PDA

Zobacz pełną wersję : Martin Scorsese o getcie warszawskim

Beny
10-02-2004, 19:02
Martin Scorsese o getcie warszawskim

(IAR, PAP, Gal/10 lutego 2004 06:55)

Amerykański reżyser będzie producentem filmu o powstaniu w getcie - podaje dzisiejsze "Życie Warszawy".

Martin Scorsese będzie robił film o powstaniu w warszawskim getcie, pt. "Miła 18". W Polsce powstawały już m.in. "Lista Schindlera" i "Pianista".

Oscarowych filmowców witamy z otwartymi ramionami - piszą Iza Natasza Czapska i Daniel Zyśk w artykule "Czekamy na Scorsese" . Ulica Miła znajdowała się podczas wojny na terenie getta. Pod kamienicą z numerem 18. był bunkier, w którym ukryli się przed Niemcami pod koniec powstania jego dowódcy, z Mordechajem Anielewiczem. Wraz z nimi siedzieli tam zwykli ludzie. Ich głównym celem było - przeżyć, natomiast powstańcy wciąż planowali wyzwolenie getta. Prawdopodobnie ten moment z historii warszawskich Żydów będzie tematem filmu wyprodukowanego przez Martina Scorsese.

"W tym bunkrze działy się sceny dantejskie" - opowiada historyk Jan Jagielski. "Powstańcy musieli podjąć decyzję, czy bronić się do końca, czy poddać. Wielu z nich popełniło samobójstwo, by nie wpaść w ręce Niemców."

Film, który wyreżyseruje Harvey Weinstein, producent filmowej trylogii "Władca Pierścieni", powstaje na podstawie książki Leona Urisa. Zmarły w ubiegłym roku pisarz był synem polskiego Żyda.

Głównym bohaterem jest Żyd - oficer Wojska Polskiego, który po wybuchu wojny tworzy ruch oporu w getcie warszawskim. Wielowątkowa powieść, zawierająca także wątki miłosny i obyczajowy, oparta jest na autentycznych wydarzeniach, zakończonych ostateczną zagładą getta i jego mieszkańców w 1943 roku.

Film "Miła 18" byłby kolejnym już obrazem opartym na twórczości Urisa. Na podstawie jego pierwszej książki pt. "Battle Cry" powstał film pt. "Operacja Sajpan"(1955) w reżyserii Raoula Walsha. "Topaz"(1969) został sfilmowany przez Alfreda Hitchcocka, a "Exodus"(1960), opowiadający o historii polskich żydów w pierwszej połowie ub. stulecia - przez Otto Premingera.

"Miła 18" może stać się głośnym tytułem. Skorzystałaby na tym również Warszawa. Przy "Pianiście", do którego zdjęcia Roman Polański kręcił w stolicy, pracowało wielu polskich filmowców, aktorów i statystów. Warszawa i jej historia znalazły się na ustach wszystkich, którzy widzieli ten film.

"Byłoby świetnie, gdyby Scorsese kręcił w naszej stolicy" - przyznaje Tadeusz Deszkiewicz dyrektor Biura Promocji Miasta. "Pamięć amerykańskich filmowców o polskiej historii może spowodować, że i warszawiacy zainteresują się losami swojego miasta."

"To, że ktoś zabiera się za taki temat, niech nawet to będzie Scorsese, nie oznacza, że temat zostanie potraktowany właściwie. Czekam na szczegóły w tej sprawie" - podsumował w rozmowie z "Życiem Warszawy" Marek Edelman, bohater powstania w getcie.

Tuzin...
10-02-2004, 19:07
Ostatnio obejrzalem "Pianiste" i w ogole nie dochodzi do mnie jak te mendy zza Odry maja czelnosc mowic cos o jakims Centrum Wypedzonych czy swoich krzywdach... :box:

Dżon Łejn
10-02-2004, 19:07
znowu wojna :/
można u nas nakręcić coś innego oprócz wojny i dokumentu o papieżu czy wałęsie?

