PDA

Zobacz pełną wersję : race, race i po racach

rolnik
25-05-2004, 09:43
Race świetlne i inne fajerwerki stały się jednym z nieodłącznych obrazków na polskich stadionach. Powodują,że nawet nudne spotkania nabierają rumieńców. Wkrótce PZPN wyda zakaz wnoszenia rac na piłkarskie trybuny. - Zapalone race mogą być bardzo niebezpieczne - twierdzi prezes PZPN Michał Listkiewicz. - Niedawno byłem świadkiem pożaru, jaki wybuchł po odpaleniu fajerwerków przez kibiców Olympique Marsylia podczas meczu z Newcastle. Spotkanie zostało przerwane. Tylko szybka interwencja straży pożarnej zapobiegła tragedii.

Niedaleka przyszłość, stadion Legii przy ulicy Łazienkowskiej. Gospodarze rozgrywają szlagierowy mecz z Lechem Poznań. Sympatycy obu klubów są liderami w notowaniach polskich ultras, czyli kibiców zajmujących się organizacją opraw spotkań. Przygotowali choreografię z kartonów, okolicznościowe flagi i pirotechniczne pokazy. Tego dnia nie zapali się jednak żadna raca. Nie będzie też ogni rzymskich.

Nakaz UEFA

To nie żart, lecz najbliższa przyszłość. PZPN, kierując się nakazami UEFA, zamierza wyeliminować ze stadionów pokazy pirotechniczne. - Zapalone race mogą być bardzo niebezpieczne - twierdzi prezes PZPN Michał Listkiewicz. - Niedawno byłem świadkiem pożaru, jaki wybuchł po odpaleniu fajerwerków przez kibiców Olympique Marsylia podczas meczu z Newcastle. Spotkanie zostało przerwane. Tylko szybka interwencja straży pożarnej zapobiegła tragedii. Organizator meczu słono zapłaci za to, że pozwolił kibicom wnieść race. UEFA od kilku lat surowo karze finansowo za to kluby. Także polskie występujące w pucharach m.in. warszawską Legię - dodaje.

Zrywają porozumienie

PZPN dotychczas nie egzekwował zakazu wnoszenia środków pirotechnicznych na polskie stadiony, mimo że taki obowiązek nakładała na niego ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych. Aby ucywilizować proceder odpalania rac przed dwoma laty podczas spotkania władz PZPN z przedstawicielami grup ultras ustalono, że będą oni mogli stosować je przed i po meczu oraz w jego przerwie. Piłkarska centrala zagroziła tylko, że za rzucanie fajerwerków na murawę kluby będą karane. - Teraz będziemy musieli te ustalenia zmienić - zapowiada Listkiewicz. - Wszystko dla bezpieczeństwa widzów oraz dobra naszych klubów, by nie narażać ich na kary ze strony UEFA. Pokazy pirotechniczne na stadionach muszą się skończyć - twierdzi kategorycznie Listkiewicz.

Co na to kibice?

- Nie będziemy z tego powodu zadowoleni - mówi jeden z ultrasów Legii. - Fajerwerki powodują, że mecze stają się bardziej atrakcyjne. Zamieniają się w spektakle, które wspomina się latami. Nie wyobrażam sobie, by to się skończyło po zakazie PZPN. Już teraz, wnosząc race, narażamy się przecież na areszt albo wysoką grzywnę. Listkiewicz twierdzi, że wyjściem mogą być pokazy organizowane przez kluby po zakończeniu meczu poza stadionem. - Tak robią drużyny z Europy Zachodniej - mówi. - Tylko co to za przyjemność? Może w ogóle będziemy dopingować po meczu - ripostują fani. Znalezienie rozwiązania, które zadowoliłoby obie strony, będzie zadaniem karkołomnym.

:o

:w_morde:

Adiq
25-05-2004, 10:01
Niedaleka przyszłość, stadion Legii przy ulicy Łazienkowskiej. Gospodarze rozgrywają szlagierowy mecz z Lechem Poznań. Sympatycy obu klubów są liderami w notowaniach polskich ultras, czyli kibiców zajmujących się organizacją opraw spotkań. Przygotowali choreografię z kartonów, okolicznościowe flagi i pirotechniczne pokazy. Tego dnia nie zapali się jednak żadna raca. Nie będzie też ogni rzymskich.
:pomylony:

Mini
25-05-2004, 10:05
:pomylony: :bejsboll: :glupi: :w_morde:
pojebani i tyle.
chyba chcą zarobić na karach płaconych przez kluby

Kawa
25-05-2004, 10:05
:pomylony:
Trzeba miec fantazje :bauns:

Skanda(L)
25-05-2004, 11:24
niestety bylo to to przewidzenia
niespodziewalem sie tylko ze nastapi to tak szybko
ciekawe co teraz?! jak to bedzie wygladac?!
mam nadzieje ze nic sie nie zmieni :)
nie pierwszy to by byl ich przepis ktory gowno daje.
Polska pilka nie ma duzo atutow. jednym duzym sa kibice
i atmosfera jakiej nie ma nawet na zachodzie( nie calym oczywiscie :D )
a oni chca to zabic :glupi:

Grzywa
25-05-2004, 12:16
Na wyjazdach też rac wnosić nie można... co ma być to będzie... Jeśli ktoś myśli że przez jakiś przepis pirotechnika na stadionach się skończy to jest chyba nie poważny :D Zresztą teraz i tak nie legalne jest odpalanie w czasie meczu... jak widać wszyscy się do tego stosują...

Zap
25-05-2004, 13:09
Niech się PZPN za stadiony weźmie bo wstyd się w Europie pokazać, a nie durne przepisy wymyśla. Race i tak nie znikną bo oni sobie tak wymyślili.Kibic potrafi :D

CywiL
25-05-2004, 14:33
rolnik i po co cytować *******...wstydziłbyś się... :/
Jak już mądzrze Zap napisał : KIBIC POTRAFI !!!!! :D

c_zary
25-05-2004, 14:34
Bla, bla, bla...

rolnik
25-05-2004, 14:36
Cywil pogadamy jak wrócisz do domu :bejsboll: :chuligani:

:rotfl:

kamyk
25-05-2004, 14:54
niby wprowadza zakaz i tak to nic nie da kazda ekipa ma swoje sposoby na wniesienie piro na stadion wiec nie sadze zeby one znikły!ale jesli faktycznie Pzpn by byl upierdliwy i za odpalenie czegos dawal by surowe kary to mysle ze niestety bylo by ciezko z odpalaniem piro na stadionie! ale zobaczymy jak to bedzie...

Włóczykij
25-05-2004, 14:59
pare lat temu, gdy Świt Warszawa gral w IV lidze za odpalenie 4 swiec dymnych przerwali nam mecz, i dali walkower druzynie przyjezdnej, ale nigdy potem nie mialo miejsca juz taka akcja. mam nadzieje ze bedzie tak jak jest, czyli piro nawet w ciagu meczu :tak:

Jaco
25-05-2004, 15:46
pare lat temu, gdy Świt Warszawa gral w IV lidze za odpalenie 4 swiec dymnych przerwali nam mecz, i dali walkower druzynie przyjezdnej, ale nigdy potem nie mialo miejsca juz taka akcja. mam nadzieje ze bedzie tak jak jest, czyli piro nawet w ciagu meczu :tak:
Jeżeli będą "solić" walkowery, to najbardziej prawdopodobnym Mistrzem Polski'2005 jest Odra Wodzisław. ;)

Adiq
25-05-2004, 15:49
Jeżeli będą "solić" walkowery, to najbardziej prawdopodobnym Mistrzem Polski'2005 jest Odra Wodzisław. ;)
Trochę kiepski przykład, bo oni jako nieliczni mieli ostatnio nieprzyjemności właśnie z powodu odpalania rac.

pusty
25-05-2004, 15:52
Dla mnie to głupota! Dzięki takim właśnie pokazom nasze szlagiery są jeszcze lepsze. Nie wiem o co im chodzi! Niedługo będzie trzeba w garniturze na mecz przychodzić! :zly:

Jaco
25-05-2004, 16:00
Trochę kiepski przykład, bo oni jako nieliczni mieli ostatnio nieprzyjemności właśnie z powodu odpalania rac.
I dlatego właśnie nie będą mieli okazji ich odpalać, bo wodzisławska ochrona i policja są na tym punkcie bardzo wyczulone. Stąd właśnie mój kiepski przykład, zakończony zresztą graficznym akcencikiem :piwo:

Arni
25-05-2004, 17:04
Nie wiem w sumie co UEFA i PZPN widzi złego w odpalanych racach!! Chcą mieć bezpieczeństwo na stadionach, to powinni właśnie wspierać ruch ultras. Bo teraz młody kibic dopiero zaczynający swa kariere ma wybór czy ultras czy hooligans. Za pare lat może się jednak okazać, że tego wyboru nie będzie (bo raczej wydaje mi się, że działania UEFA skierowane są przeciwko likwidacji całego ruchu ultras, a nie tylko eliminacji rac:() i jeżeli taki człowiek będzie chciał za jakiś czas bardziej zaangażować się w życie kibocowskie swojego klubu to będzie musiał zostać chuliganem. I powtórka z mega - awantur, jakie działy się jeszcze z 7 lat temu może być bardzo realna. Wtedy napewno frekwencja na polskich stadionach się zmniejszy i efekt jaki chciał osiągnąć PZPN będzie odwrotny. Niech wreszcie PZPN zrozumie, że powodem takiej obecnie wysokiej frekwencji na co poniektórych polskich stadionach jest nie to, że ludzie nagle oszaleli na punkcie polskiej piłki, ale to, że bawi ich możliwość uczestniczenia w tym spektaklu jaki obecnie prezentuja polscy ultrasi!!

