Strona 1 z 22 1234511 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 30 z 643

Wątek: IO Soczi 2014

Legionista Awatar b.

IO Soczi 2014

Rozpoczął się sezon zimowy, więc pora założyć wątek. Zobaczymy jak będzie z formą naszych reprezentantów w lutym, ale patrząc po ostatnim sezonie wygląda na to, że trochę tych szans medalowych będziemy mieli. Mamy aktualnie mistrza świata (Stoch), wicemistrzynie (sztafeta kobiet w łyżwiarstwie, Pałka w biathlonie, Kowalczyk) i brązowych medalistów (Hojnisz i drużyna skoczków). Ciężko już teraz, na początku sezonu prognozować ilość medali jakie mozemy zdobyć, ale teoretycznie w tych startach mamy szanse na podium:

8 luty - biegi narciarskie łączony 15 km
    9 luty - biathlon sprint kobiet
    9 luty - skoki konkurs indywidualny na skoczni normalnej
    11 luty - biathlon bieg na dochodzenie
    13 luty- biegi na 10 km styl klasyczny
    14 luty - biathlon bieg indywidualny kobiet
    15 luty - skoki konkurs na dużej skoczni
    17 luty - biathlon bieg ze startu wspólnego kobiet
    17 luty - skoki drużynówka
    21 luty - biathlon sztafeta kobiet
    22 luty - biegi 30 km łyżwą
    22 luty - łyżwy drużynówka kobiet

Myślę, że 3 medale to plan minimum, ale życie wszystko zweryfikuje

ps. zapomniałbym o naszych hokeistach tylko złoto!
    Ostatnio edytowane przez b. ; 26-11-2013 o 22:36

Legionista Awatar Benek
    Myślę, że śmiało można jeszcze wymienić Łyżwiarstwo szybkie, zwłaszcza 1500 m w wykonaniu Bródki.
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

jest tylko jeden King!!!!

*dane mogą ulec zmianie

Legionista Awatar Jaco
    Brodka i Bachleda-Curuś szaleją w Pucharze Świata w ten weekend. Bródka drugi a B-C druga i czwarta.

Faceci w drużynówce ograli dziś najgroźniejszych rywali i awansowali do Soczi już na 100%, przy okazji eliminując z Igrzysk niemiaszków.
    Ostatnio edytowane przez Jaco ; 07-12-2013 o 15:38
    "Lecz przyjdą czasy, że te kutasy będą przed nami na baczność stać,
    Ręka nie zadrży jak liść osiki, gdy będziem w głupie mordy prać.
    Więc pijmy zdrowie szwoleżerowie niech smutki zginą w rozbitym szkle,
    Gdy nas nie będzie nikt się nie dowie czy dobrze było nam czy źle.
    "
    Janusz Waluś - czekaMY!

Legionista Awatar Yanks
    Jesteście smutni, polowanie nie wyszło, zające przed wami pouciekały!

Legionista Awatar ormo
    A wyreżyserował to Bagiński
    A ja, jeżely Pan pozwoly, z przyjemnością

niezrzeszony Awatar jednopostowiec
    Mieliśmy pod ręką gościa na EURO12, a robiliśmy casting na koko euro spoko

Legionista Awatar Yanks
    Cytat Zamieszczone przez jednopostowiec Zobacz posta
    Mieliśmy pod ręką gościa na EURO12, a robiliśmy casting na koko euro spoko
    To jeszcze pół biedy.

Oszjana czy jak ją tam zwał, to dopiero kwiatek był no i teledysk w iście słowiańskim stylu.
    Jesteście smutni, polowanie nie wyszło, zające przed wami pouciekały!

niezrzeszony Awatar jednopostowiec
    Dziś by Donatan wygrał

Legionista Awatar klinton
    Cytat Zamieszczone przez jednopostowiec Zobacz posta
    Dziś by Donatan wygrał
    Podczas tego weekendu w trakcie PŚ w Zakopanem chyba wyjaśni się, kto ze skoczków poleci do Soczi. Na chwilę obecną wydaje się, że będą to Stoch, Ziobro, Kot, Żyła i Kubacki... Chyba, że jutrzejszy konkurs indywidualny przyniesie jakieś zmiany

Legionista Awatar b.
    Zupełnie niezrozumiała dla mnie decyzja Kruczka. Nie dziwię się wkurwieniu Klemensa, który swoją postawą w tym sezonie zasłużył sobie na wyjazd do Soczi. Startował od Neustadt i na 12 konkursów 9 razy punktował, był 7 w Engelbergu i świetnie skakał w TCS.

Kubacki też 12 konkursów, ale tylko 6 razy zdobył pkt, najwyższe miejsce 17...

Legionista Awatar Benek
    Myślę, że Kruczek brał pod uwagę doświadczenie Kubackiego. Wziął pewnie pod uwagę, że taki Klemens może nie wytrzymać psychicznie i jeżeli musiałby skakać w drużynówce to mógłby to zwalić taki jak to zrobił w sobote.
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

*dane mogą ulec zmianie

Legionista Awatar b.
    Idąc tym tokiem rozumowania w kadrze Niemiec nie powinien znaleźć się Wellinger tylko Neumayer.

Murańce słabiej poszło w drużynówce, ale miał też dwa razy wiatr w plecy, w przeciwieństwie do Kubackiego.

W tym sezonie jest zdecydowanie lepszy i zasłużył na Soczi.

Legionista
    Decyzja była strasznie ciężka pewnie tyle samo było argumentów za Kubackim jak za Murańką. Zdecydował wydaje mi się sobotni konkurs drużynowy. Każda decyzja była zła ale nie sądzę żeby była jakoś bardzo istotna. Skład na drużynę chyba jest póki co dość jasny Stoch, Kot, Żyła Ziobro. Trzeba wziąć po uwagę że do trochę do Sochi zostało i forma powinna się szczególnie Kota i Żyły porawić

Legionista Awatar Benek
    Cytat Zamieszczone przez b. Zobacz posta

W tym sezonie jest zdecydowanie lepszy i zasłużył na Soczi.

Zgadzam się w 100%!
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

*dane mogą ulec zmianie

Legionista Awatar b.
    Kończąc z mojej strony temat:

Legionista Awatar Raffels
    Trzeba wziąć pod uwage fakt, ze trenerzy są bliżej zawodników i mają większą wiedzę odnosnie możliwości itp.
    Lepiej być ciemniakiem niż pedałem i lewakiem!

Legionista Awatar Tomereek
    Cytat Zamieszczone przez Benek Zobacz posta
    Myślę, że Kruczek brał pod uwagę doświadczenie Kubackiego. Wziął pewnie pod uwagę, że taki Klemens może nie wytrzymać psychicznie i jeżeli musiałby skakać w drużynówce to mógłby to zwalić taki jak to zrobił w sobote.
    Porównywanie w ogóle Kubackiego do Murańki jest nieporozumieniem. Zresztą liczby przytoczone przez Baćka mówią wszystko. Zabawna był wczorajszy wywiad z Kubackim, który żalił się, że Wellinger i Dietrich mogą powtórzyć skok, a on nie. Obawiam się, że nawet jakby 10 razy powtarzał, to nic by z tego nie było...

Jeszcze jedno pytanie. Czy Szwajcarzy z uwagi na 2 złote medale Ammana w Vancouver mogą wystawić do obu konkursów indywidualnych 5 skoczków?
    Ostatnio edytowane przez Tomereek ; 20-01-2014 o 14:40
    Pijemy dalej, czy wymiękasz i robisz przysiad?

Legionista Awatar Mini
    Kończąc z mojej strony temat:
    jak nic jakiś wujek albo stryjek jest grany bo z logiką to ma tyle samo wspólnego co noty za styl przyznawane przez sędziów

Legionista Awatar Benek
    Cytat Zamieszczone przez Tomereek Zobacz posta

Jeszcze jedno pytanie. Czy Szwajcarzy z uwagi na 2 złote medale Ammana w Vancouver mogą wystawić do obu konkursów indywidualnych 5 skoczków?
    A mają tylu?
    312meczów*
    65 goli*
    52 asysty*

