Strona 8 z 10 PierwszyPierwszy ... 45678910 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 211 do 240 z 298

Wątek: Historia Warszawskiej Legii

Legionista Awatar casual
    Dzięki za pomoc. Pablos wydał mi się najbardziej wiarygodny, więc w aukcji wpisałem 94/95. Dzięki.

A tu przy okazji link do aukcji:

http://allegro.pl/show_item.php?item=1668800589
    Taki miał dziwny charakter. Tylko raz w życiu sypnął i to był ostatni raz. Starsza siostra uderzyła go w złości, więc pobiegł na skargę do rodziców. Ojciec najpierw zrugał siostrę i dał jej klapsa, a potem jego przełożył przez kolano i waląc w tyłek wymawiał słowa powoli, jedno przy każdym uderzeniu:
    - Kablowanie to charakter, więc ja zamierzam połamiać ci ten charakter! Możesz pracować kiedyś jako alfons, ale nie pozwolę, żebyś miał charakter dziwki!
    Zapamiętał.

Waldemar Łysiak, "Najlepszy".

A wiedzieliście, zę Spartak gościł u Was tzn na stadionie Wojska Polskiego juz w 1953 roku? Nie grał z Legią, ale może kogoś to zainteresuje.

http://retrosport.blox.pl/html

Jak wyglądały pojedynki pomiędzy Polską a Niemcami do 1939 roku znajdziecie pod linkiem. Dwa mecze odbyły się nie gdzie indziej a na stadionie Wojska Polskiego

http://retrosport.blox.pl/2011/09/Cz...iale-orly.html

Zapraszam do lektury

Bardzo ważne odkrycie!!!

Wiem że mam spory poślizg jeżeli chodzi o kronikę kibicowską, ale oświadczam że już zacząłem się tym zajmować. I właśnie gdy przeglądałem wiślacką wikipedie natrafiłem na trop, który wskazuje że nazwa "Legia" zamiast "CWKS" była używana już przed 2.07.1957 (http://historiawisly.pl/wiki/images/...a_Warszawa.jpg)

Gdy w drugiej połowie lat 50-tych, pozwolono klubom na przyjmowanie nazw takich jakie sobie życzą. Nasz klub skorzystał z tego prawa pół roku wcześniej, niż powszechnie wiadomo ."Przegląd Sportowy" z dnia 28 stycznia 1957 roku oznajmia(kolorem czerwony podkreśliłem PRZEDWOJENNYCH zawodników Legii):

Natomiast transformacja z lipca 1957 dotyczyła ogólnej reorganizacji sportu wojskowego, gdzie Legia (mająca wciąż charakter CWKS-u) wraz z jej filiami (dawne OWKS-y m.in z Krakowa, Wrocławia czy Bydgoszczy) zostały upodobnione do klubów cywilnych, pod względem organizacyjnym jak i formalnym Dla dociekliwych artykuł na ten temat (PS z 13.06.1957) http://i51.tinypic.com/f553qb.jpg

I co najważniejsze, wcale niemała reprezentacja kopaczy przedwojennych, biorąca udział w tej operacji i wysokie stanowiska jakie w jej wyniku co poniektórym przypadły, moim zdaniem mówią same za siebie. Tym samym jeden dobrze znany mit, mamy już z czaszki
    Ostatnio edytowane przez Snopek ; 09-10-2011 o 03:09
    "Jak rozpoznać komunistę? Cóż, jest to ktoś, kto czyta Marksa i Lenina. A jak rozpoznać antykomunistę? To ktoś, kto rozumie Marksa i Lenina." - Ronald Reagan

Legionista Awatar Fa(L)angista
    Snopek, tak swoją drogą, to drużyna zakładana już przez Mielecha nazywała się Legia: Drużyna Legjonowa LEGIA
    (Legia:Śląsk) Reporter: 'Wiesz co się dzieje?' - Celeban : 'Nie'.

Hidden Content

Zapraszam do lektury artykułu Silni ludzie.
    Zamieściłem tam ciekawą, również z perspektywy Warszawy publikację.
    Moderatorów proszę o nieusuwanie wpisu

http://retrosport.blox.pl/2011/11/Silni-ludzie.html

Pozdrawiam

Legionista Awatar nil
    Klimatyczne zdjęcie!

Niestety nie mogę ponownie odszukać strony z artykułem z tym zdjęciem, jeżeli ktoś zna/da radę proszę linka wrzucić.
    Któż umie tak jak Polak mówiąc milczeć, milcząc pić
    Tak szumieć, tak o słowo jedno zaraz w mordę bić

Legionista Awatar prowokator
    Chyba nie było tej pocztówki w tym wątku. Wklejam z rewersem.

Legionista Awatar Z.
    Nie wiem czy było, ale ciekawy wywiad z Zdzisławem Sosnowskim, byłym piłkarzem Legii i Polonii.

Ciekawostki:

Także podczas wojny? Wtedy przecież trudniej było grać w piłkę.

- Rozgrywki miały swój terminarz, godziny meczów, graliśmy w różnych miejscach - w Piasecznie, na Ochocie w ogródku jordanowskim, na Polu Mokotowskim, na Podskarbińskiej na Pradze. Najpierw występowałem w drużynie Pawianka. Założyli ją chłopcy - tak jak ja - mieszkający na Pawiej, potem zapisaliśmy się do konspiracyjnego związku okręgowego i nazwaliśmy zespół Korona. W 1943 roku graliśmy w finale mistrzostw Warszawy, przegraliśmy. W bramce rywali, drużyny z Grochowa, stał Henio Borucz, później mój wielki konkurent do miejsca w bramce Polonii.

Pamiętam różne historie związane z konspiracyjną piłką. My mieliśmy w zespole Niemca Milkego, ale mówiliśmy na niego Miłkowski. Gdyby nie on... Raz żandarmeria na rogu Kijowskiej i Targowej zatrzymała naszego magazyniera, który w wielkiej torbie niósł cały sprzęt. Gdybyśmy to stracili, musielibyśmy się wycofać z rozgrywek. Milke nas wybronił. Poszedł na posterunek i powiedział, że oni nie bawią się w politykę, tylko grają. Oddali nam sprzęt.

Dla mnie jednak z tych czasów najdziwniejsza anegdota dotyczy zespołu Toebens z ulicy Płockiej. Dyrektorem klubu był Niemiec, kiedyś zawodnik Hamburga, kierownikiem Żyd Ludwik Marmur, a piłkarze polscy. I to podczas okupacji. To zespół, który zagrał na Polonii mecz z Niemcami, podczas wojny! (...) Znalazłem w Toebensie pracę, jako kuśnierz. To była fabryka, która szyła kurtki na front wschodni.
    Info dość znane:

W Polonii dostałem pierwszy etat jako milicjant, bo przez kilka miesięcy była klubem policyjnym. Z Heńkiem Boruczem zostaliśmy oddelegowani na Wileńską, na komisariat. Byliśmy wywiadowcami. Potem Polonia stała się kolejowa.
    Miło:

Legia, w której pan grał omal nie spadła z ligi?

- To ja ją uratowałem przed spadkiem. Zagrałem świetny mecz w Poznaniu z Lechem. Dziś prezes Piekarzewski (honorowy prezes Polonii) ma do mnie pretensje, ale sumienie nie pozwalało, trzeba było grać najlepiej, jak się umie.
    Ciekawe:

Wskazałby pan najlepszego zawodnika w historii Polonii?

- Wszyscy mówią o Szczepaniaku. Pamiętam, jak w meczu z AKS-em puściłem bramkę. Strasznie to przeżywałem, ale potem podszedł do mnie były bramkarz reprezentacji Polski Madejski i powiedział: "Nie martw się, bo przez Władka nie zdobyliśmy medalu na olimpiadzie. To on popełnił błąd". Szczepaniak był strasznie popularny. W żydowskiej dzielnicy na Pawiej każdy chciał być Szczepaniakiem. On był też nietykalny. Ze współczesnych piłkarzy trudno mi powiedzieć o kimkolwiek, nie obserwuje tego tak dobrze.

http://www.sport.pl/pilka/1,70997,10...s_to_byly.html

Poza tym gadka, że po wojnie na KSP 15 tysięcy, u nas mniej - ale to pewnie tyle warte co opowiastki, że przed wojną było podobnie..
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Administrator Awatar Raffi
    Olo Kwiatkowski przeprowadzał wywiad, więc musiał dać pożywkę swoim tradycyjnym fobiom

dla mnie najciekawszy jest wszakże ostatni akapit pierwszego fragmentu ;] , w kontekście:

W roku 1944 w grupie rozgrywkowej A zabrakło K.S. "Polonii", ponieważ najlepsi zawodnicy odeszli do klubu.utworzonego przez jednego z kolaborantów - niejakiego Marmora z niemieckiej firmy Toebensa.
    a tych co odeszli, wykluczono z rozgrywek ligowych
    podpis cyfrowy <--------
    ================
    Zaprawdę powiadam wam, nie ma takiej siły jak ta.... LEGIA! LEGIA! LEGIA!

Legionista Awatar Z.
    Apropos:

Można jakoś dotrzeć do wyników i zestawu drużyn walczących pod okupacją o Mistrzostwo Warszawy?
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Jest w wielu opracowaniach, jednak bardziej pobieżnie niż szczegółowo, także o komplet wyników może być ciężko. Ja osobiście nigdy się w to specjalnie nie zagłębiałem, mam jednak kilka "tabeli" końcowych.

1942: Polonia, Okęcie, Olimpia, Fala, Wir, Wawer, Piaseczno, Błysk.

1943: Polonia, Piaseczno, Marymont, Wawer, Olimpia, Okęcie, Gołków, Wir, Jutrzenka, Mirków

1944: Grochów, Korona, Wawer, Olimpia, Ursus, Piaseczno, Jutrzenka, Fala, Okęcie, Wir

Co ciekawe byli piłkarze KSP jako Polonia grali dopiero od 1942 roku, wcześniej było to KS Bimber i KS Czarni.

A Szczepaniak nie był wielbiony tylko na dzielnicy żydowskiej, bowiem jak informuje Sieniarski w księdze jubileuszowej Polonii, Rada Państwa uznała go za człowieka zasłużonego dla Polski Ludowej, więc podczas obchodów 50-lecia KSP, Ignacy Loga-Sowiński(sic!) odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi. To tak przy okazji, bo jak wiadomo nie zawsze się o tym mówi
    "Jak rozpoznać komunistę? Cóż, jest to ktoś, kto czyta Marksa i Lenina. A jak rozpoznać antykomunistę? To ktoś, kto rozumie Marksa i Lenina." - Ronald Reagan

Snopek, ale czym konkretnie się zasłużył (to odnośnie Szczepaniaka)? Bo zasłużonym dla PRL nie można było być. Można było być np. zasłużonym kolejarzem, hutnikiem etc.

Administrator Awatar Raffi
    w "sektorze uspołecznionym" czasami nawet za wysługę lat dawali (zwł. w administracji). No ale to już gdybanie.
    podpis cyfrowy <--------
    ================
    Zaprawdę powiadam wam, nie ma takiej siły jak ta.... LEGIA! LEGIA! LEGIA!

Legionista Awatar Praha
    Snopek jak możesz to napisz jeszcze "ku pamięci" w którym to roku obchodzili oni te swoje 50 - lecie
    Ostatnio edytowane przez Praha ; 29-12-2011 o 11:10

Cytat Zamieszczone przez crolick Zobacz posta
    Snopek, ale czym konkretnie się zasłużył (to odnośnie Szczepaniaka)? Bo zasłużonym dla PRL nie można było być. Można było być np. zasłużonym kolejarzem, hutnikiem etc.
    Co nie zmienia faktu, że to odznaczenie, nadawane było notabene za zasługi dla państwa.

Czym zasłużył się Szczepaniak? Zapewne tym samym co klub tzn. "krzewienie kultury fizycznej i upowszechnienia sportu wśród młodzieży robotniczej". Prócz niego indywidualne odznaczenia otrzymali jeszcze: Stanisław Czerniak (kierownik kolarzy), trener kopaczy Gebenthner, Henryk Jaźnicki i to wszystko. Sam Szczepaniak otrzymał też tytuł "Zasłużonego Mistrza Sportu", podczas spotkania działaczy i sympatyków klubu z przedstawicielami władz państwowych. Odbyło się ono właśnie w ramach obchodów 50-lecia, w sali teatru "Ateneum" we wrześniu 1965 roku (odnośnie poprzedniego wpisu). Przede wszystkim nie zapominajcie, że w końcu mowa tu o legendzie klubu znienawidzonego przez władze, którego istnienie towarzyszom na Kremlu spędzało sen z powiek

Jeśli ktoś jest bardziej dociekliwy, może dowiedzieć się więcej z ówczesnej prasy (podałem datę, więc łatwo znaleźć), dla mnie temat jest zamknięty. Koniec z off topem

pamiętny mecz

witam! piszę, bo trafiłem w necie na tekst o pamietnym meczu legii na którym sam byłemi na którym Kazik Deyna strzelił słynnego gola:
    "Niezwykly gol Deyny"

http://www.futbolnews.pl/historia/

pozdrawiam

*Legii - wybaczcie braciszkowie CL nie zadziałał

Legionista Awatar Marcin ZŻB
    Cytat Zamieszczone przez Dragan11 Zobacz posta
    witam! piszę, bo trafiłem w necie na tekst o pamietnym meczu legii na którym sam byłemi na którym Kazik Deyna strzelił słynnego gola:
    "Niezwykly gol Deyny"

http://www.futbolnews.pl/historia/

pozdrawiam
    I pewnie ty o nim napisałeś. Wypad z forum !
    Za nasze miasto. I za te barwy. Oddamy całe życie swe...
    Bo na Woli fajno jest...

Wieczny Łowca Awatar Pan Artysta
    skasować i tyle
    Czas kończyć z baranami na forumce Hidden Content

Legionista Awatar Snoopy
    Dziś spacerując po cmentarzu żydowskim (przy Okopowej) rzucił mi się w oczy na jednym nagrobku... herb Legii. Grób należy do Bronisława Nissenbauma, jest dosyć nowy (zmarł 10.04.2006), wygląda na bardzo zadbany (dzięki czemu jeszcze łatwiej go zauważyć - 80% tego cmentarza to totalna ruina). Google właściwie milczy, jedyne dwie wzmianki są na LL:

http://legionisci.com/news/41910_His...1959_roku.html
    http://legionisci.com/news/40820_His...bu_Kibica.html

Jeśli ktoś mógłby przybliżyć sylwetkę tego pana, byłbym wdzięczny.
    Proszę tu nie jeździć bo hałas jak na produkcyjnej hali
    ONI MAJĄ PARAGRAFY A MY MAMY GRANATY W GĘBIE KTÓRE MOGĄ NAM WYPALIĆ
    Szemrane typy co chcą czyścić nam morale, znowu wmawiać, że kolorowe znacze szare
    Dzielić nas jak nigdy dotąd, leczyć swe kompleksy - ja mam tego potąd!

Legionista Awatar Warszawiak
    Puchar Zdobywców Pucharów 1973/1974, 1/16 finału PZP Legia Warszawa - PAOK Saloniki 1:1 (0:0)

http://www.youtube.com/watch?v=UdNUlXQjl44
    Legia

Legionista Awatar iniemamniejusz
    Zapytam też tu.
    Może ktoś wrzucić wywiad z Warzychą po meczu u nas (pan się zapyta tych tam co się stało... albo jakoś tak) z Panatinaikosem.
    Z youtube zniknęło.
    Dzięki
    brak podpisu

Legionista Awatar jasin
    Cytat Zamieszczone przez Raffi Zobacz posta
    Pomijając już taki drobny fakt, że już w 1917 r. przyjęto herb Legii w obecnej formie "konstrukcyjnej", który można znaleźć na dyplomie wręczonym jesienią 1917 r. N. Okołowiczowi, ówczesnemu prezesowi (jak widać - również późniejszemu prezesowi w 1926, a konkretnie: w okresach od lipca do października 1917 oraz od 8 lutego 1925 do 5 grudnia 1926 r. )
    jeśli chodzi o Norberta Okołowicza - polecam przyczynek do biografii:

http://karpaccy.pl/pulkownik-norbert...rafii-plaj-38/

oraz w najświeższym numerze tegoż almanachu (nr 41):

http://karpaccy.pl/plaj-41/

(niestety nie ma w wersji cyfrowej)

nie wiem czy to odpowiedni wątek na tego posta, jeśli nie, to proszę adminów o przeniesienie do odpowiedniego wątku.
    Mortui sunt, ut liberi vivamus

