PDA

Zobacz pełną wersję : Czesiek Niemen nie żyje

Jaco
17-01-2004, 23:23
Czesiek Niemen nie żyje. Podali w TVN 24.. 8o 8o 8o
Był wielki.. :+: Smutno... 8o

Kempes
17-01-2004, 23:25
[i]

Endrju
17-01-2004, 23:28
Cześć Jego Pamięci

[i]

Ewelina
17-01-2004, 23:28
oj ['] :(

usłyszłam dzisiaj rano na Polsacie w programie MOPMAN, że do szpitala został wzięty, a tu takie info.. :(

Mrozik
17-01-2004, 23:30
[']

Zajacc
17-01-2004, 23:33
szok... :(

c_zary
17-01-2004, 23:34
8- Ale szok [']

kozer
17-01-2004, 23:35
Jestem w szoku 8- [']

Ewelina
17-01-2004, 23:35
ktoś wie co mu dolegało?? chyba raka miał prawda?

Mrozik
17-01-2004, 23:36
Jestem w szoku 8- [']
Chyba tak jak wszyscy ...

Dziubek
17-01-2004, 23:36
Wielki szok!!! 8-

['][']['][']['][']['][']

8o 8o 8o 8o 8o

Maniek
17-01-2004, 23:38
[`] [`] [`] [`] [`] [`] 8-

Saimoz
17-01-2004, 23:39
[i]

Nazgul
17-01-2004, 23:40
Dziwny jest ten świat... ;(

Jaco
17-01-2004, 23:42
ktoś wie co mu dolegało?? chyba raka miał prawda?
http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,42163,1870563.html
8o

marecki
17-01-2004, 23:46
;(

[`]

Mial swoje miasto ...

HOOLSHWDP
17-01-2004, 23:47
[i]

Adiq
17-01-2004, 23:51
Nigdy już nie usłyszymy w jego wykonaniu Snu o Warszawie... Szok.

[']

Cipciuś
17-01-2004, 23:52
Mam tak samo jak ty
Miasto Moje a w nim.... :+:

8o

Mazi
8- 8-

SZOK !

Zatkało mnie ...

:(:(:(

marecki
Nigdy już nie usłyszymy w jego wykonaniu Snu o Warszawie... Szok.

[']

Nigdy nie slyszalem piekniejszej piosenki o naszym miescie

dyha
17-01-2004, 23:54
[ ' ] jestem w szkou

szczepan
17-01-2004, 23:54
[']

spid
18-01-2004, 00:00
bardzo bardzo bardzo mi przykro...

ehhh życie...

Adis
18-01-2004, 00:04
['] :(

MTP
18-01-2004, 00:12
[i] 8- Mam tak samo jak ty miasto moje a w nim ...

Kanapek
18-01-2004, 00:14
[']

Crammer
18-01-2004, 00:16
8-

[']['][']

Afgan
18-01-2004, 00:19
"Zostawilem tam kolorowe sny" :(

zostawił ['] :(

kud(L)aty68
18-01-2004, 00:26
http://www.stgeorgesgravesend.org.uk/images/Candle.gif

Endrju
18-01-2004, 00:31
SEN O WARSZAWIE

Mam tak samo jak Ty
Miasto moje a w nim
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam kolorowe sny

Kiedyś zatrzymam czas
I na skrzydłach jak ptak
Będę leciał co sił
Tam gdzie moje sny
I warszawskie kolorowe dni

Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
Już dziś wyruszaj ze mną tam
Zobaczysz jak przywita pięknie nas
Warszawski dzień

Mam tak samo jak Ty
Miasto moje a w nim
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni
Zostawiłem tam kolorowe sny

8o 8o 8o

Sezar
18-01-2004, 01:49
:( mma taj sani haj tt nastai mihe a ty1!

Beny
18-01-2004, 01:57
O fak!!! 8-

Info rozwaliło całą imprezę.

Pijemy na smutno. :/

[']

Slash
18-01-2004, 01:59
Wielka strata dla muzyki. [i]

MaxyM_
18-01-2004, 03:02
[i]

Kolojny odszed; zosyała Janosz... Trageida. 8o

jarcyś
18-01-2004, 06:36
[i]

PRASKI
18-01-2004, 09:01
[']['][']

http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34513,1870641.html

[']['][']

Wasil
18-01-2004, 09:17
"Zmarł Czesław Niemen. Przed chwilą otrzymaliśmy taką wiadomość" - powiedziała w sobotę późnym wieczorem Kora Jackowska na VII Charytatywnym Balu Dziennikarzy. 65-letni Niemen cierpiał na chorobę nowotworową.

fot. muzyka.onet.pl

Kora i zespół Maanam wystąpili na balu w Auli Politechniki Warszawskiej. Po zakończonym koncercie publiczność prosiła o bisy. Zespół pojawił się na scenie, a Kora poinformowała o śmierci Niemena.

"Wiemy wszyscy, że był chory. Niech ta piosenka będzie swoistym requiem dla niego" - powiedziała Kora. Zespół zagrał utwór "Planety". Po zejściu Maanamu ze sceny prowadzący bal Hirek Wrona zagrał dwie piosenki Niemena - "Wspomnienie" oraz "Dziwny jest ten świat". Wśród gości balu zapanowała cisza, nikt nie tańczył.

Czesław Niemen urodził się 16 lutego 1939 roku w Wasiliszkach Starych koło Nowogródka jako Czesław Wydrzycki. Komponował muzykę rockową i jazzową. Był prekursorem big-beatu. Tworzył także muzykę teatralną i filmową, między innymi do filmu "Wesele" Andrzeja Wajdy. W swoich utworach wykorzystywał teksty Cypriana Kamila Norwida, Adama Asnyka i Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Do 1967 roku był członkiem Niebiesko-Czarnych, później kierował własnymi zespołami: Akwarele, Niemen-Enigmatic oraz Grupa Niemen. Występował również jako solista. Jego największe przeboje to: "Dziwny jest ten świat", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", "Pod papugami" i "Sen o Warszawie".

Przełomowym momentem w karierze Niemena był występ z Akwarelami na V festiwalu w Opolu. Za piosenkę "Dziwny jest ten świat" został uhonorowany nagrodą specjalną Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji.

W ostatnich latach artysta skoncentrował się na pracy we własnym studiu muzycznym. W swoich kompozycjach chętnie wykorzystywał instrumenty elektroniczne i syntezatory. Na muzykę młodego pokolenia Niemen patrzył z rezerwą. "Dzisiaj wydaje się, że nie trzeba mieć żadnego pojęcia o śpiewaniu, żeby śpiewać. Rynek zachłysnął się czymś, co jest jedną, wielką balangą. Zapanowała pląsomania, w takt fokstrota na cztery. I każda próba odejścia, szczególnie w tekstach, od tematu damsko-męskiego jest nie do przeskoczenia, ponieważ media odmawiają publikacji" - mówił artysta podczas jednego z wywiadów.

Oprócz muzyki Niemen tworzył też prace plastyczne. Rysował od dziecka, później szczególnie zainteresowała go grafika komputerowa. W 2001 roku przeznaczył część swoich prac na licytację. Dochód z aukcji został przeznaczony dla Polskiej Akcji Humanitarnej na kupno sprzętu edukacyjnego dla szkół na Litwie.

Czesław Niemen był wielokrotnie wyróżniany. W 1974 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Dostał też nagrodę I stopnia Prezesa Rady Ministrów za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kompozycji i interpretacji. Od 1964 do 1980 roku, był uznawany za najpopularniejszego i najlepszego wokalistę w kraju w ankietach pism muzycznych "Jazz" i "Non Stop". W 1999 roku został wybrany wykonawcą wszechczasów w plebiscycie "Polityki". Radiowa Trójka uhonorowała go "Supermateuszem", nagrodą imienia Mateusza Święcickiego za zasługi dla kultury.

