PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólny stadion Wisły i Cracovii

Mini
25-06-2003, 13:04
Jak poinformował "Super Express", Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, wpadł na pomysł, by w Nowej Hucie wybudować stadion wzorowany na włoskim San Siro. Koszt to 60 mln złotych. Pojemność - 35 tysięcy. Ponadto hotel i restauracje.

"We wrześniu prezydent Majchrowski spotka się ze sponsorami, zespołem architektów oraz stronami zainteresowanymi występami na nowym obiekcie" - powiedział Stanisław Rachwał, radny Krakowa.

"Na nowym obiekcie będziemy organizować różne imprezy, koncerty. Być może będzie na nim występować Cracovia. Może skusi się nawet Wisła?. Mogliby go wynajmować" - dodał.

Całym pomysłem bardzo zaskoczona jest Tele-Fonika.

następny ****** u władzy który myśli że uzdrowi polski sport. :buhaha: :buhaha: :buhaha:

Raffi
25-06-2003, 13:44
Napisali we wrześniu, ale nie napisali, którego roku :rotfl:
Wisła nawet nie miałaby interesu, żeby przystępować do takiej imprezy...

Przemek
25-06-2003, 17:33
Taaa a pozatym to ciekaw jestem ile kosztowalo by Wisle/Cracovie wynajmowanie tej hali. Juz lepiej grac w gorszym miejscu, niz tracic bezsensownie kase na "alimenty" :P.

Kempes
25-06-2003, 20:22
U nas w Warszawie taka wiadomość śmieszyła - nie oszukujmy sie - Polonistów od swięta mozna by było zobaczyc na naszym ''wspolnym ''stadionie ale...

w Krakowie panują zupełnie inne realia, tam wojna wewnatrz miejska jest widoczna na każdym kroku i osobnik który nie ma o tym pojecia napewno banalnymi pomysłami , idac na łatwizne nie rozwiarze problemów infrastruktury sportowej ,a wrecz takie działa przyniosą fatalne w skutkach zdarzenia...

Radio
25-06-2003, 20:29
Pomysł ciekawy (oczywiscie z punktu widzenia legionisty). Bo napewno stadion nie powstanie w miejscu obecnego Wisły. Cracovia też miała jakieś problemy z terenami. Ale to mówię widzianę z Mazowsza, bo jak napisał Kempes w Krakowie dochodzi na tle klubowych sympatii do niezłych tarć.
Ale to wsumie sprawa krakowska i co ona mnie obchodzi (poza meczami w Krakowie...
PS. Majchrowski nie wspomniał o Hutniku, a on przecież nie dawno grał w I i II lidze i zagrać może niedługo wyżej.

Unico
25-06-2003, 21:30
To jest pomysł który raczej tylko pomysłem zostanie.

Ewelina
26-06-2003, 11:03
pfff, to juz jest nie wiadomo ktory pomysl dotyczacy projektu jakiegos stadionu. zaczeli by cos budowac a nie w kolko gadac o projektach...

Q_(L)
27-06-2003, 09:10
:look: http://www1.gazeta.pl/sport/1,35339,1546979.html

San Siro w Krakowie?

- Z Mediolanu przywiozłem plik dokumentów o stadionie San Siro. Chciałbym wykorzystać doświadczenie Interu i Milanu - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Waldemar Kordyl: Ponoć chce Pan zbudować stadion miejski Krakowie?

Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski: Na razie jest to gdybanie, mam nadzieję, że po wakacjach będzie już konkretny projekt. Z Mediolanu przywiozłem plik dokumentów o stadionie San Siro. Chciałbym wykorzystać doświadczenie Interu i Milanu, które zawiadują stadionem i płacą miastu za jego wynajem.

Kto to u nas sfinansuje i kiedy mogłaby ruszyć budowa?

