PDA

Zobacz pełną wersję : Nazwy klubow

crolick
02-03-2005, 18:25
Jakie sa zrodla nazw klubowych?!
Legia - wiadomo od Legionow [Polskich!! a nie zadnych rzymskich :klnie: ]
Arka - ??
Cracovia - lacinska nazwa Krakowa?? :zdziwiony:
Garbarnia - ??
Jagiellonia - ??
Lech - od Lecha, Czecha i Rusa?! :hyhy:
Lechia - od Lechistanu?! :O
Pogon - to chyba od Pogoni Lwow, a czy ta nazwana byla od herbu Litwy za czasow I RP?!
Polonia - to rozumiem pochodna nazwy Polska?!
Ruch - od Ruch Wielkie Hajdukie, a co to oznacza?!
Szombierki - ??
Widzew - to chyba dzielnica Lodzi, ale skad nazwa dzielnicy?!
Zawisza - ??

I prosze sie ze mnie nie smiac jak glupoty pisze :chytry:
Nie wiem, ciekawi mnie to, a chcialbym sie dowiedziec. Jak macie jeszcze jakies ciekawe nazwy to wrzucajcie.

Pozdro,
crolick

PS. Na dpowiedz - Poszukaj sobie, z gory odpowiadam ze se moge, bo wyszukiwarka na forum nie dziala... :zly:

legart
02-03-2005, 18:27
Lechia - chyba od Lechii Lwów -ale nie mam pewności
Zawisza -pewnie ma to jakiś związek z tym że Zawisza Bydgoszcz był wojskowym klubem.

żyła
02-03-2005, 18:37
a Arka może jest związana z tym, że kilka/kilkanaście lat wcześniej w Gdyni zbudowano nowy port, i jakoś trzeba było to dodatkowo zaakcentować :hmm:

legart
02-03-2005, 18:47
A propos Arki, to mam pytanie ile ten klub protoplatusiów w linni prostej 8) :hyhy:

1929 - Grupa robotników i pracowników umysłowych Gdyńskiego Portu powołuje do życia Klub Sportowy Gdynia - protoplastę futbolu gdyńskiego

1932 - Otwarcie reprezentacyjnego stadionu na Polance Redłowskiej (dziś prz ul.Ejsmonda) - kolebki Żółto - Niebieskich

1934 - Przy Urzędzie Morskim i Administracji Portowej powstaje K.S. "Kotwica" Gdynia, kolejna jednostka organizacyjna, z której wywodzi się dzisiaj ARKA.

1946 - Powstaje Rybacki Klub Sportowy "MIR", z którego w prostej linii wywodzi się dzisiejsza ARKA. Wśród założycieli jest m.in. Józef Barbachen związany z klubem do dnia dzisiejszego.

daimler
02-03-2005, 22:21
A skad sie wziela nazwa...

Włóknianka Kiszkowo? (klub i miejscowosc istnieje - po drodze do wronek, jesli sie obierze taka trase jak my obieramy :D)

LMD
03-03-2005, 00:38
Jakie sa zrodla nazw klubowych?!

Podam tylko niektóre z nich:
Legia Warszawa -> od Legionów Polskich, które walczyły i przelewały krew za wolną Ojczyznę
Polonia Warszawa -> Polska - łac. Polonia
Cracovia Kraków -> Kraków - łac. Cracovia
Jagiellonia Białystok -> od historii Białegostoku i Podlasia , których losy wiązały się z dziejami dynastii Jagiellonów
Lech Poznań - aby podkreślić nierozerwalny związek Wielkopolski z Polską
Bałtyk Gdynia -> w celu podkreślenia przynależności Bałtyku do przedwojennej Polski
Garbarnia Kraków -> od Polskich Zakładów Garbarskich (patron klubu) www.garbarnia.krakow.pl - swoją drogą sympatyczny klub :oczko:
Większość nazw klubów z przedwojennym rodowodem miała ścisły związek z historią danej dzielnicy, miasta, regionu czy też państwa polskiego. Odmienna sytuacja miała miejsce po wojnie - nowo utworzone kluby "dopasowywano" do rozmaitych resortów (WKS Gwardia Warszawa) i zakładów (Pluszowiec Białystok), przedwojennym (celowo i z premedytacją) zmieniano nazwy:
~CWKS Warszawa
~Stal Sosnowiec
~Ogniwo Kraków
~GTS Wisła Kraków
~Kolejarz Poznań itd.

Jeśli chcesz się dowiedzieć nieco więcej o genezie nazw polskich klubów- nieoceniony będzie tu serwis www.90minut.pl

Mała ciekawostka: Ruch Chorzów od
7.01.1923 przez 1 rok (?) nosił nazwę KS Ruch BBC (Bismarckhütter Ballspiel Club) Wielkie Hajduki. :O

Mini
03-03-2005, 09:26
Ruch - od Ruch Wielkie Hajdukie, a co to oznacza?!

Hajduki WIelkie podobnie jak Królewska Huta to była nazwa miasta. obecnie Chorzów :chytry: