Strona 71 z 71 PierwszyPierwszy ... 21616768697071
Pokaż wyniki od 2,101 do 2,121 z 2121

Wątek: 63 dni chwały...

A czy ja krytykuję NSZ? Znam dobrze ten artykuł o którym wspomniałeś - dodatkowo polecam również do przeczytania wywiad z Gen. Podhorskim (sam nie wiedziałem, że walczyło tu tylu Poznaniaków!):
    http://wpolityce.pl/historia/302992-...ywiad?strona=1

Krytykuję organizację, która wykazuje brak zdolności do autorefleksji - i ewentualnego samooczyszczenia z zachowań patologicznych - takich jak 'hajlowanie'. Jakoś od wybuchu wojny oczywistym było (niezależnie od przekonań i wyznawanych wartości!), że dzieciom nie nadawało się imienia Adolf i nikt głupio nie tłumaczył , że imię te miał przecież np. Adolf Dymsza i że przed wojną było dosyć popularne i nosiło je wielu patriotów.

także Foxx - przepraszam, ale uważam, że odpowiedziałeś mi poza meritum - natomiast zarzut braku dokształcenia odbijam i jako ciekawostkę polecam Tobie sięgnąć do materiałów źródłowych np. do listu Romana Dmowskiego do ks. Prałata Józefa Prądzyńskiego z dnia 13 lutego 1934 roku:
    "Jestem w trudnym położeniu, bo oni dość często powołują się na mnie, dają nawet do zrozumienia, że ich popieram (...) Ja zaś nie chciałbym publicznie ogłaszać, że całą tę frondę surowo potępiam, żeby nie dawać broni w ręce przeciwników.
    Potępiam ją nie tylko dlatego, że rozbija ona jedność obozu narodowego, ale że sama w sobie jest głupia i dla naszej sprawy szkodliwa" (Dmowski o ONR i Janie Mosdorfie - list można znaleźć na romandmowski.pl)
    ...a dziś ONR organizuje marsz na rondzie Dmowskiego...

Do TNTP - masz dużo racji i o polemikę z Tobą będzie mi trudno - polityka w przedwojennej Polsce to sprawa rzeczywiście trochę bardziej złożona.

Natomiast raz jeszcze podkreślam: doświadczenia wojny, trud i cena (!!!) Powstania Warszawskiego powinny nas czegoś nauczyć i uwrażliwić na niektóre zagrożenia.

Na koniec: żeby trzymać się tematu wątku i poszerzyć wiedzę czytelników forum o Powstaniu - ciekawy artykuł o końcu Dirlewangera - rzeźnika Warszawy.
    http://historia.focus.pl/swiat/dopas...y-872?strona=1

Legionista Awatar Foxx
    Nie odpowiedziałem poza meritum. Część NSZ walczyła jako ONR, a nie endecja, więc rozwijanie wątku walk frakcyjnych między mniej i bardziej radykalnymi przedwojennymi narodowcami jest właśnie poza meritum.

Gdyby Twoje motywy były zgodne z deklaracjami, wiedziałbyś że oni po autorefleksji, która nadeszła po znacznym rozszerzeniu formuły Marszu Niepodległości dobre kilka lat temu ani nie hajlują, ani nie noszą mundurków.

Mam wrażenie, cały wybuch emocji spowodowała informacja o debilu z ONR, który na koncie tt miał grafikę z Degrelle'm.

Baaardzo daleko mi do ONR i nie podoba mi się, że de facto zawłaszczają różne akcje patriotyczne, ale to inna historia. Nie wiem jednak jaki jest problem z rondem Dmowskiego. Na pewno bliżej im do niego, niż np. do ONZ, czy de Gaulle'a. Rondo Wiatraczna odpada, bo tu już tylko krok od kołowrotu, a więc i "czarnego słońca"

EDIT: i takie coś

Ostatnio edytowane przez Foxx ; 09-08-2016 o 13:36
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Legionista Awatar Yanks
    Jesteście smutni, polowanie nie wyszło, zające przed wami pouciekały!