Szacunek [`]

Luqas
18-01-2004, 10:00
[i] :(

Tomi
18-01-2004, 10:01
[']

Łysolek
18-01-2004, 10:05
na zawsze pozostanie w naszej pamięci ['] :hlip: :hlip: :hlip: :hlip: :hlip:
był wielkim człowiekiem , a sercem zawsze był z Warszawą

Bonhart
18-01-2004, 10:08
Swieczka dla wielkiego czlowieka [i]
Sen o Warszawie juz nigdy nie zabrzmi tak samo...

_Bart
18-01-2004, 10:15
co za życie...

[ ` ]

arczi
18-01-2004, 10:19
8-

[']

R@dek (L)
18-01-2004, 10:25
8o szkoda czlwieka [ * ]

disco
18-01-2004, 10:30
"I warszawskie kolorowe dni......"

[']

foks
18-01-2004, 10:44
"...dziwny jest ten swiat..."
[']

Kasja
18-01-2004, 11:01
[']

brevery
18-01-2004, 11:44
"Zobaczysz jak przywita pięknie nas Warszawski dzień..."
Dzisiaj nie przywitał mnie tak pięknie... 8o

[']

kamyk
18-01-2004, 12:19
nie wiem co powiedziec smutno się zrobilo jak zobaczylem ta wiadomosc i opis na gg U Łysolka i te temat :(( [']

aaadamm
18-01-2004, 12:42
zawsze zazdroscilem osoba, ktore dzis maja powyzej 30 lat, ze wychowywali sie na wspanialym duchu Przyjazni, Milosci, Walki.... odszedl jeden z tych, ktorzy ten Kult tworzyli....odszedl Wielki Mistrz.....
jeszcze nie tak dawno rozmawialem z kolega na Jego temat. Wspaniale teksty (nei tylko Sen o Warszawie), cudowna, tajemnicza muzyka i ten głos..... "Spieszmy sie kochać ludzi".....

Wiadomosc dotarla do mnie, do nas wczoraj - sluchalismy PR I PR w audycji "Rok Noca" Wszyscy byli poruszeni, a audycja nie byla wesola, jak zawsze.

......mimozami jesień się zaczyna, złotawa krucha i miła.....

m84
18-01-2004, 14:21
[']

8- 8o

Joker
18-01-2004, 14:22
Straszne. szkoda. Przykro :(:(:(

Dziekuje za wszytskie piosenki a zwłaszzca "Sen o warszawie"

Lawy
18-01-2004, 21:10
[`]
Napisał najpiękniejszą piosenkę o Warszawie......
[`]

-mati-
18-01-2004, 22:16
Wielka szkoda, wielka strata....był 65 lat z nami......wojna się zaczęła kilka miesięcu po tym jak się urodził (luty 1939)...straszne dzieciństwo....był wielki....

edddie
18-01-2004, 22:39
http://www.psychics.co.uk/images/diana-candle.gif

legart
19-01-2004, 09:08
['] .... przechodniem byłeś między nami...

Mam dwie Jego płyty z przełomu lat '60-tych i '70-tych (Bema żałobny Rapsod i "czerwoną" - są genialne)

Menel
19-01-2004, 10:05
[i]

czemu cieniu odjeżdżasz, ręce załamawszy na pancerz...

Genialny muzyk...

a ja jestem z tego pokolenia co to się wychowało na Niemenie...

Mrozik
20-01-2004, 15:37
Poseł Krzysztof Zaremba (PO) zdecydował, że nie będzie dalej zabiegał o uczczenie pamięci zmarłego w sobotę jednego z najwybitniejszych polskich muzyków Czesława Niemena.

Tuż po rozpoczęciu obrad Sejmu Zaremba zwrócił się do marszałka Marka Borowskiego z prośbą, aby Sejm uczcił pamięć Niemena.

Jak relacjonował Zaremba, marszałek nie przychylił się do jego prośby, mówiąc: "Co by było, jeśli czcilibyśmy pamięć każdego piosenkarza".

W tej sytuacji Zaremba postanowił skierować sprawę do Konwentu Seniorów. Jednak kilka godzin później, przyznał, że nie było jego intencją robienie szumu wokół tej sprawy.

