Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 61 do 90 z 128

Wątek: Nasze miasto

Legionista Awatar Jaco
    No tak... Tego można się było spodziewać. Dzięki, Pawełku! Czytam z otwartą gębą.. Jedziesz dalej, człowieku.. 8-
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Administrator Awatar legart
    :+: brawo Pawełek, ze swojej strony pragnę dodać, w tej okolicy że jakieś ciule (zdaje się że za kadencji znanego z dużych kieszeni Głównego Konserwatora Zabytków w Warszawie) kilka lat temu wyburzyły zabytkową kamienicę na rogu Marszałkowskiej i Mokotowskiej.
    Na Placu Unii Lubelskiej i w okolicach - na Bagateli, kawałku Mokotowskiej, na Dolince Szwajcarskiej czy też w alei Szucha, można jeszcze poczuć klimat starej Warszawy.

PS Czytałem książkę o Wacławie Kucharze i faktycznie stosunki na linii Kraków - Lwów nie były za słodkie. Miało to np przełożenie na pretensje zawodników Pogoni Lwów, że w kadrze Polski (w latach dwudziestych) gra za dużo Krakusów (głównie z Cracovii) - PZPN był wtedy opanowany przez Krakusów. :>

Legionista Awatar Foxx
    Pawełek powinieneś dostać dożywotni zakaz opuszczania tego forum :+:

Cytat Zamieszczone przez Pawełek
    Stone - jak możesz to pokaż Narodowi - jak wyglądała np. przedwojenna Marszałkowska, albo Śródmieście Północne...
    Powklejaj Brachu troszkę fotek...
    Z przyjemnością:

Wspomniany Dworzec Wiedeński i ulica... Marszałkowska

W tym miejscu stoi dzisiaj "ozdoba naszego miasta" - Domy/Galeria Centrum:

Dalej Marszałkowska - obecnie MDM:

A tutaj obecnie stoi Pajac Kultury i Nauki im. Józefa Stalina (ul. Złota):

Pzdr. - i jedziemy z tematem [lajkonik]

Legionista Awatar Beny
    :+: :+: :+:

Ze specjalną dedykacją dla wszystkich "opluwaczy". :>

Administrator Awatar arczi
    Znam te fotki prawie na pamięć.

Ale za kazdym razem, gdy na nie rzucam wzrokiem ogarnia mnie pewnego rodzaju wkurwienie oraz straszna niemoc...

Pawełek.
    Nie pytaj sie głupio tylko dawaj ciag dalszy.
    Cudownie sie to czyta.
    pzdr
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Legionista Awatar kozer
    O kurczę, widze potrójnie 8-

Mnie najbardziej wnerwia, ze w miejscie tych pięknych budynków postawiono taki szajs jak galeria centrum :fu:

Legionista
    O widzisz, Stone - ta fotka ulicy Złotej...

... mijasz pierwszą przecznicę, czyli ulicę Zielną... skręcasz w lewo w drugą, czyli ulicę Wielką... i dochodzisz Wielką do Chmielnej - a tam na rogu jest ta słynna knajpa w hotelu "Astoria", w której rozpętamy dzikie pijaństwo jak ziszczą się nasze plany z założeniem pewnej Fundacji snute na innym forum...

A Szanowni Forumowicze, którzy nie widzieli jeszcze Lwowa - niech nie zwlekają zbyt długo z nadrobieniem tej kwestii, bo Lwów niszczeje niestety... a tam jakby żyje duch przedwojennej Warszawy, jako że oba te miasta były ongiś do siebie bardzo podobne...

No i fakt - Lwowiakom z Krakusami było zupełnie nie po drodze. Mielibyśmy tam na bank jakąś zgodę. Pytanie tylko - Lechia by była to, czy Pogoń...

Strzałeczka!

Legionista Awatar Jaco
    Taki pomysł przyszedł mi teraz do głowy:
    A gdyby tak zorganizować na bazie naszego forum kilkudniową wycieczkę do Lwowa? Kto wie, czy ten mój pomysł jest taki głupi, jak by się mogło wydawać. Myślę, że chętni by się znaleźli. Jakiś busik albo nawet autokar. Pawełek za przewodnika i... odjazd. Nie wiem, czy to dobre miejsce na taki temat, ale nie będę zakładał nowego. Jeśli "chwyci", można zawsze przenieść w inne miejsce. 8o
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

ems
    Guest
    najwiekszy problem to nocleg, chyba, i termin

Administrator Awatar arczi
    Oooo... niezły pomysł.