Foxx
10-02-2004, 19:16
"Starą Baśń" 8)

"Matka Boska (Jola) Eseldowska" :buhaha:

Jaco
10-02-2004, 19:20
"Brunet wieczorowa porą 2"
O MaxyMie . Będzie to film przygodowy z elementami horroru, ale zabawny dosyć. Sukces murowany! '8

Dżon Łejn
10-02-2004, 19:23
eh wy figlarze ;)

stara wiara
pzdr :lz:

Nova
10-02-2004, 19:26
O MaxyMie . Będzie to film przygodowy z elementami horroru, ale zabawny dosyć. Sukces murowany! '8
:+:
Z fajną ścieżką dzwiekową i śmiechawą w tle :klask: [:]]

Foxx
10-02-2004, 19:40

:+:

Chociaż czasy się zmieniają i przydałby się MaxyMowi jakiś kolega wygenerowany komputerowo..., np. Marvin ;)

eh wy figlarze ;)

stara wiara
pzdr :lz:

:lz:

b3nito
10-02-2004, 20:22
znowu :* film o jakims :* zydzie...rece mi juz opadaja...

zaraz zrobia film jak to zydzi oswobodzili Europe.... :oho:

Foxx
10-02-2004, 20:25

Ty chyba za MaxyMem nie przepadasz? 8) ;) Ale skąd info o jego metryce? :buhaha: :buhaha: :buhaha:

Swierzy
10-02-2004, 20:31
Znowu o tym getcie. :help: A moze dla odmiany film o Powstaniu Warszawskim? :/

Jaco
10-02-2004, 20:32
Ty chyba za MaxyMem nie przepadasz? 8) ;) Ale skąd info o jego metryce? :buhaha: :buhaha: :buhaha:
:rotfl: :buhaha: :+:

jacki77
10-02-2004, 20:32

kleklem... :+: :+: :+: :+: :+: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

lamia
10-02-2004, 20:35
:* Znowu o tym getcie. :help: A moze dla odmiany film o Powstaniu Warszawskim? :/
zeby Krakusi protestowali jak to Warszawa jest faworyzowana przez wladze? 8o

yusta
10-02-2004, 20:36

Hehe, uwazajcie dla MaxyMa to drazliwy temat. Yankes cos o tym wie :rotfl:

Swierzy
10-02-2004, 21:55
Znowu o tym getcie. :help: A moze dla odmiany film o Powstaniu Warszawskim? :/
zeby Krakusi protestowali jak to Warszawa jest faworyzowana przez wladze? 8o

Jaka wladze, przeciez film kreca hamerykance z zydowskim lobbingiem :)

szczepan
10-02-2004, 22:28
sorry moze niektorzy uznaja ze mam uprzedzenia ale **** z tym:

czemu zamiast krecic setny film o powstaniu w gettcie nie nakreca filmu o Powstaniu Warszawskim!?

yusta
10-02-2004, 22:53
sorry moze niektorzy uznaja ze mam uprzedzenia ale ch** z tym:

czemu zamiast krecic setny film o powstaniu w gettcie nie nakreca filmu o Powstaniu Warszawskim!?

Bo trzeba sie podlizywac Zydkom w U.S. Zreszta tam przemysl filmowy trzymaja Zydzi i co ich obchodzi Powstanie Warszawskie, skoro sa najbardziej pokrzywdzonym narodem na swiecie to kreca o sobie.......

szczepan
10-02-2004, 23:12

Bo trzeba sie podlizywac Zydkom w U.S. Zreszta tam przemysl filmowy trzymaja Zydzi i co ich obchodzi Powstanie Warszawskie, skoro sa najbardziej pokrzywdzonym narodem na swiecie to kreca o sobie.......

i chocby dlatego ani razu nie ogladalem pianisty :P

marecki
10-02-2004, 23:14

a warto :]

Kawa
10-02-2004, 23:15

Polanskiemu niewiele da wchodzenie w zadek zydom bo do jueseja i tak juz nie wjedzie.

Foxx
11-02-2004, 06:57

Właśnie. Nie sądzę, by Żydów zachwycił prawdziwy obraz społeczności Getta, przedstawiony przez Polańskiego (np. żydowska policja, o której jakoś cicho, czy wracający z pracy Żydzi, którzy - gdy esesman karze im śpiewać, jadą: "Hej strzelcy wraz, nad nami Orzeł Biały..."). Mam drobne zastrzeżenie do tego filmu (rzekomy dostatek aryjskiej części miasta), ale po "Europa, Europa", czy "Liście Szwindlera" - jest bardzo pożyteczny - prostuje wiele kłamstw dotyczących zachowań Polaków (Szpilman ukrywa się przy pomocy Armii Krajowej). A to, że ukazani są też Polacy - świnie... Cóż, tacy też byli. Moim zdaniem jednak proporcje zostały zachowane.

