PDA

Zobacz pełną wersję : Kluby MILICYJNE!!!

Joker
03-09-2003, 10:41
Jakie znacie kluby milicyjne w Polsce i na świecie??????

Jeżeli chodzi o polskie to Gwardia Warszawa, Olimpia Poznan, I Wisła Kraków (GTS).

A w Europie to nie jestem pewien ale związki z milicja miały wszelakie Dinama, Dynama itp itd. np Dynamo Moskwa ale tu moge sie mylić. Pozdrowienia! Legia Mistrz 2004!!

PS Do KARETY brakuje nam jeszcze zwyciestw nad Wisła i Widzewem!! :+: :+: :)

Klusek
03-09-2003, 10:54
W Polsce wszystkie (chyba) kluby mające nazwę "Gwardia" są pochodzenia milicyjnego.

Raffi
03-09-2003, 11:06
Gwardie: (CHKS)Chełm, Olsztyn, Opole, Szczytno,Polonia Bydgosz bodajże, Gwardia Koszalin, Gwardia (Hetman) Białystok,
w Rybniku też chyba, Gwardia (Arkonia) Szczecin, Błękitni Kielce, Calisia Kalisz, Gryf Słupsk, Olimpia Poznań, Broń Radom , Gwardia Bielsko-Biała, Gwardia Katowice...

Tu trzeba od razu zaznaczyć, że część z tych klubów tylko przez jakiś czas należała do pionu gwardyjskiego (notabene krótki epizod miała też Polonia W-wa), zresztą i tak już on (praktycznie - bo niektóre towarzystwa, jak TS Wisła, są wciąż dotowane przez MSWiA, tyle że zazwyczaj nie są już one odpowiedzialne bezpośrednio za funkcjonowanie klubów) nie istnieje od kilkunastu lat :) Całe szczęście.

Pesto
03-09-2003, 11:35
Błękitni to również policyjne kluby . Błekitni Kielce już nie istnieją - zniszczyła ich złodziejska fuzja z Koroną. W Tarnowie i Ropczycach też są kluby o tej nazwie.

Najbardziej znane kluby "z pionu" to gts i Polonia Bydgoszcz (wielokrotny mistrz na zużlu).

Menel
03-09-2003, 13:54
Hmmmm.... kluby milicyjne powiadacie... no zawsze mnie cieszy, jak ktoś bredzi "macie milicyjne korzenie". Otóż spieszę z któtkim wyjaśnieniem, choć powinienem mieć to w dupie, ale uczulony jestem, gdy młodzież wykazuje się skrajną ignorancją wobec kart historii...

Cóż... Wisła została założona w 1906 roku w Krakowie. Równocześnie powstała również - niestety - Cracovia i te dwa kluby, oprócz Czarnych Lwów (1903) i Pogoni Lwów (1905) są najstarszymi polskimi klubami.

Inicjatorem powstania Wisły był profesro Łopuszański, a pierwszym kapitanem i pomysłodawcą nazwy... pułkownik Szkolnikowski. Pułkownik Wojska Polskiego.

To co ważne w dziejach Wisły. Po wojnie na przełomie lat 40 i 50 klubom w Polsce było ciężko utrzymać się na powierzchni. Modne stało się "podpinanie" pod piony resortowe: kolejowe, milicyjne, wojskowe, górnicze etc, etc. Niestety ekonomia i Wisłę zmusiła do skorzystania z dobrodziejstw któregoś z pionów. Pierwsze kroki skierowano do Pionu Kolejowego. Niestety pion mógł nadać Wiśle numer 2. Numerem jeden była... Polonia Warszawa. Na takie rozwiązanie nie zgodziły się ówczesne władze TS, bo wiązała się z tym mniejsza ilość kasy w kasie. Pionem, który gwarantował Wiśle pierwszeństwo, nawet przed innymi klubami, które były "podpięte", był pion milicyjny. I tak oto 6 lutego 1949 roku, za sprawą prezesa TS Wisła - Tadeusza Orzelskiego - "klepnięto" zgodę na "podpięcie" się pod pion Milicyjny... Do nazwy dołączono człon Gwardia i tak mieliśmy doczynienia z Gwiardią - Wisłą Kraków. W 1950 została niestety sama nazwa Gwardia Kraków. Na szczęście we wrześniu 1955 roku klub powrócił do swojej pięknej, tradycyjnej nazwy Wisła. A jaki to wywołało dym w resorcie... olaboga... ale nazwę Wisła postanowiono pozostawić ze względu na zbiżające się "pięćdziesięciolecie" klubu.

