Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 31 do 41 z 41

Wątek: Ocfzyszczalnia ścieków Czajka i okolice

Legionista
    2 000 000 m3 tyle wody przepływa przez ujście Wisły (w Warszawie przepływ jest podobny) w ciągu 30h, artykuł z 17.09 więc jakieś 3 tygodnie po awarii, zakładając że podana nad wyraz dokładnie ilość ścieków pochodzi mniej więcej z połowy września to już każdy może sam wyliczyć ile jest gówna w gównie.

Co ciekawe mądre głowy forumowe twierdzą by nie słuchać członka administracji Traskowskiego a jedyną prawdę najprawdziwszą powie pan Deca obiektywizm ponad miarę. Poza tym w pierwszym artykule badano wodę w Wiśle w tym podanym przez Foxxa w zatoce. Gdzie jest jakiś dowód, że powód nie zbliżania się do wody w zatoce spowodowany jest awarią w Warszawie?
    Ile razy się słyszy że woda w zatoce nie nadaję się do kąpieli a to sinice, a to bakterie coli, a to co jeszcze innego. Rozumiem, że piewcy katastrofy ekologicznej łyknęli też zdjęcie ścieków wpływających do zatoki co się potem okazało falą powodziową z czerwca?
    Przez ponad 15 lat mieszkałem a teraz ponownie mieszkam vis a vis kolektora na Burakowskiej i smród który był w czasie gdy nie było linii przesyłowej był nieporównywalnie bardziej uciążliwy od tego który jest obecnie, lub był przez ostatnie 3 miesiące.

Legionista Awatar Foxx
    Cytat Zamieszczone przez Mrugs Zobacz posta
    2 000 000 m3 tyle wody przepływa przez ujście Wisły (w Warszawie przepływ jest podobny) w ciągu 30h, artykuł z 17.09 więc jakieś 3 tygodnie po awarii, zakładając że podana nad wyraz dokładnie ilość ścieków pochodzi mniej więcej z połowy września to już każdy może sam wyliczyć ile jest gówna w gównie.
    Byli już tacy, którzy wyliczyli

Cytat Zamieszczone przez OrdoIurisLL Zobacz posta
    Zaznaczyłem wszystkie liczebniki odnoszące się do ścieków jakie zauważyłem. Czy to o nich jest mowa, np w poście
    Jest podany rząd wielkości i kontekst. Brak zer po przecinku. Dramat.

Cytat Zamieszczone przez OrdoIurisLL Zobacz posta
    Poważnie nie bardzo wiem jak mam to rozumieć, ale parę osób pisze z dużą pewnością siebie o konkretnych liczbach, więc pewnie gdzieś są. Zrobię od razu , żeby Foxx już nie musiał.
    Przecież tego jest od cholery. Dość trudno jednak ogarnąć z jakiego powodu katastrofalni polemiści zaczepiają tu kilka osób w sprawie gówna, a później delikwent z adhd wnioski z badań na terenie Mazowsza próbuje odnosić do Bałtyku.
    Po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków samą tylko Wisłą wpływa do Bałtyku tyle fosforu, ile z całej Szwecji – ujawnił Lars Sonesten, ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali.

– W tej chwili największe zagrożenie istnieje dla wód Wisły, ale im dłużej nieoczyszczone ścieki przedostają się do rzeki, tym bardziej negatywnie wpływają one na stan Morza Bałtyckiego. Najgorsze jest uwalnianie się fosforu, który odpowiada za zakwit glonów – stwierdził Lars Sonesten, który jest także przewodniczącym komisji na rzecz ochrony Bałtyku Helcom.

Według wyliczeń naukowca za sprawą niesprawnej oczyszczalni ścieków w Warszawie do Bałtyku przedostaje się dziennie 2,3 tony fosforu. Taka ilość tego pierwiastka wpływa każdego dnia do morza ze Szwecji, która ma dłuższą linię brzegową niż Polska. Szwecja odpowiada rocznie za emisję od 700 do 800 ton fosforu rocznie głównie za sprawą rolnictwa.
    https://www.tvp.info/44349101/eksper...-calej-szwecji

(...) Do królowej polskich rzek trafiły w tym czasie niemal 3 miliardy litrów mieszaniny ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi.

Tą ilością można by wypełnić przeszło trzy Pałace Kultury i Nauki w Warszawie lub ponad tysiąc basenów olimpijskich. Nie tylko to, co Warszawiacy spuszczają w toaletach, ale także substancje ropopochodne i najróżniejsze chemikalia, trafiły już do Bałtyku, gdzie zanieczyściły gdańskie plaże m.in. na Stogach.

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, stwierdził, że to największa katastrofa ekologiczna oczyszczalni ścieków na świecie. Sprawdziliśmy, czy to prawda. Dane zebrane w Atlasie Świata nas poraziły. Okazuje się, że we współczesnej historii tak dużego wycieku ścieków jeszcze nie było.

Dotychczas niechlubny rekord należał do meksykańskiego miasta Tijuana, przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie w lutym 2017 roku do rzeki, a nią do Oceanu Spokojnego, trafiło 540 milionów litrów ścieków. To jednak przeszło 5-krotnie mniej niż spłynęło do Wisły w Warszawie.

W ciągu tylko jednej doby do Wisły zrzucano aż 260 milionów litrów fekaliów. To oznacza, że w zaledwie dwie pierwsze doby awarii rekord z Meksyku został pobity, w ciągu kilkunastu dni z gigantyczną nawiązką. Podczas tamtej katastrofy ścieki najbardziej zanieczyściły wybrzeże po stronie amerykańskiej. Meksykańskie media okrzyknęły incydent mianem „ściekowego tsunami”
    .

Trzecia największa katastrofa ekologiczna tego typu miała miejsce w kwietniu 2007 roku w Edynburgu w Szkocji. Wówczas awarii uległ rurociąg odprowadzający ścieki do oczyszczalni od 800 tysięcy mieszkańców. Do zatoki Firth of Forth spłynęło 378 milionów litrów ścieków. Mieszkańcom zabroniono spacerować po plażach i zbierać jakiekolwiek przedmioty.

Zarówno w Meksyku, jak i w Szkocji, zrzut ścieków nie przekraczał 1-2 tysięcy litrów na sekundę. W przypadku Warszawy sięgał on nawet 3 tysięcy litrów każdej sekundy. W ostatnich dniach nowe rurociągi, ułożone na moście pontonowym na Wiśle, przejęły 100 procent ścieków płynących z lewobrzeżnej części Warszawy do oczyszczalni Czajka. W efekcie zrzut został całkowicie zatrzymany. Konstrukcja będzie mogła wytrzymać do pierwszych zjawisk lodowych na rzece.

Później trzeba będzie ją przenieść w bezpieczniejsze miejsce. Są plany, aby rurociągi przeciągnąć tymczasowo przez Most Północny, np. ścieżką pieszo-rowerową. Nie mniej jednak trzeba będzie przede wszystkim skupić się na uruchomieniu głównych kolektorów, które uległy awarii.
    https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc...calym-swiecie/

Mam nadzieję, że wystarczy.
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

Cytat Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta

Mam nadzieję, że wystarczy.
    Wystarczy może Tobie, mi nie. Pokaż liczby zatrucia wody, a nie ile śmierdziuchy poleciało do Wisły.
    Powoływanie się na Szwecję - największego truciciela Bałtyku też jest znamienne
    "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
    „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Legionista Awatar TNTP
    Dobra krótko i na temat kiedy Ordo, Mrugs m, Hazardzista i reszta ekspertów od gowna składacie zawiadomienie do prokuratury. Pisze to najzupełniej poważnie. Jeśli to co piszecie jest prawda wykryliście najwieksza w historii Polski niegospodarność.
    Lieber tot als rot!!

Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    Dobra krótko i na temat kiedy Ordo, Mrugs m, Hazardzista i reszta ekspertów od gowna składacie zawiadomienie do prokuratury. Pisze to najzupełniej poważnie. Jeśli to co piszecie jest prawda wykryliście najwieksza w historii Polski niegospodarność.
    Nie rozumiesz. Nikt tu nie neguje gowna które się stało z powodu awarii.
    Śmiejemy się tylko z Ciebie i Foxxa ze podważasz wyniki badań wody z kilkunastu miejsc wykonanych przez MPWiK mówiąc ze są niewiarygodne bo wykonane przez spółkę nad która nadzór ma miasto podając w zamian jakieś wypociny ziomka z Wód Polskich będącego na pasku rzadu i wycinki z klik bajtem w stylu: Z dała od wody, może być zatruta. Bez dowodów ze rzeczywiście jest zatruta.

Podsumowując: dajcie liczby o zatruciu w kontrze do licz MPWiK to przyznamy racje i dyskusja się skończy.
    "W kraju, w którym ludzie nienawidzą swoich rodaków" - Taco
    „Was, przyjaciele, czeka wspólna praca. Rządźcie, niech chory kraj do zdrowia wraca”. - Szekspir

Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    Nie mam pojęcia co masz dobry człowieku na myśli, pisząc o mnie, że coś wykryłem. Niczego nie wykryłem. Nie postawiłem tu ostatnio żadnej tezy, żebyś miał pisać, że jest prawdziwa. Nie wiem o jakiej niegospodarności piszesz. Przeczytałem, że są w linku jakieś konkrety, a nie potrafiłem ich znaleźć. Dowiedziałem się, że piszącym o konkretach w linku chodziło o ogólną ilość ścieków. Moim zdaniem to jest mało konkretna informacja - ale potrafię uszanować, że ktoś może uznać to za konkret. Nie atakuję przy tym nikogo, nie nazywam złośliwie laikiem od gówna (w kontrze do eksperta od gówna), więc może jakoś rozwiniesz o ki ch.uj Ci chodzi.
    Ostatnio edytowane przez OrdoIurisLL ; 22-11-2019 o 10:49

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Foxx Zobacz posta

Po awarii warszawskiej oczyszczalni ścieków samą tylko Wisłą wpływa do Bałtyku tyle fosforu, ile z całej Szwecji – ujawnił Lars Sonesten, ekspert ze Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego w Uppsali.

– W tej chwili największe zagrożenie istnieje dla wód Wisły, ale im dłużej nieoczyszczone ścieki przedostają się do rzeki, tym bardziej negatywnie wpływają one na stan Morza Bałtyckiego. Najgorsze jest uwalnianie się fosforu, który odpowiada za zakwit glonów – stwierdził Lars Sonesten, który jest także przewodniczącym komisji na rzecz ochrony Bałtyku Helcom.

Według wyliczeń naukowca za sprawą niesprawnej oczyszczalni ścieków w Warszawie do Bałtyku przedostaje się dziennie 2,3 tony fosforu. Taka ilość tego pierwiastka wpływa każdego dnia do morza ze Szwecji, która ma dłuższą linię brzegową niż Polska. Szwecja odpowiada rocznie za emisję od 700 do 800 ton fosforu rocznie głównie za sprawą rolnictwa.

Wisłą dziennie do morza 2,3t co jest równe temu co wrzuca Szwecja rocznie.

2,3*365 = 839,5t czy mniej więcej tyle co Szwecja rocznie - zgoda.
    Ale wynika, że poza Wisłą z Polski nie wpływa do Bałtyku ani gram fosforu, co jest ciekawe.
    Poza tym nie napisano jaki wpływ na emisję fosforu ma awaria kolektora. Z tych 2,3 tony dziennie ile pochodzi z Warszawy a ile to codzienny normalny zrzut, który zapewniany jest głównie przez nawozy rolnicze.

Z różnych wyliczeń wynika że zawartość fosforu w ściekach komunalnych to jakies 20mg/l. Poza tym ścieki komunalne to nie tylko fekalia, to tak dla przypomnienia.

A na koniec najlepszy kwiatek Deca mówi o 2mln m3 a artykuł z serwisu www.twojapogoda.pl o 3mld m3 czyli nie ważne ile ścieków wpływa ważne kto to liczy i na jaki użytek mu ta informacja.
    Porównajmy zatem ile ścieków wpłynęło do rzeki gdy budowa kolektora była wstrzymywana z różnych mniej lub bardziej istotnych powodów a ile wypłynęło w czasie awarii.

Co do wyników badań to jest zasadnicze pytanie jeśli porównujemy badania sanepidu, RDOŚ czy innych instytucji a badania Wód Polskich które zostały wykonane w diametralnie różnych miejscach pod względem czynników zewnętrznych nie mówiąc już o tym że zapewne w innych terminach.

Legionista Awatar Foxx
    Co do wyników badań to jest zasadnicze pytanie jeśli porównujemy badania sanepidu, RDOŚ czy innych instytucji a badania Wód Polskich które zostały wykonane w diametralnie różnych miejscach pod względem czynników zewnętrznych nie mówiąc już o tym że zapewne w innych terminach.
    Oczywiście, sam zwróciłem uwagę na bezsensowność takich porównań. Nie wiem, czy jest sens dalszego nomen-omen - zagłębiania się w problem. Kilku forumowych fachowców od środowiska zareagowało turboalergicznie na użyte, m.in. przeze mnie sformułowanie "katastrofa ekologiczna" (zrobiłem to za rzeczniczką bodaj MIOŚ podając źródło). Wszystko dawno spłynęło do Bałtyku, a tu mamy nagły powrót z powołaniem się na badania tych samych ludzi, którzy ukrywali całą serię wcześniejszych awarii i przez dobę nie powiadomili odpowiednich służb o największej z nich.

Zaryzykuję małe podsumowanie:

- najprawdopodobniej była to największa awaria oczyszczalni na świecie

- według wyliczeń szwedzkiego eksperta spływ fosforu samą Wisłą był większy, niż z całej Szwecji (nie widzę tu kontekstu innych polskich rzek, czyli właściwie Odry)

- SANEPID zwrócił się o zamknięcie 3 plaż

Jednak finalnie wiele wskazuje, że ostateczny efekt nie spełnia encyklopedycznej definicji katastrofy ekologicznej, bo skutki awarii nie są nieodwracalne, jeżeli chodzi o drogę wodną. Pozostaje kwestia, również wcześniej ukrywanego, lądowego rozwożenia osadów na dzikie śmietniska. W całej sprawie istotne jest, co się działo i dzieje.
    My ludzkie bydło, ludzki gnój, z suteren i poddaszy, my chcemy herb mieć swój, na zgubę wrogom naszym.

@Foxx
    Oczywiście nie potrzebujesz do niczego mojego potwierdzania, ale for the record: z tym co powyżej napisałeś się zgadzam. Podpisano - "przedwyborczy meteor".

Legionista Awatar TNTP

Ale jakie RDOŚ/Sanepid, wszak jak Twój funfel od guwnianej sprawy niejaki Hazardzista stwierdził - "wyniki badań wody z kilkunastu miejsc wykonanych przez MPWiK" więc teraz sprawdzam Was drodzy forumowicze

ALBO DACIE PROTOKOŁY - tychże badań z okresu po awarii i JAKIEGOKOLWIEK okresu wstecz, no albo chyba sami wiecie co.

Natomiast tak jak już pisałem jeżeli Wasze bajdurzenia są prawdą (imho nie są - ale jako osoba która wyników takowych badań nie widziała nie może tego stwierdzić z pewnością) to znaczy, powtórzę się - że odkryliście jedną z największych afer w historii Polski, w porównaniu z którą te kilka tysięcy ton gówna w rzecze to jest nic.
    Lieber tot als rot!!

Legionista
    "Badania obejmowały chemiczne oraz mikrobiologiczne parametry jakości wody, a przeprowadzane były przez certyfikowane laboratoria MPWiK, a także Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny i Mazowiecki Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska."

Taki cytat z artykułu od którego zaczęła się dyskusja.

Z tego co jest tam napisane były one prowadzone od momenty awarii do 16 listopada.
    Jak badania nie pasują pod tezą to trzeba nagle protokoły ściągać, skoro badania przeprowadzone przez państwowe służby wykazały brak znamion katastrofy to chyba nie ma co bić piany że był to jakiś armagedon.
    Ale proszę.

https://www.mpwik.com.pl/view/badani...wisle---wyniki

https://www.mpwik.com.pl/download.php?id=2924

Foxx podaj zwiżzek zamknięcia 3 plaż w zatoce z awarią kolektora w Warszawie? Tak jak pewnie wszyscy wiedzą plaże w zatoce są zamykane kilka razy do roku z różnych powodów.

W 2009roku Wisłą do Bałtyku w ciągu roku spłynęło ok. 8000 ton fosforu czyli 1/10 tego co wg szwedzkiego eksperta spływała w skutek awarii.

Wykresy i obrazki dla ciężej myślących:

https://www.gdansk.pl/download/2011-05/36517.pdf
    Ostatnio edytowane przez Mrugs ; 22-11-2019 o 14:49

Uprawnienia umieszczania postów