PDA

Zobacz pełną wersję : Śmierć prez. Maschadowa

Raffi
09-03-2005, 07:15
Tym razem to chyba jednak prawda....

Asłan Maschadow został zabity

Przywódca czeczeńskich separatystów Asłan Maschadow został zabity we wtorek w czasie operacji specjalnej sił rosyjskich - poinformował rzecznik prasowy rosyjskich sił federalnych na Północnym Kaukazie gen. Ilja Szabałkin.

Śmierć Maschadowa potwierdziła też strona czeczeńska.

Według rzecznika, Maschadow zginął podczas operacji prowadzonej przez oddział specjalny FSB "Alfa". "Potwierdzam, że Maschadow zginął w wiosce Tołstoj-Jurt podczas operacji specjalnej wojsk rosyjskich. Ukrył się w bunkrze pod jednym z domów w wiosce" - powiedział Szabałkin.

O zabiciu lidera separatystów czeczeńskich poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew. Rosyjska telewizja NTV pokazała zwłoki, które według niej są zwłokami Maschadowa.

"Jest jeszcze mnóstwo pracy. Trzeba wzmocnić wysiłki, aby ochronić przed bandytami społeczeństwo Czeczenii i całą Rosję" - oświadczył Putin podczas spotkania z Patruszewem, które transmitowała rosyjska telewizja.

ITAR-TASS podał, powołując się na wicepremiera prorosyjskiego rządu Czeczenii Ramzana Kadyrowa, że miejsce pobytu Maschadowa ujawnił zatrzymany wcześniej bojownik czeczeński. Wskazał on dokładnie dom, w którym ukrył się Maschadow, i podał, ilu ludzi tam przebywa.

Kadyrow wyjaśnił, że w tej sytuacji nikt nie dostanie nagrody w wysokości 300 mln rubli za informację o miejscu pobytu Maschadowa i Szamila Basajewa i cała pula przypadnie temu, kto pomoże schwytać Basajewa.

Kadyrow twierdzi też, że siły federalne chciały ująć Maschadowa żywego, jednak zginął on w wyniku "nieostrożnego obchodzenia się z bronią" przez jego ochroniarza, który był w pobliżu.

Przedstawiciel separatystów czeczeńskich, mieszkający w Londynie Ahmed Zakajew, potwierdził śmierć Maschadowa i zapowiedział, że nazwisko jego następcy będzie znane w najbliższych dniach. Podkreślił, że choć dla Czeczenów śmierć Maschadowa jest wielkim ciosem, nie zaprzestaną walki.

Agencja Interfax podała, że jedynym z trzech bojowników schwytanych we wtorek w Tołstoj-Jurcie jest gen. Wahit Murdaszew, jeden z najbliższych współpracowników poległego przywódcy czeczeńskich separatystów. Według Interfaksu Murdaszew jest w posiadaniu wielu cennych informacji o działalności separatystów, w tym o rozkazach, które wydawał Maschadow.

Zdaniem znanego rosyjskiego komentatora Witalija Portnikowa, Maschadow ostatnio przeszkadzał zarówno czeczeńskim radykałom, jak i zwolennikom kontynuowania czeczeńskiego konfliktu w Moskwie.

Znana z odważnych publikacji na temat wojny w Czeczenii dziennikarka rosyjskiej "Nowej Gaziety" Anna Politkowska uważa, że zabicie Maschadowa "nie tylko nie powstrzyma wojny w Czeczenii, ale jeszcze bardziej skomplikuje sytuację w tej republice".

Według przewodniczącej Moskiewskiej Grupy Helsińskiej, Ludmiły Aleksiejewej, Maschadow został zabity, gdyż pojawiły się szanse na rozpoczęcie negocjacji pokojowych w Czeczenii. Aleksiejewa wyjaśniła, że chodzi o niedawne rozmowy delegacji Komitetów Matek Żołnierzy rosyjskich z Zakajewem. Zauważyła, że inicjatywa ta spotkała się z poparciem m.in. Parlamentu Europejskiego i Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

pinomc
09-03-2005, 10:01
Prezydent kraju, wybrany w demokratycznych wyborach.
No ale Rosja przecież walczy z terroryzmem.

[i]

arczi
09-03-2005, 10:36
Kadyrow twierdzi też, że siły federalne chciały ująć Maschadowa żywego, jednak zginął on w wyniku "nieostrożnego obchodzenia się z bronią" przez jego ochroniarza, który był w pobliżu.

