PDA

Zobacz pełną wersję : Zobacz falę tsunami ...

Arturro
28-12-2004, 19:59
Przeglądając dzisiejszą szwedzką prasę , znalazłem nagranie turysty , który nagrał falę wlewającą się do miasta - stał na 1 piętrze hotelu ...

Jakbym zobaczył to na żywo to bym :ucieka:

Wciśnijcie na napis "KLICKA HAR"

http://expressen.se/expressen/jsp/polopoly.jsp?a=223114

:kurde: :kurde: :kurde:

dyha
28-12-2004, 20:01
nie moge tego odpalic media playerem..

yusta
28-12-2004, 21:31
U mnie też to nie śmiga

foks
28-12-2004, 21:40
u mnie tak samo.. nie mozna odnalezc podanego adresu.
moze zapisales to na komputerze i mozesz wystawic gdzies?

foks
29-12-2004, 01:00
beznadzieny ten filmik... tzn ja chcialem zobaczec taka fale 10m jak z filmu o surferach a tu po prostu moze wylewa i wlewa sie na 1 pietro az... ;)

DeMon
29-12-2004, 01:12
beznadzieny ten filmik... tzn ja chcialem zobaczec taka fale 10m jak z filmu o surferach a tu po prostu moze wylewa i wlewa sie na 1 pietro az... ;)

...a jak odpaliłeś?... :hmm:

foks
29-12-2004, 01:49
http://video.contemporaryinsanity.org/
tu sa wszystkie filmiki dostepne i m.in. ten z tej strony (bo na stronie nie dziala)

aaadamm
29-12-2004, 15:32
http://info.onet.pl/17745,0,1,1,galeria.html

Arturro
29-12-2004, 18:14
dzisiaj pojawiły się nowe filmy - u mnie śmigają bez problemu :hmm:

http://www.expressen.se/index.jsp?a=223114

Uher
29-12-2004, 21:59
U mnie chodzą na WMP ... ale przerażające to te fale nie są..

Henio
29-12-2004, 22:07

...a jak odpaliłeś?... :hmm:
ja FlashGetem sciglem i ogladlem

yusta
29-12-2004, 22:38

Tia... powiedz to tym 80 tys zabitym i 5 milionom bez dachu nad głową.
Na jednym filmiku widać jak woda porywa dwóch gości, którzy wcześniej się czegoś uczepili. Mnie ten obrazek ruszył strasznie :-

Domino23
29-12-2004, 22:51

Tia... powiedz to tym 80 tys zabitym i 5 milionom bez dachu nad głową.
Na jednym filmiku widać jak woda porywa dwóch gości, którzy wcześniej się czegoś uczepili. Mnie ten obrazek ruszył strasznie :-

dokladnie...dziś w panoramie pokazywali ten urywek i mówili że do tej pory nie odnaleziono tych osób...

ems
29-12-2004, 22:55
:- ja nie moge, jak widze zdjecia stamtad to ... :-

a na filmach nic nie widac - bo ci operatorzy przezyli...

MK
30-12-2004, 07:57
Ja pier..le , na mnie to i tak zrobiło ogromne wrażenie :O , co z tego, że fala nie była wysoka, ale za to była długa to tak jakby nagle poziom morza podniósł się o 10 m (bo tyle podono miała fala) i cały nadmiar wody wlał sie na ląd. Współczuje tym ludziom :/

yusta
30-12-2004, 14:21
Dzisiaj w nocy poskakałam sobie troszkę po kanałach Cyfry i znalazłam jakieś TV - stacja ze Sri Lanki. Normalnie masakra. Co kilka metrów leżą ludzkie zwłoki, jeszcze nie uprzątnięte. Pochówki masowe, bez żadnych trumien... jak na zdjęciach z II w.ś. Do dołu po kilka osób i zasypywanie spychaczem. Chowali małą dziewczynkę... śliczną, wyglądała jakby spała...

Eh... jak dla kogoś te fale były za małe to nich poszuka coś koło trzysetnego kanału (Cyfra) i troszkę poogląda co te malutkie fale zrobiły, bo migawki z naszej TV są sielanką przy tym co pokazują miejscowe stacje.