- Kraków ma w swoim budżecie zaplanowane na ten cel 21 mln zł. Stadion kosztowałby minimum 60 mln zł. Będę rozmawiał z Totalizatorem Sportowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej i Sportu oraz sponsorami prywatnymi. Może uda się wykorzystać unijne pieniądze. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, to budowa ruszyłaby w przyszłym roku.

Gdzie proponowałby Pan lokalizację?

- W Nowej Hucie lub na jej pograniczu. Z trzech powodów. Są tam wolne duże obszary, właścicielem terenów jest gmina, a przy dużym bezrobociu w Hucie można byłoby tam stworzyć miejsca pracy.

Kto miałby korzystać ze stadionu? Czy właściciel Wisły będzie chciał płacić za jego wynajem?

- Ze stadionu powinna korzystać Wisła, Cracovia i inne kluby, takie jak Hutnik, choćby na ich mecz miało przyjść dwa tysiące ludzi. Jeżeli Wisła nie zechce tam grać, to jej sprawa. Nie będę dostosowywał się do innych.

Utrzymanie obiektu będzie bardzo kosztowne.

- Dlatego trzeba stworzyć biznesplan, choćby po to, by określić pojemność stadionu. Na takim obiekcie można byłoby urządzać wielkie koncerty i najróżniejsze imprezy, które teraz robi się na Błoniach.

Qrcze... on chyba na powżnie się zaangażował :hmm:
Wybory jakieś w Krakowie czy co... :> '8

A na poważnie to BARDZO bym chciał, żeby w Polsce było klika(naście) SanSiro i żeby miały trybuny pełne kibiców piłki nożnej...

Gutek
27-06-2003, 10:33
Najlepiej niech jeszcze zrobią mecz pojednawczy na tym stadionie jak wybudują pomiędzy kibicami Wisly i Cracovii bez ochrony :buhaha:
Byłoby zajebiste "pojednanie" (stos trupów) :buhaha:

jaksa
27-06-2003, 11:55

Żarty są, fajnie się dowcipkuje na ten temat, ale w Krakowie giną ludzie, tylko dlatego, że ubierają inne szaliki.

Q_(L)
27-06-2003, 12:04

Żarty są, fajnie się dowcipkuje na ten temat, ale w Krakowie giną ludzie, tylko dlatego, że ubierają inne szaliki.

GuTek... żart nie był na miescu...
To co się dzieje w Krakowie to smutne z punktu widzenia zarówno kibica, ultrasa, szalikowca, czy chuligana... takie moje zdanie.

Ale na ten temat można pogadać, np. tu...
http://www.legialive.pl/forum/viewtopic.php?t=156

Unico
27-06-2003, 14:08
Może powstać stadion miejski, jestem za (choć w to nie wierzę). Jeżeli tylko miasto będzie na niego stać i w przyszłości zarobi na siebie. Jak wszyscy wiemy stadionów u nas Polsce jest jak na lekarstwo. Kolejny, nowoczesny, zbudowany od nowa - byłoby fajnie.

A czy grałaby tam Wisła? hmm... nie wiem, czy to jest dobre z punktu widzenia klubu. Najlepiej mieć swój stadion zamiast ciągle wynajmować go od kogoś :D Dlatego liczę, że odpowiednie osoby dogadają się i zabiorą się za budowę na Reymonta.

leh71
27-06-2003, 14:19
Wiadomość za SE, znaczy "bardzo rzetelne".
Jak byśmy policzyli ile stadionów w Polsce powstało na łamach prasy,to chyba każdy klub w I,II a może i III lidze dysponował co najmniej dwoma stadionami.W tym kraju dużo sie mówi a mało robi.Jedno co może przymusić do budowy lub remontów stadionów to zakaz gry w rozgrywkach UEF-y.Tylko pytanie kto za to zapłaci.