P.S pewnie jak zawsze dramatyzuje, ale mam nadzieje, że tego czarnego scenariusza nie będzie!!

arczi
25-05-2004, 17:08
Bedzie wojna. I tyle. Zobaczymy kto na tym lepiej wyjdzie. Pewnie znowu Policja....

szczepan
25-05-2004, 17:10
dokladnie policja... bo bedzie miala kogo lapac i za kim sie uganiac :D

no to sie pobawimy w kotka i myszke :D

VANAHAIM72
25-05-2004, 17:31
Arni ma 100% racji. Niestety, Listkiewicz i reszta bandy nie myślą - a szkoda...
swoją drogą, to ciekawe, że PZPN wywinął taki numer zaraz po tym, jak na jego ukochanym KSP poleciały na murawę race...

A UEFA zakazała używania rac, ponieważ są niebezpieczne na stadionach z trybunami przykrytych dachami lub też całkiem zadaszonych a nie na naszych "kurnikach". Tam nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza i może to się źle skończyć (dla astmatyka i ew. w chwili, gdyby wybuchła panika, bo ludzie zaczęliby się dusić) - w przypadku naszych "obiektów" nie grozi nic takiego.

Arni
25-05-2004, 17:39
Arni ma 100% racji. Niestety, Listkiewicz i reszta bandy nie myślą - a szkoda...
swoją drogą, to ciekawe, że PZPN wywinął taki numer zaraz po tym, jak na jego ukochanym KSP poleciały na murawę race...

A UEFA zakazała używania rac, ponieważ są niebezpieczne na stadionach z trybunami przykrytych dachami lub też całkiem zadaszonych a nie na naszych "kurnikach". Tam nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza i może to się źle skończyć (dla astmatyka i ew. w chwili, gdyby wybuchła panika, bo ludzie zaczęliby się dusić) - w przypadku naszych "obiektów" nie grozi nic takiego.

Może oni wszystko biorą miarą KSP?? A poza tym to rzeczywiście jeżeli to dotyczy jedynie obiektów zadaszonych to niech Listkiewicz wskaże mi w Polsce obiekt, gdzie każda trybuna ma dach. Wtedy jego argumentacja decyzją UEFA odpada. Bo zawsze można zapewnić, że pirotechnika będzie odpalana jedynie na trybunach odkrytych.

VANAHAIM72
25-05-2004, 17:47
W przepisach nie jest napisane, że to dlatego, ale taki był powód podjęcia tej decyzji...

Lolek
25-05-2004, 23:38
Po pierwsze... Listkiewicz sam na to nie wpadł, a pomogła mu policja. Nic mi nie wiadomo o nowych dyrektywach UEFA odnośnie pirotechniki. One były, są i będą wystarczająco ostre. Kolejną bzdurą którą próbuje sprzedać "Misio", to fakt ewentualnych kar ze strony UEFA. Owszem, takie mogą być na meczach pucharowych, ale przeca to żadna nowina. W rozgrywkach krajowych organizatorem jest PZPN i to on sam daje i zabiera. Genewa nie ma tu nic do tego! Mało tego - nawet w krajach rygorystycznie nastawionych do aktywnego kibicowania są czynione wyjątki i w sprawie tych wyjątków nikomu do łba nie przyszło interweniować w UEFA. Przykładem jest Liverpool, którego kibice na jednym z meczów odpalili 15 rac za zgodą władz swojego klubu, a które z kolei zwróciły się z prośbą o zgodę do FA.

Po drugie... policja, niestety ma mocne argumenty, które sami włożyliśmy im do ręki. Raca stała się najpopularniejszym typem broni na stadioniach. Raca stała się też idealnym narzędziem do przerywania spotkań - vide KSP - Polko. No i najważniejsze - race stoją w ostrej sprzeczności z ustawą o imprezach masowych.

Po trzecie... surowe zakazy w kilku krajach zachodnioeuropejskich nie wzięły się z powietrza. W Hiszpanii i Niemczech w latach 80 trafiły się przypadki śmiertelne, oczywiście na skutek użycia piro jako latającego pocisku. Ostatni znany mi przypadek śmiertelny miał miejsce w Portugalii. Tyle, że nie była to raca, a flara o dużej mocy. W każdym razie zawsze istnieje ryzyko, ze komus zabraknie wyobrazni.