Na prawde niezły 8-
    Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna

Legionista Awatar Gwiazdka
    Cytat Zamieszczone przez MaxyM
    Cytat Zamieszczone przez Pab(L)o
    Jejku, w strasznie poważny ton uderzacie. Coście się tak uczepili tych żartów? Pierwszy zażartował Maxym, wspominając coś o burzeniu Wawelu. I co, wszyscy powinni się obrazić, bo tam są grobowce polskich królów?
    Nie bądźmy tacy nadęci i nietykalni.
    Popieram.

Z żartu - Sajgon się zrobił.
    Ja tam zart zrozumialam '8 i nie obrazilam A zamek krolewski poprostu mi sie nie podoba, no i jak bylam mala i chcialam go odwiedzic to byl zamkniety 8o

Ps. MaxyM ile juz nie palisz?

Legionista Awatar Beny
    Pomysł ze Lwowem jest spox.
    Chętni pewnie by się znaleźli.
    Ja jestem za!

Legionista
    ej az mi sie cos robi jak widze te zdiecja ! nie jestem Warszawiakiem ale mam sentyment do tego Miasta , to jest drugie miasto po Puławach ktorym bym mogł mieszkac! a jak widze te zdiecja pierwszy raz je widze to musze stwierdzic ze ładnie tow szytko wyglodalo bardziej tamte budynki były ładniesze nie te co obecnie stają!az pzrykro patrzec co teraz się buduje
    Walczyć Trenować Warszawa musi Panować !

Legionista Awatar Foxx
    Jedziemy dalej.

W tym miejscu jest MDM (w tle Plac Zbawiciela):

Marszałkowska (w tle Ogród Saski):

Plac Trzech Krzyży:

Legionista Awatar Jaco
    No to tutaj uczta dla każdego Warszawiaka i nie tylko:
    http://www.warszawa.przedwojenna.prv.pl/
    http://free.of.pl/s/stara_warszawa/
    http://www.warszawa1939.pl/index.php
    http://www.stalus.iq.pl/show.php

Dzięki uprzejmości kolegi Paw(L)a
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista
    Prywatny Królik wędruje do pana Jaca... :+:
    Legia Varsovia - semper invicta...

Urodzić się białym to duma i zaszczyt...

Legionista Awatar c_zary
    Cosik z rodzinnego archiwum:

Przedwojenna Bracka z moja babcia w roli glownej
    ...

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez arczi
    Cytat Zamieszczone przez Joker
    warszawa jest piekna. a była jeszcze piekniejsza.
    Kocham to miasto, ale sie z Tobą nie zgodzę.
    Warszawa nie jest piękna.
    Jest conajwyzej ładna. Ale tylko miejscami.
    A jaka była kiedys to wszyscy dobrze wiemy.

Cytat Zamieszczone przez Joker
    Przed Wojną nazywano ja "Paryżem Północy". Niestety ze wzgledu na Niemców, Ruskich i komuchów nie duzo zdołało sie odbudowac. Mimo wszystko to co sie dało odbudować to prawdziwe perełki. Pozdro
    Perełki?
    Napisz o czym mowisz bo nie kumiem.

Owszem. Po wojnie odbudowano Stare Miasto, ciąg historyczny Krakowskiego Przedmieścia, Nowego Światu, Alei Ujazdowskich do Belwederu oraz wiele zabytkowych budowli.
    Jednak z jakościa było raczej srednio.
    Wystarczy tez spojrzec na przedwojenne zdjecia i porownac.
    Wiekszosc z tych budowli jest odbudowana na odwal się.
    Elewacje zewnetrzne są ogolone i pozbawione dawnych pięknych ozdób.
    Juz wyjaśniam. Stare Miasto które wymieniłes jest taka perełka! wiele kamienic jest renesansowo-manierystyczno-barokowych wiec ciezko było pokazac wszytskie te style tym bardziej ze kamienice te stały (od pożaru Warszawy w 1607 r kiedy to były jeszcze gotyckie) do czasów Powstania kilkaset lat. Perełka jeżeli o odbudowę jest także archikatedra św Jana całkowicie zniszczona podczas wojny (m.in goliat roz.ieprzył ściane podczas Powstania Warsz) pieknie odbudowana (chociaz na dachu dachówki zamieniono blachą). Odbudowano Kanonie, kościół Jezuitów obok Katedry św Jana, kościól Dominikanów, kościół sw Anny, łączący w sobie kilka stylów archotektonicznych, koscioł Kapucynów na Miodowej, pałac Radziwiłłow (dzisiejszy Pałac Paca na Miodowej) i wiele wiele innych. Tym bardziej ze do wielu budynków nie było planów by odbudowac je jak najbardziej rzetelnie. Choc zgodze sie ze nie wszytsko odbudowano tak jak nalezy. mimo wszytsko nie nalezy doszukiwac sie złej woli (nie zawsze) w intencjach odbudowywujacych. dzieki temu mamy koscioł św aleksandra na Placu trzech Krzyzy sprzed przebudowy Dziekońskiego.

Mimo wszytsko nadal czekam na odbudowe Pałacu Saskiego, Pałacu Ossolińskich (Pożniejszy Pałac Lubomirskich a potem Pałac Bruhla- skomplikowana polska historia), a takze i pałacu Kazanowskich, kórego pozostała tylko czastka (gdzie to Zagłoba z małpami wojował- to raczej niemozliwe), ale i Pałacu Potockich na tyłach kościoła Sakramentek. Jest jescze wiele do odbudowania. Odbudowa warszawy bedzie jeszcze trwaął wiele lat. A Krakusy niech sie ciesza ze nie maja takich problemów. Mimo wszytsko dzieki Powstaniu Warszawskiemu i zniszczeniiom Warszawa zyskała piekna heroiczna historię (ducha) o jakiej moga tylko marzyc inne miasta w Polsce a nawet i w Europie.
    "Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero ipse cavebo"

ems
    Guest
    Cytat Zamieszczone przez c_zary
    Cosik z rodzinnego archiwum:

http://republika.pl/c_zary/images/Babcia%20Ania.jpg

Przedwojenna Bracka z moja babcia w roli glownej
    teeee
    konkret sztunia !

Legionista Awatar c_zary
    Cytat Zamieszczone przez ems
    teeee
    konkret sztunia !
    Zapomnij 8o [']
    ...

Legionista
    Stone – te fotki to piękna robota ! Aż miło, proszę ja Ciebie, kompa w robocie odpalić
    Jak jeszcze coś masz - wklejaj dalej.... Jednej zupełnie nie znałem.

C_zary – zdjęcie Brackiej z babcią – pierwsza klasa...

Jaco – pomysł wycieczki do Lwowa – jest spokojowo do zrealizowania. Gdybym nie mógł służyć jako przewodnik – to mogę Wam zapewnić jakiegoś super fachowca, albo stąd, albo spośród Polaków we Lwowie...
    Jak się uzbiera np. 5-8 osób – to się wsiada w PKS na Zachodnim i po 7 godzinach wysiada się na tyłach Teatru Wielkiego przy Wałach Hetmańskich we Lwowie... To tylko 370 km, ale trochę czasu się traci na granicy.
    Większe grupy potrzebują raczej własnego autokaru i rezerwacji hotelowej – a tym się trzeba zająć znacznie wcześniej...

A jak już się nachłoniemy tego Lwowa – to kierunek północny – wschód...

WILNO !

... i kolejna magia...

Pozdruffki!

Legionista
    No i proszę bardzo - w związku z tematem o tym jaka Warszawa jest, a jaka mogłaby być na Forum Lechii rozpoczyna się właśnie dyskusja na temat sensu Powstania Warszawskiego...

http://www.lechia.net/viewtopic.php?...=asc&start=600

Stone i wszyscy chętni - zapraszam do udziału.

Legionista Awatar Kraszka
    Każdy w jakiś sposób ucierpiał na wojnie... Nie pisze tu teraz o sobie, bo mnie w tych czasach nie było na świecie.... Fakt, że Warszawa jest jednym z tych mist, które ucierpiało najbardziej, ale często mam wrażenie (nie biorąc pod uwagę tylko tego forum), że niektórzy zbytnio wyolbrzymiają niektóre fakty, zdarzenia itp.
    Nie to, żebym miała coś do Warszawy, ale brakuje mi u niej swoistego klimatu. Pewnie gdyby jej nie zniszczono i nadal byłaby taka jak przed wojną byłoby inaczej.....

ps. gdyby nie wojna teraz pewnie mieszkałabym we Lwowie i nie byłoby mnie tu....

Legionista Awatar Foxx
    Cytat Zamieszczone przez Kraszka
    Każdy w jakiś sposób ucierpiał na wojnie... Nie pisze tu teraz o sobie, bo mnie w tych czasach nie było na świecie.... Fakt, że Warszawa jest jednym z tych mist, które ucierpiało najbardziej, ale często mam wrażenie (nie biorąc pod uwagę tylko tego forum), że niektórzy zbytnio wyolbrzymiają niektóre fakty, zdarzenia itp.
    Podaj proszę jakieś "wyolbrzymione" zdarzenia. Pogadajmy o konkretach

W czasie wojny w Warszawie zostało zniszczonych ok 85% budynków. Mniej więcej takie same zniszczenia były we Wrocławiu i Szczecinie... A jednak jakoś nie słychać aby te miasta tak narzekały jak Warszawa.

Całkowitemu zniszczeniu uległy zakłady przemysłowe i kopalnie. A jakoś nie słychać aby mieszkańcy Sląska i okolić ciągle jęczeki i ogłaszali jacy to oni są poszkodowani.

I nie chodzi mi o to żeby Was obrazić... Jeśłi ktoś czuje się urażony moimi słowami to przepraszam....

Legionista Awatar Foxx
    Nie, nie uraziłaś. Kwestia jest jednak taka, że prawie cała część miasta, która przetrwała - została po jednej (prawej) stronie Wisły... Czyli po lewej została niemal pustynia (w "Pianiście" jest ujęcie, które to bardzo dobrze obrazuje). Zginęła 1/3 mieszkańców miasta. Jeżeli znasz jakieś inne pod tym względem porównywalne - napisz. Drugą sprawą jest - jak to wszystko się odbywało... To już osobny temat.

Całkowitemu zniszczeniu uległy zakłady przemysłowe i kopalnie. A jakoś nie słychać aby mieszkańcy Sląska i okolić ciągle jęczeki i ogłaszali jacy to oni są poszkodowani.
    Nie jęczą, bo wmawiają sobie i wszystkim wokół, że wszystko wybudowali im Niemcy i Polsce nic nie zawdzięczają

Poza tym Śląsk funkcjonował na prawach Reichu i tamtejsza sytuacja w niczym nie przypominała tej w Generalnej Guberni - a szczególnie w Warszawie. Nie uważam też, byśmy specjalnie "jęczeli". Pojawił się taki temat, więc piszemy co mamy do napisania. To wszystko.

miast jeszcze nie znam.... ale poczytam o tym wieczorem... może coś będzie....

ale jeśli chodzi o mordy ludzi i straty w ich liczbie to nie ma co się kłócić. w czasie wojny straciliśmy 6 mln. z czego 2 mln to polscy żydzi....
    ale oni to zupełnie inna historia....

jeśli znajdę coś o tych mistach to napiszę jutro

Legionista Awatar Jaco
    Miła Kraszko! Istotna również jest kwestia rodzaju zniszczeń. W Warszawie działał bardzo silny, niespotykany wręcz w innych miejscach Europy Ruch Oporu, którego m.in. owocem było Powstanie Warszawskie. I Warszawa w odwecie była niszczona metodą "dom po domu" ręcznymi granatami i miotaczami ognia. Innym miastom w Polsce z reguły tych zbrodniczych metod oszczędzono. Większość zniszczeń nastąpiła tam wskutek działań stricte wojennych ( bombardowania i ostrzał artyleryjski).
    Co w niczym nie umniejsza ilości owych zniszczeń, np. we wspomnianych przez Ciebie Wrocławiu i Szczecinie ( przed wojną Breslau i Stettin ).
    8o
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista
    W czasie wojny w Warszawie zostało zniszczonych ok 85% budynków. Mniej więcej takie same zniszczenia były we Wrocławiu i Szczecinie... A jednak jakoś nie słychać aby te miasta tak narzekały jak Warszawa.
    Wrocław i Szczecin były przed wojna miastami niemieckimi jak słusznie zauwazono i jeżeli ktos mógłby narzekac to przedwojenni Niemcy których na szczescie we wspomnianych miastach juz nie ma za wielu. Tyle tylko ze wspomniane miasta były zniszczone na skutek walk, a Warszawa miała zostac starta z powierzchni ziemi na skutek rozkazu jako miasto symbol polskosci i była wyburzana systematycznie i metodycznie. dzieła zniszczenia dopełnił komunizm, ale cały zcas podkreslam ze proces odbudowy warszawy trwa nadal. ezeli chodzi o zamek Królewski czekaja przeciez na odbudowe (od wielu juz lat) Arkady Kubickiego.
    "Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero ipse cavebo"

Uprawnienia umieszczania postów