Reasumując - w tym filmie zarówno cały świat, jak i gardłujący amerykańscy Żydzi zobaczyli pierwszy raz:

- polskich Żydów wyrzucających amerykańskim, że nie robią czegokolwiek by im pomóc.
- "pierwowzór" amerykańskiego Żyda: bogacza, który w knajpie (w Getcie) karze się wszystkim uciszyć, bo chce uslyszeć brzdęk właśnie zarobionych monet (w tym samym czasie przed drzwiami tej knajpy umiera spuchnięte z głodu dziecko).
- bestialstwo żydowskiej policji, która nie różniła się niczym od kapo w obozach koncentracyjnych.
- wspólpracę Żydowskiej Organizacji Bojowej z Armią Krajową
- wyjaśnienie, że każdy Polak ukrywając Żyda ryzykował głową nie tylko swoją, ale całej swojej rodziny - i co ważne: Żydzi to rozumieli.

I na koniec - film był okazją do powtórki wywiadów udzielonych przez Szpilmana przy okazji wydania książki "Pianista". W co drugim z nich próbowano wycisnąć z niego, że był "Żydem mieszkającym w Polsce". On się wkurzał, deklarując, że jest "Polakiem pochodzenia żydowskiego". Agresywnie reagował na ataki na Polskę i zjechal to, co obecnie nazywa się "przemysłem holokaustu" (Holocaust Industry). Przyznamwięc, że nie rozumiem tych, którz widzieli "Pianistę" i po nim jadą, bo ci którzy nie widzieli... :hmm:

legart
11-02-2004, 07:36

Właśnie. Nie sądzę, by Żydów zachwycił prawdziwy obraz społeczności Getta, przedstawiony przez Polańskiego (np. żydowska policja, o której jakoś cicho, czy wracający z pracy Żydzi, którzy - gdy esesman karze im śpiewać, jadą: "Hej strzelcy wraz, nad nami Orzeł Biały..."). Mam drobne zastrzeżenie do tego filmu (rzekomy dostatek aryjskiej części miasta), ale po "Europa, Europa", czy "Liście Szwindlera" - jest bardzo pożyteczny - prostuje wiele kłamstw dotyczących zachowań Polaków (Szpilman ukrywa się przy pomocy Armii Krajowej). A to, że ukazani są też Polacy - świnie... Cóż, tacy też byli. Moim zdaniem jednak proporcje zostały zachowane. Przyznam, że nie rozumiem tych, którz widzieli "Pianistę" i po nim jadą, bo ci którzy nie widzieli... :hmm:

Pianisty nie oglądałem, ale Żydów napewno "Korczak" nie zachwycił -sceny z policją żydowską i w knajpie dla "vipów" getta - chyba jakieś protesty żydowskie były.

Co do filmu o Powstaniu Warszawskich tak to jest że Amerykanie wolą kręcić filmy o holocauście niż o polskim ruchu oporu, a Anglicy o bitwie o Anglię niż o bombardowaniach Kolonii i Drezna. Jak chcemy mieć epicki film o sierpniu 1944 roku to Polacy powinni sami go nakręcić a nie czekać, na amerykańskiego reżysera żydowskiego lub włoskiego pochodzenia.

A co do Maxyma to rotfl. Przypomiało mi się jak przed imprezką coś wspominał że na kiokuszin się musi zapisać :rotfl: 8) (to by cześćiowo wyjaśniało jego późniejsze zachowanie :rotfl: )

Tupcia
11-02-2004, 23:00
Foxx - :+: :+: :+:

Szczepan, mam nadzieję, ze po rekomendacji Foxa obejrzysz Pianistę... Włąsnie dlatego jest taki wyjątkowy, że jest robiony przez Polaka skąd inąd... I pokazuje tamten okres chyba najtrafniej.

LEgart, masz rację... Film o Powstaniu Warszawskim mógłby nakręcić tylko Polak. Bo co to kogo na zachodzie interesuje?? POwiedzmy sobie szczerze, każdy kraj ma jakies tam swoje historie...I ich się trzyma.