Jaasne. Co za nieszczesliwy wypadek.
Maschadowa po prostu zamordowano w imie sztucznych haseł.
Putin od poczatku nie chce z nimi rozmawiac, a teraz moze spokojnie wszystkich wymordowac, bo kto mu przeszkodzi. Bush robi to samo, a Unia Europejska przyjela wzgledem Rosji fantastyczna taktyke, polegajaca na wlazeniu im w dupe.
Przewiduje w najblizszym czasie znow kilka wybuchow w Moskwie, badz gdzies indziej w Rosji. Znowu zgina niewinni, a Putin znow bedzie pieprzyl cos o swiatowej walce z terroryzmem.
Historia ich osadzi. I Busha i Putina. Zreszta mam nadzieje, ze nie tylko historia.

aaadamm
09-03-2005, 10:51
wojna trwa i trwać będzie !
w imie prawdy !

Wolna Czeczenia !

foks
09-03-2005, 12:57
Wolna Czeczenia !

wtedy to by chyba zabezpiecznie w europie nie bylo...

Foxx
09-03-2005, 19:05
Tak? A dlaczego? :cool:

Sharn
09-03-2005, 20:28
Wolna Czeczenia !

wtedy to by chyba zabezpiecznie w europie nie bylo...

Nie bardzo rozumiem... :hmm:

Jednak świat jest nienormalny - jeszcze nie minęły echa dwóch poprzednich wojen holokaustu i mordów, a tu (w zasadzie tam) na legalu morduje się cały naród. :kurde:
Wiem że to tylko Ruski i oni tak mają w tradycji, ale czemu nie ma na świecie chociażby marszów poparcia czy manifestacji w tym temacie? (Manife to się dało zrobić... :/ )

Pawełek
10-03-2005, 09:03
Witam!

Na prośbę moich kolegów wspierających ruch niesienia pomocy czeczeńskim Bohaterom i Ich Rodzinom - przekazuję poniższy apel:

Aslan Maschadow - legalnie i demokratycznie wybrany Prezydent Czeczenii zostal zamordowany. W koncu sowieccy siepacze i ich czczenscy zdrajcy osiagneli swoj cel - ugodzili w jeden z ostatnich symboli niepodleglosci Czeczenii. Zabili czlowieka, ktory wielokrotnie - ostatnio jeszcze w lutym b.r. -apelowal o pokoj, zglaszal kolejne inicjatywy pokojowe i wielokrotnie proponowal rozmowy. Wszyscy, ktorzy interesuja sie tematyka kaukaska wiedza, ze byl to rzeczywiscie czlowiek daleki od admiracji radykalnych metod walki prezentowanych przez takich ludzi, jak Basajew. Rosajnie mordujac Go chca osiagnac jeden cel: rzucic czeczenski ruch oporu w rece radykalow. Ale jaki bedzie tego efekt? Koniec szans na pokoj i narastajaca spirala zbrodni. I tak naprawde o to chodzilo od poczatku. Wreszcie zapanuje pax sovieticus.
My wraz z naszymi czeczenskimi przyjaciolmi postanowilismy uczcic pamiec Prezydenta Maschadova. W sobote (12 III) na Pl. Zamkowym w godz. 13-16 odbedzie sie z tej okazji manifestacja antywojenna polaczona m.in. z odtwarzaniem piesni narodowych i poezji czeczenskiej. Planujemy, by wszyscy chetni mogli sie wpisac do ksiegi kondolencyjnej.
Bardzo goraco zapraszamy wszystkich.
Oddajmy czesc Bohaterowi!

Prosze Was o przeslanie tej informacji dalej.

Pozdrawiamy wszystkich.

Paweł Przychodzeń
Adam Borowski

================================

P.S.

Z Prezydentem Maschadowem miałem zaszczyt spotkać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, w Pałacu na Wodzie - w czasie uroczystości poświęconych wojnie na Kaukazie...

Nigdy nie zapomnę niezłomności w wyrazie Jego twarzy i determinacji w spojrzeniu... charakterystycznych dla ludzi, którzy nawet w obliczu wyroku śmierci – nie cofają się ani kroku dla Słusznej Sprawy...

Prezydent Maschadow swym ideałom był wierny do końca... [']['][']

Pawełek

foks
10-03-2005, 13:38
Tak? A dlaczego?

szczerze mowiac to nie potrafie sie jednoznacznie wypowiedziec w kwestii Czeczenii. z jednej strony ruscy robia tam co chca, morduja i zachowuja sie jak najgorsi zbrodniarze (plus do tego dochodzi moja niechec do armii rosyjskiej) ale z drugiej strony ostatnio bylem sluchaczem dosyc ciekawego wykladu jednej pani profesor z mojego wydzialu na temat terroryzmu. ogolny zarys wykladu mozna by strescic w paru stwierdzeniach: "Jesli Czeczenia wyzwoli sie spod kontroli (okupacji) Rosji to najpewniej stanie sie poligonem doswiadczalnym oraz wylegarnia terrorystow, tak jak we wczesniejszych latrach dzialo sie w Czechoslowacji", "Czeczeni to nie jest narod przyzwyczajony do pracy, tam kobieta pracuje w domu a mezczyzna albo prowadzi wojne albo odpoczywa, nie ma tam powszechnego uczeszczania codziennie do pracy, powoduje to wspaniale miejsce dla zaplecza terrorystow", "Czeczenia po osiagnieciu niepodleglosci sama sobie nie poradzi, ktos jej pomoze, a patrzac na bardzo szeroko rozwiniete struktury mafijne w tym kraju blizej do pomocy bedzie terrorytsom i przestepcom ktorzy zainwestuja w ten kraj niz innym panstwom, ktore i tak juz wykazuja duze olewanie sprawy Czeczenii", "Wiadomo jak zbrodnicza jest armia rosyjska i co tam robi, ale patrzac z czysto europejskiego i egoistycznego punktu widzenia, dla spokoju w europie wygodniej jest by Czeczenia nie byla wolna", "Czeczenia jest takim lwem, przedstawicielem ginacego gatunku trzymanym w klatce w zoo, wiekszosc chce by tego lwa uwolnic, by dac mu mozliwosc wlasnego wybierania i podtrzymania gatunku, nie patrzac ze male lwiatka moga nas zjesc"

to tak w skrocie, nie twierdze iz Pani Profesor ma racje, nie staram sie jej bronic, ale mi ten wyklad dal sporo do myslenia. w tym temacie wczesniej wypowiedzialem sie bardzo lakonicznie, chcac tylko wywolac dyskusje, a teraz chcialbym poznac zdanie innych osob na ten temat i skonfrontowac z tym co mialem przyjemnosc uslyszec na studiach...(mi ten wyklad troche zamieszal w glowie).. pozdrawiam i szczegolnie licze na ofmc :)

Pawełek
10-03-2005, 13:53
"Jesli Czeczenia wyzwoli sie spod kontroli (okupacji) Rosji to najpewniej stanie sie poligonem doswiadczalnym oraz wylegarnia terrorystow, tak jak we wczesniejszych latrach dzialo sie w Czechoslowacji", "Czeczeni to nie jest narod przyzwyczajony do pracy, tam kobieta pracuje w domu a mezczyzna albo prowadzi wojne albo odpoczywa, nie ma tam powszechnego uczeszczania codziennie do pracy, powoduje to wspaniale miejsce dla zaplecza terrorystow", "Czeczenia po osiagnieciu niepodleglosci sama sobie nie poradzi, ktos jej pomoze, a patrzac na bardzo szeroko rozwiniete struktury mafijne w tym kraju blizej do pomocy bedzie terrorytsom i przestepcom ktorzy zainwestuja w ten kraj niz innym panstwom, ktore i tak juz wykazuja duze olewanie sprawy Czeczenii"

To są cytaty wyjęte żywcem z putinowskiej propagandy.

Pomijając wtręt o zbrodniczości rosyjskiej armii – można by zaryzykować tezę, że tą panią profesor którejś nocy zrzucili nam ruscy... :D Chyba, że wrzuciła to specjalnie, tak dla zmyły :D:D:D

Przyjdź w sobotę na Plac Zamkowy.

Na własne oczy zobaczysz tych „terrorystów”...

Pozdrawiam.

foks
10-03-2005, 14:00
Pomijając wtręt o zbrodniczości rosyjskiej armii – można by zaryzykować tezę, że tą panią profesor którejś nocy zrzucili nam ruscy... Chyba, że wrzuciła to specjalnie, tak dla zmyły

hehe szczerze mowiac to tez sie nad tym zastanawialem, i rozkminialem to z ludzmi z innych lat (w koncu socjologia jest bardzo naznaczona marksem:) ) ale z innych obserwacji nie wyszly mi takie spostrzezenia:)

12stego niestety mnie nie bedzie, choroba mnie rozlozyla chyba zbyt mocno...

ja nie musze isc na plac zamkowy by zobaczyc ze nie sa to straszni terrorysci, nie oceniam ludzi ogolnikami i tylko na podstawie opinii innych...

moze i argumenty sa putinowskie, ale moglby ktos postarac sie je zbic?

Lawy
10-03-2005, 14:12
Pomijając wtręt o zbrodniczości rosyjskiej armii – można by zaryzykować tezę, że tą panią profesor którejś nocy zrzucili nam ruscy... :D Chyba, że wrzuciła to specjalnie, tak dla zmyły :D:D:D

Przyjdź w sobotę na Plac Zamkowy.

Na własne oczy zobaczysz tych „terrorystów”...

Pozdrawiam.

W Rosji też są normalni ludzie, a nie sami mordercy. A w Polsce też nie sami złodzieje mieszkają.
Niestety to co foks napisał jest bardzo łatwe do spełnienia, bo tak się dzieje w krajach gdzie podstawą do działań jest radykalizm oparty na religii.
Polskie wywyższanie i wybielanie Czeczenii bierze się z nienawiści do ruskich, gdyby taką Czeczenię zamienić z kurdami w Turcji to nikt w Polsce by nie płakał za nimi (znaczy za czeczeńcami).

Pawełek
10-03-2005, 14:13
foks - oczywiście, że można je zbić - tyle, że ja nadaję z fabryki - i nie mam w tej chwili czasu na kontrwykłady, a sprawa nie jest na pięć minut i nie da się zamknąć w dwóch słowach.

Jeśli jesteś poważnie zainteresowany tematem - prześlę Ci na privie namiar do człowieka, który zajmuje się tą tematyką na co dzień. On rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

Może być? :)

foks
10-03-2005, 14:36
Może być?

z wielka checia:) ale i tez bym przeczytal twoja wypowiedz jak wrocisz z fabryki (chyba nadajesz na necie tez poza praca?)..

Pawełek
10-03-2005, 15:06
foks - priv poszedł.

Scynkuj w odpowiedzi nazwisko tej profesor i gdzie wykłada.

;)

VASCO
10-03-2005, 15:24
Cóż wolałbym się nie wypowiadać na takie tematy bo kiedyś zostałem "zbluzgany" na tym forum po mojej wypowiedzi na temat wydarzeń w Biesłanie. Patrząc na to co się stało pewnie współczujemy Czeczeńcom, ale gdyby tak spojrzeć na to z punktu widzenia przeciętnego Rosjanina to mogłoby to inaczej wyglądać. Ja uważam ,że w Polsce panuje mimo wszystko tak silna niechęć (zresztą całkowicie zrozumiała) do Rosji , że konflikt czeczeński nie potrafimy ocenić obiektywnie. Ktoś tu narzekał na Putina i Busha ,że ich wojny są niesprawiedliwe itp. No cóż może widzimy winę tylko po jednej stronie a nie wszystko jest wcale takie proste. Elity czeczeńskie przyczyniły sie troszkę do tego co się tam dzieje. Cierpia na tym najbardziej niewinni ludzie. Rosjanie niestety nie przebierają w środkach i w tym kraju juz chyba nigdy nie będzie inaczej.... Mimo wszystko w walce muzułmanów ze słowianami nigdy nie będe popierać tych pierwszych. No ale ja nie jestem zbyt tolerancyjny i nie wierze w równość ras, kultur itp....

Nazgul
10-03-2005, 15:36
to tak w skrocie, nie twierdze iz Pani Profesor ma racje, nie staram sie jej bronic, ale mi ten wyklad dal sporo do myslenia. w tym temacie wczesniej wypowiedzialem sie bardzo lakonicznie, chcac tylko wywolac dyskusje, a teraz chcialbym poznac zdanie innych osob na ten temat i skonfrontowac z tym co mialem przyjemnosc uslyszec na studiach...(mi ten wyklad troche zamieszal w glowie).. pozdrawiam i szczegolnie licze na ofmc :)

No cóż - spotkałem podone opinie z ust zwyczajnych ludzi...

Lektura twórczości pana z linku z mojego podpisu tez dała mi sporo do myślenia w tym temacie - szczególnie to na temat "komu należy się niepodległość".

pinomc
10-03-2005, 15:42
Nazgul, ale iraccy partyzanci walczący z USA są super? :]

Postaram się przyjść w sobotę na Zamkowy.

Nazgul
10-03-2005, 16:03
Nazgul, ale iraccy partyzanci walczący z USA są super? :]

Postaram się przyjść w sobotę na Zamkowy.

Nie mam tutaj zdania na ten temat bo nie wiem co było przyczyną wojny w Czeczenii. Wiem że wszystkie usprawiedliwienia ataku USA na Irak upadły jako kłamliwe, natomiast co do Czeczenii nie mam po prostu wiedzy na temat - nie zostało to zweryfikowane.

Edit: Była jeszcze hipokryzja - że Saddam gnębi Kurdów. No ale Turcja też gnębi, i co?