Witam, proszę Szanownych forumowiczów o pomoc w ustaleniu tożsamości piłkarzy z górnego rzędu oraz trzeciego siedzącego zawodnika od prawej.
    Z góry serdecznie dziękuję.

oto moje ustalenia
    Góra 1 Ćmiekiewicz 2? 3? 4 Milewski 5 kakietek 6? 7?
    środek 1Kazimierski 2Sikorski 3Majewski 4Załężny 5Karaś 6Miłoszewicz 7Górski 8Ordon
    dół 1Baran 2 Janas 3Lasoń 4Sobieski 5Topolski 6Kusto 7? 8 Adamczyk 9 Tumiński
    Ostatnio edytowane przez mauromilka ; 14-03-2012 o 11:58

Biorąc pod uwagę, że na zdjęcie są: Kazimierski, Majewski, Janas, Topolski, Kusto i Górski to musi być sezon 1981/82 co ogranicza poszukiwania.

Legionista Awatar a-d-a-m
    Jak dla mnie to jest jesień 1981 (na wiosnę byli już Buncol i Kaczmarek, a ich na zdjęciu brakuje)
    Na bank w górnym rzędzie po środku stoi Ryszard Milewski. Trzeci od prawej to Henryk Miłoszewicz.

Wykaz zawodników z tamtego sezonu masz tutaj http://www.90minut.pl/kadra.php?id_s...=1&id_klub=171

e1: drugi z lewej w górnym to może być Krzysztof Adamczyk
    e2: prawa autorskie do tego zdjęcia ma east news (http://www.eastnews.pl/pictures/resu...h-way=keywords), jeżeli Ci bardzo zależy to napisz do nich, na pewno mają taką wiedzę
    Ostatnio edytowane przez a-d-a-m ; 14-03-2012 o 11:40
    "Mamy w tym kraju jeden punkt, z którego pochodzi wszystko zło: to Warszawa.
    Gdybyśmy nie mieli Warszawy w Generalnym Gubernatorstwie, to nie mielibyśmy 4/5 trudności, z którymi musimy walczyć. Warszawa jest i pozostaje ogniskiem zamętu, punktem, z którego rozprzestrzenia się niepokój w tym kraju."

Hans Frank, 14 grudnia 1943

Legionista Awatar ReAl
    Napisałem to w innym wątku więc przekleję tutaj:

To zdjęcie z 81/82' = blondyn w środku w ostatnim rzędzie to chyba Krzysztof Krajewski - stop albo Jarosław Bober. Posprawdzam jeszcze i postaram się dopisać.

E.1 - ten 3 z prawej w dolnym pasuje mi na Henryka Miłoszewicza
    E.2 - 3 z lewej w górnym na Marka Szaniawskiego
    E3 - 90 minut podaje nazwiska tylko 16 graczy - na zdjęciu jest 22

Tu już lepiej szukać
    http://www.legia.net/historia/index....&sez=1981/1982

albo nawet tu

http://www.worldfootball.net/teams/l...rszawa/1982/2/
    Ostatnio edytowane przez ReAl ; 14-03-2012 o 11:49
    Tu zęby mamy wilcze a czapki na bakier, tu się Prusakom siada na karku okrakiem

oto moje ustalenia
    Góra 1 Ćmiekiewicz 2? 3? 4 Milewski 5 kakietek 6? 7?
    środek 1Kazimierski 2Sikorski 3Majewski 4Załężny 5Karaś 6Miłoszewicz 7Górski 8Ordon
    dół 1Baran 2 Janas 3Lasoń 4Sobieski 5Topolski 6Kusto 7? 8 Adamczyk 9 Tumiński

Legionista Awatar ReAl
    W srodkowym rzędzie przed Górskim to nie Miłoszewicz a Stanisław Sobczyński
    Ćmikiewicz też nie bo ten ostatni mecz w Legii zagrał w 79 ( sorry chyba, że jako asystent Górskiego - na to nie wpadłem wybacz - wyglądał mi na gracza w klubowej koszulce )
    Ostatnio edytowane przez ReAl ; 14-03-2012 o 12:18
    Tu zęby mamy wilcze a czapki na bakier, tu się Prusakom siada na karku okrakiem

Uprawnienia umieszczania postów