"Nie chcę być posądzany o wykorzystywanie i nadużywanie imienia zmarłego, dlatego rezygnuję" - dodał poseł.

Wyjaśnił też, że chodziło mu o jednorazowy akt, który "niestety nie znalazł zrozumienia u marszałka".

"Decyzję marszałka pozostawiam osądowi opinii publicznej" - dodał

Kasja
20-01-2004, 17:04
to ladnie ma marszalek :/
sziiiiiiit co za ludzie :/

yusta
20-01-2004, 19:06
to ladnie ma marszalek :/
sziiiiiiit co za ludzie :/

"Co by było, jeśli czcilibyśmy pamięć każdego piosenkarza"

Eh.... To zdanie mówi wszystko.....

Kasja
20-01-2004, 21:02
no ale nic by mu sie nie stalo...
jak juz padla taka propozycja...

e tam nie wiem...

yusta
20-01-2004, 21:31

e tam nie wiem...

Chodziło mi o to, że czego spodziewać się po gościu, ktory uważa, że Niemen to piosenkarz jak każdy inny. W ogóle wyraz piosenkarz też mi tu jakos nie pasuje 8o

Kasja
20-01-2004, 21:35

e tam nie wiem...

Chodziło mi o to, że czego spodziewać się po gościu, ktory uważa, że Niemen to piosenkarz jak każdy inny. W ogóle wyraz piosenkarz też mi tu jakos nie pasuje 8o
aaaaa...
jestem chora to nie ogarniam...
no to jesli o to Ci chodzilo to oczywiscie sie zgadzam... :)
no coz niektorzy politycy prezentuja "swoj wlasny" poziom... :/

yusta
20-01-2004, 21:36
aaaaa...
jestem chora to nie ogarniam...

No to zdrówka życzę :)

Tupcia
20-01-2004, 23:23
Eh, ja tak niespecjalnei na czasie, ale [']...

Zawsze jak slyszałam "dzinwy ejst ten świat" to mi ciarki przechodziły... Teraz pewnie będą jeszcze większe...
Nie znam całej twórczosci Niemena, ale wiem, że takich jak on na świecie jest neiwielu. Fenomenalny głos, fenomenalny!
I kilka faktycznie perełkowych tekstów...

I ten fragment wywiadu o "piosenkarzach" dzisiejszych czasów...
Wielki Czlowiek!!

P.S. Ostatnio zauważyłam, że rak dotyka zazwyczaj ludzi, którzy na niego nie zasługują 8o 'dziwny jest ten świat' 8o

P.S.2. czy ktos wie co tam słychać u Kaczmarskiego?

m84
22-01-2004, 15:51
W przyszłym tygodniu w Warszawie odbędzie się pogrzeb CZESŁAWA NIEMENA. Dokładna data nie została jeszcze ustalona, wiadomo natomiast, że artysta spocznie na cmentarzu na Powązkach.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powtarzając za bliskimi muzyka: "wszelkie spekulacje, jakie pojawiły się dotąd w mediach na temat pogrzebu, są nieprawdziwe". Przypomnijmy, że NIEMEN zmarł w sobotę, 17 stycznia po długiej i ciężkiej chorobie nowotworowej. Miał 65 lat.

Jaco
25-01-2004, 18:31
Pogrzeb Czesława Niemena odbędzie się w piątek 30 stycznia na warszawskich Powązkach - dowiedziała się PAP od bliskich zmarłego artysty.
Czesław Niemen
Ceremonia żałobna rozpocznie się o g. 13.00 w kościele św. Karola Boromeusza.

Raffi
30-01-2004, 11:50
:look:

aaadamm
30-01-2004, 13:06
Non omis moriar

'...lecz ludzi dobrej woli jest wiecej..."

Stacje radiowe o godz. 13.00 w wiadomossicach nadaly Dziwny jest ten swiat

smutno sie zrobilo....

Joker
30-01-2004, 13:10
Non omis moriar

'...lecz ludzi dobrej woli jest wiecej..."

Stacje radiowe o godz. 13.00 w wiadomossicach nadaly Dziwny jest ten swiat

smutno sie zrobilo....