*dane mogą ulec zmianie

Legionista
    A ja stanę trochę w obronie decyzji Kruczka o zabraniu Kubackiego na Igrzyska. Moim zdaniem to, co pokazał Murańka po nieotrzymaniu nominacji, potwierdziło w pełni słuszność tej decyzji. Jakieś palenie koszulki, gadka o zniszczonych marzeniach, o niepotrzebnych staraniach i treningach - jak dla mnie zupełna niedojrzałość. Mówi tak, jak gdyby nie mógł już nigdy w życiu pojechać na Igrzyska. Ma dopiero 19 lat, spokojnie kontynuując karierę jak Europejczyk (nie Japończyk ), ma szansę na udział i sukces jeszcze w 2018, 2022 i 2026. Co najmniej.
    Liczby liczbami ale pamiętajmy, że ŁK i tak będzie musiał kogoś nie wystawić na drużynówkę. Zrezygnować z Ziobry, Kota czy Żyły? Raczej mało prawdopodobne. Ciekawe, jak na odstawienie przed konkursami drużynowymi zareagowałby niedojrzały Murańka? Znowu by coś spalił i trąbił o niespełnionych marzeniach o medalu na IO (bo przecież indywidualnie byłoby to prawie niewykonalne)? Myślę, że zepsułoby to atmosferę w tej drużynie. Kubacki powinien na to zareagować spokojniej, nie mówiąc o tym, że mimo bycia do bólu przeciętnym skoczkiem, w drużynie nigdy nie zawodził.
    Kruczek zna tych zawodników także osobiście i patrząc na jego dotychczasową karierę trenerską, śmiem twierdzić, ze zna się na rzeczy. To nie Smuda czy Fornalik.
    I na koniec porównanie do Wellingera. No bez jaj Niemiec 7 w PŚ, Murańka 32 (wyprzedza go nawet Biegun). Młody Niemiec jest w zasadzie liderem swojej kadry w tym sezonie, młody Klemens jest wśród Polaków na 6 miejscu (przynajmniej jeśli chodzi o PŚ). Nie wzięcie Wellingera do składu, to samobójstwo, nie wzięcie Murańki nie powinno odbić się zupełnie na wynikach (w szczególności medalach i wysokich lokatach - bo nie uważam za wielką stratę, jeśli KM w jakimś konkursie zająłby 25 miejsce a Kubacki na to konto 35). Obym się nie mylił ale uważam, że istnieje pełne usprawiedliwienie dla tej decyzji.
    Ostatnio edytowane przez Majkisek ; 26-01-2014 o 13:52

Legionista Awatar b.
    Jakieś palenie koszulki, gadka o zniszczonych marzeniach, o niepotrzebnych staraniach i treningach - jak dla mnie zupełna niedojrzałość

fakt - palenie koszulki to dziecinada, ale to co powiedział czy napisał na gorąco po nominacji jak dla mnie w pełni zrozumiałe. Był wkurwiony i to wyraził.

Ma dopiero 19 lat, spokojnie kontynuując karierę jak Europejczyk (nie Japończyk ), ma szansę na udział i sukces jeszcze w 2018, 2022 i 2026. Co najmniej.

ale jakie ma znaczenie ile on ma lat? nikt nie przewidzi co będzie za 4, 8 czy 12 lat. Igrzyska to najważniejsza impreza dla każdego sportowca. Zasłużył sobie na start w Soczi, wiec powinien jechać

pamiętajmy, że ŁK i tak będzie musiał kogoś nie wystawić na drużynówkę. Zrezygnować z Ziobry, Kota czy Żyły? Raczej mało prawdopodobne. Ciekawe, jak na odstawienie przed konkursami drużynowymi zareagowałby niedojrzały Murańka? Znowu by coś spalił i trąbił o niespełnionych marzeniach o medalu na IO (bo przecież indywidualnie byłoby to prawie niewykonalne)? Myślę, że zepsułoby to atmosferę w tej drużynie

no bez przesady. Zareagował tak, bo czuł się pokrzywdzony. Kruczek zapewne po treningach w Soczi odstawi od drużynówki tego najsłabszego.

Kruczek zna tych zawodników także osobiście i patrząc na jego dotychczasową karierę trenerską, śmiem twierdzić, ze zna się na rzeczy. To nie Smuda czy Fornalik.

no proste, my tylko widzimy skoki w zawodach, Kruczek ich ma na codzień i obserwuje na treningach. Tylko co z tego, że ktoś błyszczy na treningach? wyznacznikiem formy/umiejętności są zawody, a w nich Murańka prezentował się lepiej od Kubackiego. I nie przyjmuję argumentacji o drużynówce w Zakopanem - w tak loteryjnych warunkach nie da się porównać skoków - Murańka miał dwa razy w plecy, a Kubacki mocno pod narty (jeśli się nie mylę miał najlepsze warunki z wszystkich skoczków).

I na koniec porównanie do Wellingera. No bez jaj

napisałem o Wellingerze, bo ktoś pisał o doświadczeniu. Gdyby to decydowało, to taki amerykan jak Wellinger nie znalazłby się w kadrze, a jechałby Neumayer, który zjadł zęby na duzych impreazach. Tak samo w Austrii - Diethart czy Hayboeck nie mieliby szans, przecież Loitzl, Koch czy Kofler nie zawodzili w drużynówce nigdy.

Proste, że Kruczek z tej decyzji może się wybronić - jesli wystawi Kubackiego, a ten nic nie zawali. Ja nie mam zamiaru robić tragedii narodowej z jego wyboru, ale uważam za bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący dla Murańki, który po prostu w sportowej walce zasłużył sobie na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie.

tyle ode mnie na ten temat

pzdr

Legionista Awatar Ivan Drugi
    Kruczek postawił na tych którzy zdobyli medal MŚ oraz Ziobrę i trudno mu się dziwić . Czy te decyzje były słuszne przekonamy się już niedługo . Emocjonalne reakcje pokazują że być może mentalnie nie dorósł do bycia w tej drużynie i miałby zły wpływ na atmosferę wewnątrz ekipy . Nikt z nas nie jest tak dobrze zorientowany w sytuacji jak Kruczek i trzeba mu zaufać i dać w spokoju przygotowywać ekipę do IO .

Legionista
    W przypadku Murańki to jego ojciec mu miesza w głowie. Jego syn jest zawsze dyskryminowany. Pamiętam sytuację z jego debiutem PŚ zrobił aferę w końcu synek dostał szanse (miał z 13 lat) no i co koncertowo przybulił i na tym się skończyło. Teraz znowu to samo