Kempes
28-06-2003, 16:28
Według mnie jeszcze jednym z wazniejszych powodów z powodu którego ten stadion raczej nie dojdzie do skutków jest proporcja w finansach , rozmawiałem z pewnym obeznanym kibicem wisły mówił mniej wiecej tak że : Cupiał jest nawet skłonny zainwestowac w to ale napewno nie całosc , natomiast jesli Cracovia ma tam równiez grac to powinna wyłozyc połowe sumy na która ja nie stac

Luqas
28-06-2003, 17:07
E tam, nie sądze aby ten pomysł został zrealizowany.Jak słusznie zauważył Kempes, Cracovia musiałaby dać 50 % kosztów na budowę nowego stadionu, a ich na to nie stać.Sądze również, że dla Wisły bardziej opłacalne byłoby wybudowanie osobnego,własnego stadionu, za własne pieniądze.

jaksa
28-06-2003, 18:59
Cupiał jest nawet skłonny zainwestowac w to ale napewno nie całosc , natomiast jesli Cracovia ma tam równiez grac to powinna wyłozyc połowe sumy na która ja nie stac

hmmm....
Kempes - jeśli Wisła mialaby dac połowę, Cracovia połowę, to stadion byłby Wisły i Cracovii, a nie miejski.
Chodzi o to, że żaden klub w Krakowie nie zapłaci za to nawet zlotówki,
całość ma kosztować grubo ponad 60mln zł - w kasie miejskiej jest 21mln - obiecanych Wiśle, ale dla dobra sportu w Krakowie można je przesunąć na inwestycje miejską.
Powiedzmy, ze zostaje do skompletowania 45mln PLN.
Z funduszy unijnych możemy uzyskać kwotę 25% wartości całości - liczmy 60/4 = 15mln zł.
Pozostaje 30mln. Tu Majchrowski liczy na MEN, Totalizator i prywatnych inwestorów.
Przy dobrej atmosferze jest to jak najbardziej realne.

Cupiał może wyłożyć nawet i 20mln zł, ale nie jako Wisła Kraków SSA, tylko właśnie prywatny inwestor.
Ale wiadomo, że nie wyłoży tego jako dobry wujek z USA. Tylko zapewne chciałby otrzymać za to, powiedzmy 10% przyszłych dochodów obiektu, ewentualnie część terenów do zagospodarowania.

Ważne, ze jest pomysł, jest dobra wola, kilka firm jest zainteresowanych wejściem w tą inwestycje.

No to tyle.
Dziś mam imieniny, więc już raczej do jutra głosu w tej dyskusji nie zabiorę. ;)

Mini
28-06-2003, 19:28
no to się Cupiał może przejechac z tymi inwestycjami jeżeli miasto będzie tak współpracować jak w Szczecinie albo w takim tempie jak w Warszawie.

Kempes
29-06-2003, 15:51
jaksa zwarzywszy na małe info na ten temat zle sie ''wysłowiłem'' ale ogólnie własnie chodziło mi ze Cupiał w swietego mikusia sie bawić nie będzie ...

wszystkie naj ;) w imieniny :pijok:

Unico
29-06-2003, 21:30
[...] natomiast jesli Cracovia ma tam równiez grac to powinna wyłozyc połowe sumy na która ja nie stac

Do końca nie wiem na co teraz stać Cracovię. Kto wie czy nie mają takiej kasy :hmm:

Tylko tak jak powiedzieł Jaksa to ma byc stadion miejski czyli budowany przez miasto, a nie przez poszczególne kluby.

Menel
30-06-2003, 12:15
Heh...