Smutno :( ale jego muzyka zostanie na zawsze z nami i ten głos. Jednym słowem "Non omnis moriar". On na pewno nie umrze nigdy.

Kempes
30-01-2004, 14:07
Mi osobiście jego muzyka sie nie podobała ,lecz za sam ''sen...'' mam do niego spory sentyment - nieczęsto sie spotyka takie osobowoście.

Beny
30-01-2004, 20:16
Kraj
PAP, mat /2004-01-30 16:39:00

Urna z prochami Niemena spoczęła na Powązkach

Urnę z prochami Czesława Niemena złożono w piątek w katakumbach na Starych Powązkach w Warszawie. Wcześniej za duszę muzyka odprawiona została msza święta w kościele św. Karola Boromeusza.

Tuż po pogrzebie artysty rozpętała się zamieć śnieżna, po czym nad tą częścią Warszawy ukazało się słońce.

W ostatniej drodze artyście towarzyszyła najbliższa rodzina - żona Małgorzata Niemen, która niosła urnę, oraz córki Natalia i Nora. Artystę żegnały też tysiące warszawiaków, krewni, przyjaciele oraz przedstawiciele władz. "Prochem jesteś i w proch się obrócisz, ale Bóg cię wskrzesi" - modlił się ks. Wojciech Drozdowicz.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński żegnał "wielkiego artystę, który odszedł przedwcześnie". "Należę do pokolenia, które było świadkiem początku wielkiej, artystycznej drogi Niemena i jego słuchaczami. Niemen był człowiekiem, który kształtował naszą wyobraźnię i wrażliwość. Za to wszystko chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Jego pamięć, jako wybitnego artysty, pozostanie wśród nas na wiele pokoleń" - podkreślił prezydent.

Podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Rafał Skąpski powiedział, że szacunek i pamięć, które winni jesteśmy Czesławowi Niemenowi, najlepiej wyrazimy, słuchając jego muzyki.

"Mówi się o Niemenie, że był artystą osobnym. To prawda - nie bywał, jak napisał Norwid, u &osób w ślicznie zapiętych krawatach&. Chronił się w świecie muzyki, w przyjaznym królestwie dźwięków, pośród swoich instrumentów. Unikał zawiści, agresji i braku zrozumienia. Ale nie zapominał przecież o zwykłych ludziach - stale był nadzwyczaj blisko ich spraw, uczuć i tęsknot. Dla ludzi tworzył i ludzie Go kochają" - powiedział wiceminister.

Nora i Natalia Niemen odśpiewały wspólnie psalm "Zobaczyć chcę niebo". Z głośników zabrzmiał utwór z ostatniej płyty artysty "Spod chmury kapelusza". Wieniec w katakumbach złożył m.in. w imieniu premiera Leszka Millera podsekretarz stanu, rzecznik prasowy rządu Marcin Kaszuba.

W trakcie mszy żałobnej za duszę Niemena homilię wygłosił duszpasterz środowisk twórczych ks. Wiesław Niewęgłowski. "Był to wielki artysta, wokalista pokolenia, a właściwie pokoleń" - powiedział.

Czesław Niemen - jak podkreślił ks. Niewęgłowski - nie tylko reprezentował polską kulturę, ale był wręcz ambasadorem polskości. "Pan Bóg dał mu niezwykły głos i wyjątkowy słuch" - zaznaczył ks. Niewęgłowski, przypominając tytuł i zdanie z piosenki Niemena "Dziwny jest ten świat": "Nadszedł już czas, by nienawiść zniszczyć w sobie". Wspomniał, że artysta był człowiekiem prawym, uczciwym i rzetelnym, pokornym i skromnym, mającym potrzebę życia duchowego.

Jak oszacowała policja, na Powązkach zebrało się 2,5 do 3 tysięcy ludzi. Na pogrzeb Niemena przybyli m.in. Kora Jackowska, Grzegorz Markowski, Jerzy Zelnik, Lidia Popiel, Ewa Bem, muzycy Budki Suflera, Daniel Olbrychski. Policja podkreśliła, że uroczystość przebiegła bardzo spokojnie.

Tuż po rozpoczęciu uroczystości na Powązkach, parę minut po g. 13.00, pamięć Czesława Niemena uczciły stacje radiowe w całej Polsce, emitując najsłynniejszy utwór artysty - "Dziwny jest ten świat". Było to precedensowe wydarzenie w historii polskiego radia.

Tekst piosenki napisał sam Czesław Niemen. Śpiewa w nim m.in.: "Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła (...). Lecz ludzi dobrej woli jest więcej i mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim (...)".

Symboliczne pożegnania "króla polskiej muzyki" odbyły się także m.in. w Białymstoku i Poznaniu. W centrum Białegostoku zapalono znicze pod zdjęciem Niemena. Dużych rozmiarów fotografię ustawiono na malarskiej sztaludze przed białostockim Ratuszem, gdzie mieści się Muzeum Podlaskie. Zebrani stali w skupieniu, z głośnika słychać było najpiękniejsze utwory Czesława Niemena. Intensywnie padał śnieg.

W poznańskiej farze odbyło się nabożeństwo za spokój duszy Czesława Niemena. W czytaniach wzięli udział aktorzy Krystyna Feldman i Aleksander Machalica. Podczas mszy zagrany został na organach "Dziwny jest ten świat".

W dniu pogrzebu poinformowano także, że w centrum Gdańska, w pobliżu byłej siedziby legendarnego klubu studenckiego "Żak", powstanie w tym roku skwer imienia Czesława Niemena.

Czesław Niemen zmarł 17 stycznia po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 64 lata.

[']

Tupcia
01-02-2004, 15:15
[']

Ehh... będąc na LEgii slyszałam w radiu "Dziwny ejst ten swiat"..
w zsadzie miła akcja... Tylko że to zabawne, że wczesniej, kiedy Niemen żył nikt nie puszczał jego kawałków. A przeciez tworzył piosenki do końca swych dni...

Kurcze, zawsze tak jest, że człowieka docenia się dopiero, kiedy go nie ma 8o

Nova
01-02-2004, 15:41
Przecież lepiej puszczać w radiu BlueCafe czy innych Rozynków niz prawdziwych artystów 8o

Kempes
01-02-2004, 15:46
Przecież lepiej puszczać w radiu BlueCafe czy innych Rozynków niz prawdziwych artystów 8o

Osobiście nie chciałbym słuchać w radiu wkółko ''Dziwny jest ten świat.. ''
Ale to kwestia gustu ..

Nova
01-02-2004, 15:50
Ale to kwestia gustu ..
No nie całkiem o to mi chodziło...Ale o to ze choć Niemen wydał jakiś czas temu płyte to nigdzie o tym nie mówili,przeszła niezauważona.No i przypomnij sobie kiedy za jego życia słyszałeś jego piosenke w radiu.Teraz znów zaczną je puszczać.Niemen to nie tylko"Dziwny jeste ten świat",to kawał historii polskiej muzyki.

Kempes
01-02-2004, 15:59
Ale to kwestia gustu ..
No nie całkiem o to mi chodziło...Ale o to ze choć Niemen wydał jakiś czas temu płyte to nigdzie o tym nie mówili,przeszła niezauważona.No i przypomnij sobie kiedy za jego życia słyszałeś jego piosenke w radiu.Teraz znów zaczną je puszczać.Niemen to nie tylko"Dziwny jeste ten świat",to kawał historii polskiej muzyki.

Rozumiem o co Ci chodzi i zgadzam sie ,że to wielki artysta ,lecz ... praktycznie nie z obecnej epoki , mnie nie dziwi ,że prawie wogóle go ostatnimy laty w radiach nie było bo odpowiedzmy sobie szczerze czy ludzie obecnie szczególnie młodzi słuchają Niemena i jego podobnych ?
Szczerze wątpie... Mi nie podoba sie jego muzyka i przypuszczam ,że sporo ludzi ( znów ze szczególnym uwzględnieniem młodych) oświadczających po jego śmierci jak to oni go kochali.. tak naprawde nie potrafią wymienić więcej niż 5 , 6 utworów...
Oczywiście mówie tu o jakimś procencie ludzi i osob które znają oraz lubią jego twórczość nie mam na myśli rzecz jasna.

yusta
01-02-2004, 16:47
Ale to kwestia gustu ..

A pamietacie jaki boom byl na Fredka Mercurego, po jego smierci? Ja sama, za jego zycia nie sluchalam tych kawalkow, potem mialam chyba ze trzy plyty :]

Tupcia
01-02-2004, 23:43
No niesetty tak jest...
W ogole trochę to ejst dziwne, że dopiero śmierć artysty powoduje, ze staje się on legendą...

No, Freddie Mercury, Janis Joplin, Bob Marley.. nie sądzę, żeby byli az tak kultowymi postaciami gdyby tak nagle nie zmarli. Tak samo jak i Kurt Cobain... Gdyby on nada żył, Nirvana pewnie by się skomercjalizowala czy cos i nie bylaby takim mistrzowskim kultowym zespolem...

Szkoda że tak jst, ale chya nic na to nei poradzimy :hmm:

MaxyM_
02-02-2004, 02:14
No niesetty tak jest...
W ogole trochę to ejst dziwne, że dopiero śmierć artysty powoduje, ze staje się on legendą...

No, Freddie Mercury, Janis Joplin, Bob Marley.. nie sądzę, żeby byli az tak kultowymi postaciami gdyby tak nagle nie zmarli. Tak samo jak i Kurt Cobain... Gdyby on nada żył, Nirvana pewnie by się skomercjalizowala czy cos i nie bylaby takim mistrzowskim kultowym zespolem...

Szkoda że tak jst, ale chya nic na to nei poradzimy :hmm:

Sugerujesz, że np. dziś ginie Britney z R. Martinem i jutro też będą kultowymi postaciami?

To nie śmierć tworzy wielkich artystów... Tylko talent, śmierć to dodatek.

legart
02-02-2004, 10:15
Ale to kwestia gustu ..

Rozumiem o co Ci chodzi i zgadzam sie ,że to wielki artysta ,lecz ... praktycznie nie z obecnej epoki , mnie nie dziwi ,że prawie wogóle go ostatnimy laty w radiach nie było bo odpowiedzmy sobie szczerze czy ludzie obecnie szczególnie młodzi słuchają Niemena i jego podobnych ?
Szczerze wątpie... Mi nie podoba sie jego muzyka i przypuszczam ,że sporo ludzi ( znów ze szczególnym uwzględnieniem młodych) oświadczających po jego śmierci jak to oni go kochali.. tak naprawde nie potrafią wymienić więcej niż 5 , 6 utworów...
Oczywiście mówie tu o jakimś procencie ludzi i osob które znają oraz lubią jego twórczość nie mam na myśli rzecz jasna.

Szkoda że ludzie kojarzą tylko "dziwny jest świat" i "pod papugami" a już mniej kawałki z "Niemien Enigmatic" czy z "czerwonej" płyty. Jazzrockowego i ocierającego się o fusion "Aerolit" czy eksperymalne "Marionetki" nagrane z SBB i kwiatem polskich jazzmanów to już prawie nikt nie kojarzy :/

PS może wkońcu kupię "Aerolita" i "Marionetki"

Nazgul
02-02-2004, 10:18
A co do śmierci o czym wspomnieli Tupcia i MaxyM: Na śmierci artysty zazwyczaj zbijają kasę hieny z wydawnictw a krytycy im kadzą... Żeby dokuczyć żywym. Tuwim ładnie napisał na ten temat.

legart
02-02-2004, 15:51
http://www.poplawski.com.pl/niemen/zdjecia/niem3.gif

http://www.tvp.com.pl/opole/historia/opole1999/linki/gwiazdy/images/nieemen.jpg

http://www.fonorama.net/dyskografie/images/niemen1.jpg

http://www.fonorama.net/dyskografie/images/1130890.jpg

http://midi-nitschke.fm.interia.pl/czeslaw%20niemen_pliki/image003.jpg