Legionista
    ale jakie ma znaczenie ile on ma lat? nikt nie przewidzi co będzie za 4, 8 czy 12 lat. Igrzyska to najważniejsza impreza dla każdego sportowca. Zasłużył sobie na start w Soczi, wiec powinien jechać
    Może nie ma znaczenia. Pisałem to w kontekście tego, że te marzenia ciągle są do zrealizowania a chłopak nie ma w tej kadrze statusu , który dawałby mu w niej miejsce z urzędu.
    no bez przesady. Zareagował tak, bo czuł się pokrzywdzony. Kruczek zapewne po treningach w Soczi odstawi od drużynówki tego najsłabszego.
    Moim zdaniem w tej drużynie istnieje jakaś hierarchia a Kruczek w głowie ustala już kolejność, w jakiej będą skakać jego zawodnicy w konkursie drużynowym. Rzecz jasna, jeśli ktoś na treningach będzie zdecydowanie odstawał in-minus, zostanie odstawiony. Prawdę jednak powiedziawszy nie wierzę w słabą formę któregokolwiek z naszych reprezentantów. Nie po to się teraz przygotowują, żeby ktoś miał wyraźnie dawać ciała. Myślisz, że gdyby Murańka został odstawiony tuż przed drużynówką, nie czułby się pokrzywdzony? Kubacki być może lepiej zna miejsce w szeregu.
    no proste, my tylko widzimy skoki w zawodach, Kruczek ich ma na codzień i obserwuje na treningach. Tylko co z tego, że ktoś błyszczy na treningach? wyznacznikiem formy/umiejętności są zawody, a w nich Murańka prezentował się lepiej od Kubackiego. I nie przyjmuję argumentacji o drużynówce w Zakopanem - w tak loteryjnych warunkach nie da się porównać skoków - Murańka miał dwa razy w plecy, a Kubacki mocno pod narty (jeśli się nie mylę miał najlepsze warunki z wszystkich skoczków).
    Pisząc o obserwowaniu na co dzień, bardziej miałem na myśli obserwowanie postawy mentalnej. Doskonale zdaję sobie sprawę, że trening, to tylko trening. I nawet nie zająknąłem się o drużynówce w Zakopcu, świadom jestem małej adekwatności jej wyników
    napisałem o Wellingerze, bo ktoś pisał o doświadczeniu. Gdyby to decydowało, to taki amerykan jak Wellinger nie znalazłby się w kadrze, a jechałby Neumayer, który zjadł zęby na duzych impreazach. Tak samo w Austrii - Diethart czy Hayboeck nie mieliby szans, przecież Loitzl, Koch czy Kofler nie zawodzili w drużynówce nigdy.
    Przypuszczam, że na decyzję o powołaniu składa się wiele czynników, wśród nich forma, doświadczenie, mentalność, psychika. W przypadku młodego Niemca forma mówi o wszystkim. O Dietharcie nawet nie wspominając. Jeśli chodzi o Murańkę, jego wyniki (forma) stawiają go na styku pomiędzy powołaniem a jego brakiem. Przeważyły inne czynniki. W tym być może także jego książęcy charakter, który mógłby narobić trochę kwasów w drużynie.
    Proste, że Kruczek z tej decyzji może się wybronić - jesli wystawi Kubackiego, a ten nic nie zawali. Ja nie mam zamiaru robić tragedii narodowej z jego wyboru, ale uważam za bardzo niesprawiedliwy i krzywdzący dla Murańki, który po prostu w sportowej walce zasłużył sobie na wyjazd na Igrzyska Olimpijskie.
    Wszystko zależy od punktu siedzenia,tj jakie kryterium przyjmiemy. Jeśli patrzeć na suche liczby (PŚ), to równie dobrze można kwestionować pominięcie Bieguna. Oczywiście, przyjmuję do wiadomości tłumaczenia, że jeden skok, że fart, itd. Tylko, kto jak nie taki właśnie farciarz lepiej się nadaje na typowego ''jokera'', który prawdopodobnie nic nie osiągnie ale jest szansa, że powtórzy wyczyn Fortuny
    Pewnie trochę fantazjuję ale nie widzę wiele złego w takiej ryzykanckiej strategii, w porównaniu do wzięcia pewniaka w postaci Klimka. Tylko no właśnie, pewniaka do miejsca w 30? w 20? Max. Na IO liczą się medale, wysokie lokaty...
    Marzy mi się aby ŁK się z tej decyzji wybronił.

Legionista Awatar Ivan Drugi
    Murańka 8 , Biegun 6 na MŚ juniorów a wygrał Jakub Wolny z przewagą 0,3 pkt .

Oby tylko nie skończył jak Mateusz Rutkowski, któremu po sukcesie woda sodowa uderzyła do głowy.

Legionista Awatar Z.
    Myślę, że 3 medale to plan minimum, ale życie wszystko zweryfikuje
    Oj, myślę, że 3 medale to byłby bardzo dobry wynik. Osobiście obstawiam dwa, w tym raczej brązowe, a nie złote.
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Legionista Awatar b.
    Cytat Zamieszczone przez Z. Zobacz posta
    Oj, myślę, że 3 medale to byłby bardzo dobry wynik. Osobiście obstawiam dwa, w tym raczej brązowe, a nie złote.
    Pesymizm przez Ciebie przemawia

Co do skoków: ja mimo wszystko liczę na drużynówkę. Stoch w gazie, Kot jak zwykle bardzo solidny i powinien to być pewny punkt drużyny. Wiele będzie zależeć od Żyły, podobno na treningach w Polsce skakał bardzo dobrze, czasu już mało, ale może w końcu osiągnie taką formę jak rok temu. Ziobro też ma potencjał, a Kubacki mimo wszystko w drużynie radzi sobie nieźle. Poza Stochem chyba nikt nie może być pewny miejsca w składzie, ale aby zdobyć medal każdy musi wznieść się na swoje wyżyny. Wtedy jest nawet szansa na złoto.

Na tą chwilę zdecydowanym faworytem wydają się być Słoweńcy. Ale byli w Japonii i to może odbić się czkawką. Poza tym skocznia w Willingen to taki mały mamut, a Słoweńcy na mamutach zawsze brylowali, więc nie sugerowałbym się aż tak ich świetną postawą w ostatnich konkursach. No i mają Tepesa, który jest dość chimeryczny, szczególnie przy wiatrach w plecy. Może być różnie, choć brak medalu byłby sensacją.