Stadion.. wspólny... :help:

Taaaa... Majchrowski jest prezydentem, który sprawia wrażenie oderwanego od rzeczywistości. Poza tym liczy, że obiecując wspólny stadion, SSA Wisła Kraków zapomni o obiecanych 21 mln złotych przeznaczonych na budowę WYŁĄCZNIE Wiślackiego stadionu. Budując wspólny stadion, te pieniądze stanowiłyby część budżetu... Poza tym Majcher to cwana bestia. Szachując pomysłem ze stadionem w Nowej Hucie daje znak władzom Wisły, że pieniążków nie dostaną. Co więcej... pieniążki zostaną w kasie miejskiej bo gdzie jak gdzie, ale u nas w Krakowie to każda bycza inwestycja realizowana jest w pocie czoła i kałuży moczu. I pod górę... no chyba, że dotyczy jakiegoś hipermarketu, gdzie łapówy biegają szybciej niż Ben Jonson na dopingu. I tym sposobem Majchrowski przejdzie do historii Krakowa jako ten prezydent, który nie pozwolił utopić 21 mln złociszy na "beleco". Ja to już nowego stadionu na bank nie doczekam... może moje dziecię...

Jarman
30-06-2003, 14:03
Heh...

Ja to już nowego stadionu na bank nie doczekam... może moje dziecię...

Bo za dużo pijesz Menelu jeden :D
Trzustka trzaśnie jak nic...

A stadion? Who knows... :hmm:
Dobrze będzie jeśli będzie, a jeśli nie będzie, to też gorzej niż jest nie będzie '8

Q_(L)
21-11-2003, 12:11
Arena Kraków

Z inicjatywy prezydenta miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego spotkali się w czwartek prezesi Wisły i Cracovii, aby omówić koncepcję budowy nowego i nowoczesnego stadionu sportowego. Zagraniczni inwestorzy są gotowi podjąć się tego zadania. Najpierw jednak trzeba rozwiązać wszelkie sprawy własnościowe terenów, na których ma stanąć Arena Kraków.
"Ustaliliśmy, że stadion powstanie w Cichym Kąciku w okolicy Parku Jordana i Błoń na terenach Tele-Foniki, miejskiej spółki sportowej Cracovia, skarbu państwa i gminy Kraków - powiedział po spotkaniu na konferencji prasowej Jacek Majchrowski. - Zainteresowane strony są gotowe zawrzeć spółkę, która będzie współwłaścicielem Arena Kraków. Najpierw jednak muszą rozwiązać sprawy własnościowe, by nowo powstała spółka mogła przejąć te tereny".

Kraków nie ma stadionu z prawdziwego zadarzenia. Obiekty Wisły oraz Cracovii są przestarzałe i nie spełniją wymogów międzynarodowych, a wkrótce nie będą spełniać także wymogów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Obydwa kluby chcą remontować swe obiekty, ale sprawy właśnościowe terenów, na których one leżą, są skomplikowane. Cracovii i Wiśle brakuje także pieniędzy na gruntowną modernizację stadionów.

"Arena Kraków będzie służyć nie tylko klubom sportowym, ale także wszystkim mieszkańcom miasta - zapewnia Jacek Majchrowski. - Zostanie zadaszona, więc będzie tu można organizować koncerty oraz inne imprezy kulturalne. Wokół stadionu powstanie sieć sklepów, restauracji oraz klubów fitness. Arena mogłaby pomieścić około trzydzieści tysięcy widzów. Jest kilku inwestorów, którzy gotowi są rozpocząć budowę. Jeśli do wiosny przeszłego roku uda nam się rozwiązać sprawy własnościowe, to w półtora roku później Arena Kraków będzie gotowa".

Prezydent Krakowa na razie nie chce ujawnić, którzy inwestorzy są gotowi podjąć się budowy stadionu i kto będzie to przedsiewzięcie finansował. To zresztą nie pierwsza koncepcja budowy sportowej areny w Krakowie. Może ta nareszcie się uda.

Jacek Majchrowski podkreślił, że miasto będzie pomagać finansowo Wiśle i Cracovii w przystosowaniu ich stadionów piłkarskich do wymogów licencyjnych PZPN, które będą obowiązywać od przyszłego sezonu. Na obiekcie wiślaków trzeba zadaszyć trubunę główną. A na stadionie Cracovii konieczne stanie się zainstalowanie sztucznego oświetlenia.

Warto dodać, że Arena Kraków ma powstać w sąsiedztwie stadionu Wisły i stadionu Cracovii.