Paluch
30-12-2004, 16:38
Przykre jest patrzec jak woda pochłania ludzi... :/
Ciekawe dlaczego wnioski zostały wyciagniete dopiero po fakcie :roll:

Strzałek
30-12-2004, 18:27
zakopują ludzi i palą żeby nie było epidemi. :placze: :ucieka:

yusta
30-12-2004, 20:16
W naszej TV ciągle widzimy Tajlandię... zdjęcia straszne, tylko wyobraźcie sobie co się dzieje w Indonezji, gdzie ofiar jest ok 10 razy więcej :/

MeLa
30-12-2004, 20:47
:/ Właśnie zerkałem na znanym wielu portalu z takiego typu zdjęciami i już mam dość uważam, że nawet zdjęcia w dzisiejszej prasie były za mocne o tych z netu lepiej nie wspominać ech

foks
30-12-2004, 21:22
sorry ze tak napisalem o tej fali, faktycznie te wszystkie filmiki sa przerazajace, ale najbardziej mnie zdziwilo ze to nie musi byc wielka fala widoczna, tylko morze wylewa jak rzeka i nie ma wybacz..hardkor..

Domino23
30-12-2004, 21:31
sorry ze tak napisalem o tej fali, faktycznie te wszystkie filmiki sa przerazajace, ale najbardziej mnie zdziwilo ze to nie musi byc wielka fala widoczna, tylko morze wylewa jak rzeka i nie ma wybacz..hardkor..

Ja też początkowo myślałem że te fale były takie wysokie, tymczasem początkowo wygląda to zupełnie niewinnie ale poźniej zmienia sie jakby rzekę o silnym nurcie, dziś widziałem jak ta wody porywa dzieci bawiące sie na plaży,zgroza :placze: juz mam chyba dosyć tych wszystkich filmów i zdjęć.Przeraziła mnie jeszcze jedna rzecz,w tv pokazywali że niby tam jakoś wszystko wraca do życia i pokazywali ludzi bawiących się w nocnych klubach jak gdyby nic się nie stało :O jutro mają witac nowy rok zgodnie z planem...no sorry ale to jakby urządzić dyskoteke na cmentarzu....

MaxyM
30-12-2004, 22:23
Wiecie co gdyby takie trzęsnienie miało miejsce w San Francisco, to dziś ludzie stawialiby świeczki w oknach...

Po tej tragedii widać tak naprawdę, że świat dzieli się na trzy części.

Edit...

Fala tsunami może przebyć setki kilometrów nie zauważona, dopiero napotykając dno ukazuje swe oblicze.

Żądni wiedzy?
Discovery

MK
30-12-2004, 22:41
Wiecie co gdyby takie trzęsnienie miało miejsce w San Francisco, to dziś ludzie stawialiby świeczki w oknach...
Święta racja, pieprzona amerykanizacja :zly:

pusty
30-12-2004, 22:49

Po tej tragedii widać tak naprawdę, że świat dzieli się na trzy części.

Edit...

Fala tsunami może przebyć setki kilometrów nie zauważona, dopiero napotykając dno ukazuje swe oblicze.

Żądni wiedzy?
Discovery

Tak samo myślałem rok temu po tragedii w Bam i tak samo jest teraz...

Odnośnie tsunami. Fala ta moze przejsć niezauważona. Niezauważona, ale jednak istnieje. Co w takim razien dzieje się ze statkami, jachtami, kutrami, które w tym czasie znajdują się na morzu.
O falach tsunami oglądałem kiedyś nie jeden program, ale nie zdawałem sobie sprawy jakie one mogą być groźne...

cin
30-12-2004, 22:54

Żądni wiedzy?
Discovery

A propos programów o tsunami. Dobry był dziś na tvp3. Nie oglądałem od początku, ale z tego, co tam mówili (i co zapamiętałem) o dawnych tsunami, to to sprzed kilku dni pochłonęlo najwięcej ofiar w historii... Tragedia :placze:

MeLa
30-12-2004, 23:11
Święta racja, pieprzona amerykanizacja :zly:

…taaaa i na żywo w szesnastu programach

lomu-banita
31-12-2004, 08:25
To nie amerykanizacja-oni poprostu mają inny kolor skóry. Jakby podtopiło np szwecje to też byśmy świeczki palili. Wychodzi na to że jesteśmy rasistami.