Po czwarte... PZPN moglby wyjsc z sytuacji z twarza. Czyli oficjalnie zabronic, a nieoficjalnie przymknac oko. Wszyscy wiedzieliby OCB i wilk syty, i owieca cala....

DeMon
26-05-2004, 00:06
Ta decyzja a raczej jej argumentacja przypomina mi trochę ostatni mecz w Poznaniu. Prezydent Poznania stwierdził wtedy, iż z powodu ostatnich zamieszek w Chorzowie i Białymstoku nie wpusci on "oficjalnie" kibiców Legii. Bo fani OM mieli wpadke z racą i wszystko skończyło się na straży pożarnej (nie mogę nigdzie znaleśc info na ten temat). Bo u nich jest źle to u nas napewno bedzie gorzej. Powiedzenie "Mądry Polak po szkodzie" w stosunku do lesnych ludków z Miodowej można przerobić na" Za mądry Listkiewicz przed szkodą(?)"
Póki nie będzie nowego stadionu, na Legii napewno bedzie piro. Jestem tego pewien. A jak już będzie nowe Estadio to wtedy można rozmawiać o sensie zakazów itp.:
A tak jeszcze do tematu to zaczyna mnie trochę denerwować argumentowanie różnych nie popularnych decyzji dyrektywami a to Unii a to UEFA. Nie mają jaj żeby wziąść odpowiedzialność za decyzje na swoje barki (pytanie retoryczne) :niedobry:

:wulkan: :grrrrr: :flara:

Adam-oldboy
26-05-2004, 08:43
Taaa... race są niedobre

Wszystko inne jest w porządku:
PZPN ma surowe wymagania co do licencji dla klubów, wspomaga budowę nowoczesnych stadionów,
policja przestrzega procedur i dba o bezpieczeństwo,
działacze i sędziowie nie wiedzą co to lewa kasa i handel punktami
a Listkiewicz jeździ po mieście 50 km/h.

mOFMC
26-05-2004, 09:07
A my oczywiscie przejmiemy sie tymi wszystkimi zakazami :fuckyou:
TAk jak przejmujemy sie zakazem wyjazdow i wszystkimi innymi :glupi:

Niedlugo to zabronia w szaliku na mecz przyjsc bo mozna sie na nim powiesic :niedobry: :glupi: :D

VANAHAIM72
26-05-2004, 09:52
Problem polega na tym, że zaczną karać finansowo kluby. A przecież nie ma w nich zbyt wiele pieniążków. Typowy drenaż kasy - czyżby PZPN za Listka dołował finansowo? Wkurza mnie ten gość :glupi: ... Niech się może zajmie kibicowaniem na K6, albo gnój przerzuca - na jedno wychodzi. Ale od kibiców to niech się odp...

[ Dodano: 26 maja 2004, 09:58 ]

Po drugie... policja, niestety ma mocne argumenty, które sami włożyliśmy im do ręki. Raca stała się najpopularniejszym typem broni na stadioniach.

A ja myślałem, że strzelby gładkolufowe... Powiem szczerze, że bardziej boję się jednego debila z shotgunem, niż 50 kibiców z racami. Przed racą zdążysz się uchylić... przed pociskiem nie uciekniesz.

szczepan
26-05-2004, 14:30
A my oczywiscie przejmiemy sie tymi wszystkimi zakazami :fuckyou:
TAk jak przejmujemy sie zakazem wyjazdow i wszystkimi innymi :glupi:

Niedlugo to zabronia w szaliku na mecz przyjsc bo mozna sie na nim powiesic :niedobry: :glupi: :D

"niedlugo trzeba bedzie jezdzic na wrotkach w kapokach" :D

łasic
26-05-2004, 23:19
takie zakazy były juz nie raz i zawsze po krótkim czasie sie kończyły, Listkiewicz moze wydawać sobie polecenia i tak nikt go nie słucha, a jego czas w PZPN juz dobiega końca
Pozdro!!! :legia_pogon:

disco
27-05-2004, 11:50
dziadki znowu zabraly glos.
Kupi sie gasnice i tyle ;)
Jak nie bedzie przydatna przez cala runde to sie ją odpali i zrobi gęstsze konfetti :D

Fan z Wo(L)i
08-06-2004, 20:02
A slyszliście opowiadanie Listkiewicz jak to na Olimpiq Marsylia race doprwoadziła do pożaru?! Oni śa bez myślini... :pocalujmniew:

Sharn
08-06-2004, 21:07
A slyszliście opowiadanie Listkiewicz jak to na Olimpiq Marsylia race doprwoadziła do pożaru?! Oni śa bez myślini... :pocalujmniew:

Zacznij czytać uważniej proszę. :poddajesie