PAP

Adams_
21-11-2003, 13:47
O to to to... niedawno spotkalem sie z kumplem i gadalismy, ze warto poleciec do Indii i pojezdzic tam rowerami, dojechac do slynnej Karakorum Highway i zakonczyc przygode w Chinach ... tylko, ze ***** super expres tego nie opisal :(

Beny
27-11-2003, 07:47
Dziennik Polski/MS/27 listopada 2003 08:29

Stadion w Krakowie: Arena albo Matrix

Na wiosnę planuje się wbicie łopaty pod nowoczesny stadion w Krakowie – informuje „Dziennik Polski”.

Na wiosnę przyszłego roku prezydent miasta Krakowa zapowiada wbicie łopaty pod nowoczesny stadion nazywany Areną, który planuje się wybudować na terenach przy al. 3 Maja. Nieco wcześniej, bo jeszcze pod koniec tego roku ma dojść do przekazania lodowiska przy ul. Siedleckiego KS Cracovii.

Prezydencki pomysł wzbudził wiele kontrowersji wśród radnych miasta uczestniczących we wczorajszym posiedzeniu Komisji Sportu i Turystyki Rady m. Krakowa. Niektórzy z nich zarzucali prezydentowi, że ustalenia związane z planowaną inwestycją odbywały się bez udziału przedstawicieli samorządu.

- To jest na razie koncepcja. Prowadzimy rozmowy z różnymi inwestorami, chcemy rozpoznać ich możliwości. Konkretne ustalenia będą zapadać w obecności radnych miasta. Później możemy rozpisać konkurs na budowę stadionu, który mógłby być otwarty na 100-lecie Cracovii i Wisły. Wszyscy wykonawcy zainteresowani realizacją inwestycji przewidują, że potrwa ona ok. 18 miesięcy - powiedział prezydent Jacek Majchrowski, dodając, że obecnie pod budowę tego typu obiektu w Wydziale Architektury UMK przygotowywane są warunki zabudowy i zagospodarowania terenu.

Przedstawiciele komisji pytali prezydenta, czy teren przy al. 3 Maja jest odpowiedni dla tego typu obiektu. Niektórzy radni mieli obawy, że proponowane miejsce nie spełni wymagań komunikacyjnych i parkingowych. - Nie twórzmy kolejnego odcinka Matrix. Proponowana inwestycja może spowodować paraliż komunikacyjny w tym rejonie - mówił radny Ireneusz Raś. Sugerował on również, że krakowskie kluby będą chciały grać na własnych obiektach, a nie na Arenie, za korzystanie z której będzie trzeba płacić operatorowi.

Zapewne kluby kibiców będą robić wszystko, żeby nie grać na nowym stadionie. Ale czy mają rządzić nami kluby kibiców? - pytał prezydent. Nie obawiał się on również paraliżu komunikacyjnego w związku z imprezami organizowanymi na Arenie. - Na Błoniach odbywały się uroczystości gromadzące ponad milion osób i jakoś sobie z nimi radzono - stwierdził prezydent.

Więcej w "Dzienniku Polskim"

kamyk
27-11-2003, 08:10
mi się wydaje ze ten pomysł nie jest zbyt realny, działacze Wisły i Cracovi nie pozwolał zeby powastał jeden wspolny stadion bo wiadomo ze kibice obu druzyn się poprostu nie nawidza i nie raz pewnie przy wspolnym pomysle mogło by dojsc do walk! my to nie Włosi ze po meczu rozejdziemy sie spokojnie do domu, tylko unas nie którzy szukaja wrazeni! wiec wspolny stadion w Krakowie chyba jest nie realny......

Q_(L)
27-11-2003, 08:15
Kamyk przeczytaj post, czy dwa wyżej...
Jest tam wyraźnie napisane, że prezesi obu klubów sie spotkali (i o ile mnie pamięć nie myli to nie raz...) i popieraja te działania :>