Rany Boskie 125 tysięcy ludzi.

Kocur
31-12-2004, 08:38
Jak mówil w TV jeden geolog to jakby takie trzęsienie ziemi o takiej sile było na zachodzie USA to liczba by była min. 6 cyfrowa :ucieka:

żaden budynek na świecie nie wytrzyma 9 stopni Richtera - jakby te drapacze pierdolneły to .....

MaxyM
31-12-2004, 11:14
Oglądałem dok. na Discovery o San Francisco i prawopodobnych skutkach trzęsnienia ziemi w tym rejonie... Mówili o znacznie mniejszym... Skutki byłyby katastrofalne.
A w takiej skali...
Po takim nie mieliby gdzie kręcić Nasha Brigisa.

Porter
31-12-2004, 11:16
Własnie gdzies usłyszałem ze podobno półtorej godziny przed uderzeniem fali i tym całym trzesieniem naukowcy juz o tym wiedzieli. i ***** nie ostrzegli ludzi :ucieka:

MaxyM
31-12-2004, 11:18
O WTC podobno też wiedzieli... Ci o których nie można mówić.

Może chcieli ale zaistniały problemy z komunikacją.

lomu-banita
31-12-2004, 11:28
O WTC podobno też wiedzieli... Ci o których nie można mówić.

.

Pedały czy żydzi? :hyhy:

Arni
31-12-2004, 21:31
Tragedia i horror :( Podobno liczba ofiar śmiertelnych wzrosła już do 200 tys., oby nie doszło tam do epidemii, bo to będzie koszmar...Właściwie już jest...
Dziwne jest to, że nie ma jakieś akcji mającej na celu pokazanie, że współczujemy ofiarom z Azji, łaczymy się z nimi w bólu, podobna sytucja była w zeszłym roku w Iranie, gdy doszczętnie zniszczone zostało miasto Bam. Natomiast gdy w 2001 samoloty uderzyły w WTC...a zresztą... W wszelkich serwisach informacyjnych poświęcają tej tragedii mniej miejsca, niż chociażby ostatnim nowinkom dotyczącym Oleksego...Coś chyba jest nie tak...:(
P.S nie wiecie może jak sytuacja przedstawia się z naszymi rodakami??

pusty
31-12-2004, 21:38
Dzisiaj podobno odnaleziono 15 Polaków, którzy byli uznawani za zaginionych. Nadal za zaginionych uwaza sie 50 Polaków. Takie dzisiaj wiesci w wiadomościach słyszałem.

Adrian
01-01-2005, 10:55
Mnie bardzo denerwuje opisywanie skutkow(podobnie jak pare postow wyzej). Zginelo 125tys ludzi(jak ja czytalem ta wiadomosc). Ale ch*j z nimi bo wsrod nich zginelo 234 obcokrajowcow. Okolo 6 tys obc uwaza sie za zaginionych. Przy okazji podali ze za zaginionych uwaza sie tez 80-100tys miejscowych. w jakis wiadomosciach pokazali tez zagranicznych turystow z Niemiec i Rosji ktorzy bawia sie nadal i nie zamierzaja przerywac urlopu. Niech sie bawia tylko niech nie oczekuja pomocy jesliby byla(odpukac) duza fala wtorna. A i tak pewnie wiekszosc z pomocy humanitarnej trafi do zagranicznych turystow ktorzy jeszcze nie zostali stamtad ewakuowani.

RadO
01-01-2005, 12:33
Nie skomentuję tego tematu, bo nie wiem jak. Ale znalazłem na onecie coś takiego:

Mała Angielka, która na wyspie Phuket w Tajlandii spędzała z rodzicami i 7-letnią siostrą wakacje, uratowała życie około 100 osobom, ponieważ nauczyciel geografii nauczył ją, jak przewidzieć tsunami - podał brytyjski dziennik "The Sun".

10-letnia Tilly, którą "The Sun" nazwał "aniołem z plaży", oceniła w niedzielę, że lada chwila fala tsunami uderzy w wybrzeże wyspy.

"Byłam na plaży, kiedy woda zaczęła się dziwnie zachowywać: były w niej bąbelki i zaczęła się nagle cofać. Zrozumiałam, że to co się dzieje, to zbliżające się tsunami i powiedziałam o tym mamie" - opowiadała dziewczynka.

Wcześniej nauczyciel geografii nauczył ją, że od momentu cofnięcia się wód morza do nadejścia fal tsunami pozostaje około 10 minut.

Dzięki spostrzegawczości Tilly, z plaży i pobliskiego hotelu ewakuowano wszystkich ludzi.

DobryChłopak
06-01-2005, 20:39
Aż mi się nie chce wierzyć :roll: :

Malediwy: Nie byłoby ofiar gdyby nie pomyłka

Gdyby nie tragiczna pomyłka telefonisty w malediwskim Ministerstwie Obrony, który nie zrozumiał sensu otrzymanej wiadomości i napisał w notatce dla ministra: "Za parę godzin przybywa mister T.Sunami", prawdopodobnie nie byłoby tam w ogóle ofiar klęski.

Historia zakrawa na makabryczny żart, ale jest autentyczna. Relacjonuje ją malediwski portal internetowy "Dhivehi Observer News". 26 grudnia, po trzęsieniu ziemi koło Sumatry, z centrum obserwacyjnego w Honolulu, które monitoruje stan oceanu i fale tsunami, próbowano przekazać ostrzeżenie na lotnisko międzynarodowe w stolicy kraju, Male, ale nikt nie odbierał telefonu.

Następnie telefonowano do prezydenta Malediwów, Maumoona Gayooma, ale automat odpowiadał, że jest na urlopie. Wreszcie dyżurnemu z Honolulu udało się przekazać dyżurnemu podoficerowi w malediwskim Ministerstwie Obrony wiadomość dla ministra: "Za parę godzin dotrze na Malediwy tsunami". Niezbyt rozgarnięty dyżurny zapisał na druczku treść telefonogramu: "Za parę godzin przybędzie do nas mister T.Sunami".

Minister Ismail Shafeeu był nieobecny, ale natychmiast po powrocie do ministerstwa wysłał na lotnisko delegację, aby powitała z honorami pana T.Sunami.

Na Malediwach ofiary tsunami były stosunkowo mało liczne: zginęły 83 osoby. Ale gdyby nie fatalne nieporozumienie, być może ofiar nie byłoby wcale.

:kurde:

MK
06-01-2005, 20:52
To brzmi jak jakiś czarny humor, aż trudno uwierzyć, że doszło do takiej pomyłki :O
Współczuje też swoją drogą temu telefoniście bo pewnie nie jest w zbyt dobrej kondycji psychicznej i nie sądze, aby kiedyś jeszcze powrócił do równowagi psychicznej :/

yusta
07-01-2005, 18:36
To brzmi jak jakiś czarny humor, aż trudno uwierzyć, że doszło do takiej pomyłki :O
Współczuje też swoją drogą temu telefoniście bo pewnie nie jest w zbyt dobrej kondycji psychicznej i nie sądze, aby kiedyś jeszcze powrócił do równowagi psychicznej :/

Ja też łączę się w smutku z telefonistą i z dobrego sera ofiaruję mu tytuł ******* Roku :roll:

mOFMC
07-01-2005, 19:56

Ja też łączę się w smutku z telefonistą i z dobrego sera ofiaruję mu tytuł ******* Roku :roll:

Yusta... a Giertych?

Radzyn
07-01-2005, 21:24
[quote="yusta"][quote=koch]To brzmi jak jakiś czarny humor, aż trudno uwierzyć, że doszło do takiej pomyłki :O

Mi też trudno w to uwierzyć aby była taka pomyłka no cóż ale to jest możliwe Tsunami a T. Sunami nie ma takiej różnicy w mejscu tego telefonisty to ja bym już chyba popadł straszną depresje