tak to było... dlatego korzeni milicyjnych na pewno nie mamy... a "przygody" z pionem Gwardyjskim nie ukrywamy. Powiem więcej... mnie się nawet gitara śpiewało Wisełka GTS... a w ogóle to kibicem zostałem właśnie w czasach GTS, tak koło 83 roku... więc mam sentyment... do nazwy 8)

Pesto
03-09-2003, 16:41
Inicjatorem powstania Wisły był profesro Łopuszański, a pierwszym kapitanem i pomysłodawcą nazwy... pułkownik Szkolnikowski. Pułkownik Wojska Polskiego.

eee.... nie było Polski , nie było Wojska Polskiego

niby drobiazg , ale mierzi mnie ignorancja w dziedzinie historii.

Unico
03-09-2003, 17:27
Tak (niecałkiem :>) poza tematem ...
Pesto anty-gwardzisto, kiedy widziałeś ostatnio milicjanta? W ogóle kiedykolwiek w życiu widziałeś jakiegoś? :>

Joker
03-09-2003, 20:43
Hmmmm.... kluby milicyjne powiadacie... no zawsze mnie cieszy, jak ktoś bredzi "macie milicyjne korzenie". Otóż spieszę z któtkim wyjaśnieniem, choć powinienem mieć to w dupie, ale uczulony jestem, gdy młodzież wykazuje się skrajną ignorancją wobec kart historii...

Cóż... Wisła została założona w 1906 roku w Krakowie. Równocześnie powstała również - niestety - Cracovia i te dwa kluby, oprócz Czarnych Lwów (1903) i Pogoni Lwów (1905) są najstarszymi polskimi klubami.

To co ważne w dziejach Wisły. Po wojnie na przełomie lat 40 i 50 klubom w Polsce było ciężko utrzymać się na powierzchni. Modne stało się "podpinanie" pod piony resortowe: kolejowe, milicyjne, wojskowe, górnicze etc, etc. Niestety ekonomia i Wisłę zmusiła do skorzystania z dobrodziejstw któregoś z pionów. Pierwsze kroki skierowano do Pionu Kolejowego. Niestety pion mógł nadać Wiśle numer 2. Numerem jeden była... Polonia Warszawa. Na takie rozwiązanie nie zgodziły się ówczesne władze TS, bo wiązała się z tym mniejsza ilość kasy w kasie. Pionem, który gwarantował Wiśle pierwszeństwo, nawet przed innymi klubami, które były "podpięte", był pion milicyjny. I tak oto 6 lutego 1949 roku, za sprawą prezesa TS Wisła - Tadeusza Orzelskiego - "klepnięto" zgodę na "podpięcie" się pod pion Milicyjny... Do nazwy dołączono człon Gwardia i tak mieliśmy doczynienia z Gwiardią - Wisłą Kraków. W 1950 została niestety sama nazwa Gwardia Kraków. Na szczęście we wrześniu 1955 roku klub powrócił do swojej pięknej, tradycyjnej nazwy Wisła. A jaki to wywołało dym w resorcie... olaboga... ale nazwę Wisła postanowiono pozostawić ze względu na zbiżające się "pięćdziesięciolecie" klubu.

tak to było... dlatego korzeni milicyjnych na pewno nie mamy... a "przygody" z pionem Gwardyjskim nie ukrywamy. Powiem więcej... mnie się nawet gitara śpiewało Wisełka GTS... a w ogóle to kibicem zostałem właśnie w czasach GTS, tak koło 83 roku... więc mam sentyment... do nazwy 8)

