jest nierozłącznie kojarzony z Wawą i vice versa.

I jeszcze jedno - większość ludzi Pałac kojarzy jedynie z jego rodowodem i tak też go ocenia jednocześnie postulując o wyburzenie, a bynajmniej nie zwracają uwagi jak on naprawdę wygląda na zewnątrz, w środku i jakie sa jego funkcję (a przynajmniej jakie były).

Legionista Awatar Fizi
    Lawy - widzisz , akurtat MDM czy Mariensztat są wkomponowane w zabudowę miasta w taki sposób, że w przeciwieństwie do PeKiNu nie sprawiają wrażenia bardzo dużej kupy na środku dywanu.

Wadą tego budynku jest nie tylko jego ,,niewłaściwie pochodzenie,, ale tez niefunkcjonalność, brzydota, niedopasowanioe do reszty zabudowy, zajmowanie nieproporcjopnalnie wielkiej powierzchni w stosunku do kubatury

jest jedną wielką pomyłką architektoniczną , a śladów rosyjskiej okupacji w architektrurze mista mamy znacznie, znacznie więcej i to znacznie wyższego lotu jesli chodzi o walory artystyczne - od Cytadeli począwszy, poprzez cerkiew przy al Solidarności, po KC, MDM itd. Akurat największy koszmarek możemy sobnie odpuscić, tym bardziej, że jak wcześniej pisałem, żaden unikat to nie jest - dzieśiątki bliźniaczych osiągnięć radzieckich budowniczych rozsianych jest po całej wschodniej Europie i Azji - zatemn żaden wyróżnik naszego mista to nie jest - raczej coś w rodzaju stempla widocznego dla każdego - ,,kurica nie ptica, polsza nie zagranica,,
    "No pasaran!" ???

HEMOS PASADO !!!

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Fizi
    Lawy - widzisz , akurtat MDM czy Mariensztat są wkomponowane w zabudowę miasta w taki sposób, że w przeciwieństwie do PeKiNu nie sprawiają wrażenia bardzo dużej kupy na środku dywanu.
    Wadą tego budynku jest nie tylko jego ,,niewłaściwie pochodzenie,, ale tez niefunkcjonalność, brzydota, niedopasowanioe do reszty zabudowy, zajmowanie nieproporcjopnalnie wielkiej powierzchni w stosunku do kubatury
    No to oki, jak już mówimy o budynkach źle wkomponowanych to nie wiem czy on jest taki zły a przynajmniej nie był. To własnie z tym miejscem zostało skojarzone centrum - do niego wszyscy się odnosili jako środek miasta. IMO naokoło pajacu mogłoby być całkiem fajnie bo są tam porobione jakieś alejki, ławeczki, fonatanny, ale niestety nie wykorzystane to jest. Ktoś posadził tam kiedyś wietnamców i inne blaszaki i tak już neistety zostało.
    Twierdzisz że źle wygląda bo nie pasuje do otoczenia, heh, to polecmy po wszystkich takich budynkach zaczynając od szwedzkiej tabliczki czekolady, aż do budynku Warty na Chmielnej. Taka jest to Warszawa, kiedyś pajac się wybijał i to pomimo że wysokościa ni w ząb nie pasował do otoczenia to jednak nie wszędzie trzeba szukać harmonii i symetrii, a takie coś pośrodku Wawy nei wyglądało źle. Oczywiście teraz jak naokoło jest w pytę innych wysokich budynków to to ni w ząb nie współgra z otoczeniem tak samo jak i pozostałe plastikowe budynki.

No i jak oprowadzam zagraniczniaków po Wawie to ten budynek oceniają ani na plus ani na minus, ale chcieli go zobaczyć bo to jest m.in symbol Warszawy.
    Ale powtórzę, że większość ludzi go źle ocenia (chce zburzyć itd itp) głównie przez rodowód co mądre moim zdaniem nie jest.
    Daleki jestem do wpisywania do rejestru zabytków, ale tak samo daleki do jego przebudowy. IMO powinno się zagospodarować teren wokół i otworzyć ten budynek znow dla warszawiaków.

Legionista Awatar Herman
    spokój !

ja Wam mówie, że to jest tajna rakieta.Jeśli kiedyś jacyś parszywi wrogowie zechcą napaść na nasze kochane państewko rakieta wystartuje i ich pokona.

i juz.
    LEGIA&FC DEN HAAG

Halski wam nie pozwoli i koniec

Jestem ciekaw wypowiedzi w tym temacie Grogoursa [ czy jakos podobnie, sory ], ktory w avatarach co chwila zmienia PeKiN [ :O ]na obraz z lepszegop ujecia

Uprawnienia umieszczania postów