Najbardziej mnie irytują amerykańskei filmy odzielności amerykańskich żołnierzy, ktorzy pojechali wyzwolić Europę. Wiem że mają do tego prawo, ale...

robak
11-02-2004, 23:36
Reasumując - w tym filmie zarówno cały świat, jak i gardłujący amerykańscy Żydzi zobaczyli pierwszy raz:

- polskich Żydów wyrzucających amerykańskim, że nie robią czegokolwiek by im pomóc.
- "pierwowzór" amerykańskiego Żyda: bogacza, który w knajpie (w Getcie) karze się wszystkim uciszyć, bo chce uslyszeć brzdęk właśnie zarobionych monet (w tym samym czasie przed drzwiami tej knajpy umiera spuchnięte z głodu dziecko).
- bestialstwo żydowskiej policji, która nie różniła się niczym od kapo w obozach koncentracyjnych.
- wspólpracę Żydowskiej Organizacji Bojowej z Armią Krajową
- wyjaśnienie, że każdy Polak ukrywając Żyda ryzykował głową nie tylko swoją, ale całej swojej rodziny - i co ważne: Żydzi to rozumieli.

I na koniec - film był okazją do powtórki wywiadów udzielonych przez Szpilmana przy okazji wydania książki "Pianista". W co drugim z nich próbowano wycisnąć z niego, że był "Żydem mieszkającym w Polsce". On się wkurzał, deklarując, że jest "Polakiem pochodzenia żydowskiego". Agresywnie reagował na ataki na Polskę i zjechal to, co obecnie nazywa się "przemysłem holokaustu" (Holocaust Industry). Przyznamwięc, że nie rozumiem tych, którz widzieli "Pianistę" i po nim jadą, bo ci którzy nie widzieli... :hmm:

Ogladalem i potwierdzam slowa Foxx-a. Warto obejrzec "Pianiste" 8)

b3nito
12-02-2004, 00:25
Foxx - :+: :+: :+:

Szczepan, mam nadzieję, ze po rekomendacji Foxa obejrzysz Pianistę... Włąsnie dlatego jest taki wyjątkowy, że jest robiony przez Polaka skąd inąd... I pokazuje tamten okres chyba najtrafniej.

LEgart, masz rację... Film o Powstaniu Warszawskim mógłby nakręcić tylko Polak. Bo co to kogo na zachodzie interesuje?? POwiedzmy sobie szczerze, każdy kraj ma jakies tam swoje historie...I ich się trzyma.

Najbardziej mnie irytują amerykańskei filmy odzielności amerykańskich żołnierzy, ktorzy pojechali wyzwolić Europę. Wiem że mają do tego prawo, ale...

blagam tylko nie przez Polaka....ewentualnie Zyda polskiego pochodzenia a to nie to samo co Polak ...

Beny
12-02-2004, 07:43
Benito sprawdź swoje pochodzenie, co? Tak ze siedemset lat wstecz! 8)

Oglądałem Pianistę. Czytałem książkę. I jedno i drugie zrobiło na mnie wstrząsające wrażenie. A krajobraz zburzonej Warszawy mam cały czas przed oczyma...

legart
12-02-2004, 07:46

Oglądałem Pianistę. Czytałem książkę. I jedno i drugie zrobiło na mnie wstrząsające wrażenie. A krajobraz zburzonej Warszawy mam cały czas przed oczyma...

Po co, przecież każdy prawdziwy falangista wie że Benito pochodzi w linii prostej od Piasta Kołodzieja.

Adam-oldboy
12-02-2004, 08:00
Tak sobie czytam i myślę, że coś jest z nami nie w porządku. Najwięcej emocji na forum kibicowskim budzą tematy związane z historią narodową ( II wojna ,Żydzi, stan wojenny, Kukliński, Jaruzelski, Okrągły Stół...).
Nie wiem czy się cieszyć, że mamy w ogóle jakieś poglądy i przemyślenia, a nie tylko żyjemy konsumpcjonizmem, czy niepokoić, że stosunek do każdej kwestii nas dzieli. Takie problemy mają chyba już tylko kibice na Bałkanach i może w Irlandii Płn.

Beny
12-02-2004, 08:08
Tak sobie czytam i myślę, że coś jest z nami nie w porządku. Najwięcej emocji na forum kibicowskim budzą tematy związane z historią narodową ( II wojna ,Żydzi, stan wojenny, Kukliński, Jaruzelski, Okrągły Stół...).
Nie wiem czy się cieszyć, że mamy w ogóle jakieś poglądy i przemyślenia, a nie tylko żyjemy konsumpcjonizmem, czy niepokoić, że stosunek do każdej kwestii nas dzieli. Takie problemy mają chyba już tylko kibice na Bałkanach i może w Irlandii Płn.

