Strona 2 z 7 PierwszyPierwszy 123456 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 60 z 198

Wątek: Sporty ekstremalne

Legionista Awatar TNTP
    Cytat Zamieszczone przez Benek Zobacz posta
    1 część
    Wydaje mi się, że jest to proste, wchodzenie w zimę na jakikolwiek szczyt powyżej 8000 metrów
    - "na lekko"
    - w 2 osoby
    - bez zabezpieczonego "ubezpieczenia"
    jest statystycznie kurewsko ryzykowne - czego mamy wyraz w całej tej tragedii.

Z mojego punktu widzenia ryzykowanie swoim życiem po to, żeby spełnić swoje ambicje jest mhhh no już napisałem w najłagodniejszych słowach lekkomyślne i osobiście dziwię się, że trzeba to komuś tłumaczyć.
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar Antares
    Codziennie na świecie giną setki ludzi. Tutaj decydując się na takie wyprawy muszą liczyć się z tym, że już nie wrócą. Zostawiają żony, dzieci, ładują w to kupę kasy, bo ten Maćkowiak nawet firmę stracił przez to. Wyniszczają zdrowie. Tracą palce itd. Wybrali sobie takie hobby, mało ludzi na świecie ma na tyle "jaj", żeby uprawiać alpinizm, ale jak pisałem wyżej decydując się na to wiedzą jakie mogą ponieść konsekwencje.
    "Lech Poznań nie wystąpił o licencję na przyszły sezon i został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli. W przyszłym sezonie pod nazwą Lech Poznań występować będzie Amica Wronki."

Legionista Awatar tomeck3145
    Cytat Zamieszczone przez Antares Zobacz posta
    Maćkowiak
    Mackiewicz.

Legionista
    Wyniki zbiórek z nawiązką pokrywają koszty akcji ratunkowej - sumarycznie zebrana kwota to grubo ponad 0,5mln. Pełne koszty zostały zebrane w ~1 godzinę. Osobną kwestią pozostają chęci Pakistańców do samej akcji.
    Żadne OWU nie bierze pod uwagę takiego przypadku, jaki wystąpił teraz. Dodatkowo wydanie permitu zależne jest od posiadania takowego, więc argumenty o ubezpieczeniu całkowicie absurdalne.
    Odnośnie motywacji - jeden skacze na bunjee, drugi ciśnie 250 kmph na autostradzie motocyklem, trzeci uderza na Nangę zimą, a czwarty napierdala się po lasach. Każdy z nich dopuszcza myśli związane z ryzykiem, ale stara się zrobić wszystko, żeby jednak czarny scenariusz nie wystąpił. Każdego z nas definiuje co innego, każdy musi znaleźć swoją drogą w życiu. Nie jestem przekonany, czy bardziej na krytykę zasługuje ktoś, kto spełnia swoje choćby najbardziej chore ambicje, czy raczej ludzie, którzy większość życia spędzają na kanapie krytykując tych pierwszych.

Legionista Awatar TNTP
    Tylko, że w tego rodzaju opcjach to ubezpieczenie jest imho ustalane indywidualnie, przecież to nie jest tak, że idziesz do agenta imówisz mu, że chcesz zdobyć k2 zimą, a on Ci ogarnia ubezpieczenie. Z tego powodu takie wyjazdy nazywają się "wyprawami" bo w domyśle zakłada się, że organizator ogarnia całą logistykę - również na godzinę w. W tym wypadku nie ogarnął sobie takiego tematu - czy tam zabezpieczenia finansowego.
    Chęci Pakistańczyków jak widać po zapłaceniu sianka się pojawiły, więc one chyba były tu najmniejszym problemem - w przeciwieństwie do kosztów, bo te w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia wynosiłby nie kilkanaście-kilkadziesiąt tysi, ale liczone by były w setkach tysięcy.

Zaś co do drugiego wątku, to akurat "jeden skacze na bunjee, drugi ciśnie 250 kmph na autostradzie motocyklem, trzeci uderza na Nangę zimą, a czwarty napierdala się po lasach" mają się nijak do siebie.
    Nie chce mi się prowadzić jakichś rozważań społeczno-filozoficznych, ale jednak skok na bandżi ma trochę inną "awaryjność" niż Nanga zimą.
    Nic mi do czyichś zajawek - tym bardziej, że ta była wyjątkowo indywidualna (w sensie, że nie wpływała ona na życie osób spoza klimatu - w przeciwieństwie do chociażby zapierdalania na motorze), tylko, że zarówno teologicznie, jak i logicznie nadmierne ryzykowanie swoim życiem jest po prostu debilizmem i w przypadku normalnego/zdrowego człowieka jest aberracją- czy tam głupotą.
    Oczywiście tutaj pytanie jest co oznacza słowo "nadmierny", bo dla każdego to będzie coś innego.
    Lieber tot als rot!!

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez MeHow Zobacz posta
    Odnośnie motywacji - jeden skacze na bunjee, drugi ciśnie 250 kmph na autostradzie motocyklem, trzeci uderza na Nangę zimą, a czwarty napierdala się po lasach. Każdy z nich dopuszcza myśli związane z ryzykiem, ale stara się zrobić wszystko, żeby jednak czarny scenariusz nie wystąpił. Każdego z nas definiuje co innego, każdy musi znaleźć swoją drogą w życiu. Nie jestem przekonany, czy bardziej na krytykę zasługuje ktoś, kto spełnia swoje choćby najbardziej chore ambicje, czy raczej ludzie, którzy większość życia spędzają na kanapie krytykując tych pierwszych.
    Na kanapie może cię zabić półka z książkami, ryzyko niemal identyczne jak przy wejściu zimą na ośmiotysięcznik.
    W sumie fajnie, jego 4 dzieci i 2 byłe żony z pewnością są dumne ze zrealizowania ambicji taty.
    "To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!"

Bynajmniej to nie przynajmniej!

Legionista Awatar Benek
    Cytat Zamieszczone przez Kawa Zobacz posta
    Na kanapie może cię zabić półka z książkami, ryzyko niemal identyczne jak przy wejściu zimą na ośmiotysięcznik.
    W sumie fajnie, jego 4 dzieci i 2 byłe żony z pewnością są dumne ze zrealizowania ambicji taty.
    Nie wiem jak pierwsza ale druga żona jest dumna i mówi i tym głośno a nawet dziękuję mu za to co robił.

Polecam kilka słów od Darka

http://weszlo.com/2018/01/28/gora-killer/
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

jest tylko jeden King!!!!

*dane mogą ulec zmianie

Legionista
    Nie wiem jak pierwsza ale druga żona jest dumna i mówi i tym głośno a nawet dziękuję mu za to co robił.

To super, że są z niego dumni, tylko cieszyć się ich szczęściem.

Swoją drogą, to skoczek jak się wyjebie przy lądowaniu to nie ma zaliczonego rekordu.

Legionista Awatar tomeck3145
    Cytat Zamieszczone przez Robert E. Lee Zobacz posta
    Swoją drogą, to skoczek jak się wyjebie przy lądowaniu to nie ma zaliczonego rekordu.
    Bo na tym polega skok, na wylądowaniu. Jak się wypierdoli w drodze do szatni, to jednak rekord ma zaliczony. Nietrafiona analogia.

Legionista
    Ale żeś porównał. Mi się wydaje, że oba ryzyka to dwa różne bieguny. Ryzyko zabicia półką z książkami jest minimalne, prawie żadne, natomiast Nanga zimą to ryzyko maksymalne, wręcz pewna śmierć.
    No chyba, że nie wyczułem żartu.

e:
    To super, że są z niego dumni, tylko cieszyć się ich szczęściem.
    Żeby być dumnym nie trzeba być też szczęśliwym. Można cierpieć, płakać ale być równocześnie dumnym. Ja tam nie wiem, nie podzielam z nimi żadnych uczuć, piszę tylko że tak może być.
    Ostatnio edytowane przez Raczej ; 29-01-2018 o 09:10

Legionista Awatar beka

Jeszcze w 2015 pierwsza żona miała trochę inny stosunek do jego wypraw:
    Wracam z Himalajów do kraju, nie mam pracy, firma padła, nie mam źródeł utrzymania. Była żona mnie katuje – chce alimentów.

Legionista Awatar Kusza
    Cytat Zamieszczone przez TNTP Zobacz posta
    Tylko, że w tego rodzaju opcjach to ubezpieczenie jest imho ustalane indywidualnie, przecież to nie jest tak, że idziesz do agenta imówisz mu, że chcesz zdobyć k2 zimą, a on Ci ogarnia ubezpieczenie. Z tego powodu takie wyjazdy nazywają się "wyprawami" bo w domyśle zakłada się, że organizator ogarnia całą logistykę - również na godzinę w. W tym wypadku nie ogarnął sobie takiego tematu - czy tam zabezpieczenia finansowego.
    Chęci Pakistańczyków jak widać po zapłaceniu sianka się pojawiły, więc one chyba były tu najmniejszym problemem - w przeciwieństwie do kosztów, bo te w przypadku odpowiedniego zabezpieczenia wynosiłby nie kilkanaście-kilkadziesiąt tysi, ale liczone by były w setkach tysięcy.

Zaś co do drugiego wątku, to akurat "jeden skacze na bunjee, drugi ciśnie 250 kmph na autostradzie motocyklem, trzeci uderza na Nangę zimą, a czwarty napierdala się po lasach" mają się nijak do siebie.
    Nie chce mi się prowadzić jakichś rozważań społeczno-filozoficznych, ale jednak skok na bandżi ma trochę inną "awaryjność" niż Nanga zimą.
    Nic mi do czyichś zajawek - tym bardziej, że ta była wyjątkowo indywidualna (w sensie, że nie wpływała ona na życie osób spoza klimatu - w przeciwieństwie do chociażby zapierdalania na motorze), tylko, że zarówno teologicznie, jak i logicznie nadmierne ryzykowanie swoim życiem jest po prostu debilizmem i w przypadku normalnego/zdrowego człowieka jest aberracją- czy tam głupotą.
    Oczywiście tutaj pytanie jest co oznacza słowo "nadmierny", bo dla każdego to będzie coś innego.
    Odnośnie ubezpieczenia. O ile mi wiadomo nie ma w Pakistanie ubezpieczeń powyżej 6000 metrów. Nie ma też żadnych ekip ratunkowych, a ekipa ubezpieczenie posiadała, ale helikoptery były przecież wojskowe a nie medyczne/cywilne.
    Przecież tam nie ma toprowców który mogą po zakończonej akcji wystawić fakturę.

Tutaj głos trochę z drugiej strony:
    http://teklak.pl/2018/dlaczego-nie-byli-ubezpieczeni/
    ...Trzech setek armat ryczy kanonada,
    Zda się pod trupem ziemia się rozpęknie, —
    O dziecko polskie, za Twojego dziada,
    Który tam zginął, niech Twe serce klęknie,
    O dziecko polskie, święć się krwi szkarłatem
    I wołaj: Wolność! I bij w kratę lochów,
    Bo jeśli Bóg jest nad tym podłym światem,
    Toś ty zbawione przez Wolę i Grochów...

Legionista Awatar mski
    Odnoszę wrażenie, ze z tego himalaisty zaczyna się już robić bohatera na niewyobrażalna skale. Przypuszczam ze gdyby udało mu się zejść to nie byłby taki wspaniały na jakiego teraz się go kreuje.

Legionista Awatar beka
    nic tak nie sprzedaje płyt jak śmierć artysty

Legionista Awatar Tomi
    Cytat Zamieszczone przez mski Zobacz posta
    Odnoszę wrażenie, ze z tego himalaisty zaczyna się już robić bohatera na niewyobrażalna skale. Przypuszczam ze gdyby udało mu się zejść to nie byłby taki wspaniały na jakiego teraz się go kreuje.
    Jakby przeżył też by tak było.
    Ponoć to pierwsze w historii zimowe wejście w stylu alpejskim na ośmiotysięcznik.
    Dla mnie to po prostu powinno być hobby dla ludzi nie mających rodzin i dzieci. Dzieci przede wszystkim, bo są przecież małżeństwa gdzie i maż i żona są himalaistami i to chyba jedyny zdrowy układ.
    Varsovia - Semper Invicta, Semper Heroica.

Legionista
    Cytat Zamieszczone przez Tomi Zobacz posta
    Dla mnie to po prostu powinno być hobby dla ludzi nie mających rodzin i dzieci. Dzieci przede wszystkim, bo są przecież małżeństwa gdzie i maż i żona są himalaistami i to chyba jedyny zdrowy układ.
    O właśnie, jeśli jesteś egoistą lubiącym takie zabawy to nie obciążaj tym innych.

Legionista Awatar Kusza
    A tak z ciekawości, jadąc na wyjazd za Legią na zupełny koniec świata też macie pewność że nikt Wam w morde nie da blaszanym prętem albo nie sprzeda kosy pod żebro? Każdy z nas jeżdżący na mecze też jest w jakimś stopniu egoistą, przedkładającym doznania nad niedzielną pomidorową i familiadę. Rozumiem że kibicowanie też powinno być dla osób bez dzieci?

"Szkoła, praca, dziewczyna, rodzina..."

Czy jakoś tak to leciało

Legionista
    A tak z ciekawości ile osób w zeszłym roku było sumarycznie na legijnych wyjazdach i ile z nich wróciło w worku foliowym?

Legionista Awatar Kusza
    Ryzykujesz jednak zawsze, taka jest prawda. Co o sensowności himalaizmu to odpowiem tekstem z Twojego podpisu:

Legionista Awatar Benek
    Kawa a mnie się wydaje że pierwsza część Twojej sygnatury mowi wszystko. My z pozycji kanapy możemy sobie o tym rozmawiać ale nie mamy prawa oceniać i pisać o egoizmie albo idiotyzmie.
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

jest tylko jeden King!!!!

*dane mogą ulec zmianie

Legionista Awatar TNTP
    A tak z ciekawości ile osób w zeszłym roku było sumarycznie na legijnych wyjazdach i ile z nich wróciło w worku foliowym?
    Tylko, że problem jest z tym co już pisałem. Bo o ile każda normalna osoba zgodzi się, że nadmierne ryzykowanie swoim życiem/zdrowiem jest czymś złym, czy tam głupim. To ile każdy inaczej będzie rozumiał słowo - "nadmiernie".
    I o ile nie wychodzenie z domu w obawie że się spadnie ze schodów, a także wpierdalanie się w zime na 8 tysięczniki są skrajnościami i nie są to na pewno normalne zachowania. To jeżdżenie na wyjazdy Legii jest czymś o środku.

Oczywiście dużo zależy od kontekstu społeczno/kulturowo/cywilizacyjnego.
    Lieber tot als rot!!

Legionista Awatar Raffels
    Cytat Zamieszczone przez Kusza Zobacz posta
    Ryzykujesz jednak zawsze, taka jest prawda. Co o sensowności himalaizmu to odpowiem tekstem z Twojego podpisu:
    Bądźmy poważni - porównanie kibicowania z ekstremalnym alpinizmem jest kompletnie nie na miejscu. Mając rodzinę w pierwszej kolejności myśli się o rodzinie a nie o własnych ambicjach. Jeśli ktoś w takiej pozycji stawia swoje ego wyżej to jest zwykłym egoistą i tyle.
    Lepiej być ciemniakiem niż pedałem i lewakiem!

Legionista
    Kawa a mnie się wydaje że pierwsza część Twojej sygnatury mowi wszystko. My z pozycji kanapy możemy sobie o tym rozmawiać ale nie mamy prawa oceniać i pisać o egoizmie albo idiotyzmie.
    Zupełnie się z Tobą nie zgodzę. Mamy prawo oceniać bo dzieje się to na naszych oczach, nie mamy prawa tego "zabraniać" bo to nie my finalnie obrywamy.

Legionista Awatar TNTP
    W ogóle co to za zjebana lewacka moda się zrobiła na "nie ocenianie". ***** jak ktoś wali w dupę kozę to mam też tego nie oceniać z pozycji kanapy ?
    Między innymi po to ma się łeb, żeby oceniać, czy tam analizować dane zachowania.
    Lieber tot als rot!!

Gintleman Awatar księciuniu
    W ogóle co to za zjebana lewacka moda się zrobiła na "nie ocenianie". ***** jak ktoś wali w dupę kozę to mam też tego nie oceniać z pozycji kanapy ?
    ""To trzeba przeżyć, żeby to zrozumieć, żeby w to uwierzyć!""
    Lubię sobie jebnąć posta.

„Winowajcę znali wszyscy, ale każdy spowiadający się odpowiadał, że go nie zna, a na następny dzień z czystym sumieniem przystępował do komunii – bo spowiedź spowiedzią, ale charakter przede wszystkim i kapować nie wolno
    St.Grzesiuk, „Boso, ale w ostrogach”

Legionista Awatar rey
    Ja z grubsza podzielam zdanie wyrażone w tym komentarzu (z tt P. Koźmińskiego):

...zmartwychwstałe miasto rodzi ludzi nieśmiertelnych...

Legionista Awatar beka
    A tak z ciekawości, jadąc na wyjazd za Legią na zupełny koniec świata też macie pewność że nikt Wam w morde nie da blaszanym prętem albo nie sprzeda kosy pod żebro? Każdy z nas jeżdżący na mecze też jest w jakimś stopniu egoistą, przedkładającym doznania nad niedzielną pomidorową i familiadę. Rozumiem że kibicowanie też powinno być dla osób bez dzieci?

"Szkoła, praca, dziewczyna, rodzina..."

Czy jakoś tak to leciało
    można wygrać w rzucie monetą jak i trafić w lotto. Tylko prawdopodobieństwo zdarzenia trochę inna

My z pozycji kanapy możemy sobie o tym rozmawiać ale nie mamy prawa oceniać i pisać o egoizmie albo idiotyzmie.
    Typ w imię fantazji robi siedem zimowych podejść do góry. Góry, której prawie nikt zimą nie zdobył (a i niewielu się paliło do tego), a która to nosi przydomek 'killer mountain". Efekt siedmiu podejśc jest taki, że już z tej góry nie wróci, przy dużym szczęściu ktoś kiedyś znajdzie jego zwłoki, a kilkoro dzieci wychowa się bez ojca. Jak go można w takim razie nazwać jeśli nie egoistą?

Legionista Awatar Kusza
    Żeby nie było, ja z Tomka nie robię bohatera, zastąpił jeden nałóg innym - nota bene to typowy przypadek, mnóstwo ludzi po odwykach zaczyna przygody z ekstremalnymi sportami typu ultramaratony etc. Najprawdopodobniej bez tego nie mógł życ - ten typ ludzi już tak ma.
    Kwestia ryzyka tutaj jako przykład można podać Marka Kamińskiego albo Aleksandra Dobę. Im się udało dopiąć swego i przeżyć i jakoś nikt nie nazywa ich idiotami. Co do rodziny to sprawa jest trudna i delikatna, nie podejmę się oceny.

Po górach sam chodzę, też tych wyższych i jakby ktoś mi się spytał po co to robie to bym opowiedział że nie wiem. Prawopodobnie tak samo jak większość z forumowiczów by opowiedziała na tak samo zadane pytanie o godz 3:40 nad ranem wstając na wyjazd do Lubina żeby pooglądać bandę skórkopów, których w zasadzie i tak sie lubi i uważa za pajaców

Legionista
    Może inaczej, podejdźmy do tematu na przykładzie. Wszelkie akcje ratunkowe na terenie TANAPu są płatne. Chłopaki z HS po dostaniu informacji o wypadku nie czekają, aż zgłosi się do nich ubezpieczyciel, który potwierdzi, że za tę konkretną akcje zapłaci, a ruszają od razu. To jest ta różnica między naszą kulturą górską, tj. polską, słowacką czy rosyjską, a tą dostrzeganą w krajach azjatyckich. W tym konkretnym przypadku zabrakło doby, żeby móc podjąć próbę uratowania Czapkinsa.

Przy czym do połowy zeszłego tygodnia średnia awaryjność Nangi zimą była jak dobrze kojarzę nie wyższa, niż podczas przeciętnego wypadku na grzyby przy okazji wyjazdu. Traktowanie wyjazdu w góry najwyższe, niezależnie od tego czy to zima czy lato, jako igranie na granicy życia i śmierci to absurd. Góry rzadko zabijają, częściej zabija ludzka głupota i brak przestrzegania pewnych dość dobrze zdefiniowanych reguł, które na drogach normalnych mocno minimalizują to ryzyko. To nie są lata 80, gdzie jakość sprzętu była znacząco niższa, trening przed wyjazdem był robiony na czuja, a medycyna wysokogórska rozwinięta dużo gorzej niż dzisiaj.

Po górach sam chodzę, też tych wyższych i jakby ktoś mi się spytał po co to robie to bym opowiedział że nie wiem.
    Jakbyś chciał się kiedyś nad tym głębiej zastanowić, polecam "Poza górą" Steve'a House'a.

Uprawnienia umieszczania postów