Do Menela. Jak widze Pesto słusznie zauwazył ze w tym czasie WP nie bylo, co najwyzej armia austro-wegierska ale miejsza z tym to raki dorbny he he szczegół. Zauwaz ze w temacie jest napisane KLUBY MILICYJNE!!!! i nic w nim nie ma o korzeniach tylko po prostu o tym jakie kluby były, są lub beda milicyjne. Poza tym piszesz ze "przygody z pionem gwardysjkim nie ukrywamy Wspólczuje!! w czasie kiedy w Polsce szalał terror stalinowski, kiedy SB katowało w aresztach Akowców i wielu uczciwych Polaków, Ty mówisz ze Ciebie to nie rusza i ze fajnie sie spiewa GTS!! A SB było kojarzone z Milicją i poniekad napewno z GTS!! ciekawe bo na twoim miejscu to chciałbym chyba zapomniec o tej niechlubnej historii! :fu: No ale mozesz meic inne zdanie w koncu od tego jest forum.

Menel
03-09-2003, 22:06

eee.... nie było Polski , nie było Wojska Polskiego

niby drobiazg , ale mierzi mnie ignorancja w dziedzinie historii.
Bluźnisz... Polska była zawsze! To, że jakieś francowate gnidy narysowały sobie krzywe mapy, to nie dowód, że nie było Polski. I wojsko było! Pamiętaj o tym, bo Narodowość to coś więcej niż spaprana kartka papieru z wyrysem granic...

Menel
03-09-2003, 22:15
Do Menela. Jak widze Pesto słusznie zauwazył ze w tym czasie WP nie bylo, co najwyzej armia austro-wegierska ale miejsza z tym to raki dorbny he he szczegół. Zauwaz ze w temacie jest napisane KLUBY MILICYJNE!!!! i nic w nim nie ma o korzeniach tylko po prostu o tym jakie kluby były, są lub beda milicyjne. Poza tym piszesz ze "przygody z pionem gwardysjkim nie ukrywamy Wspólczuje!! w czasie kiedy w Polsce szalał terror stalinowski, kiedy SB katowało w aresztach Akowców i wielu uczciwych Polaków, Ty mówisz ze Ciebie to nie rusza i ze fajnie sie spiewa GTS!! A SB było kojarzone z Milicją i poniekad napewno z GTS!! ciekawe bo na twoim miejscu to chciałbym chyba zapomniec o tej niechlubnej historii! :fu: No ale mozesz meic inne zdanie w koncu od tego jest forum.
Cóż... pięknych chwil radości ze zdobycia tytułu Mistrzów Polski w 78 roku, czy wielu wspaniałych piłkarzy tamtej ery - Szymanowski, Musiał, Kapka, Kmiecik, Nawałka, Maculewicz, Kawula, Kohut... nie da się zapomnieć... i nie mieszaj proszę terroru stalinowskiego ze sportem... bo jak ja bym chciał być taki "bum, cyk, cyk" to też bym wypomniał Wam parę rzeczy z tamtego okresu... Kibicem zostałem jako młody człowiek... klub nazywał się Gwardyjskie Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków, z pięknie zapisaną kartą historii. No i jako kibic śpiewałem GTS, GTS... i co? Teraz mam się tego wyprzeć? Nie śpiewałem, nie było tego okresu w historii klubu? Nie da rady... zresztą... 40 lat byliśmy klubem z pionu gwardyjskiego... nie da się ukryć.

Unico
04-09-2003, 06:03
[...] Poza tym piszesz ze "przygody z pionem gwardysjkim nie ukrywamy Wspólczuje!! w czasie kiedy w Polsce szalał terror stalinowski, kiedy SB katowało w aresztach Akowców i wielu uczciwych Polaków, Ty mówisz ze Ciebie to nie rusza i ze fajnie sie spiewa GTS!! A SB było kojarzone z Milicją i poniekad napewno z GTS!! ciekawe bo na twoim miejscu to chciałbym chyba zapomniec o tej niechlubnej historii! :fu: No ale mozesz meic inne zdanie w koncu od tego jest forum.