I bardzo dobrze, że mamy różne poglądy i często je tutaj ukazujemy. To oznacza, że w tych czasach ludzie potrafią myśleć. I nie poddają się tejże konsumpcji.
Tylko jeszcze częściej kończy się to dyskusją do niczego nie prowadzącą. Z jakąś formą obrażania, czy negowania drugiej strony.
Dlatego trzeba chyba wprowadzić opcję Panów B. i J. 8) W końcu to forum kibicowskie, co prawda z mocno rozbudowyanym HP, ale ma nas ono "łączyć, a nie jednoczyć", czy jakoś tak. ;)

Foxx
12-02-2004, 08:28

I bardzo dobrze, że mamy różne poglądy i często je tutaj ukazujemy. To oznacza, że w tych czasach ludzie potrafią myśleć. I nie poddają się tejże konsumpcji.
Tylko jeszcze częściej kończy się to dyskusją do niczego nie prowadzącą. Z jakąś formą obrażania, czy negowania drugiej strony.
Dlatego trzeba chyba wprowadzić opcję Panów B. i J. 8) W końcu to forum kibicowskie, co prawda z mocno rozbudowyanym HP, ale ma nas ono "łączyć, a nie jednoczyć", czy jakoś tak. ;)

Nie wiem Panowie, jak Wy, ale ja lubię pogadać na temat, który nie jest freestyle'm opartym na żartach sytuacyjnych, czy grze słów. Często takie topici są naprawdę fajne (zwłaszcza te z udziałem frakcji imprezowo - poznańskiej ;) ), jednak mnie akurat cieszy, jeżeli poza nimi gadamy o czymś więcej. Pozostaje kwestia jak będziemy to robić, a to jest kwestia tylko dwóch rzeczy: wzajemnego szacunku i przytomności modów 8)

lamia
12-02-2004, 09:52
Nie prowadzą do niczego, bo ciężko jest kogoś przekonać w necie. Zwłaszcza jeżeli chodzi o politykę , ... .

w ogole kogolwiek trudno przekonac, ale nei zgodze sie, ze do niczego nie prowadza. prawie w kazdej dyskusji podawane sa wiadomosci, o ktorych nie wszyscy wiedzieli :). poki nie pojawiaja sie obelgi typu "ty idioto, gdzie masz mozg" 8o

Swierzy - to byla ironia, z tym, ze moi szanowni znajomi z Kraka za kazdym razem jak sie w gazecie, tv (nawet zagranicznych) pojawi cos o Warszawie to zaraz "ale ja faworyzuja...". :( lubia mnie denerwowac 8)

Beny
12-02-2004, 10:01
w ogole kogolwiek trudno przekonac, ale nei zgodze sie, ze do niczego nie prowadza. prawie w kazdej dyskusji podawane sa wiadomosci, o ktorych nie wszyscy wiedzieli :)

Zgodzę się z Koleżanką. :) A jako przykład podam temat o Powstaniu Warszawskim. 8)

b3nito
12-02-2004, 12:34

Po co, przecież każdy prawdziwy falangista wie że Benito pochodzi w linii prostej od Piasta Kołodzieja.

ostatnio sprawdzalem swoje drzewko genealogiczne i wyszlo mi ze do mich bliskich krewnych naleza: Zygmunt III Waza, MIkolaj Kopernik(niestety ze wzgledow naukowych przniosl sie z Warszawy do Torunia)
Jozef Pilsudski Grazyna Torbicka i Magda Mollek :rotfl: podobno Andrzej Golota tez jest ze mna spokrewniony '8

legart
12-02-2004, 12:42

ostatnio sprawdzalem swoje drzewko genealogiczne i wyszlo mi ze do mich bliskich krewnych naleza: Zygmunt III Waza, MIkolaj Kopernik(niestety ze wzgledow naukowych przniosl sie z Warszawy do Torunia)
Jozef Pilsudski Grazyna Torbicka i Magda Mollek :rotfl: podobno Andrzej Golota tez jest ze mna spokrewniony '8

To widzę że w rodzinie masz Szweda, Niemca i Litwina :>

b3nito
12-02-2004, 13:43

To widzę że w rodzinie masz Szweda, Niemca i Litwina :>

wiesz....mialem napisac o Lechu ( tym od Czecha i Rusa) ale jak by to wygladalo... :oho: