PDA

Zobacz pełną wersję : Sprawa Honoru

Nazgul
14-12-2004, 13:41
Dziś kupiłem książke Lynne Olson i Stanleya Clouda z przedmowa Normana Daviesa pod powyższym tytułem. Zacząłem lekturę od... ostatniej strony :) a w zasadzie tyłu okładki, jestem już pod koniec pierwszego rozdziału. Rzecz opowiada o lotnikach Dywizjonu 303, ale dotyczy Polski czasu II Wojny Światowej jako całości.

Newsweek International napisał:

Tematem "Sprawy Honoru", fascynującej, z pasją napisanej książki pary dziennikarzy i pisarzy Lynne Olson i Stanleya Clouda jest zdrada, jakiej Wielka Brytania i Stany Zjednoczone dopuściły sie wobec Polski. Fabułę da się streścić w słowach: Osamotnienie i tragedia, nadzieja i heroizm, osamotnienie i zdrada. Tytuł książki nawiązuje do słów Winstona Churchilla, że sojusznicy Polski dotrzymają zobowiązań w sprawie przywrócenia jej niepodległości - przyrzeczenia które nie dotrwało do końca wojny.

"Jeden jest przewodnik, który pomaga narodowi dotrzymywać słowa i wypełniać zobowiązania wobec sprzymierzeńców. Tym przewodnikiem jest honor"

Winston Churchill

RadO
14-12-2004, 13:59
Chodzą słuchy, że przyniesie mi tę książkę Św. Mikołaj :)

Wiele dobrego o niej słyszałem. Słyszałem też od kumpla "Stay! Kadzą na, że aż głupio się robi".

A co do cytatu z WCh - oto widzimy legendarny brytyjski honor.

Dobrze, że takie książki jak "Sprawa Honoru" i "Powstanie'44" powstają, bo przedstawiają w nowym świetle (dla zachodu w nowym) zwycięstwo aliantów i traktowanie ich najbliższego sojusznika.

Nazgul
14-12-2004, 22:26
Ciekawe czy czasowa koincydencja tej publikacji i w ogóle wybuchu zainteresowania amerykańskich dziennikarzy Polską z wydarzeniami w Iraku i postawią Polski tamże to przypadek? :D

jasin
14-12-2004, 22:38
Chodzą słuchy, że przyniesie mi tę książkę Św. Mikołaj :)

ja napisałem list do św. Mikołaja w kŧórym proszę o tę książkę. i wiecie co? chyba się przychylnie ustosunkuje do mojej prośby ;)

VANAHAIM72
15-12-2004, 09:53
Zwróćcie uwagę na osobę Jana Zumbacha...

Adrian
15-12-2004, 10:25
Nie chce was rozczarowac. Ale Mikolaja nie ma...Naprawde mi przykro ale ktos musial was uswiadomic 8)

legart
15-12-2004, 14:01
Nie chce was rozczarowac. Ale Mikolaja nie ma...Naprawde mi przykro ale ktos musial was uswiadomic 8)

Może Mikałaj Rej też nie istniał? 8)

Strzałek
15-12-2004, 14:03

Właśnie zapsułeś mi humor :( :lol:

Adrian
15-12-2004, 18:51

Nie napisalem ze Mikolaj nie istnial tylko ze go nie ma. Istniec istanial tak jak Rej.
I Kopernik 8)

Fizi
15-12-2004, 19:13

Nie napisalem ze Mikolaj nie istnial tylko ze go nie ma. Istniec istanial tak jak Rej.
I Kopernik 8)

nie wierzysz w życie pozagrobowe ? :chytry:

Zap
15-12-2004, 21:49
Wygląda na to że będe musia nabyć sobie tę książke. No chyba że uda mi się od kogoś porzyczyć.

Adrian
15-12-2004, 22:23

I Kopernik 8)

nie wierzysz w życie pozagrobowe ? :chytry:

:wleb: Idz ty!
Mikolaj korzystajac z zyc pozagrobowych przybiera postac coraz to nowego kota z podpisu MaxyMa 8)

Rohrau
16-12-2004, 18:56
Zwróćcie uwagę na osobę Jana Zumbacha...

Jan Zumbach z tego co pamiętam dowodził w późniejszych latach lotnictwem w kilku afrykańskich krajach, ba nawet ze dwie wojny przeżył.
Kiedyś był bardzo ciekawy art w "Polityce" o polskich pilotach, dla których latanie było wszystkim, nawet koniec II ws ich nie uziemił. Wiekszosc z nich to 303.

jasin
16-12-2004, 19:39
dziś w na Dw. Gdańskim w metrze widziałem osobę opatuloną naszym sza(L)iczkiem, która czytała tę książkę..

RadO
16-12-2004, 19:51
dziś w na Dw. Gdańskim w metrze widziałem osobę opatuloną naszym sza(L)iczkiem, która czytała tę książkę..

I bardzo mnie to cieszy!

A dziś w księgarni widziałem to:

William Breuer
Polscy patrioci którzy pomogli urztować Europę przed Hitlerem

wydawnictwo: Amber, Grudzień 2004
ISBN: 83-241-1933-7
liczba stron: 216
wymiary: 165 x 235 mm
okładka: twarda

Złamanie szyfru Enigmy, Narwik, Tobruk, Monte Cassino, Powstanie Warszawskie i inne słynne polskie epizody II wojny światowej widziane oczyma amerykańskiego historyka
Skonstruowanie maszyny szyfrującej Ultra przez polskich kryptoanalityków.
Przechwycenie pocisku rakietowego V - tajnej broni Trzeciej Rzeszy.
Wysoka skuteczność polskich pilotów myśliwców w bitwie o Anglię.
Operacja "Market Garden".

- niestety nie miałem czasu wejść do środka i obejrzeć, ale zapowiada się ciekawie...

Można zamówić: http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/392367;jsessionid=5100F8768293EDE657B06585739DAC9B

Kolejny przykład na wzrost zainteresowania Polską na Zachodzie...

VANAHAIM72
17-12-2004, 10:03
Zumbach nie był jedynym "niepokornym" - wiele można powiedzieć także o gen. Stanisławie Skalskim (zachęcam do nabycia grudniowego numeru pisemka "Lotnictwo").

jasin
24-12-2004, 21:50
tak jak przypuszczałem Mikołaj przyniósł mi tę książeczkę...

przeczytałem już z 50 stron - wciągająca lektura - pewnie przez Święta całość przeczytam :oczko:

cin
24-12-2004, 21:55
tak jak przypuszczałem Mikołaj przyniósł mi tę książeczkę...

przeczytałem już z 50 stron - wciągająca lektura - pewnie przez Święta całość przeczytam :oczko:

ja również dostałem "Sprawę honoru" 8)
zrobił się spory stosik książek do przeczytania :zdziwiony:
ale to dobrze :hyhy:

RadO
25-12-2004, 21:55
He, he... Jak widzę popularny prezent w tym roku... Też ją dostałem.

jasin
25-12-2004, 21:59
ja już prawie przeczytałem :)

Tupcia
25-12-2004, 23:04

Nie bedziesz miał nic przeciwko jeśli zwrócę się do Ciebie o pożyczenie tej lektury?
oddaję pozyczone, Beny i Juras świadkami!

PS mi Mikołaj przyniósł zamówione Powstanie'44, więc uważam że jednak istenie :chytry:

jasin
25-12-2004, 23:06
Nie bedziesz miał nic przeciwko jeśli zwrócę się do Ciebie o pożyczenie tej lektury?
oddaję pozyczone, Beny i Juras świadkami!

nie wyrażam obiekcji :oczko: PW po Nowym Roku proszę

Kawa
27-12-2004, 19:02
He, he... Jak widzę popularny prezent w tym roku... Też ją dostałem.
To tak jak ja ;)
Tupacia jak juz Jasin skonczy czytac PW toja bym chetnie pozyczył ;)

Harcerz
27-12-2004, 19:09
Zamowilem 3 sztuki i koles mi przywiozl dzien przed swietami . Dwie poszly na prezenty a trzeci egzemplarz dla mnie :ucieszony: wlasnie zaczelem czytac

żyła
27-12-2004, 19:17
PS mi Mikołaj przyniósł zamówione Powstanie'44, więc uważam że jednak istenie

ja przeczytałem z biblioteki, ale w prezencie gwiazdkowym ojciec dostał :)

jasin
27-12-2004, 22:29
dobra skończyłem tę książkę na drugi dzień. jest super wciągająca - przeczytałem prawie jednym tchem. nie da się ukryć że nieźle nam lukrują...

Tupa - prawdopodobnie do 30 jestem w Warszawie więc jak zdążysz to możesz jeszcze przed sylwestrem pożyczyć.

Kawa - no problem.

Skipper
27-12-2004, 23:08
Popieram przedmówcę książka bardzo dobra, czyta sie mega szybko tylko szkoda że im dalej tym smutniejsze fragmenty.... :/

A słodzą rzeczywiście nieźle :brawo:

tera czytam 2gie dzieło Lisa - "Nie tylko fakty" póki co całkiem niezła...

Tupcia
27-12-2004, 23:46
]Tupa - prawdopodobnie do 30 jestem w Warszawie więc jak zdążysz to możesz jeszcze przed sylwestrem pożyczyć.

Ehh, pewnie nie zdążę...Nie mam jak;)
Ale to w takim razie przypomne sie po sylwestrze, mam nadzieję że nie wyjeżdżasz na długo :chytry:

Mini
28-12-2004, 06:32
ja też dostałem :hyhy: i Powstanie 44 też :hyhy: i wogóle mikołaj z księgarni nie wychodził w tym roku :hmm:

ale pierwszy komentarz jaki do sprawy honoru a zwłaszcza do jej początku słyszałem to mówił że to straszna propaganda

dalej już znacznie lepiej

Rohrau
29-12-2004, 19:41
Właśnie sobie kupiłem :)
Sama przedmowa jest juz wiele mówiąca.
Heh, kolejna noc w plecy:)