MK
07-01-2005, 21:28
Właśnie człowiek jest tylko człowiekeim i popełnia błędy nikt nie jest doskonały tylko czasem te błędy nic nie znaczą, a czasem kosztują życie ludzkie, tak było jest i będzie :/

dyha
09-01-2005, 16:35
http://www.nodalpoint.net/tsunami/1104400539.jpg

http://www.nodalpoint.net/tsunami/1104400823.jpg

wiecej na

http://www.nodalpoint.net/tsunami/

:/

dyha
09-01-2005, 16:37
P.S. Ostatnie zdjecie na stronie jest dosyć drastyczne :/

yusta
09-01-2005, 18:10
P.S. Ostatnie zdjecie na stronie jest dosyć drastyczne :/

Nie tylko ostatnie....
Na tych fotkach doskonale widać jak ludzie nie zdawali sobie sprawy z tego co za moment nadejdzie... grupka podziwiająca fale z parasoleczkami.. pewnie 99% z nich nie żyje.
Mojej koleżanki znajoma czeka na sygnał o losie czwórki osób z jej rodziny.. odnalazł się jej brat, który mówił, że jak woda odeszła to masa ludzi poleciała zbierać muszelki.... chwilę później nie mieli najmniejszych szans na ucieczkę :-

dyha
09-01-2005, 19:16
Polowa ludzi zginęła tam przez własną głupote. Tylko żal dziecka , ktore siedzi ojcu na barkach , bo nie żyje przez takiego nieodpowiedzialnego człowieka. Widać to na jednym ze zdjeć , a nie wierze by dziecko przezyło.

dyha
09-01-2005, 19:18
http://www.nodalpoint.net/tsunami/a07.jpg

to jest to foto :/

MK
09-01-2005, 19:20
Myśle, że neikoniecznie przez głupotę, bo ta fala widziana z naprzeciwka nie była taka aby mogła wyrządzić jakieś spore szkody, po prostu chodzi o to, że ta fala była bardzo długa i widziana nadodatek z lądu wcale nie musiała robić takiego wrażenia. Akiedy już sie zorientowali o sile tej fali było już za późno abu uciec :-

pusty
09-01-2005, 19:25
Prawda jest moim zdaniem taka, ze wiele z osób, które dotknęła ta tragedia nigdy wcześniej nawet nie słyszała o czymś takim jak tsunami, a co za tym idzie nie mogli spodziewac sie jakie ta fala moze wyrzadzić spustoszenie. Wiele osób było po prostu ciekawych bo zobaczeli, ze sie morze cofnęło. Potem an ucieczkę było juz za poźno...

dyha
09-01-2005, 19:26
Myśle, że neikoniecznie przez głupotę, bo ta fala widziana z naprzeciwka nie była taka aby mogła wyrządzić jakieś spore szkody, po prostu chodzi o to, że ta fala była bardzo długa i widziana nadodatek z lądu wcale nie musiała robić takiego wrażenia. Akiedy już sie zorientowali o sile tej fali było już za późno abu uciec :-

tu nie chodzi o to .
Ludzie wiedzieli jak groźne są fale tsunami , ja gdybym dowiedzial sie o tym ze za tydzien bedzie u mnie to spakowalbym sie i jak najdalej wyjchał.

pusty
09-01-2005, 19:32
No wlaśnie dyha problem w tym, ze chyba wlaśnie nei wiedzieli jak są groźne,a powiem więcej wogóle nie widzieli, ze istnieja cos takiego jak fala wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi. Dla przykłądu podam Ci, ze moi rodzice sami mówią, ze nigdy wcześniej o takim czymś nie słyszeli.

MK
09-01-2005, 19:33

tu nie chodzi o to .
Ludzie wiedzieli jak groźne są fale tsunami , ja gdybym dowiedzial sie o tym ze za tydzien bedzie u mnie to spakowalbym sie i jak najdalej wyjchał.
Ja też wiedziałem, jak groźne są tsunami jeszcze przed tym zdarzeniem, ale zawsze sobie wyobrażałem (i pewnie w wielu przypadkach tak jest), że jest to wysoka ściana wody, a nie fala która sie załamała bo ta fala nie była wysoka tylko bardzo długa i to nie musiało sprawiać z odległości kilkuset metrów od plaży tak strasznego wrażenia, a kiedy zaczeło sprawiać takie wrażenie to na ucieczke raczej było za późno. Poza tym jakby oni mieli tydzień na uieczke to też by uciekli, ale niestety o tsunami można co najwyżej ostrzec pare godzin przed albo w niektórych przypadkach minut. A poza tym tsunami na otwartym morzu jest zupełnie niewidoczne