Legionista Awatar PeCe
    W ramach ciekawostki. Filip Chajzer z tego co czytałem namawiając ludzi do wpłat, pośrednio zebrał łącznie ok. 300 tys. zł dla Powstańców Wielkie brawa Nie potrafię zrozumieć jak w takiej sytuacji ludziom coś nie pasuje, tylko dlatego, że pracuje w TVNie Niektóre rzeczy nie przestaną mnie nigdy dziwić chyba.

www.nsa.net.pl Niezależne Stronnictwo Akademickie

Legionista
    Ciekawy wywiad z uczestnikami akcji BohaterON (Agnieszka Łesiuk i kpt. Władysław Rosiński). Przedwojenny sznyt i wychowanie Pana Kapitana, wielka klasa.

Za kibicowski trud, za święte barwy Twe...

Legionista
    Dzięki za użyteczne informacje.

Legionista Awatar Kamilos
    Ostatnimi czasy jako Mareccy Fanatycy zainteresowaliśmy się trochę zaniedbanym pomnikiem na tak zwanym Kruczku (pogranicze Marek i Zielonki). Można powiedzieć że po naszej aktywności z nim związanej daliśmy mu "drugie życie". Podobnie jak miejscu egzekucji które jest obok.

Tutaj jeszcze pare zdań historii co się tam wydarzyło w 1944 roku.

Egzekucje wśród mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi przeprowadzili Niemcy 30 lipca 1944 r. niedaleko jeziorka Kruczek (jezioro Czarne, Czarniak). Ten masowy mord był odwetem okupanta za akcje zbrojne przeprowadzone przez Armie Krajowa w Strudze i Zielonce, w wyniku których zginęło i zostało rannych kilku żołnierzy niemieckich. Pierwsza z tych akcji odbyła się w godzinach przedpołudniowych, pomiędzy 10 a 11, w rejonie Rościszewa (Pustelnik II) i Strugi. Oddział Armii Krajowej zaatakował ciężarówkę wiozącą zaopatrzenie dla żołnierzy niemieckich stacjonujących w Nieporęcie. Zginał kierowca, a kilku żołnierzy z eskorty zostało ciężko rannych. Cześć ładunku w postaci żywności i papierosów trafiła w ręce okolicznej ludności. Kilka godzin później żandarmeria niemiecka w wyniku przeszukiwań znalazła w kilku domach te artykuły i rozpoczęła masowe aresztowania, przede wszystkim mężczyzn. Z relacji naocznych świadków wiadomo, ze aresztowanych mężczyzn było ponad dwudziestu.

Druga akcje odwetowa Niemcy przeprowadzili w Zielonce tego samego dnia wczesnym popołudniem. Jeden z oddziałów Armii Krajowej przewoził ukryta na furmance bron i amunicje. Bron te gromadzono w punktach zbornych w związku z przygotowaniami do wybuchu Powstania Warszawskiego. W okolicach ulic Prostej i Podleśnej polska grupa natknęła się na trzyosobowy patrol żołnierzy SS. Doszło do wymiany ognia, w wyniku której zginęło dwóch Niemców, a trzeci został ranny.

Zaraz po tym wydarzeniu hitlerowcy rozpoczęli łapanki i aresztowania mieszkańców okolicznych domów. Schwytanych w obydwu akcjach mieszkańców Marek, Pustelnika, Zielonki i Strugi zapędzono w okolice jeziorka Kruczek. Prawdopodobnie tuz przed zapadnięciem zmroku rozpoczęto egzekucje. Niemcy stłoczyli aresztowanych pod pagórkiem (dziś w tym miejscu znajduje się wykonany z lastryko krzyż z napisem "miejsce egzekucji”), na okolicznych wzgórzach ustawili kilkunastu esesmanów z karabinami maszynowymi i rozpoczęli rzez. Później dobijano rannych. Dokładnej liczby zamordowanych nie udało się ustalić. Różne źródła i relacje ustne szacują ja na 50 do 148. Udało się ustalić 48 nazwisk
    Ostatnio edytowane przez Kamilos ; 27-07-2017 o 11:47

Legionista Awatar Jaco
    Kilka słów od Księdza Jarka:
    http://niezalezna.pl/103206-pamieci-...PHebtk.twitter

Mnie na przykład łezka się w oku zakręciła, jak zobaczyłem wczoraj transparent w Zabrzu i usłyszałem chóralnie odśpiewane dwie zwrotki Mazurka Dąbrowskiego na cześć Powstańców.
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista Awatar brunak
    Pan Leszek Żebrowski o cmentarzu Powstańców:
    https://www.youtube.com/watch?v=xVszHjiaODA
    [...] Polak, co nie chciał zostać Kainem,
    Że chciał być wiernym ojczyźnie synem,
    Chciał jej wolności w słońcu i chwale,
    A że śmiał mówić o tym zuchwale,
    Że nie chciał, by go więziono, bito,
    Był reakcyjnym polskim bandytą. [...]

Legionista Awatar brunak
    Takie coś

Fot. z Powstania. Widok na baseny i stadion na ul. Łazienkowskiej widziany ze stanowiska obserwacyjnego przy Czerniakowskiej.
    [...] Polak, co nie chciał zostać Kainem,
    Że chciał być wiernym ojczyźnie synem,
    Chciał jej wolności w słońcu i chwale,
    A że śmiał mówić o tym zuchwale,
    Że nie chciał, by go więziono, bito,
    Był reakcyjnym polskim bandytą. [...]

Legionista Awatar Yanks
    Ostatnio edytowane przez Yanks ; 02-08-2017 o 11:40
    Jesteście smutni, polowanie nie wyszło, zające przed wami pouciekały!

Legionista
    Ostatnio edytowane przez Mayhe(L) ; 02-08-2017 o 02:38

Legionista Awatar Jaco
    Film dokumentalny „Rzeź Woli” Rafała Geremka opowiada o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Emisja filmu będzie miała miejsce 2 sierpnia (środa) o godz. 22:55 w TVP 1.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Jaco Zobacz posta
    Film dokumentalny „Rzeź Woli” Rafała Geremka opowiada o największej masakrze cywilów jaka miała miejsce w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Emisja filmu będzie miała miejsce 2 sierpnia (środa) o godz. 22:55 w TVP 1.
    Jest już na VOD TVP

https://vod.tvp.pl/video/rzez-woli,rzez-woli,33450011

Legionista Awatar AdOs80
    Witajcie!
    https://www.youtube.com/watch?v=ShrV_PPod7c

Współpracuję bezpośrednio z Irkiem Kaczmarkiem.
    W ramach FUNDACJA OBRONA TERYTORIALNA - widzimy potrzebę ścisłej współpracy z Patriotycznymi klubami sportowymi
    i związanymi z nimi KIBICAMI - potrzebujemy kontaktu do osób decyzyjnych i chcemy poważnie porozmawiać o współpracy.
    http://fundacjaot.pl/kontakt/

Tak jak z uznaniem dla środowiska kibiców w CAŁEJ POLSCE mawiał Ś.P. Generał Petelicki,
    tak i my widzimy ogromny sens i potrzebę (już naglącą w obecnej geopolitycznie sytuacji naszej Ojczyzny) skonsultowania naszych planów działań z PATRIOTYCZNYM środowiskiem kibiców w naszym kraju.
    Za wszelkie wskazówki, pomoc, kontakty - z góry BARDZO DZIĘKUJĘ w imieniu swoim jak i IRENEUSZA KACZMARKA

Pozdrawiamy!
    AdiOs

Legionista Awatar Jaco
    Kopalnia wiedzy dla skrupulatnych domorosłych historyków:
    https://twitter.com/pw1944
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Lorente (L)
    Guest
    Siemanko dziś dobiłem do was w necie
    CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Legionista Awatar Jaco
    Jeśli ktoś jeszcze nie słyszał o "Orle Białym":

http://www.1944.pl/powstancze-biogra...ski,51173.html

Cześć i chwała Bohaterom!
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista Awatar Foxx
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Ja tak samo

Legionista
    Bardzo fajnie zrobiona strona, szkoda tylko, ze kolorystyka mało patriotyczna.

Uprawnienia umieszczania postów