Ciekawi mnie czy Ty wymazujesz historię Legii po II wojnie światowej?... Bo przecież wtedy to nasze wojsko... hmmm... ludowe też nie zapisało się najciekawiej w naszej historii. Mogę napisaać to samo podmieniając SB na LWP i będzie "... w czasie kiedy w Polsce szalał terror stalinowski, kiedy LWP walczyło z Akowcami i wieloma uczciwymi Polakami, Ty mówisz ze Ciebie to nie rusza..."

Dlatego nie mieszajcie polityki ze sportem.

Joker
04-09-2003, 09:11
Ciekawi mnie czy Ty wymazujesz historię Legii po II wojnie światowej?... Bo przecież wtedy to nasze wojsko... hmmm... ludowe też nie zapisało się najciekawiej w naszej historii. Mogę napisaać to samo podmieniając SB na LWP i będzie "... w czasie kiedy w Polsce szalał terror stalinowski, kiedy LWP walczyło z Akowcami i wieloma uczciwymi Polakami, Ty mówisz ze Ciebie to nie rusza..."

No jeżeli porównujesz LWP do SB to gratuluje!!! Porównujesz morderców i katów, którzy bili i zabijali za przekonania polityczne (polecam wydawnictwo Karta z sierpnia tego roku bys mógl zobaczyc jak działało SB) z ludzmi którzy strzegli w tym czasie naszych granic. Nie mam wiecej pytan!!

Temat sie rozmył!! piszcie o klubach milicyjnych!!!

Q_(L)
04-09-2003, 10:47

Co racja to racja... 8)

Unico
04-09-2003, 14:40
No jeżeli porównujesz LWP do SB to gratuluje!!! Porównujesz morderców i katów, którzy bili i zabijali za przekonania polityczne (polecam wydawnictwo Karta z sierpnia tego roku bys mógl zobaczyc jak działało SB) z ludzmi którzy strzegli w tym czasie naszych granic. Nie mam wiecej pytan!!

Temat sie rozmył!! piszcie o klubach milicyjnych!!!

Nie musisz mnie uczyć historii - chyba sam w to nie wierzysz, że np. wojenna i powojenna walka LWP z byłą akowską partyzantką, była tylko walką w obronie polskich granic 8-

Bynajmniej nie bronię milicji. Zarówno wojsko jak i wszystkie inne służby porządkowe (w tym milicja) były narzędziem władz w PRL.

Ok, to już koniec polityki, bo w sumie nie o tym jest ten temat.

Joker
04-09-2003, 15:22
Nie musisz mnie uczyć historii - chyba sam w to nie wierzysz, że np. wojenna i powojenna walka LWP z byłą akowską partyzantką, była tylko walką w obronie polskich granic 8-

Bynajmniej nie bronię milicji. Zarówno wojsko jak i wszystkie inne służby porządkowe (w tym milicja) były narzędziem władz w PRL.

przede wszystkim wojsko nigdy nie było, nie jest i nigdy nie bedzie służba porządkową. To jest zadanie milicji/policji. Poza tym SB to była Milicja(policja) POLITYCZNA porównywalna z Gestapo w III Rzeszy i NKWD w Zwiazku Radzieckim, wiec moim zdaniem porównywanie LWP do SB jest jak najbardziej nie na miejscu. wisła była klubem milicyjnyma w zwiazku z tym była zwiazana z SB (UB). chwalenie sie tym uwazam ze nie jest na miejscu. Tyle!!!

PS móglby ktoś cos napisac bardziej szczegołowo o jakichs innych klubach milicyjnych niz Wisła?? :armia: :armia: :armia:

Unico
04-09-2003, 15:28
przede wszystkim wojsko nigdy nie było, nie jest i nigdy nie bedzie służba porządkową. To jest zadanie milicji/policji. Poza tym SB to była Milicja(policja) POLITYCZNA porównywalna z Gestapo w III Rzeszy i NKWD w Zwiazku Radzieckim, wiec moim zdaniem porównywanie LWP do SB jest jak najbardziej nie na miejscu. Wisła była klubem milicyjnyma w zwiazku z tym była zwiazana z SB (UB). chwalenie sie tym uwazam ze nie jest na miejscu. Tyle!!!

PS móglby ktoś cos napisac bardziej szczegołowo o jakichs innych klubach milicyjnych niz Wisła?? :armia: :armia: :armia:

Ja się nie chwalę związkiem Wisły z milicją, ale taka była historia klubu.

Oczywiście jak LWP z innymi bratnimi armiami wkraczało do Czech to było super i wcale nie było w tym związków z polityką :help: 8-

Ech... Trochę obiektywizmu, jak już pisałem nie bronię milicji, ale nie można uważąć, że LWP dokonywało samych szlachetnych czynów, bo różnie to bywało w naszej historii.

MaxxxiM
04-09-2003, 15:34
Ech... Trochę obiektywizmu, jak już pisałem nie bronię milicji, ale nie można uważąć, że LWP dokonywało samych szlachetnych czynów, bo różnie to bywało w naszej historii.

bylo i na szczescie minelo. Wisla miala zwiazki z milicja, Legia miala zwiazki z wojskiem. fakty sa faktami i tyle. bylo minelo.

Pesto
04-09-2003, 15:48
Tak (niecałkiem :>) poza tematem ...
Pesto anty-gwardzisto, kiedy widziałeś ostatnio milicjanta? W ogóle kiedykolwiek w życiu widziałeś jakiegoś? :>

ostatnio w czerwcu , w Petersburgu

a w Polsce widywałem ich , dopóki nie skończyłem 8 lat - wtedy się przemianowali

PS Dowody komleksów gts - śmieszna korona nad herbem i odwrócenie barw.

Unico
04-09-2003, 16:03
[...]PS Dowody komleksów gts - śmieszna korona nad herbem i odwrócenie barw.

Chyba do końca nie wiesz o czym mówisz, albo tylko udajesz...

Sharn
04-09-2003, 21:30
Złaszcza korona... :buhaha: Powstali przecie chyba 1906... '8

Pesto
05-09-2003, 13:34
no chyba że to nawiązanie do ck monarchii :buhaha:

ale w takim razie gdzie ten polski patriotyzm deklarowany przez krakowskie menelstwo ? :rotfl: :rotfl: :rotfl:

legart
09-09-2003, 15:37
do rodziny klubów milicyjnych należła także Gwardia Legionowo obecnie Legionovia, a za naszą wschodnią granicą każde dynamo było podłączone do pionu KGB

Kiju
09-09-2003, 18:16
do rodziny klubów milicyjnych należła także Gwardia Legionowo obecnie Legionovia, a za naszą wschodnią granicą każde dynamo było podłączone do pionu KGB

..hehe..swego czasu w Legionovii grało w tamtejszej sekcji rugby sporo policjantów i mecz rugby był miejscem gdzie mozna było legalnie dojebać [plicjantowi :]

Raffi
09-09-2003, 18:58
do rodziny klubów milicyjnych należała także Gwardia Legionowo obecnie Legionovia

Aż korci mnie żeby coś napisać :] :rotfl: :] :> Kumaci :P wiedzą o co chodzi
Pamięć jest krótka i wybiórcza, powiem tylko. :)

legart
10-09-2003, 08:28
do rodziny klubów milicyjnych należała także Gwardia Legionowo obecnie Legionovia

Aż korci mnie żeby coś napisać :] :rotfl: :] :> Kumaci :P wiedzą o co chodzi
Pamięć jest krótka i wybiórcza, powiem tylko. :)

hehehe skąś musiałem to wiedzieć :)