dyha
09-01-2005, 19:39
No wlaśnie dyha problem w tym, ze chyba wlaśnie nei wiedzieli jak są groźne,a powiem więcej wogóle nie widzieli, ze istnieja cos takiego jak fala wywołana podwodnym trzęsieniem ziemi. Dla przykłądu podam Ci, ze moi rodzice sami mówią, ze nigdy wcześniej o takim czymś nie słyszeli.

co ty gadasz...

akurat w tamtych rejnach hasło TSUNAMI jest tak samo znane jak u nas LEPPER. Głupie porównanie , ale tak jest . Co do rodziców.... dziwne.

pusty
09-01-2005, 20:10
Nie powiedziałbym, ze jest tam to hasło tak bardzo znane. Nie wiem czy w ostatnich dzięsiatkach lat odnotowano tam wogóle jakeikolwiek przypadki tsunami.
Dobra moze trochę źle to ujęłem. Może ludzie wiedzieli co to tsunami, ale napewno nei spodziewali się jakie to moze miec skutki. I chyba na dobrą sprawę nikt się nie spodziewał. Prawda jest taka, ze tak potęznego tsunami nie było chyba dzięsiątki lat. I chyba nawet ludzie co sie na tym znali nie spodziewali sie efektów, bo dlaczego nie zarządzono ewakuacji? Do Sri Lanki przykładowo fala szła kilka godzin więc myśle, że nie było by większego problemu aby w ty czasie ewakuowac przynajmniej pewną częśc najbardziej zagrożoinych terenów. Wiem, ze to niby była noc albo wczesny ranek, ale napewno wielu ludzi udało by sie uratowac...

MK
09-01-2005, 20:20
Nie do mnie ale sie wypowiem

Nie powiedziałbym, ze jest tam to hasło tak bardzo znane. Nie wiem czy w ostatnich dzięsiatkach lat odnotowano tam wogóle jakeikolwiek przypadki tsunami.
Myśle, ze tam jest to tak znane zjawisko jak w Tatrach halny czy lawiny.
Może ludzie wiedzieli co to tsunami, ale napewno nei spodziewali się jakie to moze miec skutki.
Sądze, że wiedzilei jakie skutki ma tsunami, a wiedzieć to napewno wiedzieli co to jest tsunami, ale po prostu niekoniecznie będąc na brzegu mogli odrazu rozpoznać w tej fali tsunami bo nie należała ona do najwyższych.
pozdro :oczko:

pusty
09-01-2005, 21:22
1. Halny w Tartrach to zjawisko występujące często i raczej regularnie.

2. Jezeli jest to tam znane zjawisko to chyba także ludzie pwinni znać, zjawisko poprzedzające tsunami (cofnięcie się morza)

Ale to jets tylko moje zdanie i nie wiem jak jest naprawdę.

pozdro

pusty
28-03-2005, 20:01
Właśnie mówią o ty, ze silne podwodne trzęsienie ziemi anwiedziło okolice Sumatry :/ Narazie nie wiadomo czy powstanie tsunami.

zuz
28-03-2005, 23:35
w programie tamtejszych szkół podstawowych jest: co to jest tsunami, czym zostaje wywołane, jak można poznać że nadchodzi fala, itp.

Mrozik
29-03-2005, 02:45
w programie tamtejszych szkół podstawowych jest: co to jest tsunami, czym zostaje wywołane, jak można poznać że nadchodzi fala, itp.
Ale u nas chyba nie ma takiej potrzeby :>

Na szczęście dzisiejsze trzęsienie chyba bez większych skutków :>

zuz
29-03-2005, 10:23
Ale u nas chyba nie ma takiej potrzeby :>

Na szczęście dzisiejsze trzęsienie chyba bez większych skutków :>
chodzi o kraje azjatyckie :>

ems
29-03-2005, 10:39
nie prowokujcie poznaniakow ;)