Przez ostatnie lata każdą dużą imprezę wygrywali Austriacy. W Soczi może skończyć się ich seria. Wydaje mi się, że Gregorek będzie w gazie, widać że odpuszcza puchar świata, a jedynym celem na ten sezon jest złoto olimpijskie i wygląda na to, że jego forma rośnie i może odpalić w Soczi. A powinien być wypoczęty i na świeżości. Tyle, że tak naprawdę to jedyny pewny punkt drużyny. Morgenstern może być w świetnej formie, tak jak przed upadkiem, ale równie dobrze może być zupełnie bez formy i nie załapać się do składu. Forma Dietharta raczej spada, a Hayboeck to solidny skoczek, ale nie jakiś wybitny. No i Kofler, który przez cały sezon skacze słabo. Moim zdaniem kluczowa będzie dyspozycja Morgiego - jak go zabraknie w drużynie, to przewiduję że Austria nie będzie na podium.

Na pewno bardzo mocni będą Niemcy. Wyrównana drużyna, w której nie widać słabych punktów. Dla mnie to oni są głównym faworytem do złota, ale jak to w skokach różnie może być.

Niewiadomą jest forma Norwegów, co prawda przez cały sezon pod formą i zawodzą, ale po spokojnych treningach mogą być czarnym koniem.

Szanse na medal mają też Japończycy, ale Takeuchi ostatnio był w słabszej formie, a biorąc pod uwagę, że czwartym będzie Watase lub Shimizu myślę, że bardzo ciężko im będzie o medal.

A co do konkursu indywidualnego -w tym sezonie nie ma dominatora, skoki się wyrównały i jest kilkunastu zawodników, którzy mogą zdobyć medal. Dużo zależeć będzie od szczęścia (wiatru), każdy też szykuje jakieś nowinki techniczne, a przy tak wyrównanym poziomie sprzęt może mieć znaczenie (tak jak okucia Ammanna w Vancouver). Ja liczę na Kamila, który będzie na pewno jednym z faworytów.

---------

Poza tym 2 szanse medalowe Kowalczyk - 10 km klasykiem i 30 km łyżwą.

Biathlonistki zawodzą w tym sezonie, ale one lubią sprawić niespodziankę w ważnych zawodach. Forma biegowa jest, gorzej ze strzelaniem. Bieg indywidualny to największa szansa na niespodziankę, ale najbardziej liczę na bieg masowy i Pałkę.

Co do łyżwiarstwa szybkiego nie będę się wypowiadał, bo nie oglądam tego sportu. Ale eksperci twierdzą, że są spore szanse na jakiś krążek

Legionista Awatar Z.
    Pesymizm przez Ciebie przemawia
    Po prostu lepiej się nie nastawiać.

Zresztą mając w pamięci np. Nagano - dwa medale brzmią naprawdę rewelacyjnie.

Generalnie obstawiam medal w skokach - chociaż ciężko mi wskazać jaki oraz.... w jakiej konkurencji. Drużynówka jest szansą, choć w rankingu jesteśmy na 4 miejscu. To nie jest przypadek. Aczkolwiek to są skoki, więc tutaj naprawdę wszystko może się wydarzyć, wystarczy że komuś słabiej powieje albo mocniej (z tej czwórki). Indywidualny konkurs to już w ogóle masakra, bo pewnie ktoś wystrzeli (obstawiam tego Słoweńca, wicelidera) i jest Ammann.

Drugi medal to drużynówka łyżwiarek.

A biatlonistki, cóż wierze, że przynajmniej raz "zapunktują" (chyba tylko my tym żyjemy).

Kowalczyk? Obawiam się, że się rozczarujesz. Ale jak mówią mądrzejsi - pożyjemy, zobaczymy.

Może jakiś typerek? Kto ile medali i jakiego kruszcu?
    "Kto już raz posiadł w swych granicach Kijów i tyle kroci prawosławnych, ten nie mógł pozwolić, aby za jej granicami tworzył się osobny ośrodek dla tychże i powinien był dotrzeć aż do Kremlu i tak problem rozwiązać."

Uprawnienia umieszczania postów